Kunstmatige botsing Tegen Beverwijker vrijspraak van brandstichting geëist Vijftien maanden geëist tegen Haarlemmer voor diefstallen en inbraak UST mmmm, Wegens gebrek aan bewijzen Vier maanden voor diefstal geëist tegen Beverwijker RECHTBANK HAARLEM Meyran-beker voor G. v. d. Winden 11 RECHTBANK HAARLEM VRIJDAG 26 APRIL 1968 ie s!:>s' Sleutels geprobeerd Uit de roulatie DAMESKAPSALON Lange Nieuwstraat 471 IJmuiden - Tel. 1 11 66 (Van onze medewerker voor automobilisme) In het uitgebreidt veiligheidsprogram ma waaraan iedere grote autofabri kant met een beetje dwang van de overheid soms streng de hand houdt komen spectaculaire en minder spec taculaire proeven voor. Ook op dit ge bied kan de routine in verveling over gaan, maar er zijn dagen dat iedereen die maar iets te maken heeft met de veiligheid in en om de auto op het testcentrum aanwezig is. Bij Genera# Motors zijn dat de dagen waarop zwa re, luxe personenauto's tegen een blok beton te pletter worden geslingerd. Een duur maar o zo noodzakelijk grap je, waarvan constructeurs en technici nog maanden later plezier hebben. Dit spel van „whoosh" en „thhhock" Amerikaanse klanknabootsingen voor respectievelijk de snelheid van de wa gen en de dreun waarmee hij het be ton raakt is een echter ernstig spel, waarvan de resultaten later de veilig heid van chauffeur en passagiers ten goede komen. Als de auto na de grote klap „total loss" is, zijn de mensen van de „proving ground" meer dan te vreden. Als zij de kleurenfilms uit hun „highspeed" camera's ontwikkelen en nauwkeurig het verfrommelde metaal van de eens zo sierlijke autoneus let terlijk in kaart brengen, betekent dat voor hen het begin van een maanden lange analyse die tenslotte uitmondt in uitgebreide opdrachten aan de ont werpafdeling: voortaan dat onderdeel zus en dat onderdeel zo en niet anders. Een geprepareerde p roefauto wordt naar de testbaan gebracht. Op de voorgrond de verfrommelde neus van zijn voorganger. Aan het eind van de produktielijn worden de wagens uitgezocht, die van dat moment af ten dode zijn opgeschre ven. Maar het zal nog dagen duren voordat zij hun laatste rit naar het beton maken. Een uitgebreid elektro nisch instrumentarium wordt inge bouwd, de nog gloednieuwe wagen wordt in alle standen gefotografeerd en doorgemeten, langs het tweehon derd meter lange tracé dat straks met toenemende snelheid wordt afgelegd zijn camera's opgesteld en een inge wikkelde, peperdure installatie wordt gereed gemaakt om de auto op het mo ment van de botsing met het beton van boven, van onderen en van opzij te fil men. Op de auto zijn als hulpmiddel kleine merktekens aangebracht, die laten een exact beeld geven van de deformatie van het metaal. De climax van al dit voorbereidend werk splinterend metaal tegen het onwrikbare beton is in tienden van seconden voorbij en eigenlijk nauwe lijks de moeite van al die ingespannen arbeid waard. Toch is het om dit kleine ogenblik van vernieling begonnen: want op geen andere manier kan het gedrag van een auto bij een frontale botsing zo precies worden opgemeten als tij dens deze proef. Als het remsysteem is gevuld met gecomprimeerde lucht, is het metalen proefkonijn op wielen gereed. Een duwwagen wordt achter de auto beves tigd. Een lange kabel loopt van dit wagentje door een sleuf in het tracé, via een aantal raderen naar een krach tige auto die haaks op de baan staat opgesteld. Bij het startsein trekt deze auto op en rijdt in een hoek van ne gentig graden van het doel weg. Terwijl de proef auto snelheid wint, worden één voor één de elektronische instrumenten langs de baan door foto- elektrische cellen op de auto in wer king gesteld. Vlak voor het beton ont koppelt de duwwagen en de auto rent op het blok in. Gelijk met de dreun ■/0-y. ,-v:v„v - De proefwagen, volgebouwd met elektronische instrumenten, staat klaar voor zijn laatste rit. De vei ligheidsman controleert nog even het tracé. Aan het eind van de 200 meter wacht het blok beton. doorklieft een flits het interieur van de wagen: een interne camera heeft hieraan genoeg om vast te leggen hoe het dashboard zich kromt, het stuur naar binnen schokt en de voorste zetels van l,hun fundament worden gerukt. Daarna is het even rustig op de baan. Technici lopen toe om.de toestand op te nemen, demonteren de camera's en de elektronica; in een ontvangstwagen langs de baan luisteren anderen nog eens naar de gecodeerde signalen die de rijdende auto uitzond totdat de klap kwam. De comfortabele limousine wordt weggesleept; zij is voorgoed uit de publieke belangstelling verdwenen en mag in het gunstigste geval nog eens dienen als doelwit voor een rijdende auto. Maar dat is alweer de volgende proef en een ander verhaal. Nadat de wagen het beton heeft geramd buigen de technici zich in het wrak om de instrumenten te demonteren. Daarna is de auto alleen nog maar goed genoeg voor de sloper of als doelwit bij een andere proef. uuuuumrwnnnnnr (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM. Zes getuigen konden donderdagmorgen bij de Haarlemse recht bank geen licht brengen in een rechtszaak waarbij een 30-jarige Beverwijkse ma troos van poging tot brandstichting werd beschuldigd. Wegens gebrek aan bewijs eiste de of ficier van justitie mr. G. W. F. van der Valk Bouman vrijspraak Op verzoek van de raadsman mr. G. A. P. de Kort, stelde de rechtbank de matroos direct in vrij heid. De Beverwijker heeft bijna drie maanden in voorarrest doorgebracht. De matroos was tenlaste gelegd dat hij op 28 januari in Beverwijk in een ge meentewoning een stapel kranten in een kast onder de trap in brand had gestoken. In het huis was die zondagmiddag alleen een één-jarig jongetje aanwezig dat bo ven lag te slapen. De ouders van het kind zaten in een café, waar ook de matroos enige tijd was geweest. De matroos is de oorspronkelijke huur der van de oude en uiterst brandbare ge meentewoning. Hij heeft het huis echter verhuurd aan een gezin en woonde zolang hij aan de wal was in bij het gezin van een chauffeur. Omdat er moeilijkheden ontstonden, de chauffeur heeft een aan klacht tegen de matroos ingediend in ver band met ontucht, wilde de matroos weer in zijn oorspronkelijke huis gaan wonen, Hij heeft nog steeds de sleutels van dit huis. Op 28 januari hebben een overbuur vrouw en haar man de matroos omstreeks zes uur bij zijn oude woning gezien. Hij gaf dit, na eerst ontkend te hebben, ter zitting ook toe. „Ik wilde kijken of de sleutels nog pasten", was zijn verklaring hiervoor. Toen de bewoner van het huis op 28 januari met zijn vrouw uit het café thuis' kwam, zo verklaarde hij donderdag als getuige, stond de kamer vol rook en smeulden de oude kranten in de kast on der de trap. De vrouw had toen direct de politie gebeld. „Waarom niet de brandweer?" wilde een van de rechters weten. Hierop kon de getuige geen duidelijk antwoord geven. De beschuldiging was die zondagmiddag direct in de richting van de matroos ge gaan. De bewoner had de smeulende kranten in de kast gelaten, de politie had ze naar buiten gebracht. „Hij heeft het zelf gedaan", zei de ma troos ter zitting op een vraag van de offi cier van justitie, „hij wilde mij uit de roulatie hebben zodat hij er kon blijven Hoewel de officier van justitie de zaak wilde aanhouden wees de rechtbank dit af. Mr. Van der Valk Bouman ondervroeg hierop de bewoner van het huis scherp „Heeft u zelf niet die brand gesticht, toen u uit het café kwam?" zo stelde hij. De (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM. Tegen een 24-jarige kok uit Beverwijk is donderdag bij de Haar lemse rechtbank een gevangenisstraf van vier maanden onvoorwaardelijk, met af trek van voorarrest, en drie maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd ge- eist. De kok had op 20 februari in Haarlem uit een café enkele zilveren schaaltjes, een vaasje, een kandelaar en een siervoor werp van glas gestolen. Hij zou dit hebben gedaan om wraak te nemen voor het feit dat iemand waar van hij dacht dat deze de eigenaar van de gestolen voorwerpen was de hele avond op zijn kosten had gedronken. Het bleek echter dat de gestolen voorwerpen aan ie mand anders toebehoorden. De kok stond niet voor de eerste maal terecht. Uitspraak op donderdagmorgen 9 mei om half tien. getuige die wel had toegegeven dat hij niet helemaal nuchter was die zondagmid dag, ontkende dit heftig. „Een zeer ernstige zaak, met levens gevaar voor een eenjarig kind. Het klopt niet allemaal, of eigenlijk allemaal niet, er zijn zoveel duistere punten dat ik niet voor 100 percent overtuigd ben. De mo gelijkheid dat de bewoner het zelf gedaan heeft kan ik niet helemaal uitsluiten" zei de officier van justitie in zijn requisitoir. Hij kwam tot vrijspraak voor de po ging tot brandstichting, maar eiste wel 200 boete voor vernieling. De matroos had namelijk toen hij van de brand werd beschuldigd de ruiten van het huis inge trapt. De rechtbank doet uitspraak op 9 mei om half tien 's morgens. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Voor de elfde maal stond donderdag een 21-jarige Haarlemse Ios-ar- beider terecht wegens diefstal en inbraak Hij moest zich bij de meervoudige kamer van de Haarlemse rechtbank verantwoor den voor diefstallen een inbraak in de maand februari van dit jaar. Tegen hen. werd 1 jaar en 3 maanden met aftrek en ADVERTENTIE Wij creëren de moderne kapsels met of zonder losse haarstukjes die wij in verschillende uitvoeringen voor u in voorraad hebben voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering geëist. Op 6 februari brak hij in bij een woning in de Tempeliersstraat in Haarlem en haal de uit een slaapkamerkast sieraden ter waarde van enige duizenden guldens. De bewoonster van het huis hoorde wel hoe er werd ingebroken maar bleef doodstil van angst in de kamer zitten. De los-arbeider probeerde de gouden sieraden later om te smelten. Hij gaf enkele gouden kettingen weg en zou ook sieraden in het water hebben gegooid. Op 17 februari was er in de Van Eedenstraat een ongeluk gebeurd toen de verdachte zijn kans schoon zag. Hij ging een openstaande deur binnen en haalde in de consternatie ongemerkt een tas weg. Daarin zaten 160 en allerlei papieren, zoals een rijbewijs en kentekenbewijs. Op 21 februari stal de los-arbeider een taxi in Haarlem, reed er mee naar Be verwijk en liet de wagen daar staan. Bij een huis aan de Zeestraat in Beverwijk gooide hij toen zonder enige reden een steen door een ruit. In de rapporten werd de verdachte een „slappe jongen" genoemd. „Van de laat ste drie jaar heeft hij 25 maanden inge sloten gezeten", zei de officier van justi tie. De laatste tijd zou er blijkens de rapporten een iets gunstiger ontwikkeling zijn. De raadsman, mr. J. A. M. Thijssen vroeg een lange voorwaardelijke straf met toezicht. De rechtbank doet uitspraak op don derdagmorgen 9 mei om half tien. (Van onze wielermedewerker) BEVERWIJK. Het zomeravondsei zoen is door de Beverwijkse rennersclub „Kennemerland" ingezet met de strjjd om de „Meyran"-beker. Favoriet Gé v. d. Winden toonde zich na een felle sprint met Jack van Hooff de beste en legde voor één jaar beslag op de beker. Na een onderlinge clubrit op woensdag 1 mei wordt het zomeravondseizoen door „Kennemerland" voortgezet met een ne- derlaagtoernooi in het sportpark „Adri- chem". Het programma daarvoor ziet er als volgt uit: 8 mei: 1ste rit tegen ,,De Kampioen" (Haarlem); 15 mei: 2e rit te gen D.T.S. (Zaandam); 22 mei: 3e rit te gen „Alcmaria Victrix" (Alkmaar); 29 mei: 4e rit tegen „De Bollenstreek" (Lis- se); 6 juni: 5e rit tegen „De Bataaf" (Halfweg). De finale van dit toernooi vindt op 12 juni plaats. Voor de tweede keer houdt de BRC aan de vooravond van de Tour de France op woensdag 26 juni in Wijk aan Zee een Tour de Heliomare, waaraan ook renners van „De Bataaf" en „De Kampioen" zul len deelnemen. Door de sportcommissie van de KNWU is Gé v. d. Winden uitgenodigd om van 9 tot 24 mei deel te nemen aan de zware etappekoers Berlijn-Praag-Warschau. De vijf andere renners zijn: Jan Hesse (Arn hem), Fred Niemeyer (Zwolle), Hans Tesselaar (Kalverdijk), Jos Dekker (Enk- huizén) en Piet Kettenis (Den Haag). ADVERTENTIE kennemerlaan 150, telefoon 10745*, ijmuiden

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 11