VAN DAG TOT DAG Wet tegen rassendiscriminatie na een rustig debat aanvaard Rath Doodeheefver Luigi Moralis losgelaten door Sardijnse bandieten Actie tegen kernproef bij Las Vegas RUSSISCHE AANVAL OP MAO TSE TOENG Labour kon oppositie niet van tegenstand afbrengen Alleen mankt b in Fixacol kwaliteit Man zag af van aanslag op Kiesinger Betrekkingen tussen Praag en Moskou gespannen «ii today you'll start timimg Decimal coins in your change Reagan niet actief als kandidaat commentaar op actuele zaken en HOOGSTAANDE DISCUSSIE IN LAGERHUIS Britse resolutie over Rhodesië e them hist like Losgeld bedroeg 85 miljoen lire Humphrey favoriet van leiders der Democraten 1 Nieuwe munten Deserteur WOENSDAG 24 APRIL 1968 3 Student doodgeschoten op Sardinië Fijn zo! Nu weet u tenminste zéker dat u werkelijk behang van topklasse koopt. Fixacolor. 't Staat op het staalboek. Samen met het vertrouwde merk R&D. Fixacolor. Een garantie dat u voor 't zelfde geld het beste krijgt. Kwaliteitsbenang van Rath Doodeheefver. Vraag uw vakman. m ontwerpers en fabrikanten van behang V er achting "rsip UW EIGEN HAAR TERUG - NIEUW UIT AMERIKA Amerikaanse deserteurs werden souteneurs in Kopenhagen amm Engeland heeft nu ook zijn „rassen- explosie" beleefd; weliswaar niet in de vorm van ernstige onlusten of vernie lingen, maar wel in een zeer bedenkelijke andere vorm: een ophitsende, bewust op discriminatie gerichte politieke rede van een vooraanstaand lid van de Conserva tieve Lagerhuisfractie Powell, die on middellijk gevolgd werd door anti-kleur- lingenbetogingen van dokwerkers. Men kan er zeker van zijn dat deze betogingen niet de enige consequentie zullen blijken te zijn van Powells onverzoenlijke predi katie, want in de Britse openbare meningsvorming zal ongetwijfeld een ver schuiving plaats hebben naar de kant van de rassenhaat onder invloed van de im morele argumentatie die Powell zich heeft veroorloofd. Powell gebruikte onheilspellende toe komstbeelden die betrekking hadden op de sociale gevaren van de aanwezigheid van kleurlingen in het Britse bedrijfs leven. Men kan moeilijk een doeltreffen der middel aanwenden om een volk na tionalistische en racistische zelfverdedi ging op te dringen dan het verkondigen van sociale bedreiging. Powell bleef zorg vuldig buiten het probleem der indivi duele menselijke waardigheid, maar zijn afkeer van gekleurde mensen was ver pakt in een waarschuwing voor een drei gende sociale ondergang der „Britten", welke aanduiding bedoeld was als een synoniem van „blanken". Hij mengde het traditionele Britse zelfbewustzijn zeer diplomatiek met een dosis blank chauvi nisme en kwam op die wijze tot een uiterst demagogisch getinte speculatie op de traditionele Engelse neiging om wan trouwend te staan tegenover alles wat van buiten komt. Die speculatie moet een funeste, vertroebelende invloed hebben op grote massa's mensen, ook op hen die van nature niet behept zijn met een blanke zelfoverschatting of een vooroor deel tegen kleurlingen. De grote misstap van Powell moet worden gezocht in zijn ongenuanceerde, zeer sluwe koppeling van het sociaal-politieke element met dat van de huidskleur. Het is een begrijpelijk gevolg van deze diplomatieke sluwheid, dat de eenvoudig redenerende dokwerkers in de Londense havens in een staat van brood-angst kwa men en de straat op trokken om vhun bestaanszekerheid te verdedigen". Waar tegen? Niet tegen het gevaar van werk loosheid of te lage lonen, maar tegen een dreigende toeneming van „vreemde" ele menten in de Britse samenleving. De ver warring van twee begrippen: „vreemd" en „gekleurd" slikten zij op gezag van Powell zonder verder nadenken en hun afkeer werd automatisch gericht op „an dere rassen"; alsof een kleurling niet evengoed een gelijkwaardig en nuttig lid van de Britse samenleving zou kunnen zijn als een blanke. Dat de Britse Conservatieve Partij zich in meerderheid ontstemd heeft getoond over de rede van Powell en dat de Britse Labourregering zich gehaast heeft preventieve wetsmaatregelen te nemen tegen rassendiscriminatie dat zijn symptomen van een ernstige bezorgdheid over de ontwikkelingen, die Engeland op het gebied van de rassenverhoudingen te wachten staat. Wetten kunnen een be staande en zich uitbreidende anti-kleur lingenmentaliteit niet tegenhouden, laat staan uitroeien. Een regering kan weinig anders doen dan zoveel mogelijk rechts bescherming trachten te bieden aan de Britse ingezetenen die door hun huids kleur gedoemd zijn als „vreemde ele menten" te worden geweerd. De wer kelijke mentaliteitsverbetering in dit op zicht kan slechts worden gediend door de pedagogen, de kerken, de culturele voor lieden, de litteratoren, de journalisten en de politieke partijen in hun direct con tact met de individuen en groepen der samenleving. Als deze „volksopvoeders" in dit opzicht verstek laten gaan, staat elke regering machteloos. Dat Engeland een scherp afgestelde immigratie-politiek moet voeren om louter sociale redenen, zal niemand willen betwijfelen. Maar dat die politiek vrij moet blijven van ras vooroordelen en blank groepsprotectio- nisme is een culturele, ethische voorwaar de. Mensen als Powell zijn in staat zo'n politiek te vergiftigen en te vertekenen, met onberekenbare gevolgen voor de maatschappelijke rust en de nationale ethiek. (Van onze correspondent) LONDEN Het Britse Lagerhuis heeft dinsdagavond na een rustig en hoogstaand debat, dat weldadig aan deed na het tumult van de afgelopen dagen, het fel omstreden wetsontwerp tot uitbreiding van de maatregelen tegen rassendiscriminatie in tweede lezing aanvaard. De regering is er niet in geslaagd de oppositie van tegenstand af te brengen, hoewel de conservatieven door indiening van een zogenoemd beredeneerd amende ment duidelijk te kennen gaven dat zij niet in beginsel tegen het wetsontwerp waren. Evenals de regering wijzen zij rassendiscriminatie natuurlijk af. Maar de oppositie vond dat de maatregelen de door ieder verlangde rassenharmonie meer kwaad dan goed zullen doen. Het conservatieve amendement werd met 313 tegen 209 stemmen verworpen. De elf liberalen stemden met Labour mee. Minstens twintig progressieve con servatieven onthielden zich van stemming Callaghan, de minister van Binnenland se Zaken die het ontwerp verdedigde, heeft tevergeefs de conservatieven de hand toegestoken door een aanbod om een commissie uit alle partijen te laten waken over de uitvoering van de wet. Dit was een poging om de rassenkwestie uit de sfeer van de partijpolitiek te halen waarin deze onder invloed van de rech tervleugel der conservatieven en vooral door de onverkwikkelijke Powell-affaire was beland. Powell zat voor het eerst op de achter banken. Lijkbleek en met gekruiste ar men liet hij de scherpe veroordeling over zijn optreden door de woordvoerder van NUORO, Sardinië. (AP) Na drie wilde vuurgevechten heeft de politie een 22-jarige student van Sardinië, die ge zocht werd in verband met moord op twee politieagenten, doodgeschoten. Op het arresteren van de student, Gio vanni Pirari, was een beloning van tien miljoen lire (zestigduizend gulden) ge steld, nadat hij in mei tijdens een routine controle op de weg twee politieagenten had doodgeschoten. In de stad Mamoiada op Sardinië zijn de 64-jarige weduwnaar Antonio Deiana en zijn 37-jarige schoonzoon Angelino Salvai tijdens het avondmaal door onbe kenden doodgeschoten. De politie vermoedt dat het vendetta- moorden betreft. ADVERTENTIE y PRAAG (AP) In Praag werd giste ren bericht dat de betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en Tsjechoslowakije ernstig gespannen zijn door de druk die het Kremlin uitoefent op het bewind van Alexander Dubcek en de steun aan de te genstanders van zijn liberale koers. FREIBURG (Reuter) De politie van Freiburg heeft dinsdagavond een man ge arresteerd, die bekend heeft van plan te zijn geweest bondskanselier Kurt Georg Kiesinger te voormoorden. Volgens de politie werd de man, die in het bezit was van een geladen revolver, aangehouden in een pleisterplaats aan de Autobahn, waar de bondskanselier tij dens zijn verkiezingscampagne in de staat Baden-Württenberg korte tijd had ver toefd. Terwijl dr. Kiesinger in het wegrestau rant dineerde zei de later aangehouden man tegen iemand uit het gezelschap van de bondskanselier: „Ik kan het niet doen" en drukte hem een tas die een revolver bevatte in de handen, aldus een persoon die in nauw contact met Kiesinger staat De tas werd 'overhandigd aan een vei ligheidsambtenaar, die het vuurwapen in de tas ontdekte. Volgens de zegsman had de kanselier niets van het incident ge merkt. De officier van justitie te Freiburg zei dat de aangehouden man, geïdentificeerd als de 29-jarige bulldozerchauffeur Ar thur Wilhelm Buhlinger, tegenover de politie verklaard heeft de kanselier te hebben willen vermoorden. Een reden hiervoor gaf hij niet op. Buhlinger is ge trouwd en heeft vier kinderen. NEW YORK (Reuter). Engeland heeft een resolutie bij de Veiligheidsraad ingediend, waarin aan alle landen wordt verzocht de handel met Rhodesië te ver bieden. De internationale luchtvaartmaatschap pijen moeten volgens de resolutie Rhode sië mijden. Geen enkel VN-lidstaat zou in vesteringen in Rhodesië mogen doen. Het reizen van Rhodesische burgers naar het buitenland zou moeten worden beperkt. Schending van de resolutie, als zij wordt aangenomen, zou schending van het VN- handvest betekenen. De landen die geen lid van de VN zijn, worden uitgenodigd zich ook aan de reso lutie te houden. De resolutie, die is ingediend door lord Caradon, maakt niet speciaal melding van Zuid-Afrika en Portugal, die normaal met Rhodesië handel zijn blijven drijven na het vorige verbod van de VN tot in- of uitvoer van met name genoemde pro- dukten uit en naar Rhodesië. De Tsjechische delegatie onder leiding van de secretaris van het centrale comité van de Tsjechische communistische par tij, Jozef Lenart, naar de internationale communistische conferentie die woensdag in Boedapest begint heeft de opdracht ge kregen te eisen dat de Russen „de inter ventie in interne Tsjechoslowaakse aan gelegenheden stoppen." De delegatie heeft zelfs de toestemming gekregen om wan neer zij zou worden aangevallen door de Russische afvaardiging of die van andere landen die tegen de libérale koers zijn de vergadering te verlaten. Lenart zou ook een verklaring hebben voorbereid die vraagt om erkenning van het principe van onafhankelijkheid, sou vereiniteit en gelijkheid van de verschil lende communistische partijen. De erken ning van deze principes zou een voor waardë vormen voor de medewerking van Tsjechoslowakije aan plannen die op de vergadering in Boedapest zullen worden uitgewerkt. Deel van een advertentie uit de Britse bladen ter gelegenheid van het ingaan van het decimale stelsel, althans gedeeltelijk. Er zijn nu vijf- en tien-pencestukken in omloop ge bracht, die gelijk staan met één of twee shillings. Het complete deci male stelsel zal in 1971 in werking treden. Honderd nieuwe pennies zijn dan één pond sterling. de oppositie, Quintin Hogg, over zich heen gaan. Powell zelf verweerde zich niet. Er waren slechts vijf conservatieve sprekers die openlijk zijn zijde kozen. Quintin Hogg betreurde Powells ont sporing diep. Powell had Engeland een ruimte vol buskruit genoemd en de nieu we maatregelen de lucifer, die daarbij wordt gehouden. Maar, zei Hogg, het was Powell die de as van zijn sigaret vrolijk rondstrooide. Powell had ook gewaagd van het bloed dat in de toekomst door de straten zou stromen, maar hij was het, die de kans daarop had vergroot, aldus Hogg, die in een magistrale rede tot de grootste verdraagzaamheid opwekte. Deze rede was een van de zeldzame parlemen taire hoogtepunten. Maar hoe verzoenend zijn toon ook was, Quintin Hogg kon het wetsvoorstel wegens de daaraan klevende defecten onmogelijk aanvaarden. (Van onze correspondent) IIOME De bandieten op Sardinië hebben in de laatste dagen drie van hun vier gevangenen in vrijheid ge steld. Natuurlijk tegen betaling. Er is nu nog één persoon in hun handen, maar het schijnt dat ook hij nog in leven is. Donderdag heeft zijn vrouw een briefje van hem ontvangen. Dit was echter niet met de hand ge schreven maar op de schrijfmachine zodat het niet helemaal betrouwbaar is. Natuurlijk is er voor de bevrijding betaald. De hoogste losprijs is ge heven voor Luigi Moralis, een koop man in ijzer en andere metalen. Voor hem werd 85 miljoen lire gestort (een lire is 0,6 cent). De bandieten hadden voor hem niet minder dan tweehonderd miljoen lire (dat is 1.200.000 gulden) gevraagd, een bedrag waarover de vrouw van Moralis niet beschikte. Om echter te tonen dat men van goede wil was werd een bood schapper naar de bandieten afgevaardigd die voorlopig vijf miljoen betaalde en zei dat men zou trachten een redelijk bedrag bijeen te krijgen. De bandieten bleven echter staan op hun eis van tweehonderd miljoen. Na enige tijd kwam er een nieuwe brief van Moralis waarin hij zei dat men bereid was hem vrij te laten tegen een losprijs van honderd miljoen. Ook dat is een bedrag dat men niet zo snel bij elkaar kan krijgen. Moralis, die 32 dagen heeft doorgebracht in een kleine grot, twee meter diep en zeventig centimeter breed, heeft lange gesprekken gevoerd met de bandieten. Hoewel zij ervoor zorgden dat hij hen nooit kon zien. Meestal was hij dan ook geblinddoekt. Over hun opvat tingen heeft hij het een en ander mee gedeeld. bruikelijk aan te nemen dat Christus is opgestaan om twaalf uur 's nachts. Tot twee maal heeft Moralis in doodsgevaar verkeerd, doordat er vlak bij de grot waar zij zich ophielden politie werd ge signaleerd. Indien de politie hun verblijf plaats zou hebben ontdekt, dan zouden zij hem stellig hebben neergeschoten. Iedere dag kreeg de gevangene een dag blad uit Cagliar te lezen en op Goede Vrijdag stond er in dat blad een eigenaar dige advertentie „Bestel bij Gigi Fazi (dat is een bekend restaurant in Rome) gemengde sla met rughtta". Dit was een overeengekomen zin waarmee mevrouw Moralis haar man waarschuwde dat het geld bij elkaar was gebracht. Nu werden aanwijzingen gegeven hoe dat geld moest worden overhandigd. Een auto met een afgesproken kenteken op het bagagerek moest vier maal heen en weer de weg afleggen van Santu Lussurgiu naar een punt in het hartje van de ber gen van Barbagia. Na de vierde keer werd de persoon die deze auto bestuurde, aangehouden door twee personen. „Ik heb maar tachtig miljoen bij me", zei hij, „meer konden we niet bij elkaar Zij hebben diepe verachting voor ro vers en dieven. Moralis droeg bijvoor beeld een kostbare ring met briljanten aan de vinger, maar het kwam niet in hun hoofd op om hem die af te nemen. Nog meer verachting hebben ze voor mis drijven op seksueel gebied, vooral voor souteneurs, die leven op kosten van prostitutie. Voor die kerels zou de dood straf weer moeten worden ingevoerd is hun mening. Ze spraken ook met Moralis over boe ken die ze hadden gelezen, bijvoorbeeld Dr. Zjivago. De hoofdfiguur uit dat boek, die zowel onder het regime van de tsaar als onder de bolsjewieken zich weet te redden, vinden wij een verachtelijk we zen. Huichelarij is naar hun opvatting de grootste ondeugd en zulk een opportunist dient te worden opgehangen. In de nacht van zaterdag op paaszon dag, om twaalf uur 's nachts maakte de bandiet die de wacht bij hem hield, hem wakker. „Hij is opgestaan", zei hij, zin spelend op Christus. In Italië is het ge- SACRAMENTO (Reuter) De repu blikeinse gouverneur van Californië, Ro nald Reagan, heeft op zijn wekelijkse persconferentie verklaard niet actief naar het presidentschap te zullen streven. Reagan gaf echter te kennen dat hij bereid zal zijn de republikeinse nomina tie te aanvaarden als door de partij con ventie een beroep op hem zou worden gedaan. Gouverneur Rockefeller van New York heeft eerder een soortgelijk standpunt ingenomen. Dit is Robert Michael Beasley, een negentienjarige Amerikaanse mili tair die voor de tweede keer naar Zweden is gedeserteerd. De eerste maal kwam hij terug naar Duitsland na bemiddeling van een Amerikaan se journalist die zei dat hij geen straf zou krijgen. Hij kreeg echter drie maanden. Toen hij dezer dagen hoorde dat hij naar Vietnam moest vluchtte hij opnieuw naar Zweden. krijgen". Even werd er in het duister gesproken tussen de twee en een paar andere mannen. Toen kwam het ant woord: „Dat is goed, gaat u rustig terug naar Cagliar, wij zullen hem vrijlaten". Dit was op eerste paasdag. Woensdag avond kwamen de bandieten naar de grot en zeiden: „U kunt nu uw blinddoek afnemen, niet omkijken, goedenavond, gaat u maar". Na een paar uur lopen kwam hij een vrachtauto tegen en maak te gebaren dat hij wilde meerijden, maar 's nachts is men op Sardinië voorzichtig. Toch kwam de auto een poosje later op de weg terug en bracht de dodelijk ver moeide man naar een kazerne van de carabinieri in een dorpje, een twintigtal kilometers verder. Een andere vrijgelatene is Nino Pe- tretto, de jonge mecanicien, wiens fami lie eerst had verklaard dat zij geen cent zouden geven. Ook hij is 32 dagen lang gevangen geweest en er is voor hem ook wel degelijk een losprijs betaald al is dat waarschijnlijk een zeer kleine, omdat men hier te doen heeft met een familie die niet over geld beschikt. Hij zegt dat hij niet slecht is behandeld, maar wel vaak grote afstanden heeft moeten lopen. Dit komt overeen met wat Campus, de man die een paar dagen geleden werd vrijgelaten en die in gezelschap was van Petretto, ook reeds had meegedeeld. ADVERTENTIE Fantastische successen op haargebied. Bovendien kunnen wij haarklachten verhelpen, zoals roos, vet haar. droog haar, gtilstand in de haargroei, haaruitval, afknappende haren. U kunt zo binnenlopen, ook op zaterdag! Voor afspraken kunt u dagelijks terecht van 11 tot 20 u., 's zaterdags van 11 tot 5 uur. LONDON HAAR INSTITUTEN HAARLEM Jansstraat 48 Tel. 0-23 -105 34 's Maandags gesloten. UTRECHT Catherijnesingel 12 Tel. 0 23 - 10534 's Maandags gesloten. DEN HAAG Frederikstraat 119A Tel. 0 23 - 1 05 34 's Maandags gesloten. BOSTON (AP) Bij een enquête on der kopstukken van de Amerikaanse De mocratische Partij heeft vice-president Hubert Humphrey de steun van zeventig percent van de ondervraagden gekregen. Dit meldt het blad „Christian Science Monitor". De vragenlijsten waren gestuurd aan 91 vooraanstaande democraten. Twintig percent van hen gaf zijn steun aan sena tor Robert Kennedy terwijl senator Eugene McCarthy en de vroegere gouver neur van Alabama, George Wallace, elk twee percent kregen. De overige onder vraagden hebben nog geen beslissing ge nomen. (Van onze correspondent) STOCKHOLM. Zes Amerikaanse mi litairen die in de Deense hoofdstad waren ondergedoken en daar als souteneurs in hun onderhoud voorzagen, zijn door de politie gearresteerd. Onder leiding van de 25-jarige Aron Davis waren de deserteurs bezig een net van prostituées op te bouwen, die een groot deel van de dagelijks verdiensten aan het zestal afdroeg. In ruil hiervoor werden de prostituées „beschermd" door de militairen. De organisatie was volledig opgezet naar Amerikaans voorbeeld. De wapens die de militairen bij zich droegen waren bij hun desertie gestolen. LAS VEGAS, Nevada (AP) De com missie voor atoomenergie is van plan vrij dag toch een kernbom van iets meer dan 1 megaton tot ontploffing te brengen on- dnaks de eis van de multi-miljonair Ho ward Hughes deze grootste kernontplof fing in de V.S. negentig dagen uit te stel len. Hij eist dat een bodemonderzoek moet worden verricht voordat de bom 160 kilometer ten noordwesten van Las Vegas onder de bergen tot ontploffing wordt ge bracht. Een functionaris van de commissie heeft gezegd: „Als wij van mening waren dat een studie gerechtvaardigd was, dan zouden wij de proef niet houden". Intussen heeft in St. Louis het comité voor een gezonde levenssfeer aan de com missie gevraagd de proef uit te stellen om eerst na te gaan wat het mogelijke risico MOSKOU (Reuter). Het Kremlin heeft gewaarschuwd dat de politiek van de Chinese leider Mao Tse-Toeng leidt tot ineenstorting van het communisme in China. Het beschuldigt Mao ervan eigen lijk vijandig te staan tegenover het marxisme-leninisme. Deze verklaring komt voor in een hoofd artikel van het theoretische blad van de Russische communistische partij, „Kom- munist", in een analyse van de Chinese revolutionaire geschiedenis sinds 1920. Hoewel het jongste nummer van het blad nog niet is uitgekomen, heeft het Russische persbureau Tass er een uit treksel uit gegeven, aan de vooravond van de bijeenkomst in Boedapest van communistische functionarissen ter voor bereiding van een internationale commu nistische conferentie in Moskou aan het eind van dit jaar. Volgens het artikel in „Kommunist" wekken de gebeurtenissen in China be zorgdheid onder de marxisten en leninis ten in de gehele wereld, omdat het be staan zelf van de communisitische partij in China op het spel staat. De politiek van Mao's groep wordt zeer schadelijk ge acht voor de zaak van het socialisme en de revolutie in de gehele wereld. „Kommunist" is van mening dat er al tijd twee stromingen zijn geweest in de Chinese communistische partij. De mai xistisch-leninistische en internationalist i sche enerzjds en de kleinburgerlijke en nationalistische anderzijds. In het onder havige hoofdartikel wordt Mao het nastre ven van absolute macht verweten. is. De internationale vrouwenliga voor vrede en vrijheid is verder bezig een pro test tegen de proef te organiseren. De commissie heeft meegedeeld dat de ontploffing vrijdag om drie uur (WET) waarschijnlijk tot op vierhonderd kilome ter afstand voelbaar zal zijn. Een aantal mensen in kleinere plaatsen bij het Neva- da-proefterrein zal worden geëvacueerd. Bus met kinderen verongelukt. Dinsdag zijn twee kinderen om het leven geko men en meer dan vijfig gewond toen een bus met schoolkinderen bij Decatur in Alabama van een dijk reed en in het water terechtkwam. Bankrovers. Voor de rechtbank in Keu len is dinsdag het „Benelux-bankro- versproces", dat twintig dagen heeft geduurd, geëindigd. De beide hoofdver dachten, de veertigjarige employé Karl Kurth uit Keulen en de 34-jarige ar beider Jakob Schoenbrod uit Aken, zijn ieder tot twaalf jaar gevangenisstraf veroordeeld, eeling. De Engelse vrouw van koning Hoessein, prinses Muna. heeft het leven geschonken aan een tweeling. Prinses Muna heeft al twee zonen. Abdullah en Feisal, respectievelijk zes en vier jaar oud.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3