VAN DAG TOT DAG Regering-Pompidou won vertrouwensmotie FRANKRIJK KRIJGT TV-RECLAME MET DE DOOD VOOR OGEN m Belgische terug in Israëlische overval op Franse wegarbeiders huurlingen hun land Geheime landing bij Luik 1 iV Beter met Bot er Sympathie in Engeland voor rede van Powell ■n Scheepskanon uit 1612 opgehaald Geniet nü van de lente! Ongerustheid van Franse kranten Helikopters daalden in Jordanië Vandaag of morgen beslissing over de plaats voor vredesoverleg Buhlinger zocht publiciteit Pj w Ambtenaren van de immigratiedienst tekenen petitie Marinier in de VS dreigde Johnson te vermoorden commentaar op actuele zaken daar lag neem ramm DONDERDAG 25 APRIL 1968 a De handige UIT-IN-EIGEN-LAND map met tips en autokaarten biedt U korting bij ruim 200 hotels, restaurants en zomerhuisjes! Trek er op uit en maak zelf uw keuze Inlichtingen en mappen bij de VW's en ANWB. m K il mm iiSft Volgens Japans blad: C- iO Gs (jïK Echte boter'*"" erop, dat is het eenvoudige, alledaagse geheim van de allerlekkerste •sV, s. vV W boterham. Bedenkelijk We naderen weer het seizoen der her denkingen, de stille tochten, de kransleg- gingen bij graven van oorlogsslachtoffers, de aubades en kinderspelen waarmee de verjaardag van onze koningin en de ver jaardag van de bevrijding worden gevierd. Ieder jaar opnieuw vraagt men zich af, of deze uiterlijkheden voortkomen uit een daarbij passende innerlijke overtui ging van droefheid of vreugde of dat de sleur van kalenderfeesten zich al niet grotendeels meester heeft gemaakt van de traditionele data, waardoor de beteke nis van het te herdenken of te vieren feit langzamerhand wordt uitgewist en geen inspiratie meer biedt aan degenen die samendrommen. Er zit een tragische doem verborgen in de symbolen. De nationale vlag, de herdenkingskrans, het gelui van kerk klokken, de trompetsolo aan het graf de gehele symboliek waarmee mensen uiting geven aan een innerlijke bewogen heid van plechtig karakter wordt onver mijdelijk een doel op zichzelf als zij jaar in jaar uit wordt herhaald, nadat zij oorspronkelijk een welsprekend middel was om gezamenlijke gedachten te formu leren. De schuld daarvan ligt niet bij de mensen of bij een oppervlakkigheid van epidemische omvang. Het is zowel een doem als een troost, omdat de schrijnende evenementen in de loop der tijden hun pijnlijke versheid verliezen. Maar de tol daarvan wordt betaald in de vorm van een verlies aan actualiteit, ook daar waar geen leed maar een vreugdevol feit tot herdenking npopte. De symbolen van massaal herdenken zijn armoedig en tijdelijk. Men kan moei lijk beweren dat de wijze waarop heden ten dage de Bevrijdingsdag wordt gevierd nog enigszins een afspiegeling is van de onmetelijke blijdschap die miljoenen op dat historische uur hebben voelen op wellen. Men kan zich ook moeilijk aan de indruk onttrekken dat de Dodenher denking nog een werkelijk besef van ver bondenheid demonstreert met de gestor venen van weleer. Het is een constatering die slechts te aanvaarden is als een onontkoombaar slijtage-proces. Bij de ene mens slijt zoiets echter veel eerder dan bij de an dere. Er worden in dat opzicht ook bijzon der slechte voorbeelden gegeven. Zo heeft het gemeentebestuur van Amster dam het bestaan, een bij het monument op de Dam kort geleden neergelegde krans ter ere van de vermoorde Martin Luther King te laten verwijderen „omdat een Duitse televisieploeg opnamen voor een amusementsprogramma moest rr ken". Als men de ontwaarding van een sym bool wil demonstreren, dan kan men moeilijk een drastischer gebaar maken dan dit. In de stad waar de overheid met recht eist dat de symboliek van het gezag wordt gerespecteerd, blijkt diezelfde overheid de symboliek van een interna tionaal verbreide ontsteltenis zonder na denken te kunnen negeren terwille van een publiciteitsstunt. Het zou van een waardiger houding hebben getuigd, als de Amsterdamse over heid de Duitse televisieploeg zou hebben medegedeeld dat die opname onmogelijk op die plaats kon worden gemaakt, om dat de krans voor dr. Martin Luther King daar lag. Zo'n krans op zichzelf is een dood en waardeloos ding, maar de be wogenheid waarmee hij gedeponeerd was en de betekenis van het feit dat tot die kranslegging aanleiding had gegeven, zou den moeten zijn gerespecteerd. Als men tenminste nog enige waarachtigheid ver mag te zien achter een symbool, dat uiting geeft aan datgene wat op zeldzame ogen blikken een groot aantal mensen tegelijk voelen en denken. De televisie is een machtige tover spreuk om mensen te veranderen in ma rionetten. Zelfs ministers en staatshoofden laten zich gaarne imponeren door de camera en onderwerpen zich gedwee aan de regie, weliswaar „ter informatie van de openbare mening", maar ook kennelijk wel uit persoonlijke ijdelheid. Een gemeentebestuur mag trots zijn op zijn stad en blij zijn met wat geënsceneer de reclame via de beeldbuis, maar het mag toch eigenlijk niet buigen voor de eis dat de werkelijke toestand en de werkelijke omstandigheden pasklaar wor den gemaakt voor de bedoelingen van het programma. De krans voor Luther King lag op de Dam. Hij lag daar niet toeval lig, maar vertolkte een uitgesproken eer bewijs op dat moment en op die plaats. De Amsterdamse bestuurderen hadden er onvoorwaardelijk af moeten blijven. Zo iets is een toetssteen voor zuiver denken en eerlijk doen. En goed regeren is op voeden. (Van onze correspondent) BRUSSEL. Een Belgische vissersboot heeft op de Noordzee een bronzen kanon uit het begin van de zeventiende eeuw opgehaald. Het draagt het jaartal 1612, is drie-en-een-halve meter lang en weegt 1300 kg. Blijkens een opschrift is het afkomstig van het Nederlandse galjoen „Rotterdam". ADVERTENTIE )van onze correspondent) PARIJS. Zoals zonder veel moeite sedert het begin van de debatten kon wor den voorspeld heeft de Franse premier Georges Pompidou afgelopen nacht op nieuw het vertrouwen van de Nationale Vergadering gekregen. De motie was vo rige week ingediend naar aanleiding van de regeringsplannen zonder de interven tie van het parlement de publiciteit in de Franse staatsradio en -televisie te kunnen voeren. Binnenkort zullen nu ook de Franse te levisiekijkers regelmatig reclamefilmpjes op hun kijkglas zien verschijnen om zo van België en Noorwegen de laatste lan den in Europa te maken, waar de tele visie nog gevrijwaard blijft van publiciteit. Ofschoon premier Pompidou zo de re clame door een achterdeurtje bij de Fran se televisie heeft binnengeloodst, heeft het parlement naar aanleiding van de ver trouwenskwestie toch nog heel wat be zwaren en critiek kunnen spuien inzake het gebrek aan objectiviteit die de staatsomroep bij haar gemonopoliseerde berichtgeving aan de dag pleegt te leggen. Veel van die critiek van de kant van Frangois Mitterrand, die gisteravond nog langdurig aan het woord was, wisten de premier en zijn minister van informatie wel weer tot bescheidener proporties te rug te brengen door te verwijzen naar het verleden van de Vierde Republiek, toen de huidige oppositie de televisie in beginsel op dezelfde wijze han teerde. Niettemin kan moeilijk ontkend' worden dat de televisie sedertdien is uitgegroeid tot een veel machtiger me dium, waarvan het gaullisme een funda menteel instrument ter handhaving en ver sterking van zijn positie heeft weten te maken. Niet ten onrechte is de „Vijfde republiek" van De Gaulle dan ook wef eens als een „telecratie" omschreven. President De Gaulle had al maanden geleden zijn premier de opdracht ver strekt alles te doen om dit voornaamste wapen in het politieke arsenaal van het gaullisme tegen de oppositie te bescher men en daarom het parlement te belet ten die monopolie-positie van de regering te verzwakken. Die opdracht kan nu dus vgrder worden uitgevoerd, waarbij de dag bladpers, die voor een deel haar kritische houding ten opzichte van de regering nog niet had prijsgegeven, zich nu in haar bestaanszekerheid direct voelt bedreigd. Duidelijke garanties die vooral ook de centrumpartijen hadden verlangd om te voorkomen dat door derving van inkom sten de bestaansbasis van de kranten nog verder zou worden verzwakt, heeft premier Pompidou niet of nauwelijks in het vooruitzicht gesteld. iilSUSii Dit is de dramatische scène, die honderden voetgangers gisteren in Milaan zagen toen twee arbeiders, die in een hangende steiger werkten aan een gebouw van vijftien verdiepingen, plotseling in doodsnood kwamen toen de stelling losschoot. De foto toont hoe één der mannen omhoog wordt getrokken. De andere zit nog in de ijzeren kooi. BRUSSEL De Belgische autoriteiten zijn er in geslaagd de Belgische huurlingen van kolonel Schramme zonder enige ophef te laten repatriëren. Terwijl op het militaire vliegveld Meis broek bij Brussel vannacht door een leger tje journalisten en fotografen, en ook fa milieleden van de huurlingen werd ge wacht, landde het Nederlandse vliegtuig, dat de huurlingen in Afrika had opge haald, om drie uur vannacht op het dood stille vliegveld van Bierset bij Luik. Het toestel vervoerde 53 Belgen, een aantal vrouwen en kinderen, en enkele Spaanse en Portugese huurlingen. Tevoren was bekendgemaakt, dat zij na de gebrui kelijke controle op identiteit en strafregis ter onder geleide van de gendarmerie naar hun woonplaatsen zouden worden bege leid en de buitenlanders aan hun ambassa des overgedragen. De paspoorten zouden worden ingenomen. Als de huurlingen nieuwe paspoorten aanvragen, zullen die de vermelding krijgen „niet geldig voor Afrikaanse landen". De Belgische regering wenste om diplo matieke redenen, dat er zo weinig mogelijk ophef bij de terugkeer der huurlingen zou worden gemaakt. In het slagen van haar opzet is zij uitstekend geholpen door pers- AMMAN (AFP) Van bevoegde zijde In Amman is vernomen dat Israëlische parachutisten dinsdag een kamp van de Franse maatschappij Viasphalte in Zuid- Jordanië op dertig kilometer ten noorden van Akaba hebben overvallen. Viasphalte gaat een weg aanleggen tussen het gebied ten zuiden van de Dode Zee en de haven van Akaba. Om acht uur 's morgens verschenen er vier Israëlische helikopters met parachu tisten boven het kamp. Er waren ver scheidene Israëlische straaljagers in de lucht om de actie van de wentelwieken te dekken. Vanuit een van de helikopters werd toen geschoten op een auto, waarin employés zaten van de maatschappij. De bestuurder van de auto werd zwaar ge wond. De overige inzittenden sprongen uit de wagen en wisten een goed heenko men te vinden. Uit een van de gelande helikopters kwamen toen ongeveer twintig Israëli sche militairen, die met de wapens in de hand het gehele kamppersoneel bijeendre- ven. Zij poogden van de Jordaanse arbei ders te weten te komen waar de Arabi sche commando's zich in dit gebied be vinden. Een tweede groep Israëlische soldaten omsingelden toen de zes Franse inge meurs die geologisch onderzoek verrich ten in verband met de aanleg van de weg en dreigden hen neer te schieten bij de minste beweging. Daarop werd een van de Jordaniërs meegenomen naar een helikopter die opsteeg. De Israëliërs in de helikopter probeerden weer te weten te komen waar de Arabische commando' zich bevonden. Zij dreigden de Jordaniër overboord te zullen gooien als hij dit niet vertelde. Na een vlucht van een half uur keerde de wentelwiek terug. De Israëlische parachutisten hadden het kamp, dat ruim 35 kilometer ver in Jor danië ligt, ruim een uur bezet gehouden Zij trokken zich terug met medeneming van alle papieren van de arbeiders en werkdocumenten. De uitslag van de stemming werd van morgen door de gehele Franse pers met grote ongerustheid geregistreerd. Van ver scheidene kanten is, vermoedelijk niet ten onrechte, al voorspeld dat door toedoen van de reclametelevisie de persconcentra ties zich in versneld tempo zullen voort zetten, zodat binnen afzienbare tijd Frank rijk nog maar een tiental onafhankelijke dagbladen zal hebben overgehouden. Daarmee zal president De Gaulle dan een dubbele overwinning hebben ge boekt, omdat, naast een financieel krach tiger gemonopoliseerde televisie, de on afhankelijke pers dan mogelijk boven dien nog de nekslag zal zijn toegebracht. TOKIO (AFP en AP) Het Japanse dagblad Yomioeri, dat regeringswoord voerders citeert, heeft meegedeeld, dat Japan door de VS ervan op de hoogte is gesteld dat over een plaats voor de Ame- rikaans-Noordvietnamese inleidende be sprekingen „vandaag of morgen" beslist zal worden. De leden van de Amerikaanse delegatie voor de besprekingen zullen dan ook uit gezocht worden, aldus het blad. Yomioeri noemt de plaats niet, maar woordvoerders van het ministerie van Buitenlandse Za ken zouden volgens het blad er op zin spelen dat Parijs de meeste kans maakt berichten uit Nederland, volgens welke de DC-6 van Transavia na tussenlandingen te Khartoem en op Malta omstreeks mid dernacht op Meisbroek zou aankomen. Om de spanning te verhogen werd gisteravond laat zelfs een kolonne rijkswachters met autobussen naar Meisbroek gedirigeerd, doch deze bussen vertrokken na enige tijd weer leeg. BONN (AFP, DPA) Het plan om bondskanselier Kiesinger te vermoorden, dat de 29-jarige draglinemachinist Arthur Wilhelm Buhlinger beweert te hebben ge had, is meer ingegeven door zucht naar Arthur Buhlinger publiciteit dan door politieke of persoon lijke motieven. Tot dit oordeel zijn de Westduitse autoriteiten gekomen, die de zaak in onderzoek hebben. Men is er van overtuigd dat Buhlinger geen politieke bedoelingen had, ook al luidde een van zijn verklaringen tegenover de politie, dat hij zich ergerde over de vele miljoenen ontwikkelingshulp. ADVERTENTIE s— •w' V «s it* 1 i (Van onze correspondent) LONDEN De door de opzienbarende speech van het conservatieve lagerhuis lid Enoch Powell in Groot-Brittannië ver wekte beroering duurt onverminderd voort. Door het emotionele karakter van de rassenkwestie en de uitzichtloosheid welke ook de politieke partijen in Groot- Brittannië begint te kenmerken, dreigt er een gevaarlijke gezagscrisis, omdat de kiezer instinctief voelt dat de regering niet alleen het immigratieprobleem, maar ook de meeste andere vraagstukken niet meer aan kan. Dit gevoel richt zich in de eerste plaats tegen de Socialistische Partij, omdat deze aan de macht is, hoewel de regering, gezien de stemming in het land, al lang uit de gratie is. Maar evenmin is men vergeten dat niet zo lang geleden ook de Conservatieven waren vastgelopen. Het normale politieke patroon is daardoor bezig los te weken, met alle bedenkelijke gevolgen van dien. Het voorbeeld van de demonstrerende Londense dokwerkers, die aangespoord door Enoch Powell de immigratie geheel willen stopzetten, is gevolgd door een staking en een mars naar het parlement van een paar honderd vleessjouwers en slagers van de Smithfield-markt. Veelbe tekenend is, dat de leider daarvan kort geleden gemeenteraadskandidaat voor een fascistische partij is geweest. Maar een misschien nog bedenkelijker symptoom van de situatie is, dat veertig immigratie-ambtenaren van de Londense luchthaven Powell met een persoonlijk ondertekende petitie openlijk hebben ge steund. Een dergelijke actie is volkomen in strijd met hun positie als ambtenaren. Vandaar dat de regering deze zaak hoog opneemt. De immigratie-ambtenaren, de pas poortcontroleurs, zeggen dat ze genoeg hebben van de ontduikingen en pogingen daartoe van binnenkomende gemenebest immigranten. Zij zeggen dat er al jaren sprake is van corruptie en bedrog bij de immigratie. De immigratie-ambtenaren hebben bij hun aanstelling de belofte moeten afleg gen, dat zij over hun werk nooit met bui tenstaanders zouden spreken. Nu is zelfs deze norm, onder de druk van de immi gratiecrisis, bezweken. Zij zeggen dat zij de corruptie voor hun ogen zien en halen zelfs het geval aan, dat het departement van Binnenlandse Zaken, onder druk van Lagerhuisleden enf advocaten, vreemd met de wet zou zijn omgesprongen. Dit verklaart de sympathie voor Powell die juist de ontduiking van de wetten aan de kaak heeft gesteld. De regering voert daar tegenover aan, dat de immigratie zich dankzij de diverse maatregelen de laatste jaren in voortdurend sterk dalen de lijn beweegt. Althans wat het aantal immigranten met arbeidsvergunningen betreft. Het aantal nakomende verwanten bedraagt echter nog altijd vijftigduizend personen per jaar. ADVERTENTIE SAN DIEGO (Reuter) In het opkomst- centrum van Amerikaanse mariniers te San Diego is een 17-jarige marinier onder medische observatie geplaatst, nadat hij had gedreigd president Johnson te zullen vermoorden. De militair, Jimmie Robert Powers, werd op dè basis gearresteerd door federale agenten. Leden van de geheime dienst hebben verklaard dat Powers president Johnson verantwoordelijk stelt voor de moord op president John Kennedy. Hij had gedreigd de president te vermoorden, zodra hij daarvoor de gelegenheid zou krijgen. Springer. Het Springerconcern heeft een eis tot schadevergoeding ad. 250.000 mark ingediend tegen de niet-parle- mentaire oppositie wegens de schade die aan eigendommen van het concern zijn toegebracht tijdens de demonstra ties en ongeregeldheden van de afgelo pen paasdagen. Mauritius. Mauritius is woensdag als 124ste lid van de Verenigde Naties toe gelaten. Brand aangestoken. Het brandpiket van de politie te Newark heeft woensdag een dertien jaar oude negerjongen aange houden, die bekend heeft de brand in de negerwij k Central Ward te hebben aangestoken. Door deze brand zijn zes honderd personen dakloos geworden. Angola. Guerrillastrijders hebben sedert 27 maart in acht afzonderlijke acties 51 Portugese soldaten gedood, aldus deelt de regering van Angola in ballingschap woensdag mee. Uitstoting. De Russische unie van schrij vers heeft leden die blijven protesteren tegen processen, waaraan schrijvers wegens ontrouw aan de partijen zijn onderworpen, met uitstoting bedreigd. Bruiloft. Koning Olav van Noorwegen heeft aangekondigd dat zijn zoon, kroon prins Harald op 29 augustus in het huwelijk zal treden met juffrouw Son- ja Haraldsen. Recht. „Volgens het recht is West-Irian een deel van Indonesië," zo heeft de In donesische minister van Voorlichting, Boehanoeddin Diah, gezegd na een bij eenkomst van het kabinet.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3