VAN DAG TOT DAG Britse gegevens wijzen op zelfmoord van Masaryk meubel Ikatalogus top örm Istoutenb eek! Belgische informateur geeft opdracht terug HET GRIEKSE PAASFEEST Blanken steken neger dood Junta verbiedt liederen van Mercouri Pi Het falen van een Tsjech schreef een wanhopige brief IcOuponsa^jWo^gmnchtog^ Socialisten willen snelle formatie commentaar op actuele zaken X, ramm ZATERDAG 20 APRIL 1968 Die slag is aan u, Mijnh. J. Dirkse uit Rijswijk Prijswinnaar van f 500,- in het boeiende Shell Dupli- kaart spel. Speel mee, win mee op elk Shell-Station. Klaar voor de slag Majoor Pokorny dood (Door Frans van Hasselt) De 21ste april valt ditmaal op een zondag en nog wel Griekse paas zondag: het grootste religieuze feest van het jaar. Dit heeft voor het Griekse regime voor- en nadelen. De regering, die veel geld voor deze herdenking heeft uitgetrokken (niet alleen nieuwe munten zijn aan de 21ste april gewijd, ook lucifersdoosjes) zal ongetwijfeld de opstandings- idee koppelen aan de afgrijselijke vogel Phoenix, die al een maand of wat op de postzegels prijkt, herrijzend uit zijn as. Huisarrest Vrees Geknoei Verplichtingen Ingeslapen In Boston Het valt voortdurend op dat de be spreking of commentariëring van wereld vraagstukken heftige reacties wekken, zodra daarin de rol van de Verenigde Staten ter sprake komt. Dat is een ver schijnsel waarachter men meer psycho logische dan politieke gevoeligheden moet vermoeden, ook al blijken bepaalde poli tieke richtingen zich min of meer te iden tificeren met aan de ene kant een blinde- lingse aanhankelijkheid en aan de andere kant een bijna even blindelingse neiging tot critiek. De Verenigde Staten hebben zich door hun nimmer te vergeten opofferingen en prestaties in de tweede wereldoorlog een prestige verschaft, vooral in Europese landen, dat bijna onvergelijkelijk is in de wereldhistorie. Het is duidelijk dat het velen in Europa nu moeilijk valt, te er kennen dat diezelfde Verenigde Staten fouten maken ernstige fouten in veler lei opzicht. Als anderen die fouten signa leren, worden heftige afweerreacties ge wekt. Men wil eenvoudig niet beroofd worden van het herinneringsbeeld van het ideale Amerika, dat de kampioen van verdrukten, het kasteel der democratie en de bakermat van technische wonderen is geweest sinds het als politieke eenheid deelnam aan het internationale leven. Het spreekwoord „het is uw beste vrind, die u uw feilen toont" wordt heden ten dage bij de heftige botsingen tussen „pro" en „anti" ten opzichte van Amerika wel vaak vergeten. Er zijn namelijk twee soorten „vrienden van Amerika", dat is in de eerste plaats de soort die alles slikt en alles goedpraat omwille van de herinnering aan Ameri- ka's weldaden, en in de tweede plaats de soort die pijnlijk getroffen wordt door het verschijnsel, dat het geïdealiseerde Amerika op zoveel punten van inter nationaal leiderschap en vertrouwen ver stek laat gaan. Het overgrote deel der critici behoort ongetwijfeld tot de tweede soort. Natuurlijk zijn er de uiterst-links geïndoctrineerde geesten, die met genoe gen ieder Amerikaans falen aangrijpen om hun voorkeur voor communisme en dictatuur te voeden, maar in een land als het onze vormen zij een zo kleine minderheid, dat er waarlijk niet ernstig rekening met hen behoeft te worden ge houden. Veel belangrijker is de groep, die ern stig teleurgesteld is in een gevestigd ver trouwen op alles wat de Verenigde Staten willen, doen en kunnen. Hun critiek is de critiek van mensen die iets beters ver wacht hadden en gekwetst zijn door be wijzen van vaak inferieure kwaliteit van de Amerikaanse politiek en ethiek. Vaak krijgen zij bij hun critiek het ver wijt te horen, dat het „achter het IJzeren Gordijn" allemaal toch nog veel slechter gaat maar dat is een argument zonder enige houdbaarheid. Het is immers zo dat Amerika altijd toetssteen voor Westelijk denken en handelen is geweest en dat de gehele Westelijke levenssfeer innig met de Amerikaanse waarden is verbonden. Als die waarden niet of niet meer aan wezig blijken te zijn, voelt men dat in het bevriende buitenland als een pijnlijk eigen falen, waaronder men zwaarder gebukt gaat dan onder de afkeurenswaar dige, ondemocratische en onrechtmatige verschijnselen die zich in een van ouds her onbevriende maatschappij voordoen. De critiek van Europese waarnemers in de politiek, de cultuur, de economie en de sociale sfeer op Amerikaanse toe standen en handelingen is in vele ge vallen een bittere zelfcritiek, gevoed door het verlangen om de Verenigde Staten weer opnieuw te maken tot een ideale vriend die is teruggekeerd van dwaal wegen. Het is volkomen onrechtvaardig om deze critiek als „anti" te bestempelen. Men moet immers niet vergeten dat de Verenigde Staten, hoe dan ook, steun pilaar dienen te blijven van de beschaaf de wereld en dat die beschaafde wereld niets liever wil dan argumenten ontdek ken om met Amerika verbonden te blijven. Een ander feit wordt eveneens wel over het hoofd gezien, namelijk dat een land gevormd wordt door „mensen". Als hoog- ADVERTENTIE geachte, bewonderde figuren als Roose velt en Kennedy door hun politiek en hun persoonlijke karaktereigenschappen Amerika hebben gemaakt tot de meest vertrouwde, sterkste kameraad van Europa, dan moet helaas met grote teleur stelling worden vastgesteld dat deze grote mannen geen waardige opvolgers hebben gehad. Dat wil echter niet zeggen dat deze opvolgers ook nooit meer zullen komen. De critici van Amerika hopen daarop vurig. ADVERTENTIE Spitfires en Hurricanes staan op de luchtmachtbasis in Henlow klaar om de strijd op te nemen tegen Messer- schmitts en Heinkels in de film „Battle of Britain". De afgelopen weken is in Spanje de Duitse versie met Heinkels en ME 109's gefilmd. Producer Harry Saltzman, co-pro- ducer Benjamin Fisz en Group Cap tain Hamish Mahaddie hebben drie jaar gedaan over het verzamelen van de vliegtuigen. De foto toont wing- commander Robert Stanford-Tuck, die een Hurricane vloog tijdens de slag, op de vleugel van zo'n toestel. Hij is tactisch adviseur voor de Brit se kant van de film. (Van onze correspondent) LONDEN In Tsjechoslowakije, dat het onderzoek naar de dood in 1948 van de vroegere minister van Buitenlandse Zaken Jan Masaryk heeft heropend, zijn gegevens bekend geworden waaruit zou blijken, dat Masaryk van plan was zelfmoord te plegen. Hij zou een brief hebben geschreven aan sir Robert Bruce Lockhart, de Britse di plomaat en journalist, die dertig jaar lang zijn vriend is geweest en waarin hij zou hebben verklaard, dat hij van plan was zich van het leven te beroven. Volgens de Daily Express blijkt uit een onderzoek, dat sir Robert wist dat Masa ryk zich in die zin heeft uitgelaten. Maar sir Robert heeft de brief nooit ontvan gen. Hij hoorde enkele weken na Massa- ryks dood van de brief uit de mond van Massaryks privé-secretaris. Dat was Lumir Soukip, die uit Tsjecho- Slowakije was gevlucht. Ook Masaryk zelf was van plan geweest naar Engeland te vluchten, waar hij geld had en misschien zou trouwen met de Amerikaanse schrijf- ster Marcia Davenport, met wie hij al drie jaar zeer bevriend was. Tenslotte zou Masaryk zo gedeprimeerd zijn geworden over de communistische re gering, waarvan hij zelf deel uitmaakte dat hij besloot zelfmoord te plegen. Hij betreurde bitter dait hij dingen ten gunste van de communisten had gezegd, toen hij zag hoe zij het land, dat zijn vader Tho mas Masaryk had geschapen, tot slaver nij brachten. Evenals Sir Robert Rruce Lockhart twij felde ook sir Pierson Dixon, destijds Brits ambassadeur in Praag, er niet aan dat het zelfmoord was. De dag na Masa- ryks dood schreef Dixon aan sir Robert: „De laatste keer dat ik hem zag was hij één brok ellende. Hij opende zijn hart tegenover mij en zei me spoedig een uitweg te zullen vinden. Ik denk dat hij toen zelfmoord overwoog, want er was werkelijk geen andere oplossing voor hem die een gevangene was in het Czerninpa- leis". Masaryk voelde zich een verdoemde, omdat hij wist dat hij verraad had ge pleegd tegenover hen die alle vertrouwen in hem hadden gesteld door zich aan te sluiten bij de nieuwe regeling. Hij werd 9 maart 1948 dood op de binnenplaats aan getroffen, nadat hij klaarblijkelijk uit een hoog raam was gevallen. De Tsjechische regering suggereert nu dat hij door de Russen zou zijn vermoord Majoor Pokorny, een van de topfunctio narissen van de inlichtingendienst van het Tsjechoslowaakse ministerie van Binnen landse Zaken, die meer bijzonderheden had kunnen onthullen over de geheimzinnige dood van Jan Masaryk, destijds minister van Buitenlandse Zaken, heeft onlangs zelfmoord gepleegd. Dit heeft, zo meldt Ceteka, Ladislav Sa- franek, die een hoge functie heeft gehad bij de politieke politie, meegedeeld in een vraaggesprek met „Lidova Demokracie", het blad van de Tsjechoslowaakse volks partij. „Ik geloof niet dat Jan Masaryk zelf moord heeft gepleegd", zo zei Safranek in dit vraaggesprek. Volgens mij had het on derzoek naar de dood van Jan Masaryk verricht moeten worden door de recherche en niet door de politieke politie die daar voor niet voldoende is toegerust. Safranek zei voorts dat men het lijk van majoor Pokorny op 31 maart van dit jaar heeft gevonden in een bos in de om geving van Brno in Moravië. Een kleurrijk fotoboek 1968 vol woonideeën in moderne en klas sieke stijl. Een fijn bezit als U trouwplannen heeft of Uw inte rieur wilt vernieuwen. Stuur nu de coupon even op. I wr« yyi Breestraat 83. tel. 02510-35141 wa J 's maandags gesloten. Adres A top I officieel f0^ adviseur voor Beverwijk, I Woonplaats I Umuiden, Zaanstreek,Alkmaaren omgeving I BRUSSEL. Koning Boudewijn heeft graaf Adhemar d'Alcantara, op diens ver zoek, ontlast van de informatieopdracht die hij hem veertien dagen geleden had gegeven. D'Alcantara, een Vlaamse CVP-minis- ter in het aftredende kabinet- Van den Boeynants, is bij zijn pogingen gestrand op verzet van de socialistische BSP tegen verdergaande studies van de drie grote partijen inzake de Belgische gemeen schapsproblemen, voorafgaand aan het zoeken van een nieuwe regering. D'Alcantara verklaarde vrijdagmiddag na zijn bezoek aan de koning, dat hij bij zijn overleg met de leiders van de drie traditionele partijen de christen-demo cratische CVP, de socialistische BSP en de liberale PVV) aanvankelijk had vastge steld, dat allen de overtuiging deelden dat voor alles gezocht moest worden naar een duurzame oplossing van de gemeen schapsproblemen. tanslag. Een vroegere leider van de Cosa Nostra (de Amerikaanse mafia) is in New York, toen hij in een koffiebar zat, met een machinepistool doodgeschoten, door een gemaskerde man. Vanouds gingen Griekse politici (Pa- pandreou niet uitgezonderd) naar onze begrippen opvallend ver in het betrek ken van de religieuze kalender en re ligieuze symbolen in het politieke ge beuren. Van Papandreou's intocht in Saloniki, waar hij op 23 april vorig jaar, een week- voor Pasen toen, een verkiezingsmeeting zou hebben gehou den zou men bijvoorbeeld een soort palmpasen-intocht hebben gemaakt, compleet met palmbladeren, en witte paarden. Het zou een prachtig volks feest zijn geworden. Hoever zal dan wel dit regime gaan, dat vorig jaar reeds uitvoerig verkon digde dat „De God van Griekenland" het leger had uitverkoren als instru ment voor de redding van het vader land en dat sinds enige weken als meer geliefde leus ook boven de namen van de dagbladen voert: Griekenland Christenland? Aan de andere kant heb ben de Grieken op dit grootste feest zowat alleen oog voor het gebeuren in de beperkte kring van familie en dorp en zetten zij, ook in normale tijden, de politieke perikelen met Pasen een tijdje geheel opzij. Ook vorig jaar de den zij dat, vlak na de staatsgreep en het is voor Papanopoullos dus niet de meest geschikte dag om de natie met een grote speech te bestrijken. Het re gime heeft slechts te zorgen dat de prijzen van eieren en schaapsvlees niet te hoog zjin. Vorig jaar lukte dat. Vorig jaar viel de 21ste april op een vrijdag, maar doordat de mensen niet naar hun werk gingen en de winkels gaandeweg sloten, kreeg de dag de sfeer van een zondag waar niet om was gevraagd, een vreugdeloze vrije dag. Van de „algemene opluchting" die het regime er later in heeft geprojecteerd heb ik niets gemerkt, maar evenmin van een grote angst voor de toekomst of zelfs maar perplexheid. De meer derheid van de bevolking de wat ouderen herinnerde zich nog vroege re „kinimata" (staatsgrepen): die heb ben soms maar één dag geduurd, maar je paste je gedrag er bij aan. Ik heb die dag uren rondgelopen voordat ik neerstreek in het door tanks bewaakte Hilton, waar Papandreou sr. werd vastgehouden en waar ik voor de tweede keer in mijn leven een maal tijd gebruikte, omdat alle andere res taurants al dicht waren. („Is het nou een fascistische of een communistische staatsgreep" vroeg een Amerikaanse toerist. Zou hij het intussen te weten gekomen zijn?). Ik heb gelopen door dat vreemde, onherkenbare Athene, beheerst door de tanks waarvan Helen Vlachou diezelf de ochtend zich zo treffend had afge vraagd: „Zijn die van ons?" Steeds meer begaven zich de men sen in het huisarrest, waartoe de radio hen opriep. Ik voelde mij vreemd te moede bij het passeren van al die uit gestorven pleinen, die nog kort tevo ren door Andreas Papandreou waren aangewezen als de plaatsen waar de bevolking onmiddellijk protesterend bij elkaar zou komen als er zoiets ge beurde. Ik sprak met de mensen, met bekenden en onbekenden en merkte al lengs, dat ik de enige was die nog vrij uit zei wat hij ervan dacht: De Athe- ners hadden zich van de ene op de an dere dag het zwijgen opgelegd, waar in ze nog steeds zijn verstard. Er was wat angst en er was wat opluchting, maar die laatste concen treerde zich uitsluitend op de kwestie van de levensmiddelen. Minstens de helft van de Atheners, zeker de grote meerderheid der huisvrouwen, moet als grootste schrikbeeld hebben gehad dat hun families dagenlang zonder eten zou den komen te zitten. Het schrikbeeld van de Dekembriana, de december-slag van 1944 toen de totaal ontwrichte stad straat voor straat door Britten en Griek se regeringseenheden (premier: Papan dreou!) werd heroverd op de opval lend onbehouwen optredende linkse partizanen. „Het is in orde" (endaxi) zei mijn buurvrouw de volgende dag toen na de bakkers ook de banken weer open gin gen. En het is in die orde gebleven. Geen slag om Athene, geen stakingen geen demonstraties. Ordevrienden in binnen- en buiten land, die zo'n regime steunen of dul den zijn er natuurlijk altijd, maar het Griekse regime is daarenboven met succes de vrees blijven exploiteren van 'n volk, dat de ellende van een burger oorlog alleen op generatie-afstand heeft meegemaakt. Het chanteert de Grieken met de ver kondiging dat het enige alternatief de burgeroorlog is. Aan het gevaar van een linkse coup in Tessaloniki op 23 april 1967, de aanvankelijke rechtvaar diging van de coup gelooft niemand meer. koning en rechtse partijleiders hebben 't later ontkend, de junta heeft daar geen enkel bewijs van overgelegd en is langzamerhand overgegaan op de wijdere rechtvaardiging: dat het openbare leven in het algemeen moest worden gesaneerd door een nationale revolutie. Het ijselijk beeld van een tegenspar- telende zieke, die onder narcose moet blijven voor een ingrijpende operatie, doet bij Papanopoullos, die zich steeds meer als dictator ontpopt, nog altijd opgeld: deze dolgedraaide narcotiseur bedenkt er trouwens steeds nieuwe en barokkere beelden bij. Onlangs ge vraagd naar de datum van parlements- verziezingen, zei hij: tijdens de opera tie kan de chirurg nog niet denken aan de zomervakantie, die de patiënt over een paar jaar misschien eens kan ge nieten. Het één jaar lange geknoei in het lichaam van het steeds zieker worden de Griekenland heeft echter niet tot gevolg gehad, dat de patiënt tot het besef is gekomen welke ziekte hij had. Enkele weken geleden riep Pattakos, (die zijn rol als meest frequente spre ker overigens aan Papanopoullos heeft moeten afstaan) op het eiland Andros: „Als iemand zijn stem tegen de na tionale revolutie wil verheffen, laat hij dan durven. Maar ik waarschuw hem: het zal hem bitter berouwen, want de Grieken zullen zijn naam afroepen tot aan alle grenzen van de natie als die van een weerwolf, een herinnering aan een zondig verleden dat niemand meer terug wil". Deze week werden de twee voor naamste weerwolven die het durfden, Papandreou en Kanellopoulos, ander maal in huisarrest gesteld. Het regime koesterde, bij het naderen van de 21- ste april, toch nog een gegronde vrees voor de oude democratische politici van centrum en rechts. Hun houding van „Laat ze maar praten", die je zou verwachten van 'n regime dat wor tel geschoten had. is er nog geheel niet bij. Het handhaven van de staat van beleg (die zondag ook haar eerste verjaardag viert) spreekt dezelfde boekdelen. In Tessaloniki vooral was het de laat ste weken verre van rustig, al moeten de studenten hier natuurlijk wel een beetje voorzichtiger te werk gaan dan hun collega's in Madrid, Rome, Leu ven, Warschau, Praag en Berlijn. Zeven maanden gevangenis voor de eerste veroordeelde Münchense demon strant vinden wij opvallend veel, maar de studenten van Tessaloniki weten dat zij de „falanga" (voetzoolbehandeling) en onbeperkt lange deportatie riskeren als zij spandoeken uithangen met leu zen als „Weg met de fascistische maf fia" erop. Toch deden zij het, zonder dat de rest van Europa er warm of koud van werd. Waarom zou voor Duitse rechts-radi- calen ditmaal niet het Griekse regime als voorbeeld kunnen dienen, nu het zijn eerste jaar ondanks alle tegen kanting heeft kunnen volmaken? Er kan dunkt me, weinig twijfel aan be staan, dat het kolonelsregime zich aan vankelijk beroepend op „noodtoestan den en communistengevaar" allengs fascistische vormen is gaan aannemen en nu niet alleen meer pretendeert, de patiënt zijn gezondheid te hergeven, maar er een heel nieuw onherkenbaar mens van te maken. Griekenland, toevallig het enige land dat wij in Nederland naar een meer voud van zijn burgers noemen, moet Griek-land worden, het land van een superieur type christelijke Griek. Er zijn angstaanjagende passages van rassen- en superioriteitswaan in Papa nopoullos' laatste speeches, die hij, heel corporatief, steeds voor afzonder lijke beroepsgroepen houdt. De nieuwe maatregelen voor de huwelijkshygiëne komen tegen deze achtergrond ook in een zeer verdacht licht te staan. Er is antisemitisme (er zijn gelukkig niet veel joden in Griekenland) in de pro-junta-pers. De enige partij, de 4 augustus-partij, is volledig nazistisch, er schijnt reeds een soort Griekse SS van mariniers te zijn opgeleid door een broer van de dictator, en deze zelf wordt steeds meer bekleed met het „charisma" van de door God gegeven leider en laat zich de laatste weken net als Metaxas die op 4 augustus 1936 aan de macht kwam, indertijd weer eerste boer noemen en redder der natie. Europa heeft andere dingen aan zijn hoofd: werkelijk democratische phoe- nixen proberen te herrijzen in Praag en Madrid, maar in Duitsland is het de toenemende radicalisering en ligt de noodtoestandswetgeving op de loer. Toch zou men, vooral wat dat laatste betreft, er goed aan doen een beetje op de Griekse ontwikkeling te blijven letten (men doet dat ook wel, de ju risten in Straatsburg onder anderen, maar de publieke opinie is een beetje ingeslapen). De vraag is: moeten we dit alles zien als een on-Grieks absurdisme dat wel weer voorbij drijft? Moeten we de Grieken zien als een volk dat bij ergere rampspoed zoals de Turken-heerschap pij ook zichzelf is kunnen blijven? De Grieken hebben ongetwijfeld 'n plooi baarheid en elasticiteit, een zich-voe- gen-naar dat we niet als slaafsheid mo gen opvatten. We mogen hopen dat dit volk zich niet door dolgedraaide megalomanen laat meeslepen, al moe ten we ons hart vasthouden zodra het tot de oprichting van een eenheids jeugdbeweging komt, waar nu al hier en daar in het regime voor wordt ge pleit. Maar met de honderden of duizenden individuele gevallen van verzet of non coöperatie moeten we ons daadwerke lijk blijven bezighouden. Met de ont slagen professoren (nu reeds zowat een kwart van het totaal), met de stu denten die zich niet door de zogenaam de „intellectuele garde", een bende verklikkers, laten terroriseren, met de gedeporteerden en hun families, met de gefolterden vooral. Deze 21ste april wordt gevierd in een periode dat het systematisch folteren, duidelijk onder invloed van de publici teit van „Amnesty International", even lijkt te zijn stopgezet. Het regime blijkt gevoelig voor de publieke opinie in het buitenland. Dat houdt voor dat buiten land extra verplichtingen in. Het gaat hier zowel om de geschillen tussen Vlamingen en Walen op taalgebied (de kwestie van de Franse af deling der Leuvense universiteit en de positie van Brussel) als een groeiend verlangen naar decentralisatie op economisch gebied ten behoeve van Vlaanderen en Wallonië. Nog voor de informateur van de drie partijvoorzitters officieel antwoord had gekregen op een voorstel voor een spe ciale werkgroep had hij uit de kranten kennis moeten nemen van een verklaring van het socialistische partijbestuur, dat de informatieperiode te lang ging duren. De BSP is van mening dat meteen een kabinetsformateur moet worden aangewe zen en een regering gevormd die de gewo ne economische en sociale problemen van het land ter hand gaat nemen, terwijl daarnaast gewerkt kan worden aan plan nen voor oplossing van de problemen die Vlamingen. Walen en ook Brusselaars verdeeld houden. De BSP verklaarde voorts niets te voe len voor een driepartijenregering van CVP, BSP en PVV. BOSTON (AP) Een bende van blanke jongeren heeft in Boston een auto met een aantal neger-inzittenden aange vallen. Een van de negers werd doodge stoken; de anderen werden geslagen en ontvingen messteken. Vier van de slacht offers waren vrouwen. De chauffeur van de auto, de twintig jarige neger James Cooper, kreeg twin tig steken. Hij overleed later in een zie kenhuis. Een blanke en een neger zijn met ver wondingen in een ziekenhuis opgenomen. Voor hun leven wordt gevreesd. Een 22-jarige blanke is gearresteerd, nadat mevrouw Cooper hem had ge- identificeerd als de moordenaar van haar man. ATHENE (Reuter) Alle liederen, die door de Griekse actrice Melina Mer couri worden gezongen, zijn van vrijdag af in Griekenland verboden. Het verbod slaat op de verkoop van platen van Meli na Mercouri, die in verband met haar vijandige houding tegenover het militaire bewind in Athene haar Griekse staats burgerschap heeft verloren. De actrice verblijft op het ogenblik in Londen, waar zij zondag op Trafalgar Square de mensen zal toespreken. NDP-ers eruit. De Westduitse vakbond van PTT-personeel heeft vandaag bekend gemaakt dat zij leden van de nationaal democratische partij (NDP) uit haar geleden zal stoten, tenzij zij vrijwillig uit de partij treden. Geen 99,9 percent meer. De nieuwe voor zitter van de nationale vergadering in Tsjecho-slowakije, Josef Smrkovsky, heeft in een vraaggesprek met het dag blad van de vakbonden „Prace" ver klaard, dat het in de toekomst waar schijnlijk niet zo vaak meer voor zal komen dat de uitslag van een stemming 99,9 percent is. Ongeluk met granaat. In de Zuidpoolse plaats Baborow bij Opole zijn drie jon gens van 7, 8 en 10 jaar om het leven gekomen, toen zij speelden met een gra naat die arbeiders kort tevoren had den opgegraven. Letters gestolen. Vrijdagavond is in München een auto gestolen waarin een doos lag met de bronzen letters in het Russische schrift die waren bestemd voor het herdenkingsteken in het nazi concentratiekamp Dachau, dat volgende week zal worden onthuld. Zilverstaven weg. Een vrachtwagen met zilverstaven ter waarde van 71.000 pond is in het Londense East End gestolen. Het zilver werd overgebracht van Hat- ton Garden, het Londense centrum van de juweliers, in een wagen van een in ternationaal vervoersbedrijf.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3