Rassen-actie legde Londense haven lam Geestelijken uitgejouwd ©lily winnaressen M. 3 Deelstaat-verkiezingen in West-Duitsland :orm Humphrey: „Vredesbrug naar China" I achtergrond Studentenmars naar Powells huis van de week Poolse aanval op Wiesenthal V ietcong-vlag op Eif feitoren Melina Mercouri op de schouders Joegoslavië wil conferentie van neutrale landen Brandts zoon Lars bezorgt zijn vader toch nog succes ICÖÜpÖn SJiitXSïJ Woninginrichting Provocatieve daad van Schütz tegen Oost-Duitsland Fascistengroet voor dode Anna Mussolini ■j telegrammen ZATERDAG 27 APRIL 1968 3 Fascistisch Vier centimeter &P9gggg( Ct.ol - Doe óók mee aan het 3 Ster- renspel.Win óók f 100.-.Vraag uw leverancier! Hij weet er alles van! Tito morgen in Moskou l,Beverwijk-250 modelkamers (Van een speciale medewerker) „President Johnsons trouwe schaduw krijgt ge wicht". Zo luidde deze week de kop van een relaas in de Britse „Guardian". Een rake kop, want Hu- bert Horatio Humphrey, die zich tot dusver als vice-president heeft beperkt tot betuigingen van solidariteit met het beleid van president Johnson, had eindelijk weer eens een eigen geluid laten horen. In een rede voor de„Overseas Press Club" in Washington brak hij met de eentonigheid van de verklaringen over „de bedreiging van Azië" door een communistische vloedgolf". Zelfs sprak hij van „de bouw van vreedzame bruggen naar het volk van het vasteland, van China". Burgerrechten Drogist (Van onze correspondent) LONDEN De arbeid in de reus achtige Londense haven was vrijwel bijna geheel verlamd als gevolg van nieuwe stakingen en demonstraties tegen gekleurde immigratie. In totaal legden 4.500 man het werk neer. Tientallen schepen, onder andere alle schepen in Tilbury werden geladen noch gelost. Geestelijken, die geprobeerd hebben de havenarbeiders tot andere gedachten te brengen werden door de demonstranten uitgejouwd. Meer dan 300 dokwerkers trokken in optocht naar het Lagerhuis en dienden een verzoek in om alle gekleur de immigranten de toegang tot Groot-Brit- tannië te verbieden. Het standpunt van de opstandige ha venarbeiders is dat zij een totaal immi gratie-verbod verlangen „ter bescherming van onze kinderen". Zij zeggen uitdrukke lijk dat zij niet Powell als conservatief steunen, maar zijn explosieve rede wel goedkeuren. Op het congres van de Vabond van Technisch Tekenaars werd Powell's speech streng afgekeurd in een resolutie waarin strafvervolging van Powell wordt geëist en als mening wordt uitgesproken dat zijn rede de groei van het fascisme en gewelddadig rassenoptreden heeft be vorderd. Oppositieleider Heath, die zich op een rondreis door het hol van de leeuw in de Midlands bevindt waar het immigratie probleem het meest acuut is heeft ver klaard dat het nu langzamerhand duide lijk begint te worden dat de demonstra ties verre van spontaan zijn en georga niseerd zijn door agitators die rassenrelle- tjes proberen te verwekken. Het bewijs hiervoor is de fascistische vleessjouwers-mars. Maar de huidige agi tatie die nu al een week duurt is volgens Heath niet representatief voor het Engel se volk. Hij zei het te betreuren dat zijn secretaresses brieven uit zijn post te le zen krijgen waarvan de taal afchuwelijk is. De conservatieve ex-premier Sir Alexc Douglas Home zei dat een nuchtere ge- dachtenwisseling over de emotionele pro blemen nu een eerste vereiste is. Hij Een Londense vleesdrager demon- street voor Enoch Powell. Hij draagt een bord mee, waarop Powell het George Cross" een hoge Britse onderscheiding wordt toegekend. ADVERTENTIE Mej. M. Schackens, Willem Goossensstraat 25, Sittard; Mevr. J.Pastoors, Korte Muider- weg 33, Muiden; Mej. I. van Haazel, Hooghout 33, Breda; Mevr. A. E. van Wijk, Abeel- straat 30, Zaandam; Mevr. Y. Boerdam, Vinkenstraat 98A, Rotterdam-N. NYLONS keurde de manier waarop Powell zich had uitgelaten scherp af. Enkele honderden studenten van de Londense economische hogeschool mar cheerden gisteren naar Powell's riante huis maar hij was al naar Canda ver trokken. Powell heeft gezegd dat hij al 85.000 brieven heeft ontvangen van mensen die het met hem eens zijn. „Het stapeltje brieven van andersdenkenenden is nog geen vier centimeter hoog", zei hij. WARSCHAU (AP) Simon Wiesen thal, de man die naar oorlogsmisdadigers speurt, is aangevallen door het Poolse legerblad Zolnierz Wolnosci (soldaat der vrijheid) wegens zijn, naar het blad be weert, anti-Poolse houding. Het blad noemt Wiesenthals boek („De moorde naars zijn onder ons") een ideologisch en politiek platform van de schrijver „die zijn vroeger vaderland Polen genadeloos veroordeelt". Dat Polen, waar hij werd geboren, op gevoed en waar de as van zijn ouders rust, stelt hij als een duivelseiland voor. Ook zegt hij, dat nergens in bezet Europa de bevolking zo gewillig heeft samenge werkt met de nazibeulen. En geen woord dat Polen het enige land in Europa was waar zelfs de doodstraf werd gegeven als men alleen maar een kop water aan een jood gaf, waar zij die joden schuil plaats boden samen met die joden de dood ingingen. Laten we Wiesenthal eraan her inneren, dat hij en zijn vrouw gered werden door leden van de Poolse onder grondse, dezelfde mensen die hij nu be lastert en „loyale collaborateurs" (van de nazi's) noemt, aldus het blad. (Van onze correspondent) PARIJS Na de Sorbonne-universiteit was gisteren de beurt aan de Eiffeltoren en aan de Are de Triomphe, waarop ma nifestanten de vlag van de Vietcong wis ten te planten. Lang hebben de Vietname se kleuren de beide monumenten overi gens niet getooid. Parijse politieagenten wisten zich, na een halsbrekende klauter- partij gauw van de beide doeken meester te maken. De bevestiging van de twee Vietcong- vlaggen op Eiffeltoren en Are de Triom phe luidden gistermiddag tevens de nieu we massale manifestaties in, die het Fran se Vietnam-comité samen met de prijse studenten hadden georganiseerd. STOCKHOLM. (Reuter). De Griekse filmster Melina Mercouri is in Stockholm aangekomen. Zij zal hier haar Europese campagne om geld bijeen te brengen voor een actie tegen het ultra-rechtse re gime in Athene voortzetten. Mercouri werd door ongeveer tweehon derd juichende Grieken van de luchtha ven afgehaald en op de schouders naar buiten gedragen. Samen fnet de voorma lige Griekse minister van Buitenlandse Zaken, Andreas Papandreou zal de ac trice deelnemen aan de „Noordeuropese conferentie over Griekenland." (Van onze correspondent) PARIJS Op de ministersconferentie der zeven landen, de Zes plus Groot-Brit- tannië, die samen de Westeuropese Unie vormen, is in Parijs gisteren onthuld dat het Joegoslavische staatshoofd, maar schalk Tito, zowel Frankrijk als Italië heeft gepolst inzake de bereidheid deel te nemen aan een nieuwe bijeenkomst van mogendheden, die zich aan geen enkel machtsblok hebben gebonden. Dat Frankrijk hiervoor volgens Joego slavië in aanmerking komt, lijkt minder verwonderlijk dan het feit dat ook Italië is uitgenodigd. Italië schijnt die onderscheiding echter vooral te danken te hebben aan zijn po sitie van nabuurland van Joegoslavië. De andere vijf leden van de WEU, waarbij staatssecretaris H. de Koster Nederland vertegenwoordigde, hebben van Tito's ini tiatief met belangstelling kennis genomen, zonder nog een duidelijk pro- of contra standpunt in te nemen. MOSKOU (AP) De Joegoslavische president Tito, die een bezoek aan Japan heeft gebracht, zal op de terugreis mor gen en maandag een bezoek brengen aan de Sovjet-Unie. Tito zou zijn uitgenodigd door de Russische partijleider Leonid Brezjnef. (Van onze correspondent) STUTTGART Hoe ernstig de politici in Bonn de verkiezingen van morgen in Baden-Würtemberg nemen, blijkt uit de ijver waarmee zij zich naar het strijdto neel hebben gespoed om hun partijgeno ten bij te staan. De taktiek tussen de bei de matadoren Kiesinger en Brandt was daarbij totaal verschillend. Brandt, die zich op een zware neder laag voor zijn partij al maanden heeft voorbereid, heeft er alles op gericht het belang van de uitslag te bagatelliseren. Hij doet het dan ook in zijn optreden voorkomen alsof er in Baden-Würtemberg niets bijzonders aan de hand is. Hij ge bruikt geen redenaarstrucs, buigt zich niet uit zijn auto, drukt geen handen, kust geen kinderen. Brandt vermijdt de grote centra, de dichtbevolkte gebieden. Hij blegf ook maar drie dagen in de deel staat. Het succes dat hij hier bereikt, is voor namelijk te danken aan zijn opstandige 19-jarige zoon Lars, die in West-Berlijn tijdens studentenrellen al herhaaldelijk werd gearresteerd. Pratend over Lars be reikt Brandt zijn toehoorders: jongeren omdat hij de jeugd het recht toekent „ge disciplineerd ongemakkelijk" te zijn, en „om alles in twijfel te trekken, zelfs de gevestigde staats-ordening". De ouderen bereikt Brandt doordat hij als vader spreekt. Het blijft echter de vraag en Brandt twijfelt er kennelijk ook aan in hoeverre dit kleine succes de kiezersmassa in beweging kan bren gen. Met Brandt heeft Kiesinger tijdens zijn verkiezingstournee gemeen dat hij nim mer de ander bij name noemt, noch aan de grote coalitie herinnert. Als het om ge boekte successen gaat, spreekt Kiesinger in het meervoud dat vroeger de majes teiten toekwam, de hoorder hierbij in het ongewisse latend wie hij nu precies be doelt. Kiesinger voelt zich in tegenstelling tot Brandt de sterke man wie niets meer kan gebeuren. Hij is daarentegen meteen uit het veld geslagen, wat zich in boosheid uit, wanneer het toegestroomde kiezers volk niet meteen in jubeltonen uitbreekt. Als in een kleine stad gymnasiasten niet tot bedaren te brengen zijn, vraagt Kie singer hulpeloos waar de politie is, die dan ook weer „geen geweld" mag gebrui ken, zodat een zinloos duwen tegen de groep opstandige scholieren ontstaat, die weinig oplevert. Als Kiesinger in een grote zaal in Kon- stanz 's avonds uitroept: „Ik discussieer niet met een minderheid", breekt de hel los en het duurt dan heel lang voor hij een succesrijke taktiek heeft gevonden. Hij is al gewend aan spandoeken met „Wij groeten u, o koning zilvertong", of: „mooie man wat nu?" Ruim vijf en een half miljoen kiesge rechtigden zouden zondag naar de stem bus kunnen toe gaan. Dat de meerder heid op de huidige minister-president Fil- binger zal stemmen, een katholieke ad vocaat uit Freiburg, staat wel bijna vast. De rest blijft een open vraag. In dit open gebied doen vooral de liberalen hun ui terste best vooruit te komen. Vele arbeiders zullen vermoedelijk de neo-nazistische N.P.D. steunen, waar schijnlijk omdat die „overal tegen" is. ADVERTENTIE meubel Ikatatogus Istoutenb eek I D OCll AllmwiAvin Een kleurrijk fotoboek 1968 vol woonideeën in moderne en klas sieke stijl. Een fijn bezit als U trouwplannen heeft of Uw inte rieur wilt vernieuwen. Stuur nu de coupon even op. Kaam Adres Woonplaats Breestraat 82. tel. 02510-25141 •s maandags gesloten. I officieel adviseur voor Beverwijk, I ■I IJmuiden.Zaanstreek.Alkmaarenomgeving I Humphrey koppelde daaraan vast, dat hij met belangstelling uitziet naar de dag dat het grote Chinese volk, niet langer tot slachtoffer gemaakt van bin nenuit, zijn plaats inneemt in de mo derne wereld. De bruggenbouw voor de vrede bestempelde hij als „zeker een van de meest opwindende en ver rijkende experimenten" voor de toe komst. Voor de politieke waarnemers was het duidelijk, dat de geboorte van een nieuwe Humphrey of het herstel van „de oude" Humphrey een feit was. Een feit dat duidelijk in verband stond met de race om het presidentschap van de Verenigde Staten. De race om het Witte Huis. De nieuwe Humphrey, die in diezelfde toe spraak voor de buitenlandse pers be toogde dat de Verenigde Staten zich op „de kunst van de vrede" moeten concentreren, kan met zijn herontdek te „liberale" achtergrond en met de steun van de „gematigd vooruitstre vende" president Lyndon B. Johnson een geduchte tegenstander worden voor de andere democratische kandi daten: Eugene McCarthy en Robert Kennedy. Sleept hij op de partij conventie van augustus de benoeming tot kandidaat in de wacht, dan geldt hetzelfde voor zijn kansen ten opzichte van de repu blikeinse kandidaat bij de november- verkiezingen voor het presidentschap, of die nu Nelson Rockefeller dan wel Richard Nixon heet. De kwestie-Vietnam heeft Humphrey in zijn jongste toespraak buiten be schouwing gelaten. Maar hij laat geen twijfel bestaan aan zijn vooruitstreven de houding in de kwestie van de bur gerrechten. Dit is een terrein, waarop men geen grote meningsverschillen be hoeft te vermoeden tussen Johnson en hem. Behalve in zijn toespraak, heeft Humphrey zijn standpunten dezer dagen nader verklaard in een inter view, gepubliceerd door het blad „Christian Science Monitor". „De grootste uitdaging voor het Ameri kaanse volk", zo zei hij, „is nu werke lijke betekenis te geven aan het Ame rikaanse burgerschap voor iedere Amerikaan". „Er kunnen niet eerste- en tweede rangs burgers zijn. We hebben geen keus. We moeten eenvoudig doen wat we zeggen: één natie opbouwen". „De ernstigste ziekte van de wereld", zo sprak hij voorts, „is de haat. Zijn partner is bitterheid en discriminatie. Ik geloof eerlijk dat je meer hebt naar mate je meer geeft". In dit verband hekelde hij de Ame rikaanse politiek van de jaren '20 en '30, toen de VS hun poorten sloten voor de handel, hoge invoerrechten hieven en afzijdig bleven van de Volkenbond. „We verloren geld, macht, prestige, en bijna onszelf". Zoals uit deze citaten wel blijkt, is Humphrey goed van de tongriem ge sneden en hij geeft daarvan menig maal blijk in een ware spraakwater val. In zijn jongste interview bekende hij, als senator indertijd wel eens ideeën te hebben gespuid „om de ideeën". „Dat doe je nogal eens als senator, en daarmee wordt een alge mene discussie op gang geholpen". Voor een president, zo zei hij, ligt dat anders. „Die moet als eerste op voeder van het land wel gebruik maken van zijn ruime gelegenheid tot het ontplooiien van grote creativiteit, maar een creativiteit die gepaard moet gaan met behoedzaamheid. Elk woord, of activiteit van een president, raakt immers iemand of iets". Hubert Horatio Humphrey werd op 27 mei 1911 in Wallace, Zuid-Dakota, geboren. De crisis van de jaren '30 noopte hem, de studie in de politieke wetenschappen aan de universiteit van "Minneapolis in Minnesota te onderbre ken en zijn vader ter zijde te staan in diens drogisterij. Hubert Horatio Humphrey In 1939 behaalde hij zijn politieke graad, magna cum laude. Zijn eerste gooi naar het burgemeesterschap van Minneapolis in 1943 was mis. Hij ging aan de universiteit, waar hij had ge studeerd, college geven. In 1945 lukte het hem, de politiek-wetenschappelijke theorie zodanig in praktijk te brengen, dat hij het burgemeesterschap in de wacht sleepte. In 1948 werd hij de eerste demo craat, die voor Minnesota zitting kon nemen in de Amerikaanse Senaat. Hij werd in 1964 tenslotte Johnsons succes volle „running mate" als kandidaat voor het vice-presidentschap. Anna Maria Mussolini, dochter van de vroegere fascistische Italiaanse dictator, is in Rome begraven. De toeschouwers, onder wie veel jon geren, brachten de fascistengroet op het moment dat de kist met het stofelijk overschot uit de Santa Emerenziana-kerk werd gedragen. In Rome vormen de neo-nazisten de vierde grote partij in de Italiaanse hoofdstad. (Van onze correspondent) BONN. Dat de Westberlijnse burge meester Schütz aan de grens tussen West- Berlijn en de DDR, bij de controlepost Babelsberg werd aangehouden, behoeft geen verbazing te wekken. Sinds begin vorige week maken de Oostduitse autoriteiten ernst met een door hen uitgevaardigde maatregel, volgens welke hogere ambtenaren en leden van de bondsregering niet langer van de au towegen gebruik mogen maken, die de Bondsrepubliek met West-Berlijn verbin den. Schütz moest gisteren de Bondsdag (Westduitse Eerste Kamer) voorzitten, een perslunch bijwonen en tal van ande re zaken regelen. Zijn beslissing per auto te gaan, kostte hem veel tijd, maar naar hij waarschijnlijk hoopte, leverde ze hem goodwill op. Deze goodwill heeft Schütz wel nodig. Hij provoceerde ook al de roerige studen ten door de Westberlijnse bevolking te gen hen in het harnas te helpen jagen. Niet alleen „linkse" kringen zien in Schütz de oorzaak van veel extra onrust in West-Berlijn. In Washington, Londen en Parijs en niet het minst in Bonn breekt men zich nu het hoofd wat men nu moet doen te gen de „belediging", de Westberlijnse burgemeester aangedaan. 1 Ontslag. Minister van Buitenlandse Za ken, Hector Luisi van Uruguay heeft meegedeeld zijn ontslag te zullen indie nen nadat de Senaat een motie van wantrouwen tegen hem heeft aangeno men. Zes jaar. Een rechtbank in Madrid heeft de Spanjaard Urbano tot zes jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens acti viteit voor een ondergrondse anarchis tische organisatie. Premier. In Freetown is Siaka Stevens, de 62-jarige voormalige oppositieleider die ondanks een overwinning bij de algemene verkiezingen van ruim een jaar geleden niet aan de macht kon ko men door een militaire staatsgreep, be ëdigd als eerste-minister in Sierra Leo ne. Boete Dr. Erich Rajakovitsj, voor malig oorlogsmisdadiger, is in Wenen tot 2000 schilling boete veroordeeld om dat hij Simon Wiesenthal, leider van het joodse documentatiecentrum een „leu genaar" heeft genoemd. Vriendschapsverdrag. In Praag is een nieuw vriendschapsverdrag getekend tussen Bulgarije en Tsjecho-Slowakije. Ambassadeur. Vladimir Koucki, voorma lig secretaris van het Centrale Comité van de Tsjechoslowaakse Communis tische Partij is tot ambassadeur in Mos kou benoemd. Ruzie. Een 73-jarige Siciliaanse boer is gearresteerd wegens het vergiftigen van vijf landarbeiders. Hij bekende landbouwvergif te hebben gemengd door olijfolie die de arbeiders bij de lunch gebruikten omdat hij ruzie met een van hen had. Viering Op de Molukken zijn twaalf mensen gearresteerd. Zij worden ervan beschuldigd onlangs de stichting te hebben gevierd van de republiek Zuid- Molukken, die vijftien jaar geleden door Indonesische troepen ongedaan werd gemaakt. Schietpartij. In Londen zijn bij een schiet partij zes jonge mannen neergeschoten Het ging om een vete tussen twee el kaar rivaliserende benden. Ambassadeur De 46-jarige nieuwe In donesische ambassadeur Soedjatmoko is in Washington begonnen met zijn werk zaamheden. Windtunnel. De grootste windtunnel van Europa, waarin een orkaan van 8,15 maal de snelheid van het geluid kan worden opgewekt, is onlangs in het Franse onderzoekcentrum te Poitiers in gebruik genomen. Raketkoppen en ruim tevaartuigen kunnen er blootgesteld worden aan de omstandigheden van een vlucht met een snelheid van 10.000 km. per uur. I

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3