Nederlands UEFA-team verloor ook van Bulgarije SCHEIDSRECHTER „De tweede Hom Welnee, ik ben de eerste Derks" KDFFIE HHEV spaart hart en zenuwen DANSEN? FRANS DERKS: S> m 29CENT VOOR DEZE HOFNAR BOUQUET DAN STEEKT U IETS FIJNS O oude Tulp Imre Rietveld weer in omgeving bij Zilveren Van Haaren gaat Schlangen nieuwe trainer van MVV Monniken slaan medailles voor Olympische Spelen Joegoslavië zal O.S. boycotten Spasski blijft op goede pad Kesslers ploeg speelt slechts één wedstrijd na het seizoen Actief zijn in sport èn koffiedrinken. Russisch naar Schalke '04 Otto Gloria naar Benfica turngala in Haarlem echte koffiebonen- COFFEÏNEVRIJ VRIJDAG 12 APRIL 1968 25 Twee Argentijnse clubs in halve finale voor Zuidamerikaanse beker Overtreding Lang haar „D e Schelp" ZANDVOORT M/fy/,//. ADVERTENTIE NIMES Het Nederlandse teain heeft gisteravond in Nimes in een wedstrijd voor groep B van het UEFA-jeugdtoernooi met 31 verloren van Bulgarije. Door dit resultaat hebben de Bulgaren zich ge plaatst voor de halve finales. Onder ideale weersomstandigheden hebben de Nederlandse en Bulgaarse ju nioren voor 4.500 toeschouwers een bij zonder aantrekkelijke wedstrijd gespeeld. Nederland begon bijzonder hoopgevend. Met snel en attractief aanvalsspel hadden onze landgenoten in het eerste half uur het beste van het spel. Het Nederlandse overwicht kwam in de 26ste minuut tot uitdrukking toen Breevoort doelman Jad- jiski passeerde na een fraaie voorzet van Van der Sluis. Na dit doelpunt werden de aanvallen van de Bulgaren niet alleen talrijker maar ook gevaarlijker. Vooral de snelle Panov was een voortdurend gevaar voor de Nederlandse defensie. In de 36ste mi nuut scoorde Panov met een schot van zeker 25 meter afstand de gelijkmaker. De Bulgaren gingen het spel beheersen, maar tot de rust kon Nederland goed stand houden. Acht minuten na de her vatting liet Panov na een fraaie solo Stoop kansloos en een kwartier voor het einde bood dezelfde speler Denev een niet te missen kans: 31. Groep A: SchotlandBelgië 20, Por tugalZwitserland 10. Groep B: BulgarijeNederland 31, EngelandRusland 11. Groep C: West-DuitslandTsjechoslo- wakije 13, ItaliëJoegoslavië 22. Groep D: HongarijeGriekenland 21, FrankrijkOost-Duitsland 43. Groep A: Portugal 36, Schotland 3 4, België 31, Zwitserland 31. Groep B: Bulgarije 35, Engeland 34, Rusland 32, Nederland 31. Groep C: Tsjechoslowakije 34, Italië 33, Joegoslavië 33, West-Duitsland 3—2. Groep D: Frankrijk 35, Hongarije 3 4, Griekenland 32, Oost-Duitsland 31. BUENOS AIRES Voor de halve eind strijden van het toernooi om de Zuid amerikaanse voetbalbeker hebben zich naast titelhouder Racing Club Buenos Aires ook Penarol (Uruguay), het Brazi liaanse Palmeiras en het Argentijnse Es- tudiantes de la Plata geplaatst. Penarol zal Palmeiras ontmoeten, terwijl de twee Argentijnse clubs, Racing en Estudiantes, tegen elkaar moeten uitkomen. (Van een onzer verslaggevers) BREDA „En dan elke zondagmorgen prompt om elf uur hetzelfde commando: „Vlugvlug.koffie, ik moet gaan, tot vanavond. Ik moet naar weet ik veel en daar kan je van alles verwachteneen stok in je nek ofbid in elk geval voor me". Aldus een gedeelte uit een verhaal dat Frans Derks zijn hond en huisvriend Sloeber heeft laten vertellen in een jubileumnummer van de voetbalscheidsrechtersvereniging „Breda en Omstreken". Het is een wekelijks terugkerende gebeurtenis uit het leven van Frans Derks. „Met welk gevoel ik naar een wedstrijd ga?" Frans Derks lacht: „Tja, je denkt altijd: als het maar een fijne wedstrijd wordt. En voor de rest: fluiten naar de geest van het spel. Ik voel binnen tien minuten aan wie er gaat winnen, noem het maar een zevende zintuig. Nog nooit heb ik een speler een waarschuwing gegeven. Potlood en boekje laat ik in de kleedkamer. Dat is geen verdienste, gewoon een gegeven. Voor de rest, marchanderen is er voor mij op een voetbalveld niet bij". Frans Derks(„mijn leeftijd is niet zo belangrijk") is, sinds hij op 20 mei van het vorig jaar als scheidsrechter debu teerde in de ere-divisie, al vele malen in het nieuws geweest. Zijn markante for muleringen over scheidsrechterszaken de den enkele malen de scheidsrechtercom missie op haar grondvesten schudden. Toen hij, nog niet zo heel lang geleden, zijn buitenlandse collega Tschenscher, die Piet Keizer in de wedstrijd Nederland - Joegoslavië wegens natrappen de kleedka mer wees, in KRO's „Brandpunt" bijviel kostte hem dat een schorsing van één zon dag. Frans Derks: „De uitzending was op een donderdag. Vrijdag belt Dirk Nijs, voorzitter van de scheidsrechtercommis sie me op en zegt: „Je bent in overtre ding geweest". Mijn commentaar: weet ik. Maar ik heb 't graag gedaan. Ik accep teerde echter de consequenties. Een week later vernam ik per brief welke conse quenties daaraan verbonden waren. Ik dacht, volgens het reglement hebben ze gelijk, maar als ze me weer vragen, doe ik het opnieuw". Volgens de letteren der scheidsrechters- wet is Frans Derks nu weer in overtre ding. Iedere scheidsrechter heeft de plicht aan de scheidsrechterscommissie te vra gen of hij de pers te woord mag staan. De reden: niet iedere scheidsrechter is mondig genoeg. Frans Derks: „Als mij iemand iets vraagt, krijgt hij een ant woord. Scheidsrechter zijn is nog altijd mijn hobby. En als ik over mijn hobby wil vertellen, is dat, vind ik, mijn zaak. Begrijp me goed, ik wil me best aan be paalde regels binden, maar als ik er over wil praten, en daar ben ik mondig genoeg voor, heeft dat niets met fluiten te maken. En ik heb bewezen dat ik kan fluiten. Anders stond ik nu niet op de B- lijst. Trouwens, wij zijn blij met elkaar: de bond met mij en ik met de bond. En als de mentaliteit in Nederland zo wordt, dat het me hier te eng wordt, nou, dan pak ik mijn boeltje en koers naar een arm land, waar je geen kachel hoeft te stoken. Respekt, en sympathie moeten blijven. Maar je eigen boontjes zul je ADVERTENTIE moeten doppen". En dat heeft Frans Derks gedaan. Als zakenman is hij, na vele moeilijke jaren, geslaagd. Als scheids - Frans Derks met zijn hond Sloeber. rechter bijna. Want ook in deze wereld is er een top: de internationale lijst. „Op dit moment", Frans Derks zegt het nadenkend, „leef ik in etappes. Ik streef naar de absolute top. Om die te bereiken heb ik nog wel even de tijd. Je kunt na melijk tot je 47ste scheidsrechteren. Op één van die etappes ligt bijvoorbeeld Ajax -Feijenoord. Als ik die wedstrijd gehad heb, zou ik het niet meer weten. Zou ik ooit op de internationale lijst komen dan liever de Europa Cup finale dan de finale van de wereldkampioenschappen. Ik was grensrechter bij Engeland - Duitsland. Het deed me niet veel." „Misschien", zegt Frans Derks, „had ik schermer kunnen worden. Ik kon goed overweg met de sabel. Ik ben ook een verdienstelijk handballer geweest. Enke le malen uitgekomen in het nationale team. Heb ook veel aan atletiek gedaan. Doe ik eigenlijk pog. Voor mijn con ditie. Iedere dag train ik één tot ander half uur. Ik heb een conditie als een paard". En lachend: „Ik loop als een kieviet over het veld. Ik ben niet kapot te krijgen". En even later over de rap porten, die wekelijks bij de scheidsrech tercommissie binnen komen: „Sommigen schrijven dan: hij heeft uitstekend geflo ten, maar zijn broekje was te kort en zijn haar te lang. Dat heb ik al vaak verweten gekregen. Ik heb één concessie gedaan. Ik loop nu helemaal in het zwart. Om wat ouder te lijken. Nou ja, men zegt wel eens iets over mijn extreme pre sentatie. Ik doe op tijd mijn mond open. Wat? Ik een tweede Horn? O nee, ik ben de eerste Derks". Organiseren van festiviteiten is een van de stokpaardjes van Frans Derks, die ne gen jaar geleden zijn eerste wedstrijd floot, zes jaar geleden zijn spelregelboek jes uitleende aan Kees Kuys en nooit meer terugzag. „Ik heb, zegt hij, „de meeste kennis van de spelregels opgedaan op de scheidsrechtersvereniging „Breda" en mis schien heb ik vaak gezondigd tegen de regels. Ik fluit nou eenmaal naar de geest van het spel en geloof me, die onparle mentaire opmerkingen van spelers tegen over de scheidsrechter vallen best mee. ,Wat mij betreft: „Ik ben nogal tolerant". MAASTRICHT MW heeft Schlangen aangetrokken als trainer voor het seizoen 1968-1969. De nieuwe oefenmeester van MVV, die Donenfeld opvolgt, heeft onder meer Roda Sport en Fortuna '54 getraind, maar is de laatste seizoenen niet meer actief geweest. LISSABON De Braziliaanse voetbal- coach Otto Gloria heeft donderdag een contract getekend bij Benfica, de Portu gese kampioen. Gloria, die onlangs zijn ontslag nam bij Atletico Madrid, was tij dens 't toernooi om het wereldkampioen schap 1966, coach van het nationale elftal van Portugal. Het is de bedoeling dat Gloria als technisch directeur gaat samen werken met Fernando Cabrito, de trai ner van Benfica. MEXICO. Kloosterlingen, die in on min leven met de Katholieke kerk, zullen de medailles slaan, die tijdens de olym pische zomerspelen in Mexico worden uit gereikt. Dertig Benedictijner monniken en hun Indiaanse personeel uit het kloo ster Santa Maria in de omgeving van Cuernavaca kregen deze opdracht van het organisatie comité, omdat zij vermaard zijn om de hoge artistieke kwaliteit van de produkten, die zij maken bij de goud bewerking. De Belgische priester Gregori Lemer- cier heeft het klooster tien jaar geleden gesticht. De Belg kwam daarna met de Rooms-Katholieke kerk in moeilijkheden wegens de in Santa Maria gebruikelijke psychoanalyse voorafgaande aan de prie sterwijding. BELGRADO. Joegoslavië zal niet aan de Olympische Spelen in Mexico deelne men als het internationaal olympisch co mité zijn besluit Zuid-Afrika tot de spelen toe te laten, niet intrekt. Dit verklaarde woensdag de president van het Joegosla- visch olympisch comité, de heer Zoran Polic, op een persconferentie in Belgra do. Polic wees gr in zijn verklaring op dat ruim dertig landen een dergelijke be slissing al eerder hadden genomen en dat Joegoslavië dus echt niet alleen staat. „Ik weet", aldus de president, dat ons be sluit er toe bijdraagt dat er in het inter nationaal olympisch comité tweespalt dreigt te ontstaan. Daarvoor draag ik echter niet de verantwoording, maar de president van het IOC, de heer Avery Brundage". Polic deelde verder nog mee dat het Joegoslavisch olympisch comité ondanks alles zijn uiterste best zal blij ven doen, de olympische gedachte te red den. SUKHUMI. De vijfde partij in de tweekamp tussen de schaakgrootmeester» Spasski en Gelier is na 40 zetten afge broken in een iets gunstiger stand voor Spasski. De stand in deze tweekamp van tien partijen uit de kwartfinales van het kandidatentoernooi is 3-1 in het voordeel van Boris Spasski. ADVERTENTIE (Van onze sportredactie) HAARLEM. De trip, die het Neder lands elftal aan het eind van het voet balseizoen naar Oost-Europa zal maken, wordt er een van korte duur. Het elftal zal niet meer dan een wedstrijd spelen, die tegen Roemenië op 5 juni. De KNVB is bij het organiseren van nog meer wedstrijden op te grote moei lijkheden gestuit. Daartoe behoort niet de na-oompetitie van de drie Nederlandse topclubs, Ajax, Feijenoord en ADO. De wedstrijddata van deze clubs in die na- competitie zijn gepland, nadat bekend was geworden, dat het Nederlands elftal slechts een korte trip zou maken. Voor het seizoen met de kwalificatiewedstrij den voor het wereldkampioenschap 1970 tegen Bulgarije, Polen en Luxemburg rest Kessler dus dit seizoen nog de interlands tegen Polen (1 mei), tegen Schotland (30 mei) en tegen Roemenië (5 juni) om zijn ploeg te testen. VOETBAL. GVAV heeft in Groningen voor 6000 toeschouwers met 1-2 verloren van de Westduitse Bundesligavereniging Eintracht Frankfurt. Bij rust was de «tand nog gelijk 1-1. Wie zijn of haar sport serieus beoefent, ontzegt zich als regel het gebruik van tabak, alcohol èn koffie. Dat laatste hoeft nu niet omdat er Koffie Hag is. Uit deze superieure koffiebonen zijn de coffeïne en de andere schadelijke stoffen verwijderd. Koffie Hag spaart hart, zenuwen, bloedsomloop en maag, lever en gal. Dat alles met behoud van de ware verkwikking die koffie biedt. Voor wie actief is in de sport gaat ër niets boven zo'n kopje lekkere, geurige en... gezonde koffie als Koffie Hag. Echte koffiebonen... maar coffeïnevrij. DUISBURG Heinz van Haaren, de middenveldspeler van de Duitse bundesli gavereniging MSV Duisburg, heeft voor het volgende seizoen een voorlopig con tract getekend met de bundesligavereni ging Schalke '04 uit Gelsenkirchen. Van Haaren, die 27 jaar oud is, staat op de lijst van kandidaten van bondscoach Ge- org Kessler voor het Nederlands elftal. De uitsluitend Duits sprekende voetballer bezit de Nederlandse nationaliteit. Zoals bekend zijn er ook contacten geweest tus sen Van Haaren en Nederlandse clubs zo als Ajax en Feijenoord. (Van onze turnmedewerker) HAARLEM. Ter gelegenheid van het eeuwfeest van het Koninklijk Neder lands Gymnastiek Verbond maken de vol gende maand twee ploegen Russische turnsters en turners een tournee door Nederland. De première van deze Russi sche gala, waarop keurturnen van wereldklasse te zien zal zijn, is op dins dagavond 7 mei in de Kennemer Sport hal in Haarlem. De belangstelling is zo groot, dat de accommodatie voor de toe schouwers belangrijk wordt uitgebreid. De Russische turnsters en turners demonstreren zowel toesteloefeningen als vrije oefeningen, waarbij zij geheel vrij van de spanning van een wedstrijd al hun uitzonderlijke talenten kunnen tonen. Hun optreden wordt omlijst door keur- groepen van Nederlandse verenigingen. Vijftig meisjes van verenigingen van de Kennemer Turnkring openen het gala programma met de KNGV-serie die ter gelegenheid van het eeuwfeest werd ontworpen. De heer A. van Wijnen zal dit optreden leiden. Voorts komt het Rotter dams Aspasia met een groep keurturners met een demonstratie van ritmische gym nastiek en oefeningen met de tamboerijn. Voor het spectaculaire trampolinesprin gen zorgt de centrale trainingsgroep van het KNGV. De organisatie van deze Russische gala berust bij de Kennemer Turnkring. ADVERTENTIE (Van onze badmintonmedewerker) HAARLEM. Het komende weekeinde wordt door B.C. „Duinwijck" in de bad- mintonhal „Duinwijck" het jaarlijkse toernooi om de „Zilveren Tulp" gehouden De buitenlandse deelname aan dit toer nooi is dit jaar sterker dan ooit. Maar liefst drie Engelse en twee Deense teams komen naar Haarlem. Het Deense S.I.F. komt de „Zilveren Tulp" verdedigen. Zij beschikken over de spelers van het eerste team dat vorig jaar kampioen van Denemarken werd en dit jaar door een minimaal verlies van 6-7 in de eindstrijd de eer aan het Kopenhaagse K.B.K. laten moest. Het team is zéér sterk en zal bestaan uit de heren Ole Mertz, Klaus Kaagaard, Bendt Rose, Hans Henrik Svendsen en Knud-Aage Nielsen. De dames zijn Imre Rietveld-Nielsen, die in dit toernooi voor het eerst tégen „Duinwijck" uitkomt, Ann Hessel, Joanna Fagerlung en Vibke Bech- told. Voor „Duinwijck" komen uit de drievoudige nationale kampioen Herman Leidelmeyer, tweevoudig kampioene Lili ter Metz, haar zusje Margot en verder Marja, Piet, Paul en Boudewijn Ridder, Marjan Luesken en Rob Koutstaal. De opstelling van de andere ploegen is nog niet geheel bekend. Wel is zeker dat behalve de Deen Tom Baeher, voor K.B.K. ook zeer sterke Engelse spelers aan dit toernooi zullen deelnemen, o.a. John en Bill Havers, Jennifer en Dave Horton en Bob Lark. S.I.F. is ongetwijfeld de grote favoriet in dit toernooi. In de A-poule is B.V. „Duinwijck" de enige Nederlandse ploeg. B.C. „Haarlem" schreef dit jaar niet in omdat zij niet over voldoende dames beschikt. Félice en Mirette de Nooyer prefereren de centrale training, welke in de Paasweek wordt gehouden, boven het „Zilveren Tulp"-toernooi. Za terdag beginnen de partijen om twaalf uur en eerste Paasdag om twee uur.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 25