Nieuwe KNZB-praeses mr. J. van der Krol pleit voor sociale begeleiding topsport Waardig afscheid van Jan de Vries Jan Janssen en Rudi Altig raakten de gele trui kwijt Michael Wright leider in Spaanse ronde Hoogzaad behaalde, nu in Gelderland, zijn tweede klassieke overwinning Valeer van Sweefelt bleef sprinters de baas in Luik-Bastenaken-Luik Ceulemans reikte weer naar titel Neem óók TWIN Wie beweert, dat hij aan elke vinger tien meisjes kan krijgen omdat hij TWIN rookt, overdrijft natuurlijk sterk prettig rollen, lekker roken! Goede zwem tij den van Russen Frijters leider in het Circuit des Mines Leen de Groot vierde in eerste rit door België Tweekamp tussen Fenny Heemskerk en Ingrid Tuk Gligoric houdt Tal op afstand Of U nu een succesvolle charmeur of een verstokte vrijgezel bent: neem in elk geval TWIN. U rookt er voortreffelijk van. MAANDAG 29 APRIL 1968 14 Bitossi winnaar ronde van Toscane Van der Mast-schild voor Dick Langerhorst •i BONN. De Russen Geiman en Pan- kin kwamen in Bonn bij de internationale zwemkampioenschappen van West-Duits- land respectievelijk op de 200 meter vrije slag en de 100 meter schoolslag tot uit stekende prestaties. Geiman verwezen lijkte met 1.54.8 de beste tijd ooit op deze afstand gezwommen. Een nieuw wereldre cord betekent het niet, omdat het zwem bad van Bonn een 25-meterbad is. Het officiële wereldrecord staat met 1.55.7 op naam van de Amerikaan Don Schollan- der. Voor Pankin gold hetzelfde. Zijn tijd op de 100 meter schoolslag was 1.05.3. De Nederlandse Mia Plantinga bleef op de 400 meter vrije slag wederom onder de vijf minuten. Met 4.59.6 werd zij vier de. Óp de 200 meter vlinderslag werd Bettie Heukels vierde in 2.36.5 en Toty Heukels vijfde (2.40.1). UTRECHT De algemene jaarverga dering van de Koninklijke Nederlandse Zwembond. die zaterdag in Tivoli in Utrecht werd gehouden, heeft geheel in het teken gestaan van het afscheid van Jan de Vries. Na 33 jaar als voorzitter van de KNZB te zijn opgetreden, maakte de „grijze eminentie" van de Neerland- se zwemsport op eigen verzoek plaats voor vijftigjarige mr. van der Krol uit Nijkerk. Het programma van deze vergadering was dusdanig op het afscheid van de 64-jarige Jan de Vries afgestemd, dat er in tegenstelling tot vorige jaren zeer snel kon worden gewerkt. Alleen de afscheids rede van de vertrekkende voorzitter en de twee speeches van de nieuwe praeses kregen ruime helangstelling. De overige, vrij onbelangrijke programmapunten kon den snel worden doorgehamerd. De nieuwe KNZB-voorzitter was, de door het bondsbestuur aangenomen motie van de heer J. Vervoort proberen meer inspraak te krijgen bij de bouw van nieuwe zwembaden de eerste die de werkelijke aandacht van de vergade ring kreeg. In zijn „afscheid aan Jan" spitte de heer Van der Krol diep in het verleden van de scheidende voorzitter. De Nijkerkse wethouder deed dat op voortreffelijke wijze, maar hij maakte zaterdag nog de meeste indruk met zijn „troonrede". Daarin stond hij vooral lang stil bij het punt sociale begeleiding van de topsporters. „Onze topsporters moeten financieel gesteund worden. Dat is in het huidige sportbestel met de staatsama- teurs van het oostblok en de studenten van de Amerikaanse universiteiten een eerste vereiste. Het Nederlandsch Olym pisch Comité, dat volgens mij de aange wezen organisatie daarvoor is, zal naar Westduits voorbeeld, waar men de instel ling „Sporthilfe" kent, een actie moeten beginnen, die beoogt financiële steun aan onze topsporters te geven. En natuurlijk niet alleen dat, want er zijn nog veel meer zaken waar onze sportmensen mee geholpen moeten worden. Wij moeten ze en dat is een alles omvattend be grip een goede sociale begeleiding ge ven. En ook de zwembond zal zich daar voor ten zeerste moeten inspannen". De afscheidsrede van een diepbewogen heer De Vries hij had net gehoord, dat hij tot ere-voorzitter was benoemd was zonder meer het hoogtepunt van de ze vergadering. Vanachter het spreekge stoelte dankte hij alle bestuursleden, die hem in de 33 jaar van zijn voorzitter schap. hadden geholpen. „Ik voel me net als een waterpolospeler, die altijd met goede medespelers in een goed draai end team heeft gespeeld. En nu kunnen ze wel zeggen, dat je een goed speler bent geweest, maar als je in je ploeg geen mensen hebt, die je willen helpen, kom je nog nergens. Het was een voor recht om op zo'n manier de zwembond te mogen leiden". Het ovationele applaus, dat na de laat ste woorden van de heer De Vries van uit een staande vergadering opklonk, was nog maar een voorproefje van de huldebetuigingen, die hem 's avonds op zijn afscheidsreceptie ten deel vielen. Nadat hij samen met zijn vrouw eerst in een open landauer door een gedeelte van het centrum van Utrecht was gere den, heeft Jan de Vries met een zeer drukke receptie in Esplanada, afscheid genomen. Het bleef niet bij handen schud den alleen. De Amsterdammer, die ook in de internationale zwem wereld talrijke bestuursfuncties heeft gehad en nog heeft (hij was vier jaar lang voorzitter van de internationale zwemfederatie en hij is nu nog vice-president van deze organisatie) kreeg bij de vele geschenken o.m. een kleurentelevisietoestel en een ladenkast. Omdat hij zijn vrouw graag wil meene men naar de Olympische Spelen van Me xico kreeg de ex-voorzitter van de zwem bond ook een geschenk onder couvert. ÜM APELDOORN. Herman Hoogzaad heeft in de twaalfde ronde van Gelder land bewezen, dat hij momenteel in puike vorm verkeert. De jonge amateur uit Ven huizen begon het seizoen met een over winning in de Ster van Zwolle. Deze pres tatie moet zijn zelfvertrouwen aanzienlijk gesterkt hebben, want er kon zaterdag geen ontsnapping zijn of Hoogzaad was er bij en veelal lanceerde hij de eerste aan val. De eerste honderd kilometer was er weinig strijdlust in het grote rennersveld. De warmte maakte de benen loom en nie mand waagde een vroegtijdige uitval in de rit langs Beekbergen, Eerbeek, Die ren en Brummen. Het was alsof iedereen wachtte op de grintwegen. De verrader lijke grintwegen na Hoogbuurlo, die in het verleden menige illusie deden vervlie gen en waar volgens traditie de beslis sende ontsnapping plaats vindt. Zo ook nu Hoogzaad was kort voor Hoogbuurlo al uiterst actief en ondernam diverse vlucht pogingen (al of niet met gezelschap), die echter niet ver reikten. Tot op de grint wegen. Toen was het wederom de Peu- geot-renner die ontsnapte. Hij kreeg twaalf man mee, bij wie onder andere Gerrit Lefering, Hans Tesselaar en Hans Eckelboom. In de straten van Apeldoorn had Hoogzaad weinig moeite de overwin ning te grijpen. Niet eens voluit sprin tend nam hij zelfs nog drie seconden voor sprong op zijn rivalen, van wie Lefering tweede werd. De Haarlemmer Roel Snij der zat ook in het kopgroepje en eindig de als vijfde. Serpenti finishte als acht ste. Hij moest in de sprint van de hoofd groep alleen Eckelboom laten voorgaan. De uitslag is: 1. Hoogzaad (Venhuizen) de 160 kilometer in 3 uur 35 minuten en 15 seconden, 2. op 3 seconden: Lefering (Haaksbergen), 3. Sluper (Terwinselen), 4. De Koning (Scherpenzeel), 5. Snijder (Haarlem), 6. Tesselaar (Kalverdijk), 7. FLORENCE. De Italiaan Franco Bi tossi heeft zondag de 42ste uitgave van de Ronde van Toscane een wielerwed strijd voor beroepsrenmers over 240 km gewonnen in 6 uur, 9 min. en 25 sec. Zijn landgenoten Durante en Basso wer den resp. tweede en derde in dezelfde tijd als de winnaar. Op 20 seconden: Eckelboom (Heerde) 8. Serpenti (Wijk aan Zee), 9. Niemeyer (Hengelo), 10. Krekels (Born). Herman Hoogzaad, tweede van links, in de kopgroep. Naast hem Krekels (derde van links) en Lefe ring (vierde van links), die op de tweede plaats zou eindigen. UTRECHT. Tijdens de algemene jaar vergadering van de Koninklijke Neder landse Zwembond is het Van der Mast- schild de trofee voor de beste zwem mer of zwemster van het jaar uitge reikt aan Dick Langerhorst. De Hagenaar ontving deze onderscheiding vooral voor zijn prestaties op de Nederlandse kam pioenschappen, waarop hij onder meer 5 nationale records verbeterde. De Moe der Triebelsbeker voor de vereniging, die het meest op de voorgrond is getreden, ging naar het Utrechtse UZSC, omdat deze vereniging al vijftig jaar de Utrechtse wa- terpolodagen organiseert. ROCOURT. De 21-jarige Belg Valeer van Sweefelt kon zondag op de wieler baan van Rocourt zijn geluk niet op. Na tuurlijk rekende hij zich in de laatste kilometers van de oudste wielerklassie ker van België Luik-Bastenaken-Luik tot de kanshebbers. Valeer weet tenslotte dat hij een scherp geslepen eindsprint bezit. Maar de jonge Belg was niet de enige in de kopgroep van negen, die in de straten van Luik aan de eindzege zat te te denken. Daar was de winnaar van vorig jaar Walter Godefroot, dit seizoen eerste in zowel de ronde van Vlaanderen als Gent-Wevelgem. Daar was verder een Jacques Anquetil, die na zijn bar slech te voorseizoen iets wilde doen aan de genadeloze kritieken, die over hem in de Franse kranten worden geschreven en daar was ook Herman van Springel, die nadat hij in de „Omloop van het Volk" als eerste over de eindstreep was ge flitst, dit jaar wel steeds voorin te vinden was geweest, maar geen echte grote zege had kunnen behalen. De anderen onder wie Raymond Polidor en de uitstekend rijdende Nederlander Wim Schepers, wa ren bij voorbaat kansloos. Op het wielerovaal van Rocourt was de jonge Valeer de routiniers echter alle maal de baas. Tot vijftien meter voor het einde leidde Raymond Poulidor „ik dacht dat ik zou gaan winnen, maar ik vergat de echte sprinters" de meute, toen echter stoven Walter Godefroot recht en Valeer van Sweevelt links van hem als schichten voorbij. Het was tenslotte Van Sweevelt, die zijn voorwiel het eerst over de finish duwde. Dit tot overgro te verrassing van vele volgers, die Wal ter Godefroot reeds als de grote triomfa tor hadden getipt. De 24-jarige Godefroot was overigens pas in de slotfase tot de favorieten gaan behoren. Toen namelijk was hij meege gaan in een groepje van negen renners, die jacht gingen maken op Noël van Clooster, die lange tijd en zelfs pven met een voorsprong van ruim tien minuten alleen voorop had gelegen. De tegenstand /an de dappere Van Clooster stortte als een kaartenhuis in elkaar. Binnen 25 kilometer hadden de ne gen renners de 3 minuut 15 achterstand goed gemaakt en de Belg was zo teleur gesteld en zo vermoeid van zijn solo, dat hij niet eens kon aanhaken 1. Van Sweevelt (Belg.) de 288 km. in 7 uur en 22 min., 2. Godefroot (Belg.) 3. Poulidor (Fr.), 4. Anquetil (Fr.), 5. Van Springel (Belg.), 6. Schepers (Ned.), 7. Pingeon (Fr.), 8. Bernard Guyot (Fr.), 9. Vanneste (Belg.) allen in dezelfde tijd a,s de winnaar, 10. Hoban (Gb.) op 1.45, 11. Clooster (Belg.) op 2 min., 12. Willy Planckaert (Belg.) op 2.15, 13. In 't Ven (Belg.) z.t., 14. Samyn (Fr.) z.t., 15. Post (Ned.) z.t., 23. Beugels (Ned.) z.t., 26. Harings (Ned.) op 7 min., 34. Vianen (Ned) op 815, 36. Tummers (Ned) op 8.20. SALOU. Jan Janssen heeft de lei ding in de Ronde van Spanje moeten af staan. Na de schermutselingen in het af gelopen weekeinde voert de Brit Michael Wright, die zondag de vierde etappe won, het algemene klassement aan. Jan Janssen vergrootte zaterdag in het eerste gedeelte van de derde etappe de voorsprong op zijn naaste belagers door achter de Italiaan De Pra de tweede plaats te bezetten, hetgeen hem tien se conden bonificatie opleverde. Zijn voor sprong bleek echter allerminst hecht. In het tweede gedeelte van de derde etappe, een rit over 37.9 km in de omgeving van Barcelona werd hij van de leidersplaats verdrongen door de Westduitser Rudi Al tig, die als eerste over de eindstreep ging. Altig heeft de gele trui slechts een dag gedragen. Wright werd zijn opvolger. De Brit die ook de tweede etappe op zijn naam bracht, was in de rit van Barcelona naar Salou over 108 km de beste sprinter van een groepje van tien renners. Het peloton finishte 32 sec. later dan de win naar, ruim voldoende voor Wright om Altig van de eerste plaats te verdrijven. Eerste gedeelte van de derde etappe: 1. De Pra (Italië) de 165 km in 3.56.46 (met 20 sec. bonificatie), 2. Janssen (Ned.) 3.57.38 (met 10 sec. bon.), 3. Del- berghe (Fr.) 3.57.6 (met 2 sec. bon.), 4. Altig (W.-Dld) 3.57.48, 5. Lemeteyer (Fr.) z.t. Tweede gedeelte, een rit over 37.9 km: 1. Altig (53 min. 29 sec. (met bon. 53.09), 2. Momene (Sp.) z.t. (met bon. 43.19), 3. Aimar (Fr.) 53.30, 4. Lemeteyer 53.48, 5. Steegmans (Belg.) z.t. 10. Janssen z.t. Vierde etappe: 1. Wright (G.-B.) 2.32.27 (met bon. 2.31.47), 2. Vandekerkhove (Belg.) z.t. (met bon. 2.32.07), 3. Minieri (It.) z.t., 4. Plankaert (Belg.) z.t., 5 Lo pez Rodriquez (Sp.) z.t., 6. Novak (Fr.) z.t., 7. Echeverria (Sp.), 8. Weckx (Belg.) z.t., 9. Ponton (Sp.) z.t., 10. Denti (it.) z.t., 12. Altig 2.32.9, 14. Janssen z.t., 21. ex aequo onder anderen: Haast (Ned.) en Den Hartog (Ned.) in dezelfde tijd als Altig. Algemeen klassement: 1. Wright 15.11.05, 2. Altig op 14 sec., 3. Janssen op 15 sec., 4. De Pra op 29 sec., 5. Momene op 46, 6. Vandekerkhove op 49 sec., 7. Aimar op 58, 8. Lopez Rodriquez op 1.02, 9. Errandonea (Sp.) op 1.03, 10. Gimondi (t.) op 1.08, 29. ex aequo Ducasse (Fr.) en Den Hartog (Ned.) op 1.25, 71. Haast (Ned.) op 2.16. De Nederlander Jacques Frijters heeft na de vier etappe van het Circuit des mines voor amateurs de leiding. Nadat hij zaterdag de derde etappe gewonnen had werd hij vierde rit tweede achter de Zwitser Kurmann. In het algemeen klassement heeft Frijters 1.10 min voor sprong op de Fransman Guimbard en 1.17 op de Duitser Gombert. SINT NIKLAAS De Utrechter Leen de Groot is zondag in de eerste etappe van de ronde van België voor amateurs, een rit over 174 km. van St. Truiden naar Sint Niklaas als vierde geëindigd. Hij had een achterstand van 18 seconden op de winnaar, de Belg Vronny van de Vijver, die in 4 uur, 29 min. en 22 sec. finishte. De oud-kampioene Hannie (Boon stra- )Termeulen was speciaal uit de Nederlandse Antillen over komen vliegen om afscheid te nemen van Jan de Vries. DUREN. Raymond Ceulemans staat op het punt zijn fameuze voorganger René Vingerhoedt in wereldtitels te gaan over treffen. In Düren, waar Ceulemans vol gens de verwachtingen voor de zesde keer in successie de wereldtroon der drieban- ders besteeg, kwam hij al gelijk. Beiden hebben nu zeven wereldkampioenschap pen veroverd, want Ceulemans zegevierde enkele jaren geleden in Antwerpen ook in de vijfkamp. Over 14 dagen echter zal Ceulemans hoogstwaarschijnlijk Vinger- hoedt al voorbijgaan bij het wereldkam pioenschap bandstoten in Doornik. Band stoten immers is een spelsoort waarin Ceulemans ook op eenzame hoogte staat. Recordhouder is hij dan echter nog niet, want in de jaren twintig werd de Egypte naar Edmond Sousa maar liefst elf keer wereldkampioen. Ceulemans kan op 30-jarige leeftijd echter al aanspraak maken op de eretitel „beste biljarter aller tijden". Hij heeft niet alleen het driebanden en bandstoten een ander gezicht gegeven, hij behoort ook in alle andere spelsoorten tot de top. al heeft hij dan soms wel andere inzich ten dan de specialisten. Zijn superklasse in het driebanden bleek weer uit zijn algemeen gemiddelde in Düren van 1.227, waarmee hij ver boven alle anderen uit stak. „Mijn bedrijf vraagt al mijn aandacht", was het excuus van de Nederlandse kam pioen, Van Oosterhout, dat gold voor zijn nieuwe teleurstellende optreden. Van Oosterhout won zaterdag nog van Hanoun (60-50 in 66 beurten) maar moest in Lo pez en Boulanger (de Belg leidde na 9 beurten al met 16-0) zijn meerdere er kennen. Ondanks de winstpunten uit de poule tegen Gilbert en Rudolph bracht Van Oosterhout het niet verder dan de zevende plaats met een gemiddelde van 0.755. Eindstand (resp. punten, hoogste serie, algemeen gemiddelde): 1. Ceulemans (Belg.) 16 10 1.227 2. Ogata (Japan) 14 9 0.910 3. Scherz (Oost.) 10 8 1.009 4. Boulanger (Belg.) 8 7 1.025 5. Lopez (Argent.) 8 8 0.876 6. Rudolph (W. Did.) 6 7 0.774 7. Van Oosterhout (Ned.) 6 7 0.755 8. Hanoun (Fr.) 2 8 0.773 ARNHEM Fenny Heemskerk en In- grid Tuk zijn zondag in Arnhem bij het toernooi om het Nederlands schaakkam pioenschap voor dames op de eerste plaats geëindigd. Zij zullen een tweekamp van vier partijen moeten spelen om uit te ma ken wie zich Nederlands kampioen mag noemen. De eindstand: 1. en 2. Heemskerk en Tuk 6>/« pnt.; 3. Vreeken 6 pnt.; 4. en 5. Tim mer en v. d. Giessen 5Vs pnt.; 6. C. Rood- zant 4 pnt.; 7. v. d. Griendt 31/» pnt.; 8. De Klerck 3 pnt.; 9. en 10. Mesman en M. Roodzant 2 punten. BELGRADO De vierde partij uit de tweekamp tussen de Joegoslavische groot meester Gligoric en de Russische groot meester Tal is zondag in Belgrado in re mise geëindigd na 17 zetten. Gligoric heeft in deze tweekamp, een van de vier kwartfinales van het kandidatentoernooi, een voorsprong van 2V4-1%. ADVERTENTIE 7WIN is alleen een prima halfzuoare shag. Prettig om te rollen, omdat hij lang gesneden is. Lekker om te roken, omdat hij goed gemengd is.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 14