„Spes" vertrekt vanavond weer uit IJmuiden naar Polen Kapitein Van der Plas ander vervoer naar neemt huis Kamer van Koophandel dringt aan op goede oost-west-ver bindin g „In Zuid-Kennemerland geen grote nieuwe industrieën Schaakduel tussen abonnees en Kijk Uit mgm RIJKSWEGENPLAN 1968 Rort IJmondnieuws Botsing tussen bromfietsers BESTUUR KAMER VAN KOOPHANDEL HAARLEM: Rekening houden met belangen van gevestigde bedrijven Amsterdamse Poort wordt knelpunt DINSDAG 23 APRIL 1968 7 UK lit ii 1 mm*till W*t*é:'"0 Verbolgen Commando Twaalf mijl Onbegrijpelijk Geprest Doorgaan - - 'M <0 1 !"^»l 4 -"vl SIP Noord-Zuidverbinding wellicht niet nodig Overleg Kamer van Koophandel: Rie Timmer verslagen Sport in het kort mmmgÊÊÊÊÊÊm s - xA Lx' xL g.y .x. y'- yxLxyLi-yxyxx Vi x x :S/Lx:L'xLL::':\y: ^V^x xxx'x-'..'LLxixxx-. x xLy:; (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Het Nederlandse motor schip „Spes" is maandagmiddag om twee uur uit Swinoujscie in IJmuiden aange komen, drie dagen later dan het schema aangaf. De kapitein van de kustvaarder zit nog in Polen gevangen; hij wordt bin nen enkele dagen met een andere boot, per vliegtuig of trein in Nederland terug verwacht, nadat maandagmorgen een be drag groot 15.000 Amerikaanse dollars voor zijn vrijlating werd betaald. Onmiddellijk na aankomst in IJmuiden begon het schip zijn lading ongebluste kalk te lossen bij de Kalkzandsteenfabriek verse melk, groenten en andere proviand werden besteld en men begon verdere voorbereidingen te treffen om dinsdag avond opnieuw naar Polen te vertrekken, om daar kalk te halen, zoals deze coaster dat al bijna tien jaar doet: „business as usual". op hun kapitein te willen wachten, kregen zij te horen dat dit dan nog wel enige tijd zou kunnen duren want zo iets zou alleen na betaling van 15.000 dollar kun nen gebeuren, een bedrag dat niet aan boord aanwezig was. De „Spes", die op de vorige uitreis kapitein v. d. Plas op de brug had, stond op de jongste thuisreis onder commando van stuurman Bos. Er waren voorts nog drie Nederlanders en twee Portugezen aan boord. Marechaussee, douane, reder en impor teur sprongen op het schip onmiddellijk nadat het voor de grote bunker in de Haringhaven was gemeerd. Mevrouw v. d. Plas, echtgenote van de in Polen ge vangen gehouden gezagvoerder, arriveer de een half uur later uit Katwijk en ging eveneens aan boord. Een als stuurman dienstdoende neef en naamgenoot van reder In 't Veld hij studeert in Delft architectuur, is in het bezit van het stuurmansdiploma en vaart af en toe op ooms schip vertelde het volgende over het jongste Poolse avon tuur. De „Spes" bevond zich in de vroege ochtend van woensdag 17 april na ver trek uit Swinoujscie op 12 mijl van de kust, naar zijn mening binnen de terri toriale wateren van Oost-Duitsland. Waarschijnlijk hebben de Polen eerst overleg met de Oostduitse autoriteiten ge pleegd alvorens zij overgingen tot de aan houding van de „Spes". De aanhouding werd voorafgegaan door twee waarschu wingsschoten vanaf een achtervolgend Pools marine vaartuig: de granaten plons den voor en achter het Nederlandse schip. De „Spes" werd geënterd en er sprongep tien tot de tanden gewapende mannen aan boord, die er geen twijfel aan lieten wie de lakens zouden gaan uitdelen op het on der Nederlandse vlag varende schip. In middels groeiden de Poolse zeestrijdkrach ten die de 600 brt metende Nederlander omringden tot zes eenheden. Begeleid door deze Poolse „task force" voer de „Spes" opnieuw de haven van vertrek binnen. Protesten hielpen niet. Wie van de vijf Nederlandse en twee Portugese opvaren den zich verplaatste, om welke noodza kelijke reden dan ook, kreeg een pistool, karabijn of Tommygun in de rug mee met daarachter een grimmig kijkende Pool. Stuurman In 't Veld, noch een van de andere opvarenden zei te weten waarom hun schip teruggehaald is. Nog minder begrijpen zij waarom hun kapitein later werd gearresteerd. De „Spes" was volkomen normaal dooi de Poolse douane uitgeklaard, er was bij hun weten niets gebeurd waardoor hun, vertrek illegaal zou zijn geweest. Na de terugkeer in genoemde Poolse haven werden alle opvarenden in ploegen van boord gehaald om een bloedproef te ondergaan. Niemand had zich aan sterke drank te buiten gegaan, maar ook nu hielp geen enkel protest. Het schip werd zorgvuldig doorzocht. Kapitein v. d. Plas werd door een offi cier verzocht voor een verhoor, dat twee of ten hoogste drie uur zou duren, mee te gaan naar het kantoor van de militair, vermoedelijk een kolonel. Gezagvoerder v. d. Plas is niet meer naar zijn schip te ruggekeerd. Wel stuurde hij een briefje met het verzoek een handdoek en wat zeep mee te geven omdat hij die wel hard nodig zou hebben in de cel. Leden van de bemanning zijn door de Polen geprest een in het Pools opgesteld proces-verbaal te ondertekenen, nadat zij er op gewezen waren dat zij zwaar ge straft zouden worden indien zij een on juiste verklaring, via een tolk, hadden af gelegd. Toen zij opwierpen de Poolse taal niet machtig te zijn en aldus het Poolse proces-verbaal niet konden lezen, werd gedreigd dat zij het land niet zouden mogen verlaten als zij weigerachtig ble ven het dokument te ondertekenen. De „Spes" mocht opnieuw naar Neder land vertrekken nadat vierduizend dollar uit de scheepskas was gestort. Omdat men aan boord van de kustvaarder had begrepen dat de aanhouding op zee en het terughalen van het schip „gegrond" waren op een andere interpretatie van „uitklaren" door de Polen dan die van kapitein v. d. Plas en zijn officieren, ver zocht men uitgeklaard te worden. Tot al ler verbazing verklaarde de nu verbaasd kijkende Polen dat zo iets toch al lang ge beurd was, namelijk voor het eerste ver trek. Toen officieren en matrozen zeiden Zeer verbolgen toonde zich de impor teur van de lading, de heer H. Roskam, directeur van Roskimex in Amsterdam. Hij bezwoer deze onverkwikkelijke zaak op het hoogste niveau te zullen voorbren gen en bij de in ons land vertoevende Poolse economische missie. Ginds in Polen is immers iets gebeurd, voor de tweede keer, dat in het economische ver keer tussen beschaafde landen onmogelijk door de beugel kan. In de herfst van vorig jaar werden kapitein v. d. Plas en zijn eerste stuurman in Polen gearres teerd, op belachelijke tenlasteleggingen, De twee Portugese matrozen, tweede stuurman In 't Veld en de heer Brinkhuis van de „Spes" na aan komst in IJmuiden. die nooit waar gemaakt zijn. Waar is het de Polen toch om te doen? - zo vroeg hij zich af. Mogelijk ligt de oorzaak bij één persoon, een kleine plaatselijke dictator, behept met grillen zoals elke dictator dat is. „Ik was onlangs in Warschau. Er was een straatoploop waarbij luidkeels „Ges- tapo-zwijnen" naar de politie geroepen werd. De politiemannen verloren echter hun beheersing niet, ze leken er gewend aan te zijfl" aldus de heer Roskam. In bijna tien jaar zaken doen met Polen hebben de mannen van de „Spes", kapi tein v. d. Plas voorop, zich vele vrienden in dat land gemaakt. Zij ondervonden daar bijzonder veel hartelijkheid en kon den daar gaan waar ze wilden. Dit ver klaarden de heren in 't Veld en de heer Roskam, alsmede alle andere betrokkenen op het schip. Deze laatste grillen en die kwestie van vorig jaar blijven volkomen onbegrijpelijk. „Als wij over enkele dagen weer in Polen zijn waarom zouden we niet, wij doen toch goede zaken en het werk aan boord wordt goed betaald dan is alles weer als voorheen, allemaal ouwe jongens", meent neef-stuurman-student In 't Veld. „Maar het moet nu eindelijk toch eens uit zijn met die boetes en borgsom men voor iets waarin de Polen er vol komen naast zijn. Het gaat op die manier veel te veel geld kesten en de bedoeling is immers dat er verdiend en niet op toegelegd wordt". «ji. I imT'JWiW.' ''ui pwwtw.. - r >.i.i De kustvaarder „Spes" van de O.A.L. in de IJmuidense Haring haven na zijn tweede Poolse avon tuur. (Van onze streekredactie) HAARLEM Naar aanleiding van het door het College van Gedeputeerde Staten ter visie gelegde Rijkswegenplan 1968 heeft het bestuur van de Kamer van en omstreken een brief aan de minister van Verkeer en Waterstaat gezonden, waarin het zijn bezorgheid uitspreekt, dat in het ontwerp niet is voorzien in een ver betering van de verbinding oost-west door de Haarlemmermeer, zoals die thans be staat via Aalsmeer en Hoofddorp. Het bestuur stelt voorts in zijn schrij ven, dat van de zijde van Rijkswaterstaat was vernomen, dat de minister van me ning is, dat deze weg primair bestemd is voor regionaal verkeer, zodat verbetering of aanleg via een nieuw tracé tot de taak van de Provincie behoort. Het bestuur van de Kamer van Koophandel kan deze opr vatting niet ten volle delen, aangezien van deze weg gedurende het bollenseizoen en in de zomermaanden een zeer druk ge bruik wordt gemaakt met name ook door de grote toeristenstroom van en naar de kust, waarbij blijkt, dat de capaciteit veel te gering is. Voltooiing van Rijksweg 6, die uitmondt bij de Velser tunnel, zal hier in volgens het bestuur geen verbetering brengen. Het zeer lucratieve bezoek van buiten- Vrouwengroep P.v.d.A. De afdeling iJmuiden-Driehuis van de Vrouwenbond van de Partij van de Arbeid houdt op woensdag 24 april om acht uur 's avonds een bijeenkomst ten huize van mevrouw Ter Haar, Lange Nieuwstraat 574 in IJmuiden. Als afsluiting van het seizoen zal op 14 mei een tocht worden gemaakt naar Amsterdam, waar onder meer het Tropenmuseum zal worden bezocht. Eerste stuurman Bos, die de „Spes" veilig naar IJmuiden bracht, nadat kapitein v. d. Plas gevangen ge nomen was in Polen. (Van een verslaggever) CASTRICUM. Op het rijwielpad van de Zeeweg nabij de ingang van het kampeer terrein zijn zondagmiddag om kwart voor vier een bromfietser uit Krommenie en een bromfietser uit Amsterdam met el kaar in botsing gekomen. De Amsterdam mer liet bij het linksafslaan de doorgang niet vrij voor de bromfietsenbestuurder uit Krommenie. Deze moest tezamen met zijn echtgenote naar het St. Jans ziekenhuis in Zaandam worden overge bracht. De man liep een hersenschudding op, de vrouw een gebroken been. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Voor de industriële werkgebieden in Zuid-Kennemerland dient zoals G.S. stellen in het streekplan te worden gestreefd naar kwaliteitsverbetering van het industriële apparaat. Gezien de pla nologische situatie op dit moment, is Zuid-Kennemerland echter niet het gebied voor het aantrekken van grote nieuwe industrieën. Wij achten het wel juist dat zo veel mogelijk reke ning wordt gehouden met de belangen van reeds gevestigde bedrijven, zo stelt het bestuur van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haar lem en Omstreken in „Enkele notities naar aanleiding van de herziening van het streekplan voor Zuid-Kenne merland 1968". Deze notities van het bestuur, zullen worden besproken op de vergadering die donderdagavond 25 april door de Kamer in Haarlem wordt gehouden. Het bestuur schrijft in haar notities beducht te zijn voor de toelichting die door G.S. bij het streekplan wordt gegeven en waarin wordt gesteld dat voor bedrijven die niet noodzakelijk aan vestiging in Zuid-Kennemerland zijn gebonden, vestiging in gebieden waar het aan bod van arbeidskrachten ruimer is, op den duur aantrekkelijker zal zijn Een dergelijke richtlijn, zo meent het bestuur van de Kamer, houdt de moge lijkheid in dat goedkeuring wordt ont houden aan plannen die wel degelijk te verwezenlijken zouden zijn. Het is bij de Kamer bekend dat verschillende bedrijven in haar district in de nabije toekomst uit breiding overwegen. Eveneens is bekend dat het tekort aan woningen voor vele bedrijven nog een probleem vormt. Het is onze overtuiging dat in onder ling overleg in vele gevallen een oplossing kan worden gevonden zonder dat daar door de kwaliteit en aantrekkelijkheid van Zuid-Kennemerland, als woon- werk- en ontspanningsgebied worden aangetast, zo- stelt het bestuur. Wat de aanleg van wegen betreft stelt het bestuur zich geheel achter een ver betering van de oost-westverbinding be zuiden de agglomeratie Haarlem. Optimale ontwikkeling van het Noord zeestrand als recreatiegebied acht het be stuur zeer belangrijk. Een gemakkelijke toegankelijkheid ervan dient dan ook te worden bevorderd. Ten aanzien van het definitieve tracé van een oost-westverbin ding wordt geen standpunt ingenomen. „Onze gedachten gaan echter uit naar het tracé dat door ir. De Ranitz werd ont worpen". zo wordt gesteld. Ten aanzien van de noord-zuidverbin ding door de duinen vraagt men zich ech ter af of de noodzakelijkheid daarvan vol doende onderzocht is. In de notities wordt in dit verband er op gewezen dat het streekplan voor Zuid- Kennemerland dient te worden gezien te gen de achtergrond van de 2de Nota op de Ruimtelijke Ordening, het Streekplan voor het Noordzeekanaalgebied en het Rijkswegenplan 1968. Uit deze stukken, al dus het bestuur van de Kamer, blijkt, dat verschillende noord-zuidverbindingen tot stand zullen komen, waaronder rijks weg 16 Het bestuur is dan ook van mening dat de in het streekplan voorgestelde noord- zuidverbinding economisch bezien voor het bedrijfsvervoer niet urgent is. In de no tities wordt geschreven dat het bestuur voorkomt dat ook in verband met het toe risme weinig behoefte aan een noord-zuid verbinding via de snelweg bestaat Gezien de grote afbreuk die de voor gestelde noord-zuidverbinding zal toebren gen aan natuurschooon en recreatie gebieden, lijkt het het bestuur juist dat eerst nader worden onderzocht of de aan leg van een dergelijke verbinding voor all aspecten van het verkeer noodzakelijk is In de notities wordt er op gewezen dat economische en planologische aspecten niet meer van elkaar gescheiden kunnen worden bezien. Het bestuur acht het dan ook juist en van belang dat zowel bij de afronding der planologische ontwikkelin gen als bij de verbetering van het indus triële apparaat door de overheid van te voren overleg wordt gepleegd met verte genwoordigers van het bedrijfsleven. Het bestuur stelt de Kamer voor in de geest van deze notities een brief tot G.S van Noord-Holland te richten. landse toeristen, met name uit Duitsland, maar de laatste jaren ook uit de andere E.E.G.-landen, dient naar de mening van de Kamer van Koophandel zeker gezien te worden als een groot nationaal belang. De intensiteit van dit toerisme kan, zoals in de praktij is gebleken, zeer ster beïn vloed worden door goede of minder goe de verbindingen. Het bestuur meent voorts, dat deze weg tevens van grote be tekenis is voor het verkeer uit het midden en zuiden van het land van en naar de luchthaven Schiphol. Het bestuur besluit het schrijven met het verzoek alsnog te overwegen voor een goede oost-west verbinding een plaats in te ruimen in het definitieve Rijkswegen plan, waarmee het toerisme en het be drijfsleven ten zeerste gediend zullen zijn. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Het bestuur van de Ka mer van Koophandel voor Haarlem en Omstreken heeft in een schrijven aan het college van B. en W. van Haarlem aan vullende suggesties gedaan op een eerder door de Kamer uitgebracht rapport met betrekking tot de verkeersconsequenties na de opening van de nieuwe Schipholweg. Op dit rapport was op 23 oktober van het vorig jaar een reactie van de hoofd commissaris van politie gevolgd, waarna B. en W. de Kamer meedeelden, dat niet zou worden overgegaan tot het wijzigen van bestaande routes en bewegwijzerin gen. Het bestuur van de Kamer van Koop handel dringt er nu op aan de verkeers intensiteit rond de Amsterdamse Poort zo veel mogelijk te beperken, omdat door de werkzaamheden die daar moeten leiden tot een verbetering, gevaarlijke situaties zullen ontstaan. Het verkeer, komende van de Velser tunnel, is thans bewegwij- zerd volgens de route:, Delftlaan, Ver- spronckweg, Kennemerplein, Prinsenbrug, Amsterdamsevaart en Prins Bernhard- laan. Het bestuur is van mening dat, zo als de verkeerssituatie nu is, het al min der gewenst is dit verkeer langs deze rou te te leiden. Opbrekingen rond de Amster damse Poort zullen zeker een andere rou te noodzakelijk maken. ARNHEM De Beverwijkse mevrouw Rie Timmer, die 3 ronden in de strjjd om het nationaal kampioenschap schaken drie winstpunten veroverde, is in de vier de ronde ten onder gegaan. Zij werd ver slagen door mevr. Tuk. De stand aan kop is momenteel: 1/4 mevr. Heemskerk, mevr. Timmer, mevr. Tuk en mevr. Vree ken allen 3 uit 4. (Van onze schaakmedewerker) IJMUIDEN. In de schaakwedstrijd met de schaakvereniging Kijk Uit hebben onze lezers de enig aanvaardbare zet ge kozen: Pg5-f3. Na het aanvankelijke ini tiatief van onze lezers beginnen de club schakers aanstalten te maken de bakens te verzetten. Hun 25ste keuze pion c6-c5 is een interessante zet die onze schaaklief hebbers zeker om de nodige aandacht vraagt. Hebt u uw keuze bepaald, zendt u dan uw voorkeurszet in aan de IJmuider Courant, Lange Nieuwstraat 427, IJmui den; aan de Beverwijkse Courant. Zee straat 18, Beverwijk of aan onze schaak medewerker, de heer Tj. de Jong, Sant- poortse Dreef 104, Santpoort-Noord. Vrijdag met de eerste postbestelling is de uiterste termijn. XXXXXXXJOOOOOOOOOOOCOCOOOOOOOOOOOOCXDOOOOOOOOOOO SCHAKEN. De Rotterdamse student v.d. Herik is zaterdag Nederlands kampioen schaken bij de studenten geworden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 7