Beroering in de mijnstreek Provinciebestuur wil van de 62 gemeenten 14 overlaten Rigoureus plan wekt nu al verzet KI Kort en bondig Toelating Koreaantjes voorlopig geregeld Madurodam weer open Invalide man steekt zijn vrouw dood RODEHOND TOEGENOMEN voor Haarlem en de IJmond Amsterdamse plannen zien als één geheel Moeilijkheden bij D'66 Dordrecht Minister aanvaardt advies commissie Vietnam beïnvloedt toerisme uit VS Rijnmondraad is tegen nota van Rotterdam V olks gezondheid: Geen reden voor bezorgdheid Acrobaten gevallen Wolkenvelden neem norac éi Si 11 II DONDERDAG 11 APRIL 1968 Heerlen groter dan Maastricht Beroering Automuseum uitgebrand Adres van D'66 1 Individueel Zelf kosten betalen Belgische deskundige: Haarlem V elsen-lJ muiden Beverwijk H eemskerk (Van onze correpondent) MAASTRICHT. Van de 62 gemeenten die Zuid-Limburg telt zullen er in de toe komst slechts 14 overblijven volgens ee plan van Gedeputeerde Staten van Lim burg. Voor een aantal samen te voegen gemeenten zullen nieuwe namen worden gezocht. Ook in het burgemeesterskorps komen belangrijke wijzigingen. Als de plannen ongewijzigd worden uitgevoerd zal Zuid-Limburg straks twee steden met meer dan 100.000 inwoners tellen: Heerlen met 115.000 en Maastricht met 113.000. Het provinciaal bestuur acht een ingrij pende wijziging van de gemeentelijke in deling van Zuid-Limburg noodzakelijk, nu de maatschappelijke ontwikkeling aller wegen wordt gekenmerkt door schaalver groting. Het bestuurlijk patroon van Zuid- Limburg staat daarbij ver ten achter. Van de 62 gemeenten heeft één derde minder dan 2500 inwoners; vijf zelfs min der dan 1000. Een 20-tal andere gemeen ten behoort tot de categorie met een in wonertal tussen 2500 en 5000. Herziening ADVERTENTIE van de bestuurlijke organisatie wordt vooral urgent geacht in de beide mijn streken, waar de problematiek rond de sluiting van de mijnen zulke hoge eisen stelt aan de visie, de besluitvaardigheid en de bestuurskracht van de plaatselijke besturen, dat het merendeel van de ge meentebesturen naar de mening van Ge deputeerde Staten in dit opzicht wel te kort moet schieten. De gemeenten die volgens het provin ciaal bestuur kunnen uitgroeien tot krach tige en levensvatbare bestuurseenheden zijn: Heerlen (na de herindeling 115.000 inwoners), Maastricht (113.000), Sittard Geleen (91.000), Brunssum - Hoensbroek (69.500), Kerkrade (67.500), Valkenburg (25.000), Stein (21.000), Born (17250). Meerssen (16.500), Nuth (16250), Gulpen (14.500), Eijsden (12,000), Vaals (10.000) en Margraten (5000). De overige gemeen ten zijn in de ogen van Gedeputeerde Sta ten te licht bevonden en worden voorge dragen voor opneming in een groter verband. Als het provinciale plan doorgaat zul len alle bij de herindeling betrokken ge meenten formeel worden opgeheven. Dan zullen ook nieuwe gemeenteraden geko zen worden. AMERONGEN. Aan de Vissersweg op de grens van Amerongen en Eist is woensdagavond een museum voor oude auto's en rijtuigen afgebrand. Het mu teum was ondergebracht in een grote loods. Enkele oude auto's en enige brik ken konden in veiligheid worden ge bracht. Nieuwe luchtlijn. De Britse luchtvaart maatschappij „Channel Airways" heeft een luchtlijn Roterdam-Oostende ge opend. Er worden dagelijks twee dien sten gevlogen, 's ochtends en 's miaddags vanuit Rotterdam, 's middags en 's avonds vanuit Oostende. Vrijwillig en anoniem. Bij de inzameling welke onder meer in de Alexander-ka- zerne in Den Haag is gehouden voor een ponystal voor de verjaardag van Prins Willem-Alexander, is niet geregis treerd wie wél en wie niet gaf. De mi nister van Defensie heeft dit geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid mej. Barendregt (P.v.d.A.). Het vrijwillige karakter van de inzame ling en de anonimiteit van de gevers zijn bewaard gebleven. Amerikaanse onderscheiding. De Zaanse orgelbouwer D. A. Flentrop krijgt het ere-doctoraat van de conservatoriumaf deling van het Oberlin College in Ohio in Amerika wegens zijn verdiensten voor de ontwikkeling van de orgelbouw in Amerika. De erepromotie geschiedt op 10 juni in Ohio. Wekaminen. In voorbereiding is een wet telijke regeling welke het mogelijk moet maken invoer voor sluikhandel of voor eigen gebruik zonder medisch voorschrift van wekaminen welke ook illegaal in de sport toepassing vinden beter te bestrijden. Het in bezit hebben van we kaminen wordt verboden voor personen die niet bevoegd zijn tot aflevering daarvan of deze niet op medisch voor schrift hebben verkregen. Onjuist. Leden van de P.S.P. in Helle- voetsluis worden niet „voortdurend goed in de gaten gehouden". Dit ant woordt de minister van Binnenlandse Zaken op vragen van het Tweede-Ka merlid Van der Spek (P.S.P.), die zich baseerde op een bericht in „Trouw" dat een ambtenaar van Hellevoetsluis gezegd zou hebben; „we hebben hier nog wel enkele radicale P.S.P.'ers, die met de verkiezingen actief zijn, maar die zijn al lang gesignaleerd en wor den voortdurend goed in de gaten ge houden". De minister noemt dit een volstrekt onjuiste weergave van een gesprek, dat een verslaggever met de ambtenaar heeft gehad. Onder de gemeentebesturen van de 62 gemeenten in Zuid-Limburg, die betrok ken zijn bij het plan van Gedeputeerde Staten is grote beroering ontstaan. Het dagelijks bestuur van het stadsgewest Oostelijk Mijngebied heeft reeds gister avond een verklaring uitgegeven, waarin het stelt dat Gedeputeerde Staten op een zeer ongelegen moment met hun plan zijn gekomen. „Voor de toekomst van de oostelijke mijnstreek is een eendrachtige en geïnspi reerde inzet van alle bestuurlijke instan ties noodzakelijk. De ervaring heeft ge leerd dat plannen tot wijziging van de gemeentelijke gebiedsindeling, zeker als zij zo ingrijpend zijn, lange tijd beroering wekken. Dit kan constructief werken zeer moeilijk maken en de aandacht afleiden van in wezen meer urgente zaken", aldus het dagelijks bestuur. Het wijst er ver der op dat de destijds ingestelde commis sie ter bestudering van de meest wense lijke bestuurlijke vormgeving in de oos telijke mijnstreek nooit enig overleg heeft gepleegd over de thans door Gedeputeer- AMSTERDAM. D'66 heeft in een adres de Amsterdamse gemeenteraad be pleit dat de belangrijkste zaken voor de toekomst van de stad welke binnenkort in de gemeenteraad aan de orde komen, als één geheel zullen worden behandeld. Het gaat om de parkeernota, het voorstel tot metroaanleg, het bestemmingsplan Be- thaniënbuurt en de nota over de binnen stad. D'66 zegt dat deze plannen maatre gelen omvatten die niet los van elkaar kunnen worden gezien. De problematiek van de binnenstad is onafscheidelijk ver bonden met het parkeerprobleem. De plannen voor de metro zijn mede geïnspi reerd op de leefbaarheid van de binnen stad. De Betraniënbuurt vormt een ge deelte van het gebied dat door de Nota Binnenstad wordt bestreken. Het lijkt D'66 onjuist beslissingen over deze nota's afzonderlijk te nemen. D'66 dringt er dan ook op aan, de stem ming over de verschillende nota's pas te doen houden nadat zij alle vier in de raad zijn besproken. Slechts na het bestuderen van de samenhang van de voorgestelde maatregelen kan een juiste besluitvor ming ontstaan, aldus wordt in het adres gezegd. de Staten voorgelegde plannen. Het be stuur is van mening de voortgang van de industriële herstructurering, mede dankzij de samenwerking binnen indu strieschap en stadsgewest, niet belem merd wordt door de tegenwoordige ge meentelijke gebiedsindeling. „Een wijzi ging, die niet op grondig onderzoek is ge baseerd, legt namelijk voro bepaalde tijd een situatie vast waarvan men vooraf niet weet of z;j kan aansluiten bij de toekom stige structuur", aldus het bestuur. DORDRECHT. Het bestuur van de Dordtse afdeling van D'66 is in zijn ge heel afgetreden, nadat 14 leden in een brief kenbaar hadden gemaakt de on langs gekozen voorzitter van de afdeling, de heer P. C. Pieters, niet aanvaardbaar te achten. De moeilijkheden binnen de afdeling waren ontstaan, nadat was gebleken, dat de vorige voorzitter, de heer A. R. Roel- vink, in het bestuur verslag had gedaan over een bespreking met de burgemees ter van Dordrecht. Over dit gesprek was enige twijfel ontstaan. Na onderzoek bleek dat dit gesprek inderdaad helemaal niet had plaatsgevonden. Hierna trad de heer Roelvink af. De veertien briefschrij vers zijn het met deze gang van zaken niet eens. DEN HAAG. De in december 1967 ge- installeerde Commissie Buitenlandse Pleegkinderen heeft aan de minister van Justitie een interimrapport uitgebracht. Minister Polak heeft de daarin opgeno men voorstellen inmiddels aanvaard. De commissie heeft een principieel advies tot later willen uitstellen. Met dit inte rimrapport is bedoeld op zo kort moge lijke termijn een oplossing aan de hand te doen voor de aanhangige verzoeken tot toelating van Koreaanse (en eventueel Vietnamese) kinderen. Het gaat om onge veer 600 verzoeken, waarvan er 200 op grond van de bestaande richtlijnen niet voor inwilliging in aanmerking komen. Het betreft hier kinderen, die zich als gevolg van oorlogssituaties in grote nood bevinden en verder vaak niet worden ge accepteerd door de overige bevolking van het land, waar zij zijn geboren. De voorstellen van de commissie, die dus uitsluitend betrekking hebben op de toelating in deze gevallen, komen op het volgende neer: Het zorgvuldig onderzoek van het pleeggezin, zoals dit gebruikelijk is, behoort te worden gehandhaafd. De maximum leeftijd van het uit het buitenland in een bepaald gezin op te nemen kind wordt gesteld op vier jaar Gezien de eisen, die aap adopterende ouders moeten worden gesteld, meent de commissie dat zij geen van beiden ouder mogen zijn dan 40 jaar. Het zogenaamde getalskriterium uit de bestaande richtlijnen, dat inhoudt dat geen buitenlandse pleegkinderen worden toegelaten voor opneming in gezinnen, waar al twee of meer kin deren zijn, kan naar de opvatting van de commissie worden geschrapt. Een en ander betekent, dat de commis sie een individuele behandeling voorstaat en dus afwijst de overbrenging van een aantal kinderen gezamenlijk en daarna verdeling onder de in aanmerking ko mende aanvragers. De conclusie van de commissie is na uitvoerige bestudering van de mogelijkheden verder geweest dat voorlopig in Nederland de Internatio nal Social Service, afdeling Nederland, als centraal contactpunt kan dienen en in Korea de Child Placement Service, waar mee de ISS verbinding onderhoud. De commissie vertrouwt erop dat de kosten voor de overbrenging van de kinde ren door de pleegouders of uit andere particuliere bron zullen worden betaald. De commissie is dus niet toegekomen aan een voorstel voor de organisatie van de gezinsonderzoeken, die door de Raden voor de Kinderbescherming worden uitge voerd. Zij wil de gang van zaken eerst een half jaar aanzien. Intussen is het dui delijk dat deze onderzoeken een zware last op de raden legt. Om werk te be sparen en vertraging in de behandeling van serieuze aanvragen te voorkomen, kan, zo vindt de commissie, aan de ver zoekers die de hun toegezonden vragen lijst niet hebben beantwoord, reeds ter stond een afwijzend antwoord uitgaan. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Indien er spoedig een akkoord wordt bereikt inzake de kwestie- Vietnam, zal het Amerikaanse toerisme naar Europa minder dalen dan is ver wacht. Dat is de stellige overtuiging van de heer A. Haulot, de commissaris-gene raal van toerisme in België, die gisteren een persconferentie gaf in Den Haag. De heer Haulot zei dat in 1967 Neder land de belangrijkste buitenlandse markt, is geworden voor het Belgische toerisme. Met 1.430.000 overnachtingen ligt Neder land vóór op de Britten, de Fransen en de Duitsers, die respectievelijk op de tweede, derde en vierde plaats komen. Minister Witteveen heeft woensdag door het openen van de effecten beurs van het miniatuurstadie het nieuwe seizoen van Madurodam officieel geopend. Uiteraard moest de bewindsman de gang van zaken in de beurs even nauwlettend in het oog houden miniatuur-effecten zijn ook effecten! (Van onze correspondent) DEN HAAG. Met een broodzaag en een tafelmes heeft een 54-jarige invalid» Hagenaar woensdagmiddag in de keuken van zijn bovenhuis zijn 50-jarige echtge note van het leven beroofd. Toen twee agenten de man arresteerden, had hij het tafelmes nog in de hand. Op het hoofdbureau legde hij bij het eerste verhoor een volledige bekentenij af-. "Jk weet niet waarom ik het deed", zei hij steeds. Het echtpaar heeft een 23- jarige dochter in Canada en een 18-jarige zoon, een elektricien. De man spreekt zeer moeilijk, als ge volg van twee hersenbloedingen, die hij vier jaar geleden kort achter elkaar kreeg. Sindsdien is hij ook invalide. Daar. voor was hij filiaalchef bij een groot winkelbedrijf. (Van onze correspondent) ROTTERDAM. De meerderheid van de Rijnmondraad staat achter het inte rimrapport over de structuur van Rijn mond, dat door het dagelijks bestuur van Rijnmond is opgesteld. Dit houdt in dat het zich opstelt tegen de nota van Rotter dam, waarin een intergemeentelijke cor poratie voor Rijnmond werd bepleit. Vooral Rijnmondvoorzitter mr. Marijnen en de woordvoerder van de grootste fractie in de Rijnmondraad, mr. Versloot van de Partij van de Arbeid, ageerden fel tegen Rotterdam. De Rijnmond voorzitter critiseerde fel enkele uitlatingen in de Rotterdamse nota, vooral die waarin Rotterdam doelt op bemoeienissen van Rijnmond in die gebieden waar Rotterdam zelf al actief was. Mr. Marijnen zei onder meer dat men met de wet zoals die nu is, veel verder zou kunnen komen. „Dat we niet verder zijn, komt doordat wij geen ge zamenlijk einddoel voor ogen hebben. Zowel Rotterdam als de Rijnmondraad wil in het Rijnmondgebied een or gaan dat er kan werken". Mr. Marijnen hoopte dat duidelijkheid in tegenstellin gen zal leiden tot positieve beslissingen. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Het aantal gevallen van rodehond neemt op het ogenblik in ons land sterk toe. Uit de opgaven, die de artsen volgens de Besmettelijke-Ziekten wet verplicht zijn in te dienen, blijkt dat in het eerste kwartaal van dit jaar 1105 gevallen van rodehond zijn aangemeld te gen 223 in dezelfde periode van 1967. Aan gezien vele huisartsen deze ziekte als dermate licht beschouwen dat zij de ge constateerde gevallen niet bij de volksge zondheidinstanties opgeven, nemen des kundigen aan dat het aantal werkelijke besmettingen beduidend hoger ligt. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Bij een stunt voor een reclamefoto op het Binnenhof zijn gis termiddag drie Italiaanse acrobaten van het circus Toni Boltini gevallen en onge lukkig terechtgekomen. Eén van de man nen kreeg inwendig letsel en werd naar het ziekenhuis gebracht. De drie mannen klommen op een losstaande ladder en gingen op eikaars schouders staan. Een lichte windstoot werd hun fataal. Stadsschouwburg, vandaag, 20 u.: Nieuw Rotterdams Toneel met „Interview" van Marie-Sophie Nathusius. Regie: Pim Dik kers (Abonnement E). BIOSCOPEN Cinama Palace, 14 en 19.45 u.: Dokter Zjivago", 14 j. Frans Hals, 14, 19 en 21.15 u.: „Samen uit, samen thuis", a.l. Vrijdag, 23.30 u.: „Zwaardvechters van Castille", 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Bonnie en Clyde", 18 j. Luxor, 14 en 20 u.: „Doctor Dolittle", a.l. Vrijdag, 23.30 u. „Le repos du guer- rier", 18 j. Minerva, 20.15 u.: „Mijn Prinses", 18 j. Vrijdag geen voorstelling. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Bambi", a.l. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Naakt om te leven", 18 j. Studio, 10.30 u.: „Sneeuwwitje en de zeven dwergen", a.l.; 14.15, 19 en 21.15 u.: „Belle de jour", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 u. Zondag 13 tot 17 uur. Bovendien in het Prentenkabinet: „Een keuze uit de collec tie Van Looy". Van 6 april tot 20 mei ex tra avondopenstelling. Dagelijks (ook zon dags) van 20.30 tot 22.30 uur. Vleeshal (Grote Markt): Expositie van beeldhouwwerk, wandkleden, keramiek en grafiek uit de verzameling moderne kunstwerken van het Frans Halsmuseum. Dagelijks 10-17 u. Zon- en feestdagen 13- 17 uur. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Dagelijks, behalve maandag, ge opend van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente expositie van schilderijen, fossielen, instrumenten. Geopend op werkdagen, be halve maandag van 10 tot 17 u. De eerste zondag van de maand van 13 tot 17 uur. Galerie-t (Bakenessergracht 67): Expo sitie van werk van Guido Biasi. Dagelijks 11-17 u. en zondags 13-17 u. Tot en met 21 april. Cruquiusmuseuin (Cruquiusweg, Heem stede): Permanente expositie van histo rische stoommachines en grote maquette van de watersnoodramp van 1953. Maan dag tot en met vrijdag van 9 tot 17 u. Zaterdag 9 tot 12 u. Keukenhof (Lisse): Openluchttentoon stelling van voorjaarsbloemen. Dagelijks van 8 uur tot een half uur na zonsonder gang. Tot half mei. Stadskweektuin (Kleverlaan). Gelegen heid tot gratis bezichtigen van de kassen en bloemgewassen. Woensdag van 14-17 u. en zaterdags en zondags van 10-12 en 14-17 uur. DONDERDAG 11 APRIL City, 20 u.: „The sound of music". VRIJDAG 12 APRIL City, 20 u.: „The sound of music". Stadsschouwburg, 20 u.: „The War Wa gon". Felison, Heidestraat 45, IJmuiden-Oost, 14 tot 17 u.: Expositie werken van Her man de Vries. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag)9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 u. DONDERDAG 11 APRIL Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: De grootste geldroof aller tijden". Luxor Theater, 20 u.: „De twaalf ver oordeelden". Galerie Boumans, Breestraat 122, expo sitie van werken van Ger Polak, geopend van 9-12.30 en 13.30-18 uur. Harmoniegebouw, Groenelaan, 20 uur: Rijsttafel door Conimex Baam, voor Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. VRIJDAG 12 APRIL Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „De grootste geldroof aller tijden". Luxor Theater, 20 u.: „De twaalf ver oordeelden". Galerie Boumans, Breestraat 122, expo sitie van werken van Ger Polak, geopend van 9-12.30 en 13.30-18 uur. VRIJDAG 12 APRIL Marquette-theater, Deutzstraat, 20 uur: „Je leeft maar twee keer". Volgens het ministerie van Sociale Za ken en Volksgezondheid is er geen aanlei ding voor bezorgdheid, omdat de ziekte zelden ernstig van aard is. Wel betekent een dergelijke „golf" een extra bedreiging voor vrouwen, die in de eerste vier maanden van zwangerschap verkeren, omdat bij een eventuele be smetting met rodehond de vrucht gevaar kan lopen. rrrmnnnnfiniuinniuuiniuuwïi Een gebied van hoge luchtdruk strekt zich uit van de Azoren tot boven Noord- Rusland. Langs de noordwestflank trek ken oceaandepressies naar de Poolzee. Aan de zuidflank ligt een depressie boven Rusland. Om de depressie heen stroomt koude lucht over Polen en West-Rusland, waar plaatselijk 10 centimeter sneeuw ligt. Dit storingsgebied breidt zich lang zaam in westelijke richting uit, zodat de wind morgen iets toeneemt uit noord tot noordoost. In de lucht, die hiermee wordt aangevoerd komen flinke opklaringen voor maar ook wolkenvelden. Er wordt opnieuw op vele plaatsen nachtvorst ver wacht. In de middagtemperaturen komt weinig verandering. WEERRAPPORTEN Maximum- en minimum- e? - H temperaturen J A 2 binnen- en buitenland Den Helder half bew. nno 8 3 0 Ypenburg onbew. no 9 0 0 Vlissingen onbew. no 8 0 0 Eelde zw. bew. no 9 0 0 De Bilt onbew. nno 10 -1 0 Twente onbew. no 10 -3 0 Eindhoven onbew. no 11 -3 0 Z -Limburg onbew. no 10 -3 0 Helsinki nalf bew. nno 6 -2 0 Stockholm onbew. n 7 -4 0 Oslo zw bew. W.St. 9 -3 0 Kopenhagen onbew. n 7 2 0 Aberdeen onbew. w.st. 10 -3 0 Londen zw. bew. no 9 1 0 Amsterdam pnbew. nno 10 0 0 Brussel onbew. ono 11 -1 0 Luxemburg onbew. no 11 -2 0 Parijs onbew. nno 14 1 0 Bordeaux onbew. no 19 3 0 Grenoble onbew. w.st. 17 2 0 Nice half bew n 15 7 0 Berlijn licht bew. n 5 -2 0.1 Frankfort onbew. ono 11 -3 0 München licht bew. nw 9 -2 0 Ziirich onbew. nno 11 -1 0 Genève onbew. w.st. 10 -2 0 Locamo onbew. w.st. 14 1 0 Wenen zw. bew. nw 9 -1 0 Innsbruck licht bew wnw 11 -2 0 Belgrado onbew. wzw 9 -1 0 Athene zw bew w.st. 22 13 0 Rome zw. bew. no 15 5 0 Barcelona geh. bew. nnw 16 8 0 VTadrid geh. bew. w.st. 14 8 0.3 Mallorca zw bew. ono 17 11 0 Lissabon zw. bew. nnw 22 11 0 VRIJDAG 12 APRIL Zon op 5.50 uur; onder 19.33 uur. Maan op 18.52 uur; onder 5.37 uur. MAANSTANDEN Volle maan 13 april 5.52 uur. Laatste kwartier 19 april 20.35 uur. Nieuwe 'm.an 27 april 16.21 uur. HOOG EN LAAG WATER IN IJMU1DEN DONDERDAG 11 APRIL Hoog water 2.22 uur en 14.40 uur. Laag water 10.21 uur en 22.47 uur. VRIJDAG 12 APRIL Hoog water 3.01 uur en 15.20 uur. Laag water 11.04 uur en 23.27 uur. Het poog en laag water te Zauü uort 11 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmulden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 2