SCHRIJVENDELEZERSSCHRIJVENDELEZERSSCHRIJVEN Velours i mi poe het toppunt van waterdichtheid OVERGORDIJN- STOFFEN m VRIJDAG 26 APRIL 1968 Radiopredikant Radiopredikant 3 Aanfluiting Vervloekte wereld Real Madrid Voetbalmisère Uitgebuit Werkelijke moordenaars Lijdensweek Kerk en vrede t Gevaarlijk balspel Zwembad Planetenlaan Kruisingen Westelijke Randweg 1 Kruisingen Westelijke Randweg 2 Idee Gegarandeerd: Mipoc regenkleding is 100% waterdicht. EnvanTerlenka dus toch aangenaam ventilerend. Dat is nieuw. Krijgen we regen? Mipoc regenjassen zijn o.a. reeds verkrijgbaar bij: Vietnam „Van Ouds 't Roomhuys" Platland Martin Luther King 4 AOW Nog steeds is het conflict rond onze radiopastor ds. Toornvliet niet opgelost. Wel werden er een paar predikbeurten afgezegd. Dit ondanks het feit dat de uit spraak van de synode op 3 april luidde: het is toegestaan overal te preken, behal ve in de avonddienst in Bloemendaal. Ver der hult de synode zich nog steeds in zwijgen. In een mondiaal tijdperk kan dit „middeleeuws" worden genoemd. On geveer twee jaar geleden heeft een syno de zich bezig gehouden met het idee om een gemeente van bekeerlingen te stich ten. Dit is een gemeente waarin de be keerlingen worden opgevangen en van waar uit zij verder worden begeleid in hun eigen plaatselijke kerk. Juist ds. Toornvliet zou door zijn persoon en werk grote mogelijkheden hebben om een der gelijke opzet te doen slagen, als hij ver wezenlijkt werd. Heeft de kerk nu wer kelijk niets anders te bieden in een tijd waarin ondermeer de individuele nood van de mensen groeit bij de verdere ont wikkeling van de mechanisatie? Waarom dan een levende prediking van het evan gelie te verstoren? Laten alle christenen blijven bidden voor een oplossing van het probleem, hoe deze oplossing ook zal uit vallen. MEJ. G. DOOD, Haarlem-Noord. Om de radiopredikant ds. G. Toornvliet is een onverkwikkelijke affaire ontstaan, die èn voor de Gereformeerde Kerk èn voor de kerk in het algemeen zeker weer genoeg stof tot critiek heeft gegeven voor velen die van de kerk zijn vervreemd en voor hen die we buitenkerkelijken noe men. Weten de deputaten en anderen wel, dat velen van hen door de prediking van ds. Toornvliet via Radio Bloemendaal en op andere wijze, werden bereikt en aange sproken. Als ouderling voor het Bijzonder Kerk- wek der Hervormde gemeente in Haar lem-Noord weet ik dit, omdat ik door be zoeken en gesprekken dit tot mijn vreug de ontdekte. Over de drempel van de kerk kwamen ze nooit, maar naar hem luister den ze en vroègen zelfs zijn preken aan. Aan die allen moest ik denken en dit laat me niet los. De Heer gaf hem het woord, de taal de mogelijkheid om hen aan te spreken. Mensen die u en ik niet bereiken en daar over mag je je verheugen. Broeders van de Gereformeerde Kerk, denk aan hen in grote liefde en zorg. Je zus die mensen ziende, is ook nu daar over met innerlijke ontferming bewogen. Hij vraagt van ons om met Zijn ogen naar hen te zien en als we dit willen dan vallen onze persoonlijke kwesties weg. In elk geval zien ze dan in een ander licht. Ook vele anderen, bejaarden, zieken en eenza men werden door prediking en gesprek ken van ds. Toornvliet getroost en be moedigd. Jongeren sprak hij aan. Contak- ten zijn er gelegd, gesprekken gevoerd. Ik hoop van harte, dat het conflict zich niet uitbreidt. Ik weet wat conflicten beteke nen in de kerk en dan denk ik aan 1926. Ik weet ook wat een schade die aanrichten in en buiten de kerk. S. MOES, Haarlem. ADVERTENTIE In onze uitgelezen Voorjaars Collectie brengen wij ook een prima in tal van kleuren, tegen de voordelige prijs van 120 cm. breed 12.90 'KRUISSTR. 11 HAARLEM. TEL.114811^ Mag ik verzoeken een van de mede werkers van de afdeling Openbare Wer ken van Haarlem, bijvoorbeeld iemand, die te maken heeft met het stadsschoen van Haarlem, per trein van Haarlem naar Amsterdam te reizen? In die trein moet hij dan plaats nemen aan de linkerkant. Na het vertrek vanaf het station ziet hij het verzorgde pand van een fabriek, met mooie gazons en bloemen. Dan de speel tuin, wat rommelig, maar dat hoort erbij. Dan komt nu goed uitkijken door gang van het viaduct: vlug kijken naar het gras, (nou ja laten we het gras noe men), talud aan beide kanten. Dan weer vlug kijken naar het volgende talud dat afloopt van de straatweg, met een lengte van circa vijfhonderd meter: die enorme rommel van papier, dozen, stro en andere smeerboel ligt daar zeker al jaren. De laatste maanden komt er steeds meer bij. Ik neem aan dat dit talud en het wegdek van de gemeente Haarlem is en zo niet, dat dan door uw dienst de eis gesteld kan worden die rommel op te ruimen. Deze toestand is een aanfluiting, die Haarlem onwaardig is. Hoelang zal dit vuil daar nog te zien zijn? A. ZEEGERS, Zandvoort. We werden in kort tijdsbestek met twee gebeurtenissen geconfronteerd, met de dood van de „onsterfelijke Lou de palingboer" en met de dood van Martin Luther King. Dr. Martin Luther King was de twee de prediker voor de geweldloosheid. De eerste kwam op bijna dezelfde manier om het leven, ik bedoel president Kenne dy. Twee mensen, ieder op hun eigen wijze wars van alle geweld, twee drup pels olie op de kolkende oceaan van de in opstand komende bevolkingsgroep, strij dend voor de paupers, de gettonegers, le vens in krotten, mensen zonder rechten, slaven (nog steeds) van de blanke heer sers. Deze twee figuren geloofden in één god. Wie is die God eigenlijk die bijna twee duizend jaar het ene onrecht op het ande re laat stapelen? Hen, die zonder het schaamrood op hun kaken te krijgen bij na dagelijks door alle eeuwen heen zijn woord en alles omvattende liefde predi ken, de dominees en priesters, om van bisschoppen, kardinalen en inzonderheid de paus, gods plaatsvervanger, niet te spreken. Nooit is er een teken of vin gerwijziging geweest dat deze god van liefde maar iets heeft gedaan voor de armen, de onderdrukten, de bezitlozen, maar hij tolereerde wel een wereld van haat, ijverzucht en vernietiging. Alles op deze vervloekte wereld is in strijd met het woord gods, met de tien ge boden, zoals mij al als kind op de ka- techismus en in de kerk werd bijgebracht De religie heeft met steeds meer afvalli gen te kampen, omdat hun ogen opengaan voor het absurde in deze samenleving, waar niet de god der liefde maar de ach ter de schermen werkende demonen hun luguber spel spelen. Ik denk maar aan de wapenfabrikanten. Als de landen el kaar aanvallen en de paupers hun stem men verheffen staan vaders, zonen en broeders klaar om met de wapens, door dezelfde demonen geleverd, in naam van „rechtvaardigheid en orde" het verzet van vooral de jeugd te breken. Maar de massa's zullen dit niet langer dulden! C. M. WILLEMSE, Haarlem. Naar aanleiding van de verminderde schorsing van Amancio en met de zaak- Cruyff nog in het achterhoofd één jaar voor duwen naar de scheidsrechter vraag ik mij toch wel enige dingen af. Heeft Real Madrid dan toch weer zijn zin en kan het lachen? Waar zijn zij die dit Real Madrid durven aan te pakken? Hoe lang gaan wij op deze manier door? Ach, zo kunnen wij ons veel meer dingen af vragen. Een ding is zeker, er wordt in ternationaal wel degelijk een loopje ge nomen met de regels. Moet de scheids rechter zich dan maar laten welgevallen dat iedereen aan zijn jasje trekt. Mijn antwoord is nee. Eindelijk was er dan de gelegenheid eens te bewijzen dat de Eu ropese Voetbal Unie, en het voetbalspel in het algemeen, hier niet mee gediend zijn. Maar ja, we gaan maar gewoon door. En wachten maar tot er een speler in ons vaderlandse voetbal mijn knopen van het jasje trekt. Waarschijnlijk krijgt deze dan wel meer dan één wedstrijd, maar het kwaad is dan al geschied. Of zijn heren als Amancio. Zocco en Gento anders dan on ze Jan, Piet of Klaas. G. TITULAER, Haarlem, scheidsrechter KNVB De prof-voetballers in Nederland wor den goed betaald, maar verdienen zij het in werkelijkheid wel? Het is soms het aankijken niet waard. Vaak lopen zij op het veld gewoon de lijn te trekken. Daar loopt dan voor meer dan een half miljoen. De bazen, in dit geval de besturen van de verenigingen, zijn veel te makkelijk. Zij moesten het salaris van hun knechten ver minderen als zij zich niet voor honderd percent hebben ingezet. Als een arbeider de lijn trekt wordt hij toch ook niet vol ledig betaald. Met het Nederlands elftal is het het zelfde. Met 3-2 van Dene marken verliezen in een armzalige verto ning en bovendien verliezen van België in een wedstrijd waarin zij nog geen der deklas prestatie hebben geleverd. Maar toch betaald men salarissen van 1000 gul den in de week. En de supporters maar betalen voor düre plaatsen. De Britse voetballers hoeven het niet te proberen, want dan staan zij er naast. En wij maar zeggen het Nederlandse elftal of de ver eniging heeft pech gehad. Dat is meestal niet waar. Men heeft er niet voor ge werkt. Men weet niet wat het is zich in te zetten voor de sport. Of maakt het nog makkelijker: geef de trainer maar de schuld. P. v. d. WESTEN, Haarlem. Als ik over alle critiek en tegenslag van de Amerikaanse politiek in Vietnam mijn gedachten laat gaan dan moet ik zeggen dat zelden de fouten van zijn te genstander zo zijn uitgebuit als door Ha noi en zijn bondgenoten wordt gedaan. Bij de eenzijdige critiek kunnen zij hun strijd blijven voortzetten, zonder door vriend of tegenstander er op te worden gewezen dat ze bij het bereiken van hun doelstellingen geen piaster voor de vrede overhebben. Het nadeel van een groot land is hier te vergelijken met. een grote kerel die door een kleine jongen op ge raffineerde wijze tegen de schenen wordt geschopt. De klap die hij teruggeeft is te veel voor de omstanders en we nemen het op voor de kleine jongen. Wat het vertrou wen in onze topleiders betreft behoeven wij het echter bij hun streven naar vrede voor niemand op te nemen, als de vredes duif in Vietnam gaat vliegen hebben zij in een ander gebied alweer een nieuwe' oorlog voorbereid. Wat dat betreft heeft de geschiedenis al heel wat mooie voor beelden gegeven, waaruit blijkt dat de top meer interesse voor macht dan voor vrede heeft. A. DE NIET, IJmuiden Enkele weken geleden las ik in uw blad een ingezonden stuk over „Oordeel vorming". Ik zou willen opmerken dat het gebod „Gij zult niet doden" op zich zelf staat: een waarachtige waarheid. Daartegenover staat de vrije wil van de mens. Doch ook de wil van het slechte, onder andere diefstal, beroving en moord Zeer zeker heeft de heer, P.v.d. Westen gelijk dat als een misdadiger je aanvalt men zich tot het uiterste dienst te verde digen. Dat uiterste kan tot gevolg hebben dat de aanvaller het met de dood moet bekopen. Dus gaat in dit geval „Gij zult niet doden" volgens de omstandigheden, volgens redelijk verstand niet op. Vol gens mij is het ook niet de bedoeling van deze stelling van Christus. Maar neem dit gebod nu eens in brede re zin, bijvoorbeeld een dictator, die om politieke redenen, met eventuele goedkeu ring van zijn raadgevers bevel geeft een ander land aan te vallen. Met opoffering dus van vele duizenden mensen, die dan „soldaat" worden genoemd en die voor hun vaderland hun medemensen („de vij and" genoemd) moeten doden. Wie zijn dan de werkelijke moordenaars? Dat zijn de bevelgever en zijn trawanten. Ik meen dat dit de bedoeling van Christus is ge weest met zijn gebod „Gij zult niet do den". N. VAN DER LENDE, Haarlem. Mediterend in de lijdensweek over het diepmenselijk en naamloos zieleleed van de man uit Nazareth die zijn veelbewo gen leven in deze wereld ook heeft verlo ren, ook verspeeld tegen de sluwe mach ten der duisternis, bedenkt men: wat is er dan nog over van de zo hulpbehoe vende, machteloze, kleine en sterfelijke mens? Deze beide eminente volksleiders: Kennedy en Martin Luther King zijn slachtoffers geworden van sadistische moordenaars. Kijk dat deden mensen: blanken tegen zwarten, regeringsleiders tegen armzalige weerloze volken. Zo zijn' mensen Deze twee helden hebben hun veelbelovend leven te vroeg moeten in boeten. Zij hebben alles gegeven en ge offerd voor aller bestwil van land en volk. Hun verlossing uit hun aardse ker ker is een hemelse triomftocht met god delijke glorie, omringd in eeuwige jubel zangen: „Zie. gezegend zij, die komen in de naam des Heren". L. J. WELLING, Haarlem Op de pagina „Geestelijk Leven" in Erbij trof ik een stuk onder de titel „Kerk en Vrede". In dit stukje werd on dermeer gesproken over: „Heeft pacifis me zin wanneer de mens van nature agressief is? Wanneer de bijbel toch spreekt van door God bevolen oorlogen? etc." Als gewoon denkend mens vraag ik mij steeds weer af, welke God toch bedoeld wordt! De God uit het Oude Testament misschien, een figuur, gecreëerd en te boek gesteld door het oude jodendom (voor velen van ons een „heilig" boek), met mijns inziens de bedoeling het joodse volk na zijn uittocht uit Egypte onder an dere tot een eenheid te formeren en machtig te maken tegenover hun nabu ren. Jehova, de God Israels en de God der Wrake! Bijvoorbeeld een god, ge creëerd door gewone mensen zoals zij ook thans nog voorkomen of voorkwa men (Gott mit Uns!! of Lou, de paling boer). Dat zo'n god nog een onderwerp van discussie kan uitmaken voor Kerk en Vrede in 1968 is en blijft voor mij een raadsel! Of moet men daar theoloog voor zijn? A. BEEKHUIS, Haarlem. Naschrift: We geloven, dat de in zender de klemtoon verkeerd legt. Kerk en Vrede snijdt dit onderwerp aan, om dat de genoemde vragen nog steeds wor den gehanteerd. Redactie. Met genoegen heb ik het stukje „ge vaarlijk balspel" gelezen in de krant van 19 april. Niet alleen is het ballen op het trottoir gevaarlijk, de kinderen trappen ook bal op de rijweg, maar of de ouders doen geen moeite de kinderen te leren dat het gevaarlijk is, of de kinderen weten niet te gehoorzamen en om geen gezeur te krijgen gaan ze ballen voor andermans huis. En ziet iemand dan het gevaar en jaagt ze weg uit angst dat de bal haar ruiten inkomt, dan trekken die welopgevoede kinderen lelijke gezichten en zeggen onaangename dingen. Ook fiet sen en rolschaatsen op de trottoirs is ge vaarlijk; wat een lelijke smak maken ze niet als iemand onverwacht naar buiten treedt, ze moeten hun evenwicht maar verliezen en door de ruiten gaan! Er zou den van die trapvelden moeten komen (Bullehofje) hoe eerder hoe beter, alle kinderen weg van de straat. Kinderen van dertien en veertien jaar geven aan de kleintjes een slecht voorbeeld, die zien zelfs niet verder dan hun neus lang is of ze willen geen gevaar zien. Ik hoop op spoedige verbetering. B. LE COMTE, Haarlem. Na kennisneming van het bericht in uw blad van 18 april tot vorming van een actie-comité in Haarlem-Noord voor het zwembad Planetenlaan willen wij, in N.S.F.-cursusverband bijeen, met klem het volgende onder de aandacht brengen. Wij zijn van mening dat het bouwen van een tweede overdekt zwembad in Haar lem zo belangrijk is, dat dit de hele be volking van Haarlem aangaat en niet al leen Haarlem-Noord. E. SCHOUTEN, TH. BREURING, J. STEENSTRA, K. SIBRANDI. D. CA- LANDT, A. C. VERTON, H. BAK KER. G. DE GRAAFF, J. DEN HOL LANDER, H. VAN LEEUWEN, J. v. d BOS, N. VAN DER WERFF. J. H. VISSER, D. KORTEKAAS, J. DE VOS —WENNING, E. DE VRIES—HOE- DEMAEKER. Wanneer zullen provincie en gemeente hun tweederangs bezwaren opzij zetten en overgaan tot het met stoplichten be veiligen van de noodlottige kruispunten RandwegVlaamseweg en Randweg Pijlslaan? H. STOEL. Overveen. Wederom drie doden op de Randweg. Dit zal zo door blijven gaan zolang men een autosnelweg gelijkvloers laat kruisen met stadsstraten. Er zijn twee methoden, waarop men een eind aan deze ongeluk ken kan maken: a) Men maakt van de Randweg een echte autosnelweg met ongelijkvloerse kruisin gen. b) Men maakt van de Randweg een stads straat met stoplichten en een bij stads verkeer passende, scherp gecontroleerde snelheidslimiet. De wegbeheerder zou desnoods met hulp van de justitie gedwongen moeten worden de weg veilig te maken. D. VAN ZOONEN, Aerdenhout. We hebben in de krant kunnen lezen dat de oliemaatschappijen na een zware investering van 2y2 miljard in betrekke lijk korte tijd hun eerste winst hebben geboekt. Dit zal de aandeelhouders een enorm dividend opleveren. Maar zou het niet billijker zijn als het hele Neder landse volk, dat tenslotte op deze bodem leeft en werkt hiervan mee zou profi teren? Men zou bijvoorbeeld de gasprijs per kubieke meter of het vast tarief kunnen verlagen. Het is maar een idee. H. VAN VELDHUYSEN, Haarlem. ADVERTENTIE Mipoc is een speciale finish die stoffen absoluut waterdicht maakt. DAMES- EN KINDERREGENJASSEN - Beverwijk fa. Kemp. Kraaijer Kleding - Haarlem fa. Schous. fa. Christiaans. fa. Liba, Hajoco N.V. - IJmuiden fa. Nederland N.V.. 't Kinderpaleis. HERENREGENJASSEN - Beverwijk Kraaijer Kleding - Haarlem fa. Halberstadt,fa. E.E.IC, fa. Clausen, fa. Chris tiaans. Kijkje in de geheel gerestaureerde Mozeszaal in het koninklijk paleis op de Dam te Amsterdam dat binnenkort voor bezichtiging door het publiek zal worden opengesteld. De strijd in Vietnam gaat nog voort. Nog is er geen hoop op schappelijk akkoord. Hoe kan het in 's hemelsnaam bestaan dat men de plaats om over Vrede te gaan praten nog niet weet; waar men naar toe zal gaan? Wat komt van Vrede dan terecht als dit nog steeds niet is beslecht? Als de plaats dan eindelijk voor elkaar is geef ik nog wel minstens een jaar dat men het niet volkomen eens is. Intussen gaat de oorlog door, gaan jonge levens maar teloor en worden kapitalen stom verknoeid voordat Vietnam is uitgeroeid. N. VAN DER LENDE, Haarlem. ADVERTENTIE HOTEL-CAFÉ-RESTAURANT Bloemendaalseweg 271 - Overveen Telefoon 0 23 - 52701 't Is gezellig dineren in ons gemo derniseerd Café-Restaurant. Speciaal Weekend-Menu Zelfde directie als restaurant „de bokkedoorns" te Overveen. Onlangs viel hier in Heemstede in de brievenbussen een reclamekrant van zo'n „Kijkgrijp"-winkel, met als hoofd in gro te letters de woorden „Paasfeest-Eet- feest". Ik zou de opsteller van deze kreet en degenen die het ermee eens zijn eens ernstig willen aanraden de Mat- theus-Passion te beluisteren met een open hart en zich ernstig te bezinnen op het woord „Pasen volgt op Golgotha". Pasen-Opstanding". Guido Gezelle zegt in een gedicht, aan Pasen gewijd, „Hallelu jah, 't jok is af, van de dood en van het graf". Mensen, waar gaan we heen? Wat een leegte is er om ons? We leven in platland, zegt een bekende predikant. A. P. M. VOORZANGER-DE GRAAF Heemstede. Zoon des mensen Zoon van God treft altijd weer hetzelfde lot. Aan 't kruis genageld of verbrand en vallend door een moordenaarshand. Hij draagt de schuld van de bandieten die hem met napalm achterlieten. Zij zijn de Éénheid van de Drie Les Enfants du paradis. J. A. LEUTER, Haarlem. Minister Roolvink vindt een verhoging van de A.O.W. met 3 »/o "voldoende. Dit komt neer op 2.68 per week. Wanneer we nu rekening houden met de huurver hoging van 4 per 1 mei aanstaande en met de stijging van het levensonderhoud, komen we er dik aan te kort. Het leven van een gepensioneerde is zeker net zo duur als van een werknemer, zelfs stijgen door de langere vrije tijd de kosten. Men maakt veel gewag van vrijetijdsbesteding „mensen moeten hobby's hebben", maar hobby's kosten geld. Misschien zou de minister het gemis kunnen compenseren door een vakantietoeslag van 6 °/o, want juist doordat een bejaarde zo veel thuis zit, wil hij er wel eens uit. H. VAN VELDHUYSEN, Haarlem.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 29