Duizend hectare bos en heide NA HONDERD JAAR GAAT DEELERWOUD OPEN VOOR NATUURLIEFHEBBERS Jekker KQFFIE HAEV spaart hart en zenuwen GROEN Co Regime-Smith gaat steeds meer over tot de politiestaat Apartheid dringt verder door e lopen rHOE IS HET ONTSTAAN?^ J TELEVISIE Oase van stilte Hoort koffie in het strafschopgebied Schilderijen van collectioneur in het museum McCarthy en Nixon wonnen gemakkelijk in Pennsylvania Israel verwerpt Thants protest Wolfshohl behield zijn schorsing DDR wil documenten over Lübke onderzoeken Civiele procedure over leeuwenpark V- KAASENBR00D echte koffiebonen- COFFEÏNEVRIJ VRIJDAG 26 APRIL 1968 Stilte Wildbaan Schaapskudde Nog miljoen gulden nodig Wij bieden u tijdelijk aan Aristona TV 59 cm model 1968 620,- Grote Houtstraat 131 Voorverkiezingen in FS Centrale Verwarming IDEAL-STANDARD Gasketels Huizing De matras waarop U wérkelijk uitrustl Van DRAKA. tegen maag- en darmstoornissen (Van onze reisredacteur mr. H. L. Leffelaar) SALISBURY Bij mijn vorige bezoek aan Rhodesië, kort na de een zijdige onafhankelijkheidsverklaring in november 1965, maakten Afrikaan se Rhodesiërs voor mij een telefonische afspraak met iemand die contacten onderhield met de verboden nationalistische organisatie ZAPU (Zimbab we African People Union). De ontmoeting vond plaats in een bar waar, zonder dat we het wisten, een afgevaardigde van de geheime dienst op ons zat te wachten voordat we er zelfs waren. De telefoon van mijn contactman werd dag en nacht afgeluisterd. Daar bleef het niet bij. Kort nadat ik Rho desië verliet werd de Afrikaanse tussenpersoon, die het contact tot stand had gebracht, door de politie aan een kruisverhoor onderworpen. Hij werd bij gebrek aan overtuigend bezwarend materiaal weer op vrije voeten gesteld. Grofheid A partheid Dit woord: STAKKER ONTSTENTENIS DOODETER GEMENEBEST (Van onze correspondent) ARNHEM. Waarschijnlijk op 1 mei zal het voor het publiek toegan kelijke Nederlandse natuurgebied met duizend hectare worden uitgebreid. Het Deelerwoud, een groot gebied bos en heide, ingeklemd tusssen de natio nale parken Hoge Veluwe en Veluwe- zoom, zal worden opengesteld voor het publiek. Het is vorig jaar aangekocht door de Vereniging tot Behoud van Na tuurmonumenten, die daarvoor finan ciële steun kreeg van het rijk, vier miljoen, de provincie Gelderland, twee miljoen en het girerende Nederlandse volk, ruim één miljoen een nog niet toereikend bedrag. Als binnekort de afrastering is vol tooid, de kleine parkeerplaats aange legd en een vijftal wandelroutes uitge zet wordt het Deelerwoud voor het eerst na ruim honderd jaar ontsloten. De laatste eigenaren, suikerplanter N. M. Lebret, en sinds 1935 de familie W. Ph. Peletier, hebben hun domein altijd hermetisch gesloten gehouden. Het Deelerwoud is een van die schaar se stukken Nederland, waar de stede ling nog zijn eigen voetstap kan horen. Ondanks de nabijheid van autowegen (Deelen -Hoenderlo en Arnhem-Apel- doorn) doet de stilte weldadig aan. Of daar verandering in komt? „Wij ver wachten dit jaar al veel mensen", zegt ir. A. Coops, inspecteur van „Natuur monumenten". In oktober en novem ber hebben we al wandelingen voor le den en donateurs georganiseerd. Toen kwamen er twintigduizend belangstel lenden. Een voordeel is, dat er in het Deelerwoud geen auto's worden toege laten. Ik hoop, dat als de parkeerplaats vol is, de rest doorrijdt". Die parkeerplaats ligt aan de zuid westpunt van het bos Deelerheide, een gebied van 150 hectare, dat tege lijk met het Deelerwoud ernaast werd aangekocht. Er is in het Deelerwoud een wildbaan van achthonderd omrasterde hectaren, het domein van 150 damherten, 100 edelherten en enkele tientallen reeën. Dit privé-gebied van het wild wordt gemarkeerd door bordjes „Streng ver boden toegang, wetenschappelijk on derzoek". De 62-jarige jachtopzichter W. Fre- riks brengt er dagelijks vier kruiwa gens aardappels heen. Zijn grootste zorg is de stroperij. Hij zegt: „Ik zit hier nu veertig jaar alleen. Nu willen ze het gaan openstellen van zonsop gang tot zonsondergang. Dat komt van de zomer meer op vier uur 's ochtends tot tien uur 's avonds. Dan kan ik het nooit overzien. Ik zou het verstandiger ADVERTENTIE Als koffie, net als alcohol en nicotine, voor de serieuze speler tot de verbods bepalingen behoort, ja, dan klopt het bovenstaande wel. Toch is er één merk dat een voltreffer scoort: Koffie Hag. Superieure koffie bonen waaruit coffeïne en andere scha delijke stoffen zijn verwijderd. Toch vol van de verkwikking die koffie biedt. Voor wie actief is in de sport gaat er niets boven zo'n kopje lekkere, geurige en... gezonde koffie als Koffie Hag. Echte koffiebonen maar... coffeïnevrij. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM In het museum Willt Holthuysen, Herengracht 605 (bij de Am- stel) heeft wethouder W. Polak donder dagmiddag een expositie geopend van schilderijen, beelden en tekeningen uit de verzameling van dr. J. A. van Dongen. Het museum is van plan de komende ja ren verscheidene privé-collecties ten toon te stellen. Alleen al een prachtige Breitner is een bezoek aan de expositie waard. Enige andere kunstenaars rie „er uit springen" zijn Anton Mauve, Matthijs Maris en on ze stadgenoot Kees Verwey. Van de Haar lemmer Kees Ver kade is een kleinplastiek te zien. De heer van Dongen was een vriend van de beeldhouwer Gerrit van der Veen, die in het verzet omkwam. De kinderen van de verzamelaar zijn door hem gepor tretteerd. ADVERTENTIE O Speciaalzaak voor prettige schoenen .VYVl S «g Vrt TT-'--, s»\vy vinden als ze de openingstijden voor lopig vast stellen van acht uur in de morgen tot zes uur 's avonds. Trekpleister voor de stedelingen is de kudde van ruim tweehonderd scha pen op de grote heide. De kudde is zeer snel gegroeid uit drie ooien en een ram, die in 1955 uit Hoenderlo ge haald zijn. In feite zijn het wilde scha pen, want ze hebben herder noch schaapskooi. De heer J. G. Semler, in specteur van Deelerwoud, is wat de heide betreft ongerust. „De schapen trekken de mensen aan en de mensen de schapen. Toch willen we de men sen niet op de heide zelf hebben!" Voor natuurliefhebbers worden in het Deelerwoud vier wandelingen in een kringetje uitgezet en één dwars door het bos. „Behoudt het Deelerwoud" heet de actie, die Natuurmonumenten nog steeds voert. Het Deelerwoud is inder daad behouden en kan nu niet meer uiteenvallen in bungalowkampen, leeuwenparken en vermaakscentra. Maar financieel is Natuurmonumenten er nog met. De vereniging gaat door met de giroactie (9933), want er is nog bijna een miljoen nodig. Totaal werden 39000 giften van particulieren ontvan gen. De steun van het bedrijfsleven is tegengevallen. Dankzij de actie narr het aantal le den van de vereniging toe. Vóór de Deelerwoudplannen waren er 80.000 geregistreerde natuurvrienden, nu on geveer 93.000. Het is noodzakelijk, want het particulier bosbezit staat er slecht voor. Ongetwijfeld zullen enke le landgoedeigenaren de knoop moeten doorhakken en hun bos verkopen, zegt ir. A. Coops. ADVERTENTIE HARRISBURG (Reuter) Bij de voor verkiezingen die in de Amerikaanse staat Pennsylvania zijn gehouden, heeft bij de democraten senator Eugene McCarthy uit Minnesota zijn verwachte overwinning be haald. Bij de republikeinen kwam de óud- vice-president Nixon als overwinnaar uit de bus. Senator McCarthy, de enige officieel in geschreven kandidaat, had toen driekwart van de stemmen waren geteld, al een voorsprong van negen op een op zijn naas te concurrent, senator Robert Kennedy. De belangstelling onder de kiezers was niet groot slechts dertig tot veertig per cent van de ruim vijf miljoen ingeschre ven kiezers bracht zijn stem uit. Senator Kennedy had maar anderhalve dag uitge trokken voor het bepleiten van zijn kan didatuur. Hij bereidt zich voor op de grote krachtmeting van McCarthy die op 7 mei bij de voorverkiezingen in Indiana moet komen. ADVERTENTIE JERUZALEM. (Reuter). Het Israëli sche blad Maariv meldt dat de regering van Israel een protest van secretaris-gene raal Thant van de VN heeft verworpen te gen het plan om op 2 mei in Jeruzalem een militaire parade te houden ter herden king van het twintigjarig bestaan van de staat Israel. Thant had in zijn protestnota de voor genomen parade een schending van het in 1949 tussen Israel en Jordanië gesloten be stand genoemd. Thant had de parade ook strijdig genoemd met de opvatting van de volkerenorganisatie over Jeruzalem, dat vroeger voor een deel in handen van Jor danië en voor een ander deel in handen van Israel was, maar sinds de oorlog van juni 1967 volledig in het bezit van Israel is. Het Israëlische ministerie van Buiten landse Zaken wilde niets zeggen over het bericht in Maariv. ADVERTENTIE Haarlem j Kruisweg 42 Tel. 12637 PARIJS. De Internationale wielren- unie (UCI) heeft het verzoek van Rolf Wolfshohl zijn schorsing wegens het ge bruik van stimulerende middelen op te heffen, afgewezen. Volgens de Duitse pro fessional had hij tijdens de wereldkam pioenschappen cyclo-cross alleen maar gebruik gemaakt van medicijnen, die hem door zijn huisarts wegens griepver- schijnselen waren voorgeschreven. Een speciale commissie van de UCI geloofde hier niet in en besliste in Parijs, dat Wolfshohl tot en met 29 april niet aan wielrenwedstrijden mag deelnemen. Dit betekent dat de vroegere wereldkampioen cyclo-cross niet van start zal gaan in de ronde van Spanje, die morgen begint. ADVERTENTIE BERLIJN. (DPA) De Oostduitse mi nister van Binnenlandse Zaken, F. Dickel, heeft zijn ambtgenoot in Bonn, Ernst Benda, in een schrijven voorgesteld, „ori ginele documenten" die belastend zouden zijn voor de Westduitse president, Hein- rich Lübke, in Oost-Berlijn te laten on derzoeken. De documenten zijn bouwtekeningen voor barakken voor buitenlanders bij het raketproefterrein Peenemünde uit de tweede wereldoorlog, waaronder de hand tekening van Lübke staat, aldus meldt het Oostduitse persbureau ADN. ADVERTENTIE (Van onze correspondent) EINDHOVEN Op 7 mei zal de pre sident van de Bredase rechtbank uit spraak doen in een affaire, die is ontstaan over het inrichten van een leeuwenpark op het recreatieoord Beekse Bergen te Hilvarenbeek. Een Tilburgse dierenhandel heeft een civiele procedure aanhangig gemaakt, waarbij het bestuur van het recreatie oord wordt gesommeerd de plannen te laten varen. De dierenhandel zegt het idee te hebben gelanceerd en, na aanvan kelijk in de realisering te zijn ingescha keld, terzijde te zijn gesteld. De dieren handel, de firma C. van Dijk, acht de han delwijze van het bestuur van De Beekse Bergen in strijd met de elementaire be ginselen van burgerfatsoen en goed koop- mansgebruik, „hetgeen nog meer reliëf krijgt aangezien De Beekse Bergen een publiekrechtelijk lichaam is". Het regime van premier Ian Smith heeft in de afgelopen twee jaar steeds meer het karakter aangenomen van een politiestaat. Zoals in Zuid-Afrika de be ruchte negentig-dagenwet de minister van Justitie in staat stelt „verdachte" perso nen drie maanden zonder vorm van pro ces vast te houden, kunnen nu in Rhode sië ook onder steeds weer verlengde pe riode van de „nationale noodtoestand" mensen worden gearresteerd en geduren de een maand worden opgesloten. Behalve de ongeveer zeventig terdood- veroordeelden, die nu al geruime tijd op de voltrekking van hun vonnis wachten, wordt het aantal „gedetineerden" op 140 geschat, en de groep van in kampen ge- interneerden op ongeveer vijfhonderd. De gedetineerden" brengen hun tijd door in gevangenissen, waar de blanken onder hen in sommige gevallen, zoals in Salis bury, het gebruik hebben van een zwem bad. Hun cipiers treden dan op als bad meesters, compleet met een flesje zonne brandolie (ambre-solaire). Een nieuwe indeling van de bezoekers- ruimte heeft 't zo goed als onmogelijk ge maakt er enig persoonlijk contact te heb- door een wandelpad waar gedurende het bezoek twee of meer bewakers op en neer lopen. De gesprekken worden aan weers zijden van het pad gevoerd door een zo nauw netwerk van kijkgaatjes, dat het vrijwel onmogelijk is om elkaar te zien, terwijl de gesprekken op geschreeuwde toon moeten worden gevoerd. De Smith-regering kan veel verweten worden, maar geen gebrek aan grofheid. Toen besloten werd de doodvonnissen, ondanks de door de Britse koningin ver leende gratie, toch te voltrekken, werd de familie van een der veroordeelden op de hoogte gesteld door een neefje, die het vonnis op school werd overhandigd met het verzoek het aan zijn tante „de vrouw van de gehangene" te geven. Niettemin bleek de grofheid van Ed ward Milton, de officiële beul die de von nissen met de strop voltrok, ook de Rho- desische regering te veel. De 54-jarige Milton, die in het noorden van Rhodesië een café-restaurant heeft, en die per exe cutie vijftig gulden ontvangt, schreef na zijn laatste werkzaamheden een opgewek te briefkaart aan kennissen waarin hij melding maakte van zijn meervoudige galgprestaties. Hij ondertekende die met „The Dropper" (hij die ze laat vallen). Milton is door de regering op non-actief gesteld. Hij wordt vervangen door Tim Woods, die in Salisbury een winkel drijft. Het is opmerkelijk dat Milton een Brits paspoort heeft, dat in december 1966, dus een jaar na de eenzijdige onafhankelijk heidsverklaring, werd afgegeven. De executies hebben ook in Rhodesië veel stof doen opwaaien. Het in Salis bury uitgegeven dagblad „The Rhodesian Herald", drukt nog steeds ingezonden brieven af waarin standpunten voor en tegen worden ingenomen. De vraag is nu of de regering-Smith ook zal overgaan tot voltrekken van de doodvonnissen van hen, die geen moorden pleegden, maar wegens „terroristische activiteiten" wer den veroordeeld. Sommigen achten het niet uitgesloten dat, na de storm die in het buitenland bij de afgelopen executies opstak, volgende vonnissen in het geheim zullen worden voltrokken. Want als de economische boycot tot nog toe iets heeft bereikt, dan is het de tegen overgestelde van wat de Engelse regering hoopte te bereiken. Het ontstaan van een liberale tegenstroming, waar Londen zijn hoop op had gevestigd, bleef achterwege of werd doeltreffend de kop ingedrukt. In plaats daarvan werd het reactionaire element in de Smith-regering sterk. Toen ik in 1964 een vraaggesprek had met de Rhodesische minister van Binnen landse Zaken, William Harper, zei deze „Apartheid? Dat hebben we hier altijd gehad." Er waren toen nog aanwijzingen dat in ieder geval het Zuidafrikaanse soort apartheid in Rhodesië niet volledig zijn beslag had gekregen. Dat is ook nu nog steeds niet het geval. Er zijn nog steeds gemengde zwembaden (al zijn er meer Indiërs dan Afrikanen te zien), en Afrikanen kunnen ook nog steeds in „blanke" hotels in Salisbury overnachten. Maar waarnemers geloven dat volledige apartheid mettertijd een feit zal worden. Nu al zijn een aantal maatregelen van kracht die overeenstemmen met de Zuid afrikaanse apartheidswetgeving. Familie leden of kennissen van Afrikanen, die in speciale woonwijken rondom Salisbury wonen, mogen niet zonder toestemming van de (blanke) toezichthouder komen lo geren. Zelfs wanneer zij toestemming krijgen, moeten zij 7 V2 gulden per maand betalen. Grotere onrust zaaide het regeringsbe sluit om verwanten van Afrikanen, die voor blanken werken en daar vaak in een bediendewoning wonen, niet toe te staan bij hun gezin te blijven wanneer zij niet zelf ook in dienst zijn. Dit betekent in de praktijk dat vrouwen van hun mannen gescheiden en naar hun reservaat worden teruggestuurd, vaak enkele honderden ki lometers buiten Salisbury. Eén geval is bekend van een ongehuwde moeder, in dienst van een blanke, die om die reden afstand moest doen van haar twee jonge kinderen. Niet alle Rhodesiërs zijn het hiermee ADVERTENTIE Speciaalzaak voor prettige schoenen HaartemH Kruisweg 421 Tel. 12637A OokFomiaNatura eens. „Waarom laten we hen, die het hardst schreeuwen om rassenscheiding, niet wonen in geheel blanke wijken?" schreef een vrouw aan de Rhodesian Herald. „Maar laten we dan ook geen hal ve maatregelen nemen. Laten we eens zien hoe de reactionairen het zullen vin den om hun eigen brood rond te brengen (en te bakken), hun eigen huizen schoon te houden, hun eigen tennisbanen te ver zorgen, hun eigen bloemenperkjes aan te harken en hun eigen huizen te bouwen. Het zou interessant zijn om te zien welke wijk dan de meeste inwoners heeft." Maar zulke stemmen zijn in Rhodesië als die van de bekende verdwaalde in de woestijn: eenzaam en ongehoord. Een stakker of stakkerd is een stum per, een sukkel, een tobber, een hals, een ziel, kortom een beklagenswaardig persoon. Veelal wordt het woord ver bonden met het bijvoeglijke naam woord arm. Het kwam in het Middel nederlands nog niet voor; het is pas in de 17e eeuw aangetroffen en behoort tot de kleine groep woorden die het Nederlands aan de Scandinavische ta len heeft ontleend. In het Deens luidt het stakkel uit ouder stakkarl, in het Zweeds stackare, in het Noors stakkar. Wij kennen ook de Oudnoorse vorm: stafkarl en die maakt de etymologie duidelijk. Een stafkarl is een staf-ke rel, een kerel die een staf draagt, een bedelaar die leunend op een staf van huis tot huis gaat. Het woord ontstentenis wordt alleen in ambtelijke taal gebruikt en dan nog vaak verkeerd. Men leest wel eens dat een vergadering „bij ontstentenis van de president" werd voorgezeten door de vice-president. Men bedoelt dan: bij afwezigheid of verhindering. Maar dit is de betekenis eigenlijk niet. Het woord hoort bij het werkwoord ont staan, niet in de betekenis: uit iets voortkomen, maar in die van: ontbre ken, in de steek laten, nu geheel ver ouderd, maar vroeger gewoon. Staring roept in een gedicht een mooi meisje toe: „Schone nimf, ontsta mij niet en bedoelt: blijf bij mij, laat mij niet al leen. Ontstentenis is dus: het niet voorhanden zijn. De Grondwet zegt dat bij ontstentenis van prinsen de Kroon op prinsessen overgaat, dus: als er geen prinsen zijn, niet: als de prinsen afwezig zijn. Onder een doodeter verstaat men een nietsnut, iemand die niet werkt, maar wel eet, volgens sommigen: ie mand wie men tot zijn dood toe te eten moet geven. Wij hebben te maken met een samenstelling, waarvan het tweede deel onmiddellijk duidelijk is. De moei lijkheid zit in het woord dood dat als bijvoeglijk naamwoord natuurlijk in de eerste plaats betekent: niet meer levend, levenloos, maar dat ook in al lerlei afgeleide betekenissen wordt ge bruikt, die alle draaien om het begrip: zijn functie niet meer uitoefenend. Zo noemt men iemand dood die bij een gezelschapsspel niet meer mag mee doen; men spreekt van dode talen en van dood kapitaal. Een doodeter is dus iemand die ofschoon hij zijn functie van werker niet meer uitoefent daar van toch de voordelen wil genieten. Evenals het Engelse commonwealth en het Duitse gemeinwohl is het Ne derlandse woord gemenebest een ver taling van het Latijnse res publica, dat door de Fransen in de vorm répu- blique is overgenomen. Het woord werd vroeger in tweeën geschreven en is dus een zogenaamde samenkoppe ling, dat wil zeggen een in het zinsver band ontstane samenstelling. Ze be staat uit twee delen: gemeen en best. Het eerste is het oude bijvoeglijke naamwoord in de betekenis: algemeen, in het bijzonder: betrekking hebbend op de staat in zijn geheel Het tweede is het zelfstandig gebruik e bijvoeg lijke naamwoord best dat nog voor komt in de zegswijzen om bestwil en ten beste geven. Het betekent: belang, welzijn. Gemenebest is dus: algemeen belang, staatsbelang

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 31