VAN DAG TOT DAG LaiaHiiiiilllllBIllliir FELLE DEMONSTRATIES IN WEST-DUITSLAND IU» Nieuwe Gladstone Mild heeft meer: 25 king size filters 1.50 Britse „hippies" zetten Ostende op stelten Aristo I 'n veilig Mee Kiesinger bevreesd voor tegenactie Spoetniks aan elkaar gekoppeld 25 mild of 25 mild menthol 1.50 INTERTEST commentaar op actuele zaken De korte en Zeker loü mensen gewond Gouverneurs namen nog geen besluit Neue Zürcher" in Moskou te koop Zeker 85 doden in Frankrijk Nigeria breekt met Tanzanië President Svoboda legde bloemen bij Masaryks graf ■PIPl Kort nieuws Speurtocht in VS naar moordenaar van dr. King oekt om op wyers te bouwen wyers telegrammen DINSDAG 16 APRIL 1968 3 advertentie LICHTGEWICHT zig-zag Democratische kandidaat Voor buitenlanders Verkeersslachtoffers Peter Brandt T egenactie N oodtoestandwet KUIPERS N.V. lÉlltÉPÉ Terwijl de roerige gebeurtenissen in Limburg gedurende de paasdagen het „normale" beeld vertoonden van op relle tjes uitlopende betogingen die „om de lieve vrede" waren begonnen, was de el lende in vele Duitse steden doelbewust de opzet van de demonstraties der linkse studenten. De linkse studentenorganisatie van Dutschke heeft allerminst vreedzame be doelingen. Zij houdt zich niet bezig met het aanvragen van vergunningen voor vredesmarsen en het onder politiegeleide door de straten wandelen met protestbor den Zij wil iets te lijf gaan, iets vernieti gen en dat „iets" (volgens de Westduitse premier Kiesinger is dat de democratie) wordt volgens haar opvattingen be lichaamd door het Springer-concern. Op de Springer-bladen is de woede van de linkse jongeren gericht, niet alleen omdat in deze bladen maandenlang stelselmatig het etiket „communistisch" is geplakt op Dutschke en andere studentenleiders, maar feitelijk om het bestaan van dit concern als beheerser van de Westduitse magazine-pers, een groot percentage van de dagbladpers en een eveneens overwe gend deel van de goedkope boekenmarkt. Het monopolie van Springer is niet door de linkse studenten alleen gehekeld. Zelf standige, kleinere publiciteitsorganen in de Bondsrepubliek hebben al jarenlang heftig gewaarschuwd tegen de gestadige uitbreiding van Springer, die ook in West-Berlijn niet alleen door zijn toren hoge nieuwe vestiging vlak bij de Berlijn- se Muur maar ook op het gebied van de publiciteit het westelijke stadsbeeld be heerst. In feite demonstreren de jongeren niet tegen de persvrijheid, al zou men hun aanvallen op de bladen en bureaus van Springer als zodanig kunnen brandmer ken. Hun volkomen verkeerde en on vruchtbare methoden van bestrijding heb ben de bedoeling een poliep in de commu nicatiekanalen te bevechten. Het is de kort ste weg, maar intussen diskwalificeren zij door hun geweldplegingen tegen de Springer-pers hun eigen idealen op een bijzonder kwalijke wijze en leveren zij Springer meer koren op zijn molen dan deze ooit had durven hopen. Toch zijn er tekenen die erop wijzen dat deze acties het effect van een ratelen de wekker hebben op een gezapig sla pende gemeenschap. Buiten de kring van linkse studenten gaan stemmen op die eveneens het gevaar van een persmono polie signaleren en enkele gezaghebbende professoren van Westduitse universiteiten hebben al gewezen op de noodzakelijk heid dat de Bondsregering op een of an dere wijze de persvrijheid sterker dan tot dusver zal beschermen tegen de macht van de commerciële concentratie. Het middel van gewelddadige acties, dat de linkse studenten op dit ogenblik in tal van Duitse steden toepassen, maakt niet alleen hun tegenstanders sterker maar bezoedelt hun eigen blazoen. De verdachtmaking dat zij door communisti sche partijen in het buitenland worden opgehitst en betaald om de positie van de Westduitse Bondsrepubliek tegenover Oost-Duitsland te verzwakken, doet in rechtse kringen druk de ronde. Zoals men weet zijn in West-Berlijn de communis ten toegelaten tot de officiële partijvor ming, terwijl in de Bondsrepubliek de communistische partij nog steeds verbo den is. In West-Berlijn hebben de com munisten zich angstvallig van de troebe len gedistantieerd, ofschoon zij uiteraard wel een felle anti-Springer houding aan nemen. In de Bondsrepubliek is het niet vast te stellen of ondergrondse commu nistische organisaties achter de studen tenrelletjes staan, maar het is logisch dat de communistenhaters gebruik maken van deze gelegenheid om nog eens heftig van leer te trekken tegen de neiging van gematigder elementen om ook in de Bondsrepubliek een communistische par tij toe te laten. De lachende derde van al deze ver wikkelingen is ongetwijfeld Springer, die de populariteit van zijn bladen alleen maar ziet toenemen. De linkse studenten bevechten deze Moloch op het verkeerde front. De enorme groei van het Springer concern is in de eerste plaats immers een gevolg van het feit dat de Duitse massa gretig naar de bladen van Springer grijpt en zich blindelings laat verdoven door de vakkundig-demagogische journalistiek, die met uitstekend berekende subjectivi- tiet speculeert op de leeshonger en de sensatiezucht. Iedere brandbom in een gebouw, iedere kapotgesneden autoband en iedere ver nieling van een persbureau wordt door Springers journalisten uitgebreid ten toongesteld als even zovele aanvallen op de persvrijheid en daar is geen zinnig argument tegenin te brengen, tenminste geen argument dat de oppervlakkig le zende en oordelende massa ervan zou kunnen overtuigen dat de linkse studen ten juist omwille van die persvrijheid tot geweld zijn overgegaan. Het enige dat de herrieschoppers van vandaag zouden kunnen doen is: hard studeren om hun bul te halen en dan als intellectuele bo venlaag van de burgerij objectiever en betere bladen te lezen en te maken, die het monopolie van Springer kunnen uit hollen door het de gunst van een massaal publiek te ontnemen. Maar dat is een lange, moeilijke weg, waarin jonge idea listen blijkbaar niet meer kunnen ge loven. ADVERTENTIE een betrouwbare voor betaalbare prijs De EFKU kost slechts 325,- compl elek. in koffer. (Van onze correspondent) BONN Na de moordaanslag op de studentenleider Rudi Dutschke is het ook tijdens de paasdagen onrustig gebleven in vele Westduitse steden, vooral in West-Berlijn. Zeker IjO mensen werden gewond. Zondag probeerde de politie met waterkanon nen een menigte van naar schatting vijfduizend betogers uiteen te jagen, die met hakenkruisen, rode vlaggen en spandoeken naar het centrum van West-Berlijn wilden trekken. De betoging was oorspronkelijk geor ganiseerd door vredesbewegingen, maar de studenten van de buitenparlementaire oppositie dat zijn de aanhangers van Dutschke mengden zich onder de be togers. De politie maakte van de gummi knuppel gebruikte, toen Dutschkisten ste nen uit de straten begonnen te wrikken. Demonstranten met een groot kruis worden in West-Berlijn door water kanonnen en een duwende agent op afstand gehouden. Dergelijke beel den waren in de paasdagen in vrij wel alle grote Westduitse steden te zien. St. LOUIS (Reuter en AFP). De meerderheid van de democratische gou verneurs der Verenigde Staten heeft mee gedeeld dat nog geen besluit is genomen aan welke kandidaat voor het president schap steun zal worden gegeven. Zeventien gouverneurs hebben na een vergadering van vier uur bekend ge maakt dat zij de gebeurtenissen nog enige maanden zullen gadeslaan alvorens een beslissing te nemen. Vertegenwoordigers van de democratische kandidaten voor het presidentschap Robert Kennedy, Eugene McCarthy en Hubert Humphrey een mogelijke kandidaat waren op de ver gadering aanwezig. MOSKOU (AP). Het Zwitsers dag blad „Neue Zürcher Zeitung" is de eer ste Westerse krant die in Moskou ver kocht mag worden, zij het alleen aan buitenlanders. De „Neue Zürcher" wordt vanonder de toonbank in een aantal Moskouse hotels verkocht als de verkoper aan kleding en accent van de klant heeft gemerkt dat hij een buitenlander is. Voor het overige zijn alleen Russische en buitenlandse communistische publika- ties in Moskou te koop. PARIJS (Reuter) Tijdens het paas weekeinde zijn volgens voorlopige cijfers in Frankrijk bij verkeersongelukken 85 mensen om het leven gekomen en meer dan 700 gewond geraakt. De voorlopige balans van het aantal verkeersslachtoffers tijdens het paas weekeinde in Oostenrijk bedraagt 37 do den en 31 gewonden. In Italië zijn 21 doden en 35 gewonden geteld. LAGOS (Reuter). Nigeria heeft zijn diplomatieke missies uit Dar es Salaam teruggetrokken nadat Tanzanië Biafra heeft erkend. In een verklaring van de Nigeriaanse regering werd deze stap van Tanzanië een vijandige daad genoemd. Het ministerie van buitenlandse zaken van Tanzanië heeft geweigerd een for meel Nigeriaans protest tegen de erken ning van Biafra in ontvangst te nemen MOSKOU (AP). Twee onbemande Russische ruimtevaartuigen zijn gisteren tijdens de vlucht aan elkaar gekoppeld. De Spoetniks hebben drie uur en vijftig minuten lang samen een baan om de aarde beschreven en zijn daarna weer van elkaar losgemaakt. Deze tweede geslaagde Russische kop pelingsoperatie de eerste proef slaag de op 30 oktober wijst er op dat de Russen wellicht spoedig gereed zullen zijn voor een belangwekkende bemande ruimtevlucht. Uit een officiële bekendmaking over het aart elkaar koppelen en weer losmaken van de beide spoetniks viel op te maken dat vooruitgang is geboekt met deze tech niek. Er zijn „verbeterde systemen be proefd" die bij gekoppelde vluchten wor den gebruikt. Ook zijn er wetenschappe lijke en technische experimenten uitge voerd, aldus de Russische bekendmaking Gemeld werd dat beelden van de beide Spoetniks naar de aarde zijn gezonden tijdens het „dokken". Dit is gebeurd via communicatiesatellieten. Na het losma ken zijn de Spoetniks in verschillende ba nen gebracht. De beide satellieten zetten hun vlucht voort. Zij doen nu weer waar nemingen in de ruimte. De Russische televisie bracht gister avond beelden van de koppeling en de af scheiding in de ruimte. Een tweede botsing deed zich zondag in West-Berlijn voor, toen de politie een nieuwe optocht van betogers probeerde te ontbinden, die eveneens naar de Kur- fürstendamm trok. De agenten werden voor „nazi' 'uitscholden. De 168 beto gers die zaterdag in West-Berlijn werden gearresteerd, onder wie de 19-jarige zoon van Willy Brandt, zijn tweede paasdag weer vrijgelaten. De demonstraties tegen het Springer concern aldus DAP, begonnen gisteravond in Hamburg met een ersntig incident. Toen betogers probeerden een bestelauto met kranten van het Springer-bedrijf te gen te houden gaf de bestuurder gas en overreed een van de deelnemers aan de demonstratie. Deze werd met ernstige verwondingen in een ziekenhuis opge nomen. Voor het gebouw waar de kranten wor den gedrukt, hadden zich vroeg in de avond al ongeveer duizend betogers ver zameld, die op de rijbaan gingen zitten. Bestelauto's, de voorruiten op een kijk gaatje na dichtgeplakt, trachtten zich een weg te banen. De politie poogde met wa terkanonnen de bouw van de barricaden te verhinderen. Ook in Frankfort werd een jongeman ernstig gewond. Vakbondsleiders, kerkelijke functiona rissen en politici hebben de studenten gemaand geen geweld te gebruiken. Kan selier Kiesinger en zijn minister van Justitie Heinemann deden via de televisie en de radio een beroep op de studenten hun „onwettige acties" te staken. Wan neer dit niet zou gebeuren zou de rege ring maatregelen nemen. Volgens Kiesinger heeft een kleine mi litante groep uiterst linkse studenten, die openlijk als doel stelt de democratische parlementaire orde te verstoren, al gerui mp tijd geweld gepredikt. De kanselier riep „de meerderheid van de 300.000 Westduitse studenten" op de radicale lei ders niet te volgen, omdat anders ge vreesd moet worden voor „een tegenactie van de bevolking". De Westduitse minister van Binnen landse Zaken, Benda, heeft geruchten van de hand gewezen dat hij met de minis ters van Justitie van de deelstaten zou hebben afgesproken de tegen het Sprin ger-concern gerichte acties met inzet van alle politieke middelen de kop in te druk ken. Volgens Benda in zijn verklaring van gisteren is de inzet van de politie een zaak die alleen de deelstaten zelf aangaat De vroegere burgemeester van West Berlijn, Albertz, die zijn functie verloor na de studentenrellen bij het bezoek van de sjah aan de vroegere Duitse hoofdstad, nu bijna een jaar geleden, heeft een soort openlijke schuldbekentenis afgelegd en om begrip voor en geduld met de betogers gevraagd. dag het aftreden van bondspresident Lüb- ke, naar wiens persoon een groot deel van het onbehagen uitgaat en tevens een onbeperkte opschorting van de wetsont werpen ter regeling van de noodtoestand. Door de huidige situatie zou een be spreking van deze veel omstreden wetsontwerpen in de Bondsdag niet meer objectief kunnen gebeuren, aldus Dah- rendorf. Ook Otto Brenner, de leider van de twee miljoen metaalarbeiders in de Bondsrepubliek, sprak zich met betrek king tot de wetgeving op de noodtoe stand in dezelfde trant tijdens het paas weekeinde uit. Minister van Justitie Heinemann vroeg zich in zijn toespraak voor radio en tele visie, na ernstige waarschuwingen te hebben laten horen aan het adres van de betogers, toch ook af of de oudere generatie niet door eigen schuld het con tact met de jeugd verloren had. Hij meen de dat de critiek de jonge generatie ernstig moest opnemen. De bekende socioloog en liberale poli ticus Rold Dahrendorf vroeg tweede paas NAAIMACHINEHANDEL Kleine Houtstraat 112. Tel. (023) - 1 11 42, Haarlem. DEN HAAG (ANP). De Tsjechische president Ludvik Svoboda heeft in het weekeinde bloemen gelegd bij het graf van Thomas Masaryk, de eerste presi dent van Tsjechoslowakije. Dit meldt het Tsjechische persbureau Ceteka. Kort na de communistische machtsovername in 1948 kwam Masaryk op verdachte wijze om het leven. ADVERTENTIE echt king size formaat, milde zuivere tabakken dezelfde prijs voor rijkelijk meer rookgenoegen ook verkrijgbaar, als afwisseling, in milde menthol MILD 85s (Van onze correspondent) BRUSSEL. Tijdens de paasdagen hebben Ostende en ook andere Belgische steden als Brugge en Knokke en Antwer pen weer een invasie van Britse toeristen gehad. Men schat dat 25.000 Britten een tochtje over het Kanaal naar Vlaanderen hebben gemaakt. Van het vliegveld van Ostende vertrok gisteren tot drie uur 's nachts iedere vijf minuten een vliegtuig naar Groot-Brit- tannië. Veel van deze toeristen zijn vreed zame lieden, maar er zijn ook vooral jeugdige „hippies" die al vanaf vrijdag ochtend af de cafébuurten van Ostende op stelten hebben gezet. Daarbij werd veel gedronken en veel gevochten. Hier en daar weigerden de „hippies" te betalen. Het merkwaardige is dat de po litie niet al te veel is opgetreden. Naar het schijnt draaien de caféhouders liever ADVERTENTIE GORDIJNSTOFFEN TAPIJT op voor de schade, dan dat zij met de justitie in aanraking komen. Bovendien, zo zegt de politie, profiteren caféhouders van de omstandigheid, dat de voor het merendeel jeugdige bezoekers uit Enge land thuis niet gewend zijn aan café's, die van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat zijn geopend. Ernstige ongevallen hebben zich niet voorgedaan. Wel heeft de eerste hulp nogal eens beschadigde Engelse jongemannen moeten verbinden. Vv Een jonge Britse demonstrant droeg in de paasdagen op zijn rug een lange reeks protesten mee. Hij was een van de deelnemers van de vredesmars die in Londen eindigde op het Trafalgar Square. Verdronken. De 66-jarige wachtsman D Rolandus is op de avond van de eerste paasdag bij het verlaten van het Brazi liaanse schip „Turiaca" in de Merwe- haven in Rotterdam gevallen en ver dronken. Hij stortte van de loopplank die na het afmeren van het schip nog niet met lijnen was beveiligd. MEMPHIS (AP). Van Virginia tot Florida zoeken Amerikaanse federale re chercheurs intensief naar de 37-jarige Eric Starvo Galt, een verdachte van de moord op dr. Martin Luther King. De man heeft vorige week in Atlanta een witte auto achtergelaten. De wagen komt overeen met die waarin de moorde naar van dr. King acht dagen eerder vermoedelijk is gevlucht uit Memphis. De FBI, de federale recherche, weiger de mededelingen te doen over het zoeken naar Galt, een werkloze zeeman uit Bir mingham. J King-memoriaal. Morehouse College in de Amerikaanse staat Atlanta heeft bekend gemaakt dat een kapel en een biblio theek zal worden gebouwd voor dr Martin Luther King. Het project zal ze ven miljoen gulden kosten. Brand. Acht mensen zijn om het leven gekomen toen een deel van een Indische exprestrein in brand vloog in de buurt van Hazaribagh, ongeveer 320 kilometer van Calcutta. Verkiezingsoverwinning. De regerende „Actiepartij van het volk" van premier Lie Kwan Yew van Singapore heeft haar macht voor een nieuwe termijn van vijf jaar geconsolideerd door bij de algemene verkiezingen zeven zetels in het parlement op andere partijen te ver overen. Ontslag. Twee docenten aan de universi teit van Krakau in Polen, zijn ontsla gen en geschorst als lid van de Com munistische Partij. Er werden geen re denen voor het ontslag gegeven. Dienstplicht. De Perzische regering is van plan meisjes tussen de achttien en de vijfentwintig jaar op te roepen voor twee jaar dienst in de verpleging en het onderwijs. Cholera. Gevreesd wordt dat in Muitan, ongeveer duizend kilometer ten noorden van Karachi, meer dan vijftig mensen aan de cholera zijn overleden. Esro-2. Esro-2, de Europese kunstmaan die op 15 mei zal worden gelanceerd, is in Redondo Beach in Californië aan gekomen. De kunstmaan is in Groot- Brittannië gebouwd.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3