Parijs noemt onthulling over Russische spion in het Elysee „krankzinnig" A DAMES! Rath Doodeheefver Duits onbehagen over gezapigheid „Booster"-raket Alleen maakt behang in fïxacolor kwaliteit „Breken met Rhodesië" Britten laten Eldo schieten Eerste regen nieuwe munten i London Bridge verkocht WITTE KRUIS Oud-minister in Griekenland gearresteerd Minder ongelukken bij Brits verkeer Ben Goerion wijst staatsprijs af Alle vonnissen in proces-Ginsburg bevestigd Yijfling in Iran Nieuw Brits geld komt in omloop Mao spoort negers in de VS aan amm WOENSDAG 17 APRIL 1968 3 helpt elke/^^ maand weer v Staking vuilnismannen in Memphis beëindigd Fijn zo! Nu weet u tenminste zéker dat u werkelijk behang van topklasse koopt. Fixacolor. 't Staat op het staalboek. Samen met het vertrouwde merk R&D. Fixacolor. Een garantie dat u voor 't zelfde geld het beste krijgt. Kwaliteitsbenang van Rath Doodeheefver. Vraag uw vakman. ontwerpers en fabrikanten van behang Afro-Aziatische leden van Veiligheidsraad Nieuwe Spaanse minister van Onderwijs Palasi als gematigd beschouwd Felle haat Radicaler Nieuw wereldrecord levend-be graven-zijn (Van onze correspondent) PARIJS. De bewering van de Britse weekbladen „Sunday Times" en „The Ob server" dat een van de hoogst geplaatste medewerkers van president De Gaulle, sedert het einde van de oorlog ook voor de Russische spionagedienst zou hebben gewerkt, werd gisteren door het Elysée als „belachelijk en absurd" van de hand gewezen. De beide Britse bladen hadden hun onthulling of bewering ontleend aan de romancier Leon Uris, auteur van de bestseller „Exodus", die in zijn laatste boek „Topaze", verzekerd had dat in 1962 in de onmiddellijke omgeving van de pre sident der republiek de Russische gehei me inlichtingendienst over bijzondere be trouwbare agenten kon beschikken. Die verzekering werd later bevestigd door de Russische spion Anatole Dolnyt- sin, die in 1961 naar het Westen vluchtte en die ook de oorzaak is geweest van de arrestatie van de Franse NAVO-spion George Paques en van de Britse geheime agent Philby. De adellijke naam van nog een voor malig lid van de Franse geheime dienst kolonel Thiraud de Vosjoly die ook voor de Amerikanen werkte werd in hetzelfde verband al eerder genoemd. Niettemin schijnt de kolonel die intussen door de Franse regering is ontslagen niet de agent te zijn die Leon Uris op het oog had. LONDEN (Reuter) London Bridge, I een brug over de Theems, die moet wor den vervangen omdat hij elk jaar verder wegzakt in de modderige rivierbedding, is verkocht aan een Amerikaan en zal aan de andere kant van de Atlantische Oceaan worden herbouwd. De brug, niet te verwarren met de be kende een veel-gefotografeerde Tower Bridge, werd een jaar geleden te koop aangeboden. De naam van de koper en het bedrag (waarschijnlijk tien miljoen gul den) zullen morgen worden bekendge-1 maakt. Men is al begonnen met het slopen van I de brug. De verschillende delen zullen worden genummerd en aan de andere kant van de oceaan als een legpuzzel weer in elkaar worden gepast. Het hele werk zal ongeveer twee jaar in beslag nemen. Zonder dat het uiteraard mogelijk is het naadje van de kous te weten te ko men kan wel worden opgemerkt dat het niet gebruikelijk is dat onthullingen van deze aard in buitenlandse persorganen van de zijde van het Elysée worden weer legd met de agressiviteit, waarvan het offieiële dementi gisteren getuigde. Fran se regeringskringen insinueren bovendien dat Washington uit wraak voor het terug trekken van Frankrijk uit de NAVO geen middel meer versmaadt, om Parijs in een verdacht daglicht te plaatsen. Inderdaad hebben Amerikaanse kran ten niet geaarzeld een verband van oor zaak en gevolg te leggen tussen de be weerde aanwezigheid in 1961 van een Russische spion op het Elysée en aan de andere kant de neutralistische zo niet anti-Westerse politiek, die door president De Gaulle sedertdien gevoerd werd. Het is altijd uiterst delicaat in de troe bele domeinen van de spionage en de contra-spionage de waarheid van de le gende te scheiden. Maar dat de vinnige ontkenning van het Elysée alle twijfels radicaal zou hebben weggevaagd valt evenmin te zeggen. Vermoedelijk zal het laatste woord over deze mysterieuze af faire ook nog wel niet zijn gesproken. In de zomer hoopt men in de Ver enigde Staten een begin te maken met de eerste bemande Apollo- vlucht. Daarvoor zal deze enorme „Booster"-raket, die hier op een lanceerplatform wordt geplaatst, nodig zijn. ADVERTENTIE Poeders, tabletten, cachets. (Witte Kruis spaart bovendien de maag.) MEMPHIS (Reuter). De staking van vuilnisophalers, die negerpredikant Mar tin Luther King ertoe bracht naar Mem phis te komen waar hij bij een aanslag het leven liet, is afgelopen. De 1300 vuilnismannen, bijna allen ne gers, krijgen zes dollar opslag. Hun bond wordt erkend. Zij zouden het werk van daag hervatten. Dr. King leidde op 28 maart een mars ter ondersteuning van de eisen der vuil nismannen. Het weekloon van de vuilnis mannen bedraagt nu 78 dollar. ADVERTENTIE mMmÈïm NEW YORK (AP) De vijf Afri kaanse en Aziatische landen die zitting hebben in de Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties, hebben voorgesteld op alle landen een beroep te doen de betrekkin gen met Rhodesië te verbreken. Tevens werd er bij Groot-Brittannië op aange drongen zo nodig geweld te gebruiken om een einde te maken aan de blanke minderheidsregering van premier Ian Smith. LONDEN (AFP). Groot-Brittannië zal niet financieel deelnemen aan het komende programma voor de ontwikke ling van ruimteraketten in het kader van Cecles-Eldo en evenmin meewerken aan de bouw van een Europese televisiekunst maan. Dit heeft de Britse minister voor technologie, Wedgwood Benn, gisteren bekendgemaakt. Wel zal Groot-Brittannië blijven mede werken aan het huidige programma van Eldo en zijn financiële bijdrage aan het wetenschapelijk onderzoek van de ruim te in het kader van de Esro verhogen ATHENE (DPA). De Griekse oud afgevaardigde van de Unie van het Cen trum en oud-minister in het kabinet-Pa pandreou Angelos Angelousis is in Athene gearresteerd en verhoord door de veilig heidspolitie. Naar verluidt is hem meegedeeld dat hij gedeporteerd zal worden naar een ei land in de Aegeïsche zee. De laatste we ken is dit al twee andere oud-afgevaar digden van de Centrumpartij overkomen. MADRID (Reuter) De Spaanse re gering heeft een nieuwe minister van Onderwijs benoemd, de 45-jarige José Luis Villar Palasi. Madrid wil daarmee blijkbaar trachten de spanning op de uni versiteiten te verminderen. Palasi is al eens onderminister ge weest, maai is de laatste jaren buiten de politiek gebleven. Hij is professor in de rechten aan de universiteit van Ma drid en wordt als gematigd beschouwd. Het aftreden van Manuel Lora Tamayo als minister van Onderwijs werd al enke le maanden verwacht. (Van onze correspondent) LONDEN. Dank zij de ademproeyen welke de politie kan afnemen als inlei ding voor een eventueel bloedonderzoek op alcohol blijft het aantal ernstige ver keersongelukken in Engeland zich in da lende lijn bewegen. In de vijfdaagse paasperiode bedroeg het aantal doden op de weg 72 tegen 96 in dezelfde periode vorig jaar. Dit is op één na het laagste aantal voor Pasen in zes jaar tijd. In 1964 bedroeg het laagterecord 68. Het totaal aantal ver keersongelukken gedurende de vier dagen bedroeg 2.880 tegen 3.567 vorig jaar. Het aantal ernstig gewonden over het gehele lange weekeinde was 1038 tegen 1299 ge durende de paasdagen van 1967. Niet alleen vond het snelverkeer baat bij minder alcoholgebruik maar ook door de nieuwe maatregel tegen gladde ban den. Op het rijden met versleten banden staat nu een boete van ongeveer 400 gul den. TEL AVIV (DPA). De 8I-jarige Is raëlische oud-premier David Ben Goerion heeft de hem toegekende staatsprijs-1968 afgewezen. In een door het blad „Maariv" gepu bliceerde brief aan het ministerie van Onderwijs in Jeruzalem schrijft Ben Goerion niet in te zien waarom hij voor zijn werk voor de stichting van de staat Israel een prijs moet krijgen. „Ik heb slechts mijn plicht als burger gedaan", aldus de oud-premier. MOSKOU (Reuter en AFP) Het hooggerechtshof van de Russische Fede ratie heeft in hoger beroep de in januari over vier jonge Russische intellectuelen uitgesproken vonnissen bevestigd. In het proces van januari waren Joeri Galanskov, Alexander Ginsburg, Alexei Dobrovolsky en Vera Lasjkova veroor deeld tot respectievelijk zeven, vijf, twee en één jaar dwangarbeid wegens ver spreiding van anti-Russische propaganda in ondergrondse publikaties en het on derhouden van contact met een emigran tenorganisatie. De vonnissen leidden des tijds tot felle protesten van Russische intellectuelen. Een verzachting van de vonnissen werd gezien de huidige ideologische sfeer in de Svojet-Unie onwaarschijnlijk geacht. TEHERAN (AP). Een 35-jarige huisvrouw in Iran heeft het leven ge- geschonken aan een vijfling drie jon gens en twee meisjes. Moeder en kinderen zijn gezond. LONDEN (Reuter). Engeland neemt morgen een eerste aarzelende stap naar de overgang op het decimale muntstelsel. De banken gaan dan de nieuwe munten van vijf en tien pennies in omloop bren gen. Deze munten zijn meteen wettig be taalmiddel. Volledige overgang tot het decimale muntstelsel gebeurt pas in fe bruari 1971. De munten die donderdag worden uitgegeven, zijn evenveel waard en inwisselbaar tegen de huidige een- en twee-shillingstukken. Onder het nieuwe systeem wordt het pond honderd pennies waard, terwijl de huidige verdeling be staat uit twintig shilling die elk twaalf pennies waard zijn. IMIIMfMMMNMIMiiMMMMMfMMtfIMMilMMMMMMM'VMMMiWV'**'*'**** wnnumMwmi (Van onze correspondent) de spanning gebroken, toen het bericht binnenkwam dat een Berlijnse recht bank het verbod tot de voor de vol gende dag vastgestelde optocht, dat door de Berlijnse Senaat was uitge vaardigd, had opgeheven. BONN De rellen van de Westberlijnse studenten waaraan Dutschkes naam verbonden is begonnen op 16 december 1964, toen de toenmalige premier van Kongo, Moise Tsjombe een bezoek aan West- Berlijn bracht. Vanaf dat moment namen de protestactiviteiten een Droevig schouwspel steeds grotere vorm aan. De rel die echter nog het meest vers in het ge heugen ligt, is die tijdens het bezoek van de sjah van Perzië aan West- Berlijn. Na een bezoek van het vorstelijk paar aan de Berlijnse opera ontstonden er voor het gebouw bijzonder heftige studentenrellen, waar bij de politie de zelfbeheersing verloor. De agenten hakten er op onge ëvenaarde manier op in en er vielen schoten. Een van deze schoten trof de student Benno Ohnesorg dodelijk. Onafzienbare consequenties zou het gehad hebben, wanneer de optocht on danks het verbod toch was doorgegaan zoals het plan was. Nu verliep ze rus- tig. Dat ruim 10.000 studenten en volge lingen aan deze optocht deelnamen In de loop der jaren is er onder de studerende jeugd in het bijzopder on der die aan de vrije universiteit in West-Berlijn, een groot onbehagen ont staan over de gezapigheid onder de Duitsers. De ideologie van ijskast en de wasmachine had de inzet voor on recht en armoede de doodsteek toege bracht. Deze wasmachine-ideologie had ook bezit van de parlementariërs en de re geerders in Bonn genomen, aldus de opstandige studenten. De reactie sloeg om in een radicale beweging. Maar zonder deze radicale beweging was het gros van de Duitse studenten, die nu overal in het land achter Dutschke staan, nooit uit hun winterslaap ontwaakt. Communes wer den in West-Berlijn gevormd. De lang harige jongens en meisjes eerst uitge lachen, daarna gehaat mei de felle haat van het „establishment", dat zich in zijn bestaan bedreigd voelt en dat zich uit in rechts-radicale bewegingen. Waarschijnlijk was het nodig dat Dutschke en zijn medestanders open lijk en in ietwat ongewone taal ver kondigden dat de „academische senaat uit oude, autoritaire schijtlaarzen be staat, die nog natreuren over de stan denstaat". Zeven jaar geleden werd de S.D.S. om haar te „linkse koers" uit de Sociaal Democratische Partij gesto ten. Nu bevindt haar hoofdkwartier zich in een onbeschrijflijk morsig huis aan de Kurfürstendamm, waar de com munards samenwonen en de plannen voor de acties worden beraamd. Hier ook werkte Dutschke, als hij niet op reis was, om als burgerschrik nr. één aan de kop van protestoptochten te lo pen. Nog vers in het geheugen ligt de Vietnam-demonstratie in West-Berlijn, die 18 februari gehouden werd. Dutsch- kisten uit de hele wereld waren eerst bijeen gekomen in het gebouw van de technische universiteit. Hier ook werd „Hebt u dat werkelijk niet gewild?" en „Waar wacht u op? Doe mee" staat te lezen op de borden, waarmee West- duitse studenten een kerk in Frankfort binnendrongen na de moordaanslag op Rudi Dutschke. aanzienlijk meer dan er Dutschkisten zijn bewees dat Rudi Dutschke met zijn hardhandige aanpak van de „revo lutie" zijn doel had bereikt. Ontelba- ren, die hem in zijn theorieën over Marx, Tito, Mao Tse-Toeng en Ho Tsji-Minh nooit zullen volgen, zijn be reid een eindweegs met hem mee te gaan voor zover het de misstanden be treft, die ook hun na aan het hart lig gen. Het was dan ook een droevig schouw spel, toen de bondsdag zich 20 febru ari in een debat met de studentenon lusten bezighield, en de tendens van alle armzalige redevoeringen was, dat het hier zou gaan om een „kleine radi cale minderheid". Hoe klein die minderheid is zal nu pas aan het daglicht treden, nu een laffe aanslag op Dutschkes leven is gepleegd. In het beruchte bondsdagde bat werd opgemerkt: „Dutschkes zijn er altijd geweest". Maar het is de fout van de afge vaardigden die in het onrustige West-Duitsland van nu allang geen re presentatie meer zijn van wat er wer kelijk leeft dat zij niet willen inzien dat ingrijpende veranderingen in een maatschappelijke structuur zich niet zonder aardverschuivingen voltrekken. Het onverantwoordelijkst initiatief in de ontwikkeling van de studentenrellen nam de Westberlijnse burgemeester Schütz kort na afloop van de Vietnam- demonstratie van 18 februari. Enige dagen later verzamelde hij de „goed willende Berlijners" voor zijn raadhuis en sprak hen onder het luiden van de vredesklok in nietszeggende slogans toe. Het resultaat was dat de houding van deze „goed-willende Berlijners" - over het algemeen oudere ambtenaren en arbeiders in een snel oud-wordende leeglopende en ingesloten stad een nog radicalere houding aannamen. Als in en tweede „Kristallnacht" werd een ieder, die het ongeluk had een baard te dragen, een trui of een bril met een stalen montuur symbolen van de op standige studenten gemolesteerd. En uit een dergelijke aangewakkerde haattoestand is het te verklaren, dat een verhitte jongeman de weerloze Dutschke probeert te vermoorden. Vele Westberlijners en Westduitsers zullen in hun verstarde hart een zucht van verlichting slaken en de dader van de aanslag gelijk geven. Het proces van radicaler worden zal schter door dit alles verder gaan: met tnafzienbare gevolgen. De voorzitter van de Britse „Deci male Stelsel-Raad", Lord Fiske, be-, kijkt de eerste regen nieuwe mun ten, die morgen in omloop zullen worden gebracht. LONDEN (AP). Mike Mealy, die nu al 55 dagen lang levend onder de grond ligt, heeft naar zijn zeggen een nieuw record levend-begraven-liggen gevestigd. Het vorige record stond op naam van de Amerikaan Bill White. De 33-jarige Mealy is van beroep doodgraver. Zijn eten, drinken en boe ken worden hem via een buis toege stopt. Ondanks zijn langdurige onbe weeglijkheid „voelt hij zich prima". Hij heeft het record met een fles champagne gevierd en wil de honderd dagen volmakenmaar zijn manager denkt daar anders over. Hij geeft Mealy nog zes dagen, dan gaat hij hem opgraven. HONGKONG (Reuter). De Chinese partijvoorzitter Mao Tse Toeng heeft de Amerikaanse negers aangespoord „het re actionaire bewind" in de VS omver te werpen. Radio-Peking meldde gisteren dat Mao dit deed in een verklaring waarin hij de negers steunt in hun „strijd tegen geweld loosheid". De strijd van de negers voor emancipatie is volgens hem een onder deel van de huidige wereldrevolutie. „De negers hebben door de moord op dr. Martin Luther King hun les geleerd, al dus Mao. Roof. Uit een bestelwagen van een Lon- dense firma, die is gespecialiseerd in geldtransporten, hebben overvallers in de Britse hoofdstad voor ruim 240.000 gulden aan munten en bankbiljetten gestolen. Bezoek. Mahmoed Riad, minister van Buitenlandse Zaken van Egypte, gaat naar de Sovjet-Unie voor een officieel bezoek van vier dagen. Daarna zal hij Hongarije bezoeken. Vonnissen. Zestien inwoners van Guade loupe zijn tot gevangenisstraffen van zes maanden tot drie jaar veroordeeld wegens deelneming aan relletjes in mei vorig jaar. Overleden. Luchtmaarschalk sir John Salmond, een van de pioniers van de Britse luchtvaart, is in Zuid-Engeland, op 86-jarige leeftijd overleden. Harttransplantatie-suite. De luxueuze sui te van het hotel Boulevard te Pretoria is omgedoopt in „Chris Barnard"-suite, genoemd naar de Zuidafrikaanse chirurg die de eerste harttransplantatie op een mens verrichtte. Overal in de kamers zijn de initialen C.B. aangebracht, en de gasten krijgen een grammofoon plaatje, waarop dr. Barnard iets ver telt over harttransplantaties. Preken. Een Amerikaanse dominee heeft een eis van 30.000 dollar schadevergoe ding ingediend tegen een verhuisbe drijf. Hij zegt dat de firma tijdens de verhuizing van zijn bezittingen zeshon derd preken heeft zoekgemaakt. Arrestaties. In Saloniki is een aantal stu denten naar verluidt een tiental gearresteerd. Het zou een preventieve arrestatie zijn met het oog op mogelijke agitatie ter gelegenheid van de ver jaardag van de militaire staatsgreep van 21 april.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3