Zelfvertrouwen versterkt NEDERLANDS WATERPOLOTEAM TOONDE NIEUWE MENTALITEIT Forceren straf worpen is nog een hoofdstuk apart FLONKERENDE CUP-FINALE SVE veroverde de eerste nationale basketbalbeker TOM OKKER VEROVERDE TITEL VAN Z.-AFRIKA IN PRACHTIGE FINALE Ri Brundage plotseling naar Zuid-Afrika DWR-dames leden hun enige verlies Mike Hailwood wil stoppen met motorracen Ook dubbelspel-kampioen Jonsson te snel voor nationale motocrossers Twee nederlagen voor jeugd-team Tachtigjarige IOC-president gaat praten over Spelen Mexico Formule II-zege van Jochen Rindt ondanks slip WIJNANDS van RENSEN DINSDAG 16 APRIL 1968 15 t, >MmÊÈÈÊÊÊÊÊÊË y i Frank Drost jeugd-damkampioen Pierre Karsmakers vijfde in motocross in Leuven DEN BOSCH In het Brabantbad in Den Bosch heeft het Nederlands waterpolozevental zichzelf na vele jaren teruggevonden. Of hét een defini tieve „wederopstanding" is, dient nog te worden afgewacht. In juni in Mi laan tijdens het Olympische kwalificatietoernooi moet de oranje-equipe bewijzen, dat het goede spel van dit paasweekeinde geen plotseling op laaiend vlammetje is geweest. Er is echter hoop en wat belangrijker is: het zelfvertrouwen van aanvoerder Fred van Dorp en zijn mannen is in de afgelopen drie dagen danig geschraagd. Italië werd met 32 verslagen, van Joegoslavië werd op ongelukkige wijze met 75 verloren en Hongarije kon pas in de laatste seconde Nederland van een verdiend gelijkspel af houden. Goede resultaten, die wellicht nog te weinig aantonen dat Neder land met zijn nieuwe, boordevol vechtlust zittende mentaliteit opgewassen lijkt te zijn tegen ploegen, die tot de wereldelite behoren. Natuurlijk, er zaten nu ook nog schoon heidsfoutjes aan het spel van de nationale ploeg. Toen Italië in de ontmoeting tegen Hongarije duidelijk had gedemonstreerd, dat met snelheid zelfs „betonblokken" als Bodnar en Sarosi door uitputting bijna tot zinken kunnen worden gebracht, had Nederland van deze wetenschap gebruik moeten maken, maar zowel Fred van Dorp als Hans Wouda zagen dat met ai hun in respectievelijk 137 en 57 interland wedstrijden vergaarde routine niet in. Als goed debuterende André Hermsen en vooral Hans Hoogveld door razendsnel reageren bij een afgeslagen aanval een „break out" hadden geforceerd, werd deze door het te statische spel van Van Dorp en Wouda weer te niet gedaan. Ook het boekje „Hoe forceer ik strafworppunten", dat de Joegoslaven, de Italianen en de Hongaren onder hun hoofdkussen hebben liggen, moet door de Nederlandse water- polo-spelers voordat zij in het vliegtuig naar Milaan stappen nog een paar keer goed worden doorgenomen. Want juist op deze in het moderne wa- terpolospel zo belangrijke punten kwam Nederland enige malen aanzienlijk tekort. Het ontbreekt de ploeg vaak gewoon aan raffinement en pas als coach Ger Jansen zijn jongens dat nog bij zal kunnen bren gen, zal Nederland zich weer in de we reldtop van het waterpolo kunnen plaat ten. Het Nederlandse team begon zaterdag uitstekend. Italië, waarvan voor de laat ste keer in 1962 in Leipzig werd gewon nen, keek na bijna elf minuten spelen al tegen een 2-0 achterstand aan. Eerst had Hans Hoogveld de Italiaanse doelman met een schijnbeweging misleid en daarna scoorde Lout Geutjes via een strafworp. De door routinier Pizzo geleide „squadra azzuri" kwam nog wel even terug, maar drie strafworpen (twee voor Italië en een voor Nederland) brachten de zege ten slotte toch naar Nederland (3-2). Aangezien Joegoslavië en Hongarije elkaar met veel hang- en trekwerk op een gelijke stand (3-3) hadden gehouden, la gen de papieren voor Nederland op een goede plaats in de eindrangschikking lang niet ongunstig. Daar kwam echter zondag al verandering in. Joegoslavië, totaal verrast door de ge weldige inzet van het Nederlandse team, had na bijna twee „partjes" wel een 3-2 voorsprong, maar veilig was deze geens zins. Vooral toen eerst Nico van der Voet met een machtig backhandschot de paal trof en daarna Bart Bongers zijn schot door de lat zag gekeerd, brachten de Joegoslaven een belangrijke wijziging in hun taktiek aan. Er werden wat gemenigheidjes gepre senteerd en de Nederlandse ploeg stapte pardoes in de wij opengezette val. Er waren nog geen twintig seconden in de derde periode verlopen, toen Marovic onder water iets deed, waar Lout Geutjes niet van gediend was. Er volgde boven water een zwiepende karateslag in de nek van Marovic, die zich krimpend van pijn, naar het scheen, amper drijvend kon hou den. De Joegoslaaf kon echter weer lachen toen hij tot zijn grote genoegen (Van onze waterpolomedewerker) HAARLEM In de laatste wedstrijd voor de eerste klasse dames heeft DWR de enige nederlaag van dit seizoen geleden DWR was al kampioen. In de eerste helft hielden beide ploegen elkaar goed in evenwicht. Bij de rust was de stand gelijk: 2-2. De doelpunten wer den voor DWR gemaakt door Anneke Kroese en Ankie de Vries. Voor HPC scoorden Hetty Bakker en Christa Dries- sen. In de tweede helft werd er nog maar een keer gescoord. Hetty Bakker schoot HPC met deze treffer naar een 3-2 over winning. De eindstand is: DWR 6 5 0 1 10 20-10 HPC 6 3 1 2 7 18-15 DWT 6 2 2 2 6 14-15 Njord '59 6 0 1 5 1 11-23 In de eerste klasse heren heeft HVGB de beste titelkansen. HVGB versloeg zater dagavond DWT met 5-2. Alle doelpunten voor de thuisclub werden gescoord door Theo Schouten. Jos van Schooten scoorde de twee DWT-treffers. HVGB heeft nu evenals DWR, 12 punten, maar HVGB moet nog eenmaal spelen. Die wedstrijd zal gaan tegen Njord '59, dat met 10 pun ten de derde plaats inneemt. Door Haarlem met 9-1 te verslaan heeft HPC 2 de leiding genomen in de tweede klasse heren. De reserves van DWT bezet ten de tweede plaats. constateerde, dat Geutjes er door de on verbiddelijk fluitende Fransman Angela voor de duur van de gehele wedstrijd werd uitgestuurd. „Voor de bakker" zal Marovic gedacht hebben en hij voegde de daad bij het woord door de bal een halve minuut later koel en hard achter doelman Evert Kroon te jagen. Maar ook met zes man wenste Neder land zich net gewonnen te geven. Het werd een opwindende strijd, die pas veer tig seconden voor het einde werd be slecht in het voordeel van de Joegosla ven (7-5). Italië moest in een emotioneel duel Hongarije met 4-3 de zege laten. Nederland kon alleen nog maar op de tweede plaats komen als het van Honga rije zou winnen. Lang heeft het ernaar uitgezien, dat dit zou lukken. Harry Vriend schoot de bal in de eerste minuut al twee keer achter de Hongaarse keeper.' De Hongaren veranderden direct van tac tiek: forceren van strafworpen. Twee maal lukte in de tweede periode. Hoog veld, de beste speler van het oranjeteam, bracht Nederland op 3-2, maar het werd 3-3. Tenlsotte wonnen de Hongaren op het nippertje met 3-4. Eindstand: 1. Joegoslavië 5 (15-12), 2. Hongarije 5 (12-10), 3. Nederland 2 (11- 13), 4. Italië 0 (9-12). Harry Vriend in een rush met de hal, gehinderd door de Hongaar Konrad. ADVERTENTIE AMSTERDAM - HAARLEM SPORTBEKERS MEDAILLES SPORTFIGUREN INSIGNES Graveerwerken Stempels - Naamplaten Jubileum ereprijs bij iedere bestelling Haarlem - Schoterweg 21 1918 1968 Telefoon 023-614 31 MILAAN. Mike Hailwood, veelvoudig wereldkampioen motorrijden, heeft ver klaard te zullen stoppen met motorraces. Hij is in onderhandeling met een auto- fabriek om in Gran Turismo en proto type-races te starten. Hailwoods besluit is een gevolg van het feit dat Honda zich uit de motorracerij heeft teruggetrokken. Hailwood nam op het circuit van Imola nog wel deel aan motorraces. Hij reed op een Honda maar kwam niet uit als fa- brieksrijder, maar als privé-coureur. Hij won de 500 cc klasse voor zijn rivaal Gia- como Agostini op MV. In de 350 cc klasse moest Hailwood opgeven, kort nadat hij de snelste rondetijd had laten afdrukken. Winnaar werd daarna de Italiaan Pasolini op Benelli. Agostini werd ook in deze race tweede. JOHANNESBURG Okker heeft in het paasweekeinde indruk ge maakt. Hij won in de finale van de Zuidafrikaanse kampioenschappen met 12—10, 6—1, 64 van zijn Ameri kaanse dubbelspelpartner Martin Riessen en veroverde daarmee zijn eerste titel in een veertiendaags toer nooi. Okker versloeg daarna met Riessen de Wimbledon-dubbelkam- pioenen Hewitt en McMillan met 6—2, 6—3, 3—6, 4—6, 6—3. De Zuid afrikaanse kampioenschappen worden internationaal zeer hoog aangeslagen en volgen in belangrijkheid direct op de kampioenschappen van Wimble don, Australië, Forest Hills en Parijs. De plaatsing van Wimbledon ge schiedde vorig jaar zelfs voor een be langrijk gedeelte op basis van de uit slagen van Johannesburg. uinnri Okker, die dit jaar eenmaal heeft ge wonnen van Riessen en tweemaal verlo ren, onderscheidde zich door een groot doorzettingsvermogen. In het marathon duel van de eerste set, die uiteindelijk de partij zou beslissen, kwam hij enkele malen in grote moeilijkheden. Hij ver loor zijn service in de vijfe game, maar herstelde meteen het evenwicht. In de negende game kwam hij met 15-40 ach ter, maar liet het ditmaal niet tot service- verlies komen. Het bleef een weergaloos boeiend service-gevecht, waarbij Riessen allengs terugviel. Het verlies van de op slag in de achttiende game kon de Ameri kaan nog ongedaan maken, maar kort daarop greep Okker de winst van de set 12-10 in 53 minuten. De Amerikaan maak te een dubbele fout bij 0-40. Riessens hoop op herstel werd direct door Okker de bodem ingeslagen. De Haarlemmer verhoogde het tempo, joeg achter elke bal naar voren en bracht Riessen volkomen uit positie. De verbijs terde Amerikaan had voor hij het wist een niet meer in te halen achterstand opgelopen: 1-6. Dat was de beslissing. In de derde set kon Okker het tempo wat laten zakken zonder in gevaar te komen: 6-4. Okker heeft daarna samen met Riessen het herendubbel gewonnen in een geweldig spannende en enerverende partij tegen de Wimbledon-kampioenen Bob Hewitt en Fred McMillan. Hewitt verloor geen enkele keer zijn service. Riessen won samen met de Rhodesische Pat Walkden het gemengd dubbel door Hewitt en de Australische Margaret Court-Smith in de finale met 6-8. 6-4 en 6-4 te verslaan. Eerder had Court het damesenkelspel al gewonnen. Zij ver sloeg in de eindstrijd de Britse Virginia Wade met 6-4 en 6-4. Damesdubbelspel: finale: Annette van Zijl-Pat Walkden (Za.-Rhod.)—Margaret Court-Virginia Wade (Austr.-G.-B.) 0-6, 6-4, 7-5. APELDOORN. De 14-jarige Frank Drost uit Langweer is in Apeldoorn voor het tweede achtereenvolgende jaar Ne derlands jeugdkampioen dammen gewor den. De Bruyn uit Woerden werd tweede. BERGHAREN. De 27-jarige inge nieur Ake Jonsson is gisteren winnaar geworden van de internationale motor cross van Bergharen. De wedstrijd, die op het circuit „De Zandberg" onder gun stige weersomstandigheden werd gehou den, trok ruim 20.000 toeschouwers. De Zweed voelde zich in de zandwoestenij kennelijk meer op zijn gemak dan zijn tegenstanders. In de eerstemanche gaven de Belg Walter Baeten en onze landgenoot Jo Lammers hem goed partij. Lammers die in de laatste ronde met een felle aan- •val Jonsson van de eerste plaats trachtte af te houden, kreeg met pech te kampen. Door het vast lopen van zijn motor kwam hij ten val en moest genoegen ne men met een vierde plaats. In de volgende manche kreeg hij opnieuw moeilijkheden met zijn machine en moest na enkele ron den definitief de strijd staken. In deze manche streden de Nederlander Gerrit Wolsink en de Belgen Slechten en Ver- meeren vergeefs tegen de Zweedse supre matie. In de derde heat was Gerrit Wol sink echter ongenaakbaar. Direct na de start nam hij al een grote voorsprong, die hij niet meer afstond. Met ruim tien seconden verschil versloeg hij zijn naaste concurrenten Ton van Heugten en Ake Jonsson. De Britse rijders Jeff Smith en John Banks, die de drie voorafgaande dagen aan wedstrijden in hun eigen land had den deelgenomen, kwamen conditie te kort. Na twee manches stapten zij van hun motoren en staakte öp doktersadvies de strijd. De eindstand luidde: 1. Ake Jonsson (Zweden) op Husqvarna 5 pnt., 2. Ton van Heugten (Ned.) op Husqvarna 9 pnt., 3. Frans Slechten (Belg.) op CZ 17 pnt., 4. Jos Vermeeren (Belg.) op CZ, 17 pnt., 5. Jan Keizer (Ned.) op Huisqvama, 22 pnt., 8. Gerrit Wolsink (Ned.) op Husq varna 28 pnt. Ake Jonsson op weg naar de over- wnning. De Zweed voert het veld aan met Ton van Heugten geheel rechts die als tweede zou eindigen dicht op zijn hielen. HAARLEM SVE bij de heren en Blue Stars bij de dames zijn de winnaars van het eerste bekertoernooi van de Neder landse basketbalbond. De herenfinale was er één met alles wat men zich van een echte bekerfinale voorstelt. SVE trad aan zonder de Amerikaan Aring, maar Bart Tuinstra was nu wel present. Beide ploegen, ook nog kansheb bers voor de landstitel, bleken er op ge brand hun naam in de eerste NBB-beker gegrift te krijgen. Landlust had aanvankelijk het initiatief en kende gedurende de hele eerste helft een voorsprong. Bij 11-6 na vijf minuten bleek de Landlust druk al zo groot dat Bob Grossman reeds zijn vierde fout no teerde. Landlust behield het initatiief en leidde na 28-25 bij rust met. 36-34. De vreugde van de Amsterdamse voorsprong was van korte duur. Door Landstrom kwam SVE na enkele minuten voor het eerste aan de leiding, 36-37, een voor sprong die het niet meer zou afstaan. Bij 45-51 na tien minuten verdwenen aan SVE zijde Bart Tuinstra en Grossman met vijf fouten. Landlust slaagde er voorlopig niet in hiervan te profiteren en zag de achter stand tot 58-68 oplopen. Toen aan Land- lust-zijde achtereenvolgens Rijsewijk, Wit te en Wanders de kant moesten opzoeken leek de strijd beslist. De laatste minuut die met 71-77 inging bracht echter nog de nodige spanning. Rob Sterker kreeg een bevlieging en tilde zijn ploeg naar 76-77. Door Smit werd het 76-79, maar Sterker maakte er weer 78-79 van. Toen bleef Smit 'en dus SVE de baas en kwam het einde bij 78-81. Bij SVE werd gescoord door Roel Tuin stra: 16-9; Mayers: 7-13; Smit: 6-11 en Bart Tuinstra: 5-4; Voor Landlust door: Rijsewijk: 10-6; Dijkstra: 9-7; Van der Kroon: 4-12; Sterker: 9-9 en Wanders: 4-5. Bij de dames was White Stars niet te gen Blue Stars opgewassen. De Haarlem se meisjes die allerminst in hun beste vorm staken, stonden bij rust reeds met 28-11 achter om tenslotte met 74-31 te ver liezen. Overigens is het bereiken van de ze finale al een prestatie op zich. De enige competitiewedstrijd was die in de herendivisie tussen Suvrikri en Blue Stars. Bij een vorige gelegenheid was de- Sterker en Wanders van Landlust geconcentreerd op hun jacht naar de (basket)bal. ze gestaakt wegens onregelmatigheden aan de score- en vooral de 30 seconden- regeling blijkt vooralsnog aan Den Haag te zijn voorbijgegaan. Het bij voorkeur traag opererende Suvrikri profiteerde weer dankbaar van e.e.a. en won met 74-70, waardoor de Surinaamse vrienden kring' haar eredivisieplaats in veiligheid bracht. MARSEILLE. Het Nederlands jeugd- zevental heeft tijdens het paasweekeinde in het toernooi te Marseille twee neder lagen geleden. Zaterdag werd met 3-1 verloren van Zuid-Slavië. Maandag werd tegen Spanje een 5-4 nederlaag geleden. De overieg uitslagen zijn: ItaliëFrank rijk 8-4, DuitslandSpanje 3-2. Maandag: Zuid-SlaviëFrankrijk 9-5 ItaliëWest-Duitsland 3-2. De stand is nu: 1. Italië 8 pnt. 2. Spanje 6, 3. Duitsland en Zuid-Slavië 4, 5. Ne derland 2, 6. Frankrijk 0. JOHANNESBURG. De 80-jarige pre sident van het Internationaal Olympisch Comité Avery Brundage is gisteren plot seling naar Zuid-Afrika gereisd. Dit gaf aanleiding tot wilde speculaties aange zien Brundage op alle vragen van de tal rijke journalisten slechts een ontwijkend antwoord gaf. Over zijn ware beweegre denen liet hij niets los. Volgens waarne mers lijkt het echter zeer waarschijnlijk dat Brundage zal trachten, het Zuidafri kaans Olympisch Comité te bewegen, van deelneming aan de Spelen in Mexico af te zien. Brundage zelf antwoordde op de vraag, hoe zijn houding was ten opzich te van Zuid-Afrika: „Ik zou graag zien, dat Zuid-Afrika aan de Olympische Spe len deelneemt." Kort voor de reis van Brundage naar Zuid-Afrika hebben de belangrijke sport landen Joegoslavië en Rusland zich tegen de deelneming van Zuid-Afrika aan de Spelen uitgesproken. Joegoslavië heeft zich zelfs officieel teruggetrokken. In de ze situatie krijgen de gesprekken van Brundage met Frank Braun, de voorzit ter van het Zuidafrikaans Olympisch Comité groot gewicht. Interessant zijn de verschillende ant woorden, die Brundage tijdens de pers conferentie in Johannesburg gaf: Vraag: „zouden de Spelen verdaagd of geannu leerd kunnen worden, wanneer geen op lossing voor de kwestie Zuid-Afrika wordt gevonden, omdat men in een impasse is geraakt?" Brundage: „Dat is meer dan twijfelach tig. Een verdaging of annulering zou niet automatisch het gevolg behoeven te zijn." Vraag: „Zouden de Spelen door een boycot van de Mexicanen niet kunnen worden gehouden?" Brundage: „Ik denk dat dit buiten de overwegingen gehouden moet worden." Vraag: „Wat gebeurt als Zuid-Afrika door de Mexicanen niet wordt uitgeno digd?" Brundage: „Zuid-Afrika is door het IOC uitgenodigd en dat telt meer." Vraag: „Zou Zuid-Afrika opnieuw van de Spelen uitgesloten kunnen worden?" Brundage: „Dat is een moeilijke vraag. De vraag waar alles om draait." Vraag: „Is het mogelijk de Zuidafri kaanse atleten onder de Olympische vlag te laten deelnemen?" Brundage: „Ik geloof niet dat dat mo gelijk is". THRUXTON. De Oostenrijker Jo chen Rindt heeft gisteren in het Engelse Thruxton met een Brabham een formule II-race, die meetelde voor het Europese kampioenschap, gewonnen. De Fransman Jean-Pierre Beltoise eindigde met een Matra op de tweede plaats en de Brit Derk Bell werd met een Brabham derde. Halverwege de race raakte de wagen van Rindt door een plas olie in een slip, waardoor hij tegen een reclamebord aan reed. Rindt kreeg de wagen van achter de metalen afrastering echte weer op de baan en hervatte de race met een tot een fractie van een seconde gereduceerde voorsprong op zijn concurrenten. De uitslag luidt: 1. Rindt (Oost.), Brab ham, de 206 km in 1 uur. 9 min. en 45.6 sec., 2. Beltoise (Fr.), Matra. 1.09.53.0, 3. Bell (G.-B.), Brabham, 1.10.18.8. LEUVEN. De Nederlandse motor crosser Pierre Karsmakers is op tweede paasdag tijdens een internationale moto- cross in Leuven als vijfde geëindigd in de 250 cc klasse. Karsmakers, die een CZ bereed, legde de zeventien ronden af in 50 min. 21,3 sec. Winnaar in dze klasse werd de Belg Sylvain Geboers op CZ in 48.12,3. In de 500 cc-klasse reikte Kars makers niet verder dan een veertiende plaats. Winnaar werd weer de Belg Syl vain Geboers op CZ.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 15