Met Pasen er op uit op mooie nieuwe Hoogenbosch schoenen Een sublieme sigaar voor een prettige prijs. Steek eens op. Ahhh... Een Keurkorps sigaar! Natuurgedroogd, verrassend mild en vol karakter die zo heerlijk lopen //k doos met 10 sigaren 2,90 luxe houten kist met 25 sigaren 7,25 IJMUIDENKennemerlaan 96 Nog niet zo lang geleden bepaal de de Haarlemse rechtbank in be roep dat de luchthaven Schiphol geen openbaar terrein is. Dit be sluit is definitief geworden nadat de officier van Justitie, die ook van mening was dat de luchthaven niet openbaar is, besloot om van het vonnis niet in beroep van cas satie te gaan. Hieraan zijn enige ernstige consequenties verbonden. Met name zijn de strafrechtelijke bepalingen van de Wegen Ver keerswet en het Wegenverkeers reglement niet op de verkeers situatie van Schiphol van toepas sing. Het ALGEMEEN HANDELS BLAD tekent hierbij aan: Vietcong in dagbladen Dubbelkleuren, da grote mode. Deze in groen met bruin, ook in effen bruin. Goudbruin met mosgroen, de haute couture schoenen kleur-combinatie '68. Uit Italië in een aantal heel fijn» modieuze- kleuren.' van Na hebb naar ouden lien Luchtig lente mo delletje, creation de France. Corduroy, lekker soepel. Prachtkleur emeraude groen. Corp sinds Stait wat vaar vorig van verrr in di Werf macl He neuti vele dupe 1918, geall State men. werd recht vord logsg Passend bij uw nieuwe Paastoilet- tie. in zwart en ge broken wit. Jeugdsandaal, oersterk, steun gevend voetbed 'nStoere"mannen' schoen. Antiek finish leer. Brons metaal gesp. Sportleer, antiek finish met brons gesp. Van hak tot teen buigzaam. Fijne Marathon herensandaal in gelooid juchtleer. PANTIES... héél mooie 2,95 ANKLETS in 24 kleuren,2paar2,50 In badstof 2,95 KINDERSOKJES 95 CL Voor kleuters en tieners, zacht leer in bruin, gebroken wit en. rood. En nog heel veel leuke dingen voor Pasen. Suède jeugdsan- 24-27 9,95 daaltje in beige en 28-31 10,95 blauw. 32-35 11,95 de gevallen een positievere term. Het A.D. gebruikt veertig keer Vietcong of rebellen, één maal guerrilla's, twee maal „N.L.F.", de politieke tak van de Vietcong en het „communistische Bevrijdingsfront". „De Telegraaf" spreekt over com munisten en Vietcong in een verhou ding van één op drie, éné keer de term terroristen, twee keer N.L.F., maar uitsluitend met toevoeging „het politieke orgaan" of „de politieke or ganisatie van de Vietcong". „De Volkskrant" heeft acht percent positieve benamingen. Behalve de term Vietcong gebruikt zij acht maal termen als infiltranten, de vijand, de communisten. Verder elf maal N.L.F. of guerrilla's. Het „Algemeen Handelsblad" ge bruikt elf keer positieve termen. Ge bezigd worden de termen „N.L.F." of Nationaal Bevrijdingsfront en guer rilla's. Verder communisten en Viet cong in een verhouding van één op vier. „De Tijd" gebruikt in 12 percent van de gevallen een positieve term (guerrilla's, N.L.F.) en voor de rest Vietcong, de roden, en communisten. De „Nieuwe Rotterdamse Courant" spreekt in 24 percent van de gevallen over guerrilla's of Zuidvietnamees Bevrijdingsfront, verder in tweederde van de gevallen de term van Vietcong. Na „De Waarheid" is „Het Vrije Volk" de krant die in de meeste ge vallen een positieve term gebruikt, namelijk 27 a 28 percent. En de conclusie luidt: Opmerkelijk is dat twee in andere opzichten verschillende kranten als „Het Parool" en „De Telegraaf" in veel aspecten in hun koppen parallel blij ken te lopen: zij zijn de enige kranten die in hun koppen spreken over ter reur van guerrillazijde; zij vermelden geen van beide de Amerikaanse bom. Het is werkelijk opvallend zo ten dentieus als vooral de kwestie-Viet- nam in de uitzendingen van „Brand punt" en „Achter het Nieuws" wordt behandeld. Ik heb hierover nu een maal een uitgesproken mening en ben er critisch over gaan oordelen sedert ik er meer over te weten ben ge komen: door bladen als Elsevier en Het Beste en boeken als bijvoorbeeld Vietcongvan Kuno Knöbl, „De Lange wrede oorlog" van Richard Newhafer en „De koude oorlog" van generaal-majoor B. Koning. Het is dat mijn gebroken enkel het heeft verhinderd, anders had ik al lang m Israel gezeten. Ik heb bewon dering voor dat land, voor die bevol king, vooral voor de mentaliteit om je tegen terreur en onrecht strijdvaardig te verweren mis ik hier enorm. Je ziet hier een toenemende morele verslap, ping. Getuige alleen al het feit dat men ook al staat de meerderheid van Nederland achter het streven van Amerika om voor de vrijheid van an. deren op te komen en offers te bren gen dit in demonstraties niet durft kenbaar te maken. Men blijft hier lie ver passief. Dat zit me enorm dwars". Al mogen dan de „Johnson moorde- naar"-schreeuwers volgens de hoogge leerde communist Delfgaauw tol de beste exponenten van de Nederlandse jeugd worden gerekend en al deelt Mies Bouwman kushandjes uit aan dit langharige en arbeidsschuwe volkje, wij vestigen vooralsnog meer hoop op mannen als Hugo de Oude. Het stuk draagt de ondertekening: Willem Smit. Mi Bloe Bloe nisci Buit in di zoal: very men geze volg vuil neel ze v vect om die zelfs in p meu ten oph< Deze consequenties zijn niet zonder meer aan de aandacht van de wetgever ontsnapt, maar de wettelijke oplos singen zijn ten enenmale onvoldoende en vragen derhalve dringend om aan vulling en herziening. In overeenstemming met de Lucht vaartwet is door de directie van Schip, hol krachtens voorschrift van de mi. nister van Verkeer en Waterstaat een voor de luchthaven geldend reglement vastgesteld. In dit reglement is onder meer bepaald, dat men zich op de luchthaven moet gedragen overeen komstig het Reglement Verkeersregels en Verkeerstekens (dat derhalve indi rect toch van toepassing is) alsmede, om enige voorbeelden te noemen, dat het verboden is te rijden onder de in vloed van sterke drank of met een hogere snelheid dan 50 km per uur. Op overtreding van dit ministeriële voorschrift, gelijk nader uitgewerkt in het luchthavenreglement, staat slechts ten hoogste 30 dagen hechtenis of boete van ten hoogste f 250. De Wegenverkeerswet en het Wegenver. keersreglement zijn noch rechtstreeks, noch indirect van toepassing zodat de daarin opgenomen misdrijven en over tredingen op Schiphol niet kunnen worden begaan. Als voorbeelden noemen wij be halve het rijden zonder kenteken, het rijden zonder rijbewijs (ook door jongelieden onder de 18 jaar!), het misdrijf van dronken rijden op over treding waarvan volgens de WVW o.a. gevangenisstraf is gesteld, alsmede de mogelijkheid van ontzegging van rij bevoegdheid), joy-riding enz. In sommige gevallen kunnen wel licht wetsbepalingen, buiten de eigen lijke verkeerswetgeving redding bren gen, zoals in het geval van joy-riding de tenlastelegging van diefstal van benzine, maar dat alle strafrechtelijke bepalingen van WVW en WVR op Schiphol zonder meer niet toepasselijk zijn, dient toch als een ernstige lacune in onze wetgeving te worden aange duid en hetzelfde geldt voor de niet- toepasselijkheid van enige in de Wegenverkeerswet opgenomen civiel rechtelijke bepalingen. Het blad noemt de situatie niet tole rabel en verlangt wijziging van Wegenverkeerswet en/of Luchtvaart wet om in deze lacune te voorzien. Een groep studenten die, naar zij schrijft, „iets te maken heeft met de werkgroep krant van de kritiese uni versiteit" (in Amsterdam) heeft een aantal dagbladen onderzocht over de wijze waarop zij de Vietcongstrijders betitelen. Het onderzoek is verricht in de periode van 29 januari tot 3 fe bruari. Het ging bij dit onderzoek om termen als Vietcong, communisten, terroristen, de vijand, de roden, rebel len, enzovoort. „De Waarheid" springt er met 100 percent positieve benamingen, in gelijke mate „guerrilla's" en „bevrij dingsfront". Daartegenover staan „Trouw" en „Het Parool" met een percéntage van slechts 4 percent „po sitieve" benamingen. Het „Algemeen Dagblad" en „De Telegraaf" gebruiken in 7 percent van V00I taan haal bij tijd neel vers in i mei kan doo

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 8