BLOEMENCORSO STRALEND EVENEMENT IN HAARLEMS BINNENSTAD Belangstelling groter dan ooit tevoren Openbare les Papiervakschoöl I Spinazieprijzen iets hoger nuts spaarbank Spaans bezoek aan Hoogovens Medisch dagverblijf voor kleuters in de IJmond Jubilea bij Hoogovens H Hoofdinspecteur terecht geschorst Na doordraai van 100.000 kisten WSÊmBÊm ZATERDAG 27 APRIL 1968 4 J. F. GROOT BURCKRLIJKE STAND VAN VELSEN Foto-opnamen Samenwerking - - BmBBHWp' - I A mbtenar enger echt: er zijn zóveel aparte geschenken in de I 8Unart stoutenbeek Uw salaris of pensioen via de nutsspaarbank (Van onze streekredaeteur) HAARLEM. Zelden is het in Haarlem en in de Bollenstreek zo druk geweest als vanmorgen het geval was. Niet alleen vrijwel alle Haarlem mers waren op de been. Duizenden toeristen en dagjesmensen waren naar de bloemenstad getrokken om de rondgang van het 21-ste bloemencorso, groter, kleuriger en indrukwekkender dan ooit, in ogenschouw te nemen. Het is nu al duidelijk geworden, dat het idee van het Corso-comité om de stoet vanuit Haarlem naar Sassenheim te laten rijden, geslaagd kan worden genoemd. Dit is overigens mede te danken aan het stralende voorjaars zonnetje, dat het corso van het begin tot het einde heeft begeleid. Als meest originele inzending kwam uit de bus: ,De Postkoets', bespan nen met 8 paarden. Nog vóródat de stoet zich om 10 minuten over 10 in de Nassaulaan in beweging had gezet, stond het publiek reeds rijen dik langs de gehele route opgesteld. Op de Grote Markt begon dr drukte reeds vroeg. Van half tien tot bijna half elf gaf ADVERTENTIE Verh v/an GELEGENHEIDSKLEDING Arendsweg 52 - Beverwijk Telefoon 0 2510 - 2 48 96 HEREN CONFECTIE MAATKLEDING BEVALLEN: J. A. Schoorl-Witteman, d., Hofgeesterweg 10, Santpoort; H. A. M. van der Plas-Meegdes, d., Bloemstraat 84 rd., IJmuiden: J. C- J. A. de Vlugt-van Zantbeek, d., Trompstraat 188, IJmuiden; C. C- Bruinsma-Eggermont, z„ Breesaap- straat 21, IJmuiden; A. M. Wessel-van Stavenen, z., Kon. Wilhelminakade 83 rd., IJmuiden; H. J. van Geldorp-Tellier, d., Lierstraat 97, IJmuiden; P. G. de Leeuw van Weenen-Bronsveld, d., Orionweg 562, IJmuiden; M. M. A. Kreuger-van Scher- penzeel, z., President Steünstraat 91 zw., Haarlem; F. Plug-Harders, z.. Bakker straat 17, IJmuiden; C. M. de Boer-van den Berg, z., Jan Gijzenkade 102, Haar lem; G. Bonis-Karsten, d., Sluiseiland 15, IJmuiden; H. E. M. de Jong-Laros, z.. Wil- lebrordstraat 32, IJmuiden; A. A. H. de Valk-Mutsaers, d., Carolinastraat 8, IJmui den; C- E. van Eerde-Jansen, d., Zeeweg 232, IJmuiden; M. H. Breimer-Bos, d., Santpoortse Dreef 160, Santpoort; A Schelvis-Zwart, z., President Krugerstraat 4, IJmuiden; E. van Heijst-van Buuren, z., IJmuiderstraatweg 79, IJmuiden; N. Otter-Koedijk, d., Homburgstraat 42, IJmuiden; J. in 't Anker-Vogelaar, z. Plein 1945 nr. 35, IJmuiden; P. van de Zil- ver-Brachter, z. Breesaapstraat 86, IJmui den; A. Haver-van der Kooi, d., Jan Gijzenkade 239, Haarlem; J. A. Meder- de Krijger, z-, Grahamstraat 228, IJmui den; J. Zijl-Westland, z-, Paulus Potter straat 20, IJmuiden; A. F. Dedert-Stenne- berg, z., Rijksstraatweg 666, Haarlem; P. L. Demmers-Verel, z., de Ruijterstraat 90, IJmuiden; H. M. van Dongen-de Vries, d., Gildenlaan 209, Velsen (noord); W. Alt hu isius-Kroner, d., Iordensstraat 37, Haarlem; L. Sinnige-van Gelder, z., Obi- straat 22, Haarlem. ONDERTROUWD: B. Meijer, Schoon- oortstraat 25, Velsen (noord) en A. Geert - sema, Radarstraat 92, IJmuiden, ta Sta ringstraat 10, Heemskerk; L. Abee. Duin- vlietstraat 26, Velsen (noord) en J. B. E. Piening, Europaplein 98, Heemskerk, t.a. Duinvlietstraat 26, Velsen (noord); G. D. Markerink, Kruidbergerweg 43, Santpoort en D. I. Dalemans, J. M. van Nassaulaan 53, Santpoort, t.a. J. M. van Nassaulaan 53, Santpoort; C. J. Staring, van Heems- strastraat 22 Sassenheim en D. Mijnders, Elzenstraat 34. IJmuiden, t.a. Berkenlaan 23, Sassenheim; E. van Kan, Hagelinger- weg 115, Santpoort en T. R. Smit, Cel- siusstraat 5, IJmuiden, t.a. Stationsweg 71, Velsen (zuid); K. A. Scheeres, Edison- straat 34, IJmuiden en A. Smit, Celsius- straat 5, IJmuiden, t.a. Kennemerlaan 137, IJmuiden; H. S. van Stroe, de Ruijter- itraat 117, IJmuiden en P. S. de Graaf, President Krügerstraat 10, IJmuiden, t a. Pres. Krügerstraat 10, IJmuiden; B. Tijl, Lagersstraat 42 IJmuiden en M. C. Bel- froid, Bonifaciusstraat 3, IJmuiden, t.a. Bonifaciusstraat 3, IJmuiden: A. A. A. de Rijck, Moerbergplantsoen 75, IJmuiden en A. J. Broek, Platanenstraat 42, IJmui den, t.a. Platanenstraat 42, IJmuiden; J. N. Berkhout, P. C. Hooftlaan 63, Drie huis en J. A. I. M- Oesterholt, Driehuizer- kerkweg 94, Driehuis, t.a. Wijk aan Zee- erweg 152, IJmuiden; J. van Veldhuijsen, Melklaan 23, Velsen (noord) en A. P. Rol- vink, Alexander Bellstraat 17, IJmuiden, t.a. Melklaan 23, Velsen (noord); A. M. de Gram. van Dalenlaan 286, Santpoort en A. C. de Wijn, Planciusstraat 9, IJmuiden, t.a. Willebrordstraat 82, IJmuiden; J. G. Louwe, Kanaaldijk 13, Heiloo en A. C. Vlaarkamp, Hyacinthenstraat 44, Sant poort, t a. Mesdagstraat 60, Heerhugo- waard; K. M. de Groot, H. Mandeweg 156, Beverwijk en M. Koning, Velserduinweg 234, IJmuiden, t.a. Velserduinweg 234, IJmuiden; S. Sloot, Planetenweg 170, IJmuiden en G. Vermeulen, Havenkade 5, IJmuiden. GEHUWD: A. M. Nijssen-C. J. M. Eij- king, Oudorp, Heerenweg 27; J. J. van Loon-M. C. E. Bakker, IJmuiden, de Wet straat 9; A. van der Meulen-A. T. van den Berg, Amsterdam, Van Breestraat 55; D. van Duyvenbode-M. E. Haasnoot, IJmui den, Marconiplein 1; L. Lans-M. Kuiper, Velsen (noord), Ladderbeekstraat 87; A. A. Klaver-A. M. C. M. Rutte, Aker- soot, Zuidervaart 57; F. Leon Bautista- H. M. Voogd, Beverwijk, Tuindersstraat 41; J. K. Hoekstra-N. G. de Goede, IJmui den, Ruijsdaelstraat 27; C. M. van Kam pen-W. P. Prins, Driehuis, Marnixlaan 8; J. Heijne-J. Visser, Haarlem, Schoterweg 42 II. OVERLEDEN: P Bierdrager, 90 jr., weduwnaar van H. Warner, Rijnstraat 4, IJmuiden. hier het Jachthoorn-, Tamboer- en Majo- rettenkorps van Bronswerk-Feijenoord N.V. uit Amersfoort een muzikale show, die veel aandacht trok van de duizenden mensen, die reeds vroeg achter de hekken hadden plaatsgenomen. Juist toen het plein geheel bezet was en er ook op de tribune voor de genodigden niemand meer bij kon, kondigde het vrolijke geschetter van de vele fanfarekorpsen de komst van de stoet aan. De tocht over de Grote Markt, zo was de mening van velen, kon worden beschouwd als de bekroning van alle voorafgaande corso's. In ruim een half uur trokken de 24 praalwagens, die in schoonheid en grootte in de vorige corso's nog niet zijn overtroffen, over de Grote Markt. Daarna ging het in de richting Bollen streek, via het Verwulft, de Gedempte Ou de Gracht, het Spaarne, het Houtplein en de Wagenweg. Overal langs de route ston den dikke rijen bewonderende toeschou wers, die elkaar verdrongen voor het ma ken van goede foto-opnamen. Ook in de Bollenstreek was het drukker dan ooit. Al uren voordat het corso passeerde, wa ren de bermen geheel bezet door auto bussen en personenauto's. Opmerkelijk veel Engelsen waren komen overvliegen en ook Fransen waren sterk vertegen woordigd langs de weg, evenlas Belgen en Duitsers. Het verkeer heeft vanmorgen door de bijzonder goede samenwerking tussen de verschillende politiekorpsen, minder hin der van het corso ondervonden dan werd verwacht. Ernstige filevormingen zijn niet - V ontstaan, hetgeen een pak van het hart was van de politie en de automobilisten. Het 21-ste bloemencorso is ditmaal een evenement geworden, dat de moeilijkhe den rond de voorbereiding ten volle heeft goedgemaakt. Niet alleen de buitenlanders die naar de Bollenstreek waren gekomen, hebben het corso kunnen bewonderen. Televisieploe gen zijn voortdurend in de weer geweest met de opnamën voor de rechtstreekse kleurenreportage, die door verschillende televisiestations in het buitenland is over genomen. De eerste prijs voor de mooiste inzen ding werd verleend aan „Parade der Bloemenprinsessen", eep uit drie delen bestaande praalwagen. De prijs voor het meest originele idee ging naar „Ogier de Busbeque", een fraaie postkoets met acht paarden. De prijs voor het meest humo ristische idee werd toegekend aan „Ho ren, Zien en Zwijgen", terwijl de bloem- binder A. Kok uit Veendam de eerste bloembindersprijs voor de wagen „Len tejuwelen" ontving. (Van een verslaggever) IJMOND.-NOORD. Ten overstaan van notaris dr. J. L. F. Engelhard te Beverwijk is opgericht de Stichting Me disch Kleuterdagverblijf in de IJmond. Het bestuur van deze stichting bestaat voorlopig uit dr. L. H. B. M. van Ben- them, kinderarts, als voorzitter en de heer Th. van Diepen als secretaris, met als leden drs. C. J. Nielen, huisarts te Heems kerk, mevrouw Go Gien Ho en mejuf frouw E. Raadsen. Namens de BSCR is hieraan mejuffrouw C. M. Pannebakker toegevoegd. De stichting stelt zich ten doel te ko men tot de bouw en exploitatie van een dagverblijf voor in hun ontwikkeling be- lopig gaan de plannen uit naar realisa- ÜBK (Van een verslaggever) VELSEN-NOORD Dat het onderwijs op de Papiervakschool aan de Grote Hout- of Koningsweg in Velsen-Noord zich aan de behoefte heeft aangepast hebben vele ouders van leerlingen en andere belang stellenden vrijdagmiddag tijdens de open bare les kunnen constateren. In de ruime, lichte en moderne lokalen, efficiënt ingericht en voorzien van het no dige bijdetijdse instrumentarium toonden jongelui hun vaardigheid in papiermaken, procesonderzoek, metaalbewerking, elek trotechniek, lassen, creatieve handenar beid, natuurkundeproeven, diverse vor men van tekenen en andere vakken, waarin zij worden onderwezen door een twaalftal bekwame leerkrachten. De les in de Engelse taal werd op ori ginele wijze gegeven. Daartoe was het leslokaal herschapen in een „BBC-studio", waar de jeugdige nieuwslezers en repor ters voor de microfoon in het felle licht van schijnwerpers, de aansluipende en langzaam terugtrekkende televisiecame ra's negerend, in hun beste Engels hun zegje deden, nauwkeurig beluisterd door hun leraar. Een ander lokaal, aangeduid als het theater „De Wandluis", was door de leer lingen zelf ingericht, geheel naar hun ei gen smaak. Ook helemaal zelf bedacht was de proeve van hun bekwaamheid in de vrije expressie. Engelse les in de BBC-televisiestu dio" van de Papiervakschool in Vel sen-Noord. De Papiervakschool is in feite een lage re technische school. Het gaat er om de leerling een goede basiskennis bij te bren gen waarop de verdere opleiding kan stoe len. Na de lagere school en een toela tingsexamen komen de jongens op deze Papiervakschool. Na 3 jaar gaan zij naar de papierfabriek, in Velsen of Wormer, voor de vakopleiding in de proces-indus trie en metaalbewerking, die twee jaar duurt. De handvaardigheid is als gevolg van de toepassing in de moderne papierindustrie van de mechanisering en automatisering steeds meer op de achtergrond gedron gen. De bedienende en controlerende func tie van het produktiepersoneel op alle ni veaus is in zwaarte toegenomen. Er is een toenemende vraag naar geschoold be dieningspersoneel. Het moderne onderwijs dat deze jongelieden krijgen is gericht op de vergroting van het inzicht en het be vorderen van het procesmatig denken. Bij de modernste machines van de pa- perfabriek in Velsen-Noord staan nu oud leerlingen van de Papiervakschool, die een leidende functie bekleden. De jonge lui die de Papiervakschool en de voort gezette opleiding in de fabriek in Velsen of Wormer met goed gevolg hebben door lopen zijn vrij in hun keuze van werk kring. De bezoekers kregen vrijdag tot slot een film te zien over het wel en wee van de Papiervakschool gedurende de laatste ja- tie van een opnamecapaciteit van circa 80 kinderen van alle gezindten. Het be dreigde kleuters van 1 tot 8 jaar. Voor stuur zoekt thans naar bouwterrein voor dat verblijf, liefst in de duinen, waar over reeds besprekingen gaande zijn. De benodigde gelden moeten worden bijeen gebracht uit particulier initiatief en fi nanciering door middel van langlopende leningen. Met de gemeentebesturen en andere instanties zullen contacten wor den gelegd teneinde overheidssubsidie te verkrijgen voor de exploitatie. De indicatie voor opneming in het kleu terdagverblijf wordt vooral gevormd door medisch-sociale moeilijkheden, welke het jonge kind in zijn ontwikkeling remmen. Juist om deze reden staat dit dagverblijf dan ook onder medische leiding. Andere opname-indicaties zijn onder andere: ach terblijven in-lichamelijke ontwikkeling, frequent ziek zijn tengevolge van in fecties eczeem, ernstige bronchitis of iastma(-aanpassingsmoeilijkheden en der gelijke. Met name het samengaan van afwijkingen in de lichamelijke sfeer met moeilijkheden in de emotionele en sociale ontwikkeling kunnen aanleiding zijn om het kind te plaatsen. Het dagverblijf haalt het kind niet uit zijn eigen milieu weg. De kleuter komt namelijk aan het einde van de dag weer terug in het eigen gezin en wordt door zijn moeder naar bed gebracht. Dit is een belangrijk voordeel boven plaatsing in een koloniehuis, waarbij de binding met het gezin als regel voor enkele maan den volledig verloren gaat. Bovendien zijn aan het te bouwen medisch kleuter dagverblijf maatschappelijk werksters verbonden, die zonodig contact met het gezin houden. Het ligt niet in de bedoeling om de ouders van de opgenomen kinderen een grote bijdrage te laten betalen. Uiteraard zal wel een geringe vergoeding naar draagkracht gevraagd moeten worden teneinde de verpleging zo optimaal mo gelijk te doen zijn. Daar staat dan tegen over, dat de kinderen dagelijks met een busje worden gehaald en gebracht en naast veel buitenlucht en gezondheid twee maaltijden krijgen. Voordat al deze plannen echter kun nen worden verwezenlijkt, moet het stichtingsbestuur nog vele klippen omzei len. De eerste zorgen richten zich thans op het bijeenbrengen van de benodigde gelden. Hiervoor is bij de Amro-bank te Beverwijk onder meer een rekening ge opend ten name van de penningmeester val? c'e Stichting Medisch Kleuterdagver blijf in de IJmond. Giften voor dit doel zijn op deze rekening van harte welkom. Op woensdag 1 mei 1968 zal de Direc teur-Generaal van het Spaans Instituut voor Emigratie, de heer M. Garcia de Saez, een werkbezoek brengen aan Hoog ovens IJmuiden. Hij zal daarbij verge zeld worden door zijn algemeen secretaris de heer G. Garcia Pasigli en de sociaal attaché van de Spaanse ambassade in Den Haag, de heer J. Javier de la Cueva. De heer Garcia de aez zal zich laten vertellen over cje Spaanse werknemers van Hoogovens. Daartoe zal hij een beozek brengen aan de kaliberwalserijen en aan de woonoorden Arosa Sun en Eurocasa. Bovendien zal hij in Beverwijk door de Peregrinus Stichting ontvangen worden in Nuestra Casa Nostra, het ontmoetings centrum van de buitenlanders in de IJmond. Van de 1100 buitenlanderse personeels leden heeft Hoogovens 680 Spanjaarden in dienst. IJMOND In de maand mei telt Hoog ovens onder zijn personeelsleden dertien jubilarissen. Zes van het zullen in die maand veertig jaar in dienst van het bedrijf zijn. Het zijn de heren: Ir. A. Drij ver, voorzitter raad van bestuur, G. Doets, havens, A. Kleyn, algemene werk plaats en J. Bast, havens en vervoer, al len uit Beverwijk; de heren W. Gregouir, Cemij, uit Velsen-Noord en J. A. Alder- liefste, kooksovens, uit IJmuiden-Oost. Dj volgende heren zullen 25 jaar in dienst van het bedrijf zijn: P. J. Pronk, werk tuigkundig onderhoud en bedrijfsdienst ijzer, K. Hoekstra, oxystaalfabriek en G. H. C. Weyers, bedrijfsadministratie, allen uit IJmuiden; J. P. van Zutphen, techni sche dienst produktie en J. G. de Vogel, werktuigkundige buitendienst, beiden uit Beverwijk; C. Veth, tekenkamer Me- kog, uit Heemskerk en J. A. A. Koeken bier, Cemij, uit Haarlem-Noord. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM De schorsing van de heer J. B. L. de Rave als hoofdinspecteur van de Zaandamse gemeentepolitie is niet ten onrechte gebeurd. Dit heeft het ambtena rengerecht vrijdag beslist na de behan deling op 5 april van het beroep dat de heer De Rave tegen zijn schorsing, in okt- tober vorig jaar, had ingesteld. Mr. E. J. M. Minderop, president van het ambtenarengerecht, vertelde de heer De Rave Vrijdag bij de uitspraak dat een gedeelte van de beschuldigingen die tegen hem waren ingebracht niet staande te houden waren, maar dat een ander deel wel van belang werd geacht. Zo nöéttïdè mr. MirtdeföfS dé laatduiken- .de uitlatingen van de heer De Rave over zijn superieuren, de moeilijkheden rond om de 'Luitélt-héi-rie in Zaandam, het vrijlaten van een gedeserteerde Ameri kaanse militair en het vertroebelen van de goede geest in het korps. „De spanning liep zo hoog op, zo las mr. Minderop uit het vonnis voor, dat de ontlading altijd ten koste van de dienst ging". De heer De Rave overweegt in hoger beroep te gaan bij de centrale raad van beroep in Utrecht. Ook zijn eis tot scha devergoeding heeft het ambtenarengerecht niet ontvankelijk verklaard. ADVERTENTIE sunart afdeling van WONINGINRICHTING BEVERWIJK (Van een medewerker) BEVERWIJK Aan de groenteveiling in Beverwijk begint de aanvoer van spi nazie af te nemen en is men over het dieptepunt heen. Vrijdag draaiden er nog zo'n tienduizenden kisten door, waarmee deze week meer dan honderduizend kis ten onverkocht bleven. De prijs liep ADVERTENTIE echte gezinsbank meer rente geen kosten geheimhouding een groot kosteloos dienstpakket persoonlijke service kantoren in de gehele gemeente velsen en rijdend bijkantoor donderdag iets op. Voor de beste kwali teit werd tot 22 cent per kilo betaald. Ook de sla-prijzen stegen iets, terwijl de aanvoer toenam. De prijzen lagen tussen 14 en 28 cent per krop. De aanvoer van rabarber is ook toegenomen, maar de prijs liep iets terug. In het midden van de week werd er nog meer dan dertig cent per bos betaald, maar vrijdag was het maximum 27 cent per bos. Daaren tegen was er even meer vraag naar ra dijs die vlot weg ging voor tot 28 cent per bosje. Raapstelen komen nu regel matig aan de veiling. De prijzen blijven vrij constant, tussen 15 en 18 cent per bos. Voor de andijvie lagen de prijzen even lager bij een toenemende aanvoer. Er werd 26 tot 50 cent per kilo voor be taald. Postelein hield ondanks de over vloed van andere groenten goed prijs en noteerde van 74 tot 83 cent per kilo. De prei is goedkoper geworden. De vraag was deze week niet zo groot en de prijzen kwamen niet hoger dan 26 cent per kilo. Uien varieerden van 5 tot 22 cent per kilo. Ook het witlof ging maar matig van de hand. De groei was door het warme weer te snel. Er werd van 15 tot 50 cent per kilo voor betaald. Bloemkool de eerste voorlopers uit de kassen varieerde van 53 tot 88 cent per stuk. De tomaten gingen vlot van de hand tegen een prijs van tot 235 cent per kilo. De noteringen waren vrijdag: spinazie 12-22, sla 14-18, andijvie 26-50, rabarber 5-27, radijs 12-38, raapstelen 15-18, poste lein 74-83, prei 13-26, witlof 15-20, uien 5-22, bloemkool 53-88, tomaten 115-235.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 4