VAN DAG TOT DAG ÜTABVO Priester wordt barkeeper Andreas Papandreou dreigt met een guerrilla-oorlog Lübke bereid tot aftreden Johnson wil hoogleraar worden Frankrijk bouwt voor Israel nieuw afstandsprojectiel Stemming op conferentie n in Boedapest is slap Brown nu bij Courtaulds Kanunnik Kir overleden IMMIGRATIE-RUMOER IN HET LAGERHUIS Aanval op Saigon verwacht morgen nemen, zelf proeven! Contact in Laos tussen Hanoi en VS leidde niet tot akkoord „Er zal veel bloed gaan vloeien Helft van Engelsen is niet tegen rassendiscriminatie Boumedienne aan de dood ontsnapt Actie tegen tv van communisten DIRK VAN DEN BROEK MAAKT UW VAKANTIE TOT EEN FEEST! DIRK VAN DEN BROEK MD-660 draagt 500 km ver Britse regering geeft recht aan immigranten in beroep te gaan Geniet nü van de lente! commentaar op actuele zaken Moutbrood Schoft' ramm VRIJDAG 26 APRIL 1968 3 ooo'S/viftlJ'G! 8S (S® ffl©©S3Q Opinie-onderzoek: COSTABRAVA GARDAMEER (Van onze correspondent) LONDEN Immigratie-ambte naren van de Londense luchthaven overwegen tot een proteststaking in verband met de schorsing van hun collega, op wiens initiatief zij in een brief openlijk de zijde hebben ge kozen van Enoch Powell, de conser vatieve oud-minister, die met zijn felle rede het land in vuur en vlam zette. De brief werd door 39 paspoort controleurs ondertekend. Voorbeeld Arbeidsonrust De handige UIT-IN-EIGEN-LAND map met tips en autokaarten biedt U korting bij ruim 200 hotels, restaurants en zomerhuisjes! Trek er op uit en maak zelf uw keuze Inlichtingen en mappen bij de WV's en ANWB. Voor de eerste maal sedert zijn ambts aanvaarding heeft paus Paulus zijn ka rakteristieke zachtzinnigheid en voor zichtigheid laten varen en heeft hij op scherpe toon veroordelingen uitgesproken, die duizenden in de r.-k. kerk zich kun nen aantrekken. Paus Paulus heeft ge waagd van verbittering, een gemoeds aandoening die „de liefde uitsluit" en die in strijd is met het allereerste, allerbe langrijkste beginsel dat zijn voorganger Joannes tot uitgangspunt had gekozen: „liefdevolle verwelkoming van de genade des geestes, werkend in de nederigste en geringste onder ons, voor wie God geen onderscheid maakt bij de keuze Zijner middelen om Zich te doen kennen in ons midden". Het is opmerkelijk dat paus Paulus de naam van zijn voorganger heeft genoemd met directe betrekking tot de stormen der vernieuwing die hij kennelijk wil be zweren. Hij sprak over degenen die „de denkbeelden van wijlen paus Joannes verkeerd uitleggen", maar de vereerders en volgelingen van de „revolutionaire paus" weten maar al te goed dat hun ge liefde Joannes stierf voordat hij strakke richtlijnen had kunnen formuleren als resultaat van zijn eigen, verlichte denk beelden. Men zegt ook dat Joannes geen richtlijnen heeft willen formuleren, doch slechts de deuren van het Vaticaan heeft willen opengooien om „de hemelse stor men vrijheid te geven weg te vagen wat niet dienstig was". Hoe kan men zo'n gebaar „verkeerd uitleggen"? Het lijkt in ieder geval evenmin een goede uitleg van de gedachten, die Joannes hebben bezield, als men vandaag de dag als opperhoofd van de kerk de gewetensvrij heid afzweert en veroordeelt ten bate van een voortgezette gehoorzaamheid aan het leergezag. Niet dat Joannes het leergezag heeft ontworteld, maar hij heeft aan geen enkel menselijk aspect van de relatie tus sen God en mens zoveel waarde toebe dacht als aan het persoonlijke geweten. Herhaaldelijk heeft hij opgeroepen tot trouw en onderdanigheid aan het geweten, niet alleen aan het adres van de gelovi gen, maar speciaal aan dat van de hoge geestelijkheid. En hij heeft zeer duidelijk en nadrukkelijk de term „Godsvolk" ge ïntroduceerd als synoniem van „kerk volk", om aan te geven dat noch het kardinaalsrood, noch de tiara een onder scheidingsteken van Godswege was dat het recht schonk de waarheid dwingend op te leggen aan anderen, laat staan dat het geweten slechts een privébezit van de hoogsten in de hiërarchie zou kunnen zijn. De rede van paus Paulus kan zonder overdrijving worden beschouwd als een ontstellende schok. Als zodanig zal zij ervaren worden door theologen, priesters en gelovigen die op weg zijn naar een nieuwe verbondenheid in kerkelijke zin. Tragisch maar ook profetisch is het ver schijnsel, dat de grootste denkers onder de religieuze filosofen intussen al tot het zwartste pessimisme vervallen zijn en in sommige gevallen zelfs de kerk van Rome finaal de rug hebben toegekeerd, omdat zij ervan overtuigd zijn dat deze kerk zichzelf tot graf van het christendom heeft gemaakt. Een voorbeeld in Neder landse kring is de magister van het filo- sophicum Augustinianum, prior van het Augustijnenklooster te Eindhoven en auteur van enkele opzienbarende boeken R. Adolfs, die in zijn werk „Het Graf van God" de vraag stelde: „heeft de kerk nog toekomst?" en later daarop een krachtig en gedecideerd „neen!" heeft laten horen, waarop hij de consequenties trok en heen ging. Men leze niet alleen Adolfs, maar ook Cox, Vahanian, Bultmann, Gogarten en anderen. Het is de vraag of de waterval van uit spraken over de wankelende pijlers van de r.-k. kerk het Vaticaan niet had moe ten overtuigen van de zinloosheid, het geweten der gelovigen als een verboden waarheidscriterium te proclameren. Het is immers juist dat geweten, waaruit niet alleen theologen maar ook „de nederig- sten en geringsten" kracht putten om een persoonlijke relatie op te bouwen tussen henzelf en God, Wiens beeld zij onher roepelijk hebben verloren in de schit tering van goud en paars en kaarslicht ten Vaticane. Paus Paulus heeft, ongetwijfeld naar eer en geweten, zich vertwijfeld opgesteld in de stroomversnelling, maar er is geen uitzicht op dat hij en zijn kardinalen nog een waterkering kunnen opwerpen. Het zou dubbel tragisch zijn als Rome daar door ook de kans verspeelt iets aan een nieuwe bedding te doen. (Van onze correspondent) UTRECHT Als de vrije wereld er niet in slaagt of wil slagen de militaire machtshebbers te dwingen af te treden en de democratie te herstellen zal er spoedig veel bloed vloeien in Griekenland". Het was een onheilspellend dreigement van oud-minister Andreas Papandreou gis teravond in Utrecht. Volgens deze leider van de pan-helenische vrijheidsbeweging groeit het verzet onder de burgerbevol king in Griekenland. Hij verwacht geen burgeroorlog „daarvoor is het leger te goed uitgerust met de modernste Ameri kaanse wapens" wel een guerrilla strijd, die lang zal duren maar de Grie ken uiteindelijk hun vrijheid en democra tie zal teruggeven. In de stampvolle Leeuwenberghkerk ging een vermoeide maar vechtlustige Andreas Papandreou gisteravond voor in het prediken van de strijd om Grieken land van het brute regime „de mili taire maffia" te verlossen. De groot ste steun die hij tot nu toe heeft gekre gen in deze strijd was volgens hem die ADVERTENTIE XARVÖ SAIGON (AFP) De Zuidvietnamese politie heeft in een communiqué gewaar schuwd voor nieuwe acties van de Viet- cong in Saigon. Zij riep de bevolking op alle verdach te personen aan te geven en geen samen scholingen te vormen. Volgens hardnek kige geruchten zou de Vietcong de dag waarop veertien jaar geleden Dien Bien Phoe werd ingenomen op 7 mei weer een offensief willen beginnen. Vol gens de politie heeft men de laatste da gen verscheidene wapenopslagplaatsen in de Zuidvietnamese hoofdstad ontdekt. Noord Vietnamese troepen hebben van morgen voor het eerst sinds de herove ring van Hoeé door de Amerikanen en Zuidvietnamezen mortiergranaten op de citadel van de stad afgevuurd. WASHINGTON (Reuter en DPA). Het rechtstreekse contact, dat de diplo matieke vertegenwoordigers van Noord Vietnam en de Verenigde Staten gisteren in de Laotiaanse regeringshoofdstad Vien tiane hebben gehad, heeft kennelijk niet geleid tot doorbreking van de impasse aangaande de plaats waar de voorberei dende besprekingen tussen de twee partij' en moeten plaatsvinden. De Amerikaanse regering bewaart een streng stilzwijgen over alle bijzonder heden van het kortstondige gesprek, dat ambassadeur Sullivan met de Noordviet- namese zaakgelastigde Ngoeje, Tsjan voerde. Dit leidde aanvankelijk tot specu laties dat overeenstemming over de ont- moetinsplaats voor de deur stond. Temeer omdat vice-president Humphrey het vertrouwen uitsprak, dat deze over eenstemming „binnen zeer korte tijd" zou worden bereikt. Maar op een persconferentie zei presi dent Johnson gisteravond, dat hij over het gesprek in Laos geen nadere inlichtin gen te verstrekken had. „We zijn nog even ver als enkele dagen geleden", aldus de Amerikaanse president. Polen heeft aan Groot-Brittannië en vijf andere landen gevraagd de keuze van Warschau als plaats van voorbereidende besprekingen tussen de VS en Noord-Viet- nam te steunen. OXFORD. (AP) Een rooms-ka- tholieke priester heeft de kerk verla ten om in een kroeg te gaan werken. Pater Neil Smith (44 jaar) wordt na twintig jaar barkeeper in Littlemore, Oxford. „Ik heb altijd belangstelling gehad voor consumpties. Ik zal me daar thuis voelen", zei hij. In zijn brief om ontslag schreef pa ter Smith: „De kerk heeft geen werke lijke betekenis meer voor mij. Ik heb geen trouwplannen maar als de juiste vrouw komt zal ik gauw trouwen". LONDEN (AFP) Het Londense blad „Evening Standard" schrijft, dat blijkens een opiniepeiling slechts 28 percent van de Britse kiezers thans op de Labourpar- tij zou stemmen, tegen 48.7 percent bij de algemene verkiezingen van 1966. De „Tories" (conservatieven) zouden daaren tegen 56 percent van de stemmen krij gen (tegen 41.4 percent in 1966). Wan neer er thans in Engeland verkiezingen zouden worden gehouden, zouden de libe ralen ook winst boeken ten kosten van Labour". Zij zouden van 8.6 percent op elf percent komen. Een opinie-onderzoek heeft intussen aangetoond, dat 75 percent van de on dervraagden voorstander is van strengere controle op de immigratie, terwijl 47 per cent van oordeel is dat discriminatie te gen een gekleurde op het gebied van de werkgelegenheid niet als misdrijf moet worden aangemerkt. Slechts veertig per cent vindt dat een dergelijke vorm van discriminatie bij de wet moet worden verboden. 34 percent van de ondervraagden vond hetzelfde ten aanzien van discriminatie op huisvestingsbebied, 49 percent wil deze vorm van achterstelling niet tot misdrijf zien verklaard. ALGIERS (AP) President Houari Boumedienne van Algerije is aan de dood ontsnapt toen er met machinegeweren op hem werd geschoten terwijl hij per auto het regeringspaleis verliet. De president werd door rondvliegend glas licht aan de bovenlip gewond. Zijn artsen hebben ge zegd dat hij „zijn normale activiteiten" kan blijven doen. Jonge Algerijnen roepen „Lang leve Boumedienne" gedurende een demonstratie na de mislukte aan slag. van de Nederlandse Partij van de Ar beid, die zijn pan-hellenische beweging gisteren in Den Haag morele en financië le hulp toezegde. De zoon van de Griek se oud-premier George Papandreou ver wachtte dat nu ook de socialisten in Scan dinavië hem op dezelfde wijze zullen bij staan. Er deden zich geen incidenten voor in Utrecht. In deze stad wonen de meeste Grieken in Nederland: ongeveer vijfhon derd. Van hen waren er meer dan twee honderd aanwezig. Zij schreeuwden het gescandeerd uit: „Democratia, Elephte- ria (vrijheid)". Zij probeerden Papan dreou aan te raken, klapten hem na bij na elke kreet langdurig toe. Bij de in gang had een deputatie van Hen hem bloemen gegeven. Een vraag was wel aardig: een Griek wilde weten of de naar Londen gevluchte De Westduitse president Lübke heeft te kennen gegeven bereid te zijn tot aftre den vóór het verstrijken van zijn ambts termijn, indien het parlement een grond wetswijziging aangaan de presidentiële ambtstermijn zou goedkeuren, aldus is van welingelichte zijde in Bonn gezegd. De 73-jarige Lübke is de laatste tijd het mikpunt geweest van een campagne voor zijn aftreden, na beschuldigingen dat hij bouwplannen had ondertekend voor nazi-concentratiekampen. ROME (AP) De Italiaanse commu nistische partij dreigt met een massale actie tegen de staats-tv door er bij de kijkers op aan te dringen het kijkgeld niet te betalen. In een verklaring van woensdag doet de partijleiding een aanval op de rege ringsleiders wegens „het schandaal van de tv". De hoofdklacht van de partij is dat de tv een stroom nieuws geeft over de christen-democratische en socialistische partijen die partners zijn in de rege ringscoalitie. krantenuitgeefster Helena Vlachou nu werkelijk een heldin is. Papandreou glimlachte: „Zij was een aantal jaar ge leden mijn felste tegenstandster. Ik ge loof dat zij in haar krant een sfeer heeft opgeroepen waaruit uiteindelijk dit mili taire regime is ontstaan, maar zij is on getwijfeld een vrouw met durf en zij heeft veel gewaagd". WASHINGTON (Reuter) President Johnson heeft op een lunch in het kapi- tool verklaard dat hij volgend jaar na zijn aftreden wil gaan doceren aan de universiteit van Texas. „Tien jaar geleden, toen ik lid van de senaat was, schreef ik een artikel over mijn filosofie. Dat artikel werd gepubli ceerd in de Texas Quarterly, een tijd schrift van de universiteit van Texas waar ik binnen niet al te lange tijd hoop te doceren", zo zei de president in een toe spraak tot de stafleden van het congres. ADVERTENTIE 15 d. VLIEGREIS LOGIES in onze gloednieuwe, luxe appartementen vlakbij uitgestrekt zandstrand in Blanes aan de BUSREIZEN LOGIES in ons supergezel lige Hollandse vakantiepark aan onze bureaus geven u gaarne vrijblijvend alle inlichtingen over bonderden reizen, o.a NESPANDA EUROTOURS FIT-VLIEGREIZEN v.a. Bilderdijkstraat 126 020-122758 (bij Vierambachtstr.) Rotterdam 010-231300 N.V. INTERNAT. REISORGANISATIE (Van onze correspondent) PARIJS Het Franse wapenembargo, waardoor Israel nog steeds vergeefs moet blijven wachten op de levering van vijf tig „Mirage"-jagers, die het niettemin al heeft betaald, weerhoudt Frankrijk er an- derszijds toch ook weer niet van op het ogenblik bij Toulon met een nieuw verre- afstandsprojectiel te experimenteren, dat voor hetzelfde land is bestemd. Het projectiel, dat de naam M D-660 draagt, bevat een lading explosieven van vijfhonderd kilo, die op een afstand van vijfhonderd kilometer naar hun doel kun nen worden afgeschoten. Een militair expert van het dagblad „Le Monde", die dit bericht gisteren uit Amerikaanse bron onthulde, verzekert dat de Israëliërs met dit Franse wapen bij een eventueel vol- (Van onze correspondent) WENEN. Slechts de helft van de 88 uitgenodigde communistische partijen is in Boedapest aanwezig om de topconfe rentie van november of december voor te bereiden. Moskou wil van deze topconfe rentie geen afstand doen om zijn eigen positie binnen het communistische front te versterken, maar het vindt slechts steun bij een klein aantal partijen. De stemming in Boedapest is slap, bo vendien praten de afgevaardigden liever onder elkaar dan officieel tijdens de ver gaderingen. De Roemeense delegatie is voor alle zekerheid maar weggebleven, nadat zij Boedapest tijdens het beraad in februari onder protest had verlaten. Afwezig zijn verder Japan, Vietnam, Ko rea, Cuba, China en Albanië. Tsjechoslowakije echter is wel versche nen, maar de delegatie heeft de opdracht om Boedapest onmiddellijk te verlaten, zodra er officieel critiek wordt geoefend op de nieuwe koers van Praag. Er valt een zekere toenadering te bespeuren tus sen Tsjechoslowakije en Bulgarije, dat tot nu toe een trouwe volgeling was van Moskou Ook andere delegaties nemen particuliere contacten met de Tsjechen op, terwijl de Oostduitsers, de Polen en de vertegenwoordigers uit Moskou in een soort isolement geraken. Moskou wil de agenda voor de topcon ferentie opstellen en noemt twee punten, namelijk de veroordeling zowel van het imperialisme als van Peking. Geen van deze twee punten vindt algemene onder steuning, want voor velen is het veroor delen van het imperialisme een niets-zeg- gende leuze, terwijl een uitspraak tegen Peking het gevaar met zich brengt dat de pluriformiteit binnen het communis me wordt aangetast. Het wordt steeds duidelijker dat de vroegere eenvormigheid van opvatting en van beheer in het communisme verouderd is geworden. Vooral Praag vindt veel ge hoor, want het verkondigt dat het Russi sche model niet meer klakkeloos kan wor den overgenomen door andere communis tische partijen of landen. Daarom hoort men hier en daar de mening, dat de top conferentie in Moskou voor november of december waardeloos is en wanneer Mos kou er toch aan vasthoudt, dat er dan gesproken zou moeten worden over de duidelijke structuurveranderingen in de communistische wereld. gend conflict alle grote Arabische steden, inclusief Cairo, zouden kunnen verwoes ten. Ook een deel van Turkije en het eiland Cyprus zouden door de M D-660 kunnen worden bereikt. Het projectiel was eerst voor het Franse leger bestemd. De Fran se generale staf heeft er echter later weer vanaf gezien, omdat dit geschut niet in het plan van de kernbewapening pas te. Van haar kant heeft de Sovjet-Unie Egypte al met overeenkomstige projectie len uitgerust, die echter „slechts" een af stand van tachtig kilometer dekken. Hoe deze voorgenomen leverantie, die nog niet door Israel in een officieel ak koord moet zijn vastgelegd, te rijmen valt met de Franse weigering ditzelfde land militaire vliegtuigen te leveren, be hoort vooralsnog tot de mysteries van de gaullistische diplomatie in het Midden- Oosten. (Van onze correspondent) LONDEN. Zoals vele ex-ministers en po litieke leiders heeft ook George Brown een plaats gevonden in de Britse indus trie. Als produktiviteitsadviseur is hij in dienst getreden van het reusachtige Brit se textielconcern Courtaulds. In plaats van een vast salaris ontvangt Brown in deze functie een honorarium voor de afzonderlijk door hem te ver richten diensten. Zijn taak is ervoor te zorgen, dat er optimaal gebruik wordt ge maakt van nieuw te installeren machines. (Van onze correspondent) PARIJS. Na een ziekbed van slechts enkele dagen is ten gevolge van een onge lukkige val de bekende burgemeester van Dijon, kanunnik Kir, overleden. Hij was, met zijn 92 jaren, bovendien nog het oudste Kamerlid, in welke kwaliteit hij, met zijn rollende Bourgondische r's en zijn schilderachtige woordkeus, de eer genoot de laatste tijd ieder jaar het par lementaire seizoen te mogen openen. Ofschoon Kanunnik Kir bij de conser vatieve partij was ingeschreven, wist hij zich toch regelmatig te onderscheiden door zijn onconformistische gedragingen. Zo is hij ook de eerste Franse niet-com- munistische parlementariër geweest, die, na de koude oorlog, door premier Nikita Kroestsjev, die een persoonlijke vriend van hem was, voor een officieel bezoek aan Rusland werd uitgenodigd. Deze buitenmodel geestelijke en poli ticus zal om nog een reden in brede kring niet gauw vergeten worden. Kanunnik Kir heeft zijn naam namelijk ook nog gegeven aan een aperitief op basis van een Bourgondische witte wijn. Als het tot een staking zou komen, zou den noodmaatregelen moeten worden ge nomen om te verhinderen dat passagiers zonder ondervraging Groot-Brittannië zullen binnenkomen. In het Lagerhuis laaiden gisteravond de gemoederen fel op toen de kwestie van de immigratiebe ambten werd besproken. Eric Heffer, een militant lagerhuislid van Labours linkervleugel, riep wit van woede het woord „schoft" naar Reginald Maudling, de plaatsvervangend leider van de oppositie. Daartoe gesommeerd door de bepruikte en in toga gestoken Speaker trok Heffer de uitdrukking ijlings in. Al eerder hadden afkeuringskreten van de Labourbanken geklonken toen Maudling gewaagde van de grote bezorgdheid onder het publiek, dat oprecht gelooft dat de immigratiecontrole een wassen neus is. Ennals, de onder-minister van Binnen landse Zaken, was verbaasd over deze op merking omdat de ambtenaren op een lange traditie van onpartijdigheid kunnen bogen. De regering heeft een onderzoek bevolen naar de affaire van de immigra tie-ambtenaren en zal nagaan of discipli naire maatregelen nodig zijn. Aan amb tenaren is verboden om in het openbaar hun mening te verkondigen over politieke controverses, omdat anders hun onpartij digheid in twijfel zou kunnen worden ge trokken. Ennals kondigde aan dat de regering in beginsel voorstellen aanvaardt die immi granten in de gelegenheid moet stellen in beroep te gaan tegen beslissingen om hen te weren. In de eerstvolgende parle mentaire zitting zal hiertoe een wetsont werp worden ingediend. Het feit dat een dergelijk beroep niet bestaat, werkt ille gale binnenkomst in de hand. Nagegaan zal moeten worden wat er van alle bewe ringen waar is. Minister Ennals zei dat de brief aan Powell uitsluitend was ondertekend door de paspoortcontroleurs van lagere rang, die over al of niet toelating van immi granten niet beslissen. Dit is namelijk de taak van de hogere beambten die blijk baar niet over het systeem hebben ge klaagd. In november had Ennals persoonlijk op de Londense luchthaven een dag lang de binnenkomst van immigranten gade geslagen en met alle immigratie-ambte naren gesproken. Zij waren ook geraad pleegd voordat er in januari nieuwe maatregelen werden genomen. Het is daarom onjuist té zeggen dat zij zich uit wanhoop nu tot Enoch Powell hebben gewend. Als voorbeeld van een poging tot wetsontduiking wordt het ge val genoemd van een Aziaat die beweerde de zoon te zijn van een man die in een stationsgebouw op hem wachtte. Een on derzoek bleek echter dat hij zeven jaar ouder was dan de man die zijn vader zou zijn! Vandaag zouden opnieuw honderden dokwerkers naar het Lagerhuis marche ren als onderdeel van hun campagne tot steun aan Enoch Powell. Zij eisen on middellijke stopzetting van alle gekleurde immigratie en het ongedaan maken van de schorsing van de paspoortcontroleurs. De havenarbeiders van Tilbury hebben voor vandaag een 24-uursstaking uitge roepen. Ongeveer 500 arbeiders van een ban denfabriek hielden een symbolische sta king van een uur. In verschillende plaat sen hebben arbeiders een uur lang voor hun fabrieksgebouwen gedemonstreerd, allemaal uit sympathie voor Enoch Po well, die een einde wil maken aan alle gekleurde immigratie. ADVERTENTIE Driemaal. Volgens de Pearl S. Buck- stichting hebben Amerikaanse militai ren tot dusver ongeveer 1200 kinderen in Thailand verwekt. Over een jaar zal dit aantal misschien drie keer zo groot zijn. De stichting begon in 1964 haar werk in Korea. Buley overleden. De 75-jarige R. Car- lyle Buley, een historicus die eens de Pulitzerprijs heeft gewonnen, is in een ziekenhuis in Indianapolis overleden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3