Griekse junta steunt slechts op de hulp uit buitenland m Mundi Victor m Aristo I 'n veilig idee Regering wil eind maken aan de beunhaasjes Rijke keus voor opstel Nederlands ENGEL Zorgloosheid oorzaak van veel bosbranden GOUD Andreas Papandreou in Amsterdam: WF Nu onderzoek bij 16 kerken M INTERTEST Fa. B. ENGELENBERG Nieuw recept! Eet eens voor de afwisseling "4 VISPANEES 400 GRAM 2,15 Husqvarna Recordinvoer van staal in de VS Proces tegen Shaw kan beginnen Akkoord CAO- horeca Smokkelaars van levens ge va a r li j ke „sportpistolen" De sigaar die uw vader op zondag rookte. Nu voor u, elke dag. NVV: „Niet alleen aan de werknemers te verwijten MMS-meisjes in examen-arena Wat is brommer in het Frans? Brochure van de Heidemaatschappij Ha!! Salaris geteld!! Boutique „Mirabel" om op wyers te bouwen wyers D O N D E R I) A G 25 APRIL 1968 13 ^81 Eenheid Isoleer Griekenland van het Westen Oproep Ondeugdelijke stenen fill OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN FLEXA WIT PASTA Kalium en jodium Dié zijn lekker! Flinke stukken zeeverse kabeljauw met een krokant paneerlaagje, volgens een nieuw recept Iglo maakt ze! Dus: géén graatjes, géén baklucht, in een wip klaar. Onvoorstelbaar lekker! Vis gauw zo'n pak uit de diepvries. JAARLIJKS BIJNA DRIE TON SCHADE 999,9 Se '10 Papandreou tijdens de persconfe rentie. Links dr. P. R. Baehr, lid van het comité Vrij Griekenland, rechts de heer Wierenga, secretaris comité Vrij Griekenland. „maffia" van Griekenland beweert dat zij die nodig heeft om het Russische gevaar in het oostelijk bekken van de Middelland se Zee tegen te houden. De wapens wor den echter gebruikt om het regime in stand te houden en het volk te onderdruk' ken, om een terreur uit te oefenen". Op een vraag waarom juist hij, de felste tegenstander van het Griekse bewind, na langdurige gevangenschap een paspoort kreeg en het land mocht verlaten, ant woordde Papandreou dat hij dacht dat de Griekse regering hoopte dat hij de Grie ken zou verdelen. „Het zal hun hard te genvallen want steeds meer beginnen de Grieken zich te verenigen". (Van onze correspondent) AMSTERDAM „De kwestie- Griekenland nadert een kritiek sta dium. Na een jaar militair bewind is gebleken dat deze gangsters, ik zou de junta liever maffia willen noemen, geen enkele steun genieten van welk deel van de Griekse bevolking dan ook. Ook het leger als geheel is niet loyaal. Grote delen van de marine, luchtmacht en andere troepen wor den door de kolonels gecontroleerd. Tientallen officieren moesten worden ontslagen". Aldus Andreas Papandreou. De Griekse ex-minister, naar Nederland gekomen op uitnodiging van het comité „Griekenland vrjj", verklaarde verder dat de Griekse regering op het ogenblik twee gezichten heeft, één voor het buitenland en één voor intern gebruik. Naar buiten toe beloven de „tirannen" de democratie te herstellen „maar er is nog geen enkele tiran geweest die dat ooit heeft gedaan". „Ik ben echter bijzonder teleurgesteld te merken dat Westerse diplomaten en journalisten nog al eens zwichten voor de leugens die Patakos en Papadopoulos ver spreiden. Men gelooft werkelijk dat er maar tweeëneenhalf duizend politieke ge vangenen zijn, maar ik verzeker u dat er minstens vijftienduizend mensen in gevan genissen zitten. Men spreekt over het vrij laten van gevangenen, maar nog deze week zijn enige honderden personen gearres teerd". Geëmotioneerd zei Papandreou zelfs dat de nazi's zaohter waren dan de huidige Griekse bevelhebbers. „Papadopoulos vraagt mij of ik een voorbeeld kan noemen van martelingen, hij beweert dat deze niet ADVERTENTIE nu vlug naar gesneld. Nu ook Vickey-Trend modellen ontvangen. Barteljorisstraat 33 - Tel. 18309 Iedere week nieuwe modellen. NEW YORK (AP) Een record-hoe- veelheid van 3,4 miljoen ton staal ter waarde van ruim 386 miljoen dollar is in het eerste kwartaal van 1968 in de Ver enigde Staten geïmporteerd, aldus heeft het American Iron and Steel Institute woensdag bekendgemaakt. In de overeenkomstige periode van 1967 waren de cijfers resp. 1 miljoen ton en 100 miljoen dollar lager. In de eerste drie maanden van dit jaar overtroffen de staalimporten de exporten met 300 miljoen dollar. In de overeen komstige periode van 1967 beliep het ver schil 156 miljoen dollar. plaatsvinden. Ik wil hem hier in Amster dam antwoorden dat ik vele gevallen ken. Ik kies slechts de dappere priester Gava- las uit Heraklion. Hij werd gevangen gezet en zo geslagen, dat hij vrijwel niet meer kan lopen. Deze moedige man nodigt iede re journalist uit hem op te zoeken en zich te overtuigen van de methoden van deze regering. Hij is niet de enige, in Heraklion zijn nog zes priesters, die allen gemarteld zijn". De ex-minister verklaarde zelf alleen gedurende de eerste nacht van zijn ge vangenneming, direct na het uitvoeren van de staatsgreep, lichamelijk slecht te zijn behandeld. „Daarnaast moest ik in af zondering zitten, mocht met niemand pra ten en bij elke beweging die ik maakte volgden de bewakers mij met twee machi negeweren in de rug. Acht maanden met niemand praten, aan jezelf overgeleverd zijn, is misschien erger dan lichamelijke kwellingen". Volgens Papandreou bestaat de Griekse junta slechts bij de gratie van de hulp uit het buitenland Weer richtte hij een op roep aan de landen van het Westen: „Staak nu alle hulp, economisch en mili tair, aan het Griekse bewind. Als ook Amerika, dat nu tussen de 65 en 100 mil joen dollars per jaar aan wapens blijft le veren, deze hulp staakt zal het bewind on herroepelijk vallen. Het stort in elkaar, omdat het niet in Griekenland is gewor teld". Hij leverde critiek op verschillende NAVO-landen, die volgens bilaterale ver dragen wapens blijven leveren. „De (Van onze correspondent) UTRECHT. Het bouwbureau van het aartsbisdom Utrecht onderzoekt zestien kerken bij de bouw waarvan stenen zijn gebruikt van het soort dat na de instor ting van de Bossche St. Uucaskerk on deugdelijk is gebleken. In Wageningen is een kerk gesloten, omdat men daar geen risico wilde nemen en in het zuiden van het land zijn drie kerkgebouwen buiten gebruik gesteld. De directeur van het aartsbisschoppe lijk bouwbureau meent, dat het wat de St. Lucaskerk betreft vaststaat dat de stenen, welke slechts een beperkte druk kunnen hebben, mede de oorzaak zijn ge weest van de instorting, hoewel andere factoren ook een rol hebben gespeeld. Hij is van mening dat het rapport dat door T.N.O. en de Rijksgebouwendienst in op dracht van de Bossche officier van Jus titie over de instorting is uitgebracht, openbaar moet worden, ongeacht van de schuldvraag die het kan opwerpen. Die schuldvraag ligt moeilijk. De rapporten van de steenfabrikanten zijn door het Bouw- en woningtoezicht in de verschil lende plaatsen op het moment van de bouw juist bevonden. Als blijkt, dat de stenen na verloop van tijd minder druk- vast worden rijst de vraag wie daarvoor verantwoordelijk moet worden gesteld. NEW ORLEANS (AFP). Het ge rechtshof in de Amerikaanse stad New Orleans heeft een verzoek verworpen van de verdedigers van de in deze stad wo nende zakenman Clay Shaw, door officier van justitie Jim Garrison beschuldigd van deelneming aan een complot dat leidde tot de moord op Kennedy, om het proces tegen hun cliënt niet in New Orleans maar ver buiten deze stad te voeren Garrison kan nu een datum voor het pro ces vaststellen, dat aanvankelijk begin april zou aanvangen. UTRECHT. De werkgevers- en werk nemersorganisaties in het horecabedrijf zijn na een gesprek met de voorzitter van het college van rijksbemiddelaars tot overeenstemming gekomen over wijzigin gen in de CAO. Er werd onder andere overeengekomen de drie bestaande loonklassen te laten vervallen en één loonklas in te stellen, de lonen voor vrouwen in de niet-ge- mengde functies op 95 percent van de lonen van de mannelijke werknemers te brengen, de bedrijfspensioenfondsuitke ring en -premie te verhogen, de garantie- inkomenstabellen te verhogen met vier percent en de maximumlonen met drie percent te verhogen. De CAO zal ter goedkeuring en verbindendverklaring worden ingediend. BARNEVELD. De politie van Barne- veld heeft in een café twee mannen uit Arnhem gearresteerd, in wier auto vijf pistolen met bijbehorende munitie lagen, welke waarschijnlijk uit Duitsland waren gesmokkeld. De wapens, welke in Duits land als „sportwapens" vrij verkocht worden, zijn alleen geschikt voor gaspa tronen en losse patronen. Zij kosten in het buitenland enkele tientjes. De pistolen worden echter clandestien i n Nederland verkocht voor 125,-. Bij gebruik van scherpe patronen zijn ze niet alleen levensgevaarlijk voor degene op wie ge schoten wordt, maar ook voor de schut ter. ADVERTENTIE ADVERTENTIE j-, w, TT - GORDIJNSTOFFEN TAPIJT J (Van onze correspondent) DEN HAAG De ministers van Volks huisvesting, Sociale Zaken en Economi sche Zaken willen paal en perk stellen aan de beunhazerij en de klusjesmannen in de bouw en in de aanverwante bedrijfs takken. De grote werkloosheid in de bouw wordt ten dele, zo is de mening op de be trokken ministeries, veroorzaakt door werk buiten de gevestigde bedrijven om. Dat staat in een brief, die gisteren is ver stuurd naar de colleges van Gedeputeerde Staten. In verschillende delen van het land, zo ADVERTENTIE Doelstraat S9 - Haarlem - Tel. 1J2S2 !9H my !9p9 zouden onderzoeken van organisaties van bouwpatroons heb aangetoond, wordt op vrij grote schaal bouwwerk verricht door bouwvakkers buiten hun baas om. Soms gaat dat zo ver, dat enkelen zich aaneen sluiten en werken aannemen die in de tienduizenden guldens lopen. Over het algemeen echter gaat het hier om onder houd- en herstelwerk van oude huizen ten bedrage van enkele honderden guldens, dat gedaan wordt op vrije avonden en/of zaterdag- Verscheidene organisaties van bouwvakpatroons hebben zich daarover al beklaagd, omdat talloze orders zo aan hun neus voorbijgaan. De ministeries dringen er bij de colleges van Gedeputeerde Staten op aan, de ge meentebesturen te verzoeken strenger toe te zien of bouwwerken in hun gebied wel verricht worden door erkende bedrijven. In de eerste plaats moeten zij daar op let ten bij het aanbesteden van hun eigen op drachten, maar even goed dient het werk bij particulieren, die een bouwvergunning aanvragen, strenger te worden gecontro leerd. Voorzitter Buys van de NW-bedrijfs- bond gaf als commentaar op de brief uit Den Haag: „Het is duidelijk dat hier niet alleen een verwijt past aan de werkne mers. We weten zeker, dat ook een aantal gemeenten zelf dit spelletje speelt en niet- erkende aannemers in de arm neemt. We willen het verschijnsel niet goed-praten, want de onwettige bedrijfsuitoefening tast een deel van de werkgelegenheid inder daad aan. Welk deel dat overigens is, we ten we niet". (Van onze correspondent) DEN HAAG. De gymnasiasten heb ben gisteren afgehaakt, de hbs'ers-A stoomden vandaag nog door. Als nieuwe lingen traden in de arena de meisjes van de M.M.S., door hun lotgenoten in de strijd met een mengeling van ervaren heid en meewarrigheid bezien. L'honneur aux dames: met de vertaling Duits, een ongetiteld stuk uit de „Drei Meister" van Stefan Zweig, om preciezer te zijn: een stukje over Balzac. Hetgeen betekende dat wie bedreven was in de cultuur en litteratuurgeschiedenis een streepje voor had. Dat mocht dan ook wel, want het was geen gemakkelijk stukje, met nog al wat venijn in de slotzinnen. 's Middags het opstel Nederlands. Tien titels, waarbij „De romantiek van een station of een vliegveld", „Kleine mensen hebben grote wensen", „Voor- en nadelen van een meisjesklas" (met een oogje naar het havo de vraag daarnaast: „Wat heb je liever, een meisjesklas of een ge mengde klas), „Zelfportret", „Een wer ker voor de vrede" en zo meer. Allemaal zaken om er wel even tegenaan te zitten kijken. Maar hier school een ontsnap pingsclausule op de achterzijde van het opgavenvelletje, waar de jongedames als titels konden lezen „De Olympische Spe len in 1968" en „Discriminatieverschijn selen". Waarschijnlijk hebben er nogal wat de Olympische Spelen gekozen, lie ver dan zich, pour besoin de la cause, te kijk te zetten in zoiets als een „Zelf portret". Daarmee waren de M.M.S.'ers door de eerste van hun drie dagen examen heen De hbs'ers A mochten zich des ochtends zorgen maken over correspondentie Frans Gegeven: Een jongeman, genaamd Jan de Bruin, die tijdens een vakantie in Frankrijk een aanrijding met zijn brom mer heeft gehad. Jan heel, brommer zeer geteisterd. Na tijden heeft Jan nog niets van schadevergoeding gehoord. Hij schrijft aan de Touringclub de France. Na een week antwoordt deze, dat zij voor hem zal bemiddelen en dat alles in orde zal komen. Gevraagd: Schrijf die brief aan de T.C.F. en schrijf daarna, namens de T.C.F., terug. Heel praktisch en ook niet lastig, al zou men ons niet moeten vragen wat een brommer in het Frans is. Het beste dat wij zouden kunnen bedenken zou zo iets als „Motocyclette" en daar zouden wij ons dan waarschijnlijk voor moeten schamen. Maar naar de gevoelens van veel kandidaten was het werkstuk niet al te zwaar geweest. Hbs'ers-B zaten hun ochtend uit op scheikunde, beginnend met de anorgani sche, overgaand in de organische en besluitend met wat rekenwerk. Algemene indruk: De goeden kwamen er helemaal mee klaar, de middelmatigen hoorden de bel gaan onder het rekenwerk, als zij tenminste de volgorde van de opgaven hadden aangehouden, want zij konden doen wat zij wilden. Veel kandidaten heb ben enige tijd zitten denken over het tweede deel van opgave A„ waarin werd gevraagd voor kalium en jodium het kris- talroostertype te geven, te zeggen welke binding er in elk van deze gevallen tus sen de deeltjes van het rooster bestond en vervolgens te verklaren waarom ka- liumchloride een hoog smeltpunt heeft en jodium niet. De dag eindigde voor hbs'ers A in ver eniging met het opstel Nederlands. On derwerpen naar keuze: „Engeland en de E.E.G.", „Militaire dienstplicht of ont wikkelingshulp", „Litteratuur en werke lijkheid", „Sneller, hoger, verder' .Omdat je zwart bent!", „De jacht op oorlogsmisdadigers" en om nog een greepje te doen „Het voor en tegen van een satirisch t.v.-programma" of Worden mannen modebewust?" Wel, daar vielen aardige dingen uit te halen en weinigen zullen ermee gezeten heb ben. Gesignaleerd: Een lichte voorkeur voor het onderwerp „Militaire dienst plicht of ontwikkelinghulp". Nog vandaag en morgen, dan is voor het middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs de zaak althans schrifte lijk bekeken. ADVERTENTIE KÏIOVISPANEIS ADVERTENTIE A IWIDIN SINOS «sa» Dealer voor Haarlem en omstreken Grote Houtstraat 181. Tel. 1 44 44, Haarlem Enorme keus naaimeubelen voor elk inte rieur, in teak, noten, palissander e.a. hout soorten. (Van onze correspondent) ARNHEM Nu weer vele bos- en hei debranden de laatste weken de natuurge bieden in Nederland teisterden en voor duizenden guldens schade aanrichtten, heeft de Koninklijke Nederlandse Heide Maatschappij een brochure uitgegeven, waarin de nadruk wordt gelegd op het voorkomen van bos-, duin- en heidebran den in ons land, dat maar 500.000 hectare bossen en woeste gronden telt. Het in- stand-houden van dit bezit is van groot belang. „Bossen breken de wind, verminderen de temperatuursverschillen, vangen de neerslag op, zuiveren deze en geven het water weer geleidelijk af. Bossen zuive ren de lucht van roet- en stofdeeltjes, van uitlaatgassen en chemische uitscheidings- produkten en zelfs van radio-actieve neer slag", zo staat in de brochure te lezen. In een periode van tien jaar hebben ge middeld 350 branden jaarlijks een opper vlakte van 225 hectare bos en 647 hecta re heide vernietigd, een schade van bijna drie ton per jaar. Niet te schatten is de schade welke door branden wordt aange richt aan de vogel- en wildstand. De meeste bosbranden ontstaan door toedoen van de mens, vaak door onvoor zichtigheid en zorgeloosheid. Het gebruik van kooktoestellen, het roken in bos en heide en het achteloos wegwerpen van een peukje uit een auto of trein zijn er dik wijls oorzaak van dat grote stukken bos of heide in vlammen opgaan. Groot is ook het gevaar van het stoken van een vuurtje door kinderen, waardoor vaak boerderij branden en bos-, heide- en duinbranden ontstaan. Kampeerders zijn eveneens menigmaal de oorzaak van branden in natuurgebieden. Dikwijls kan veel schade voorkomen worden als zij, die een brand veroorzaken, bij het zien van de eerste vlammetjes meteen probe ren het vuur te blussen in plaats van snel de benen te nemen om moeilijkheden te ontlopen. De auteur van de brochure, Bert Schut, wijst erop dat onderwijzers en jeugdlei ders er veel toe kunnen bijdragen de jon geren tot voorzichtigheid aan te sporen. ADVERTENTIE bewijst weer de hoge waarde van het Centra spaarsysteem ware grootte 10 gram baar goud (verkoop prijs van bahken aan particulieren vorige week ƒ52,- voor 4 Centra spaarkaarten 40,- gespaard, of 1 spaarkaart ƒ37,50 bijbe taling. Waardevast, altijd verhandel baar bezit. Gehalte 999,9/1000, met internationaal essayeurs- stempel. Levering door de Nederlandsche Middenstands- bank N.V., via uw Centra win kelier die u graag alle bijzon derheden over deze tijdelijke aanbieding vertelt.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 13