intermeubel Showroom: Vondellaan 5 - Beverwijk Automobielbedrijf VAN DER VELDEN LANGS „Leto van Mij Zeevaart Kustmijnenvegers op bezoek Jubilarissen bij Van Gelder moderne woninginrichting: Marktplein 30 IJmuiden tel. 02550-19015* VOORLICHTING DOOR P.T.T. yiiiilMlllllUllllïlikfi' fk L ADVIES CATALOGUSPRIJS Off. dealer voor de gehele IJmond AUTOMOBIELBEDRIJVEN Kip; General Motuis Het Motorvrachtschip Leto van de N.V. Maatschappij Zeevaart in Rotterdam is in 1953 gebouwd door Short Bros Ltd. in Sunderland onder de naam Pearlstone in opdracht van de Alva Steam Ship Com pany Ltd. in Londen. Dit schip werd in 1954 door de Rotterdamse rederij aange kocht. Met 5884 bruto reg. ton en 9825 ton draagvermogen was de lengte over alles van 141,75 m., de lengte tussen de lood lijnen 133.74 m., de breedte 18.21 m. de holte 8 09 m. en de diepgang 7.87 m. Het De eerste „Leto" van de n.v. Maat schappij Zeevaart, die nu, onder Griekse vlag, „Costaflora" heet. treal met bestemming een haven in het Verenigd Koninkrijk. Op 12 mei werd het schip door een zware explosie getrof fen, zonder dat een onderzeeboot werd waargenomen. Het schip begon snel te zinken en de bemanning begaf zich in de boten, waarmee echter ongelukken zijn gebeurd. Alle bemanningsleden konden helaas niet worden gered en 10 werden er als vermist opgegeven. De Maatschappij Zeevaart, die in 1912 is opgericht en onder directie staat van Hudig Veder N.V., heeft thans 5 sche pen in de vaart. De Colytto met 9075 bru to reg. ton is de grootste en dan volgen de Theano, de Trito en de Thallo. De nieuwste aanwinst is het motorschip Tyro, dat kortgeleden is opgeleverd door de werf Van der Giessen-De Noord in Krim pen aan de IJssel. De schepen hebben namen die we in het verleden ook bij de Maatschappij Zeevaart zijn tegengekomen. Arie van der Veer schip is van het open shelterdeck- type, heeft vijf ruimen en voor de voortstuwing is het uitgerust met een 6 cyl. tweetakt Harland Wolff dieselmotor van 4400 pk. voor een vaart van ruim 13 knoop. De Callisto, die in 1951 nieuw door de zelfde werf werd afgeleverd behoorde eveneens toe aan de Mij. Zeevaart. Dit schip kwam op 24 februari 1959, op de reis van Pepel naar IJmuiden, tijdens slecht zicht in aanvaring met het Libe riaanse stoomschip Andros Stream en zonk als gevolg van deze aanvaring. De lading bestond uit 9600 ton ijzererts. De uit 34 personen bestaande bemanning werd gered. De Callisto mat 5844 bruto reg. ton en had een motorvermogen van 3300 pk. voor een vaart van 12 knoop. De in 1953 gebouwde Leto is in januari van het jaar 1967 verkocht naar Grieken land en kreeg de naam Costaflora; de Le- duma Cia Mar. S.A. te Piraeus is de nieu we eigenaar. De eerste Leto was een in 1913 gebouwd stoomschip van 3225 bruto reg. ton. Deze vrachtvaarder is niet lang in de vaart ge weest want het schip komt voor op de lijst van schepen, die tijdens de eerste wereldoorlog verloren gingen. Op 4 januari 1916, onder commando van kapitein R. Teensma en onderweg van New York naar Rotterdam, liep het schip op een mijn en kwam tot zinken. Drie mannen werden opgepikt door het ss. Batavier IV, de overigen door het ss Al- kaid. De tweede Leto presenteerde zich in 1930 en was afkomstig van de Rotterdam se Droogdok Mij. in Rotterdam. Dit schip was groot 4712 bruto reg. ton en had 8655 ton draagvermogen. De voortstuwing ge schiedde door een 3 cyl. triple expansie stoommachine met turbine en het vermo gen bedroeg 220 Opk. Ging de eerste Leto verloren in de eerste wereldoorlog, Leto nummer twee werd het slachtoffer van wereldoorlog twee. De ramp voltrok zich op de reis die 10 mei 1942 begon in Mon- Stel aw eigen bankstel samen uit deze comfortabele zitmeubelen. De sterke stof fering kunt u in diverse kleuren bestellen. Verrukkelijke driezits bank met losse zit- en rugkussens. Uitgevoerd m vuiiafstotende S3 ribstof f 480- TH Gezellige ruime tweezits bank m dezelfde •/uitvoering f 360.- Losse fauteuil met een comfortabele "zit" f 257.50 Voorbeeld van een compleet bankstel driezits bank en 2 fauteuils f 995.- Extra mogelijkheid4-zitsbank f 660.- (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Vanmiddag zijn in de haven van IJmuiden de Franse kust- mijnenvegers Aldébaran, Véga, Eridan en Sagitaire aangekomen. Zij zullen door varen naar Amsterdam, waar zij tot maan dag 29 april zullen blijven. De schepen worden afgemeerd aan het Stenenhoofd' en zijn toegankelijk voor het publiek. Maandag vertrekken de kustmijnenvegers in de ochtend naar Den Helder. (Van onze correspondent) VELSEN-NOORD. Dinsdag 30 april, zullen er bij de Koninklijke Papierfabrie ken Van Gelder Zonen nv. te Velsen twee veertigjarige jubilarissen zijn, die hun ju bileumdag dus gelijktijdig met de verjaar dag van koningin Juliana zullen hebben. De viering voor de beide jubilarissen, de heren P. J. Wolzak uit Velsen Noord (Ladderbeekstraat 13) en J. P. de Vos uit Haarlem, zal echter wegens de ge bruikelijke koninginnedagviering voor het dagpersoneel aan het bedrijf op andere dagen worden gehouden. De heer Wolzak zal namelijk maandag 29 april door de di rectie aan het bedrijf worden ontvangen en de heer De Vos zal woensdag 1 mei zijn opwachting bij de directie maken. De heer Wolzak begon in 1928 bij de papierfabriek als snijder in de formaat afdeling om tien jaar later aangesteld te worden als chauffeur bij het transport van de rollen naar de drukkerijen in het land. In 1964 werd het eigen papiertransport, door derden overgenomen en ging de heer Wolzak in dezelfde functie over naar het havenbedrijf. Dit duurde slechts een jaar want in 1965 volgde de aanstelling tot ter- reinwacht. De heer De Vos is in al deze veertig jaren de bouwafdeling trouw gebleven, waar hij in 1928 begon als timmerman. In 1939 kwam zijn aanstelling af tot ma gazijnbediende-timmerman. In deze func tie werd hij belast met het beheer en de uitgifte van de magazijnvoorraad hout en gereedschappen. De heer De Vos zal bovendien op 23 juni 1968 ook veertig jaar lid zijn van de Christelijke Bedrijfsgroepen Centrale, die aangesloten is bij het Christelijk Nationaal Vakverbond. rui|ter (Van een onzer verslaggevers) Om een goed en doelmatig gebruik van de telefoon te bevorderen zal de PTT- voorlichtingsdienst van het telefoondis trict Haarlem in IJmuiden en Beverwijk bedrijfsmiddagen voor het zaken- en be drijfsleven houden. Deze bijeenkomsten zijn van zes tot en met 10 mei in Hotel Royal in IJmuiden en van dertien tot en met zeventien mei in het Kennemer Theater in Beverwijk. Op deze voorlichtingsbijeenkomsten, die bedoeld zijn voor gebruikers van grote telefooninstallaties zal men kennis kun nen nemen van doelmatig telefoneren en kan men tevens een instructiefilm zien. Verder staat er moderne telecommunica- tie-apparatuur opgesteld, waarbij technici een toelichting zullen geven. ©PI6 COPENlMGiM BEVERWIJK - DRIEHUIS - IJMUIDEN van Dalenlaan 328 Santpoort-Z. Telef. (02560)-8288. Opeldealer voor Santpoort, Bloemendaal en Overveen.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 12