VAN DAG TOT DAG Humphrey wending in Israel stoort zich niet aan Veiligheidsraad genoot van zijn carrière zonneschermen B ARA-LOM Vijf kinderen vermoord Brits fregat in Bermuda M „Bezetting" ten behoeve van AID verboden De Gaulle op beat commentaar op actuele zaken m Derde Democratische kandidaat Ondanks eenstemmig beroep toch parade in Jeruzalem Studenten vechten met politie Jonge Belg na lange bewusteloosheid overleden Slordig beheer bij ministerie van Defensie in VS Tsjechen contra Noordvietnamezen in Praag T erechtstellingen in Sjanghai Zweden denkt aan erkenning van Noord-Vietnam In Amerika 66 mu Itimilj onairs Harttranplantatie in Frankrijk m k uw markiezenmaker adviseert u telegrammen MAANDAG 29 APRIL 1968 3 Oproep van mrs. King Proef 'ns... MMM... Lekker Relletjes in Rome Kwaliteit 1 TOUWTREKKEN IN KOPENHAGEN Proef 'ns... MMM... Lekker Proef 'ns... MMM... Lekker Als men de gebeurtenissen op het na tionale en internationale politieke terrein bekijkt, die dit weekeinde de belangstel ling hebben getrokken, blijkt weer eens hoe weinig houvast men heeft aan de termen waarmee in het algemeen poli tieke richtingen worden aangeduid. De N.P.D., de rechts-radicale en van nationaal-socialistische tendensen ver dachte Westduitse partij van Adolf von Thadden, ontleent haar slechte reputatie aan de radicaliteit waarmee zij het ge vaarlijkste en meest weerzinwekkende element in de politiek dogmatisch belijdt: de staatsalmacht, gepaard aan een sen timenteel nationalisme. En op dezelfde dag dat Von Thadden in Baden-Württem- berg bijna tien percent van de kiezers achter zich kreeg, werd in Nederland een radicale partij opgericht die juist het tegenovergestelde beoogt: de democrati sering van het staatsbestel, de verwijde ring van vals sentiment ep emotionaliteit uit het politieke programma en de ver vanging van het confessionele dwangbuis door een universeel gerichte humaniteit. Radicaal is een term die beter past bij een gebrek aan tolerantie zoals dat ken nelijk bij een autoritaire, op macht azende figuur als Von Thadden uitgangspunt van denken en doen is, als bij de jonge ex- K.V.P.'ers die zich rondom Bogaers en Aarden hebben verenigd. Het radicalisme van de N.P.D. door een ironie van het lot in Duitsland opnieuw geïntroduceerd door een man die Adolf heet is aller minst gericht op een versnelling van de doorbraak naar nieuwe verhoudingen en nieuwe politieke moraal, maar op terug keer van oude elementen in de Duitse politiek die Europa zo graag dood en be graven had gezien: staatsmacht, staats- grootheid, ondergeschiktheid van het in dividu aan een mythe van „het heilige vaderland", waarvan de gelijkvormigheid en massaficering bouwelementen moeten worden voor de oprichting van een soort betonnen glorie. „Adolf" von Thadden heeft gelijk wan neer hij zegt dat zijn partij volgens de zuivere democratische voorschriften op marcheert en op geen enkele wijze ter reur uitoefent op degenen, die niet goed schiks tot haar rangen toetreden. Maar juist het feit dat Von Thadden met zijn programma en zijn mentaliteit in staat is zovelen te inspireren en te verleiden, wekt verbijstering. Volkomen vrijwillig volgen nu al in zeven deelstaten van de Bondsrepubliek gemiddeld zeven percent van de kiezers het vernieuwde nationaal- socialisme van Von Thadden, wiens vage, duistere programma weinig houvast geeft maar wiens methoden en leuzen druipen van demagogie. Het is ontstellend te moe ten constateren hoeveel Duitsers en ook veel jongere blindelings buigen voor de symbolen die Von Thadden omhoog- heft, deels uit een onbegrijpelijke, zieke lijke persoonsverheerlijking, deels uit rancune ten opzichte van andere partijen die volgens hun inzicht hebben gefaald. Het beeld van de verzieking in West- Duitsland is bijna huiveringwekkend van gelijkenis met dat uit de laatste dagen van de Weimar-republiek, toen onte vredenheid en zucht naar revanche leidden tot een soort religieuze verheerlijking van mannen die harder schreeuwden dan anderen. Radicalisme van dit kaliber in de boe zem van het •machtigste land van West- Europa betekent een levensgroot gevaar voor dit werelddeel, dat waarlijk niet in Duitsland alleen de ziekte van het na tionalisme opnieuw heeft zien uitbreken. Het zou dom zijn, in fatalisme of radi- caal-pessimisme te vervallen. Tien percent ultra-rechtse brokkenmakers betekent tenslotte ook nog, dat negentig percent zich heeft weten te ontworstelen aan de verleiding. Maar de vooruitgang van Von Thaddens partij wekt bezorgdheid. Het woekerende gezwel wordt snel groter. Het fascisme is in Europa nog niet dood, het groeit. Het manifesteert zich ook buiten Duitsland, ook in Nederland, ook in Enge land, ook in Amerika. Het verbergt zich onder diverse vermommingen, maar het is nu en dan duidelijk herkenbaar omdat het op zeker moment zichzelf moet iden tificeren. Voor wie zijn persoonlijk onder scheidingsvermogen heeft behouden, is het nu en dan duidelijk te herkennen. Ofschoon niet de naam maar de be doelingen van een nieuwe politieke par ty het belang ervan bepalen, is het toch jammer dat Bogaers en Aarden zich bij de definitieve oprichting van hun formatie niet hebben kunnen onttrekken aan het etiket, dat hun actie van het begin af aan ontsierd heeft: het etiket van „radi calen". Wanneer men gehoord of gelezen heeft wat de „radicalen" van Bogaers willen en denken, moet men ervan over tuigd raken dat het hier geen kwestie van radicalisme is, dat deze ex-K.V.P.-ers drijft. Oorspronkelijk leek het, alsof het confessionele element van de oude K.V.P. in vernieuwde, herboren vorm met de uitgetredenen mee zou gaan en in de nieuwe partij uitgangspunt zou blijven vormen. Dat is echter in geen enkel op zicht het geval. Tijdens het oprichtings congres is doodeenvoudig niet komen vast te staan, of er in het christen-zijn van de oprichters iets van wezenlijk be lang gevonden kan worden dat op het po litieke denken en handelen kan worden geënt. De religie is buiten de deur van het congresgebouw in Dronten gebleven slechts de levensbeschouwing die mogelijk aan een christen-zijn zou kunnen worden ontleend, is daarbinnen aarzelend en voorwaardelijk genoemd. Uitgaande van de verklaringen die ter gelegenheid van deze oprichting der „Radicalen" zijn af gelegd, kan men deze partij onmogelijk nog een „confessionele" noemen. De radicaliteit slaat dus geenszins op een „radicale" verwezenlijking van chris- telijk-dogmatische idealen, zij slaat eigen lijk op niets meer. Want wat de „Radi calen" in hun voorlopig programma ver kondigen, is een politiek humanisme van grote tolerantie, dat. nergens radicaal van methode blijkt te zijn doch daarentegen veel meer gericht is op verdraagzaam heid ten opzichte van anderen. Dat „an deren" slaat evenzeer op confessie als po litiek. Duidelijk neiging tot aansluiting bij socialistische en antirevolutionaire politieke strevingen, duidelijke neiging tot overneming van stellingen die in D'66 zijn ontsproten, duidelijke afwijzing van alles wat in de oude K.V.P. aan ra- dicalistisch-confessionele conventies en tradities is blijven hangen. Als er van een soort radicalisme bij de groep-Bo- gaers sprake zou kunnen zijn, dan zou dat enkel kunnen worden gevonden in de denkbeelden tot radicale democratisering, maar in samenhang met „democratie" is radicalisme alweer uit den boze. Bo gaers is wellicht in het grijze verleden uitgegaan van het denkbeeld dat het evangelie radicaal zou kunnen worden toegepast in de politiek. Hij is daar nood gedwongen van teruggekomen en heeft de humanistische grondslag van Erasmus' christen-zijn verkozen, maar die grond slag is humanistisch, niet radicaal-chris telijk. Hoe het zij, de nieuwe partij heet voor lopig „Radicalen" en is daaraan herken baar, meer niet. Voor de inhoud van haar ideeën heeft dit etiket niets te zeggen Als deze nieuwe partij zal aanslaan bij degenen die naar een jonge, actieve en moderne politieke aanpak hebben uit gezien, dan zal toch zeker niet het chris ten-zijn daarbij de doorslag geven. Veel eer het niet politiek-christenzijn zou de groep Bogaers aantrekkelijk kunnen ma ken voor hen, die vermoeid zijn geraakt van het eeuwig compromitterende dat de religie in de politiek in gewetensnood heeft gebracht. (Van onze correspondent) WASHINGTON Vice-president Hu bert Humphrey kondigde zaterdag in Washingtons Shoreham Hotel aan dat hij kandidaat is voor het presidentschap in een rede, waarin voornamelijk sprake was van eenheid en geluk, maar waarin weinig gezegd werd over de ideeën van de vice-president om deze idealen te be reiken. Humphrey beloofde echter tijdens de campagne uiteen te zullen zetten wat hij zich voorstelt te doen als hij tot presi dent zal worden gekozen. Kennelijk gericht tegen de kandidatuur van de senatoren Kennedy en McCarthy legde Humphrey het accent op het feit dat hij de Democratische Partij zowel als de natie tot eenheid zou kunnen brengen, als appel aan Amerika's gemiddelde kie zer was verder duidelijk de passage be doeld waarin Humphrey zijn kwaliteiten opsomde: „een liefhebbende familie, le raar, burgemeester van mijn stad, sena tor van mijn staat, vice-president van Mevrouw King spreekt tot deel nemers aan de anti-oorlog-rally in Central Park in New York City. „Vrouwen zijn de beste en de laat ste hoop voor een wereld van vrede en broederschap", zo riep zij uit. ADVERTENTIE aatffckn NEW YORK (Reuter en AFP) De Veiligheidsraad heeft eenstemmig een beroep op Israel gedaan de voor genomen militaire parade in Jeru zalem donderdag niet te laten door gaan. De Israëlische vertegenwoordi ger Yosef Tekoah verklaarde echter onmiddellijk dat Israel de resolutie naast zich neerlegt omdat het hier gaat om een zaak die onder de be voegdheid van zijn regering valt. „De viering (van het twintigjarig be staan van de joodse staat) in het verenig de Jeruzalem gaat door", aldus Tekoah, die de raad aanviel omdat deze wel cri- tiek heeft op „een parade van 45 minu ten" maar niets heeft gedaan om een einde te maken aan de al twintig jaar durende vijandschap der Arabieren. De Veiligheidsraad zal woensdag aan de vooravond van de militaire parade opnieuw bijeenkomen om de kwestie te bespreken. Jordanië had de zaak aan de orde gesteld omdat de parade naar zijn opvatting een schending van de bestands overeenkomst betekent. Israel stelde dat de Arabieren het bestand zelf hebben vernietigd. Na de Israëlische afwijzing van de re solutie een gewijzigde versie van een door Pakistan, India en Senegal inge diend voorstel drong de Jordaanse af gevaardigde er bij de raad op aan sanc ties tegen Israel te nemen. De Russische vertegenwoordiger, Jacob Malik, had tij dens het debat dat aan de aanvaarding van de resolutie voorafging, verklaard dat verdere maatregelen moesten worden besproken indien Israel geen gevolg zou geven aan de wens van de raad. Bij een oorlog in het Midden-Oosten zou Israel opnieuw winnen omdat de joodse staat onoverwinnelijk is geworden, zo heeft de Israëlische minister van Ar beid Jigal Allon in Londen gezegd. Voor de Tsjechoslowaakse radio-om roep heeft de commentatrice Vera Sto- vickova zich uitgesproken voor herstel van de na de Sinai-oorlog verbroken di plomatieke betrekkingen tussen Tsjecho- slowakije en Israel. Duizenden mensen met spandoeken en praalwagens zijn over de Fifth Avenue getrokken voor een „Groet aan Israel"- parade, de 3 Mi uur duurde. De optocht, die naar schatting vierhonderdduizend deelnemers telde, vond plaats ter ere van Israels twintigste verj aardig. Terwijl deze parade langs de Fifth Avenue opmarcheerde, liepen ongeveer vijftig personen over de Madison Avenue voor een mars, die uitging van het actie comité voor de Amerikaans-Arabische be trekkingen. (Van onze correspondent) ROME Na een paar vrij rustige we ken is het zaterdag in Rome opnieuw tot vrij ernstige relletjes gekomen met een aantal lichtgewonden dat officieel op veertig wordt geschat, maar in werkelijk heid wel minstens tweemaal zo groot zal zijn en met 160 aanhoudingen, waarvan zes tot arrestaties hebben geleid. De aanleiding was een brand in een op slagplaats van de maatschappij Chemical Boston, die onder andere napalm zou ver vaardigen voor de oorlog in Vietnam. Twee studenten werden gearresteerd. Zij zijn door de procureur-generaal der repu bliek aangeklaagd wegens brandstichting en vernieling van eigendommen. mijn land, dankbare echtgenoot en trotse vader, aanhanger van de Amerikaanse droom en de idee van menselijke broe derschap". Over Vietnam zei hij vrijwel niets. Het enthousiasme van de ongeveer dui zend volgelingen van de vice-president die naar de Shoreham gekomen waren was groot. Humphreys rede werd een groot aantal keren door applaus onderbroken en de honderden meisjes en jongemannen met hoedjes en knopen waarop HHH ston (voor Hubert Horatio Humphrey) borrel den over van sympathie voor hun kandi daat. Zo verging het ook een dikke schor re neger, die de rede van zijn idool meermalen onderbrak met „amen-ge roep of met unilateraal applaus vooraf gegaan door kreten als „you said it" of „that's right". Humphrey zelf was hees maar stralend. Het was hem aan te zien dat hij genoot van de nieuwste onverwachte wending, die zijn carrière genomen heeft. De eer ste confrontatie van Humphrey met Ken nedy komt vlugger dan eerst verwacht werd. Op 7 mei zijn er namelijk voorver kiezingen in de hoofdstad Washington waaraan twee lijsten van gedelegeerden voor het democratische partijcongres deelnemen. De ene lijst bpstaat uit aan hangers van Kennedy. De andere, dichter in de buurt van Johnson in samenstelling, bestond uit mensen die tot afgelopen za terdag geen kandidaat hadden. Die kandidaat hebben zij nu: Hubert Humphrey, en de strijd in Washington op 7 mei zal dus duidelijk gaan tussen de Kennedygedelegeerden en de Humphrey- aanhangers. Op dezelfde dag valt de voor verkiezing in Indiana, waar ook veel op het spel staat. Het belooft een spannende dag te worden voor de Democraten, die overigens met Humphrey, Kennedy en McCarthy dit verkiezingsjaar een goed fi guur slaan wat de kwaliteit van de kan didaten betreft. (Van onze correspondent) BRUSSEL Nadat hij zes jaar en acht maanden in bewusteloze toestand in een ziekenhuis had doorgebracht is de 28- jarige Claude Desmesmaecker gisteren in een ziekenhuis in Bergen (Henegouwen) overleden. Eind augustus 1961 "werd de toen 21 jaar oude leerling van de kunstaca demie gewond bij een auto-ongeluk. Hij liep een schedelbreuk op en sedertdien zijn de medici er wel in geslaagd hem in leven te houden doch hij bleef bewuste loos. MATTOON ILLINOIS (AP) Vijf jon ge kinderen uit één gezin zijn op hun boerderij bij Mattoon, doodgeschoten als gold het eem executie. De politie heeft een achttienjarige jon geman gearresteerd die van de moord wordt verdacht. De leeftijd der vermoorde kinderen va rieerde van drie tot zestien jaar. Allen waren eenmaal van korte afstand in het hoofd geschoten met een pistool van een klein kaliber. Het gezin telde elf kinderen. De gearresteerde had omgang met een dochter uit het gezin. Deze is ongedeerd gebleven. HAMILTON. Het Britse fregat „Leo pard" is aangekomen in Bermuda, waar de noodtoestand is afgekondigd wegens onlusten. De regering van Bermuda, Engelands oudste zelfbesturende kolonie, heeft zelf om versterking gevraagd. Jonge negers hebben in de hoofdstad Hamilton branden gesticht en gevochten met de politie. De politie op Bermuda, die versterkt is met troepen, heeft gisteren vijftig arresta ties verricht wegen overtreding van het uitgaansverbod. WASHINGTON (Reuter) De econo mische commissie van het Amerikaanse Congres heeft het Amerikaanse ministerie van Defensie verweten miljarden dollars per jaar te verkwisten door een „slordig en schandelijk nalatig beheer". Het Pentagon had op werken niet laten inschrijven maar de contracten zo maar aan derden gegund en hierin ook geen verandering willen brengen. Ook had het ministerie nagelaten nauwkeurig na te gaan hoe er met de regeringsgelden werd omgesprongen en hoe de werken werden uitgevoerd. (Van onze correspondent) BRUSSEL. De Antwerpse rechtbank heeft het Belgische ministerie van Defen sie en het Amerikaanse agentschap voor ontwikkelingshulp (AID) in het ongelijk gesteld in een kort geding, dat aanhangig was gemaakt door twee Antwerpse fir ma's nadat er een poging was gedaan hun terreinen militair te bezetten ter be waking van Amerikaans materiaal. PRAAG (Reuter). Middelbare scho lieren en Noordvietnamese studenten hebben dit weekeinde bij de Amerikaanse ambassade in Praag gedemonstreerd voor vrede in Vietnam. De Noordvietnamezen namen het em bleem van de ambassade en ook een Amerikaanse vlag mee, maar dat ging de Tsjechen te ver. Zij pakten de Noord vietnamezen het embleem af en brachten het terug naar de ambassade. Tenslotte slaagden zij er met hulp van de politie in ook de Amerikaanse vlag te veroveren, juist toen de Noordvietnamezen haar in de rivier wilden gooien. Naar het Tsjechische persbureau Ceteka meldt, hebben de Tsjechische scholieren hun verontschuldigingen aan de Ameri kanen aangeboden en hun een nieuwe vlag overhandigd, want de oude was be schadigd. HONGKONG (Reuter) Onmiddellijk nadat het vonnis was geveld zijn in de Chinese havenstad Sjanghai zeven „con tra-revolutionairen" in het openbaar terechtgesteld. In het in Hongkong op gevangen bericht van radio-Sjanghai werd niet gezegd op welke wijze de vonnissen werden voltrokken, maar de tienduizend toeschouwers op het „Plein van de cultu rele revolutie" hadden „van vreugde ge danst", aldus het radiobericht. Drie an deren zijn in hetzelfde proces tot ge vangenisstraf veroordeeld. PARIJS, (Reuter). De Franse tieners kunnen nu „Beat" dansen op „de gedachten van president De Gaulle". Een Parijse maatschappij heeft een grammofoonplaat gemaakt met uitspraken van de Franse presi dent, gezet op muziek. De plaat bevat uitspraken als: „hoe kan men een land besturen dat 240 kaassoorten heeft" en „een groot man heeft geen vrienden omdat hij geen gelijken heeft". (Van onze correspondent) STOCKHOLM De Zweedse minister van Buitenlandse Zaken verklaarde tij dens een in Stockholm gehouden bijeen komst van de Sociaal-Democratische Ar beiderspartij dat het aanknopen van offi ciële verbindingen op politiek gebied met Noord-Vietnam wenselijk wordt geacht. „Eveneens", zo zei hij, is dit het geval met Noord-Korea en Oost-Duitsland". De conferentie werd besloten met het aan nemen van een resolutie waarin deze punten de kern vormden en waar minis ter Nielson, woordvoerder van de Sociaal- Democratische Arbeiderspartij, volledig achter zei te staan. Hij hoopte binnen niet al te lange tijd de Noordvietnamese rege ring de mogelijkheid te kunnen bieden een ambassadeur in Stockholm te kunnen accrediteren, hetgeen naar hij meende het verloop van de onderhandelingen over de kwestie Vietnam gunstig zal kunnen be- invloeden. ADVERTENTIE Een demonstratie bij de Amerikaan se ambassade in Kopenhagen was aanleiding tot dergelijke taferelen. De politie trad hardhandig op tegen de Vietnam-demonstranten, hetgeen in dit geval tot een partijtje touw trekken leidde. Op de broek van het „levende touw" staat „Lang leve de Vietcong". ADVERTENTIE aaftttcten NEW YORK, (AFP/Reuter). Het tijdschrift „Fortune" schrijft dat 66 Amerikanen die tussen de 42 en 92 jaar oud zijn, een vermogen hebben van meer dan 150 miljoen dollar. 153 Amerikanen bezitten meer dan 100 miljoen dollar. De twee rijkste man nen beiden miljardair, zijn volgens het tijdschrift Paul Getty, die zijn geld in de olie verdiend heeft en de indus trieel Howard Hughes. Volgens een „voorzichtige schatting" zou het vermo gen van deze twee mannen minstens in de buurt van I miljard dollar liggen. De gebroeders Rockefeller onder wie gouverneur Nelson van New York zou den elk zo tussen de 200 en 300 mil joen dollar bezitten. (Van onze correspondent) PARIJS In het ziekenhuis La Pitié in Parijs is een harttransplantatie ver richt op de 66-jarige Clovis Roblain. Professor Maurice Mercadier, hoofd van de chirurgische afdeling van „La Pitië", heeft meegedeeld dat Roblain in leven is maar dat zich bepaalde compli caties hebben voorgedaan. De prognose is dan ook aan de voorzichtige kant. De harttransplantatie is de eerste die in Frankrijk en Europa is verricht. In een aan de pers verstrekt commu niqué wordt nog gezegd dat Roblain een ernstige hartkwaal had waaraan hij op korte termijn zou zijn overleden als men niet had ingegrepen. De 23-jarige man, wiens hart is weggenomen, had niet meer te genezen hersenletsel opgelopen. Zijn toestand was zodanig dat zijn hart kon worden weggenomen. De verwanten van beide mannen waren akkoord gegaan met de transplantatie. ADVERTENTIE aaftltóen J Krijgsgevangenen. De Zuidvietnamese re gering heeft drie Vietcong-gevangenen vrij gelaten in ruil voor de vrijlating door de Vietcong van drie Amerikaan se sergeanten, die in november werden gevangen genomen. Tankgeneraal overleden. De beroemde Duitse tankgeneraal Hyacinth graaf Straehwitz, die in september 1914 aan voerder was van de Duitse patrouille welke het dichts bij Parijs kwam, is donderdag overleden. Cactussen. Een groep Russische astrobo- tanici heeft op grond van spectografi- sche analyse de mogelijkheid geopperd dat donkere plekken op Mars overdekt zijn met cactussen. Sovjetvlag gestolen. Voor de derde keer is de Russische vlag die tezamen met andere vlaggen is gehesen ter ere van de internationale gasten op het schaak toernooi, te Bamberg gestolen. Schiitz. De Westberlijnse burgemeester, Klaus Schütz heeft voor de tv gezegd dat het „eenvoudig een schandaal" is dat hij op weg naar West-Berlijn door de Oostduitsers is teruggestuurd. Griekenland. Het Griekse militaire be wind heeft met militaire demonstraties en volksdansen het feit herdacht dat het 21 april 1967 aan de macht is gekomen.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3