MEESTE ZORGEN OM PARKEREN Gouverneur kandidaat Rockefeller toch presidentschap HET WEER Reden: „Ongerustheid over toenemende onrust in VS' Leninprijs voor Joris Ivens Rockefeller wint van Nixon Ook dit jaar vermindering personeel Niet meer dan 1950 vergu nningen morris Jean Pieröt „Roodneus" luistert 1 mei-viering op Dagrecreatie aan het strand - volgens provinciale nota - Huidig patroon van duindoorsnijding is voorlopig voldoende Moordenaar King wordt gezocht in Australië Geruchten over aftreden van paus Vliegtuigen van VS boven Hanoi Kwartier korter werken in bouw Kans op bemande Russische ruimtevlucht MINISTER LEBER: EdrtleW«( 12.25 T/ WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN Verschijnt dagelijks, bch. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 13,— per kwartaal, 14,50 franco per poet, f 1, per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening Umuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C van der Mfje W e gen pro b I ëem xiii t fmfci MSN 8111 Het woord is aan Onbestendig Bloemendefilé in Soestdijk pagina 2 Voorverkiezingen in VS J olgens persbureau Tass Akkoord per 1 juni Bij van Gelder Zie verder pagina 9 Vietnam-rede Prettige verrassing de diep-slaap matras waarop u ook echt uitrust! S uède-Nappajasjes Sunhouse C.V.-systeem Jansstraat 63 - Haarlem Tel. 20909 brood STYLE AND PERFECTION Salon de coiffures pour dames Hotel „Brederode" MIDGET GOLF mr. opticien j. grit contactlensspecialist boortoestel practicus 5 8e JAARGANG NUMMER 151 WOENSDAG 1 MEI 1968 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, Umuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-6 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. TeL red. 15389, na kantooruren 02560-6484 Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewjjks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben Provinciale Staten een nota aangeboden over open luchtrecreatie. Uit deze nota blijkt onder meer dat het strandbezoek op zomerse vrije dagen ruim anderhalf maal zo groot zal kunnen worden als op het ogenblik. Nodig is dan een uitbouw van de strand- capaciteiten waarbij rekening moet wor den gehouden met grote verkeersstromen uit het achterland. De parkeergelegenhe- den baren de meeste zorgen, daar niet overal langs de 85 kilometer lange kust van Noord-Holland mogelijkheden zijn voor aanleg van terreinen. Volgens de nota moet het openbaar vervoer krachtig bevorderd worden. Voor het strand van Zuid-Kennemer- land is nog een capaciteitvergroting te bereiken tot 24.000 personen, doordat Bloemendaal een nieuwe opzet ontwik kelt waardoor het dubbele aantal bezoe kers van het huidige bereikt kan worden en IJmuiden bezig is de Zuidelijke Rand weg door te trekken. Bovendien zijn er plannen van de Nederlandse Spoorwegen de spoorlijnen naar het strand door te trekken. De capaciteitsuitbreiding in Zandvoort wordt gering genoemd. In Midden- en Noord-Kennemerland is ge dacht aan een mogelijke ontsluiting van het strand ten zuiden van Wijk aan Zee. Voor Castricum, Egmond en Bergen kan een uitbreiding worden geraamd van rond 5000 bezo«karü oer gemeente. Met de mogelijkheden tot capaciteits uitbreiding binnen het bestaande ontslui tingspatroon langs de kust van Noord- Holland blijkt het mogelijk de gezamen lijke capaciteit van de kustontsluitingen te verhogen van 215.000 a 335.000 per sonen tot 380.000 a 440.000 personen. De verwachte toeneming van het bezoek per zomerse vrije dag kan worden opge vangen zonder ingrijpende nieuwe duin doorsnijdingen. Het zal echter belangrij ke consequenties hebben voor het stelsel van aan- en afvoerwegen, met name tus sen het hoofdwegennet en de recreatie wegen, aldus de nota. De aanleg in Noord-Holland van nieu we groenelementen omvat op het ogen blik enige projecten, waaraan in de eerst komende decennia behoefte zal zijn. To taal zullen zestien nieuwe elementen tot stand moeten worden gebracht, in grootte variërend van 150 tot 2.000 hectare. De totale oppervlakte van deze groenelemen ten inclusief het bestaande Amsterdamse Bos, bedraagt dan rond 7.000 hectare. Gedeputeerde Staten ramen dat ruim 700 miljoen gulden geïnvesteerd zal moe ten worden. Daarbij komt nog een bedrag van 60 miljoen gulden voor aankoop van natuurgebieden en uitgaven voor exploi tatie. '^'"rfrTrfn'*i'i'r' 1 n p ril r n n~r i r iVi iijigyOt ii>j fjj) igj MVtijjiiji I b s e n De gevaarlijkste vijand van waarheid en vrijheid is de meerderheid. CANBERRA (Reuter). De Ameri kaanse federale recherche heeft aan de Australische politie verzocht de vermoe delijke moordenaar van ds. King op te sporen. Zij meent dat James Earl Ray naar Australië is gevlucht als onderdeel van het plan de negerleider te vermoor den. Dit plan zou een jaar geleden al zijn opgesteld. fVeerrapporten 1, 2 Uit het binnenland2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag3 Uit stad en omgeving.5, 7, 9, 11 Kunst 15 Radio en tv 15 Feuilleton15 Beeldverhalen15 Economisch nieuws 17 Scheepsberichten 17 Beurs17 Sport 19 Ferdinand IS Aangestipt 15 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van dinsdagavond tot woensdagavond: Aanvankelijk enkele buien, afge wisseld door opklaringen en een matige tot krachtige wind uit weste lijke richtingen. Later weer toe nemende bewolking, met van het zuiden uit mogelijk enige regen en een zwakke tot matige verander lijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. MOSKOU (AP) De internationale Lenin-vrèdesprqzen zijn dit jaar toege kend aan pleitbezorgers voor de commu nistische zaak in Vietnam, onder wie de Nederlander Joris Ivens. De zes winnaars zijn: Nguyen Thi Dinh, voorzitster van de vrouwenbond voor de bevrijding van Zuid-Vietnam; Jorge Zala- mea Borda, ëen Colombiaanse schrijver; Romesh Chandra, de Indische secretaris generaal van de Wereldvredesraad; Jean Effel, Frans kunstenaar; Endre Sik, voor zitter van de Hongaarse vredesraad en Jo ris Ivens, Nederlands filmregisseur. De prijzen, die op 1 mei worden toege kend, bestaan uit 25.000 roebel plus een diploma en een gouden Leninmedaille. VATIKAANSTAD (AP). Het gerucht wordt steeds hardnekkiger dat paus Pau- lus VI zijn ambt zal neerleggen. De geruchten doen niet alleen de ronde in Vatikaanse kringen, maar ook in offi ciële kringen in Rome. De televisiemaat schappij heeft al een speciaal program ma over de paus gereed liggen voor het geval de heilige vader mocht aftreden. De speculatie op het aftreden van de paus houdt verband met/diens zwakke ge zondheid. Hij is nog steeds niet geheel hersteld van zijn prostaatoperatie ver leden jaar november, is zichtbaar ver moeid en zou in een staat van depressie verkeren. BOSTON (Reuter en AP). Bij de voorverkiezingen in de Amerikaanse staat Massachusetts heeft bij de Democraten senator McCarthy opnieuw een overwin ning geboekt. Gouverneur Nelson Rocke feller van New York verenigde de meeste Republikeinse stemmen op zich. Nadat meer dan drievierde van het aantal uitgebrachte stemmen was geteld, was de stand: Republikeinen: Volpe 27.717, Nixon 24.739, Rockefeller 29.003, Reagan 1.756, McCarthy 8.875. Democraten: McCarthy 105.898, John son 6.052, Kennedy 58.646, Humphrey 38.291. MOSKOU (AP). Het officiële Rus sische persagentschap Tass heeft meege deeld. dat Amerikaanse vliegtuigen boven Hanoi hebben gevlogen en op vuur van Noordvietnamees afweergeschut stuitten. Dit is het eerste bericht van deze aard dat Tass uit Hanoi geeft sedert president Johnson op 31 maart bevel gaf de bom bardementen op Noord-Vietnam te be perken. De president beloofde niet de verken ningsvluchten stop te zetten. Deze gaan gewoon door. (Van onze correspondent) WASHINGTON. Nelson Rockefeller, de gouverneur van de staat New York, is nu toch kandidaat voor de republikein se nominatie voor het Amerikaanse pre sidentschap. Hij deeide dit gistermorgen mee op een persconferentie in Albany. De afgelopen weken hebben geopen baard in wat voor een crisis de natie verkeert, zo zei hij. Commentaar van bui tenaf leek hem niet langer voldoende om deze crisis baas te worden en partijge noten zowel als onafhankelijke kiezers hadden er bij hem op aangedrongen ac tief te kandideren zodat een echt debat in repubilkeinse kring zou kunnen ont staan. Rockefeller noemde tenslotte als een reden voor zijn besluit zijn ongerustheid over de toenemende onrust in de Ver enigde Staten en de desintegratie in het veld der buitenlandse politiek. Over het eerste thema heeft hij zich intussen al uitgesproken in een grote rede in Wash ington twee weken geleden, waarin hij een gigantisch programma van in totaal 150 miljard dollar voorstelde om de pro blemen in de grote steden op te lossen. De nieuwe intercontinentale raket, die door vaste brandstof wordt ge voed, rijdt over het Rode Plein in Moskou ter gelegenheid van de 1-meiparade. Deze „roodneus" moet een enorme reikwijdte hebben. Op het plein hebben talloze Russen ge luisterd naar een rede van maar schalk Gretsjko. De DDR vierde 1 mei met een militaire parade in Oost-Berlijn, Joegoslavië zag af van parades. In West-Berlijn hielden vierduizend aanhangers van nieuw- links een mars, terwijl bij de muur duizenden een tegen de DDR ge richte betoging hielden. In War schau verklaarde Gomoelka in een meirede dat Amerikanen van Poolse afkomst in de Verenigde Staten dis- criminerender worden behandeld dan Polen van joodse afkomst in Polen. (Van onze economische redactie) DEN HAAG. Partijen bij de bouw- CAO zijn het vandaag eens geworden over een kwartier korter werken per dag met ingang van 1 juni. Eveneens op die dag zullen de pensioenbijdragen van de werkgevers met één percent worden ver hoogd. (Van onze economische redactie) HAARLEM. Het bestuur van de Ko ninklijke Papierfabrieken Van Gelder Zonen in Amsterdam verwacht dat dit jaar opnieuw tot een vermindering van het personeel moet worden besloten. Dit staat in het vandaag verschenen jaarver slag over 1967. De vermindering van het personeel met ruim 500 man in 1966 is het vorig jaar gevolgd door een inkrimping met 330 werkers. De produktie was ongeveer 6 percent lager dan in 1966. Verbeteringen uit de reorganisatie werden daardoor teniet ge daan. De nettowinst komt uit op 3,3 mil joen tegen 354.200 in 1966. Er wordt zo als gemeld een primair dividend voorge steld van vier percent. Voor het lopende jaar wordt verwacht dat de afzet kan worden opgevoerd. Hier bij echter moet rekening worden gehou den met een prijsverlaging van enkele be langrijke papiersoorten en een verdere stijging der kosten. BOCHUM (Reuter) Een Russisch volg- station van ruimtevoertuigen is gisteren muziek gaan uitzenden op een frequentie die gewoonlijk wordt gebruikt door be mande Russische satellieten. Volgens de directeur van het observatorium te Bo- chum in West-DuitsJand is in eerdere ge vallen het uitzenden van muziek op de frequentie voorafgegaan aan de lancering van een bemand ruimtevoertuig door de Russen. De directeur, Heinz Kamimski, zei vorige week dat het feit dat de Russen verschei dene satellieten van het type Kosmos kort na elkaar hebben gelanceerd erop zou kun nen duiden dat zij een spectaculaire ruim- teproef voorbereiden die zou kunnen sa menvallen met de 1 mei-viering. ADVERTENTIES Over het buitenlandse beleid heeft Rockefeller evenwel al lang niets gezegd. Met grote spanning wacht men hier dan ook op de inhoud van een rede in Phila delphia, die hij vandaag zal uitspreken. In deze rede lijkt Rockefeller nu einde lijk zijn visie op het Vietnam-vraagstuk te zullen ontvouwen, een visie die een mysterie is gebleven sinds Rockefeller jaren geleden volledige sympathie met het beleid van president Johnson venti leerde. Met de kandidaturen van Humphrey en Rockefeller ziet het politieke toneel in Amerika er voor de zoveelste keer in de afgelopen maanden weer heel anders uit. Het zijn allebei formidabele kandida ten en al zijn zij wat laat met hun kan didatuur, hun kansen zijn zeker niet te verwaarlozen. Voor de Amerikaanse kiezer moet het een prettige verrassing zijn dat nu op eens vier uitstekende politici van de na tie als serieuze kandidaten naar voren zijn gekomen. LUXEMBURG De Duitse minister van verkeer, Leber, heeft maandagavond in Luxemburg toegegeven dat Nederland het recht heeft op een maximale benutting van de in december overeengekomen re geling voor het Nederlandse vrachtver keer naar Duitsland. Na een gesprek dat de Nederlandse staatssecretaris Keyzer met hem had gehad, verklaarde de Duit se minister dat Nederlandse en Duitse ambtenaren in de komende weken zullen nagaan door welke technische en admini stratieve regelingen een maximaal ge bruik van het overeengekomen aantal van 1950 vergunningen voor Nederlandse ver- voersondernemers kan worden bereikt. Leber gaf ook toe dat zijn akkoord met de Nederlandse staatssecretaris voorzag in het toelaten van ook werkelijk 1950 Nederlandse vrachtauto's per dag op de Duitse wegen. Doch hij voegde hier even eens aan toe, er niet aan te denken om ook maar één vergunning méér dan die 1950 uit te geven teneinde dat overeenge komen niveau te bereiken. Leber zei dat de spoorwegen het over tollige vervoer zouden moeten overnemen als het vrachtwagencontingent van 1950 eenheden op een bepaald ogenblik niet toe reikend zou blijken te zijn. De heer Keyzer verklaarde nog dat Ne derland alleen wil meewerken aan de vervoersregeling per 1 juli als er voor die tijd een oplossing is voor het geschil met Duitsland. Eind mei wordt hier ver der over vergaderd. OLGA Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (0 20) 22 35 96 - Amsterdam Overtuig u van de vele voor delen en kom eens geheel vrij blijvend naar onze showroom vomtvan woninginrichting SPIJKER SNELLIUSSTRAAT 23 - 27 - IJMUIDEN Kennemerlaan 184 Telefoon 0 2550 - 14825 Lid Syndicat Uw adres voor bruids-, avond- en cocktailcoiffures Specialisten op ieder vaktech nisch onderdeel staan te uwer beschikking Jé U kunt ook zonder afspraak geholpen worden. Exclusiviteit in postiches en haarwerken Depositan WEIL, JACQUES HEIM en GALA OF LONDON PARFU MERIEËN Santpoort - Telefoon 8012 (0 2560) Potage,Minestrone Bouchées Diane Escalopes de Veau Holstein Haricots Verts Pommes Croquettes Plat de Fromages Dagel. aan de vleugel: Hr. Kerzelius. Restaurant a la carte Cocktailbar Plate service n.v, tüvea centralis IJmuiden - Kennemerlaan 92 - Tel. 1 50 72 V 7

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 1