VAN DAG TOT DAG NA DE AANSLAG OP DUTSCHKE Studenten bestormen van Springerconcern gebouwen in Berlijn Onlusten in Kansas City Dutschke was voor spontane actie I Betogers in botsing met politie Israel en Jordanië in artillerieduel Auto van Kings moordenaar zou zijn gevonden Sylvie Vartan zwaar gewond eigentijds progressief wonen bij sunart-stoutenbeek Frankrijk zal Irak 54 Mirage-jagers leveren Spychalski nu president commentaar actuele zaken ontdek de nieuwe woonstijlen bij: ramm VRIJDAG 12 APRIL 1968 *Let morgen op onze aan kondiging. (Van onze correspondent) BONN Rudi Dutschke werd op 7 maart 1940 als zoon van een post beambte in Schönefeld (ruim vijftig kilometer ten zuiden van Berlijn in de DDR) geboren. Als scholier werd hij lid van een zogenaamde „Freie Demokratische Jugend" en van de evangelische „Junge Gemein- de". Dutschke toonde grote belangstelling voor de sport en werd een meester in het hardlopen, discuswerpen en polsstokhoogspringen. Hij wilde sport journalistiek studeren, maar het verzoek werd afgewezen. Dit gebeurde, omdat Dutschke weigerde „vrijwillig" tot de „Nationale Volksarmee" toe te treden. Voorbij Proefschrift Straatarm Dat het vandaag „Goede Vrijdag" is, schijnt voor vele duizenden in den lande en daarbuiten bevestigd te worden door gunstige weersomstandigheden, door goe de vooruitzichten op een drietal vrije dagen, door ideale omstandigheden om gezellige ontspanning te vinden geduren de een extra-lang weekeinde. Dat men deze „goede" vrijdag en ook het lange weekeinde te danken heeft aan de her denking van de moord op de eerste ver kondiger van de geweldloosheid ter we reld, Jezus van Nazareth en dat het „lange weekeinde" de christelijke viering van het belangrijkste geloofspunt, de Op standing, tot onderwerp heeft, zijn over wegingen die velen in de jacht naar de vakantiedoelen wel onaangeroerd zullen laten. In tegenstelling met de naam die de dag van vandaag in de historie heeft gekregen Goede Vrijdag was het een dag van de zwartste ellende, van de grofste onrechtvaardigheid en van het bruutste geweld. Het was de dag waarop het religieus-politieke conservatisme der joodse samenleving, de Sadduceïsche en Farizeïsche oudtestamentisten, samen spanden tegen een nieuwe, progressieve volksbeweging waarvan de denkbeelden niet strookten met de „heersende orde". Deze conservatieven dachten in termen van wetsgetrouwheid en belangenpolitiek en wantrouwden de bijna vrolijk klin kende heilsverwachting die rondom Christus was opgegroeid, vooral omdat deze heilsverwachting gepaard ging met de opruiming van „heilige" taboes, wets voorschriften en rituele verplichtingen, die de basis vormden van de macht der heersende klasse. Aangesticht door de intrigante beïn vloeding van de priesterkaste liet de domme menigte zich op Goede Vrijdag verleiden tot een blinde hetze tegen de man, die op sluwe wijze door de Fari zeeërs was gevangengenomen met behulp van de verraderlijke Judas. Zij hief spreekkoren aan waarin zijn dood geëist werd en zij ruilde dit doodvonnis zelfs tegen de vrijlating van een roofmoorde naar, Bar Abas. Toch had diezelfde me nigte geen directe argumenten voor haar haat, integendeel, zij had slechts woor den van tolerantie en daden van liefde ondervonden van de arrestant, maar de aansporing tot onberedeneerde af keer tegen een „rebel" die bestaande toestanden wilde veranderen, was ster ker dan de logica van individuen. De avond van Goede Vrijdag bedekte een misdaad die zich in de loop der mense lijke geschiedenis nog meermalen zou herhalen: de liquidatie van een nieuw lichter, wiens werkelijke bedoelingen werden miskend en genegeerd onder de obsessie van een instinctieve, dierlijke vluchtvrees voor het nieuwe. Er zijn in de geschiedenis weinig figu ren geweest wier komst en vertrek op aarde zo diep in de mystiek geworteld MMwiifmmiiiiMMmomMmiMtimmmnimmiMmwiiiiwwMimMM» ADVERTENTIE waren als Jezus van Nazareth. Zijn iden- tiviteit is niet zozeer historisch als wel re ligieus verheven tot het Alpha en Omega van de schepping. Historisch gezien ech ter lijkt zijn lot identiek met het lot van vele martelaren der waarheid, dat be paald werd door de bittere onverzettelijk heid van heersende groeperingen om ver nieuwelingen toe te laten binnen de sa menleving waarover zij de scepter zwaai den. Als christenen de kruisdood van Jezus beschouwen als de vervulling ener God delijke belofte, moeten geschiedschrijvers deze moord op Goede Vrijdag rangschik ken onder de reeks hetze-moorden van gewetenloze lobbyisten. Afgezien van de religieuze bekroning van de kruisdood door de opstanding op de eerste paasdag, die een geloofspunt van omstreden his torische bewijsvoering vormt, is de dood van Jezus op de berg Golgotha voor de historici de niet uitzonderlijke explosie van verblinde massa-haat tegen een zie ner, tegen een enkeling die tradities en conventies verwoestte omdat zij de voor uitgang belemmerden. Hoeveel begenadigde zieners zijn in de loop der menselijke geschiedenis op deze manier om het leven gekomen? Ook in onze dagen waart de haatdragende ver dediger van het verouderde maatschappe lijke beeld gewapend rond. Hij schiet op figuren die hem beangstigen, doordat dezen koelbloedig en verstandig afrekenen met vermolmde denkbeelden. In de mo derne christelijke beschaving herhaalt zich voortdurend de Moord op het op zienbarend nieuwe, dat grote veranderin gen aankondigt. Het zou profaan en zelfs kwetsend zijn, de figuur van Christus te vergelijken met mensen als John F. Ken nedy, Ghandi, Martin Luther King, Dutschke en anderen die mikpunt van kogels werden omdat zij luide verkondig den dat de dingen moeten veranderen. Maar in zekere zin ligt toch een over eenkomst in de gebeurtenis van de eerste Goede Vrijdag en de uitbarstingen van misdadige haat die het leven van politie ke nieuwlichters kosten. Er ligt boven dien een behartigenswaardige constatering in: de dood van exponenten door ge welddadige reactie op hun denkbeelden versnelt altijd de doorbraak van datge ne, wat het slachtoffer predikt. Dat kan goed of slecht zijn, naar gelang de predi king het heil of de ontreddering der maatschappelijke samenleving beoogde. Maar de daad zelf, de moord, blijft het meest afschuwelijke, meest nutteloze en meest afstotende evenement als een bar baarse dissonant in een beschaafd gehe ten wereld. (Van onze correspondent) (Vervolg van pagina 1) BONN Na de moordaanslag op de radicale studentenleider Rudi Dutschke is het, vooral in West-Ber- lijn, gekomen tot heftige betogingen tegen de kranten van het concern van Axel Springer. Ruim drieduizend stu denten bestormden vannacht in West- Berlijn het hoofdkantoor van Sprin ger, in hun ogen de gezworen vijand van al wat links denkt in de bonds republiek. In de garage van het grote Springerhuis werden twintig auto's in brand gestoken. Met zelfgemaakte bommen werden de kantoren bestookt. Een politiemacht van zeventienhonderd man slaagde er na tal rijke vuistgevechten in de betogers terug te drijven en de menigte vervolgens te verspreiden. Intussen bestreden brand weer en Springerpersoneel de beginnende brandjes. In de bijtend koude nacht het vroor in West-Berlijn drie graden spoten tal rijke waterkanonnen de betogers door en door nat. Vanochtend was er in de West- berlijnse ziekenhuizen nog geen overzicht te verkrijgen van het totaal aantal ge wonden dat bij de verbitterde gevechten TEL AVIV (Reuter). Acht uur lang hebben Israëliërs en Jordaniërs elkaar donderdag over de Jordaan met geschut beschoten, zo heeft een woordvoerder van het Israëlische leger meegedeeld. Twee Israëlische soldaten zouden hier bij verwondingen hebben opgelopen. De Jordaniërs hadden gevuurd op Israëlische troepen bij de kibboets Gesj er ten zuiden van het meer van Galilea. Daarop was de Israëlische artillerie in actie gekomen. Een Jordaanse militaire woordvoerder bevestigde het bericht over het artillerie duel van acht uur. Aan Jordaanse zijde waren geen doden of gewonden gevallen Aan Israëlische kant waren drie man ge sneuveld. Een Israëlische waarnemings post was vernietigd. Radio-Amman zegt dat drie Jordaanse dorpen zijn verwoest. Een officier van de Arabische comman do-organisatie El Fatah heeft zich in zijn cel opgehangen. De man zat al een maand in een Israëlische gevangenis in Nabloes (Cisjordanië) en was kort voor zijn daad, nadat hij ondervraagd was, alleen in een cel gezet. tussen politie en betogers is gevallen. Ook in München werd het Springerkan toor bestormd. De Westberlijnse politie is inmiddels be gonnen met het verhoor van de dader van de aanslag op Dutschke, die na een vuur gevecht eveneens moest geopereerd wor den. De radicale studentenbeweging SDS heeft nog bekendgemaakt dat men in de komende nacht zal pogen om in verschil lende steden het vervoer van bladen van het Springerconcern te verhinderen. In West-Berlijn willen de studenten vanmid dag een grote demonstratie houden. De burgemeester van de stad, Klaus Schütz, heeft zijn paasvakantie onderbroken en is teruggekeerd naar zijn residentie om de situatie zelf het hoofd te bieden. Het is niet onmogelijk dat er ook de monstraties zullen plaats vinden in steden als München, Keulen, Frankfort en Karls ruhe, waar ook vannacht vele betogers op straat waren en soms in spandoeken Dutschke vergeleken werd met de vorige week vermoorde negerleider, ds. Martin Luther King. Inmiddels stromen de verklaringen van medeleven met Dutschke's lot binnen bij het hoofdkwartier van de radicale studen tenbeweging SDS, waar Dutschke met zijn gezin woont. Ook hebben talrijke woord voerders zich gehaast om de aanslag op Dutschke te veroordelen. Springer zelf gaf een verklaring uit waarbij hij zich uit sprak tegen alle radicale uitwassen. Daar mee veroordeelde hij zowel de aanslag op de studentenleider als de bestorming van zijn eigen gebouwen. Ook in Amsterdam hebben jongeren be- toogd naar aanleiding van de aanslag op Dutschke. Zij droegen borden met op schriften als „King, Dutschke, wie volgt?" De vrijheid eindigt in Berlijn" en .Schütz moordenaar". ATLANTA (Reuter en AP). Fede rale agenten hebben een witte auto in be slag genomen, die voldoet aan de om schrijving van het voertuig, dat in ver band met de moordaanslag op dr. Mar tin Luther King jr. wordt gezocht. De auto, die voorzien was van een num merplaat van de staat Alabama, stond sinds vrijdag vorige week geparkeerd op een bouwterrein bij het capitool van de staat Georgia, zo meldt het blad „Atlanta Constitution". Volgens het blad hebben twee omwo nenden een jongeman gezien, die voldoet aan de beschrijving van de scherpschut ter. De auto is naar een federaal gebouw overgebracht. (Van onze correspondent) PARIJS. De Franse tiener-zangeres Sylvie Vartan is gisteren ternauwernood aan de dood ontsnapt bij een autobotsing, die haar beste vriendin, die naast haar in de sportauto zat, het leven heeft ge kost. Ook de 22-jarige chauffeur van de tegenligger is omgekomen. Sylvies echtgenoot, Johnny Hallyday, heeft onmiddellijk toen hij van het onge luk hoorde een tournee door Duitsland onderbroken. Gisteravond bevond hij zich al aan de zijde van zijn vrouw, wier leven niet in direct gevaar schijnt te verkeren. ADVERTENTIE ontdek U kunt dat zelf zien op de vergrote afdeling Sunart voor nog meer nieuws in de „goed wonen" trantberoemde ontwerpen van Pierre Paulin (de stoel hierboven), Colombo, Martin Visser, Charles Eames en vele anderen. Keus meer dan ooit Beverwijk, Breestraat 76. Tel. 02510-25141Volop parkeerruimte. De gehele zaterdag geopend; de gehele maandag gesloten. KANSAS CITY (AFP). In de neger- wijk van de Amerikaanse stad Kansas City, waar bij hevige onlusten vijf doden en 66 gewonden vielen, is het gisteravond opnieuw tot schietpartijen gekomen. Er werden twee mensen gewond en 23 arrestaties verricht. Voorts zijn er weer branden uitgebroken. De wijk verkeerde gisteren vrijwel in staat van beleg. Op de daken hadden politiemannen en leden van de Nationale Garde postgevat om her nieuwde activiteit van sluipschutters tegen te gaan. Onder de doden die woensdag vielen wa ren een negerpredikant en zijn 16-jarige zoon. Volgens de politie is één neger door een politieman doodgeschoten en waren de omstandigheden waaronder de anderen de dood vonden moeilijk na te gaan. Hij leerde het beroep van koopman en vluchtte kort voor de bouw van de Berlijnse muur, in augustus 1961, naar West-Berlijn. Hier begon hij sociologie te studeren aan de Vrije Universiteit. Sinds 1964 maakte Dutschke deel uit van de leiding van de Berlijnse S.D.S., de „Socialistische Duitse Studenten- bond". Het stipendium, dat de vluchte ling uit de DDR eens genoot, werd hem afgenomen, nadat hij zich mani festeerde als de leider van de opstan dige studenten, die genoeg begonnen te krijgen van de lethargie en de zelf genoegzaamheid, de terugkeer van de autoriteitsdrang en de onverdraagzaam heid niet alleen onder de professoren, maar in alle schakeringen van het Westduitse maatschappelijke leven. Sinds 1966 is Dutschke getrouwd met de 25-jarige Amerikaanse Gretchen Klotz, die in Berlijn theologie studeert. Begin van dit jaar werd een baby ge boren, die de naam Hosea-Che draagt, naar de profeet uit het Oude Testament en de Cubaanse revolutionair „Che" Guevara. prof. Marcuse aan de universiteit van Berkeley in de Amerikaanse staat Ca- lifornië"). In het interview gaat Dutschke voort: „Het werk in het buitenland zal nog veel moeilijker zijn dan hier. Op vreemde bodem wordt men onder zekere omstandigheden niet meer even vastgehouden of voor een paar dagen: daar kan men gemakkelijk wel één, twee, of drie jaren in een of andere gevangenis terechtkomen. Maar zelfs als dat niet gebeurt, en ik kom over een paar jaar terug misschien ben ik dan allang vergeten. Dat is nu een maal zo met roem, ze vergat snel". In een interview met de „Frank furter Rundschau", dat Dutschke kort geleden toestond, vertelde de revolu tionair: „Binnenkort ga ik naar Scan dinavië, daar ben ik uitgenodigd voor discussies aan universiteiten, bij vak bonden en andere instellingen. Dan ga ik naar Amerika. Ik wil daar mijn proefschrift afmaken. Ik wil dat doen, omdat ik wil afmaken waarmee ik be gonnen ben. Later zal ik dan ergens anders heengaan". (Het plan was ook dat Dutschke assistent zou worden van Het hoogtepunt in Dutschke's optre den en ook met het werk van de S.D.S. lijkt enigszins voorbij, wat zich manifesteerde in een congres, dat de S.D.S. begin deze maand in Frankfort hield. De traditionalisten en de anti traditionalisten stonden zó diametraal tegenover elkaar, dat de gedelegeerden naar huis gingen, zonder dat er iets was bereikt. En het ging er juist om een duidelijke koers vast te stellen, nu volgend jaar de Bondsdagverkiezingen zullen plaatsvinden. De traditionalisten willen de moge lijkheid van een parlementaire opposi tie zoeken, de anderen willen buiten het parlement blijven. Tot deze groep behoort Rudi Dutschke. Hij is de man van de spontane acties geweest en met deze acties was het eerder een voor deel dat er geen perfectie organisatie achter stond. De onmacht om tot een hechte organisatie te komen, bergt echter het risico in zich, dat op den 'iMff' T i; Yjisgf/ K&A'jh* mJÊÊÊUÈS I Rudi Dutschke duur de beweging zich oplost in tegen strijdigheden. Tegen Dutschke werd in Frankfort zelfs een motie ingediend, met de be doeling hem uit de partij te stoten. Het bezwaar tegen „Rode Rudi", zoals hij genoemd wordt, zou zijn, dat hij de massa weer onmondig maakte, omdat hij die aan een „leider" gebonden had. De opzienbarende motie kwam welis waar van een uiterst kleine groep bin nen de S.D.S., maar nog opzienbaren der was dat er verscheidene uren heel ernstig over werd gediscussieerd. Het grootste geheim voor de Duit sers was altijd, hoe Dutschke en zijn vrienden zich in hun levensonderhoud voorzagen. In een paar kort op elkaar volgende interviews, die met Dutschke slechts na een bijna bovenmenselijke uithoudingsvermogen te verkrijgen waren, vertelde de studentenleider zijn ondervragers, dat hij en zijn vrienden inderdaad straatarm zijn. Hun enige bron van inkomsten vloeit, naar Dutschke's zeggen, voort uit de spreek beurten die hij vervult en de discussies waartoe hij wordt uitgenodigd. Verder betaalt het linkse maandblad „Konkret" Dutschke regelmatig voor artikelen (die hij nooit schrijft wegens gebrek aan tijd). Ook krijgt hij af en toe geld van de uitgever van het week blad „Der Spiegel", Rudolph Augstein. Al deze inkomsten worden echter voor het grootste deel afgedragen aan de S.D.S.-kas. De familie Dutschke zelf bestaat, als men tussen de regels door leest, voor het grootste deel van hetgeen groot vader Klotz, die apotheker in Chicago is, het jonge gezin toestuurt. Eén ding staat echter vast: commu nistenagenten zijn de Dutschke's niet. Zij weigeren iedere penning uit com munistische partijen en accepteren al leen drukwerken en boeken. Het is te begrijpen, dat vooral de DDR er niet aan denkt Dutschke en zijn aanhang te steunen. Ruggelings tegen Dutschke's bol werk West-Berlijn leunt immers de hoofdstad van de DDR. En geen com munistisch regime is méér bevreesd dan het Oostduitse voor opstand onder de studenten, zoals Dutschke die pre dikt en zoals die maar al te gemakke lijk naar de andere kant van de grens zou kunnen overslaan. (Van onze correspondent) PARIJS De regeringskringen in Pa rijs ontkennen nu niet langer dat binnen enkele dagen een belangrijk militair con tract voor de levering van 54 Mirage-ja gers met Irak zal worden getekend. De onderhandelingen hebben verscheide ne maanden geduurd, waarbij Frankrijk, in ruil voor die leveranties, aanvankelijk ook nog een monopoliepositie voor de aan koop en exploitatie van Iraakse olie hoop te te kunnen veroveren. Die Franse hoop is echter in rook vervlogen, doordat Irak de concessies tenslotte aan grote Ameri kaanse maatschappijen heeft gegund. Het nieuws over die militaire samen werking met Irak heeft vooral Israel re denen tot diepe teleurstelling en verbitte ring over Fr ankrijks houding in het ge schil met de Arabische landen gegeven. Ook met deze levering aan Irak, zal het wapenembargo, waardoor Israel nog steeds getroffen wordt, door Frankrijk toch niet worden opgeheven. WARSCHAU Maarschalk Marian Spychalski, is door het parlement gekozen tot president van Polen. Er zijn gisteren zes personen uit de Poolse communistische partij gestoten. Onder hen bevindt zich Jan Gorecki, die vorige maand als directeur-generaal van het ministerie van Financiën was ontsla gen nadat zijn zoon als een der leiders van de studentenbetogingen was genoemd. Vliegramp. Bij het verongelukken van een Mexicaanse DC-3 tijdens de ope- ningsvlucht op een nieuwe lijn zijn in de nacht van woensdag op donderdag de directeur van het Mexicaanse bureau voor de burgerluchtvaart en een twin tigtal andere hoge functionarissen en journalisten om het leven gekomen. Het toestel vloog veertig kilometer van het vliegveld van Mexico City tegen een bergtop. Ramp met veerboot. Het aantal doden als gevolg van de ramp met de veerboot Wahine is onveranderd 46. Bovendien worden nog zes personen vermist.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3