■H Pe magie uev zintuigen in de wereld der dieren PRIVÉ-VLIEGEN IS GOEDKOPER DAN U DENKT" iVlao s strijd tegen het gouden kalf n DINSDAG 16 APRIL 1968 11 Geuren - is s- Klopsignalen f Navigeren Knipperlicht Ramp VOOR 33 MILLE HEEFT MEN AL EEN AARDIGE „VIERZITTER" Een vlucht kraanvogels tegen de avondzon. Overdag oriënteren de vogels zich op de zon. 's nachts op dc sterren. NIEUWE ONDERZOEKINGEN naar de zintuigen der dieren heb ben fascinerende resultaten opge leverd. Dieren blijken taken te ver vullen en te functioneren op een wijze en met een efficiëntie die de menselijke prestaties in de scha duw stellen. Dat blijkt uit het boek „Magie der zintuigen" van Vitus B. Dröscher dat in een Nederlandse vertaling is verschenen bij „Het Wereldvenster" in Baarn. Dit werk werd bekroond met de Theodor Wolffprijs als het beste natuur wetenschappelijke boek van het jaar. IN ONZE DAGEN, zo zegt de auteur, begint zich een ontwikke ling van onafzienbare draagwijdte af te tekenen: biologen ontdekken „technische uitvindingen" van de natuur, die ingenieurs tot nu toe voor onmogelijk hebben gehouden. Als de geleerden erin zouden slagen om magnetische en elektri sche zintuigen, warmte-ogen, vlin derantennen, elektronische instinc ten, kunstmatig verstand of het „horen" van beelden langs tech nische weg na te maken, zouden de gevolgen nauwelijks te overzien zijn. VOLGENS deze mogelijkheden zou een auto geheel volautomatisch zon der menselijke hulp dus zijn weg door het drukke verkeer kunnen vin den. Een kunstmatige hondeneus zou onderzeeërs kunnen achtervolgen of misdadigers opsporen, een robot, die woorden begrijpt, zou de stenotypiste kunnen vervangen en gevoelige appa ratuur zou aardbevingen kunnen voor spellen. Het aangezicht der wereld zou er danig door kunnen worden veran derd. Voor de eerste keer krijgen we een veelomvattend begrip van het feit dat onze natuurlijke zintuigen helemaal WIJ MENSEN vleien ons nog altijd met de hoop dat wij de hoogste vorm van leven op aarde be lichamen. Door ons verstand, ons vermogen tot spreken en onze wonderlijk gecompliceerde zintuigen beschouwen wij onszelf als hoog verheven boven de dieren en dat zijn wij tot op zekere hoogte ook wel. Nieuwe inzichten en onderzoekingen hebben echter aangetoond, dat vele lagere dieren beschikken over ge specialiseerde zintuigen en instincten, die totaal ver schillen van de menselijke, maar minstens even ver fijnd en doeltreffend zijn. Sommige dieren „horen" beelden, ruiken kilometers ver, „zien' magnetische velden en gepolariseerd licht en „voorvoelen zelfs, met absolute zekerheid, natuurrampen als aardbevingen lang voordat de seismologen en meteorologen zo n naderende calamiteit kunnen voorspellen. In het hier onder besproken populair-wetenschappelyke boek „Ma gie der zintuigen" fUitg. Het Wereldvenster, Baarn) licht Vitus B. Dröscher deze nieuwe, tot bescheiden heid nopende ontdekkingen in het rijk der dieren met vele voorbeelden toe. niet zo „natuurlijk" zijn, zegt Vitus Dröscher. Veeleer hebben ze iets ma gisch. Op een slechts enkele jaren geleden gehouden congres van meer dan twee duizend biologen in de Verenigde Sta ten bleek dat de congressisten speciaal voor één zaak opvallend veel belang stelling hadden: de zintuigen. Sinds 1958 zijn dierpsychologen en biochemici begonnen het merkwaardi ge verschijnsel te onderzoeken, dat so ciaal levende insekten zoals mieren, bijen en wespen, geurstoffen versprei den om elkaar bevelen en berichten door te geven. Zodra deze worden uit gezonden, verrichten de medeleden van de staat precies die handelingen, die noodzakelijk zijn; zelfs zijn zij in staat op beslissende wijze blijvende veranderingen in de lichaamsbouw te veroorzaken. De Amerikaanse zoöloog professor Edward Wilson van de Harvard Uni versity vond bewijzen voor deze „ge sprekken" door middel van geurstof fen. Hij ontcijferde de eerste woordjes en hij vermoedt zelfs dat de mieren over een soort zinsbouw beschikken. DEZE TAAL blijkt een zeer ver fijnd communicatiemiddel te zijn. Als een Amerikaanse vuurmier op enige afstand van het nest een dode vlinder heeft ontdekt, welke hij door het ge wicht ervan niet alleen kan transpor teren, spoedt hij zich nestwaarts om hulp te halen. Én om straks de weg terug te kunnen vinden, schrijft hij met een geurvloeistof, die uit de angel van het achterlijf komt een stippel lijn op de bodem. Geen doorlopende lijn want dat zou niet economisch zijn. Maar de mieren, die op de lijn stuitten, zouden niet weten welke kant ze uit zouden moeten. Daarom is elk streepje voorzien van een pijlpuntje. Wat heel merkwaardig is, dat niet de zichtbare pijl. maar alleen de ruikbare niil door de mieren op de juiste wr >rdt verstaan. -s V.!» JW De „soldaten" in de termietenstaat dragen aan de kop een soort lijm- tube. Vijanden kleven ze vast, waar zij deze aantreffen. Overschrijdt de soldatengeur in het nest een grenswaarde, dan worden er geen nieuwe vechttermieten meer voortgebracht. BEHALVE met geursignalen wer ken mieren met klopsignalen. Door bepaalde klopsignalen kunnen mede bewoners, bijvoorbeeld als gevaar dreigt, de waarschuwing krijgen zich in diepere delen van hun nest terug te trekken. Om verwarring met andere klopsignalen te vermijden, wordt een bepaalde code gebruikt. DE DEFENSIE is ook in de mieren- staten een zware post De soldaten on der hen produceren niets nuttigs: zij helpen niet mee aan de voedselvoor ziening en zijn derhalve nutteloze mee- eters. Het gevolg hiervan is dat een mierenstaat alleen zoveel soldaten voortbrengt als redelijkerwijze nood zakelijk zijn. Zijn er, bijvoorbeeld na een oorlog, te weinig soldaten dan wordt het leger zo snel mogelijk aangevuld. Komen er te veel dan wordt de .produktie" van soldaten stopgezet. Een andere merkwaardige zaak: de ,t. ."'J, V uitzendt. De wijfjes zitten verscholen in het gras. Zodra echter een mannetje tot op drie of vier meter is genaderd, antwoordt het wijfje 2,1 seconden na elke flits met een eigen lichtteken. Daarop gaat de vrijer ogenblikkelijk naar haar toe. Professor Buck, die dit verschijnsel heeft ontdekt, was in staat om met een zaklantaarn een wijfje na te bootsen. Precies 2,1 seconden na de flits van een passend mannetje moest hij zijn lantaarn aanknippen. Was de tijdsafstand juist, dan landde het man netje prompt op zijn hand. Deed hij het een fractie van een seconde te vroeg of te laat, dan liet het insect hem links liggen. VOGELS blijken voortreffelijke navi gators te zijn. Zij koersen hetzij op de sterren, hetzij op het landschap. Zo hebben geleerden in ons land eens 11.000 spreeuwen gevangen tijdens hun herfsttrek. Zij waren op weg van het Oostzeegebied naar de kusten van Frankrijk, Engeland en Ierland. De vo gels hadden in ons land een tussenlan ding gemaakt. Ze werden geringd en vervolgens naar Zwitserland gebracht. Het resultaat was verrassend. Nadat ze waren vrijgelaten trokken de oner varen jonge spreeuwen in de oorspron kelijke richting en belandden in Spanje en Portugal. De oudere spreeuwen, die de reis al meer hadden gemaakt ont dekten het bedrog en wijzigden hun koers met verbazingwekkende naviga- tiekunst zodanig, dat zij op de goede plaatsen aankwamen. Conclusie: de on ervaren spreeuw heeft bij zijn geboor te voor de eerste tocht slechts gege vens over de algemene vliegrichting meegekregen, de oudere vogels hebben het vermogen om te navigeren. zijdevlinder. Het mannetje vindt zijn wijfje op kilometers afstand. Het vlin derwijfje beschikt over een speciaal parfum, waarvan steeds een klein beetje aan de lucht wordt afgestaan. Met een hooggevoelig ontvangorgaan, dat eruit ziet als een palmtak ontvangt hij seksuele lokeeur Dit zet hem aan tot vliegen en hij zoekt zo het wijfje op Ook andere talloze insektensoorten gebruiken dergelijke geuren. De mannetjes en de wijfjesglimwor men zoeken elkaar met een „lampje" Zo is er een soort, waarvan het man netje. als hij er 's nachts op uit is een vrouwtje te zoeken, elke 5,7 seconden gedurende 0,06 seconde een lichtflits PROF DARCHEN wil wel eens we ten hoe bijen zouden reageren als er in de bijenkorf een ramp gebeurt. Ra- tenbouwers waren net klaar gekomen met een nieuwe raat. De professor zet te de nestkast schuin op zijn zij kant De nieuwe raten, welke nog zacht waren, bogen langzaam door en dreigden de toegang tot de broedcel- len van de eronder liggende raten af te sluiten. Er ontstond geen paniek. De bijen onderkenden blijkbaar 't gevaar en namen ogenblikkelijk maatregelen. Zij zetten er letterlijk hun schouders onder. De bijen vormden met honderden le vende pijlers om te voorkomen dat de massa uiteenviel. De ratenbouwers to gen direct aan het werk om stutbalken OEBRI (Van onze correspondent) MIDDELBURG Er zijn in ons land heel wat mensen, die een privé-vliegbrevet bezitten. Toch hebben nog geen honderd Neder landers een eigen vliegtuigje. Dat is weinig, met andere landen ver geleken. Nederland is op Scandina vië na het meest achtergebleven gebied in de privé en de zaken- luchtvaart in West-Europa. Maar daar zal binnen enkele jaren ver andering in komen, verwacht de Middelburgse fabrieksdirecteur B. Wallage. „Er komt onherroepelijk een markt in Nederland". Hij ziet vooral perspectieven in de zaken- luchtvaart. Daarom heeft hij voor Nederland de alleenvertegenwoor diging verworven voor zaken- en sportvliegtuigen, geleverd door de Franse fabriek Sud-Aviation. Die alleenvertegenwoordiging letreft drie types in twaalf uitvoeringen in prijzen tot tachtigduizend gulden Er zijn lesvliegtuigen Dij, toestellen ook die na een ingreep van een uur ge schikt te maken zijn voor het be sproeien van bouwland. Een van de types heeft zo weinig land- en tart- ruimte nodig dat een voetbalveldje al voldoende is. Er zijn zelfs toestellen bij die kunnen worden gebruikt als sleepvliegtuig voor zweefvliegtuigen. DE HEER WALLAGE, de mensen denken dat vliegen ontzettend duur is, maar dat valt echt mee. Voor 33 oOO hebt u exclusief omzetbelasting en invoerrechten al een ieuke drie- of vierzitter. Bij een regelmatig gebruik 600 vlieguren per jaar komt zo'n toestel op f 37,40 per vlieguur. Per vliegkilometer is dat twintig cent. Voor een wegkilometer komt dat neer op veertig cent, want een vliegtuig kan rechtdoor vliegen en is niet zoals een auto gebonden aan bochten in vegen. Bij zijn berekening is de heer Wallage uitgegaan van een afschrijving in zes jaar tijds met een rente van acht per cent per jaar. Inbegrepen in dit bedrag is de verzekering (all risks: duizend gulden), benzine, onderhoud en lan dingsgeld. HET MOET ons van het hart: als je een keer met zo'n toestelletje in de wolken bent geweest, is het autorijden over onze volle wegen knoeiwerk Wat een verademing, zo'n vliegtocht na al dat gewriemel in files, omrijden vior wegomleggingen, wachten voor stop lichten, maximum snelheden en inhaal- verboden. En dan die enorme tijdwinst, die er met zelf vliegen wordt geboekt. DE HEER WALLAGE: „Ik oen in drie uur van mijn kantoor in Middel burg in Londen. Daar zit niet alleen WWVWIfMMMftfWMIMtMIMAWWAWMWtfMMMMMW de vliegtijd in, maar ook de autorit van vijf kwartier die ik moet maken om op het vliegveld Seppe, waar het toestel staat, te komen. Als ik per KLM zou reizen dan was ik alleen al voor de rit Middelburg - Schiphol drie uur kwijt. Ik maak op zo'n trip want ik kan met een klein toestel op een vliegveld komen, dichter bij Lon den, waar de KLM niet mag landen en tijdwinst van twee uur per enkele reis. PLAATSEN waar de KLM zelfs niet dicht in de buurt kan komen, zijn voor een zakenman die snel ergens moet zijn. gemakkelijk bereikbaar met zo'n vliegtuigje. De heer Wallage: „In /.even kwartier vlieg ik naar een punt als Schweinfurt bij Neurenberg. Eén van mijn mensen ging er van Middelburg uit per auto heen. Hij deed er negen uur over. stop te nergens, en kwam doodmoe aan. En dan te bedenken dat na een reis pas het eigenlijke werk, het zakendoen be gint". In een wip zit hij in Parijs, in Düssel- dorf of op 't kantoor van de Belgische vestiging. Ook binnenlandse vluchten worden regelmatig uitgevoerd. De eco nomische actieradius van het vliegen met een privé-vliegtuig ligt rond de 700 km. „Daarboven wordt de KLM echter beter", zegt de zakenman-vlie ger. GEVAREN bij het zelf vliegen? Hij lacht. „Het gevaarlijke van het vlie gen is voor mij met de auto naar het Belgische vliegveld Seppe te rijden. Dat is een Engels mopje, maar het is onmiskenbaar waar". Overigens heeft de heer Wallage een gedegen '"'"'ding achter de rug. Aan rijn 'niH' loop baan hield hij vliegbrevet en 1400 vlieguren over. Tijdens zijn militaire Alarm in de mierenstaat. Een wachter heeft een roofkever ontdekt en bespuit deze met een geurstof die van alle kanten de „soldaten" aanlokt. luchtvaartjaren werd hij zelfs ingezet toen in 1953 de zee Zeeland bestormde en er rubberboten moesten worden ge dropt. Het door de heer Wallage gesignaleerde gevaar van de rit Middelburg-Seppe. vijf kwartier per auto wordt straks tot een minimum teruggebracht wan neer het vliegveld Midden-Zeeland er is. Dan zit hij binnen het kwartier in de lucht. Er ligt aan het eind van de Sloedam een stuk domaniale grond in het Noord-Sloe, uitermate geschikt voor de inrichting van een vliegveld en de plannen zijn al in een vergevorderd stadium. Men gaat de zaak inrichten naar het voorbeeld van Seppe. „IK STEL me voor, zegt de heer Wallage, een soort nv-tje op te richten dat het gezamenlijk beheer zou Kunnen voeren over twee of drie vliegtuigen met vaste vliegers, zoals dat o.a. in Twente door een aantal zakenlieden gebeurt. Laat nou zo'n vlieger dertig mille moeten hebben, dan is het nog een verantwoorde uitgave". De heer Wallage koestert hoge ver wachtingen van de nieuwe tak van het Middelburgse bedrijf, wat de verkoop van privé-vliegtuigen aangaat. Hij plaatst deze prognose nog egen de achtergrond van het feit dat de in- voerbelasting per 1 jan. van het vol gend jaar met 22 percent naar bene den gaat en dat is een slok op een borrel. Dan is zo'n vliegtuig helemaal best te betalen". van was op te richten. Toen dit klaar was konden de bijen weer aan hun da gelijkse werkzaamheden gaan. Stapje voor stapje dringen de men sen steeds dieper door in de wereld der dieren. Zij probeerden hun taal en hun tekens te begrijpen. In „Magie der zintuigen" wordt een tipje van de sluier opgelicht. Het is de moeite waard om dit boeiende boek te lezen. Frans Keijsper (Van onze correspondent) HONGKONG. „De culturele re volutie in China is in rustiger vaar water gekomen. Overal heeft men zich nu geworpen op de studie van de ge dachten van Mao. De overdenkingen van de grote leider moeten de Chinese massa's naar het juiste pad voeren, dat leidt naar onzelfzuchtigheid en een afzweren van het materialisme. Daar mee heeft de culturele revolutie haar weg gevonden naar de kleine kring van het Chinese gezin. DE STUDIEKLASSEN, die in alle steden van China nu worden georga niseerd. moeten het denken van het volk omvormen. De doorsnee-Chinees denkt zoals duizenden jaren het geval is geweest ook onder het com munistische systeem doorgaans slechts aan eigen heil en dat van zijn familie. Weliswaar is hij onderdanig jegens het communistisch regime, maar in de grond heeft hij zich niet bekommerd om politieke zaken en het heil der natie. De Chinees heeft zich in wezen ook nooit zorgen gemaakt om zijn buurman. Als er bij de buurman werd ingebroken, dan deed hij beide ogen toe en „vergat" de politie te roepen. MAO hoopt met zijn sociale revolu tie het denken Van de Chinese massa's te kunnen hervormen. Tot nu toe heeft bij die massa's de belangstelling voor lijf en goed voorop gestaan. In de nu gevormde studieklassen moeten de mensen in China worden gestimuleerd om hun „democratische rechten" te gaan uitoefenen, nationale zaken te bespreken, en de aanwijzingen van Mao in daden om te zetten. De vrou wen moeten nog verder worden be vrijd van onbeduidend huishoudelijk werk en zich vrijmaken voor de na tionale zaak. Er moeten nieuwe be trekkingen worden opgebouwd in ge zinnen en families, tussen buren, tus sen functionarissen en massa's, tussen steden en dorpen. OOK DE oude huwelijksceremo niën (officieel afgeschaft maar stil zwijgend nog toegelaten) moeten defi nitief verdwijnen, omdat zij een „on nodige geldverspilling" zijn. De „Be vrijdingskrant" schrijft hierover: „In- plaats van voorrang te geven aan de politiek, stellen sommige mensen in hun verhouding tot verwanten en vrienden, nog steeds geld voorop. Zij denken, dat zij pas kunnen trouwen wanneer zij horloges en leren schoe nen bezitten en dat men alleen als be leefd wordt betiteld wanneer men ge schenken uitdeelt en vrienden voor een diner uitnodigt." Het gaat hier om oude tradities, die in de culturele revolutie verpletterd hadden moeten worden. Of het Mao werkelijk lukt om het in de Chinees diep verankerde materialisme uit te roeien, moet worden betwijfeld. De mislukkingen uit het recente verleden, doen vermoeden dat dit wel eens een strijd tegen windmolens zou kunnen zijn.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 11