SCHRIJVENDEUEZERSSCHRIJVENDELE Nu hebt u keuze uit twee Camel pakjes: met of zonder filter! Maar welk pakje u ook kiest, u geniet altijd van de wereldberoemde Camel-kwaliteit! CAMEL- MET OF ZONDER FILTER F.1.50 Modern gesneden Brixon-kostuum voor man van de wereld! Bij ons komen passen. Hoogland van S.S.M. 0 LANGS SLUIZEN EN HAVENS DONDERDAG 11 APRIL 1968 Martin Luther King 1 Opruimingsactie s.v.p. een keer per kwartaal Martin Luther King 2 .0 vanaf 169.- IJMUIDEN Het vrachtmotor- jchip Hoogland werd op 10 april 1956 door T. van Duijvendijk's Scheeps werf in Lekkerkerk aan de Scheep vaart en Steenkolen Maatschappij in Rotterdam overgedragen. Het schip meet 1.499 bruto reg. ton en heeft een draagvermogen van 1.882 ton. De lengte over alles is 74,37 m, de lengte tussen de loodlijnen 68.73 m, de breedte 11,48 m, de holte 4,33 m en de diepgang 4,88 m. De hoofdmotor is een Werkspoor van 1100 pk. Na tien jaar onder Nederlandse vlag te hebben gevaren werd het schip verkocht naar de Philippijnen aan de Navigation Corp. of the Philippines in Manilla en sinds 1966 draagt het de naam Surigao Stait. Dit motorschip Hoogland heeft heel wat korter dienst gedaan voor de Scheep vaart en Steenkolen Maatschappij dan de vorige Hoogland, een vrachtstoomschip van 1298 bruto reg.ton en 1747 ton draag vermogen. Dit schip kwam in april 1916 in dienst na te zijn gebouwd door de N.V. Werf De Noord in Alblasserdam, met een machinevermogen van 900 pk. Het was oorlogstijd en hoewel ons land neutraal was dreigden er op zee steeds vele gevaren. Maar de Hoogland werd de dupe van een maatregel die op 20 maart 1918, nu een halve eeuw geleden, door de geallieerde mogendheden de Verenigde Staten en het Britse Rijk werd geno men. Een deel van onze koopvaardijvloot werd volgens het Angarierecht, dat is het recht van een oorlogvoerende staat tot vordering van neutrale schepen voor oor- iogsgebruik, gerequireerd. Deze maatregel Het vrachtmotorschip „Hoogland". heeft bij het Nederlandse volk veront waardiging opgewekt. Dit werd door de gehele Nederlandse pers tot uiting ge bracht, in beide Kamers der Staten-Gene- raal werd een fel protest gehoord en door óe regering in Den Haag werd een pro testnota aan Washington en Londen over handigd. In totaal werden 86 schepen door de Verenigde Staten en 42 door het Britse Rijk in beslag genomen. De Hoogland was één van de negen, die de S.S.M. vijftig jaar geleden voor dit doel moest afstaan. De meeste bemanningsleden weigerden voor de geallieerden te varen. Toen de vijandelijkheden werden ge staakt keerde geleidelijk aan de normale toestand terug en voor de Hoogland was toen nog een lang leven weggelegd. Ruim 20 jaar later, toen wereldoorlog II begon, was het schip nog steeds in de vaart en het kwam weer in geallieerde dienst, ech ter onder geheel andere omstandigheden dan in 1914-1918. De Hoogland hield on verschrokken stand en na 1945 kon het schip nog tot 1951 onder de vlag van de Scheepvaart en Steenkolen Mij. in de vaart blijven. Inmiddels 35 jaar oud geworden, zag het er voor de vrachtvaarder uit om over ver koop aan een sloperij te denken. Maar in Panama zag men er nog wel wat in en in 1951 kwam het schip als Virge 'onder de vlag van dat land met als eigenaar de Cia Suiza Panamena de Navegacion San Este- ban S.A. Deze rederij deed er echter al weer gauw afstand van en een jaar later kwam het schip onder Italiaanse vlag. Ko per was Achille Onorato fu Vincenzo In Napels, die het de naam Loreno Onorato gaf. De huidige eigenaar van het schip heeft het in 1956, toen het dus 40 jaar oud was, nog een grote verbouwing laten ondergaan. De ketel en de machine werden vervangen door een MWM-motor van 1000 pk, waar mee het schip aan z'n tweede jeugd is begonnen. Arte van der Veer De wereld is weer in beroering door laffe moord op Martin Luther King, de grote strijder voor gelijke rechten; doch zonder dat dit werd beslecht door met zijn blanke broeders te gaan vechten. Helaas, hij werd geveld, de strijder zonder haat of wreed geweld. Waarom zo lang gewacht met het geven van gelijke rechten? Zal deze strijd alweer in bloed en tranen de „zege" gaan beslechten? Is dan de rassenhaat zo groot dat blank en zwart elkander doodt? Weet, blanke broeders, dat de kleur van zwart hen door de „Almacht" werd gegeven Opdat zij in een land van felle hitte „in die tijd dan beter waren bestand tegen verzengend zonnebrand. O, blank en zwart, reikt dan elkaar de blanke en de zwarte hand en smeedt dan eerlijk en oprecht een sterke liefdesband. _.T__ T, N. VAN DER LENDE, Haarlem. Mede naipens vele ingezetenen van Bloemendaal' wil ik de burgemeester van Bloemendaal en de directeur van de tech nische diensten en bedrijven, de heer J. Buiter, danken voor de opruimingsactie in de schoonmaaktijd. De heer Buiter was zoals in uw blad van 2 april stond er over verwonderd dat in het luxe dorp Bloe mendaal zoveel rommel op straat werd gezet. Ter verduidelijking hiervan het volgende: Eenmaal per week wordt huis vuil opgehaald. Dit is te wijten aan perso neelsgebrek en begrijpelijk. Maar in de ze welvaartstijd met aardgas- of oliecon- vectors zijn geen kachels i ïeer geschikt om hout te verbranden. Vele artikelen, die vroeger van waarde waren, laten nu zelfs voddemannen liggen. Vandaar dat in plantsoenen, vijvers en dergelijke oud meubilair wordt gedeponeerd. Waar moe ten wij burgers er anders mee heen? Uw ophaaldienst had effect. Maar moeten wij nu maar weer alles tot volgend jaar opbergen. De volgende proef is pas voor volgend jaar gepland. Ik wil de burgemeester en de directeur voorstellen in overweging te nemen voor taan éénmaal per kwartaal gratis een op haalactie te houden. De voordelen hier bij zijn de volgende: Er behoeft minder tijd beschikbaar te zijn voor het perso neel om plantsoenen op te ruimen en vij vers leeg te halen. Men hoeft niet meer in drie dagen onvoorstelbaar veel rom mel van de straten te halen. De jeugd kan minder haar vernielzucht botvieren, doordat er in de straten minder breek- De ketenen zijn zwaar, mijn handen zo moe, de weg zo eindeloos lang naar de vrijheid toe. Maar ik ben niet bang! God zal de ketenen in stukken slaan. Ik zal langzaam fier rechtop weer staan in mijn zwarte huid, met witknarsende tanden. Als een herinnering aan dit uur zullen de ketenen smelten in het helse vuur van het laatste gericht. Nu nog zijn er lijnen van haat op je blanke gezicht. De ketenen zijn zwaar, mijn handen zo moe, de weg zo eindeloos lang naar de vrijheid toe. Maar ik ben niet bang! God zal de ketenen in stukken slaan. Ik zal langzaam fier rechtop weer staan in mijn zwarte huid, met witknarsende tanden. M. PLANTJÉ, Haarlem. baar materiaal aanwezig is en tenslotte kan met de volgende actie een extra aan dacht worden gevraagd voor verzameling van kranten zodat die niet meer op de straat wegwaaien, maar snel kunnen wor den opgeruimd. D. DE BRUIJN, Bloemendaal. "vX-:-: L Have a real cigarette CAAAEL I6*j£. - i 676 TURKISH DOMESTIC BLEND CIGARETTES C 69-Ï ■HTiimuiiiuugj s IP<S koop nu zon modem ...rixon- kostuum! Of nog een ander. Mode-niéuws in lichte, soepele kostuums volop in onze nieuwe kollekties. Kostuums voor mannen van elke leeftijd - mits jong genoeg om de mode graag op de voet te volgen... GEN CRONJÉSTRAAT 38-44 TEL. 5 46 79 BRIXON

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 9