BEROEPSDUIKER WIM VRIENS ZEGT: Duiken is geen kunstje hoeft niet eens te kunnen zwemmen Benauwd moment: In Brussel parkeerde politiechef zijn auto op de lucht slang... Oecumenisch plan voor huwelijkssluitingen nrrllriTiv-di m Grote Escher- expositie NTB protesteert tegen feodalisme in Maastricht SF-tentoonstelling naar Nederland? Ruimtevaarders hebben behoefte aan warm eten en vrouwen BLOEDLABORATORIUM RODE KRUIS 25 JAAR VRIJDAG 19 APRIL 1968 11 ff (Van onze correspondent) ROOSENDAAL „Duiken is geen kunst. Iedereen kan het leren. Je hoeft niet eens te kunnen zwemmen. Als we nu naar de haven zouden gaan, staat u binnen twee uur op de bodem. Het is gewoon een kwestie van ademhalen en dat doe je boven gronds ook. Wel moet je over durf beschikken en daar komt ook nog kracht bij". Dat zegt Wim Vriens, beroepsduiker. Met zijn dertig jaren heeft hij een eigen bedrijf, drie dui kers in vaste en twee in huurdienst. Vaak uren achtereen is hij in het water om een bekisting af te branden, een sluisdeur te herstellen of een schip te bergen. Maar met dat laatste zal hij in het vervolg wat voorzichti ger zijn, omdat het hem één keer op de rand van een faillissement heeft gebracht. Onderwater branden Speciaal duikerpak Schnabbels' Kracht nodig Landbouwschool Financiële strop Zonder lucht y kolen,olie,gas? Stichting Nutsspaarbank „BRANDENBURG" In de woonkamer van zijn huis is het niet moeilijk te raden welk beroep Wim Vriens uitoefent. Tegen een muur prijken een paar in koperen schacht gestoken duikersmessen, op een tafeltje staat een kompas en aan de lamp bengelt een plas tic kikvorsman. Dan is er nog het ander halve meter hoge moederkompas. „Ik heb het voor een zacht prijsje kunnen kopen van een Zeeuwse burgemeester. Het is afkomstig van een zeeschip dat in de Westerschelde is vergaan. De burgemees ter van het dorp, voor welks kust een schip is vergaan, mag optreden als stand- vonder. Het duikbedrijf van Wim Vriens is gespecialiseerd in het onderwaterbranden. Vooral Zeeland, met de Delta-werken, le vert hem veel opdrachten op. Onlangs heeft hij zijn werk aan de Haringvliet brug voltooid. Over een lengte van twee kilometer moest daar de bekisting van de betonnen fundering voor de pijlers wor den afgebrand. Ook in Noord-Brabant heeft Wim Vriens zijn handen vol met werkzaamheden in de rivieren, heel vaak met het opduiken van ankers. Er is een groot verschil tussen duiken in open zee en in rivieren. Wim Vriens zegt: „In open zee heb je te maken met de getijdenstro- men. Het wordt eb of het wordt vloed. Maar het dode punt daartussen, dat je dus twee keer per dag hebt, is het ideale moment om te duiken. Dan heb je ner gens last van. In de rivieren is dat heel anders. Daar heb je voortdurend te ma ken met een verticale stroming. Als een schip een anker verliest in de rivier is het een kwartier later niet meer te vin den. De bodem is altijd in beweging. Het is soms zoeken naar een speld in een hooiberg. Maar kom je dan bijvoorbeeld de andere dag terug, dan kan het zo maar voor het oprapen liggen. Wanneer er nog een ketting aan het anker zit, gaat het iets gemakkelijker. Met dreggen vind je het dan meestal terug". De duikerspakken welke Wim Vriens bij zijn bedrijf gebruikt, zijn een combi natie van het oude standaardpak met de koperen bol en de uitrusting van een kikvorsman. „We hebben die twee bij elkaar gevoegd en de onderdelen waaraan Het lichten van een kustvaarder, bedekt met een laag modder, bracht Wim Vriens aan de rand van een faillissement. nadelen voor ons werk kleven, verwij derd. Van het standaardpak heeft Wim Vriens de overall overgenomen zij het dan dat deze nu gemaakt is van nylon en rubber. De luchtklep voor de mond is af gekeken van het kikvorspak. Wim Vriens zegt: „Het duiken is bij ons werk slechts een bijkomstigheid. Het gaat allereerst om het werk en onder water moet je zo weinig mogelijk last van je uitrusting hebben. Daarom hebben wij niets aan de koperen helm en loden schoenen van het standaardpak. ook niet aan de bril en de zuurstófcylinders van de kikvorsmannen. Die bril stoot je gemakkelijk van je ge zicht en de lucht-cylinders hebben maar een inhoud voor goed anderhalf uur. In ons pak blijf je droog anders krijg je het te gauw koud en uit grote cylin ders op de wal of op het schip krijgen we samengeperste lucht. We kunnen zo ge makkelijk acht uur onder water blijven. Overal kunnen we tussendoor. Een kap met een venster op ons hoofd en een lo den riem voor het gewicht maken de zaak compleet". Met de samengeperste lucht en het niet drukvaste duikerpak kan Wim Vriens tot een diepte van ongeveer zestig meter dui ken. Het is wel mogelijk dieper te gaan, maar dan moet de samengeperste lucht worden vervangen door een mengsel van zuurstof en helium omdat op* grote diepte de stikstof in de lucht giftig wordt. Over het duiken als beroep zegt Wim Vriens: „Duikers zijn het bangst voor de caissonziekte, die je kunt krijgen door van grote diepte te snel te stijgen. Het bloed neemt namelijk onder druk veel gas op. De zuurstof wordt verbruikt, maar de stikstof niet. Stijg je nu te snel naar de oppervlakte dan kan de stikstof niet gauw genoeg weg en komt in het bloed. Het is een vorm van embolie. Je gewrich ten kunnen erdoor worden aangetast. Het is een vreselijk pijnlijke ziekte. Ook loop je door een te snel stijgen kans dat je trommelvliezen het begeven, vooral als je wat verkouden bent". Toch meent Wim Vriens dat iemand het beroepsduiken en het bijkomende zware werk wel tot zijn vijftigste jaar kan volhouden. De daarop volgende tien jaar is hij door zijn jarenlange ervaring dan altijd nog bijzonder welkom voor onder watercontroles. Wim Vriens in zijn duikerpak, dat niet zozeer voor het duiken als wel voor het werken onder water is gemaakt. Een beroepsduiker moet lichamelijk sterk zijn, niet alleen omdat hij elke dag weer blootstaat aan de druk van het wa ter. „Als ik bijvoorbeeld onder water een spijker in een balk moet drijven is er veel kracht in je armen voor nodig. Aller eerst moet je met je arm een beweging door het water maken om bij de spijker te komen en dan is er nog heel wat kracht voor nodig om het met een zware hamer tegen de weerstand van het water in op de spijker te slaan. Dat valt niet mee, want vijf van de'tien keren sla je r$ii% iT t Je ziet dat ding haast niet ziften. Je kun wel onderwaterlampen gebruiken, maar daar heb je alleen iets aan in helder wa ter. Zit je in vuil water dan haalt dat niets uit. Als je een balk moet doorzagen of een schop in het zand wilt steken dan blijft de zaag vaak in het hout staan en de schop in de bodem. Zelf ga je dan naar boven. Je hebt geen enkel gewicht daar beneden. Een voordeel is wel dat je zware voorwerpen onder water gemakke lijk kunt dragen door de opwaartse kracht. Als je een blok van honderd kilo moet optillen, gaat dat met het grootste gemak. Als je zelf tachtig kilo weegt, dan hoeven je benen maar twintig kilo te dragen. In zijn jonge jaren dacht Wim Vriens niet aan duiken. Hij doorliep een middel bare landbouwschool, maar na zijn mili taire dienst bij het Korps Commando troepen was zijn belangstelling voor agra rische aangelegenheden verdwenen en meldde hij zich als beroepsmilitair bij de Vaar- en Duikerschool in Geertruiden- berg en later in Gorinchem. Daar leerde hij de techniek van het duiken en na acht maanden wist hij het: duiken zou zijn beroep worden. Precies op zijn 21ste verjaardag, 8 de cember 1958, besloot Wim Vriens een eigen bedrijf op te zetten. Dat opzetten was geen moeilijkheid, wel het vinden van werk. Om toch nog wat te verdienen speelde hij badmeester in het zwembad. „Maar op zekere dag", zo vertelt hij, „word ik door een Amsterdamse leve rancier van onderwaterapparatuur opge beld. Hij vraagt me of ik het onderwater- lassen beheers. Zijn firma kon namelijk leveranties doen aan Shell-CuraQao, maar dan moest er een lasser bij zijn. Nou, ik wist niet eens hoe je boven water moest lassen, laat staan eronder. Toch heb ik ja gezegd. Op alle mogelijke manieren heb ik toen mijn licht opgestoken over onderwaterlassen. Maar het meeste zat ik in mijn rats met het proefstukje dat ik mee moest brengen. Twee dagen later ben ik naar Den Haag gegaan. Daar vroeg die man me natuurlijk naar het proef stukje. Ik heb toen een hoop komedie op gehangen over vergeten mee te nemen en zo. Een paar dagen later was ik op weg naar de West. De eerste weken dat ik d,aar was, heb ik niets klaargemaakt. Maar daarna begon ik het onderwaterlassen te leren. Het slot van het liedje was, dat ik na twee maan den klaar was, een extra premie kreeg omdat ik het werk binnen de overeenge komen termijn geklaard had en nog een maand vakantie kon houden". Toch is het geluk niet altijd met hem geweest en eenmaal heeft Vrouwe Fortu- tia hem zo jn de steek gelaten,, dat eerv faillissement in zicht kwam. Hij had een bij Hansweert gezonken kustvaarder als wrak gekocht om dat schip te lichten. „Het had een lading van soda en stukgoed aan boord en was door een verkeerde stuwing gekapseisd en on der de waterspiegel verdwenen. We dach ten dat wel even te klaren. Luiken open, stukgoed eruit. Het zeewater spoelt de soda weg en dan maar lichten. Dat was onze redenering. Dat die goed fout was bleek, toen we gingen duiken. Het zee water had de soda inderdaad opgelost, maar door het zout was een carbonaat ontstaan dat van alles een compacte vaste massa had gemaakt. Met geen mogelijk heid was deze weg te krijgen. We hebben toen in Denemarken voor enkele tiendui zenden guldens polystyreen dat de winkeliers wel gebruiken als kunst sneeuw gekocht en hebben dat in het ruim gespoten. Maar het hielp niets. Een tweede tegenslag was dat Nederlandse bergers ons geen hijsblok wilden lenen om het schip te lichten. We werden als concurrenten beschouwd en moesten maar zien hoe we ons uit de nesten werkten. Uit Duitsland heb ik toen twee bokken laten komen, wat natuurlijk een hoop geld kostte. Toen we het schip op het droge hadden, moesten er pneuma tische boren aan te pas komen om de massa los te krijgen. Eindelijk was het dan zover dat we de kustvaarder weer schoon hadden. Maar toen kwam de grootste klap. De moeilijkheden in de kustvaart waren zo groot geworden, dat we op het laatst het schip nog niet aan de straatstenen kwijt konden. Voor een belachelijke prijs hebben we het vap de hand moeten doen". Het duikersberoep kent ook zijn „schnabbels". Zo heeft Wim Vriens vorig jaar tijdens de Macroplasticbeurs in Utrecht enkele weken demonstraties ge geven met onderwaterbeton. Gestoken in zijn duikerpak metselde hij in een grote glazen met water gevulde bak muurtjes en toonde hij het belangstellende publiek de kwaliteit van de mortel. Drukker heeft hij het met verdrinkingsgevallen, waarbij zijn hulp wordt ingeroepen om naar de vermiste persoon te zoeken. In 1966 spoorde hij vier verdronken mensen op. ,Maar", zegt hij, „ik kan er niet tegen wanneer ik met een verdronken kind in mijn armen op de wal kom en al die men sen staan te huilen". In Weert heb ik het meegemaakt, dat ik vier uur naar een vermiste jongeman aan het duiken ben geweest. Zijn fiets was aan de waterkant gevonden en alles wees er op dat hij ver dronken was. Op het laatst heeft de poli tie me uit het water gehaald met de me dedeling dat hij terecht was. De jongen had thuis ruzie gehad en was naar het Vreemdelingenlegioen vertrokken. In de tien jaar dat hij nu het duikers- beroep uitoefent is Wim Vriens nooit een ongeluk overkomen. Wel heeft hij het een keer danig benauwd gehad. „Het was na een moord in Axel. De dader had het pis tool waarmee de moord was gepleegd, in Brussel in het kanaal gegooid. Toen ik onder ^Kidter in de meters dikkè bHibber naar dat ding aan het zoeken was, voelde ik ineens dat de luchttoevoer werd afge- snectetï. Zo vlug dis ik kon ben ik naar de oppervlakte teruggegaan en daar bleek dat een hoge politiefunctionaris zijn auto boven op de luchtslang had gepar keerd. M - a Vandaag vrijdag 19 april be staat het centraal laboratorium van de bloedtransfusiedienst van het Nederlandsche Roode Kruis 25 jaar. Onze foto geeft een kijkje in het laboratorium in Amsterdam. ADVERTENTIE MAAR IN IEDER GEVAL kennemerlaan 150, telefoon 10745*. ijmuiden (Van onze correspondent) VLISSINGEN Het pastoraal beraad der kerken in Brabant en Limburg heeft een ontwerp samengesteld voor een geza menlijke kerkelijke sluiting en inzegening van een gemengd huwelijk zonder eucha ristieviering. In het beraad werken samen de rooms-kathoiieken, hervormden, gere formeerden, remonstranten, doopsgezin den en lutheranen. Het ontwerp is als handreiking bedoeld voor de predikanten en geestelijken. Er bestaat een dringende behoefte aan een dergelijke orde van dienst. DEN HAAG. „De werelden van M. C. Escher" heet de grote overzichtsten toonstelling, die tijdens het Holland Fes tival van 8 juni tot en met 21 juli in het Haags Gemeentemuseum wordt gehouden bij gelegenheid van de zeventigste ver jaardag van de graficus, die in en buiten Nederland grote bekendheid geniet. In vele herdrukken is het boek „Gra fiek en tekeningen van M. C. Escher" verschenen. Bijzonder is het, dat het werk van Escher, die in Baarn woont, veelvuldig is gebruikt door wetenschaps mensen. Geleerden van wereldnaam, zo als prof. Coxeter, Meivin Calvin en de Nobelprijswinnaar Chen Ning Yang, heb ben in hun publikaties van Eschers werk gebruik gemaakt. De expositie krijgt vier afdelingen, waardoor veel van de prenten meerdere keren zijn te zien. Voor een chronolo gisch overzicht worden 174 prenten ge bruikt. De belangrijkste evan worden nog een keer getoond, maar dan naar onder werp gegroepeerd. De derde afdeling laat prenten zien, die gegroepeerd zijn in re latie tot andere kunstuitingen. Tenslotte wordt een beeld gegeven van de wijze, waarop de wetenschap gebruik maakte van Eschers werk. Ook worden voorbeelden getoond van Eschers toege paste beeldende uitingen. Aan een gezamenlijke kerkelijke plech tigheid moet een serieuze pastorale bege leiding van gehuwden vooraf gaan, zo zegt het beraad, alsmede een goed over leg tussen de betrokken predikanten en geestelijken. Ook na het huwelijk moet de gemeenschappelijke pastorale verant woordelijkheid van beide kerken voor het gezin duidelijk gestalte krijgen. Benadrukt wordt door de raad dat een dergelijke plechtigheid voor de r.k. kerk een huwelijkssluiting betekent en voor de protestanten slechts een huwelijksinzege ning. De vragen die in de reformatorische ritus aan de inzegening voorafgaan kun nen in de voorgestelde orde van dienst achterwege blijven omdat zij in de vragen die de priester stelt zijn geïmpliceerd. De inhoud van de vragen dient onderwerp van voorafgaand overleg te zijn tussen huwenden en de betrokken predikanten en geestelijken, met gebruikmaking van de bestaande kerkelijke richtlijnen. De plechtigheid kan, volgens het beraad, in elk willekeurig kerkgebouw gehouden worden. Predikant en priester kunnen de schriftlezing in onderling overleg verzor gen. De slotgebeden en slotzegen kunnen door beiden worden uitgesproken. Het hu welijk wordt in beide kerken afgekon digd en in de huwelijksregisters van beide kerken ingeschreven. De voorgestelde or de van dienst omvat een gezamenlijke be groeting en een lied, waarna de priester een gebed leest alsmede de eerste schrift lezing en de prediking verzorgt. Daarna zal de huwelijkssluiting en de zegening der ringen plaatsvinden. Vervolgens is het woord aan de predikant voor de twee de schriftlezing en eventueel 'n prediking waarna de huwelijksinzegening plaats vindt. Predikant en priester lezen de slotgebe den waarop overhandiging van de huis bijbel plaatsvindt en het bidden van het gemeenschappelijke „Onze Vader" in de oecumenische versie. De voorgestelde or de van dienst eindigt met lied, uitzending en zegen. ADVERTENTIE MAAK UW GELD RENTEGEVEND in de gemeente Velsen (Van onze correspondent) HILVERSUM. De Nederlandse Toon kunstenaars Bond heeft in een open brief aan het stichtingsbestuur van de Zuidne derlandse Opera in Maastricht verklaard, geen genoegen te kunnen nemen met de feodale wijze, waarop de directie, in casu de intendant J. Baarts, de vakanties van de geëngageerden heeft vastgesteld. De NTB beschuldigt de directie van de Zuidnederlandse opera ervan, dat zij tracht de werknemers op hun vakantie rechten te beknibbelen door onder meer Goede Vrijdag en tweede paasdag als va kantie aan te merken. Bovendien heeft de heer Baarts de geëngageerden één dag voor het begin van de eerste vakantieperiode meege deeld, wanneer zij vrij zouden zijn. Hiermee heeft de heer Baarts, aldus de open brief, gehandeld in strijd met de wet, die voorschrijft dat overleg omtrent en vaststelling van de vakantieperiode zo tijdig moet gebeuren, dat de werknemer gelegenheid heeft de nodige voorbereidin gen voor de vakantiebesteding te treffen. ADVERTENTIE Elektrotechnisch Bureau Oosterduinweg 20 Ijmuiden Telefoon 1 34 05 Licht-, kracht- en geluidsinstallaties - sterk- en zwakstroominstallaties - nieuwbouw en onderhoud Het Nederlands Contactcentrum voor Science Fiction, dat zaterdag in de Am sterdamse Academie van Bouwkunst zijn tweede landelijk congres houdt, heeft woensdag een garantiefonds ingesteld. Het NCSF hoopt hierdoor, zo deelt het mee, een bezoek aan ons land mogelijk te maken van een vierduizend stukken omvattende reizende internationale Science Fiction-tentoonstelling. In Bern trok deze dertigduizend bezoe kers en in Parijs vijftigduizend. Op het ogenblik bevindt de tentoonstelling zich in Düsseldorf, waar zij tot 12 mei kan worden bezichtigd. Het NCSF heeft voor het garantiefonds een symbolische bij drage van honderd gulden gereserveerd. In totaal is een bedrag van vijfentwintig duizend gulden nodig. SANTA MONICA (Cali- fornië) (AP) Na vijftig dagen lang steeds hetzelf de water te hebben ge dronken en dezelfde lucht te hebben ingeademd blij ken vier jongemannen in een imitatie-ruimteschip de meeste behoefte te heb ben aan warm eten en vrouwelijk gezelschap. De vier jongemannen, wier enige contact met de buitenwereld bestaat uit telefoongesprekken met hun 27-jarige arts, zitten in een ronde drukkamer in de fabriek van McDonnell Douglas Corp. De regering financiert dit experiment om te zien of mensen zes tig dagen kunnen leven op gezuiverde lichaamsvoch ten en gefilterde lucht. Zij klagen niet over het water, dat wordt gewon nen uit hun eigen urine. Zij zeggen alleen dat het even smakeloos is als ge distilleerd water. De gefil terde lucht verschilt niet van de normale. Het grootste probleem van de vier studenten is de verveling.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 11