Gymnasiasten en hebben strijdperk hbs'ers-B verlaten Studenten in Duitsland het meest critisch f «gestipt PGLLE, PELLI EN PINGO de vijf populieren Ons vervolgverhaal Eindexamens in laatste fase Jan de Melkboer over devaluatie Controlestation komt wellicht in Zuid-Zweden Voor drie miljoen aan narcotica in beslag genomen PANDA EN DE VS verloren voor ruim 462 miljoen aan vliegtuigen Deskundige dieven stelen pony's Laboratorium in Oostvoorne 13 Proef 'nsMMM Nu al! Kernwapenconferentie Proef 'ns... MMM... Nu al! In Zweedse hoofdstad 0 Proef 'ns... MMM... Nu al! In Vietnamese oorlog Kustbescherming D A y Y J O N E S is m dynamiet Y>M4T een mooi bos! Auees E T J E F O K f WOENSDAG 24 APRIL 1968 A ilia Een rervolgvorfceai door Ursula Curtisa 46) Op gewichtige en tegelijk eerbiedi ge toon stelde George het politiebu reau op de hoogte van zijn tantes re latie met mrs. Dimmock en de om standigheden die kennelijk tot dit on geval hadden geleid. Zijn tante, zei hij, was bejaard en erg van streek, maar als ze iets zou kunnen doen om de politie te helpen. Het politiebureau was ook bijzon der beleefd. Er zou een politieonder zoek en gerechtelijke lijkschouwing worden gehouden en een jury zou zich voor dat doel met de vrederech ter naar het streekziekenhuis bege ven waar de dode vrouw heenge bracht was, maar er was al een klacht binnengekomen van een man die met zijn paard bijna overreden was, door een „witharige vrouw die met een Cadillac over de weg had geslingerd" die morgen. Zij zouden zich in verbinding stellen met mrs. Marrable. Toen George en Hugh Darrah ver trokken waren, stond mrs. Marrable op en mengde met een bekwaamheid die iedereen die haar kende ver baasd zou hebben, een cocktail die zo sterk was dat menigeen er dron ken van zou zijn geworden. Een half uur later was ze bezig haar maaltijd klaar te maken niet het verfijnde soort maal waaraan ze gewend was, maar zomaar wat restjes uit de koel kast, toen Julia opbelde. Och, tante Elsa, het spijt me zo ontzettend. Het moet toch wel een vreselijke schok voor u geweest zijn allemaal. Hoe voelt u zich nu? Ik was even gaan rusten. Och, dat spijt me, zei Julia weer De kwestie is, we begrijpen best dat u liever thuis bent, juist nu, maar zou u het prettig vinden als we To- nia vanavond naar u toestuurden? We zouden haar hier in een taxi kunnen zetten, dan kan ze er binnen een half uur zijn. Tonia was de meid van de Marra- bles, een Indiaanse uit Isleta Pueblo, die uitstekend gedrild was door Julia en wier spottende, donkere ogen mrs. Marrable absoluut niet bevielen. Toch was het juist dit geweest waaraan mrs. Dimmock bijna een eind had weten te maken: die be zorgdheid voor haar welzijn, de uit nodigingen, de kostbare geschenken allemaal zaken die mrs. Marrable bijzonder ter harte gingen, waarvoor ze intrigeerde en leefde. Ze bedankte kortaf voor het aan bod van Tonia. O ja zeg, jouw mijnheer Darrah was vandaag bijzonder vriendelijk. Julia lachte even nonchalant. Niet bepaald mijn mijnheer Darrah hoor, maar het doet me genoegen het te horen. Mrs. Marrable keek onafge broken naar de gesloten overgordijn- nen. George leek me overigens niet helemaal zichzelf. Ik hoop dat die transactie in El Paso wel geslaagd is? De O ja, natuurlijk. Julia sprak op luchtige toon Het komt alleen omdat hij niet goed tegen vlie gen kan, weet u Maar één seconde, dacht mrs. Mar rable, toen ze even later de hoorn op de haak legde, héél even had Julia niet goed geweten wat ze moest zeg gen dus óf die transactie was he lemaal niet geslaagd, óf George had haar een andere reden voor zijn reis opgegeven. Een zieke vriend mis schien een vrouw in het spel? Marrable betwijfelde het; George was het type man die buitenechtelij ke slippertjes zou beschouwen als iets dat hij aan zijn manzijn verplicht was, hij zou wél altijd discreet te werk gaan, maar als hij op dat ge bied bijzonder veel pech zou hebben had of juist veel succes zou hij daar bepaald niet onder gebukt gaan. Het deed er op het ogenblik niets toe, het was later misschien nog eens iets dat ze zou kunnen gebruiken. Mrs. Marrable beëindigde haar maal tijd, waste af met haar gewone af keer voor dergelijke werkjes en trok zich terug in haar zitkamer. De stilte van het huis, het feit dat er zelfs ner gens een kraan drupte, deed haar niets. Het was ten slotte iets dat ze zelf had veroorzaakt. Het meisje aan de overkant zou de ze avond wel een oogje in het zeil houden, zij achtte er haar zelfs toe in staat, dat ze ergens buiten zou staan te kijken of er misschien licht zou worden aangedaan in de kamer van de dode vrouw, en er iets zou blijken van wat er omging in huis. De ge dachte maakte dat haar gezicht zich vertrok van woede, maar ze bleef grimmig zitten tot de gebruikelijke tijd. Aangezien mrs. Dimmock was ge storven terwijl ze bij haar in huis en in dienst was, zoü ze morgen onge twijfeld vragen moeten beantwoor den; ondanks alle beleefdheid van de zijde der autoriteiten was dit onver mijdelijk. Ze zou niet toestaan dat George erbij tegenwoordig was, over peinsde mrs. Marrable. Dat leek een beetje op moed inspreken, ja, ze zou den zelfs kunnen denken dat ze sa men iets hadden afgesproken. Een eenzame, oude vrouw, zag er boven dien veel breekbaarder en hulpelozer uit dat een oude vrouw met iemand met zo'n stoere gestalte als George die haar bijstond. Om tien uur ging mrs. Marrable kordaat langs de gapende muil van mrs. Dimmocks kamer en de geslo ten kast waarachter de rolstoel blonk en ging naar bed. (Wordt vervolgd) (Van onze correspondent) DE HAAG Gymnasiasten alpha, ver wikkeld in het eindexamen, konden de za ken gisteren rustig eens aanzien. Zij tra den pas na de middag aan voor de om loop der ere. De bèta's hadden er toen al een profijtelijk ochtendje opzitten, mèt de hbs'ers B de drie opgaven van stereo de lend. Commentaar op dat stereo: Niet al te onredelijk, met de eerste opgave zelfs vrij gemakkelijk (een kubus, doorsneden door een bol) en de derde wat lastig (een piramide, waarin een loodlijn en onder meer op die loodlijn een punt X de af stand van de top tot X vervolgens uit te drukken in één van de lange zijden van het grondvlak, 's Middags liepen de gym nasiasten dan nog tegen de Engels op. Daarmee was het voor het gymnasium bekeken. Vandaag gaan de hbs'er^-B nog door. Nadat zij vanmiddag het strijdperk I hebben verlaten, mogen hun collega's-A dan nog de donderdag uitdienen. Terug naar de kandidaten van het gym. 's Middags kwamen zij voor een vertaling Engels-Nederlands +e zitten, die sprak van nieuwe hoop voor het christelijk geluid in de politiek. Een actuele zaak, zou men zo zeggen. In deze vertaling werd verkondigd dat bij een hereniging van kerken belang wekkende politieke gevolgen mogelijk zou-1 den worden: een christelijk denken en handelen zou in grote mate van uniform optreden nationale en ideologische barri ères kunnen slechten. Het stuk veronder stelde enige geïnteresseerdheid in oecu- ADVERTENT1E aardfceien (Van onze correspondent) STOCKHOLM Tien internationale we tenschapsmensen, uit zowel de Verenigde ten als de Sovjet-Unie, houden in Stock-1 holm de volgende week een conferentie over seismologische problemen in ver- band met kernwapenproeven. Tijdens de conferentie zal men trachten tot overeenstemming te komen over de wijze waarop men langs seismologische weg controle kan uitoefenen op een even tueel kernwapenverbod. Aangenomen mag worden dat de be sprekingen onder meer het plan omvatten om in een van de Scandinavische landen een seismologisch station te bouwen dat even groot zal worden als het grootste station ter wereld dat in Montana (VS) staat. In Zuid-Zweden treft men voorbe reidingen voor de bouw van een seismo logisch station, waarmee kernwapenproe ven geregisteerd zullen kunnen worden. mene en politiek en was uit dien hoofde niet zo gemakkelijk. En dan de hbs'ers. Kandidaten-A be gonnen 's morgens met een stukje Neder landse correspondentie: Drie brieven op basis van een voorgenomen reünie van oud-leerlingen van de 100-jarige rijks-hbs te „Wimmesum". Een flink brok werk, ADVERTENTIE aaftltóei» vooral omdat er hier en daar nogal wat tact werd gevraagd. Probeer maar eens van ietwat formele kerkvoogden een kerk los te krijgen voor een feestelijke herden king! 's Middags vonden de hbs'ers A en B el kaar weer voor een vertaling Engels-Ne derlands, met als hoofd „Devaluatie". Wie zin voor humor had en over het vermogen beschikte nogal „droog" te kunnen verta len kon hier een meesterstukje afleveren. Even het slot ervan. De schrijver ontmoet op de dag na de devaluatie Jan de Melk boer en vraagt hem wat hij ervan denkt. De man zegt: „Ze halen ons neer in de ogen van de wereld, meneer! Ze halen ons neer, niets mepr en niets minder". Waarna de schrijver besluit: „Dat zit er niet zo gauw in, Jan. Je hebt meer dan een dozijn devaluaties nodig om dat voor elkaar te krijgen". MANNHEIM (DPA). Ondanks een uitgesproken „burgerlijke opvatting van de maatschappij" staan de meeste West- duitse studenten veel critischer tegenover de maatschappij dan de overige bevol kingsgroepen. Tot deze conclusie is de faculteit van politieke wetenschappen van de universi teit van Mannheim gekomen na een om vangrijk onderzoek, verricht in de eerste twee maanden van dit jaar. Maar negen percent van de ondervraag de studenten houdt het nationaal-socialis- me voor een „goed denkbeeld dat op ver keerde manier werd gerealiseerd", te genover 43 percent van de overige jeugd en ruim vijftig percent van een groep mensen die als een representatieve door snee van de Westduitse bevolking geldt. 95 percent van de studenten sprak zich uit tegen „één sterke partij" in heel Duits land tegen 64 percent van de overige jeugd en 57 percent van de totale bevol king. Ook in hun antwoorden op vragen (Van onze correspondent) STOCKHOLM De narcotica-brigade van de rijkspolitie in Stockholm heeft be slag gelegd op de grootste hoeveelheid narcotica, die ooit in Zweden werd bin nengesmokkeld. Ruim tien kilogram amfetaminesul faat, een sterk geconcentreerd stimule •end middel, werd gevonden in 'n zeer huisje even ten zuiden van Stockholm. De waarde van de verdovende middelen wordt geschat op drie miljoen gulden. Tot dusverre heeft men vijf arrestaties ver richt. Onder meer werd een Noors echt paar, dat geholpen heeft de narcotica vanuit Spanje Zweden binnen te smokke len gearresteerd. ADVERTENTIE aardden naar de noodzaak van een „leider" naar de taak van de oppositie bleken studenten belangrijk critischer te zijn dan de andere ondervraagde groepen. 84 percent van de studenten meent dat de grondrechten van de burger het beste ge waarborgd worden door de rechterlijke macht. Maar twee percent meent dat de politie die grondrechten schendt. WASHINGTON AP Generaal Earle Wheeler, voorzitter van de gezamenlijke chefs van staven in de Verenigde Staten heeft verklaard, dat in Vietnam Ameri kaanse vliegtuigen ter waarde van 132,5 miljoen dollar door de vijandelijke actie verloren zijn gegaan. Hij zei dat dit verlies aanzienlijk was beperkt door speciale schuilplaatsen, die voor de toestellen zijn gebouwd. Wheeler zei voorts dat tussen 1 jan. '64 en febr. 1968 voor ruim 94 miljoen dollar aan vliegtuigen verloren is gegaan. Het Amerikaanse ministerie van Defen sie tracht nog dit jaar de goedkeuring te kunnen krijgen van het Congres voor de toewijzing van ongeveer 17,3 miljoen dol lar voor de aanleg van zestig stalen en betonnen vliegtuigschuilplaatsen op NAVO-basis in Europa. Het Congres heeft hier in principe af wijzend op gereageerd, erop wijzend, dat de VS dan installaties in Europa zouden bouwen terwijl er druk wordt uitgeoefend om de Amerikaanse troepen naar de VS te laten terugkeren. (Van onze correspondent) ARNHEM. In de afgelopen maanden zijn in het Gelderse rivierengebied twaalf pony's gestolen. De recherche meent, dat de dieven bijzonder deskundig zijn, omdat ze vaak de stamboekpony's uitkiezen. De politie beschikt over enkele vage gegevens. De gedupeerde ponyhouders reizen alle ponymarkten in het land af om te kijken of hun dieren daar soms ver handeld worden. Volgens ingewijden het vrij gemakkelijk om pony's zonder stamboekpapieren te verkopen. Merijntje Gijzen, de kleine held uit de eens beroemde en nog steeds be kende trilogie in vier delen van A. M. de Jong, krijgt een standbeeld. Het komt te staan in het Noordbrabantse Nieuw-Vossemeer, waar de schrijver tachtig jaar geleden werd geboren. In de bezettingstijd werd hij het slachtof fer van een afschuwelijke Germaanse moord en de schok die dit bericht bij ons volk teweegbracht is alleen te ver gelijken met de schok die zijn nu toch zo brave boeken bij ditzelfde volk had den teweeg gewacht toen hij allerlei onfatsoen bij de lurven pakte en die boeken als zo onfatsoenlijk werden be schouwd dat iedereen ze las. Als het beeld wordt onthuld zal men achter Merijntjes hoofdje prof. dr. Garmt Stuiveling zien oprijzen in zijn functie als steunpilaar van een stichting die de belangstelling voor het leven en het werk van A. M. de Jong levend wil houden. Ik weet niet of dat nu zo nodig is. Horatius heeft in een van de ogenblikken van zelfoverschatting die aan grote geesten geoorloofd zijn ge zegd dat hij een monument had gescha pen. onvergankelijker dan brons. Hij heeft waarachtig nog gelijk gehad ook. Toch bestaat zijn monument uit een paar dunne boekjes. De boeken van De Jong zijn dikker, maar zijn bronzen Merijntje zal niet langer leven dan tot de dag waarop iemand zijn naam op de sokkel leest en vraagt: „Wie was dat?" Het zou na tuurlijk nuttig zijn als professor Stui veling er dan nog naast stond om inlichtingen te geven, maar de ijverige hoogleraar kan niet overal tegelijk zijn Hij zou dan ook bij het beeld van Bartje in Drente moeten staan en bij het beeld van dat andere witharige kereltje „De Witte" van Ernest Claes in de Kempen, dat er zeker komt. De opsomming van deze witharige volks helden stemt mij daarom zo droevig, omdat zij de indruk wekt dat een klein land in de levende letteren alleen iets kleins heeft te bieden. Goed, ik wil die kleine standbeeldjes niet wegpraten, maar ik zou er dan een paar bij willen zetten. Woutertje Pieterse, De Kleine Johannes. Ciske de Rat, Pietje Bell. Dik Trom, Ot en Sien, Pirn en Mien, Droomkoninkje, Vuur vlindertje, Bulletje en Bonestaak. Zie daar een beeldengalerij van kleine beelden die zich onder Stuivelings be zielende leiding in beweging zal zet ten om Nederland op te stoten in de binnenvaart der volken. Ver zullen ze niet komenwant de Brave Hendrik, die ik nog bijna zou vergeten, zal wel vooruitlopen om de meester te vertel len dat er meiden meedoen Kees Stip (Van onze correpondent) OOSTVOORNE. Het nieuwe labora torium van het Istituut voor Oecologisch Onderzoek in Oostvoorne wordt morgen officieel geopend. Het laboratorium krijgt een belangrijke taak bij de .bescherming van onze kusten. Het zal onderzoekingen verrichten op het gebied van het duinbeheer en nagaan hoe de duinen beter kunnen worden „vastge legd" door het bevorderen van de groei van duingrassen. Het zal ook een uitvoerig botanisch- oecologisch onderzoek instellen naar de relatie tussen duinplant en het water, en de plantenvoedende stoffen in de natuur lijke bodem. Het nieuwe gebouw is voor de Konink lijke Nederlandse Akademie van Weten schappen te Amsterdam ontworpen door de architect L. D. Klok te Oostvoorne. De Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen heeft het eiland Voorne gekozen voor het stichten van dit labora torium omdat daar de omstandigheden het gunstigst zijn voor de onderzoekingen. Uiteraard is deze keuze destijds gedaan in de verwachting dat Voorne ongerept zal blijven. 6. „Dit is bijzonder vervelend!" sprak Jollipop, nadat hij van de koude keldervloer was opgestaan. „Nu zijn wij ergens onderin een onbekende behuizing, en er is niemand om ons de uitgang te wijzen. Ik ben bang dat we zelf op onderzoek moeten uitgaan!" Hij streek een lucifer af, en begon samen met Panda een speurtocht door de duistere ruimte te maken. „Laten we goed uit kijken naar een keldertrap!" stelde hij voor. „En be denken we daarbij, dat zoiets misschien niet mee valt; er heerst hier een grote wanorde, waardoor we de uit gang makkelijk over het hoofd kunnen zien!" Op dat moment brandde hij zijn vingers aan de lucifer; en hij wierp die met een kreet van pijn weg zodat het vlam metje doofde. „Tj-tj-tjonge, wat is het d-d-donker!" zei Panda met een klein stemmetje. „En d-d-daar is ie-ie- mand, z-zie je dat, Jollipop? Ie-iemand met boze ogen!" HMM...WAAROM Nier ONTPLOFT toen ZN het DEK SEL OPENDEN z EEN DUIDELIJK GE ZAL ZOOP DE PSYCHIATER, P.J. \K SNAP NIET WAAROM DIE KNAAP ONS BE0R0 GEM HEEFT...RN WILDE GEEN CENT ZOOR ZIJN TIP HEBBEN AIIIVhhmhsUC^»—- MISSCHIEN HEEFT DE SCH4T8EI4//1KER RE6EM800G HEM N6ER6EIE6D, ZODAT WE DE t/VE6 KUNNEN VINDEN HEB JU EEN LEID RAAD 6EV0NDEW, SCHILDPAD? DE RE6EN6006 EINDI6TVAST 6IMDS IN HETTOVERBOS VEELTE VEEl» BOMEN - wm ©PI» tv p 1121. NA EEN KWARTIERTJE vechten I en plukharen kwamen de beide jongens tot de conclusie, dat hun honger veel eerder gestild zou worden door de kokos noot te delen, dan door er ruzie om te maken. Voor het eerst sinds zij waker waren geworden op het eenzame eiland pleegden zij overleg. „De zon zal dadelijk erg gaan bran den", zei de één. „Maar in het bos kunnen we beter niet blijven, want daar kunnen wilde dieren zijn", opperde de ander. „Zullen we dan samen een hut gaan bouwen?" Eensgezind werkten zij, zo hard als nooit tevoren, aan hun nieuwe verblijf plaats. Zij leerden, hoe zij met lianen dikke takken konden verbinden en hoe zij van bladeren een dichte wand konden vlechten. „Stevig hè?" zei Jan-Joost te vreden. Zijn neef knikte trots. Maar geen van beiden zagen zij, hoe Bram omzich tig tussen het lage struikgewas naderbij- groop. Een flinke ruk aan een tak en de hele hut stortte in. Karo vond het maar zielig, maar hij begreep, dat het met de beste bedoelin gen gebeurde.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 13