Een jaar met vele plagen staat in Rhodesië voor de deur Hulp uit Rotterdam .Js Pall Mall Export Rijk gedocumenteerde muziekgeschiedenis rttOE IS HET ONTSTAAN? Aristo INTERTEST 'n veilig idee Bonaparte TRIOMF VAN DE KLEUR 1968 HET LEVEN HEEFT ZIJN FLEUR VERLOREN Tabaksplanters zwaarst getroffen Franse regering wil een eigen Cinematheek wyers j\ HM om op wyers te bouwen KAMERBREED DINSDAG 23 APRIL 1968 II Achterdeur Toeristen Zwaar getroffen Poul Reumert overleden Gutenberg prijs toegekend aan dr. Mardersteig rook met llMal ledereen kan een lange sigaret maken. Maar daar gaat het niet om. En de echte selectieve roker weet dat. Die aarzelt niet en vraagt meteen om King Size Pall Mall Export. Want met of zonder filter. King Size Pall Mall Export is het echte waarmerk van veel meer kwaliteit! 20 Pall Mali Export f.1.50 Dit woord: POETS Dit woord: BESLAG Jos de Klerk ANSICHT PASSAGIEREN -™°Bi - UN DEUX TROIS VOILA! KEIJZER TAPIJT ^^nbalonl TAPIJT Kerkelijk nieuws Première van „multivisieshowmet zes dia-projectoren in Hillegom H. C. (Van onze reisredacteur, mr. H. L. Leffelaar) SALISBURY Rhodesië staat voor een jaar met vele plagen. De op ruimingsactiviteiten van het Rhodesi- sche leger tegen de guerrilla's (die hier „terroristen" worden genoemd) in het noorden hebben tot nog toe drie blanke Rhodesische levens ge kost en het ziet er niet naar uit dat de infiltranten voorlopig bedwongen zijn. Een grote droogte, de ergste in veertig jaar, zal de komende acht maanden duizenden Afrikanen in hun reservaten bedreigen, oogsten ver nielen, en vee doen verdorsten. De tabaksplanters rebelleren tegen een te lage vastgestelde regeringsprijs. En ten lest hangt Rhodesië strengere economische boycot boven het hoofd. Geen wonder dat het leven in Rhodesië zijn fleur verloren heeft. Weliswaar dra gen de kostschooljongens en -meisjes nog steeds hun in de warmte wat esotorisch aandoende hlazers, strohoeden, en geüni formeerde blauwe of groene jurken, maar de Rhodesische vrouw moet het zonder de laatste Europese mode stellen. Wat er in de winkels te koop is, zijn jurkjes van Rhodesische makelij, net niet goed gemo delleerd en net niet „in", of „blits". Hippe schoenen uit Parijs of Rome be horen al lang niet meer tot de genoegens van het winkelen in Salisbury. In plaats daarvan vindt men zogeheten „Bush ba- bies", flinke stappers van Rhodesisch leer gemaakt door de Rhodesische Batafabriek. Winkels adverteren niet meer wat zij in voorraad hebben, maar wat zij onder het import-quotastelsel zojuist hebben ont vangen. Toch ligt er in een tabakswinkel in Salisbury een grote- hoeveelheid „Am phora" tabak van Douwe Egberts, kan men in een boekwinkel bijna alle gewenste uitgaven krijgen of bestellen, en is er geen gebrek aan Schotse Whisky, Franse cognac, of Spaanse sherry. Hebben de economische sancties dan tot nog toe weinig effect gehad? Het antwoord daarop is wat in Rhodesië nu openlijk erï algemeen „de achterdeur" wordt genoemd, „Ik ben het nergens eens met de Smitn- regering", zei een groothandelaar mij, „en toch ben ik een van de beste sanctie-on derduikers. Het is voor mij een kwestie van economische noodzaak. Ik heb 333 mensen in dienst, van wie 24 Afrikanen. Ik kan hen niet aan hun lot overlaten. Ik heb niet de minste moeilijkheden om al les te krijgen wat ik nodig heb. Overal waar ik kom, in Engeland, Holland, of Duitsland, overal word ik met open ar men ontvangen. Uit Holland, onder ande ren van de uitgeverij Brill in Leiden, kan ik alles krijgen wat ik maar hebben wil 't Komt dan via kantoren in Malawi bin nen. In de zakenwereld is niemand vies van geld". Een hotel-manager vertelde me dat zijn hotel maandelijks tweehonderd flessen whiskey gebruikte, en dat hij nu al vol doende voorraden achter de hand had om het tot Kerstmis uit te houden. „De enige keer dat wij knijp zaten met whiskey was omstreeks december verleden jaar, maar dat kwam niet vanwege de boycot maar omdat er een havenstaking in En geland was". Bij nader onderzoek blijkt dat econo mische boycot tot nog toe een verdeeld ef fect heeft gehad. De totale import liep van 120 miljoen pond in 1965 terug tot 85 miljoen pond in 1966. De export kreeg I een nog grotere inzinking te verduren, en viel van 165 miljoen pond in 1965 tot ne gentien miljoen pond in 1966. Een niet te beantwoorden vraag bij de bestudering van vooral de exportcijfers is in hoeverre in dit bedrag van negentien miljoen pond ook de illegale uitvoer van tabak en vlees- produkten is opgenomen. Aangenomen I moet worden dat dit vermoedelijk niet het j geval is, en dat het werkelijke exportcij fer hoger ligt. Een van de onmiddellijke gevolgen van de boycot was dat de lokale industrieën werden ingeschakeld om in de lokale be- I hoeften te voorzien. Dit is vooral het ge- val geweest met de textiel- en leer-indu- strie, die zich tot het ongenoegen van con- I currerende bedrijven in Zuid-Afrika ook verzekerd heeft van een deel van de markt in het land van premier Vorster. Het liotelbedrijf is een van de weinige takken die er sinds de eenzijdige onaf hankelijkheidsverklaring in 1965 op voor uit is gegaan. Dit is toe te schrijven aan de omstandigheid dat de Rhodesiër nu va ker is geneigd zijn vakanties in Rhodesië zelf door te brengen. Het aantal toeristen uit Zuid-Afrika en Dat ook Nederland nog steeds be hulpzaam is (in Rotterdam) bij de illegale doorverkoop van de Rhodesi sche tabak werd bevestigd door Brian Stringer, manager van de Verenigde Kamers van Koophandel in Rhodesië. Stringer, die van mei tot november 1966 een van de geheime agenten was van de klandestiene Rhodesische ver kooporganisatie Univex, was officieel in Johannesburg gestationeerd, maar bracht in werkelijkheid een belangrijk deel van zijn tijd door in Europa. In deze hoedanigheid werd hij open lijk gesecondeerd door de Verenigde Kamers van Koophandel, een organi satie die haar hoofdkwartier in Salis bury heeft. Het enige dat Stringer ,ten goede" kon aanvoeren van de Nederlandse doorvrkopers van de Rhodesische tabak was dat zij „stroe ver" waren dan de Westduitse hande laren, al zal die eigenschap in zijn ogen eerder een onaangename kwali teit van de sanctie-ontduikers in Rot terdam zijn geweest. uitgeschakeld. Op het Europees continent wordt daarentegen tabak gebruik die meer Zambia is toegenomen. Uit Zambia ko- nicotine bevat goedkoper is, en dus min uien vooral Engelsen, die hun kinderen der rendabel voor de planter, veelal scholen in Rhodesie laten volgen, De algem&ne opinie in de Rhodesische en die, omdat de luchtverbmdmg tussen zakenwereld is dat het leven wel minder de beide landen is opgeheven, hun kinde- gemakkelijk js geworden maar dat Rho- ren nu per auto brengen en halen bij het ggsië alg het moet op deze manier nog begin der vakanties De regering heeft bo- ren kan do0rgaan. Al wil dat niet zeg- vendien in 1967 ongeveer tweehonderddui- dat er geen eind is aan de rekbaarheid zend gulden beschikbaar gesteld om toeris-1 gan de Rhodesische economie, of aan die ten naar Rhodesië te lokken: Onverwacht gunstig is ook de ontwikke ling geweest in de huizenbouw. De totale waarde van verstrekte hypotheken steeg van 180 miljoen gulden 'tot 260 miljoen gulden in 1967. In de luxueuze buitenwij ken van Salisbury worden inderdaad nog steeds grote villa's gebouwd, vaak com pleet met zwembaden. De Rhodesiër zal dit aanvoeren als een bewijs van vertrou wen in de toekomst van het land. Maar in werkelijkheid is de stimulans in de hui zenbouw veroorzaakt doordat de Rhode siër weinig andere mogelijkheden heeft om zijn fondsen te beleggen. Dit wordt ook geïllustreerd met een opvallende stijging in e spaargelden op de banken, die in 1965 I raux de hele internationale filmwereld riehondérd miljoen gulden bedroegen en tegen zich in het harnas had gejaagd, - lijkt een oplossing in zicht te zijn. Mal- raux heeft gisteren laten weten dat de regering bereid is alle schulden van de cinematheek te vereffenen om daarna van de mensen zelf". (Van onze correspondent) PARIJS. Voor het langdurige con flict inzake de Franse cinematheek^ waar in de minister voor Cultuur André Mal- in -1967 420 miljoen gulden. Het zwaarst getroffen door de economi sche boycot zijn de Rhodesische tabaks- echter haar handen definitief terug te trekken. Die verklaring schijnt in te houden, dat ADVERTENTIE mm* --"'''"*11 zei iemand een worst braden. Men zegt ook wel: iemand een loer draai planters, die niet alleen door de regeringv~n d(j- cinematheek, Lan- wings-capaciteit ligt. Bovendien betaalt de in z^n v ontsiae }ia(j bii Rhodesische regering niet meer dan onge- worden her. buitenlandse ci- veer »«£..Ur re,/per peed. ee„ prijs die voljen, ,1e pl.nter. beneden de kost- StoTSifdïSS.theek op te eisen, prijs ligt. Minister Malraux schijnt nu met de De tabak uit het hele land wordt opge- gedacbte te spelen bovendien een tweede slagen even buiten Salisbury, in een com- cjnematheek op te richten, die dan de plex van tien loodsen die snel en in het 0fficiële en blijvende steun van de rege- geheim werden opgetrokken op het ter- rjng z£d genieten. Hoe de internationale rein van het voormalige Belvedere-vlieg- fbrnwereid 0p dat voornemen van de mi- veld, dat voornamelijk voor sportvliegers njster zaj reageren is nog niet bekend, was bestemd. Van hieruit vindt het blad zijn klandestiene weg naar het buitenland. De ironie van het lot van de Rhodesi sche tabaksplanter is dat de omstandig heden nu van hem verlangen dat hij een KOPENHAGEN (Reuter-DPA). mindere kwaliteit blad moet verbouwen, pouj Reumert, een van de bekendste wil het afzetkansen hebben op het Euro- Deense toneelspelers, is op 85-jarige leef pese continent. De betere, minder nicoti- tjjd jn Kopenhagen gestorven, ne bevattende tabak uit Rhodesië werd Reumert maakte in 1902 zijn debuut voornamelijk door Engeland afgenomen. bjj bet Koninklijk theater in de Deense en deze markt is door de boycot een van I hoofdstad. Vorig jaar juni trad hij er voor de weinige die zo goed als helemaal werd bet laatst op. Naast de Deense filmactrice Asta Niel sen speelde Reumert in 1910 een hoofdrol in de film „Afgronden", die grote inter nationale bekendheid kreeg. Hij trad de I laatste jaren ook voor de televisie op. MAINZ DPA). De door de stad I Mainz en het internationale Gutenberg- genootschap ingestelde Gutenbergprijs is toegekend aan de letterontwerper dr. Gio vanni Mardersteig uit Verona. De prijs ten bedrage van 20.000 mark wordt op 23 juni uitgereikt, Het woord poets komt alleen voor in de zegswijze: iemand een poets bak ken, hetgeen betekent: iemand een >,oi-, kool stoven, of - zoals men vroeger elkaar te makenteb- Het woord beslag komt in allerlei betekenissen voor die op het oog wei ben. Men kan beslag leggen op ie mands tijd en de rechtbank kan beslag zegt OOK wei. lemaim gebruiken als rechtsmiddel om een en. Het woord poets komt in het Mid- gcuiumc iOuH» hïi. delnederlands voor in de vormen boot- vonnis ten uitvoer te leggeri. Oudei se, dat vervormd werd tot potse, een 'V^ïkken heeft k^^S^^TT^ men beslag nodig. Ook zaken krijgen woorden betekenen: grap streek die Aet liet SUïïH LP:tuVmknopdstukgstee3n: Op het gebied der Muziekgeschiedenis is er in ons land geen tekort aan litteratuur; zowel de dilettant als de beroepsmusicus hoeft zich heus niet te wenden tot bui tenlandse uitgaven om studie te maken in dit aantrekkelijke vak; meer nog, wij bezitten zelfs oorspronkelijke werken die de muziekhistorie in beeld samenvatten. Maar wie tot nog toe een overzicht in muziekvoorbeelden zocht, moest zijn toe vlucht nemen tot dure buitenlandse uit gaven, zoals de „Geschichte der Musik in Beispielen" van Schering of „Historical Anthology of Music" van Davison en Apel. In de Auia-reeks is nu onder redactie van Otto Hamburg een pocket verschenen, die de belangstellenden op dit terrein voor een kleine prijsje tegemoet komt. Het boekje van ruim 220 pagina's, waar van 168 muziekdruk, is getiteld „Muziek geschiedenis in voorbeelden van de Griek, se oudheid tot Bach". Het gaat dus over hetgeen vooraf gaat aan het meer beken de, waarmee men geregeld geconfronteerd wordt. Het legt de grondslagen bloot, als mede het groeiproces der Westerse toon kunst tot op het moment, dat deze zich uit het keurslijf der natuurstemming be vrijdt en zich chromatisch ongeremd in gelijke verdeling der toontrappen verder kan ontwikkelen. Deze opzet toont ver wantschap met de instructieve platen serie van prof. dr. Curt Sachs „2000 Jahre ADVERTENTIE Musik", die in de dertiger jaren opgang maakte. Veel van het sinds de vijftiende eeuw historisch gegroeide betekent in tussen voor velen een waardevol oorge not en oudere stijlbegrippen blijken van invloed te zijn op de jongste ontwikke lingen. Nu is het wel zo, dat de meeste hand boeken over Muziekgeschiedenis niet ge speend zijn van muziekvoorbeelden. Maar de leerstof is zo oneindig uitgebreid en van figuur tot figuur zo verscheiden, dat aanvullende materie niet te onpas komt. Daar is nu de Aula-uitgave van Otto Ham burg het geschikte complement voor. Zij biedt een schat van kenmerkende voor beelden, die in een aanvullend deel van het boek toegelicht worden met verwij zing naar andere studiebronnen. In compacte maar zeer zuivere muziek druk vindt men hier meer dan honderd fragmenten en volledige composities bij elkaar, zowel orgelwerken als partituren van vocale stukken met of zonder instru- mentale begeleiding; wat tezamen een aardige muziekbibliotheek in miniatuur vorm betekent. Wie zijn muziekgeschiedenis tot aan de achttiende eeuw eens wil opfrissen vindt haar verloop hier praktisch in noten schrift uitgebeeld. Maar vooral indien ge raadpleegd naast de gebruikelijke studie boeken, zal de anthologie van Otto Ham burg van grote waarde blijken. Overtui gend kunnen wij deze Aula een briljant succes toewensen. houten bal. Voor de overgang tot grap lerlei betekenissen. Men beslaat een kan men vergelijken de woorden mop, men het yan hoefijzers voor bak en het oude woord clute of kimt, P dp betekenis is langzamer- die ook oorspronkelijk betekenden. hand verzwakt tot: in bezit nemen, brok en daarna, aardigheid, grap Me bewerken bezet houden en dergelijke, denke aan de zegswijze: iemand met Helaas is het Duitse woord ansicht dat eigenlijk betekent: het zien, het aanzien, de afbeelding, in het Neder- een kluitje in het riet sturen. Passagieren is een zeemansterm, een matrozenwoord voor: als het schip lands overgenomen, terwijl wi;i voor een haven heeft bereikt, gedurende het begrip dat het in onze taal uitdrukt, enige tijd ter ontspanning aan wal een goed Nederlands woord hebben, gaan. Eigenaardig is dat de passagiers namelijk: prentkaart of prentbriej- aan boord nooit passagieren, alleen kaart. Ansicht is weer een verkorting het scheepsvolk. Het woord passagie- van ansichtskarte of ansichtpostkarte, ren is een vervorming van het Malei- vandaar dat wij ook het volkomen se woord pasirir of pasir, dat: zand, overbodige ansichtkaart gebruiken. Ei strand betekent en vooral in Noord-Ja- is terecht herhaaldelijk tegen deze va wordt gebruikt. De schrijfwijze pas- klakkeloos overgenomen woorden be- sasieren, die vroeger veel voorkwam, zwaar gemaakt, maar ze zijn deson- is eigenlijk de juiste en het werkwoord danks ingeburgerd en worden al op z n betekent gewoon: aan land gaan. Na- Nederlands uitgesproken. Velen voelen tuurlijk heeft het woord passagier: rei- ansicht dan ook helemaal niet als een ziger er toe bijgedragen dat passasie- vreemd woord. Nog erger maken zij ren tot passagieren is vervormd. Pas- het die ansicht vertalen niet aa.nge- sagier is een afleiding van het Italiaan- zicht, een woord dat in het Nederlands se passare: van de ene plaats naar alléén gelaat betekent en nooit prent je andere gaan. briefkaart. GORDIJNSTOFFEN TAPIJT ADVERTENTIE P. STR. MTR. POSTBUS 39 - HILVERSUM Ned. Herv. Kerk Benoemd te Krimpen aan de IJssel en Krimpenaan de Lek mevr. mr. A. B. Pool-Bast te Rotterdam (Vrijz. Herv.). Aangenomen naar Hilversum (vac. G. Wassenaar) H. de Bouter te Leiden; naar 't Harde G. Broere te Dinteloord; be noemd tot leraar godsdienstonderwijs aan een Herv. kweekschool te Zwolle drs. R. H. Wissink te Schiedam. Voor enkele honderden genodigen heeft Kodak Nederland maandagavond in Tres long te Hillegom de première gegeven van de nieuwe „multivisieshow" „De triomf van de kleur 1968", een dynami sche mengeling van dia's en 16 mm kleu renfilms, waarbij zes met de hand be diende diaprojectoren in snel tempo hun uit meer dan 1200 kleinbeelddia's opge bouwde beelden op drie naast elkaar ge plaatste projectieschermen met een totale breedte van bijna vijftien meter werpen Wie deze nieuwe spektakelshow van de Franse dia-duivelskunstenaars Parouti, Verdon en Ray (van Kodak-Pathé) voor het eerst aanschouwt, die ondergaat deze verbijsterende werveling van beelden en geluid, aaneengelijmd door geraffineerde „overvloeiers" en superimposing, als een psychedelisch visioen van een dolgedraai de kleurenkermis maar dan een kermis waarbij men van de ene verrassing in de andere sensatie valt. Natuurlijk: ergens is dit alles gemaakt „pour épater le bour geois", maar het heeft allemaal zoveel vaart en perfectie, dat men zich gaarne laat overtuigen en meeslepen. Zelfs door de commercie op de achtergrond die er ook niet om liegt. Reclame voor Frank rijk, voor de 24-uursrace van Le Mans, de luchtvaartshow van Le Bourget (com pleet met een verbijsterend stukje acro batiek van een team stuntvliegers), voor de woeste pracht van het eiland Corsica als toeristenparadijs en, natuurlijk, voor het voortreffelijke kleurenmateriaal dat Kodachrome heet. En ook dat alles neemt men graag op de koop toe, want het is een unieke belevenis, deze „Triomf van de Kleur" 1968. U kunt haar vandaag of volgende week dinsdag zelf zien in de Haagse Dierentuin, morgen in de Am sterdamse RAI (Congresgebouw) of op 26 april in het Utrechtse Tivoli. Als u ten minste nog een toegangskaart via de fotohandelaar machtig kunt worden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 11