Circus Toni Boltini maakt toernee in sneltreinvaart I nuts spaarbank Europese wegen vaak gevaarlijk NIEUWS IN HET KORT Boekje over autotests; handig naslagwerk Eendagsbezoeken aan Haarlem, Beverwijk, Zandvoort en Lisse winnaressen Antonius Ziekenhuis IJmuiden overgedragen aan Stichting V iermastentent biedt plaats aan 7000 bezoekers VOLGENS RAPPORT: WEG OORZAAK VAN GROOT AANTAL ONGELUKKEN van de week ZATERDAG 20 APRIL 1968 flNl nP - Onvervalst Lantaarn van 11 meter Beklemmend Ziekenhuispredikant ds. G. E. Bakker Uw salaris of pensioen de nutsspaarbank Mini blijkt succesauto op Nederlandse markt Als een bijzonder goede wagen het klaarspeelt bij een snelheid van 140 kilometer per uur bin nen vijf seconden te stoppen, dan ontwikkelen de remmen in deze korte tijd een hitte die voldoende is om een blok ijzer te laten smelten. KWALITEIT REGELS (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Circus Toni Boltini zet er dit seizoen wel vaart achter. Het tempo slaat in dit geval minder op de snelheid waarmee het program ma 1968 wordt afgewerkt dan op de spoed waarmee de circuskaravaan op zijn tournee door Nederland, België en West-Duitsland trekt. Met uit zondering van de allergrootste steden blijft het circus namelijk maar een enkele dag in de plaatsen waar de enorme viermastertent met 7.000 zit plaatsen wordt opgeslagen. Het laatste applaus van de avondvoorstelling is nauwelijks verstild of de 200 leden tellende circusfamilie is alweer druk in de weer om de hele santekraam af te breken, in de tientallen vracht auto's te stouwen en reisklaar te maken. Vaak vertrekt men dezelfde nacht nog naar de volgende plaats van bestemming. Want een circus op tournee kent amper rust. Over weinige uren moet immers alles weer klaar zijn voor de nieuwe voorstelling. Oerkracht, snelheid en gratie gaan sa men in het olifantennummer dat Bobby Althoff en Antoinette en Josette Boltini presenteren. Hoogspringers in optima forma zijn de 7 Faggioni's met de pas zes lentes tellende Mauro als de Benjamin van de circusfa milie. Niet onbekend is de Charifen Troupe negen lenige menselijke pyra- midebouwers uit Marokko. En dan na tuurlijk niet te vergeten de onmisbare clowns. De Cavallini's verstaan hun op de lachspieren werkend vak uitstekend. En fin, u moet het zelf maar met eigen ogen gaan zien wat Circus Toni Boltini aan zijn hooggeëerd publiek te bieden heeft. Na de première van Boltini's produktie 1968 op 11 april in Den Haag zal het cir cus in de komende weken eendaagse be zoeken brengen aan Uithoorn (24 april), Lisse (25 april), Haarlem (26 april), Zandvoort (27 april), Amstelveen (28 april), Castrieum (29 april) en Beverwijk (30 april). Donderdag 25 april geeft Circus Toni Boltini in Lisse een middag (aanvang 4.15 uur) en een avondvoorstelling (8 uur) op het kermisterrein achter Vree burg. De volgende dag kunnen de circus- minnenden in Haarlem terecht op het helikopterterrein aan de Wagenweg, waar eveneens een middag- en een avondvoor stelling wordt gegeven. Zaterdag 27 april is Zandvoort aan de beurt. Boltini's cir cuswereldje staat in de badplaats op een terrein bij de Van Galenstraat. Het zal dan voor het eerst sinds jaren zijn dat een circus op Zandvoortse grond staat. Mr. Van Fenema Zandvoorts voormalige burgemeester wenste immers geen cir cus met wilde dieren in zijn gemeente Zijn opvolger, burgemeester Nawijn, ziet er kennelijk geen kwaad in. Directeur Toni Boltini heeft het dit jaar alleen bij échte, onvervalste circusnum mers gehouden. Vreemde eenden in de circusbijt zoals enkele jaren geleden de zangers Johnny Lion en Rob de Nijs en de komiek Johnny Kraaykamp komen nu in het circusspektakel niet meer voor Ruim vijftig artiesten van tien nationa liteiten, twintig paarden acht Berber leeuwen, vier kamelen en evenveel oli fanten vullen een drie uur durend pro gramma. Een nieuw negen man tellend orkest onder leiding van kapelmeester Frans Seuren verzorgt de muzikale omlijsting van de bonte aaneenschakeling van acro batiek, dressuur en clownerie in een sfeer die alleen het circus kan brengen. De 3 Ricoraz uit Praag demonstreren spelenderwijs hun fabelachtige even wichtskunst op twee- en eenwielers. De 7 Vasallo's uit Spanje halen de gekste toeren uit op losstaande ladders. Letter lijk en figuurlijk op eenzame hoogte staat de Duitse acrobaat Lufong met zijn ca priolen op een elf meter hoge wiebelende Lcintcictrn Het klassieke vliegende trapezenummer van de 4 Adriennes is eveneens van hoge klasse. En wat is een circus zonder die ren? Emile Karoly en Alberto Althoff laten zien wat zij met vrijheidsdressuur van paarden en kamelen hebben weten te be reiken. Lieftallige Antoinette, de jongste Boltinitelg, rijdt hogeschool op Tafta en haar zusje Josette geeft in ijltempo een vakkundig antipodenummer weg. Nederlands jongste dompteur Wim Vos zorgt met zijn zeven machtige Berber leeuwen voor de nodige beklemming rond de kooi, vooral als hij een van de roof dieren een lap vlees van zijn keel af laat happen. Het griezelnummer van circus Toni Boltini: een Berberleeuw hapt een stuk vlees op dat dompteur Wim Vos op zijn onbeschermde keel heeft gelegd. ADVERTENTIE Mevr. A. M. Mathot-Wijnker, Dorpstraat 52, Wervershoof N.H.; Mevr T. Jansen, Schaep- manstraat 17, Soestdijk; Mevr. M. van Eyk, Weth. Venteweg 81, Gouda; Mej. N. van Ooy, Vlierdenseweg 6, Deurne; Mej. N. Kerklaan, Copernicusstraat 13 hs, Amsterdam. Doe óók mee aan het 3 Ster- renspel.Win óókf lOO.-.Vraag uw leverancier! Hij weet er alles van! (Van een verslaggever) IJMUIDEN Het Antonius Ziekenhuis in IJmuiden-Oost is overgedragen aan de daartoe in het leven geroepen „Stichting Antonius Ziekenhuis", gevestigd in Vel- sen, waarin confessionele en niet-confes- ADVERTENTIE meer rente geen kosten geheimhouding een groot kosteloos dienstpakket persoonlijke service échte gezinsbank kantoren in de gehele gemeente velsen en rijdend bijkantoor i De mini's; pittige, snelle wagentjes Dit is maar een voorbeeld om aan te geven welke on bekende zaken zich kunnen afspelen aan de wagen als er op de weg een noodsituatie optreedt. Er zijn meer van deze onbekende factoren, die echter daadwerkelijk mee spelen in het verkeer. De toestand van de weg kan zo'n factor zijn en als u kennis neemt van de cijfers dan is het wellicht schrikbarend te zien hoe zo'n factor dodelijk kan zijn. Want het risico van de dood op Europese wegen is tien maal zo groot als in het treinverkeer of lucht verkeer. Dit is onder meer de uitkomst geweest van een rapport dat een Europese commissie, die werkt aan het ^0(T" komen van verkeersongelukken, eens heeft opgesteld. Er schijnt volgens dat rapport in Europa iets fout te zijn aan de wegen waarover dagelijks stromen beroeps- en vakantievoertuigen trekken. Op iedere honderd mil joen kilometer die het autoverkeer in West-Europa aflegt, vallen er achttien doden, Voor Engeland is dit cjjfer tien, voor Amerika minder dan vijf. Bij zo'n simpel cijfer zijn een heleboel omstandigheden betrokken, maar na vergelijking met alle belangrijke Europese landen en na het afwegen van de verschillende oorzaken die zo'n dodelijk ongeluk op de Westeuropese wegen kan hebben, kwam men tot de conclusie dat zeven tig percent van het totaal aantal ongelukken te wijten is aan een onjuist wegdek. In twintig perepnf der gevallen is een fout van de bestuurder de oorzaak van een on geluk, terwijl fouten aan voertuigen en van voetgangers of fietsers bij ieder van deze categorieën i rog eens voor vijf percent schuldig is aan een ongeluk. Het is typerend dat Amerika met zijn massavervoer onder het Europese gemiddelde blijft. Men neemt aan dat de kwaliteit van de wegen in dit werelddeel vele onge lukken voorkomt en op deze mening sluit een Westduits rapport aan, dat concludeert dat verbeteringen aan het wegdek meehelpen de verkeersveiligheid te bevorderen. Dat lijkt een vrij logische conclusie en het intrappen van een open deur; maar bij nadere beschouwing van dit rapport blijkt dat de verbeteringen van de weg vooral daarin bestaan dat voetgangers en fietsers van de auto weg worden geweerd. Worden deze laatste verkeersdeel nemers toegelaten op een weg waar ook autoverkeer heerst, dan stijgt het percentage ongelukken. Ondanks het feit dat het wegdek zelf uitstekend kan zijn. Scheiding van de groepen verkeersdeelnemers dus, maar ook als dit wordt doorgevoerd blijft dat hoge percentage bestaan waarbij de weg schuldig is aan het ongeluk. sionele initiatieven een gelukkige samen werking hebben gevonden, aldus heeft namens het provinciaal bestuur van de Congregatie der Zusters Franeiseanessen de provinciale overste M. Dolorosa mee gedeeld. Het bestuur van de stichting is als volgt samengesteld: W. van Slobbe, ec. drs., voorzitter; M. Holl, vice-voorzitter; ir, D. N. Dammers, secretaris: J. van Zan den, penningmeester; mevrouw G. E. Ze gel-Zalm; prof. ir. F. Dicke; J. Harmsen; mr. A. N. Helsloot en mr. A. A. J. J. M. Takx. De directie van het Antonius Zieken huis blijft opgedragen aan de geneesheer directeur, C. F. J. Lampe. internist; de directeur-econoom J. A. M. Maes, ec. drs., en Zuster M. Bernarda, directrice. Het bestuur van de Stichting Antonius Ziekenhuis heeft op voordracht van de Stichting Interkerkelijk Ziekenhuis Kennemerland benoemd tot ziekenhuis predikant van het Antonius Ziekenhuis in IJmuiden ds. G. E. Bakker, Ned. Herv. predikant in Krimpen aan de IJssel. Ver wacht wordt dat ds. Bakker omstreeks 1 juli zijn taak in het Antonius Zieken huis zal kunnen aanvangen. Een datum voor de bevestiging van ds. Bakker zal nog worden vastgesteld Ds. Bakker zal tezamen met de ziekenhuisrector, pater E. Schuurmans, O.F.M. Cap. belast worden met de geestelijke begeleiding van patiën ten en personeel van het Antonius Zie kenhuis. De specialistenstaf van het ziekenhuis heeft het bijzonder staflid- maatschap aangeboden aan de beide ziel zorgers. Voor automobilisten en zeker voor de groep gemotori seerde vakantiegangers die over enkele maanden weer losbreekt, gelden een aantal vuistregels die de moeite waard zijn om te onthouden. De gemiddelde chauffeur zou omzichtiger rijden als hij leerde zijn snelheid niet in kilometers per uur aan te geven, maar in meters per seconde. De veiligheid op de weg zou er bij winnen als de automobilist minder dacht aan de tijd die het hem kost om van A naar B te komen, maar meer aan de tijd die hij nodig heeft om een snel rijdende wagen af te remmen en te stoppen. (Tussen het waarnemen van een onverwacht obstakel en het moment dat de voet op het rempedaal neerkomt, verlopen tienden van seconden waarin de wagen vele meters aflegt. Bij een snelheid van 140 km per uur legt een auto bij voorbeeld ruim 38,5 meter per seconde af). In plaats van nadenken over de kracht van de motor zou het voor de autorijder beter zijn te bedenken hoe krachtig zijn remmen zijn. Handhaven van deze regels komt neer op het aan kweken van discipline achter het stuur. De praktijk heeft bewezen dat dit juist het moeilijkste punt is van het ge hele verkeersonderricht. De psychische instelling van de man achter het stuur is bepalend voor zijn rijgedrag en in zeker opzicht bepalend voor zijn reactie in verkeers- gevaarlijke situaties. Helaas worden daar vaak anderen het slachtoffer van. Deze zomer zal het Japanse merk Mazda een 1200 cc wagen in de populaire prijsklasse in ons land introdu ceren. Deze fabriek heeft meer exportplannen: een twee- deurs sedan met wankelmotor die voorlopig alleen voor binnenlands gebruik is bestemd, zal later dit jaar even eens op de markt in het buitenland worden gebracht. De Japanners hopen eind dit jaar tienduizend van deze wa gens te vervaardigen. De Mazdafabriek produceert al een auto met een dubbele wankelmotor: de Mazda Cosmo Sport. Het blad RAI meldt dat in Amerika dit jaar de kwart- miljardste wagen van de band kwam. Dit is het grootste aantal personenwagens, tot nu toe ooit in één land ver vaardigd. Voor de eerste miljoen wagens had dit land zestien jaar nodig. In 1948 kwam de honderdmiljoenste auto klaar, in 1962 was dit aantal verdubbeld. Zes jaar later werd het cijfer 250 miljoen auto's bereikt. Het model 1100, succes in eerste drie maanden De verkoop van de Austinmodellen Seven en Glider zijn de eerste maanden van dit jaar spec taculair gestegen. Hoewel pas later in de sta tistieken van de RAI duidelijk deze verkoopgolf tot uitdrukking zal komen is al komen vast te staan dat in de eerste twee maanden van 1968 het aantal geregistreerde Austins is gestegen niet negentig percent. Het aantal afleveringen over de maanden januari, februari en maart vertoont een nog gunstiger beeld: toen werden 2.300 Austin personenwagens verkocht, tegen 935 in de overeenkomstige periode van 1967. Het model Seven (de mini) behaalt in deze verkopen gemakkelijk een ereplaats; in totaal werden er in de eerste drie maanden van dit jaar 1.352 verkocht, tegenover 543 in de eerste maanden van verleden jaar. De oorzaak van deze voor de Nederlandse impor teur van de B.M.C.-modellen verheugende stijging komt voor een groot deel op rekening van de deva luatie van het Britse pond. waardoor Britse wagens in het buitenland aanzienlijk goedkoper werden. Maar vlak voordat deze devaluatie bekend werd besloot B.M.C. op de Nederlandse markt een groot verkoop offensief te starten. Het kelderen van het Britse pond had hierop een gunstige uitwerking. In het nieuwe distributiecentrum in Roosendaal worden de wagens klaargemaakt voor de dealer. Daar staan ook grote aantallen mini's te wachten op de voor het merendeel jonge kopers. Het ontwerp van deze mini's uitgebroed door Alec Issigonis is voor de jeugdige autorijders altijd aantrekkelijk ge weest. De wagen, die de motor voorin heeft en voor wielaandrijving, heeft enige tijd ook de hydraulastic- vering (een bekend principe van B.M.C.Sinds enige jaren kan de mini op verzoek worden uitgerust met een semi-automatische versnellingsbak. Bij de uitgeversmaatschappij Born n.v. is uitgekomen een boekje Autotest, waaraan de heren J. B. Th. Hugen- holtz, S. H. L. Westra en Joop Blog meewerkten. In een handig formaat hebben zij de automobilist, of hij die het wil worden, een groot aantal autotests voorgeschoteld, waarbij niet alleen aandacht wordt besteed aan de rij vaardigheid van de auto, maar ook aan de veiligheid van deze wagen. Bovendien wordt er in dit boekje uitgebreid ingegaan op zaken als cascoverzekering en calculatie van de auto. Een uiterst handige gids door „autoland" die vooral voor de groep aanstaande autorijders zeer instruc tief werkt. nrjin-inniïrrni ijders zeer mstruc-

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 7