Hanoi wil alleen in Warschau praten Akkoord over bakkerij-CAO HET WEER Drie doden bij botsing op Randweg in Haarlem Nieuw CAO grafische bedrijven Amerika in ernstige financiële crisis Regering wil belangen van de pers zwaar laten wegen Suggesties Persraad voor hulp van de overheid morris FBI jaagt op James Ray UST Rusk's Vijftien landenafgewezen Kennedy critiseert Johnson s houding Zondag iets frisser V rachtwagen ramt personenauto Ontvoerde bisschop doodgeschoten President Federal Reserve": Koop bemanning „Pueblo" vrij ECONOMISCHE POSITIE DAGBLADEN VANDAAG IN ERBIJ: Chinese wapens voor negers in de VS REGENKLEDING echte gezinsbank 58e JAARGANG NUMMER 143 ZATERDAG 20 APRIL 106 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuidea Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. TeL red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewjjks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 13,per kwartaal, f 14,50 franco per post, f 1,— per week. Losse nummers 25 cent Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije IN DEZE KRANT Morgen warmer Ontslag voor 140 man bij Ringverwarming pagina 10 Senator McCarthy: „Ook andere belangen Het woord is aan King*s moordenaar Achter de tralies wordt men asociaal gemaakt Evangelie en kippenfokken Foto-safari in Afrika Reizen en trekken in de Gouden Eeuw Toneel in Londen Schrijven in dienst van de revolutie Opsporing van gehoordefecten bij zuigelingen Hong Kong Star: ZWIER DAMESKAPSALON VOOR UW HAARVERZORGING IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN SAIGON/WASHINGTON (Reuter en AFP) Noord-Vietnam verwerpt de vijftien landen, die minister Rusk heeft genoemd als mogelijke plaatsen voor inleidende besprekingen over vrede in Vietnam. Hanoi houdt vast aan Warschau, en het gaat niet ak koord met de voorwaarden, die de Verenigde Staten stellen aan een keuze van de plaats. Deze voorwaar den zijn: „Eerlijk voor beide partijen in termen van verbindingen, bereik baarheid voor de wereldpers en eer lijk voor wat betreft de sfeer rond de besprekingen". Het Noordvietnamese ministerie van Buitenlandse Zaken wijst er op dat de door Rusk genoemde plaatsen niet over eenkomen met de door de VS gestelde voorwaarden. In de door Rusk geopperde plaatsen zijn alleen maar Amerikaanse ambassades, sommige zijn „ondersteu ningsbases voor de Amerikaanse agres sie-oorlog in Vietnam". Oe Thant zal vandaag in Parijs weer een ontmoeting hebben met Mai van Bo, de hoogste Noordvietnamese vertegen woordiger in rang in Europa, om over de gerezen moeilijkheden te spreken. De Verenigde Staten zouden gaarne andere plaatsen voor vredescontacten overwegen als Noord-Vietnam die zou voorstellen", aldus het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington gister avond. Een woordvoerder zei dat de VS voor het ogenblik echter bij hun lijst van mogelijke plaatsten voor inleidende be sprekingen blijven. Senator Robert Kennedy heeft de voor waarden van Johnson „onvergeeflijk" ge noemd. In een rede voor studenten in Oregon wees hij er op dat Johnson twee jaar geleden gezegd heeft dat de VS over al en wanneer dan ook over vrede willen praten. „Ik geloof dat we nu moeten gaan, dat we moeten praten over vrede en dat we een oplossing moeten vinden voor de oorlog in Vietnam". DEN HAAG (ANP). Het georgani seerd overleg van werkgevers- en werk nemersorganisaties in het bakkersbedrijf, heeft overeenstemming bereikt over de collectieve arbeidscontracten voor het bakkerij- en winkelpersoneel, welke de per 1 april geëxpireerde vervangen en tot 1 april 1969 zullen gelden. De nieuwe regelingen behelzen een verhoging van de lonen met 4,5 percent en een arbeidstijdverkorting, ingaande 1 oktober aanstaande van 45 uur tot 44 uur per week en gedifferentieerd voor ploe- genarbeid. (Van onze weerkundige medewerler) DE BILT. Vanmorgen passeerde de bewolking van 'n warmtefrontje, waarna de warme lucht van 20 tot 24 graden via Frankrijk en België ons land weer ging binnenstromen. Een zwak buienfront zal zondag dichter bij ons land komen, zodat de kans op een verspreid regen- of on weersbuitje iets toeneemt. Door de sterke verwarming boven land dringt in de kust gebieden 's middags wat koelere zeelucht binnen, zodat de temperatuur-verschillen tussen kust en binnenland 5 tot 6 graden kunnen bedragen. Depressies van enige betekenis zijn niet in aantocht. Weerrapporten 2 Uit het binnenland2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 2 Van Dag tot Dag 3 Kerkdiensten 4 Uit stad en omgeving 4, S 7 Ferdinand 6 Wiel en Weg 7 Feuilleton8 Beeldverhalen8 Haar Journaal 8 Kunst 9 Radio en tv 9 Economisch nieuws 10 Scheepsberichten 10 Beurs 10 Sport 11 Erbij 13-23 Luidsprekers 6, 18 Dit nummer bestaat uit vierentwintig ttagina's waarin opgenomen „Erbij" Verwachting van het K.N.M.I., geldig van zaterdagavond tot zondagavond: Overwegend droog en zonnig weer met aan het eind van de dag kans op een enkele regen- of onweers bui. In het algemeen zondag iets hogere temperaturen dan vandaag en een zwakke tot matige zuidoos telijke wind, maar in de kustgebie den in de middag wind uit zee. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Een botsing tussen een vrachtauto met aanhanger en een per sonenauto op de kruising van de Weste lijke Randweg en de Vlaamseweg in Haar lem heeft vrijdagmiddag drie mensen het leven gekost. Onmiddellijk dood waren de 70-jarige mevrouw C. II. Spiekerman- Bovendorp uit Haarlem en haar 13-jarige kleindochter G. Spiekerman. De bestuur ster van de personenauto, de 45-jarige mevrouw A. Spiekerman-Beerling uit Nij megen, was zo ernstig gewond dat zij vrijdagavond in het Grote Gasthuis over leed. Een 13-jarig meisje dat eveneens in de personenauto zat is met vermoedelijk een schedelbasisfractuur in het Grote Gasthuis opgenomen. Het ongeluk ontstond toen de bestuur ster van de personenauto, die aan de rechterkant van een stilstaande NZH-bus Het wrak van de personenauto na de botsing met de vrachtwagen met aanhanger (rechts) op de kruising van de Westelijke Randweg en de Vlaamseweg in Haarlem. Drie inzittenden van de personenauto verloren het leven terwijl een vierde zeer ernstig werd gewond. GUATEMALA (AP). Een rechtse leider, die gezegd heeft de aartsbisschop van Guatemala eerder dit jaar te hebben ontvoerd, is gedood met een salvo uit een machinegeweer, zo heeft de regering be kendgemaakt. In een korte regeringsverklaring werd bevestigd dat Raul Stuardo Lorenzana donderdagavond in zijn auto in Managua is doodgeschoten. Lorenzana was leider van de onder grondse rechtse organisatie „Mano", die bekend heeft gemaakt een aandeel te hebben gehad in de ontvoering van mgr. Mario Casariego eerder dit jaar. De bis schop werd korte tijd later ongedeerd vrijgelaten. op de De Ruyterweg stond opgesteld, het kruispunt naar de Vlaamseweg wilde oversteken. Naar alle waarschijnlijkheid was haar het uitzicht door de bus ont nomen en heeft zij de vrachtauto die in noordelijke richting op de Westelijke Randweg reed niet aan zien komen. Door de hevige klap van de aanrijding werden alle vier inzittenden van de personenauto over de weg geslingerd. De 22-jarige chauffeur van de vrachtauto, afkomstig uit Surhuisterveen, liep geen letsel op. Voor administratief personeel AMSTERDAM. Nadat reeds eerder een akkoord was bereikt over de nieuwe C.A.O.'s voor het technisch en leidingge vend personeel is nu tussen werkgevers en werknemers in het grafisch bedrijf overeenstemming bereikt over een nieu we C.A.O. voor het administratief perso neel. Onder meer is overeengekomen een verhoging van de salarissen per 1 februa ri met 4% percent en een arbeidsverkor- ting per 1 juli van 1 1/4 uur per week, zo wordt van de zijde van het centraal bureau voor de grafische bedrijven mee gedeeld. WASHINGTON (Reuter). De presi dent van de Federal Reserve Board Wil liam McChesney Martin, heeft verklaard dat de Verenigde Staten zich thans in de ernstigste financiële crisis sedert 1931 be vinden. Hij zei president Johnson te heb ben gewaarschuwd dat een wereldomvat tende devaluatie van valuta's onvermijde lijk is tenzij het tekort op de Amerikaan se betalingsbalans wordt weggewerkt. McChesney Martin zei dat de Verenigde Staten zich geplaatst zien voor een ontoe laatbaar tekort op de betalingsbalans, ge paard gaande met een al even ontoelaat baar tekort op de begroting. Als deze te korten niet verdwijnen zullen de Vere nigde Staten voor ongecontroleerde reces sie of ongecontroleerde inflatie komen te staan. Mc Chesney Martin noemde het een soort tragedie dat nu al meer dan een jaar over belastingverhoging en besnoeiing op de uitgaven wordt gepraat. Hij zei dat het land thans in een deplorabele toestand verkeert, een situatie die zijns inziens niet getolereerd mag worden. De president van de Federal Reserve Board liet deze waarschuwing horen in een toespraak tot de hoofdredacteuren van kranten nog geen 24 uur na de ver hoging van het Amerikaanse disconto van vijf tot vijf en een half percent, het hoog ste peil sedert 1929. Hij zei dat ofschoon een wereldomvattende devaluatie niet het einde van de wereld zou betekenen het zeker de ernstigste terugslag zou zijn die de Verenigde Staten ooit hebben gekend. Mc Chesney Martin drong nogmaals aan op aanvaarding van de belastingtoeslag van tien percent, die president Johnson heeft voorgesteld. Hij zei dat de krediet verlening nu heel wat gemakkelijker zou zijn geweest als de belastingen een jaar geleden waren verhoogd. PHILADELPHIA (Reuter) Senator Eugene McCarthy, die meedingt naar de democratische presidentskandidatuur, heeft de Amerikaanse regering in over weging gegeven de bemanning van het door Noord-Korea opgebrachte spionage- schip Pueblo vrij te kopen. Ik wil niet propageren aan iedereen die ons bedreigt losgeld te betalen, maar er is een prece dent in de vorm van het losgeld dat aan Cuba werd betaald voor de vrijlating van gevangenen na het incident in de Var kensbaai, aldus McCarthy. DEN HAAG. De regering is bereid voorstellen van de vereniging De Neder landse Dagbladpers te overwegen, welke beogen de economische positie van de dagbladondernemingen te verbeteren en daarbij de belangen van de pers, welke tegen andere wensen en belangen moe ten worden afgewogen, zwaar te laten wegen. Dit zegt minister Klompé in een brief aan de Tweede Kamer, welke het advies van de Persraad over concentratie in de dagbladpers vergezelt. De regering, die een zekere concentra tie in de dagbladpers „onvermijdelijk en wellicht zelfs niet geheel ongewenst" acht is evenals de Persraad van oordeel dat niet nauwkeurig kan worden aangegeven op welk punt ingrijpen van de regering in het concentratieproces gerechtvaardigd of zelfs noodzakelijk is. Minister Klompé zegt dat de regering het niet met de Persraad eens is dat de suggesties van de Nederlandse Dagblad pers over het geheel genomen redelijk zijn. Deze suggesties houden o.a. in: Geen verdere uitbreiding van de zendtijd voor omroepreclame voordat de advertentie-in komsten van de pers weer duidelijk stij gen en geen uitbreiding van de TV-recla- me in 1969; dagbladabonnementen in het systeem van de belasting over de toege voegde waarde onder het nultarief bren gen; terugbetaling van de 5,2 percent om zetbelasting bij de invoer van krantenpa pier; toestemming om abonnementsprij zen en advertentietarieven te verhogen; verlaging van het verzendtarief van de PTT; geen verhoging van spoorwegta rieven voor transport van dagbladen verlaging van telex- en telefoontarieven voor de persverdere fiscale faci liteiten; volledige betaling van alle over- heidsadvertenties en voortzetting van de compensatie voor TV-reclame ten behoe ven van de pers langer dan de toegezeg de drie jaar na de invoering van deze re clame op 1 januari 1967. Om te beoordelen of deze suggesties redelijk zijn moet in de eerste plaats vast staan of de beoogde maatregelen tot het gewenste doel leiden, namelijk verster king van de economische positie van juist die dagbladen die hun zelfstandigheid dreigen te verliezen, aldus minister Klom pé. „Er zou weinig gewonnen zijn indien het enig resultaat een versterking van de positie van enkele grote ondernemingen zou zijn. Zelfs indien de maatregelen uit het oog punt van persbelangen redelijk zijn moet de regering ook met andere belangen re kening houden. Indien geen verdere uit breiding van zendtijd voor omroeprecla me wordt gevraagd zijn de belangen van het adverterend bedrijfsleven en dus de gehele Nederlandse economie en die van de omroep in het geding. Si James Earl Ray, zoals hij in 1959 werd gefotografeerd na zijn arres tatie wegens een bankroof. ADVERTENTIES Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (0 20) 22 35 96 - Amsterdam E r a s m u s De natuur vermaakt zich kostelijk met de gissingen der wetenschap. WASHINGTON (Reuter-AFP). De I Amerikaanse federale recherche heeft vrijdag de identiteit vastgesteld van de man die zij ervan verdenkt de moord op ds Martin Luther King te hebben ge- pleegd. Zij maakt thans jacht op de veer tigjarige James Earl Ray, alias Eric Star- vo Galt, die een jaar geleden ontsnapte I uit een gevangenis in Jefferson City (Missouri), waar hij zeven jaar had uit gezeten van een straf van twintig jaar wegens een roofoverval. De man stond al twintig jaar in de poli- I Reregisters gesignaleerd in verband met roofovervallen en oplichting. FBC-chef Hoover zei dat zijn mannen de vingeraf drukken hadden bekeken van meer dan 53.000 personen die al eens met de poli tie in aanraking waren geweest. Men ont dekte tenslotte dat de vingerafdrukken I van Galt en Ray dezelfde waren. James Ray is bij de politie onder de volgende namen bekend: James McBride, James Walton, W. C. Herron en James O'Conner. Na de moord in Memphis op King werd hij gesignaleerd onder de namen Eric Starvo Galt, John Willard en John Low-1 myer. Mensen die Ray kennen, beschrijven I hem als een fel voorstander van rassen scheiding en aanhanger van de om zijn rassenvooroordelen bekende voormalige gouverneur van Alabama, Wallace. De gevangenisautoriteiten geloven dat I Ray vorig jaar in een broodkist is ont snapt, verborgen onder broden die naar andere huizen van bewaring in de stad werden gebracht. Niet alleen wilde dieren HONGKONG (AP) De Hong Kong I Star schrijft dat China de militante negergroepen in de Verenigde Staten via sluikwegen door Latijns Amerika van wapens voorziet. Het blad, dat schrijft zijn inlichtingen uit China ontvangen te hebben, zegt, dat Mao pas deze week zijn oproep voor een aegerrevolutie ter omverwerping van de Amerikaanse regering in zee heeft doen gaan omdat hij toen wist dat de sluikweg werkte. De Chinese ambassadeur in Cairo, I Huang Hua, aldus het blad, is door Mao aangewezen voor het leggen van con tacten tussen Peking en de militante negergroepen in Amerika. De Amerikaanse negers en hun con tacten in Latijns Amerika en Cairo zijn van speciale radio-apparatuur voorzier* om Pekings revolutionaire instructies aan de militante negerleiders te kunnen door- geven. ADVERTENTIES official dealer Bloemstraat 34 IJmuiden TeL 142 08 Lange Nieuwstraat 471 - IJmuiden Telefoon 11166

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 1