VAN DAG TOT DAG Nog veel opschudding over Powells speech Belgische formateur wil samenwerken met CVP Bankrover SPECIALE AANBIEDING ORIGINELE CHINESE KA MFER KIS TEN met ENORME KORTING! Nederland en Amerika na Vietnam commentaar op actuele zaken Ontslagen conservatief krijgt veel blijken van instemming Terug* naar Door dr. H. Riemens amm DINSDAG 23 APRIL 1968 Instemming Tussen twee vuren Kandidaat McCarthy bil de arbeiders - - Door de DDR Doorreisverbod voor het eerst toegepast Pracht kwaliteit - Geheel bewerkt Echt handwerk THE EUROP-ASIATIC WAREHOUSE Kampervest hk. Turfmarkt In dit artikel wordt met „na Vietnam" bedoeld de toekomstige tijd, die naar men mag hopen het einde van de Vietnamese oorlog zal bren gen een ontwikkeling waarover men niet gelukkig genoeg kan zijn. Niet alleen zal er dan een eind komen aan alle oorlogsellende ginds (al zullen de sporen ervan lang blijven) maar bovendien kan men dan zeggen dat de hele wereld aan nog veel erger is ontsnapt: steeds is er bij dit conflict het gevaar dat het uitloopt op een wereldoorlog. 'astgelofyen NA VO Doorlichting Bossen in Oost-België verboden gebied voor wandelaars y '.y W. f .V De uitkomsten van het beruchte Duitse plan „Leber" dat strekt tot bescherming van de Duitse spoorwegen, zijn voor de Nederlandse wegvervoerders bijzonder tragisch, maar bedreigen ook diverse sectoren van onze export. Het rigoureus beperkt aantal vergunningen voor grens passage door vrachtauto's heeft nu al geleid tot een werkloos thuisblijven van een aanmerkelijk percentage chauffeurs en laadruimte, waardoor een tekort aan vervoerscapaciteit is ontstaan en een grote financiële strop boven vrachtbedrij- ven is komen te bengelen. De Duitse spoorwegen hebben aan deze situatie nog geen cent verdiend, de Duitse autovervoerbedrijven hebben er insgelijks groot nadeel van, de invoer en doorvoer van grote hoeveelheden goede ren naar Duitsland zijn ernstig vertraagd en de papierwinkel der douanekantoren is naar bureaucratische zeden nog wat uitgebreid. Ziedaar wat er op dit ogen blik 'aan de hand is in een belangrijke sector van de „Europese Economische Gemeenschap", die andermaal een jam merlijk figuur slaat. De maatregel van de Duitse regering, uitgedokterd door minis ter Leber, kan worden gerangschikt on der de categorie van protectionistische anachronismen die herinnert aan het duisterste verleden van Europa. De kunst matige opvijzeling van nationale econo mische objecten door gebruikmaking van grenssluitingen en contingenteringen is een bij uitstek verouderd systeem, waar tegen de E.E.G. indertijd haar idealisti sche veldtocht is begonnen. Het is een economisch nationalisme eerste klasse, dat volkomen in strijd is met het beginsel van de Europese samenwerking. Niet om dat het Nederlandse belangen schaadt, want dat zou eveneens eng natio nalistisch geredeneerd zijn maar omdat het Europese belangen opoffert De Nederlandse vrachtvervoersbedrijven vormen een belangrijke schakel in het inter-Europese vervoer. Hun dienstverle ning is een praktische supra-nationale institutie, in het kader van een efficiënte Europese taakverdeling. Het gaat er in de E.E.G. juist om, de Europese economi sche machine zo vlot mogelijk te doen lopen door de raderwerken haarfijn op elkander af te stellen. Als Europa een ,goed georganiseerd en efficiënt geme chaniseerd bedrijf" moet worden ter ver vanging van de ouderwetse nationalis tisch geïsoleerde economieën, dan. heeft de Duitse minister Leber wel een reus achtige stap terug gedaan. Helaas bestaat de indruk dat staatsse cretaris Keyzer zich al te gemakkelijk heeft laten afschepen, toen het plan van Leber nog in een stadium van discussie was. Het feit dat de spoorwegen ook in ons land overheidsbedrijf zijn en even eens met grote verliezen werken, heeft de Nederlandse wegvervoerders misschien in een nadelige positie geplaatst toen het erom ging, van regeringswege krachtig stelling te nemen tegen de protectionis tische voornemens van Duitse kant. De Nederlandse Spoorwegen ondervinden immers ook sterke concurrentie van het wegvervoer. Zou de export noodgedwon gen moeten overschakelen spoorwegen, dan zouden de Nederlandse Spoorwegen daar eveneens van profite- n. Het gebrek aan wegen speelt ook een grote rol in deze ontwikkeling, maar ook dat is een overheidszaak aan beide kan ten van de gfens. Het is echter düidelijk dat de toekomst van Europa als geïnte greerde huishouding ernstig op het spel zou komen te staan, indien de interne Europese vervoersbehoefte door aparte nationale belemmeringen in een bepaalde richting zou worden geleid om redenen van rentabiliteit der overheidsbedrijven. Egn gezonde ontwikkeling kan slechts worden bevorderd door een nauwkeurig afwegen van de eisen der efficiëncy en de onverdroten Europese integratie van de daaruit voortvloeiende voorzieningen. Het wegvervoer is niet weg te denken uit het patroon van Europese economische welvaart, omdat het een van de steun pilaren van goederencommunicatie is en dus van marktontwikkeling in Europese zin. Alles wat die marktontwikkeling kunstmatig binnen nationale belangen- perkjes houdt, is in strijd met het Euro pese economische beginsel. De Europese samenwerking is geen kwestie van schone theorie, maar van harde praktijk. (Van onze correspondent) LONDEN. De opschudding over Enoch Powells speech over het immigranten- probleem en over zijn daarop volgens ontslag als lid van het schaduwkabinet door oppositieleider Edward Heath duurt in Engeland onverminderd voort. Powell trachtte op zijn beurt maandag Heath een stoot toe te brengen door hem in een brief ervan te beschuldigen dat hij uit vrees voor reacties van buitenaf vaak zijn standpunten verzwakt of wij zigt. Heath heeft zulks ten stelligste ont kend. Overigens zal Powell Heath blijven steu nen. Op wel een beetje al te vleiende \yi.j- ze voegt Powell er aan toe dat hij gelooft dat Heath premier zal worden en voor spelt hij dat Heath een buitengewoon be kwaam ja zelfs een groot premier zal zijn. Powell ontkent dat hij een racist is. v., Heath had zijn speech racistisch ge- op Duil se noemcj Daarmee had hij bedoeld dat Po well de goede betrekkingen tussen de rassen in gevaar heeft gebracht. Heath maakte later nog eens duidelijk dat het opruiende karakter van de rede de uit sluitende oorzaak is van Powells (ver wijdering uit het schaduwkabinet. Heath wordt hierbij door al zijn collega's ge steund. Heath verklaarde gisteravond voor stander te zijn van beperking op immigra tie van kleurlingen. Maar hij is tegen het voorstel van Powell de immigranten die al het land zijn te betalen om hen naar ■hun land van herkomst te laten terug gaan. Het doel van de conservatieve politiek is inzake de rassenkwestie matiging te be trachten en verdraagzaamheid na te stre ven. Powell is daar door zijn ongelukkige uitvallen dwars tegen ingegaan. Maandag kreeg Powell honderden brieven en tele grammen, waarin instemming met zijn re de werd betuigd. In de Midlands staakte een groep bouwvakkers een halve dag uit protest tegen Powells ontslag door Heath. Zij behoren tot degenen die het onaanvaardbaar achten dat een Lager- (Van onze correspondent) BRUSSEL. Koning Boudewijn van België heeft zoals gemeld, gisteren de voorzitter van de Belgische Socialistische -u-tij, Leo Collard verzocht een regering vormen. Collard heeft de opdracht aan aard en later op de dag heeft hij er het iat van het bestuur van de B.S.P. op gekregen. Collard verklaarde dat hij alleen heil ziet in een katholiek-socialistische rege ringscoalitie en dat hij eerst met de CVP samen een regeringsprogramma wil op stellen om pas daarna een regering te vormen. Daarover heeft hij gistermiddag een eerste gesprek gevoerd met de voor zitter van de CVP. In bepaalde katholieke politieke krin gen laat men doorschemeren dat men voorlopig nog niet gewonnen is voor een coalitie met de socialisten. Toch is het wel zo dat de meest vooraanstaande ka tholieke politici, zoals bijvoorbeeld Theo Lefèvre, nu meer zien in een katholiek- socialistische regering dan in een voort zetten van de katholiek-liberale samen werking, zoals die in het kabinet-Vanden- boeynants heeft plaatsgevonen. Leo Collard is in 1902 geboren. Hij is sedert 1932 socialistisch Kamerlid en hij ook burgemeester van Bergen in de provincie Henegouwen. Verscheidene ma len is hij minister geweest. Collard is al negen jaar voorzitter van de BSP. huislid de vrijheid te zeggen dat hij denkt ontnomen zou zijn. Dit is natuurlijk niet zo. Evenals in een echte regering dragen de leden van het schaduwkabinet van de oppositie een ge zamenlijke verantwoordelijkheid voor de politiek van hun partij. Powell blijft vol houden dat hij niet daarvan is afgeweken. Zelfs al zou dit wel het geval geweest zijn, dan zou Heath hem toch hebben laten vallen wegens de onverantwoorde lijke manier, waarop Powell zijn stand punt heeft ménen te moeten formuleren. Overigens zijn het slechts nuance-ver schillen tussen Powell en de grote meer derheid van de conservatieven, die van oordeel zijn dat de immigratie zo. veel mogelijk dient te worden beperkt wegens het tekort aan woningen en scholen en ge brek aan arbeid. Heath verklaarde dat het onmenselijk zou zijn om zoals Powell wil de overkomst van vrouwen en kinde ren van immigranten geheel stop te zet ten, waardoor er in de Britse steden troe belen zouden ontstaan. Heath bevindt zich thans tussen twee vuren. De rechtse groep in zijn partij is in vuur en vlam omdat hij Powell aan de dijk heeft gezet en de progressieve vleugel komt in opstand, omdat Heath de frac tie tegen het nieuwe wetsontwerp op de rassenbetrekkingen zal laten stemmen, waardoor hij bovendien Powell en andere scherpslijpers aan zijn zijde krijgt. MARSEILLE (Reuter). „Dit is een overval"riep de rover Dimitri Hadjilouloudes, toen hij met getrokken pistool in Marseille een bankgebouw binnenstormde. Het waren zijn laatste woorden. De rover schoot zichzelf per ongeluk in de dij en overleed enige uren later aan een slagaderlijke bloeding. ADVERTENTIE De progressieve democratische kan didaat Eugene McCarthy schudt handen van Amerikaanse arbeiders tijdens zijn bezoek aan een fabriek in Michigan. HELMSTEDT (AP) De D.D.R. heeft gisteren voor het eerst het door reisverbod voor Duitse kabinetsleden en hoge regeringsfunctionarissen toegepast. Functionarissen var de Westduitse doua ne hebben bekend gemaakt dat de com munisten een 66-jarige gepensioneerde ambtenaar van het federale ministerie voor Huisvesting hebben verboden naar West-Berlijn te rijden over het Oostduit- se deel van de Autobahn. De ambtenaar die zes maanden gele den met pensioen is gegaan werd bij de Oostduitse grenspost Marienburg tegen over de Westduitse grenspost Helmstedt tegengehouden. Zijn vrouw mocht verder reizen maar de man moest terug naar Hannover en vandaar naar zijn plaats van bestemming vliegen. Decoratief Praktisch Exclusief Normale prijzen: Cont. afgeh. Lengte 70 cm 225,— 100,— Lengte 88 cm 340,— 150,- Lengte 100 cm 450, 200,- Afmetingen 70, 88 en 100 cm Dit is geen misvormd vogelei maar een beeldhouwwerkje van 22.000 jaar ovd, Het werd opgegraven in Afghanistan door archeologen van het Amerikaanse museum van na tuurlijke historie in New York. De voorstelling is een mannenkop ge grift in leisteen. Voor Nederland lijkt dit hét ogenblik om de buitenlandse politiek die het voert opnieuw door te lichten. Omdat die politiek tot dusverre, en al van 1945 af, geheel steunt op de betrekkin gen met de Verenigde Staten. Die hoeksteen van ons buitenlands beleid vindt men noch in de Organisatie dei- Verenigde Naties, noch in de EEG. Evenmin is de Benelux die hoeksteen, en zelfs niet de NAVO (voor zover men die kan scheiden van de relaties met de USA). Deze Nederlandse politiek paste be ter bij de verhoudingen van 1945 en kort daarna, bij de eerste jaren dus van de koude oorlog, dan bij die van nu. In 1945 lag bijna geheel Europa» „plat" en tegenover de immense taak van de opbouw stond een pijnlijk ge mis aan hulpmiddelen, aan goud, aan dollars. En alleen daarmee kon men snel kopen wat nodig was. Het is de eeuwigdurende verdienste van de Amerikanen geweest, dat .zij toen met een enorm hulpprogramma, het Marshall Plan, zijn gekomen. Dat metn in die dagen pro-Ameri kaans was, ook in officiële kringen is logisch. Maar dat men het net zo ge bleven is, althans in officiële kringen, is bedenkelijk en doet denken aan een zekere aderverkalking of, zo dat de verklaring niet is, aan een starheid die alle souplesse mist en die geen oog heeft voor de vele wijzigingen in de toestand èn bij ons èn in de Verenig de Staten. Daarover behoeft men niet uitvoerig te zijn. Nederland, klein als het is, heeft zijn zaakjes weer goed in orde financieel vooral, economisch en sociaal wat minder (de werkloosheid in sommige buitenprovincies), maar alles bijeengenomen gaat het toch lang niet slecht wanneer men in aanmer king neemt hoe het dadelijk na de be vrijding was gesteld. Dat geldt niet alleen voor Nederland, maar ook voor België. West-Duitsland en Frankrijk de groep van landen, die tegenwoor dig samen beschikken over het groot ste deel van de bekende goudvoorra den op aarde! Wat in Amerika te zien is geweest is aan de ene kant een verdere groei van de van ouds befaamde prosperity, aan de andere kant een politiek die én in eigen land én in Vietnam vastgelo pen is. Zonder het belang van alle branden in de grote steden te willen overschatten, kan men in zijn verhou ding tot de USA toch ook echt niet doe alsof er, letterlijk en figuurlijk, geen vuiltje aan de lucht was. De Vietna mese oorlog, hoewel nog niet voorbij loopt kennelijk toch uit op een onder handeling. Wat betekent dit voor Amerika? Géén nederlaag, maar duidelijk ook geen overwinning. Met alle wapenge weld is het het grootste land van de wereld niet gelukt om die oorlog op een grote afstand te winnen. Het heeft er zoveel van zijn goudreserves bij verloren dat de rest van de Westerse wereld op haar beurt Amerika bij moest springen en dat de gehele goud dekking van de dollar in feite is op gegeven. Past men deze grote en harde les sen van Vietnam toe op de NAVO, dan zal men moeten besluiten dat wij in het onverhoopte geval van een Rus- sisch-eommunistische aanval op West- Europa van de NAVO (lees van de Amerikaanse hulp via deze verdrags organisatie) zeker niet meer kunnen verwachten dan wat de Amerikanen nu in Vietnam vermochten tenzij misschien wanneer zij zouden werken met infernale waterstofbommen, die tegelijk onze eigen ondergang zouden bezegelen. Terwijl in ieder geval de verwoes ting nog veel groter zou worden dan in Vietnam (ondanks alles een nogal plaatselijk gelocaliseerde oorlog) wijst niets erop dat de Amerikanen meer succes zouden' hebben met hun vijan den dan in Vietnam. Dus uit de NAVO? Geenszins, mits er een NAVO van te maken is die ons een zekere preventieve beveiliging schenkt terwijl Nederland zelf dat is het vólk van Nederland en zijn ge kozen vertegenwoordiging de con trole herkrijgt over alles wat de NAVO op ons grondgebied zou kunnen doen indien de nood aan de man kwam. Her krijgt Nederland die controle niet, dan valt te vrezen dat de NAVO, in plaats van ons te beveiligen, ons zal vermor zelen. Heilloos lijkt het ons ook om in dit uiterst dicht bevolkte land te spelen met wapentuig zó gevaarlijk dat het gebruik ervan gelukkig door interna tionale verdragen aan banden zal wor den gelegd. Maar waarom er dan voor raden van aan te laten houden dooi de NAVO, en dat nog wel in ons ach tertuintje? De noodzaak van eigen beveiliging voor het geval van aanvallen op klei nere schaal, of overslaande onrust, uit het Oosten afkomstig, spreekt als een tweede les uit de ontwikkelingen van de laatste jaren. Territoriale een heden van ons leger moeten beschik baar zijn voor deze eigen beveiliging Wij kunnen en mogen niet alles op de NAVO-kaart zetten. Er zijn allerlei si tuaties denkbaar, waarop het verdrag niet van toepassing is en interventie niet eens wenselijk zou zijn, maar waarin de eigen macht van ons land moet kunnen optreden het liefst za gen wij dit voorbereid in Benelux-ver- band, ja, misschien wel op grond van een informele samenwerking op mili tair gebied binnen de gehele EEG, dus óók met Frankrijk, Italië en West- Duitsland. Terwijl wij vóór handhaving van de banden met de NAVO zijn, gevoelen wij totaal niets voor de voortzetting van een bijvoorbeeld in vergelij king met België disproportioneel grote Nederlandse bijdrage aan deze verdragsorganisatie. Dit eist van onze gemeenschap veel te grote offers,waar van de aanslagbiljetten van de belas tingen telkepjare het beste bewijs vor men. Maar in ieder geval, wat ook onze .contributie" van de NAVO zal wor den: doorlichting van de buitenlandse politiek. Met handhaving van de goede betrekkingen met de Verenigde Staten moet het mogelijk zijn om tot een po litiek te komen welke veel minder een zijdig gericht is, die niet alles alleen van Amerika verwacht en die ons in feite want dat is de waarheid in Europa isoleert. De reizen van minis- er Luns naar de landen van het Oost dok ten spijt. Als het dan toch gaat over reizen van officiële aard, dan zagen wij veel liever een koninklijk bezoek aan Pa rijs. Onze koningin en prins zijn daar bijzonder gezien en zij zouden er zon der twijfel uitstekend worden ontvan gen. Dat onze betrekkingen met Frank rijk, al is het maar op een formeel vlak, heel wat kunnen worden verbe terd, betoogden wij een vorige keer. In het kader van de betrekkingen tot Amerika, herzien in het licht van de gewijzigde omstandigheden, past dan misschien óók wel een staatsiebezoek. Want het zou een tragische fout zijn om van het ene uiterste in het andere te vervallen en daarmee anti-Ameri kaans te worden. (Van onze correspondent) KERKRADE Alle Belgische gemeen ten langs de Duitse grens hebben beslo ten de bossen te sluiten voor wandelaars. Het hele bosgebied in Oost-België vanaf Vaals tot aan de Hoog-Ardennen is van af gisteren verboden gebied voor wande laars en natuurliefhebbers. De maatregel om het „Hoge Ven" af te sluiten is geno men om bosbranden te voorkomen en blijft van kracht zolang het warme weer aanhoudt. Midden-Oosten. Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft bekendgemaakt dat hij een vertegen woordiger naar het Midden-Oosten zal zenden om een onderzoek in te stellen naar de omstandigheden waaronder de burgers verkeren in de Arabische ge bieden, die door Israel in juni vorig jaar zijn veroverd. Tsjechoslowakije. De Tsjechoslowaakse minister van Buitenlandse Zaken Jiri Hajek heeft te kennen gegeven dat zijn regering geen onmiddellijke mogelijk heden ziet om de betrekkingen met West-Duitsland te normaliseren. Elke stap in die richting dient te worden ge baseerd op besprekingen met de ge allieerden van het Sovjet-blok. zo zei hij. Griekenland. De Griekse eerste minister, George Papadopoelos, heeft in een te levisie-vraaggesprek gezegd, dat het een kwestie van jaren zal zijn voordat Griekenland voor verkiezingen rijp is. Ruimtevaart. Reeds 21 landen hebben het verdrag getekend, dat maandag in Mos kou, Londen en Washington ter onder tekening is gedeponeerd. Dit verdrag be helst internationale samenwerking bij 't redden van ruimtevaarders en het te ruggeven van voorwerpen uit de kosmi sche ruimte aan het land van herkomst. Thien Khiet, leider van Zuidvietnam'g machtigste en meest militante groep boeddhisten heeft voorgesteld ter gele genheid van boeddha's verjaardag op 11 mei de wapens neer te leggen. Sartre. Jean-Paul Sartre zal één van de sprekers zijn op een vergadering die de Amerikaanse Black Power organisatie op 29 april in Parijs zal houden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3