Gymnasiasten kregen voor opstel actuele onderwerpen IN MEMORIAM JANNEKE DUCRO AMRO-LENING Andere bestuursvorm bij bloembollencultuur zonneschermen BARA-LON Kernsplitsingvraag op eindexamen Moeilijke Duitse vertaling (als u in 18 maanden zou aflossen). |U denkt Grafschennerij in Groesbeek Drs. H. Letschert blijft voorzitter Kort nieuws uw markiezenmaker adviseert u DINSDAG 23 APRIL 1968 13 M oeilijk VOOR HAARLEMSE POLITIERECHTER Ommekeer Als U met de vraag zit hoe U op korte termijn aan contant geld moet komen, kan de AMRO Bank U daar een duidelijk ant woord op geven. Stel U wilt 2.500, van ons lenen en in 18 maanden terug betalen. Dan betaalt U per maandelijkse termijn 152,62. Rekent U nu even mee: 18 X 152,62 ƒ2.747,16. In die an derhalf jaar betaalt U dus ƒ247,16 aan financieringskosten, waarin begrepen rente alsmede vergoeding voor administratie kosten en overlijdensrisico. Dat is gemid deld nog geen 14,per maand. Waarom komt U niet eens langs bij de Amsterdam-Rotterdam Bank in Uw buurt? (Bellen of schrijven kan natuurlijk ook). Dan vertellen wij U alles over de bedragen die U kunt lenen en het aantal termijnen waarin U kunt terugbetalen. Over de gemakkelijke manier van terug betalen. Over het feit dat bij overlijden het nog niet terugbetaalde gedeelte van de AMRO-Lening wordt kwijtgescholden. Voordat we het vergeten: de AMRO- Lening-folder ligt voor U klaar. EEN SERVICE VAN DE AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK Hein Steehouwer KUIPERS N.V. 7 as vol papieren ADVERTENTIE (Van onze correspondent) DEN HAAG. De nieuwe tijd schreed gistermorgen, maar wel een beetje tegen het eind, de examenzalen binnen waar de HBS'ers-B examen natuurkunde zaten te doen. Het is nogal wat wanneer je een op gave ziet beginnen met „Bij beschieting van uranium met netronen blijkt een aan tal 235-92u-kernen een neutron te vangen". Dat was dan de vijfde opgave natuur kunde en hoewel de HBS'ers-B in meer derheid nogal blijmoedig bleken over de opgaven, hadden sommigen het toch „veel" gevonden. Zij die hun formules stevig in het hoofd hadden, konden er echter zonder veel pijn uitkomen. Intussen zaten de HBS'ers-A voor hun handelswetenschappen: boekhouden en be- drijfshuishoudkunde, tweede gedeelte. /l CtUeel Opgave 1 verzocht aan de hand van een aantal gegevens journaalposten en de rekening afschrijving debiteuren van een handelsonderneming op te stellen. Opga ve twee vroeg enige transacties voor een onroerend-goedmaatschappij te journali seren. Opgave drie groef wel wat dieper. Voor een industrieel bedrijf werd achter eenvolgens gevraagd machine-uurtarieven op te stellen, standaard-kostprijscalcula ties te maken voor diverse produkten en efficiency- en prijsverschillen te bereke nen voor grondstoffen en machine-uren. Een heel gecijfer. dat de tijd tussen 9 en 12 uur snel opsiokte en waarbij bij het han teren van de geleerde methodiek scherp gewaakt moest worden tegen slordigheid jes en onnauwkeurigheden. De middag was voor de HBS'ers van beide richtingen wat gemakkelijker: Twee uren voor 33 regels vertaling Duits-Neder lands (het dierenboek van Grzimek) lie ten in het algemeen nog wel enige tijd over voor na-controle. Enige puntje hier in: de gave van de „Volkstümliche Dar- stellung" die zowel Brehm als Grzimek kennelijk heeft. Maar ook daar viel uit te komen wanneer men in rust een alinea- verder las. Goed, die rust was er dus. ADVERTENTIE De gymnasiasten begonnen de maan dag met een opstel Nederlands en zij bof ten enorm, want onder de titels bevond zich ,,Ds. Martin Luther King, symbool van een tijdperk". De opgaven waren ui teraard samengesteld vóór de moord op ds. King en de samenstellers konden toen dus niet weten, dat kranten, tijdschriften en televisie overvuld zouden raken met dit onderwerp. Andere boeiende en hedentijdse onder werpen: „Geluidshinder", „Griekenland, bakermat van de democratie". ,,Teach-in" „Forum of lezing met debat na" en „Min der werken, meer mens worden". Alle maal zaken die zeer actueel zijn en waar over de publiciteitsmedia de documenta tie in stapels aandragen. Wat moeilijker: „Humor, zo maar op straat" (Ga op een examen maar eens lekker anecdotisch zit ten schrijven!) en „Dat had koningin Vic toria nooit kunnen dromen", meer iets voor de meisjes. Ook de vraag over het zelf te kiezen romanonderwerp zal de meisjes meer hebben aangesproken. De meer filo sofisch ingestelden tenslotte konden te recht bij enkele dichtregels van Hans Lo- deizen. 's Middags kregen de gymnasiasten een vertaling Duits-Nederlands met als titel „Thomas Mann als politischer Schrift steller". Een bijzonder goed stukje Duits geschiedkundig proza, dat echter veel zorg eiste om er een even mooi stukje Nederlands van te maken. Twee uur voor een vertaling van nog geen 30 regels is in het algemeen ruimschoots voldoende. Maar de kandidaten die na afloop verklaarden al hun tijd nodig gehad te hebben, had den gelijk. Het was een moeilijk stukje en wie eerder klaar was dan half vier,1 deed er goed aan zijn resterende tijd te gebrui ken om het nog eens op te poetsen en te polijsten. CONSTANT VERLOVINGSRINGEN In onze komplete kollektie treft U alle modellen aan. Ook de ringen met briljantjes. Boven dien kiest U gezellig bij ons in een speciaal ingericht hoek je. Prijzen vanaf 253.- p.p. Inclusief fraaie gravering. HET HUIS VAN VERTROUWEN' HET HUIS MET HET CARILLON GR. HOUTSTR. 49 TEL. 20049 - HAARLEM (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM Sinds paaszaterdag j werd zij vermist. Gisteren is haar stof felijk overschot gevonden. Voor haar na bestaanden werd een droevig vermoeden zekerheid. Het was het einde van een j leven, dat zich door grote vitaliteit en werkzaamheid had gekenmerkt. Van die werkzaamheid ben ik getuige geweest, reeds lang voordat ik in deze courant I over haar schreef had ik een groot monu ment van haar in een ander blad bespro ken. Een werk waar haar krachtdadige leven sterk uit sprak, een meer dan mans hoog beeld voor de Autotechnische school in Apeldoorn. Het stelde twee jonge man nen voor samen een wiel voortduwend, een wiel dat hun vooruitgang symboliseer de en waarin Janneke Ducro toen nog mocht geloven. Een vooruitgang was het I die ook haar werk markeerde in een stijl I die zich steeds had vernieuwd. Hoe hard zij werkte valt af te lezen aan de lijst van monumenten, die zij heeft gemaakt in een verloop van twintig jaar. Doorzetten kenmerkte haar reeds als meis je. Na een jaar kunstnijverheidsschool, werd zij opgemerkt door de Haarlemse beeldhouwer Theo van Reyn. Hij gaf haar vier jaar persoonlijk les. Die lessen be gonnen in 't laatste oorlogsjaar. Zij woon de in Velsen en liep elke dag heen en terug naar het atelier van Van Reyn, om dat vervoer toen nog ontbrak. Nadat zij zich op 23-jarige leeftijd zelf standig had gevestigd kwamen snel haar opdrachten, waarvan ik er enige zal noe men. Haar eerste opdracht was een por tret in brons van Linnaeus voor de Land bouwkundige Hogeschool in Wageningen. gemaakt met kleiner werk, vaak gemaakt voor particulieren, die haar werk bewon derden. AANVANKELIJK heeft Janneke Ducro gewerkt in een gestileerd realistische stijl waarin ze de grote lijnen en vormen deed spreken. Het was goed werk, degelijk, maar nog gebonden aan een vorm van realisme die - ook bij vele anderen wordt gevonden. De laatste jaren echter vond zij haar persoonlijke stijl, waarin het rea lisme werd teruggedrongen. Haar werk vergeestelijkte. Vrouwengestalten, efigelen. vogels, het werden voor haar symbolen van eeuwigheidswaarden, die zeer door leefd en overtuigend gestalte kregen. Die vernieuwing betekende artistiek ge zien een grote sprong voorwaarts, die niet alleen door haarzelf zo werd gevoeld, maar eveneens door hen, die haar van nabij ken den. Het is dan ook bijzonder tragisch geweest, dat het hoogtepunt in haar werk tevens het einde van de meer algemene waardering inluidde en dat ze zich mede daardoor de laatste jaren onbegrepen voel de. voor f.152,62 in de maand Janneke Ducro heeft gewerkt met een haast, alsof ze voelde dat haar nrinder tijd was toebedeeld dan vele anderen. Tot het allerlaatst heeft ze zo gewerkt. Toen zij stierf stónden haar beeldén öpgesteld' in de Vishal en in Galerie Drengel. Haar einde brengt het beeld voor Oude Tonge in herinnering, met de volgende tekst in het voetstuk gebeiteld: „Het water, door Gods wil geschapen Heeft velen voor zijn troon geleid. Zo werd zijn gave ons een teken. Hun zij zijn liefde in eeuwigheid. ADVERTENTIE Tnt hnpfp van f 5110 '«uwnuiiuigc nu6nuiuuj 1.1 !l.:inarbr.HLVeastiileg ?aa™ zijn gevolgd een portret van WH ri lp lem III voor het ministerie van defensie iinaripni in Den Haag, een reliëf voor het P.T.T ïmiscne pouuereciucr in Harlem bouw j Qisterwijk een groot brons voor cafe-restauranthouder uit Santpoort^ An(honie Fokkerschool in Den Haag. het portret in brons van ir. Wenckebach De 37-jarige café-restauranthouder had I voor Hoogovens in Velsen, het grote mo al verscheidene malen een boete gekregen nument ter herdenking van de slachtoffers omdat hij in de Hoofdstraat in Santpoort van de watersnood in Oude Tonge, door het hotel- en restaurantbedrijf uitoefende de gemeente Haarlem aan die gemeente zonder de juiste vergunning. De boete van aangeboden, twee beelden bi] het Huis te ƒ500 en de drie maanden voorwaardelijke Zaanen en nog meer werk bij Haarlemse stillegging met twee jaar proeftijd waren scholen, zoals bij het Coornhertlyceum, conform de eis maar ook blJ scholen in Beverwijk, Apel- „Een goede bekende, helaas", zei de po- doorn, Leiden en Gouda. De Ned. Midden- litierechter van een 31-jarige Haarlemse standsbank en het stations-postkantoor in automatiekhouder, die niet ter zitting was Haarlem zijn gesierd met werk van haar verschenen. In januari werd in de auto-1 hand. De lijst kan nog veel langer wor en matiek in de Kruisstraat een hoeveelheid bedorven tong, leverworst en pastei aan getroffen. De pastei was met een slijm- laag bedekt en alles rook bijzonder on aangenaam. Conform de eis werd de auto matiekhouder bij verstek veroordeeld tot ƒ400 boete en drie maanden voorwaarde lijke stillegging van het bedrijf met twee jaar proeftijd. De automatiekhouder is herhaaldelijk voor hetzelfde feit veroor deeld. Voor de zevende maal stond een koop man uit Amsterdam terecht wegens moei lijkheden met de vestigingswetbesluit elektrotechnische bedrijven in zijn zaak in Haarlem. Er waren transistorradio's en constructiedozen verkocht zonder dat er iemand in de zaak werkte met de juiste „papieren" om deze artikelen te verko pen. De koopman was in onderhandeling met een werknemer die de juiste vergun ning had. Na een eis van 175 boete kreeg hij 100. dat een goede LICHTGEWICHT zig zag duur is De EFKU kost 325. compl. elektr. in koffer. NAAIMACHINEHANDEL Een boete van 125 kreeg een stukadoor I Kleine Houtstraat 112 - Tel. (0 23) 11142 uit Beverwijk die het stukadoorsbedrijf HAARLEM zonder vergunning had uitgeoefend. Te-1 gen hem was 150 geëist. Met een tas vol documenten en diplo ma's, sommige ingelijst en wel, verscheen een 30-jarige winkelier uit Sassenheim GROESBEEK. Maandag is gebleken voor de politierechter. Hem was tenlaste I dat tijdens het weekeinde op het Canade- gelegd dat hij geen vergunning voor de se erekerkhof te Groesbeek met rood ambulante handel in groente en fruit be- viltstift gódslasterende zinnen en anti- zat nazi-leuzen zijn aangebracht. „Ik heb alle papieren die nodig zijn". In het bezoekersboek, dat vrij bereik- betoogde de winkelier, terwijl hij papier baar is, is een hele pagina vol geklad, na papier uit zijn tas opviste en aan de onder andere met de woorden „Hitter politierechter toereikte. „Ja, hier zie ik was here Er zijn geen aanwijzingen dat iets, ventvergunning", merkte de politie-1 de grafschenner uit Limburg en andeie rechter op. Inderdaad bleek de vereiste plaatsen aan het werk is geweest. Er is vergunning wél aanwezig te zijn. De I hier slordig gewerkt in tegenstelling lol groenteman ging vrijuit. (Van onze medewerker bloembollencultuur) HAARLEM De voorzitter van de Ko ninklijke Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, drs. H. B. P. A. Let schert, heeft in zijn openingsrede voor de algemene vergadering maandagmiddag in de HKB in Haarlem medegedeeld, dat hij zijn functie als voorzitter van deze ver eniging niet zo kan uitvoeren als hij wil. Hij besloot zich terug te trekken. Een full time voorzitter bleek noodzakelijk. Er is een oplossing tot 1970 gevonden, de heer Jac. Huibers, lid van het Hoofdbestuur zal de detailzaken behandelen, drs. Let schert blijft zeker tot 1 januari 1970. Hij zal dan wellicht al een jaar de Bloembol- lenbeurs in Hillegom hebben zien groeien. De heer Letschert kon de voorzitter van het Produktschap voor Siergewassen, de heer H. Hylkema en de secretaris van dit schap, Mr. N. Luitse, verwelko men. De heer Luitse was speciaal ge komen om zo nodig opvattingen over de producentengroeperingen te verduidelij ken. De voorzitter wees er nogmaals op, dat het bloembollenvak niet uit liefde met de E.E.G.-partners trouwt. Het is een ver standshuwelijk. Het zal daarin dan ook wel het verstand moeten gebruiken en de consequenties dienen te aanvaarden Een van die consequenties zijn de produ centengroeperingen. Men zal in de EEG- raamverordening, die 1 juli 1968 van kracht wordt nog velerlei moeten invoe gen en aanvullen, onder meer de recla me en een eventuele interventieregeling. Men zal waakzaam en geïnteresseerd moeten zijn. Sprekend over de structuur van het bloembollenvak zei hij, dat de doorlich ting van de activiteiten van de verenigin gen en organisaties door de heer Ver meer, oud-secretaris van het Produkt schap voor Siergewassen binnenkort zijn beslag krijgt. De structuur van de vereniging is der mate gewijzigd, dat de heer Letschert be kende niet voldoende tijd te hebben om zijn taak zo te vervullen als hij noodza kelijk acht. Hij zal geen full time voor zitter worden, wat hem meermalen ver zocht is. Het Hoofdbestuur heeft hem ver zocht zijn functie te blijven vervullen. ADVERTENTIE maar dan met steun van het dagelijks be stuur en een speciale man uit het Hoofd bestuur, die zich veel meer met details zal kunnen bemoeien. Voor de heer Let schert blijft dan de beleidslijn over. Op deze oorwaarde heeft de voorzitter zijn terugtrekking ingetrokken. Hij zal de fundamentele kwestie vol gen en er een beleidslijn in vaststellen. Hij noemde de herstructurering, de af werking van de beursgeschiedenis, de E.E.G. ontwikkelingen, het CBC, samen werking in of naast producentèngroepe- ringen. Het zesde punt van de agenda bleek op typisch Nederlandse wijze te zijn bena derd. Er wordt in de producentengroepe ringen gesproken over subsidies aan op te richten groeperingen. Men wilde uiter aard hierover alles weten, tobde wat met de bestaande regelingen, die kunnen blij ven bestaan, volgens mr. Luitse. De heer Letschert wees er duidelijk op, dat het gehele ontwerp van wet is be doeld om in sommige landen het even wicht tussen de te grote groep producen ten en een kleine, tot monopolisme nei gende groep handelaren, te herstellen. Aangezien de producentengroepen niet machtig mogen worden omdat dan het evenwicht weer verstoord wordt is een bepaald percentage, dat zo'n groep van de E.E.G.-produktie mag hebben name lijk 5 als richtlijn genoemd. Zowel de heer Letschert als de heer Luitse hebben er duidelijk op gewezen, dat men in Nederland bijzonder weinig voelt voor gesubsidieerde groeperingen als in dat concept wordt bedoeld. Ook volgende ministers van landbouw zullen vermoedelijk niet anders geen denken. De discussie van een uur mondde ten slotte uit in de conclusie van de voor zitter, dat men waakzaam zal blijven maar veel meer zal moeten gaan zoe ken naar vormen van samenwerking in groter verband. Hij beloofde, op een des betreffende vraag, dat de vereniging zal trachten initiatieven te ontplooien. Tijdens de discussie bleek, dat Neder land bijzonder scherp de belastingaan giften en -afdrachten controleert. Wil dit land alle concurrentievervalsing tegen gaan, dan zal het hetzelfde systeem moe ten toepassen als Frankrijk en Italië. In dat geval moet men 2/i van het aantal belastingambtenaren ontslaan. De voorzitter bevestigde dit door te vertellen, dat men in Italië even hard schrikt van zijn belastingaanslag als in Nederland. Men gaat dan naar de inspec teur toe, die nog ergens lijkt op de tolle naar en peutert dan zo'n percent of der tig van de aanslag af. Dit zijn géén fabeltjes. Mr. Luitse ver klaarde. dat op de statistieken wel het eerst aangeslagen bedrag vermeld staat, zodat men op die cijfers weinig kan bou wen. •hade bij inbraak. Inbrekers hebben grote schade aangericht in een meu belzaak aan de Lijnbaan in Rotterdam. De bekleding van alle bedden en meu belen die in de winkel stonden werden met een scherp voorwerp vernield. De eigenaar schat de schade op enkele tienduizenden guldens. Uit de winkel wordt niets vermist.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 13