VAN DAG TOT DAG Tweehonderd burgers gedood door VS-bombardementen Griekse premier belooft democratie Andreas Papandreou kondigt bevrijdingsprogramma aan „China houdt de vrede tegen" Opwinding in West-Duitsland na tweede dode van rellen Vietnam is symbool voor Moskou Gevechten bij de Jordaan Drie geestelijken in Griekenland voor rechtbank Noordvietnamezen beschuldigen: Dutschke nog in levensgevaar DIRK VAN DEN BROEK MAAKT UW VAKANTIE TOT EEN IEEST! «eg*»» Amsterdam DIRK VAN DEN BROEK Politieke moord soms gewenst JOHNSON SPRAK MET EISENHOWER Nigeria is bereid te praten met Biafra commentaar op actuele zaken ramm VRIJDAG 19 APRIL 1968 Allemaal leugens M os kou beschuldigt: Paniek na aardschokken aan de Cöte d'Azur Zinloos London Bridge kostte ruim 8 miljoen gulden Boek van Rudi Dutschke: „Van Ouds 't Roomhuys" (Van onze correspondent) MOSKOU Wanneer de Amerikaanse ambassadeur in de Sovjet- Unie, Llewelyn Thompson, deze week in de Russische hoofdstad terug keert na een' kort bezoek aan Washington, zal hij ervaren dat de hou ding van behoedzaamheid, zo geriefelijk aangenomen door al wat in de Sovjet-Unie officieel en officieus is, sinds het begin van de jongste ont wikkelingen rond Vietnam eerder is versterkt dan verzwakt. Dat blijkt uit de perscommentaren. De moeilijke palavers over de plaats van samenkomst een onbenullig detail, vergeleken bij wat nog allemaal komen moet stemmen de kranten tot somberheid over de toekomst. Manoeuvre Leuze Symbool Er zijn aanwijzingen dat ook Frankrijk zich zal aansluiten bij de reeks landen, die bereid zijn gastvrijheid te verlenen aan de Amerikaanse en Noordvietnamese onderhandelaars over een wapenstilstand in Vietnam. Parijs heeft uiteraard in deze rij een pikant bijsmaakje: nog slechts een luttel aantal jaren geleden waren het de Fransen, die in een strijd op leven en dood gewikkeld waren met de vrijheids bewegingen in hun voormalige kolonie Indochina en daar tenslotte gedwongen werden tot een vrede, die velen in Frank rijk als vernederend ondergingen. De betrekkingen tussen Parijs en Wash ington zijn in de loop der jaren zodanig verslechterd, dat er van enige bemiddelen de invloed van Frankrijk op de Verenig de Staten geen sprake kon zijn. Toch is bekend dat de militaire adviseurs van president Johnson na de dood van Ken nedy de toen reeds op gang zijnde be studering der Franse ervaringen in Viet nam ijverig hebben voortgezet, omdat zij ervan uitgingen dat het mogelijk zou zijn, eventuele Franse fouten te vermijden en de vernedering van een afgedwongen vrede te ontgaan. In Franse commentaren van officiële zowel als particuliere zijde is meermalen een sterke nadruk gelegd op het feit, dat de Amerikanen te weinig aandacht heb ben besteed aan wat de Franse Indochi- na-oorlog aan wetenswaardigs heeft op geleverd naast louter militaire resultaten. De Gaulle heeft zich slechts zeer spora disch en dan nog summier uitgelaten over wat hij noemde „een averechtse aanpak van het probleem der politieke herordening in Azië, maar hij heeft wel zeer duidelijk laten doorschemeren dat volgens zijn op vattingen de Amerikaanse fouten veel meer op het diplomatieke dan op het mi' litaire of politieke vlak gelegen waren. Waarschijnlijk zou president De Gaulle, als hij voor de situatie geplaatst zou zijn waarvoor Johnson zich ten aanzien van Vietnam bevindt, zijn begonnen met een sluitend accoord tot stand te brengen met de Sovjet-Unie, alvorens al zijn krachten te wijden aan een militaire overwinning. Het is voor de Amerikanen een bitter en teleurstellend idee dat hun opofferin gen en inspanningen voor de Vietnamese zaak worden ontkracht door een Sovjet- russische materiële steun van grote om vang aan de Noordvietnamese regering en via deze aan de Vietcong. Toen de Ame rikaanse hulpverlening aan Zuid-Vietnam ontoereikend bleek om de regeringen in Saigon enige waardevolle versterking te verlenen en dus militaire hulp moest worden overwogen, richtte de toenmalige president der V.S. Kennedy zijn speciale' aandacht op een normalisatie van de Amerikaanse betrekkingen met Moskou, die hij noodzakelijk achtte om in Azië iets positiefs te bereiken. Johnson heeft dit stuk van Kennedy's program verwaarloosd en het denkbeeld van Kennedy opgegeven. Het gevolg is geweest dat in Vietnam de twee machtig ste mogendheden der wereld aan twee verschillende kanten van de grenslijn kwamen te staan en elkanders hulpacties neutraliseerden. De Amerikaanse misre kening werd voornamelijk veroorzaakt door de veronderstelling, dat de vijand schap tussen Moskou en Peking hevig ge noeg was om de Russen te weerhouden van daadwerkelijke steun aan het Noor den, dat immers sterk geïnspireerd werd door communistisch China. De Gaulle had door zijn verbeterde be trekkingen met Moskou zowel als met Peking voldoende ervaring in de relativi teit van die interne communistische vij andschap om te weten dat in Vietnam door beide ruziënde landen toch oppor tunistisch zou worden samengewerkt. Dat is ook duidelijk gebleken. Het is de vraag of Hanoi prijs stelt op een vergadering te Parijs, in het hol van de voormalige vijand van Indochina. Aan de andere kant zal het door Washington misschien worden beschouwd als een ac cent op de militaire mislukkingen, wan neer men te Parijs zou moeten onderhan delen. Een keuze van Parijs lijkt dan ook niet waarschijnlijk. Het is echter wel mo gelijk dat sentimenten achterwege blijven en een bij uitstek arbitrerend land als Frankrijk voor beide partijen een zekere aantrekkelijkheid heeft. Peking zal het niet de slechtste keus vinden, maar pre sident Johnson zou de in Amerika heer sende anti-Franse sfeer moeten trotseren en voor de zoveelste keer een stukje po pulariteit moeten riskeren. PARIJS (Reuter en AP) De in vrij willige ballingschap levende Griekse po liticus Andreas Papandreou heeft vandaag Parijs het programma aangekondigd i de „Pan-Helleense bevrijdingsbewe ging". De beweging richt zich op herstel van een democratisch en burgerlijk bewind in Griekenland. Het werk van de beweging moet de tot standkoming van een grondwet ten doel hebben, die een werkelijk democratisch bestuur, gebaseerd op vrije verkiezingen en grondrechten, garandeert", zo verklaar de Papandreou. Premier George Papadopoulos van Grie kenland heeft op zijn „erewoord van offi cier" beloofd dat zijn regering van plan is het land uiteindelijk weer een democra tisch bewind te geven. Papadopoulos, die dit zei tot een Britse parlementaire dele gatie, zei niet wanneer de democratie zou worden hersteld. Een regeringswoordvoerder in Athene HONGKONG. (Reuter) Het Noord-1 cong trok zich terug met achterlating van Vietnamese persbureau meldt dat twee- 78 doden, aldus een Amerikaanse woord honderd burgers zijn gedood of gewond bij voerder. een Amerikaans vliegtuigbombardement De hevige brand in het „Woud van de van de Zuidvietnamese plaats Long duisternis" in de delta wordt door de Chanh, vijftig kilometer ten zuidoosten Amerikanen gaande gehouden met na van Saigon. De Amerikaanse bommen palmbommen. Amerikaanse functionaris troffen dichtbevolkte wijken van Long sen zeiden dat 85 percent van het ge Chanh en ook een school. Dertig school- weldige, ondoordringbare woud waar kinderen verloren het leven, aldus het de bevoorrading voor vermoedelijk tach Noordvietnamese persbureau. tigduizend Vietcong-militairen lag opge slagen reeds is verwoest. Het woud De Vietcong heeft woensdag bij aan- is zo'n geweldig net van paden, kanalen vallen op de Amerikaanse basis Khe Sanh met „booby traps" dat de geallieerden er honderd vijftig Amerikaanse soldaten ge- zich niet inwaagden. Vietcong-groepen, dood of gewond, aldus dit persbureau. De die de wijk nemen door de vlammen. Vietcong zou woensdag tevens vijf heli- worden vanuit de lucht bestookt, kopters in de lucht of op de grond hebben In Saigon is meegedeeld dat vorige vernietigd. week 363 Amerikaanse soldaten zijn ge In Zuid-Vietnam hebben achtmotorige sneuveld, 84 meer dan in de week jar B-52-bommenwerpers gisteren het groot- voor. Volgens de Amerikaanse medede ste tonnage bommen in één keer op de hing sneuvelden aan de zijde van de Viet A Sjao-vallei gegooid, een belangrijke in-cong 3071 man. filtratieroute van Laos door het noorden van Zuid-Vietnam in de richting van Hoee. Autoparken, wapenopslagplaatsen en bunkers langs de route werden gebom bardeerd, aldus meldt Associated Press uit Saigon. In de delta van de Mekong, in het zui den, bestormden Amerikaanse landings troepen na een beschieting de kust, waar 'n honderdtal bunkers werd vernietigd en zes ton rijst werd buitgemaakt. De Viet zei gisteren dat de overheid geen stappen zal nemen tegen oud-premier George Pa pandreou die de regering er woensdag van beschuldigde alle vrijheden op te heffen. De woordvoerder noemde de uitlatingen van Papandreou wel „immoreel". Een woordvoerder voor de regering heeft geruchten die in de Griekse hoofdstad de ronde doen tegengesproken, als zou het gehele kabinet zijn ontslag hebben inge- TOKIO (AP). Radio Moskou heeft China ervan beschuldigd een vreedza me regeling van de Vietnamese oorlog te willen verhinderen. In een uitzending in de Japanse taal heeft radio-Moskou gezegd dat China door zijn verzet tegen de voorbereidende con tacten tussen Hanoi en Washington alleen de Verenigde Staten en hun bondgenoten in de kaart speelt. De uitzending verwees naar een com mentaar in het Volksdagblad, het officië le orgaan van de Chinese communistische partij, dat maandag door radio-Peking was uitgezonden. In dit commentaar werd Johnson's aanbod van 31 maart be sprekingen te beginnen „regelrechte op lichterij" genoemd, en werden de Viet namese communisten aangespoord de strijd voort te zetten. Radio-Moskou verklaarde donderdag dat de ontwikkelingen in de oorlog aan tonen dat een gewelddadige oplossing niet meer mogelijk is. Moskou herhaalt de Russische steun aan het Noordvietna mese aanbod van 3 april contact te leg gen met betrekking tot vredesonderhan delingen en voegt daar aan toe dat de publieke opinie in heel de wereld verlangt dat de Vietnamese oorlog door onderhan delingen wordt beëindigd. NICE. (Reuter en AFP). Zwakke, maar duidelijke aardschokken hebben gisteravond paniek veroorzaakt onder toeristen en bewoners van de Franse Mid- dellandsezeekust tussen Saint Raphaël en Menton, en de Italiaanse rivièra. Voor al werden de schokken gevoeld in Nice, Menton en Monaco. Er is geen enkele schade aangericht. diend om zo de weg vrij te maken voor de vroegere politici. „Het zijn allemaal leu gens", aldus de woordvoerder in antwoord op vragen van de pers. Drie Griekse geestelijken zullen de vol gende maand terecht moeten staan wegens belediging van de autoriteiten. Zij hebben een vlugschrift gepubliceerd, waarin ge zegd wordt dat aartsbisschop Ieronymos, de Grieks-orthodoxe primaat van Grieken land, de kant van het huidige bewind in Griekenland heeft gekozen en koning Kon stan tijn heeft verraden. (Van onze correspondent) BONN Een tweede dode als slacht offer van de studentenonlusten na de moordaanslag op Rudi Dutschke viel gis teren in München. Het was de 27-jarige student in de bedrijfseconomie, Rüdiger Schreck. Eerder deze week overleed de 32-jarige fotograaf Claus Frings aan zijn verwondingen. Frings was door een steen aan het hoofd getroffen. Schreck overleed aan een hoofdwond die een centrale verlamming ten gevolge had. De politieautoriteiten verklaren nog niet te hebben kunnen vast stellen of de wond met een gummiknup pel dan wel door een steen werd toege bracht. Schreck had kort na binnenkomst in het ziekenhuis nog kunnen verklaren dat hij tot geen enkele studentenorgani satie behoorde en alleen maar naar het toneel van de onlusten was getogen „om te beleven hoe het bij een demonstra tie toegaat". De twee doden na de moordaanslag op Dutschke hebben meer opwinding veroor zaakt dan hun gemiddelde 45 landgeno ten, die de Westduitsers per dag bij au to-ongelukken van het leven beroven. - Het bondskabinet heeft zijn leedwezen over het overlijden van Schreck en Frings uitgesproken. Ook de Sociaal-De mocratische Studentenbond, die de beto gingen in hët hele land organiseerde, sprak zijn leedwezen over de dood van de slachtoffers uit. De voorzitter van de C.D.U.-C.S.U.-fractie in de Bondsdag vet- klaarde gisteren „het moet nu afgelopen zijn met bloedvergieten". De voorzitter van de liberale oppositie, Walter Scheel sprak zich opnieuw uit voor een Bondsdag-debat over de gevol gen van de moordaanslag, dat na veel heen en weer gepraat hoogstwaarschijn lijk voorlopig niet zal plaats vinden. In West-Berlijn verscheen burgemees ter Schütz voor het stadsparlement en verklaarde daar dat de bevolking rust wenst en dat hij zich niet door de stu denten onder druk zal laten zetten. Hoe wel Schütz zich voortdurend bereid blijft verklaren met de opstandelingen te spre ken, heeft hij ieder concreet aanbod tot nu toe van de hand gewezen. Ook de bondsregering gaf als zijn me ning dat het zinloos is met vertegenwoor digers van de S.D.S. te praten. Dit is overigens de enige studentenorganisatie met wie het enig nut zou hebben tot een overleg te komen. Een week na de moordaanslag, waar bij hij ernstig gewond werd, is de linkse studentenleider Rudi Dutschke nog steeds niet buiten levensgevaar. LONDEN. (Reuter) Ruim 8.8 miljoen gulden blijkt de prijs te zijn die is be taald voor de beroemde London Bridge Het 137 jaar oude bouwwerk zal met zorg worden afgebroken, in genummerde stukken per schip naar Long Beach in Californië worden overgebracht en dan per auto naar het bijna 500 kilometer landinwaarts gelegen Lake Havasu City in Zuid-Arizona. Daar zal de ruim 300 meter lange over spanning worden aangebracht over een zij-arm van de Colorado-rivier, als trek pleister voor een internationaal vakantie centrum dat daar wordt aangelegd. De nieuwe eigenares van de brug hoopt haar aankoop in drie jaar tijd op de bestemde plaats te hebben gerecon strueerd. ADVERTENTIE v.a. 15 d. VLIEGREIS LOGIES In ons su pe [gezelliga Hollandse Vakantiepark aan het GARDAMEER 8 d. BUSREIS LOGIES In onze leuke hotels in BEIEREN bij de Tsjechische grens (minste regen van W. Europa onze bureaus geven u gaarne vrijblijvend alle inlichtingen over honderden reizen, o.a. NESPANDA EUROTOURS F1T-VLIEGREIZEN G.J. Muldentroat 6 (biiVierambachtstr.) f|0l 16^13111 010-231300 1 N.V. INTERNAT. REISORGANISATIE FRANKFORT (AP). De linkse stu dentenleider Rudi Dutschke, die verleden week het slachtoffer werd van een aan slag op zijn leven, heeft in een pas uit gegeven boek geschreven dat een politie ke moord onder zekere omstandighede gewenst is. Hij keerde zich evenwel tegen zinloze moordpogingen in grote, kapitalistische landen, zoals West-Duitsland. Het boek, dat van de hand van Dutsch ke en drie anderen is, heet „Revolte der studenten of de nieuwe oppositie". Het zal in mei als pocketboek verschijnen bij Rowohlt in Hamburg. In het boek schrijft Dutschke onder meer: „Een Ky, Branco, Duvalier, de sjah en anderen kunnen door het volk gehaat worden. Zij (het volk) moeten een mee dogenloze, harde burgeroorlog tegen dic tators en hun marionetten organiseren en moordpogingen doen op de verdrukkers". ADVERTENTIE HMWMMMWMIMIIIMM HOTEL-CAFÉ-RESTAURANT Bloemendaalseweg 271 - Overveen Telefoon 0 23 - 52701 't Is gezellig dineren in ons gemo derniseerd Café-Restaurant. Speciaal Weekend-Menu Zelfde directie als restaurant bokkedoorns" te Overveen. ..de LAGOS (AFP). De Nigeriaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Arikpo, heeft verklaard dat de federale regering bereid is op elk moment zonder vooraf- gaande voorwaarden met de Biafranen te gaan onderhandelen. Als voorwaarden voor een staken van het vuren blijft Nigeria echter vasthou den aan de eis dat Biafra de nieuwe Ni geriaanse grondwet aanvaardt en van af scheiding afziet. Londen zou voor het ge sprek een geschikte plaats zijn. dezer man Ook de aankondiging van Thomp sons terugkeer heeft ertoe bijgedragen. Thompson is door zijn president aan gewezen als Averell Harrimans secon dant tijdens de voorbesprekingen met Hanoi. Betekent zijn vroege terugkeer soms, dat hij al bij voorbaat verzoend is met de plaats van samenkomst öf: dat de samenkomst in feite al aan betekenis heeft ingeboet? DE RUSSISCHE pers heeft vanaf het moment dat president Johnson zijn vredesaanbod deed tot op het moment dat Noord-Vietnam antwoordde, steeds de indruk gewekt dat de Sovjet-Unie niet geloofde dat de Noordvietnamezen zouden toehappen. In de pers werd over Johnsons aanbod geschreven als over een „manoeuvre", een welover wogen „stap terug", een „huichelachtig .1» spel Waarnemers waren het meest ver baasd op de avond dat Hanoi zijn ja woord liet horen. Diezelfde avond na melijk keerde de „Izvestia" zich in een hoofdartikel op de voorpagina tegen het aanbod. Leek het er aanvankelijk op, dat de pers minder goed geïnformeerd was dan de regering en derhalve bij hoge uitzondering de plank eens misgeslagen had, achteraf blijkt de harde toon van de perscommentaren niet te berusten op een misrekening, maar een natuurlijke oorzaak te heb ben. De Sovjet-Unie vreest dat er geen vergelijk tot stand kan komen. Zij kan het zich echter niet, zoals enkele maanden geleden nog het geval was, permitteren de Amerikanen een advies te geven over de meest zinnige methode. Er is inmiddels in de com munistische wereld teveel veranderd. „U KENT ons standpunt", zei me dagen een betrouwbare zegs- „Wij zijn vóór de vrede door onderhandelingen op basis van een rechtvaardige regeling. Maar in de ogen van de internationale communis tische beweging is Vietnam een zaak die aan aller gevoelens appelleert. Vietnam is onze belangrijkste leuze. De Sovjet-Unie kan aan die zaak geen verraad plegen en wil dat ook helemaal niet. Daar komt bij: wanneer wij ook maar in het geringste opzicht minder loyaal tegenover Hanoi zouden gaan staan, zou dat een lawine van beschul digingen aan ons adres van Peking ontlokken. Onze lijn ligt dus vast: Wij blijven Hanoi steunen. Blindelings". De Communistische Partij van de Sovjet-Unie heeft een werkterrein dat zich niet beperkt tot Rusland-alleen. Zij behoort als Russische partij de lei dende rol te spelen in de hele commu nistische wereldbeweging. En in deze beweging is nu Vietnam het sterkste, zoal niet het enige bindmiddel. Dat is in het recente verleden enige malen ondubbelzinnig gebleken. Bij voorbeeld in Boedapest, nog geen twee maanden geleden, toen aan het slot van de werkzaamheden van de zogenaamde voorbereidende commissie de delega ties van ongeveer zeventig communis tische partijen als één man omhoog kwamen om een resolutie van bijstand voor Noord-Vietnam goed te keuren. En onlangs in Moskou, in het pastel- kleurige paleis waar in maart 1953 de dodenwacht bij Stalin werd betrokken, toen het Wereld-Vakverbond vijf da gen lang vergaderde over een aan klacht tegen de „imperialistische agres sie" in Vietnam. Wat zou het lot zijn van de commu nistische wereldbeweging en van de Communistische Partij van de Sovjet- Unie, fel geattaqueerd door die van China, wanneer plotseling het voor naamste stokpaard, motto en thema van de wereldconferentie van commu nistische partijen in november en de cember te Moskou zou vervallen? MEN VINDT hierin de verklaring voor het scepticisme jegens de ontwik kelingen rond Vietnam in de Sovjet- Unie. De Amerikanen dragen er door hun talmen met de vaststelling van de plaats van samenkomst toe bij. Aan de andere kant moet wel be grepen worden dat de Sovjet-Unie Noord-Vietnam niet haastig tot een of andere overeenkomst kan pressen om maar van alles af te zijn omdat of de vrede nu weerkeert of niet de zaak van Vietnam van zegevierende al lure moet blijven. Vietnam moet straks, bij de opening van de grote wereldconferentie van communistische partijen in Moskou, nog altijd het symbool zijn van de anti-imperialistische strijd, zelfs al zijn de gevechten geëindigd. Tijdens dit herfstcongres zal Viet nam één van twee betekenen: de apo theose van de werkers van de vrede die het imperialisme tot wijken heb ben gedwongen öf een nieuwe mobili satie van de ideologie voor het voeren van nieuwe gevechten. President Johnson had gisteren een kort gesprek met oud-president Eisenhower. De conferentie in Hono- loeloe was onderwerp van gesprek. Op de luchtmachtbasis March in Californië werd deze foto gemaakt vlak na het onderhoud. AMMAN (Reuter). Een Jordaanse militaire woordvoerder heeft verklaard dat Jordaanse troepen gisteravond Israë lische patrouilles belet hebben de rivier de Jordaan over te steken. Bij de gevech ten vielen aan Jordaanse zijde drie ge wonden. De Israëliërs leden ook verlie- „Wij willen geld". Meer dan duizend art sen en verpleegsters hebben een uur lang gedemonstreerd in een drukke straat van Ljoebljana, Joegoslavië. „Wij willen ons geld", riepen zij in spreek koren. Demonstratie. Kleine groepen jongeren hebben in Madrid een korte demonstra tie gehouden. Zij brachten het verkeer tot stilstand, en gooiden stenen naar de politie. Ontkenning. Het Tsjechische ministerie van Defensie heeft vandaag ontkend dat de miiltaire dienstplicht in het land zal worden verkort van twee jaar tot achttien maanden. Verdwenen. Op London Airport zijn twee tassen met industriediamanten uit Zuid-Afrika, bestemd voor Hongkong verdwenen. Er is een beloning van ruim 51.000 gulden uitgeloofd voor te rugbezorging van de edelstenen.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3