Strauss-orgaan doet een aanval op AVRO-reporter Van Minnen wenst U prettige feestdagen Richtlijnen minister Schut: „Bij huurverhoging met eigenaar praten over het onderhoud' Dubcek tempert snelheid van de liberalisatie Duitsers geven geen uitstel De wet H.K.C. Alphenaar Atphenaar „SENA" Ford verkocht minder wagens uit midden-klasse Lagere vlieg- tarieven op VS goedgekeurd Kort nieuws Antiduitse gevoelens opgewekt W aar schuwing aan de journalisten *fccht\eV^ brood Norit bedenkt gepensioneerden N. ADM kon hoge kosten niet opvangen Husqvama 15 grammofoon NU HALEN LATER BETALEN!! VRIJDAG 12 APRIL 1968 Een fout Ongestoord Johnson tekent wet POLOPULLOVERS met kraag van Trevira - 2000 ANEGANG 17- HAARLEM In zijn geheel Vaste lasten Jubileumgeld WIJ VERKOPEN TEGEN ABSOLUUT CONTANTPRIJZEN ZONDER RENTE, ZONDER VOORUITBE TALING, MODIEUZE DAMES-, HEREN- en KINDERKLEDING ZIET ONZE ETALAGES. Voor inlichtingen telefoon 11750 Jansstraat 51-53 Haarlem (Van onze correspondent) BONN. Het weekblad „Bayern Ku rier" de officiële spreekbuis van de CSU-voorzitter en huidige minister van Financiën Franz Jozef Straus heeft een curieuze uitval gedaan aan het adres van AVRO's radio- en televisiecorrespon dent in Bonn, Johan van Minnen. Een medewerkster aan de „Bayern Kurier" met name Isolde Pietsch heeft kenne lijk gebruik kunnen maken van de af- luisterrapporten, zoals die door Duitse in stanties worden gemaakt van buitenland se radio- en televisie-uitzendingen. Men zou zelfs kunnen veronderstellen dat ze kere kringen in Bonn Isolde Pietsch het „voor de perskring bestemde materiaal" met een zeer bepaalde opdracht hebben toegespeeld. De als dreigement bedoelde strekking van Pietsch', in de journalistiek wel heel ongewone, artikel vindt de lezer in de laatste zin: „Wat zal Van Minnen ons nog allemaal opdienen? De in een goede verstandhouding met de Bondsrepubliek geïnteresseerde Nederlanders dienen zich zijn escapades niet langer te lateh aan leunen". het intensief partij kiezen voor het zone regime", (Pietsch bedoelt hier de DDR). Vooral deze vermeende houding van de AVRO-commentator is natuurlijk voor de CSU van Straus, die in haar opvattingen en in de ..Bayern Kurier" dicht tegen de neo-nazistische NPD aanleunt, een steen des aanstoots. Ook valt de schrijfster over de achter docht die Van Minnen met de meeste van zijn Duitse en buitenlandse vakge noten tegen Straus in eigen persoon koestert. Ook op dit punt laat Pietsch haar kans niet voorbij gaan. Ze zegt van de AVRO-man in Bonn dat diens „haat" voor Straus zich onder andere uit „in diens gewoonweg groteske poging de vak kundige kwaliteiten van de Bondsminis- ter van Financiën te betwijfelen" (terzij de dient te worden opgemerkt dat in financiële vakkringen inderdaad Strauss' bekwaamheden op dit gebied niet hoog worden aangeslagen). Pietsch begint haar artikel met te ver tellen dat de politieke relatie tussen de Bondsrepubliek en Nederland „onge stoord" zijn, en dat „er geen zaak van I gemaakt wordt, wanneer menig maal in Holland bepaalde kringen resten van anti-Duitse gevoelens proberen aan te wakkeren". Tot deze bepaalde kringen hoort vol gens Isolde Pietsch ook Johan van Min nen. Zij schrijft: „De poging om West- Duitsland bij iedere gelegenheid een nazi- I stempel op te drukken, loopt parallel met AMSTERDAM Ondanks de gunstige produktieresultaten en de gestegen verko pen van personenauto's kon niet worden voorkomen, dat het jaarresultaat van de NV Nederlandsche Ford Automobielfa briek, vergeleken met 1966, een daling te zien geeft, zo zegt het verslag. Dit is hoofdzakelijk daaraan te wijten, dat in een zeer concurrerende markt het niet mogelijk is gebleken kostenstijgingen en de verhoging van de omzetbelasting in de prijzen door te berekenen. De bedrijfs winst daalde van 7,95 min tot 4,96 min zulks na normale afschrijvingen en bij dragen aan het pensioen- en voorzienings fonds. Incl. het saldo overige baten is de winst vóór belasting 7,2 min. Na aftrek voorziening vennootschapsbelasting is de netto-winst 3,9 min tegen 4,7 min over 1966. Voorgesteld wordt, zoals gemeld, 25 percent dividend, waarvan in december reeds 10 percent als interim werd uitbe taald (onv). Het saldo niet uitgekeerde winst, belegd in het bedrijf, steeg van ƒ22,4 min tot ƒ24,6 min. Overeenkomstig de verwachtingen, zegt het verslag, vertoonde de personenwagen- markt in 1967, na de sterke daling van de omzetten in 1966, een belangrijke stij ging. De relatieve daling van het markt aandeel van Ford in Nederland werd ver oorzaakt door lagere verkopen in de mid denprijsklasse. De verkoop van bedrijfs wagens vertoonde een geringe daling. De daling van de tractorverkopen in Neder land zette zich in 1967 voort. Een zeer be vredigende stijging viel te constateren in de verkoop van onderdelen en accessoires. ADVERTENTIE Isolde Pietsch heeft overigens, ondanks haar opvallend voortreffelijke documen tatie, een fout begaan. In haar artikel van 6 april noemt zij de AVRO een „so cialistisch geïnspireerde" omroep. Dit heeft de gramschap opgewekt van de correspondent van „Het Vrije Volk" in Bonn, die tevens de VARA bedient. In de „Bayern Kurier" van 13 april is een ingezonden brief van deze correspondent opgenomen, waarin hij zich weliswaar niet verzet tegen de hetzerige toon van het proza van Pietsch, maar uitsluitend tegen de bewering als zou de AVRO so cialistisch geïnspireerd zijn. Hij ver klaart: „de AVRO is een rechtsliberale omroeporganisatie, die niet partijgebon den is, maar zeer sterk met de liberale partij sympathiseert. Verdei schrijft de VARA-correspon- dent uit Bonn in de Bayern Kurier: „Het is merkwaardig, dat de schrijfster van het cynische artikel, als ze het over beweerde „hetz-commentaren" (van een bepaalde Nederlandse radiomedewerker in de Bondsrepubliek) heeft, automatisch aan neemt, dat de desbetreffende medewerker voor een „socialistisch geïnspireerde om roepvereniging" werkt. Blijkbaar is voor haar „hetze" (tegen de Bondsrepubliek) gelijk te stellen met „socialistisch". President Johnson heeft gisteren de nieuwe wet op de burgerrechten ge tekend in het bijzijn van tal van senatoren. ADVERTENTIE Uniek model met raglan- mouw, geheel effen of met contrasterende kraag en manchetten. Trevira 2000, dus geen problemen bij het wassen Deze ongedwongen mode brengen wij voor 23.90 POLOPULLOVERS in frotté velicren met korte mouw (27.90) of met lange mouw (29.75) ADVERTENTIE SCHIPHOL. De internationale ver eniging voor luchtvervoer (IATA) heeft gisteren de bijna 2 maanden geleden aan gekondigde goedkopere gezinsvliegreizen van Europa en het Midden-Oosten naar de Verenigde Staten en Canada goedge keurd. Met ingang van 22 april zullen de 19 over de Atlantische Oceaan vliegende IATA-maatschappijen de nieuwe tarieven berekenen. Deze houden in, dat de met het gezins hoofd meereizende gezinsleden (echtge note en/of kinderen tussen 12 en 22 jaar) voor een retourreis zowel voor economy als eerste klasse slechts het normale en kele reistarief behoeven te betalen. Dit betekent voor hen een reductie van bijna 50 percent. Deze reductie zal behalve voor de nor male vliegreizen ook van toepassing zijn op de individuele Ité-reizen. De nieuwe tarieven die beogen het reizen naar Noord-Amerika te stimuleren, behoeven nog slechts de goedkeuring van de be trokken regeringen. Met pensioen. De burgemeester van Zeist, mi. A. P. Korthals Altes, zal op 1 mei zijn functie neerleggen in verband met het bereiken van de pensioengerechtig de leeftijd. DEN HAAG. Het percentage van 4, waarmee de huurprijs van een groot aan tal woningen na 1 mei ten hoogste zal mogen worden verhoogd als het wetsont werp door de Eerste Kamer wordt aan genomen, zal voor de verhuurder een zekere stimulans kunnen zijn om in daar toe aanleiding gevende gevallen meer aan het onderhoud van de woning te doen. Dit schrijft minister ir. W. F. Schut (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) in antwoord op vragen uit de Eerste Kamer. Dit kan sterk beïnvloed worden door de houding van de huurder bij de onderhan delingen over een nieuw overeen te komen huurprijs. Hij immers kan daarbij bedin gen, dat het onderhoud beter verzorgd wordt. Als partijen hieromtrent niet tot overeenstemming kunnen komen, kan zo danige aangelegenheid bij de beoordeling van de redelijkheid van de gevraagde huurprijs eerst door de huuradviescom- PRAAG. (Reuter en AFP) De Tsje- choslowaakse partijleider, Alexander Dubcek, heeft gewaarschuwd voor anar chie in Tsjechoslowakije. Dit wordt door waarnemers opgevat als een aanwijzing, dat hij probeert het tempo van de libera lisatie in zijn land te vertragen. In een vraaggesprek met het communis tische partijorgaan Rude Pravo heeft vwtfW1 Dubcek de vrees in linkse intellectuele kringen voor stopzetting van het demo cratiseringsproces „ongegrond" genoemd. Maar anderzijds, aldus de Tsjechoslo waakse partijleider, zou men met voor zichtigheid en bedachtzaam verder moe ten gaan, zonder hysterie en in overeen stemming met de beginselen van de so cialistische ethiek. Wanneer men demo cratie beschouwt als een mogelijkheid voor een ieder zich met alles te bemoeien en maar te doen wat men het beste vindt is dat hetzelfde als anarchie te willen, Dat heeft niets te maken met democratie Dubcek legde de nadruk op de gewei dige verantwoordelijkheid van de jouma listen in het zo gecompliceerde tijdsge wricht waarin Tsjechoslowakije thans leeft. Hij deed een broep op de jour listen hun woorden te wikken en te we gen en de verantwoordelijken van de communistische partij, de massa-organi saties en allen die jarenlang met toe wijding gewerkt hebben en thans „op de magogische wijze aangevallen worden' te verdedigen. „Het is niet juist hartstoch ten op te wekken zonder eerst de feiten na te gaan", aldus Dubcek. Waarnemers menen dat Dubcek, die de strijd om de macht in de partij heeft ge wonnen, progressieven in de regering heeft gebracht en een actieprogram voor democratisatie heeft gelanceerd, de situa tie thans wil beheersen. Als reden hier voor wordt gedacht aan afkeuring van de zijde van de Sovjet-Unie en bezorgdheid van de kant van Tsjechoslowakije's so cialistische buurlanden alsmede aan de spanning, die de recente wijzigingen in het centrale comité der partij hebben veroorzaakt. ADVERTENTIE PASEN Bach, Matthaus Passion, compleet 4 platen. Elly Ameling, Peter Pears, Fr. Wunderlich, Stuttg. Kammer- orch. 94.00 Handel, Messiah, compl. 3 platen. Hearther Harper, Helen Watts, J. Wakefield, London Symph. Orch. Dir. C. Davis 67.50 Passie- en Paasliederen, Aafje Heynis ƒ11.90 Platen met hoogtepunten uit de Matthaus Passion vanaf 9.90 KRUISWEG 47-49 TEL.11532 missie en zo nodig daarna door de kan tonrechter worden beoordeeld. De huuradviescommissies zullen tijdig bij algemene maatregel van bestuur richt lijnen ontvangen voor de beoordeling van de redelijkheid van een door de verhuur der gedaan aanbod tot het aangaan van een nieuwe huurovereenkomst, dat door een huurder niet werd geaccepteerd. De minister overweegt daarin het volgende te doen opnemen: Het aanbod van de verhuurder wordt in zijn geheel beoordeeld, ook wanneer de huurder slechts tegen een bepaald onder deel (bijvoorbeeld de huurprijs) bezwaar heeft. Er wordt nagegaan waarom de I huurder het aanbod niet wil aanvaarden; daarbij wordt echter geen acht geslagen op onredelijke motieven. Nagegaan wordt of een voorgestelde hogere huurprijs ge oorloofd is. De motieven en omstandig heden die een hogere huurprijs rechtvaar dige^ worden afgewogen tegen die, welke zich ertegen verzetten. Daarbij wordt ook nagegaan of de huur der en de verhuurder in het algemeen be hoorlijk aan hun verplichtingen over en I weer hebben voldaan en of de huurder soms onverplicht eigener beweging voor zieningen ten behoeve van het pand heeft getroffen. Er wordt rekening gehouden met stand en ligging van het pand, met de staat van onderhoud en met gebreken. Ook wordt gelet op hetgeen de verhuur der in de laatste jaren aan het pand be steed heeft en op zijn bereidheid om even tuele gebreken of tekortkomingen in het onderhoud op te heffen. Van belang is ook of bepaalde vaste I lasten (straat- of rioolbelasting, rioolaf- voerrechten, waterschaps- en polderlas- ten) in de laatste jaren aanzienlijk zijn gestegen of nieuw zijn ingevoerd voorzo ver deze van de verhuurder worden ge heven. Bij woningen die voor 1921 zijn gebouwd en die niet onder de huurverho gingen van 1966 en van 1967 vielen, wordt onder meer gelet op de tijd dat zij nog voor huisvesting zullen moeten dienen. Als algemene richtlijn geldt: is de nieuwe I huurprijs redelijk tegen de achtergrond van het streven naar een harmonisch op gebouwd huurpatroon ter plaatse. ADVERTENTIE (Van onze correspondent) DEN HAAG. Uitstel van invoering per 1 april van de Duitse vergunningen stelsel voor het beroepsgoederenvervoer langs de weg naar, en van en door de Duitse bondsrepubliek is helaas niet mo- lijk gebleken. Evenmin konden voor het gecontingenteerde vervoer niet meer dan 1950 Duitse machtigingen worden verkre gen. Dit deelt staatssecretaris Keyzer mee als antwoord op vragen van een groot aantal Tweede Kamerleden. AMSTERDAM. Het vijftigste ver- «lagjaar van Norit NV kon met goede re sultaten worden afgesloten. De brutowinst nam toe van 8,8 miljoen tot f 9,2 mil joen en de netto winst kwam uit op 4,0 miljoen tegen 3,9 miljoen. Voorgesteld wordt, zoals gemeld, een onveranderd di vidend van 5,80 per aandeel. Voorts zal wegens het 50-jarig bestaan een extra uit kering van 0,50 per aandeel worden voorgesteld alsmede de uitkering van één nieuw aandeel op 35 aandelen van 20,- nominaal uit de agioreserve. Dit aandeel zal delen in de winst over 1968 en volgen de jaren. Aan het personeel en gepensio neerden zal uit de speciaal daartoe ge vormde voorziening een jubileumgratifi catie worden uitgekeerd. De kroegdeur ging open om een robuuste agent door te laten, die krakend van het leer met wijde stappen binnenkwam en even stil bleef staan om vorsend door het rokerige lokaal rond te kijken. Het was een bewegingloos tafereel. De kastelein leunde met blote armen op zijn tapkast en keek de agent aan zoals een goudvis door zijn aqua riumglas kijkt: zonder uit drukking, zonder belangstel ling en zonder gedachten. Op een kruk voor de spoelbak zat een haveloze man met zijn rafelige hoed achter op. zijn hoofd. Hij bestudeerde de bo dem van zijn bierglas door een laagje goudbruin heen en maakte de indruk alsof hij daar al jaren mee bezig was. Onder de rand van zijn hoed uit liep een straaltje bloed, dat zorgvuldig om zijn oor heen voorsorteerde om in ae ruimte tussen hals en boord te verdwijnen. In de gelagkamer zaten nog drie mannen, van wie twee bij elkaar aan een tafeltje in een hoek. De derde zat mid den in het vertrek onderuit gezakt op zijn stoel, terwijl zijn linkerarm op een vreem de, verwrongen manier naast de leuning hing. Niemand zei iets, niemand deed iets. De agent keek nog eens achterdochtig rond, deed twee stappen die hem al krakend bij de tapkast brachten en zei: „Er mot hier gevochten wezen". De kastelein kwam over eind, greep een doek van het zinken blad en veegde er vakkundig in halve cirkels mee over zijn toog. Hij keek naar het plafond, trok zijn schouders op en zei: „Zozo". „Er is opgebeld op de post dat hier gevochten werd", zei de agent. „Kom op, wie wa ren de flinkeriken?" „Er kan zoveel opgebeld zijn", zei de waard duister. „Er kan wel opgebeld zijn zonder dat het waar was". De agent begreep de situa tie onmiddellijk. „Best, as jullie het onder mekaar willen houen", zei hij. „Maar ik heb ook ógen in me hoofd". Hij keek langzaam de kroeg rond, van de een naar de an der, en ging toen naar de man op de kruk. „Das behoorlijk angekom- me", zei hij knikkend, terwijl hij een tikje tegen de hoed gaf. Plet hoofddeksel schoof weg en duikelde over de vloer. In de verwarde haar dos zat een dot bloed zo groot als een kommetje. De man op de kruk keek op uit zijn bierglas. „Niks angekomme", zei hij rustig. „Daar ben ik mee ge boren. Van jongsaf heb ik een gat in mijn hoofd. Niks an te doen, zeggen de dokters. Je moet er mee zien te leven. Op school zeien ze altijd tegen me Jan Gat. Vanwege dat gat, snap je? Je went er- an. Zondags doe ik er een kurk op". De agent knikte zwijgend. Hij stapte wijdbeens verder, tot hij bij de man op de stoel kwam, die zijn benen onder het tafeltje had uitgestrekt en met de achterkant van zijn hoofd op de stoelrug steunde. „Wat een rare arm heb jij", zei de agent vriendelijk. „Ik zou zweren dat er iets met die arm is, iets heel vervelends". De man in de stoel bleef bewegingloos liggen, maar zijn doffe ogen monsterden de agent van laarzen tot pet. „Jij mot niet zo gemakke lijk zweren, vrind", zei de man. „Jullie zweren toch al zo gemakkelijk, vooral voor de rechtbank. Die arm is van mij en er is niets mee. Die arm is best". De agent deed een lang zame beweging alsof hij de arm wilde grijpen, maar de man in de stoel schoof over eind en zei dreigend: „Afblijven, makker. Afblij ven en opdonderen". De agent lachte, maar niet vrolijk. Hij bleef naar de arm kijken en schudde zijn hoofd. „Daar mot je direct mee naar een ziekenhuis", zei hij kalm. „Daar zetten ze 'm en daar ken jij mij vertellen wie je dat geflikt heeft". „Ik zou niet weten waar ge schreven staat dat een mens geen gebroken arm mag heb ben", zei de man agressief. j,Kan je mij vertellen waar dat geschreven staat?" De agent dacht lang na en bleef het antwoord schuldig. Hij wandelde het lokaal door en raapte een paar overblijf selen van een café-stoel op, die in een hoek lagen. Hij be studeerde een afgebroken poot onder het licht van de biljartlamp en ging ermee naar de tapkast. „Aan deze poot", zei hij na drukkelijk, „zit bloed. Ik kan het laten onderzoeken op het laboratorium". „Ga je gang", antwoordde de waard lusteloos. „Er zit bloed op, zeg je. Nou, en? Er is geen wet die zegt dat aan stoelpoten alleen boenwas en politoer mag zitten. De fout met jou is dat je je bemoeit met dingen die je niets aan gaan. Er is geen klacht inge diend. Er is niks gebeurd dat niet mocht. Jan daar is met een kronisch gat in zijn hoofd geboren. Kan die jongen dat helpen? En Kees daarginds heeft al jaren een stukke arm. Moet ik een plaatje op m'n ruit hangen „verboden voor invaliden?" „Nee", zei de agent zuch tend. „Dat zou tegen de wet zijn. Maar je moet zorgen dat er hier niet gevochten wordt. Er is een getuige. Hij heeft opgebeld". „Zo, is er een getuige? En wie is dat dan wel?", vroeg de kastelein met een treite rende belangstelling. „Heb je zijn naam en adres?" „Dat zoeken we wel uit", zei de agent vaagjes. „Ik ben zo vrij de twee heren mee te nemen naar de post". De twee heren hadden vijf minuten nodig om overeind te komen en al die tijd bleef de agent zwijgend maar kop- kig de deur voor hen open houden. De man met het gat in zijn hoofd smeet een tien tje op het buffet voordat hij zijn jas dichtknoopte. „Voor ons samen", zei hij. „Kees en ik rekenen dat onderling wel af". Kees knik te stom, terwijl hij zijn rare arm met de andere hand zorg vuldig in zijn jaszak wurmde. „Dat doen we zéker", zei hij tenslotte. „Misschien over een week of zes al". „Ze gaven geen krimp", zei de agent tegen zijn inspecteur de volgende morgen. „Die Kees raakte niet uitgepraat over de narigheid die hij al dertig jaar had met die ge broken arm. En Jan met zijn gat in de schedel begon op 't eind te fantaseren over zijn vriendschap met Kees van wege hun gebreken. Hij met dat gat en hij met die arm, altijd samen tegenover de vijandige maatschappij, voelt u wel? Het gat was niet te stoppen en die arm was niet te lijmen, de wetenschap stond al jaren voor een raad sel, zei hij. Wat moeten we met die kapotte stoel?" „Teruggeven aan de kroeg houder", zei de inspecteur op gewekt. „Hij zal eraan gehecht zijn. Een kapotte stoel met bloed eraan, van vader op zoon overgeërfd, een familie stuk om zo te zeggen. Terug geven. ja. Dat zegt de Wet". AMSTERDAM. „De bruto-resultaten van de omzet werden nadelig beïnvloed door de gestegen loonkosten, die niet vol doende gecompenseerd konden worden, door de zo zeer nodige evenredige produk- tiviteitsstijging", aldus schrijft de direc tie van de Amsterdamsche Droogdokmaat schappij (ADM) in het verslag over 1967. Het exploitatie resultaat daalde tot 4.6 (v.j. 5.8) miljoen). De afschrijvingen stegen tot 1.5 (1.3.) miljoen). De netto-winst blijkt tenslotte gedaald tot 656.000 745.000). Zoals bekend wordt voorgesteld het dividend te verlagen van 8 naar 7 percent. De eerste maanden van 1968 ver toonden wederom een gunstige orderbe zetting, die hoger was dan die van 1967. ADVERTENTIE A «widin sinds «es* Uw aangewezen dealer voor Haarlem en Omstreken is Naaimachinespeciaalzaak Rijksstraatweg 14 - Haarlem TeL 023-52665

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 15