Tom Okker in tweede partij tegen Gisbert JAN HAJER boven Schneider verkozen START TEGEN SANTANA IN DAVIS CUP-DUEL Feijenoord koopt zeven spelers van Xerxes/DHC Stoop opvolger van Solleveld Cebufa Renz en Lykke gewond na val in Rotterdamse zesdaagse Russische turngroep komt dinsdag in Haarlem in actie slaap gezond drink KOFFIE HAGV Oude Spanjaard zijn grote verrassing leider in Vuelta tot Nederlandse amateurs vallen niet op in Ronde van België SPORTPARK SCH00NENBERG ƒ10.50 Nieuwe verrassing van HCK lijkt niet mogelijk Estudiantes won GALADEMONSTRATIES KNGV Nederland op tweede plaats Spijt na koffiedrinken; echte koffiebonen- COFFEiNEVRlJ VRIJDAG 3 MEI 1968 27 SUPER-8 FILM Frans de Bruyn bij Sittardia terug ZONDAG A.S. - Aanvang half 3 (Van een speciale verslaggever) VALENCIA Tom Okker en Jan Hajer, het tweetal dat reeds drie achtereenvolgende jaren niet steeds beter resultaat (04, 14, 23) het tot verliezen gedoemde Davis-beker- duel tegen Zuid-Afrika afsloot, zal vanaf vandaag de driedaagse strijd met het nog sterker geachte Spanje aanbinden. De verkiezing van Hajer was een van de twee niet geheel ver wachte zaken, die de schoonheids koningin van Valencia donderdag tijdens de loting uit de beker te voor schijn bracht. De andere surprise was dat de Spanjaarden als tweede enkel speler naast Santana de 27-jarige miljonairszoon Gisbert, prefereerden boven de linkshandige jeugdkampioen van Wimbledon Manuel Orantes. Jan Hajer dus opnieuw als tweede enkelspeler waarbij het lot zo beschikte, dat de Eindhovense sportleraar de ont moeting mag openen met de weinig be nijdenswaardige opgave oud-Wimbledon- kampioen Santana partij te geven. Hajers papieren stonden niet best. In de Neder landse competitie verloor hij van Evert Schneider, bij de oefenwedstrijd in Zwit serland leed hij zelfs twee nederlagen, terwijl Schneider daar won. In Valencia echter heeft Schneider last gekregen van een kaakontsteking, die weliswaar met behulp van penicilline na drie dagen werd onderdrukt, maar toch zijn vorm aan tastte. „Toch zou ik zonder dat ook Schneider niet voor het enkelspel hebben ingezet. Misschien wel voor de dubbel", aldus niet-spelend aanvoerder Hans van Dal- sum. „We hebben nu eenmaal geen tweede speler, die tegen deze Spanjaar den, die het gehele jaar door tennissen, op kan. Evert Schneider is zwak en nor maal gesproken, Jan Hajer ook. Maar Jan kan ineens de geest krijgen en ver boven zijn stand spelen. Ik gok er maar op, dat dat morgen gebeurt. Gezien de sombere blik, waarmee Hajer het zonnige gebeu ren op de geïmproviseerde tennisarena van Valencia volgde, is daar nog kans op ook. De vastheid op zijn slagen is niet onaanzienlijk opgevoerd tijdens de voor bereiding. Vooral in de afgelopen week, doordat Van Dalsum Colin Stubbs, num mer acht van de Australische ranglijst, als sparringpartner uit Barcelona heeft laten overkomen. Bij de Spanjaarden is de oefencam pagne minder vlot verlopen. De speciaal voor deze wedstrijd uit Amerika overge komen Santana heeft zich per dag niet langer dan drie kwartier op de baan ver toond, terwijl Orantes en Gisbert een ver beten duel uitvochten, wie het tweede enkelspel zou mogen spelen. Orantes leek die strijd in zijn voordeel te hebben be slist. Hij versloeg Gisbert met 6-0, 6-3 en kwam bij een toernooi in Madrid tegen Santana met twee sets tegen nul voor te staan om uiteindelijk toch te verliezen. Desondanks werd Gisbert gekozen. Wellicht vanwege het door de feiten ach terhaalde axioma: Gisbert is het sterkst op trage banen, Orantes is beter op gras. Maar het is ook mogelijk, dat de natio- «g Jan Hajer nale tennismatador Manuel Santana, ter Onderscheiding van Manuel Orantes tot „supermanoio" verheven, de ster van zijn jonge landgenoot wat al te snel vond rijzen. Het blijft vreemd, dat een veelbe lovende speler, die het vorig jaar in de zware Davis-beker-wedstrijden tegen Zuid-Afrika en Australië werd ingezet zonder dat er sprake is van vormverlies, wordt gepasseerd. Een gevaarlijke verzwakking voor Spanje is het overigens niet, want Gisbert bereikte per slot van rekening de finale van het Australisch kampioenschap. Tom Okker, die beiden dit jaar twee keer heeft verslagen, was zelfs van oordeel dat Gisbert, die in het toernooi om de Davis- beker nog nooit heeft teleurgesteld, op gravel iets gevaarlijker is. De ontmoeting tegen Spanje mag gezien de erkende sterkte van de tegenstander minder aantrekkelijke kansen hebben, fi nancieel is het voor de KNLTB een gun stige affaire. De Nederlandse bond deelt mee in het te verwachten batige saldo. Het plaatselijke tennispark, dat met stalen bijzettribunes op een capaciteit van 3500 toeschouwers is gebracht, is voor vrijdag geheel uitverkocht. In de voorverkoop ging al voor 30.000 gulden aan kaarten van de hand, terwijl zondag een directe betaalde televisieuitzending wordt verzorgd. ROTTERDAM Geldschieter Hoogenboom van Xerxes en het be stuur van Feijenoord hebben vol ledige overeenstemming bereikt om, zodra de eerstkomende transfer periode is aangebroken, de volgende spelers van Xerxes/DHC naar Feijenoord te transfereren: Wim van Hanegem, Eddy Treytel, Radi Rado- vic. Hans Dorjee, Chris Kronshorst, Frans van der Heyden en Wim Reyers. Uiteraard is het hierbij nood zakelijk, dat de spelers te zijner tijd zelf ook hun goedkeuring hechten aan de overgang van Xerxes/DHC naar Feijenoord. AMSTERDAM. Met ingang van gis teren is de heer H. Solleveld in verband met familieomstandigheden geen voorzit ter van DWS meer. Als tijdelijk voor zitter is benoemd de heer D. Stoop uit Amsterdam. De heer Stoop is een van de voor mannen van de oude NBVB geweest. Hij heeft een leidende rol gespeeld bij de profclub Amsterdam, die later met DWS is samengegaan. De heer Stoop heeft kort na de fusie tussen de KNVB en de NBVB samen met de heer E. Joosten, die ook uit de oude beroepsvoetbalbond voort kwam, zitting gehad in het bondsbestuur van de KNVB. Na de fusie tussen de BVC Amsterdam en DWS heeft de heer Stoop tot nu toe geen vooraanstaande rol meer gespeeld in het nationale voetbal. ADVERTENTIE DE FILMSPECIALIST Jansstraat 51 Haarlem Telefoon 0 23 -.11796 17 din zwart-wit incl. ontwikkelen Radovic, na Samardzic en Kindvall de derde buitenlander bij Feijen oord. Twee zijn toegestaan. SITTARD. Het bestuur van Sittar dia heeft Frans de Bruyn voor het vol gend seizoen gecontracteerd als trainer. Frans de Bruyn, die ook in de seizoenen 1963-1964 en 1964-1965 Sittardia trainde, is thans trainer bij de tweede divisieclub Helmond Sport. (Van onze honkbalmedewerker) HAARLEM. De hoofdklassers spe len het komende weekeinde hun tweede wedstrijd. Schoten gaat op bezoek bij HCAW dat het seizoen goed inzette door ABC te verslaan. Voor Schoten een lastige opgave, omdat een werper van de klasse van Rob Hoffmann net iets te veel is voor de zwakke aanval van de Haarlemmers. Toch* is Schoten niet geheel kansloos. HCK ontvangt stadgenoot Haarlem Nicols' zaterdagmiddag half drie in het honkbalstadion van het Pim Mu- liersportpark. De Kinheimers begonnen het seizoen goed met een zege op OVVO, maar of Paalman c.s. in staat zullen zijn om tegen Haarlem Nicols voor een ver rassing te zorgen, mag worden betwij feld. StorksABC is de derde wedstrijd van zaterdag. Zondag speelt Sparta thuis tegen OVVO en dat zal wel de tweede zege voor de landskampioenen worden. De eersteklassers uit het rayon Haar lem komen zondag in actie. Onze Gezel lenHHC is een derby, waarbij beide ploegen nog op hun eerste zege wachten, terwijl Terrasvogels op bezoek gaat bij Celeritas. Deze ploegen zijn beide nog ongeslagen. Voor Terrasvogels wordt het een moeilijke wedstrijd. LA PLATA. In de eerste wedstrijd van de finale van het toernooi om het Zuidamerikaanse voetbalkampioenschap voor clubteams, heeft het Argentijnse Estudiantes op eigen veld met 2-1 gewon nen van Palmeiras (Brazilië). Nadat bui tenspeler Servolli de Brazilianen na 31 minuten de leiding had gegeven, scoorde Veron pas zeven minuten voor tijd de gelijkmaker. Kort daarna zorgde Coni- gliaro voor de winnende treffer. ROTTERDAM. De schrik sloeg de organisatoren op de tweede avond van de Rotterdamse zesdaagse om het hart, toen zich tijdens de koppelkoers, het tweede onderdeel, een valpartij voor deed, die zich ernstig liet aanzien. De slachtoffers waren twee prominenten uit het veld: Sigi Renz en Palle Lykke. De Engelsman George Halls, die op de eerste avond op zijn achterhoofd was gevallen, doch donderdagmiddag weer terugkeerde, was er de oorzaak van. De Brit gleed, na dat hij door zijn ploeggenoot Hortelano was afgelost, plotseling hoog uit de hocht naar beneden. (Van onze turnmedewerker) HAARLEM. De Russische turnsters en turners, die op dinsdag 7 mei een gala geven in de Kennemer Sporthal te Haar lem, komen maandagmorgen 6 mei om 11.55 uur op Schiphol aan. Vandaar ver trekken zij naar het Strandhotel in Zand- voort waar zij zullen verblijven. Daar de- xe galatournee wordt gemaakt naar aan leiding van het honderdjarig bestaan van het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond, zal een delegatie van dit bestuur en van de Kennemer Turnkring die de organisatie in Haarlem verzorgt op Schiphol aanwezig zijn. ADVERTENTIE Dinsdagmorgen 7 mei wordt het gezel schap officieel ontvangen door het ge meentebestuur van Haarlem, om half elf op het stadhuis. De accommodatie in de Kennemer Sporthal is uitgebreid tot een capaciteit van 3000 toeschouwers. Het staat nu al vast, dat de Russische keur- ploegen voor een uitverkocht huis zullen turnen. Er zal ongetwijfeld keurturnen van we reldklasse te zien zijn, want in de Sovjet- Unie beschikt men over een groot arse naal van topturners en -turnsters. De ploe gen bestaan uit zes dames en zes heren die vooral op het gebied van het toestel- turnen prestaties kunnen leveren, zoals men in ons land slechts bij hoge uitzonde ring zal kunnen zien. Woensdagmorgen 8 mei vertrekken de Russische gasten uit Zandvoort voor een bezoek aan de Keukenhof in Lisse. Daar na gaat het gezelschap naar Enschede, waar op 9 mei een gala plaats vindt in de Diekman-sporthal. Dat gebeurt ook op zaterdag 11 mei in Eindhoven, in de Phi lips Jubileumhal. Maandag 13 mei treden de Russische ploegen op in de Expo-hal in Hilversum, woensdag 15 mei in de Veilinghal in Gro ningen, vrijdag in de Margriethal in Schie dam en tenslotte zaterdag 18 mei in de nieuwe Stilohal in Zwolle, waarbij op de heenreis een bezoek zal worden gebracht aan het recreatieoord van het KNGV in Beekbergen. Zondag vertrekt het gezel schap van Zwolle naar Zandvoort om nog enkele dagen daar te verblijven. Op dins dag 21 mei wordt van Schiphol de terug reis aanvaard. ALMANSA. De achtste dag van de Vuelta heeft voor het eerst een Spaanse overwinning gebracht en Martin Pinera was de renner, die de toeschouwers in Almansa bejubelden. Maar het gelukkigst van alle Spanjaarden was de overwin naar van de achtste etappe zelf. Pinera is in Spanje als wielrenner eigenlijk al afgeschreven met zijn leeftijd van 37 jaar. Echt grote successen waren hem vreemd gebleven in zijn lange wielercarrière. De Spaanse gele trui had hij in. de jaren, dat hij zijn brood in het zadel verdient, slechts om de schouders van anderen ge zien. En nu had hij hem ineens zelf. Het was begrijpelijk dat het peloton Pinera rustig liet gaan, toen hij al in de achtste kilometer demarreerde. Wie im mers is Martin Pinera? Er moesten bo vendien nog 158 kilometer worden gere den, er lagen nog twee bergen op de route naar Almansa op deze eerste dag, dat de karavaan niet voortdurend een blik op de Middellandse Zee kon werpen. Martin Pinera reed rustig door, zijn tempo lag niet al te hoog, dat van de groep lag nog lager en pas toen zijn voor sprong was uitgegroeid tot bijna zes mi nuten kwam er een reactie. Tegen de hel ling van de Vol de la Carrasqueta (derde categorie), na 65 kilometer, toonde Gon zales zijn klimmersbloed. De groten in het veld reageerden niet, Ferretti en Monti volgden het spoor. Op het topje had Gon zales zijn achterstand teruggebracht tot iets meer dan drie minuten, Ferretti en Monti lagen een handvol seconden meer achter. Veertig kilometer verder op de pas van de Albaida bleek duidelijk dat „hangen", want Pinera had weer bijna vier minuten voorsprong op dit tweetal en 4 minuten en 15 seconden op de grote groep, die tot een hogere snelheid werd geanimeerd door Perrurena en Altig. Het pelotbn vloog naar Gonzales en Ferretti toe en Pinera kwam weer snel in zicht. Na 120 kilometer waren nog slechts zestig seconden van zijn voor sprong overgebleven. Maar nadat Gon zales en Ferretti waren achterhaald, ge loofde het peloton het verder wel en daar door kon Pinera zijn voorsprong verder uitbouwen en de gelukkigste Spanjaard van deze tweede mei worden. Achtste etappe: 1. Pinera, 167 km in 4 uur 34 min. en 27 sec., met tijdsvergoe- ding: 4.33.47, 2. Ocana (Sp.) 4.37.46, met tijdsverg. 4.37.26, 3. Vidament (Sp.) 4.37.47, 4. Soave (It) 4.37.50, 5. Janssen (Ned.) 4.37.51, 6. Wright (GB) 4.37.52, 7. Gimondi (It) 4.37.53, 8. Perurena (Sp.), 9. De Vlaeminck (Belg), 10. Altig (W.- D1J), allen in dezelfde tijd als Gimondi. Het algemeen klassement: 1. Pinera 29 uur 34 min. 48 sec.; 2. Altig op 2 min. 9 sec.; 3. Wright op 2.44; 4. Janssen op BAD AIBLING. -Het Nederlandse schaakviertal bezet na de derde ronde van het Clare Benedicttoernooi, dat in Bad Aibling wordt gehouden, de tweede plaats. Donderdag kwam Nederland niet verder dan een voorlopig gelijkspel (iy2- 1V2) tegen Spanje. De vooruitzichten waren in het begin van de ontmoeting rooskleurig. Ree won na een goede partij van Medina en Donner speelde snel remise tegen Pomar. Langeweg maakte echter in tijdnood een ernstige fout, die onmiddellijk verlies ten gevolge had. Kuy- pers staat in de afgebroken partij tegen Diez del Corral iets beter. 2.58; 5. Momene (Sp.) op 3.05; De Pra (It) op 3.14, 7. Vandekerkhove (Belg) en Ocana (Sp.) op 3.34, 8. Guerra (It) op 3.35, 9. Aimar (Fr.) op 3.43; 14. Gimondi (It) op 3.52. ADVERTENTIE Soms kunt u de verleiding van een kopje geurige koffie niet weerstaan. En u weet dat u er spijt van zult krijgen; uw maag gaat protesteren of u kunt niet inslapen. Gelukkig is er een oplossing en wat voor een! Dat is Koffie Hag, superieure koffie, vrij van coffeïne en andere schadelijke stoffen. Koffie Hag spaart niet alleen hart, zenuwen en bloedsomloop, maar ook maag, lever en gal. Er gaat werke lijk niets boven zo'n kopje lekkere, geu rige en... gezonde koffie als Koffie Hag. Echte koffiebonen maar... coffeïnevrij. Renz en Lykke duikelden over de Brit heen. De Deen sloeg tegen het beton onder aan de baan, waar hij met een, ze ker twintig centimeter lange snijwond aan zijn zij bleef liggen. Lykke, die in de mid daguren met zijn koppelgenoot Eugen een deel van de achterstand, die zij op de eer ste dag hadden opgelopen, had goedge maakt, werd in versufte toestand naar zijn kabine gebracht. Beide renners wer den voor een nader onderzoek naar het nabijgelegen Dijkzigt-ziekenhuis overge bracht. Tegen middernacht keerden zowel Sigi Renz alè Palle Lykke tetug op de baan. Hét duo bèhóefde echter niet in de slag :want wedstrijdleider Charles Ruys gaf ze voor de verdere nacht vrijaf. In de afvalrace om de auto, waarvoor elke dag twee series worden verreden, zegevierden de Nederlander Gerard Koel en de Aus traliër Bill Lawrie. In de finale bleek de Amsterdammer echter te sterk voor de Australische veteraan. Op de tweede avond van de Rotterdam se zesdaagse werden twee ritten over 25 minuten gehouden in de toekomstzesdaag- se voor amateurs. De eerste wedstrijd le verde een overwinning op voor Wim Koopman, de tweede voor Albert van Midden, die in het klassement op de eer ste plaats bleef. De stand in de toekomstzesdaagse: 1. Van Midden 26 pnt; 2. Koopman 21 pnt.; 3. Ten Tije 15 pnt.; 4. Van Bastelaar 12 pnt., 5. Moret 11 pnt. De stand bij de profs: 1. Post-Sercu (Nederl.-Belg.) 110 punten, op één ronde: 2. Bugdahl-Duyndam (Did.-Ned.) 106, op twee ronden: 3. Renz-Koel (Dld-Ned.) 50; 4. Lykke- Eugen (Den.) 44; op vier ronden 5. Van der Lans-Lawrie (Ned.-Austr.) 185. 6. Verschueren-Seeuws (Belg) 67; op vijf ronden: 7. De Roo-Severeyns (Ned.-Belg) 18; op zes ronden: 8. De Wit-Bongers (Ned) 115; op negen ronden: 9. Legrand- Grossimlinghaus (Ned.-Did.) 51; op twaalf ronden: 10. Holmes-Hill (GB) 100; op dertien ronden: 11. Hortelano-Halls (Sp.-GB) 47; op negentien ronden: 12. Brouwer-Verdoorn (Ned.) 68. HOEGAARDE De vijfde etappe van de ronde van België voor amateurs is ge wonnen door de Belg Van Roosbroeck. Hij was in de eindsprint de snelste van een kopgroep waarin ook Joop Zoetemelk zat. Na deze rit zijn de Italiaan Giaccone en Zoetemelk de hoogst geplaatste buiten landers, na vijftien Belgen delen zij de zestiende plaats. Tot de onfortuinlijkste renner van de ADVERTENTIE TELSTAR-FC TWENTE vijfde rit werd de Haarlemmer Cor Baars uitgeroepen, die herhaaldelijk materiaal- pech had en tenslotte de strijd staakte. In het ploegenklassement staat de Neder landse ploeg op de vijfde plaats. Vijfde etappe: 1. Van Roosbroeck (B.) 4 uur 29 minuten en 40 seconden, met tij dsvergoeding 4.29.10, 2. Dierickx (Belg.) 4.29.40 met tijdsvergoeding 4.29.25, 3. De Vlaeminck (B.) 4.29.40, 4. Van de Vij ver (B.), 5. Giaccone (It.), 6. Opdebeeck (B.), 7. De Witte (B.), 8. Reyniers (B.), 9. Zoetemelk (N.), 10. Ongenae (B.) allen in 4.29.40, 20. Hoogerheide (N.) 4.33.58, 32. Ger Harings (N.) 4.35.00, 47 Bogers (N.), 55. Rentmeester (N.), 59. De Groot (N), 63. Pijnen (N.), allen 4.35.00. Algemeen klassement: 1. De Vlaeminck (B.) 16 uur 17 minuten 35 seconden, op 39 seconden, 2. Van de Vijver (B), op 1 mi nuut 23 seconden, 3. Opdebeeck (B.), 4. Dierickx (B.) op 4.20, 5. Reyniers (B.) op 5.18, 16. Giaccone (It.) en Zoetemelk (N.) op 11.12, 18. Pijnen (N.) op 11.24, 21. Rentmeester (N.) op 12.26, 26. Hooger heide (N.) op 13.50, 44. De Groot (N.) op 21.56, 46. Ger Harings (N.) op 25.52, 50. Bogers (N.) op 30.04. BELGRADO. De vijfde partij tussen de Joegoslavische grootmeester Gligoric en de Russische grootmeester Tal is giste ren na 25 zetten in remise geëindigd. In deze tweekamp uit de kwartfinales van het kandidatentoernooi, die in Belgrado wordt gespeeld, heeft Gligoric een voor sprong van 3-2.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 27