Vijf seconden beslisten over de zege van Clark en Porter zich dank zij het falen van dure Amerikaan Van Oosterhout plaatste Fred Anton Maier stopt met schaatsen Cox veegde Roy Emerson in 70 minuten van de baan Honkbal in kleuren op televisie Jan Janssen direct al in de leiderstrui Spaanse ronde Cor Baars naar ronde van België FLAMINGO'S RECIPIEERT Timmer en Tuk leiden bij het damesschaak Schadeclaim van Z.-Afrika op het IOC OOK BIJ OFFICIALS HEERSTE MENING: DIT WAS DE LAATSTE TULPENRALLYE Xerxes/DHC lijkt wel verloren Voetbalteams voor wedstrijd koninginnedag Open tafeltennis in Haarlem SCHOTEN-SPARTA FLAMINGO'S- PUNCH VRIJDAG 26 APRIL 1968 HONKBALWEDSTRIJD Huldiging van de nieuwe landskampioen BASKETBALL Nederlaag1 voor Riessen Zege voor Hawkins en Hobbs in Monza Sport in het kort De Britten Roger Clark en Jim Porter, de winnaars van de Tulpenrallye. Saab v4 Sedan 957,5, 5. KolwesHeine (W.-Dld.) Volvo 122 s 1081,7. Eindklassement Grand Tourismo's: 1. ClarkPorter (Gb) Ford Escort 663,5 w.p., 2. AnderssonDavenport (Zwe.-Gb.) Ford Escort 668,6, 3. LuseniusLehto (Finl.) Datsun Fair Lady 809,7, 4. Lar- rouseCallewaert (Fr.-Belg.) Alphine Renault 1070,6, 5. MikkolaJaervi (Finl.) Datsun Fair Lady 1192,9. De coupe des dames ging naar Beau montBeckers. De voorlopige klassementen in de ver schillende klassen zien er als volgt uit: Grand tourismo's: boven 1600 cc: 1. Lu seniusLehto (Finl.) Datsun Fair Lady 809,7 w.p. tot 1600 cc: 1. ClarkPorter (G.b.) Ford Escort 663,5 w.p. Toerwagens: boven 1600 cc: 1. Slote- maker—Janssen (Ned.) BMW 2002 825,2 w.p. 1300-1600 cc: 1. Koop-Kriedel (Lux.) Alfa Romeo 937,3 w.p. 1150-1300 cc: 1. VernaeveWood (Belg.-B.b.) BM WMini Cooper 1200 790. 850-1150 cc: 1. Cooper Deacon (G.b.) Austin Cooper S 1191,4 w.p Tot 850 cc: 1. HaxheCoole (Belg.-W.ï Did.) Daf 44 2556,7 w.p. DEN HAAG. De volgende Nederland se wielrenners zullen de komende dagen aan wielerwedstrijden in het buitenland deelnemen: Circuit des Mines, van 26 april tot en met 1 mei (start in Bouligny) Harry Jansen (Westzaan), Fedor den Hertog (Amsterdam), Tino Tabak (Am sterdam), Jacob Frijters (Weelde, Belg.), Wim Prinsen (Hank) en Leo Schrauwen (Ossendrecht). Ploegleider Herman Krott. Ronde van België voor amateurs, van 28 april tot en met 5 mei: René Pij nen (Woensdrecht), Ger Harings (Scheul- der), Joop Zoetemelk (Rijpwetering), Cees Rentmeester (Ovezande), Cor Baars (Haarlem) en Leen de Groot (Utrecht). Ploegleider: Joop Middelink. HAARLEM. De k ampioensreceptie van Flamingo's landskarppiopn basket bal wordt zondagavond gehouden. De Haarlemse club recipieert in Kraantje Lek van half zeven tot half acht. Zaterdagavond wordt Flamingo's gehul digd voor de aanvang van de thuiswed strijd tegen Punch in het Krelagehuis. Dan wordt onder meer de kampioensbe ker van de NBB overhandigd. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Zaterdag aanvang 15.00 uur Pint Muliersportpark Toegang: 1.en jeugd 0.50 ARNHEM De dames Timmer en Tuk hebben na de zesde ronde van het toer nooi om het Nederlandse schaakkam pioenschap, dat in Arnhem wordt gehou den, de leiding met 4.5 punt. De uitslagen luiden: vijfde ronde: mevr Tuk-mevr. Heemskerk 1-0. Zesronde: mevr. Heemskerk- mevr. Vreeken afg, mevr. C. Roodzant-mevr. Mesman 1-0, mevr. M. A. Roodzant-mej. Van der Giessen 0-1, mevr. Timmer-mevr. van der Griendt remise, mevr. Tuk-mej. de Klerck remise. De stand na zes ronden is: 1-2 mevr. Timmer en mevr. Tuk beiden 4.5 pnt uit 6 part, 3. mevr. C. Roodzant 3.5-6. 4.5. mevr. Heemskerk en mevr. Vreeken bei den 3-5 en 1 afg, 6. mej. Van der Giessen 3-6, 7. mej. De Klerck 2.5-6, 8. mevr. Van der Griendt 2-6, 9.10 mevr. Mesman en mevr. A. Roodzant 1.5-6. JOHANNESBURG. „Het Olympische comité van Zuid-Afrika zal het interna tionale Olympische comité een rekening presenteren van de kosten die zijn ge maakt in de afgelopen twee maanden in verband met de voorbereidingen voor de Olympische Spelen in Mexico.". Dit ver klaarde donderdag in Johannesburg Frank Braun, de president van het CAO. „Wij hebben aanzienlijke sommen geld geïn vesteerd", vervolgde hij, „alle nationale sportbonden moeten een gedetailleerde declaratie indienen en wij zullen daarna de schadevergoeding indienen bij het IOC" De reactie van de niet-blanke Zuidafri- kaanse atleet Kuosi op de uitsluiting van zijn land was: „het nieuws was een ver schrikkelijke slag voor mij, het ergste wat' ik in mijn leven heb meegemaakt" De telegrafische stemming over het al dan niet deelnemen van Zuid-Afrika aan de Olympische Spelen in Mexico is don derdagmiddag 16.00 uur afgesloten. Op dat tijdstip hadden 62 van de 71 leden van het IOC gereageerd, 46 waren tegen deelneming van Zuid-Afrika aan de Olym pische Spelen 1968, en 13 voor. Twee lan den onthielden zich van stemming. Het IOC deelde in aansluiting op de bekendmaking van deze stemming mee, dat men deze kwestie nu als afgesloten beschouwt. Zaterdag 27 april 20.15 uur KRELAGEHUIS LEIDSEVAART Toegang 1,75 Jeugd t.m. 16 jr. 1, NOORDWIJK. Welgeteld vijf secon den hebben na 65 uur rijden, waarin 3400 kilometer werden afgelegd, beslist over de algemene overwinning in de twintig ste internationale Tulpenrally. De Fords Escort, amper een maand geleden in Ne derland uitgebracht, hebben In de ster- rit voor een dubbele zege gezorgd. En dat nog wei ondanks de omstandigheid, dat het Engelse produkt nog niet als toerwagen kon worden gehomologeerd, omdat er geen duizend exemplaren van- de band zijn gerold. Daardoor moest strijd worden geleverd tegen de snelle grand toerismo's. De Britten Roger Clark en Kim Por ter hebben tot aan de finish de vijf se conden voorsprong, al in het begin var de sterrit veroverd op de andere fabrieks- Escort gereden door de Zweeds-Engelse combinatie Ove Andersson-John Daven port, met succes verdedigd. Even hebben Andersson en Davenport zich algemeen winnaar mogen wanen Met juist 0.9 seconde schenen zij hun teamgenoten te hebben verslagen. Enkele uren nadat de officieuze uitslag was be kendgemaakt, bleek echter dat in de haast een rekenfout was gemaakt. Het deerde de vertegenwoordigers van de fabriek uit Dagenham allerminst. Immers, in deze door commercie beheerste tak van sport telt niet de naam van de coureur, alleen het merk. De rode Alpine Renault van de Fran sen Gerard Larousse en Marcel Calle waert verspeelde op de Belgische wegen zijn kansen, toen het duo het routeboek verkeerd interpreteerde, fout reed en zes volle minuten verspeelde. Rob Slotmaker en Rob Jansen werden in de categorie van de toerwagens tweede met hun BMW 2002. Winnaar werd hier de Belgisch-Britse combinatie Vernaeve- Wood in Cooper. Gezegd dient echter te worden, dat deze daarbij de medewerking kreeg van Timo Makinen. De Finse BMC- Cooper-rijder stond tot woensdagavond vast op de eerste plaats. In de speciale etappe van de Col du Brabant ging hij echter te hard een bocht in, waarna het Coopertje van de weg raakte. Een klein uur duurde het voordat de groene wagen de tocht kon voortzetten. De 3816 wed- strijdpunten, die Makinen daardoor op liep maakten hem volkomen kansloos. Toch verbaasde de Fin de volgers door in de volgende 150 kilometer het uur achter stand weer geheel in te lopen. Het enerverende duel tussen de Escorts was echter donderdag op het zonnige ter ras van hotel Huis ter Duin in Noord- wijk aan Zee niet het voornaamste on derwerp van gesprek. Dat was veel eer der de discussie over de vraag of deze twintigste Tulpenrally de laatste zou zijn in de rij die in 1949 begon. Wedstrijdlei der Piet Nortier heeft ondanks de pro blemen die nu al overwonnen moesten worden hoop dat hij zijn levenswerk ook in 1969 zal kunnen voortzetten. „Ik zie in dat de toekomst voor ons somber der wordt", zei hij bedachtzaam. „Naast de financiële moeilijkheden worden we steeds meer geconfronteerd met het feit dat er zoveel kilometers moeten worden gereden voordat het wedstrijdgebied be reikt is". De in het vak vergrijsde wedstrijdlei der dacht daarbij zonder meer aan de verminderde medewerking van de Belgi sche en Franse autoriteiten. Het rally comité zal zich over die moeilijke toe komst moeten beraden. Zelfs bij de offi cials die nauw betrokken zijn bij de or ganisatie van de Tulpensterrit wordt ech ter ten zeerste betwijfeld of het nog ver antwoord is, gezien de sterk teruggelopen belangstelling, honderden controleurs en talloze betaalde Franse gendarmes op het pad te sturen. In die kringen overheerst de mening, dat de „mini- Tulpenrally", die slechts 77 deelnemers trok, wel de laatste zal zijn in de reeks, die grote hoogtepunten heeft gekend. Eindklassementen toerwagens: 1. Ver- Naeve-- Wood (Belg-gb.) BMC Mini Coo pers 750,0 w.p., 2. SlotemakerJanssen (Ned.) met BMW 2002 825,2 wedstrijdpun- ten, 3. KoopKriedel (Lux.) Alfa Romea GTA 937,3, 4. SigurdssonStroem (Zwe.) TOENSBERG. Fred Anton Maier, de Noorse Europese, wereld- en Olympisch kampioen 1968 op de 5000 meter hardrij den op de schaats heeft officieel be kendgemaakt, dat hij zich terugtrekt uit de nationale en internationale hardrijwed- strijden. Roy Emerson 6-1 en 7-5 van de baan te vegen. Alleen in de derde set heeft Emerson even voor gestaan (4-1). De uitslagen van de wedstrijden in de kwartfinales luiden: herenenkelspel: Gi- meno (Sp)-Stolle (Austr.) 6-2 6-2 6-0. Rose- wall (Austr.)-Davidson (Austr.) 6-3 7-5 6-3, Cox (Engeland)-Emerson (Austr) 6-0 6-1 7-5, Laver (Austr)-Wilson (Engeland) 6-2 8-6 6-2. Damesenkelspel: Wade (Engeland)-Zie- genfuss (VS) 7-5 6-3. Jones (Engeland)-Du Plooy (Zuid.Afr.) 9-7 6-4, Moore (Austr)- Williams (Engeland) 6-3 6-2, Shaw (Enge land)- Molsworth (Engeland) 6-4 6-2. Halve finales herendubbel: Emerson- Laver (Austr)-Rosewall-Stolle (Austr) 6- 5-7 6-3 6-4, Gimeno-Gonzales (Sp-VS)-Co -Wilson (GB) 6-2 6-2 6-4. ROTTERDAM Hoogenboom is, terug, de meest besproken man in de voetbal- business, de man die een jaar geleden Xerxes aan DHC koppelde. „Er is nog geen verstandig woord van te zeggen, wat er gaat gebeuren met Xerxes", zegt woordvoerder v. d. Peppel. „Doorgaan in Delft? Er zijn mensen die dat willen. Maar het is zakelijk niet meer verant woord. Als je de heer Hoogenboom in zijn hart kijkt tja maar ik heb tegen hem gezegd: „dit mag je niet doen. Er is ergens een grens. Tien jaar lang heeft hij Xerxes en de sport gesteund, zonder op geld te kijken. Een keer is het afge- pen". Jan Janssen gaat voor Altig als eer ste over de eindstreep. SARAGOSSA. Al in de eerste uit twee delen bestaande etappe van de ron de van Spanje heeft Jan Janssen een ge slaagde greep naar macht gedaan. De Ne derlander, die de Vuelta vorig jaar won, maar toen pas in de slotfase naar de eer- Fred Anton Maier „Dit was mijn laatste seizoen. Ik wil er nu mee ophouden nu ik bereikt heb dat ik Europees en wereldkampioen ben en een gouden en een zilveren Olympische medaille heb gewonnen", aldus Maier. In het seizoen 1967-'68 veroverde Maier het wereldrecord op de 5000 meter in 07:16.7. Hij had ook het record op de 10.000 meter met 15:20.3, maar aan het einde van het seizoen werd dat verbe terd door zijn landgenoot Per Willy Gut- tormsen met 15:16.1. Verder bezit Maier het wereldrecord op de 3000 meter met 04:17.5. „Ik ben nu aan het trainen voor het wielrenseizoen 1968 en daarna zal het afgelopen zijn met mijn actieve sportcarrière", aldus Maier. DüREN Ondanks nederlagen tegen Ceu- lemans en Ogata was Cees van Ooster hout aan het eind van de tweede dag van het wereldkampioenschaptoernooi in Du ren toch niet zo erg somber gestemd. Door de nieuwe verliespartijen van de Amerikaan Gilbert, die dus de finalepou le niet haalde, was onze landgenoot na melijk zeker van een plaats bij de laat ste acht, een positie, waarvan Van Ooster hout bij het begin van het toernooi nog lang niet zeker was geweest. De schaduwen waren de smadelijke ne derlaag tegen Ceulemans (37-60 in 54 beurten) en het verlies tegen Ogata, na een partij, waarin de Nederlandse kam pioen bepaald niet kansloos was. Maar evenals in het Europese kampioenschap in Madrid speelde Van Oosterhout ook nu weer teveel op de .verdediging, vergat zelf te scoren en om de vicieuze cir kel te sluiten raakte hij zo van zijn stuk, dat hij de toch enigszins falende Aziaat niet van zijn voetstuk kon stoten. Inmiddels is er dus de affaire Gilbert. Hij is voor de Westduitsers een zeer dure deelnemer geworden. Zij hebben ruim 4.000 gulden moeten neertellen voor de achteraf betrekkelijke eer als eerste or ganisatie een Noordamerikaan op het toernooiveld te hebben. Nederlagen tegen Cees van Oosterhout, Koja Ogata, Ernst Rudolph en Raymond Ceulemans (de Belg had overigens veel moeite om Gil bert er onder te houden) en een alge meen gemiddelde van 0.742 waren de schamele oogst van deze debutant, die zondagochtend in alle stilte nog een par tij om de negende plaats mag spelen te gen de onderste man van de andere poule. Dat zal waarschijnlijk Tiedtke zijn. Na twee dagen zijn nu Ceulemans, Oga ta en Scherz nog ongeslagen en is Bou- langer met slechts één verliespartij ook een gevaarlijke concurrent, vooral omdat hij nog tegen Ceulemans moet spelen. Poule A Van Oosterhout Ceulemans Rudolph Gilbert Van Oosterhout Ogata Ceulemans Gilbert De stand in poule A Ceulemans Ogata Rudolph Van Oosterhout Gilbert Poule B Boulanger Lopez Scherz Lopez Tiedtke Hanoim Hanoun Scherz De stand in poule B 1., Scherz 2. Boulanger 3. Lopez 4. Hanoun 5. Tiedtke 0.685 1.111 0.869 0.710 0.725 0.967 0.923 0.769 1.09 0.909 0.770 0.743 0.742 1.250 0.916 0.983 0.950 0.722 0.686 0.936 1.276 1.118 1.118 0.964 0.847 0.620 ste plaats klom, troont nu na de erste dag al op de bovenste plaats van het klas sement. Janssen heeft er overigens niet erg veel moeite mee gehad. In het eerste deel van de etappe, een 121 km lange „rit in lijn" bepaalde hij zich tot het contro leren van de koers. De Spanjaard Castello, die op de Col de la Muelta wegsprong en de Italiaan Pietro Guerra, die vlak voor de finish het peloton vaarwel zei, waren de enigen die even met voorsprong voor de grote groep mochten uitrijden. Zij werden echter bei den op tijd tot de orde geroepen en een massale sprint moest uitmaken, wie de eerste etappezege zou behalen. Het werd Jan Janssen die de Duitser Rudi Altig duidelijk naar de tweede plaats verwees Ook in de tijdrit, die in de avonduren werd gereden, was Janssen de sterkste De Pelforth-coureur reed de 4 km drie seconden sneller dan de Spaanse specia list José Errandonea en (opnieuw) Rudi Altig, die een gedeelde tweede plaats voor zich opeisten. De uitslag van de tijdrit luidt: 1. Jan Janssen (Ned.) 4.54 (met bonificatie 4.34) 2. ex aequo: Rudi Altig (Did) en José Errandonea (Sp.) 4.57 (bon. 4.52), 4. Feli ce Gimondi (It) 4.58, 5. ex aequo: José Lopez Rodriguez (sp.) en Eric de Vlae- minck (Belg) 5.03. Het algemeen klassement: 1. Janssen (Ned.) 3 uur 06 minuten en 34 seconden. 2. Altig (Did) 3.07.02, 3. Errandonea (Sp.) 3.07.12; 4. Gimondi (It) 3.07.18; 5. ex aequo: Lopez Rodriguez (Sp.) Perurena (Sp), De Vlaeminck (Belg) 3.07.23, 8. Momene (Sp) 3.07.24, 9 ex aequo: Aimar (Fr.), Velez (Sp.), Ocano (Sp.) 3.07.25 NAPELS De Amerikaan Marty Ries sen, in vele toernooien de dubbelspelpart ner van Tom Okker, heeft donderdag in de achtste finales van het heren enkel spel van een internationaal tennistoernooi te Napels met 4-6 8-10 verloren van de Australiër Alexander. MONZA De Australiër Paul Hawkins en de Brit David Hobbs hebben met een Ford GT 40 de 1000 kilometer wedstrijd van Monza voor prototypes gewonnen Hun tijd bedroeg 5 uur 18 minuten en 23,4 sec. De Westduitsers Rolf Stommel en Jochem Meerpasch eindigden met een Porsche 2200 op de tweede plaats. „Als van Hanegem en eventueel Treytel worden verkocht", vervolgt v. d. Peppel, „betekent dit voor de heer Hoogenboom dat hij eigenlijk al niet door kan gaan. Want dan moeten er een paar goede spe lers voor in de plaats komen. Dat zou toch ergens dwaasheid zijn".Waar de rest van de spelers naar toe gaat? Er zijn ver schillende gegadigden: Holland Sport, maar ook Bob Janse, die trainer wordt van Excelsior. En de plaats in de eredivi sie? Ook daarvoor is grote belangstelling. BEVERWIJK Voor de voetbalwedstrijd op koninginnedag in het sportpark te Be verwijk zijn de volgende spelers opgesteld voor het Haarlems elftal en het Beverwij ks elftal. Bij het Haarlems elftal zijn vijf zgn. „wisselspelers" en bij het Beverwijks elftal drie. Door verwisseling komen alle zes tien resp. veertien spelers in het veld. Haarlems elftal: F. Bloeme (VSV), H. v. Tellegen (RCH), J. Neesheus (RCH), R. Wijers (RCH), H. Ketting (RCH), W. J. Eerhart, H. Burke, R. van Haalem (allen EDO), J. Wittenaar, H. D. Modderman, C. den Heyer (allen Schoten), E. Koper en E. Stobbelaar (Zandv.meeuwen), J. Th. Wey- ers (SIZO), A. Glas (Van Nispen) en H. Bettink (HFC). Beverwijks elftal: Jos Wagenaar, P. Fen- ger, E. Zwart, P. Versluis (allen De Kenne- mers). A. Offerman, W. Zand, R. v. Bellen (allen WB), N. Passchier (Jong Hercules), P. Gerrits en R. Pelser (Beverwijk), F. Schaler en P. v. Oevelen (ADO'20), R. Hof man (ODIN). (Van onze sportredactie) HAARLEM. In oktober zullen de open Nederlandse tafeltenniskampioen schappen in de Kennemer Sporthal in Haarlem worden gehouden. VOETBAL. Donderdagavond hebben AGOVV en het Nederlands militair elftal tegen elkaar gelijk gespeeld (2-2) nadat de rust met een 2-1 voorsprong voor de militairen was ingegaan. VOLLEYBAL. Dinamo Moskou heeft zich donderdag voor de finale van het toernooi om de Europese volleybalbeker voor landskampioenen (dames) geplaatst door in Boekarest met 3-0 te winnen van Dinamo Boekarest. (Van onze sportredactie) HAARLEM. Van de wedstrijd Ne derlands team tegen de Sullivans uit de Verenigde Staten in de Haarlemse honk- balweek zal een rechtstreekse kleuren- tv-uitzending worden gegeven. De wed strijd wordt op zaterdagmiddag 27 juli gespeeld. BOURNEMOUTH De Engelse ama teur Mark Cox heeft donderdag tjjdens 't tennistoernooi van Bournemouth, waar voor de eerste keer profs en amateurs te gen elkaar uitkomen, voor de tweede maal voor een sensatie gezorgd. Nadat hij al eerder deze week de Amerikaan Pancho Gonzales had verslagen, had Cox donder dag slechts 70 minuten nodig om ex-Wim- bledon-kampioen Roy Emerson met 6-0

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 23