is het zover IVia rd i-Beckma nstich ti wil éénkamerstelsel IJ-tunnel op afwerking na gereedgekomen en Drie kerken gesloten Agenda voor Haarlem en de IJmond H OICK BARTELS kijk naar onze andere advertentie in deze krant! Oproepingsbeleid lichting 1969 onveranderd ADVIEZEN GRONDWET-HERZIENING D'66 pleit voor zestal nieuwe grondrechten Laatste kopstuk doorbroken In oktober open Hondje halfdood begraven Toestand Margriet uitstekend Groot onderzoek naar gebruik verdovende middelen Nieuwe ziekenboot Het blijft koud korte bontmantels bontstola's bontcravattes l V RIJ DAG 12 APRIL 1968 BARTEUORISSTRAAT 13-17 HAARLEM - TEL. 023-1 3915 Dienstplichtigen 2 I Ministers lid van parlement BONTMODEHUIS SPECIAALZAAK IN PELTERIJEN VOOR HET VOORJAAR voor uw mantelcostuum NU TIJD voor REPARATIE en MODERNISEREN BONTBEWARING Kiesstelsel D'66: Zes grondrechten IN BISDOM DEN BOSCH op veiligheidsgrond Alex van Waa yen burg" Pu bIi c a t i e Winkelcentrum Jan van Goyenstraat Gestrande luchtreizigers naar Suriname afgereisd Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk Heemskerk Amsterdams eerste burger gaat door de IJtunnel, nadat het laatste „kop stuk" is doorbroken. ADVERTENTIE Nu ot&leti INTERIEURVERZORGING N.V. DEN HAAG. Een enige tijd gele- meer paste in een tijd, waarin toetsing aan beginselen in het politieke denken voorop werd gesteld, dan in een tijd waarin aan de uitvoering van concrete programma's de hoogste voorrang wordt toegekend. In het advies wordt voorge steld, dat één Kamer wetsontwerpen in twee lezingen behandelt, uitgezonderd wetsontwerpen, waarbij de begroting wordt ingediend. Zowel de directe ver kiezing van alle leden der Staten-Gene- raal als de behandeling in tweede lezing door de Staten-Generaal van door de Ka mer aanvaarde wetsontwerpen zou vol- I gens de Dr. Wiardi Beckmanstichting een De Dr. Wiardi Beckmanstichting bepleit verbetering betekenen. De regeling voor- •n één-Kamerstelsel. Voorgesteld wordt I veel dubbel werk en integreert bei de kamers in een rechtstreeks door het volk gekozen parlement. Kamer en Sta ten-Generaal zouden in de nieuwe con stellatie het recht van amendement moe ten hebben. De stichting zegt dat de Eerste Kamer regel lid te blijven van de fracties van nnctp in pon umirin InAloinrf Ar.- DEN HAAG Zowel D'66 als de Dr. Wiardi Beckmanstichting, het wetenschappelijk bureau van de Par tij van de Arbeid, hebben aan minis ter Beernink adviezen gezonden over herziening van de Grondwet. een één-Kamerstelsel. Voorgesteld wordt om bij de verkiezingen alle leden van de Staten-Generaal gelijktijdig te verkiezen, waarna uit dit parlement één Kamer wordt gevormd, bestaande uit tweederde van het totaal aantal parlementsleden In het advies wordt het voorts wense lijk geacht dat als ministers en staatsse cretarissen vooral leden optreden uit de fracties van het parlement waarop de re gering steunt. De ministers dienen als ADVERTENTIE (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Met burgemeester Samkalden aan het hoofd, heeft gister middag een klein gezelschap genodigden het voorrecht gehad van zuid naar noord onder het IJ door te lopen. De IJ-tun- nel is een feit geworden, zij het dan dat de afwerking van wegdek en wanden nog enkele maanden in beslag zal nemen en de officiële opening in oktober kan plaats- vinden. Burgemeester Samkalden was uitgeno digd het laatste zogenaamde kopstuk te doorbreken om de verbinding tussen zuid en noord te realiseren. Gezeten in een hijskraan en onhaiidig mnaoeuvrerend met de handgrepen liet hij 47 maal een duizend kilo wegende stalen kogel tegen de betonnen scheidingsmuur vallen. Hij I veroorzaakte evenzovele doffe dreunen die de kostbare IJ-tunnel over tientallen BERGEN OP ZOOM Twee jongelui uit Rucphen, 18 en 19 jaar oud, hebben een proces-verbaal gekregen wegens er gerlijke dierenmishandeling. Zij hadden woensdagavond een hondje - -j- willen doodslaan met een schop. Toen zij den opgemaakte eerste prognose geeft dachten dat het beestje dood was, begroe- aan dat het surplus aan dienstplichtigen ven zij het aan de kant van de weg. En- Va>n |*e uchtmg 1969 ongeveer 13.900 man kele kinderen zagen donderdagochtend dat zal bedragen. Dit heeft minister Den het hondje nog leefde en zich met zijn loom meegedeeld in antwoord op schrif- pootjes naar boven werkte. Zij hebben het ,y?n het Tweede-Kamerlid toen uitgegraven, doch het diertje was zo Maenen (K.V.P.). Deze prognose is volgens de bewinds man echter nog aan verschillende invloe den onderhevig. Bij de oproeping zullen in beginsel dezelfde maatregelen worden toegepast als voor de lichting 1968. Flessetrekker. In Zevenaar is een 41-jari- ge ambtenaar gearresteerd, die voor 25.000 gulden aan goederen zou hebben gekocht zonder te betalen. Nederland-Bulgarije. Nederland en Bulga rije hebben besloten hun diplomatieke vertegenwoordigingen thans gezant schappen, te verheffen tot de rang van ambassade. Het Bulgaarse gezantschap is gevestigd in Parijs, de Nederlandse ambassade in Boekarest is tevens ge zant in Sofia. Samen meifeestvieren. De Partij van de Arbeid en de P.S.P. in Utrecht zullen vgor het eerst het 1-meifeest samen vie ren. Skelet. Een dodelijk geschrokken Duitse toerist heeft de Texelse rijkspolitie de vondst van een compleet skelet gemeld. De Rijksoorlogsgravendienst is inge schakeld voor identifitie. Leuke tijd. „Ik heb een leuke tijd gehad", was het lakonieke commentaar van een 26-jarige Tilburger, toen hij zich met 26 gulden en enkele franks op zak meldde bij de politie in zijn woonplaats na 'n afwezigheid van bijna drie maan den. De man moest op 15 januari 20 mille voor zijn werkgever gaan halen bij een bank. Met dit geld heeft hij tot gis teren goede sier gemaakt. Zedenmisdrijf. Een 25-jarige Marokaan heeft de Culemborgse gemeentepolitie bekend dat hij een poging tot verkrach ting heeft gepleegd op een 33-jarige plaatsgenote. De man die met een Ne derlandse is getrouwd en goed Neder lands spreekt, was in het huis, waar hij kamers bewoont, naar de kamer van het slachtoffer gegaan; hij trachtte haar aan te randen. ^alse declaraties. De officier van Justitie bij de Haagse rechtbank heeft donder dagmiddag anderhalf jaar gevangenis straf met aftrek geëist tegen een 33-ja- rige Surinaamse ex-ambtenaar van het ministerie van Defensie in Den Haag. Hij wordt ervan verdacht, voor bijna 300.000 aan valse declaraties te heb ben geïnd ten nadele van het Surinaam se gouvernement. ernstig gewond en uitgeput, dat een die- I renarts het heeft moeten afmaken. DEN HAAG Prinses Margriet heeft donderdagmiddag prof. dr. W. P. Plate voor een routine-onderzoek bezocht. Prof. Plate verklaarde na afloop, dat de gezondheidstoestand van de prinses uitste kend is, aldus een mededeling van de RVD. meters deed trillen maar er kwam geen gat. Kraanmachinist M. Schoonhoven had er minder dan 47 maal voor nodig om een opening van enkele vierkante meters te forceren waardoor de tunnelbuis diep on der de grond en onder het water één ge heel was geworden. De Amsterdamse gemeenteraad nam in 1935 een motie aan waarin de noodzaak van een IJ-tunnel werd uitgesproken. In 1952 werd het ontwerp goedgekeurd. Na dat in 1955 met de werkzaamheden werd begonnen moest in 1957, als gevolg van de bestedingsbeperking worden gestopt. Eerst in 1961 kon de bouw worden her vat. De bouwkosten inclusief de werken op I de toevoerwegen hebben 250 miljoen gul den bedragen. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Begin 1969 zal het resultaat worden gepubliceerd van een groot onderzoek naar het gebruik van verdovende middelen in ons land. Het I initiatief hiertoe is genomen door de Na tionale Federatie voor de Geestelijke Volksgezondheid Het onderzoek wordt uitgevoerd door het Instituut voor Socia le Geneeskunde van de Universiteit van Amsterdam. De leiding is opgedragen aan de psycholoog drs. H. Cohen. Het onderzoek, dat reeds enige maan den aan de gang is, is in het grootste ge heim gestart. Men wilde de gebruikers van verdovende middelen niet afschrik ken met de vrees dat de politie op de hoogte zou zijn. Wel is te voren overleg gepleegd ipet het ministerie van Justitie. Het instituut voor Sociale Geneeskunde heeft ca. 1800 vragenlijsten verspreid on der alle mensen in ons land van wie be kend is dat zij LSD, marihuana, hasjish, opium, ether of andere verdovende of op wekkende stoffen gebruiken of gebruikt hebben. Het aantal reacties is voldoen de om een wetenschappelijk verantwoord Ar\rlöt»TAAlr 4-L, WAGENWEG 126 rood - HAARLEM TELEFOON 14360 (gesloten huis op 1e etage) Ruime parkeergelegenheid de regeringspartijen, waardoor een nauw contact tussen regering en regeringspar tijen is verzekerd. De stichting acht de voordelen, verbonden aan het optreden als parlementariër van ministers en staatssecretarissen groter dan de nadelen Naar de mening van de Dr. Wiardi Beckmanstichting komen voorts binnen het raam van de huidige Grondwet twee vormen van stelsels van evenredige ver tegenwoordiging in aanmerking. Het eer ste is het kieskringenstelsel, beogende het verbod van lijstverbindingen binnen kies kringen op te heffen en lijstverbindin gen tussen kieskringen onmogelijk te ma ken. Het tweede stelsel kent een aantal extra-zetels toe aan de partij of partijen combinatie welke de absolute meerder heid net heeft gehaald of daar juist iets onder blijft. Deze mogelijkheid ondervangt het be zwaar, dat onder een stelsel van even redige vertegenwoordiging meerderheids- vorming moeilijk tot stand zou komen. Het kiesstelsel dient samenwerking van politieke partijen in concentraties te be vorderen. De stichting is tegen een „kies drempel" en tegen opkomstplicht. De politieke partjj Democraten '66 (D '66) bepleit in haar adres de recht streekse verkiezing van de minister-pre sident, een zo groot mogelijke wederzijd se onafhankelijkheid tussen regering en parlement, een betere uitrusting van de volksvertegenwoordiging tot haar taak, een wijziging van het kiesrecht, waarbij wordt gedacht aan een meervoudig dis trictenstelsel, en de grondwettelijke re geling van een aantal grondrechten. In het advies worden zes grondrechten voorgesteld: het recht op een gemotiveerd antwoord op een petitie; het recht op in formatie, waarbij speciaal gedacht wordt aan de openbaarheid van overheidsdocu menten; vrijheid van meningsuiting, on geacht het gebruikte medium en zonder censuur van de overheid; vrijheid van levensovertuiging, onschendbaarheid van het brief- en telefoongeheim en andere vormen van communicatie; voor niet-Ne- derlanders het recht van asiel als zij we gens ras, godsdienstige of politieke over tuiging worden vervolgd. D'66 wil voorts de eis, dat een kabinet het vertrouwen van de meerderheid in het parlement geniet, laten vervallen. Wanneer de vertrouwenseis niet gesteld zou worden, zou de parlementaire meer-1 derheid niet langer gedwongen zijn eerst de mogelijkheid van een regeringscrisis onder ogen te zien, alvorens een critische vraag te stellen, een afkeurende motie in te dienen of een wetsontwerp te verwer pen, aldus D'66. DEN BOSCH. In het bisdom Dei Bosch zijn drie r.-k. kerken uit veilig, heidsoverwegingen buiten gebruik ge. steld. Deze kerken staan in Eindhoven Nuenen en Rosmalen. Na de instorting van een gedeelte van de Lucaskerk in Den Bosch op 13 januari zijn enige kerkgebouwen onderzocht wel. I ke op overeenkomstige wijze waren w'1 bouwd. De uitkomsten van dit onderzoek! hebben ertoe geleid dat drie kerkgebou- wen voorlopig buiten gebruik worden ge steld. Zij zijn uit dezelfde betonstenen opgetrokken als de kerk in Den Bosch De kerk in Nuenen, die vijf jaar ge leden gebouwd werd, vertoont grote scheuren in de muren. De tien stenen ni- laren in deze kerk zijn aan het verruil veren. p I Ook in de kerken in Eindhoven en Roj. malen zijn de stenen aangetast. In Den Bosch zal een noodkerk worden gebouwd. Een inzamelingsactie daarvoor heeft reeds anderhalve ton opgebracht I DEN HAAG. Binnenkort gaat een nieu we ziekenboot door de Nederlandse wa teren varen: de „Alex van Waayenburj" zo genoemd naar de man, die jaren gele den de KRO-rubriek Radioziekenbezoek „Zonnebloem" in het het leven heeft ge roepen en vele jaren heeft geleid. Uit deze populaire radiorubriek is later de katholieke Nederlandse vereniging tot bevordering van het welzijn van zieken „De Zonnebloem" voortgekomen. Deze vereniging krijgt thans de beschik king over een eigen ziekenboot, die gedu rende een groot deel van het toeristen- I seizoen door Nederland gaat varen, met elke dag een ander gezelschap zieken, zo als hulpbehoevende bejaarden, aan boord. Alex van Waayenburg, die van de zo mer de KRO met pensioen verlaat, zal dinsdag in Breda zelf aanzwezig zijn bij de naamgeving van de voor dit doel spe ciaal omgebouwde boot. ADVERTENTIE U weet dat u hier wordt verwend, want bij ons is de klant nog steeds koning, Dat zijn wij van oudsher gewend; dus met Pasen als extra beloning iets wat u beslist niet wilt missen: bij de boodschappen gratis narcissen ROTI ERDAM Om tien uur donder dagavond zijn de 23 mannen, vrouwen en kinderen afgereisd, die op Zestienhoven tweeeneenhalve dag hebben gewacht op hun vertrek naar Suriname. Op dat tijdstip verliet een DC-6-B van de Deense chartermaatschappij Sterling de baan. De 23 luchtreizigers, die in Nederland een vakantie doorbrachten of een bezoek aan Suriname gaan brengen, kregen het oponthoud in Rotterdam in verband met een conflict tussen de Rijksluchtvaart dienst en twee chartermaatschappijen over de naleving van de chartervoor- «wHmwimwiwiiwHuiKimmi Het K.N.M.I. deelt mee: Boven de Noordzee ligt het centrum van een omvangrijk gebied van hoge lucht druk. Oceaandepressies trekken in een wijde boog om dit hogedrukgebied naar de omgeving van IJsland en de poolgebie den. Een depressie boven West-Rusland dringt langzaam westwaarts op. Daardoor blijft de wind uit richtingen tussen noord oost en noordwest waaien. In het tempe- ratuurverloop komt dan ook weinig veran dering. Vannacht zal er opnieuw op vele plaatsen nachtvorst voorkomen. Geleide lijk zullen wolkensluiers van de depres sie boven Rusland naar West-Europa doordringen. Het blijft echter droog weer. WEHWAPromiif Maximum- en minimum- jjf temperaturen J J binnen- en buitenland "S Stadsschouwburg, zaterdag 20 u.: Neder landse Comedie met „De Vrek" van Mo lière. Regie: Erik Vos. Grote of Sint Bavokerk (ingang Oude Groenmarkt), zaterdag 19.45 u.: Orgelcon cert door Klaas Bolt. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14 en 19.45 u.: „Dokter Zjivago", 14 j. Frans Hals, 14, 19 en 21.15 u.: „Samen uit, samen thuis", a.l. Vandaag en zater dag 23.30 u.: „Zwaardvechters van Castil le". 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 uur: „Bonnie en Clyde" 18 j. Zaterdag 23.30 u.: „The Pro fessionals", 18 j. Luxor, 14 en 20 u.: „Doctor Dolittle", al.. Vandaag en zaterdag 23.30 uur: „Le repos du guerrier", 18 j. Minerva, vandaag geen voorstelling. Za terdag 14.30 u.: „De jeugd uit het wilde westen", a.l.; 20.15 u.: „Mijn prinses", 18 j. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Bambi", a.l. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Naakt om te leven", 18 j. Studio, 10.30 u.: „Sneeuwwitje en de ze ven dwergen", a.l.; 14.15, 19 en 21.15 uur: „Belle de jour", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 u. Zondag 13 tot 17 uur. Bovendien in het Prentenkabinet: „Een keuze uit de collec tie Van Looy". Tot 20 mei extra avond openstelling. Dagelijks (ook zondags) van 20.30 tot 22.30 uur. Vleeshal (Grote Markt): Expositie van beeldhouwwerk, wandkleden, keramiek en grafiek uit de verzameling moderne kunstwerken van het Frans Halsmuseum. Dagelijks 10-17 u. Zon- en feestdagen 13- 17 uur. Tot en met 5 mei. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Dagelijks, behalve maandag, ge opend van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente expositie van schilderijen, fossielen, instrumenten. Geopend op werkdagen, be halve. maandag, van 10 tot 17 uur. De eerste zondag van de maand van 13 tot 17 uur. Waagtaveerne (hoek Spaarne-Damstraat) Expositie van grafiek, etsen, tekeningen, aquarellen en acrylics van K.Z.O.D. Dage lijks van 13-17 u. en zondags van 14-17 u. Tot 21 april. Galerie-t (Bakenessergracht 67): Expo sitie van werk van Guido Biasd. Dagelijks 11-17 u. en zondags 13-17 u. Tot en met 21 april. Galerie Drengel (Bakkumstraat): Expo sitie van werk van Janneke Ducro en Karei Slingervoet. Dagelijks van 20-22 u. en donderdag, zaterdag en zondag ook van 13-17 u. Tot 8 mei. Cruquiusmuseum (Cruquiusweg, Heem stede): Permanente expositie van histori sche stoommachines en grote maquette van de watersnoodramp in 1953. Maan dag tot en met vrijdag van 9 tot 17 uur zaterdag van 9 tot 12 uur. Keukenhof (Lisse): Openluchttentoon stelling van voorjaarsbloemen. Dagelijks van 8 uur tot een half uur na zonsonder gang. Tot half mei. Stadskweektuin (Kleverlaan): gelegen heid tot gratis bezichtigen van de kassen en bloemgewassen. Woensdag van 14-17 u. en zaterdags en zondags van 10-12 en 14-17 uur. DIVERSEN Koudenhornkazerne (kamer vijf), van daag 20 u.: Haarlemse Jazz Club met een optreden van The Midgetown Jazzband. Poppentheater Merljjn (Hasselaersplein 35), zaterdag 14.30 u.„Het sprookje van de zon". Waagtaveerne (hoek Spaarne-Damstraat) zaterdag 20 uur: optreden van Derrol Adams. Gemeenschapshuis (Zand voort): Paas- exposiite van de fotokring „Zandvoort Vandaag geopend van 19.30 tot 22 u„ en zaterdag, zondag en maandag van 11-18 en 19.30 tot 22 uur. VRIJDAG 12 APRIL City, 20 u.: „The sound of music". Stadsschouwburg, 20 u.: „The War Wa gon". ZATERDAG 13 APRIL City, 20 u.: „The sound of music" (één voorstelling). Stadsschouwburg, 20 u.: „The War Wa gon". Felison, Heidestraat 45, IJmuiden-Oost, 14 tot 17 u.: Expositie werken van Herman de Vries. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag) - 9 30 tot 12 en 14 tot 16.30 u. VRIJDAG 12 APRIL Kennemer Theater, 19 en 21.15 u De grootste geldroof aller tijden". Luxor Theater, 20 u.: „De twaalf ver oordeelden" Galerie Boumans, Breestraat 122' Expo sitie van werken van Ger Polak; geopend van 9-12.30 uur en 13.30-18 uur. ZATERDAG 13 APRIL Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „De grootste geldroof aller tijden"; 23.30 uur: Steve McQueen als Nevada Smith". Luxor Theater, 20 u.: „De twaalf ver oordeelden". Galerie Boumans, Breestraat 122: Expo sitie van werken van Ger Polak; geopend van 9-12.30 uur en 13.30-18 uur Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven I Z -Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen I Aberdeen I Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Home Barcelona Madrid Mallorca Lissabon licht Lew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew onbew onbew. geh. bew. geh bew. zw. bew. half bew. onbew. zw bew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. licht bew. zw bew. onbew. onbew. licht bew. zw. bew. onbew. regen licht bew geh. bew. half bew, geh bew. zw. bew. zw bew. licht bew. onbew. onbew. nno no nw nno w.st. w.st. ono nnw vvnw w.st. nno n ono nno no n w.st. nno w nno oho no w.st. w.st. o w.st. w no no w.st. w.st. nnw 9 10 9 4 8 11 7 11 9 8 11 10 14 18 16 16 7 8 6 10 12 15 8 11 17 15 17 16 18 21 2 0 0 -4 -1 -4 -2 -3 4 1 5 1 -2 0 -1 -1 -3 0 2 1 10 -4 -3 -3 -0 1 6 -3 1 -1 11 9 11 5 3 3 0 0 0 0 0 0 0 0 0.4 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 10 0 0 0 4 0 0 0.4 0 0 VRIJDAG 12 APRIL Marquette-theater, Deutzstraat, 20 uur: „Je leeft maar twee keer". ZATERDAG 13 APRIL Marquette-theater, Deutzstraat, 20 uur: ,Je leeft maar twee keer". ZATERDAG 13 APRIL Zon op 5.48 uur; onder 19.34 uur. Maan op 20.25 uur; onder 5.50 uur. MAANSTANDEN Volle maan 13 april 5.52 uur. Laatste kwartter 19 apriJ 20.35 uur. Nieuwe muan 27 april 16.21 uur, HOOG EN LAAG WATER IN IJ.MUIUEN VRIJDAG 12 APRIL Hoog water 3.01 uur en 15.20 uur. i.aae watei 11.04 uur en 23.27 uur. ZATERDAG 13 APRIL Hoog water .39 uur en 15.57 uur. Laag water 11.46 uur en uur. Het boog en taag watei te Zandvoort 10 tot 15 min vroeger dan te Umulden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 2