VAN DAG TOT DAG Nigeria en Biafra gaan onderhandelen s Amerikanen verliezen vijftig helikopters mipoc het toppunt van waterdichtheid Trotse moeder Moeilijkheden bij Belgische formatie Woonkunst Ontploffing in Saigon: vier doden De politiek hoedt niet van moeders Von Thadden was lid NSDAP Drankzucht onder kinderen in Zweden In weekeinde in Londen Duitse bonds regering nodigt tal van journalisten uit Liberale partij opgeheven in Zuid-Afrika St. George s Dag Josephine Bakers kasteeltje gaat onder de hamer Bij strijd om ASajoe-vallei Broer vraagt Ray zich over te geven Geniet nu van de lente! ramm commentaar op actuele zaken Joods instituut: NA TIEN MAANDEN BURGEROORLOG Trek er op uit en maak zelf uw keuze VRIJDAG 3 MEI 1968 MEUBEL - EXPOSITIE Gegarandeerd: Mipoc regenkleding Is 100% waterdicht. En van Terlenka, dus toch aangenaam ventilerend. Dat is nieuw. Krijgen we regen? Mipoc regenjassen zijn o.a. reeds verkrijgbaar bij: De handige UIT-IN-EIGEN-LAND map met tips en autokaarten biedt U korting bij ruim 200 hotels, restaurants en zomerhuisjes I Inlichtingen en mappen bij de VW's en ANWB. De strijd in Vietnam neemt langzamer hand weer in hevigheid toe, nadat enige tijd geleden de activiteit aan beide kan ten een zekere matiging vertoonde, on getwijfeld naar aanleiding van Johnsons aanbod tot onderhandelen, dat begeleid werd door zijn bevel tot vermindering der bombardementen. Het eindeloze touwtrekken bij de keuze van een geschikte onderhandelingsplaats heeft intussen het optimisme ten aanzien van een spoedig einde der oorlogshande lingen in Vietnam goeddeels geblust. Daarvoor in de plaats is in de Verenigde Staten een groeiende achterdocht geko- fnen over de werkelijke bedoelingen van Johnsons manoeuvre en in Noord-Viet- nam een nieuwe golf van anti-Amerikaan se propaganda. Washington doet weinig pogingen de geruchten te ontzenuwen, dat zowel de vermindering van de bombar dementen als zijn bereidheid tot onder handelen in verband staat met de ko mende presidentsverkiezingen, die voor de Democratische Partij ongunstige pers pectieven kreeg door een toenemende oorlogsmoeheid Het .is een feit dat de door Johnson vooruitgeschoven kandidaat Humphrey zijn verkiezingscampagne nu voeren kan onder het motto dat het regeringsbeleid op vrede is gericht, maar de kennelijke traagheid waarmee Johnson naar het be gin van onderhandelingen koerst maakt het voor Humphrey toch steeds moeilijker met dat motto een demagogisch effect te bereiken. Men kan verwachten dat van daag of morgen een nieuwe injectie no dig zal zijn om Humphrey nieuwe argu menten te verschaffen. Er is trouwens ook na de definitieve keuze van een on derhandelingsplaats nog alle mogelijkheid om te treuzelen met het practische over leg, bijvoorbeeld door voortdurend te wei geren bepaalde agendapunten te aanvaar den of bezwaar te hebben tegen de sa menstelling van de Noordvietnamese de legatie. Deze methode wordt ongetwijfeld zeer nauwkeurig uitgekiend en getoetst aan de reacties der Amerikaanse openbare me ning, zodat een maximum aan steun voor de regering gepaard gaat met een mini mum aan toenadering tot Noord-Vietnam. Want het is wel duidelijk dat Washington de huidige Amerikaanse positie op de slagvelden niet indrukwekkend genoeg acht als uitgangspunt voor onderhande lingen. Uit militair oogpunt beschouwd heeft Hanoi echter een belangrijke concessie aan de vredesmogelijkheden gedaan door de omsingeling van Khe San op te geven, nadat de bombardementen op Noord- Vietnam waren verminderd. Op dat mo ment was de tijd rijp geweest om met spoed aan de groene tafel te gaan zitten. Het gevaar dreigt nu, dat een uitbreiding van de vijandelijkheden opnieuw leidt tot schaalvergroting der bombardementen, waarmee de oude situatie weer hersteld zou zijn en de kans op een spoedig begin van onderhandelingen opnieuw zou zijn verkeken. Naar het zich laat aanzien hangt het accepteren van een onderhandelings plaats door Washington mede af van de vraag hoe kandidaat Humphrey zich weet te plaatsen in de rij der concurrenten. Weliswaar heeft Washington het Indo nesische aanbod om de onderhandelingen aan boord van de ..Irian" in de Golf van Tonkin te doen plaatshebben, aanvaard, maar zeker niet in de stellige verwach ting dat Hanoi eveneens „ja" daarop zou zeggen. Het huidige Indonesische bewind is uit het oogpunt van Hanoi sterk belast met de massamoord op communisten in LONDEN (Reuter en DPA) Het Londense „Instituut voor joodse zaken" heeft bekendgemaakt over bewijzen te be schikken dat de voorzitter van de rechts- radicale Westduitse NPD (National-De- mocratische Partei Deutschlands), Adolf von Thadden, lid is geweest van de na- tionaal-socialistische NSDAP van Hitier. Volgens het instituut, dat verbonden is met het joods wereldcongres, is Von Thadden op 1 september 1939 tot de NSDAP toegetreden. Hij had toen nog maar pas de vereiste leeftijd van acht tien jaar bereikt. Zijn lidmaatschapsnum mer was 7155873. Dit zou zijn gebleken bij bestudering van ledenlijsten van de vroegere nazipartij, die berusten in het „Documentatiecentrum Berlijn". Von Thadden heeft ontkend ooit lid van de NSDAP te zijn geweest. Toen Adolf von Thadden, leider van de uiterst rechtse NDP, voor de Britse TV geconfronteerd werd met een lidmaat schapskaart van de nazi-partij ontkende hij dat die kaart van hem was. Von Thadden zei, dat hij nooit lid is geweest van de NSDAP en de kaart nooit tevoren gezien had.„Ik heb nooit een aanmeldingsformulier ondertekend", al dus Von Thadden. Indonesië en de uitgesproken anti-com munistische instelling van het Indonesi sche leger. Bovendien biedt het wrakke schip een minimum aan accomodatie en verbindingsmogelijkheden, zodat het ook buiten alle politieke overwegingen om weinig aantrekkelijk moet zijn. Intussen lijden zowel Amerikanen als Noordvietnamezen op de slagvelden zwa re verliezen. Het effect daarvan zal op de Amerikaanse openbare mening sterker zijn dan op die in Noord-Vietnam, omdat Noord-Vietnam een autocratisch bewind heeft dat weinig rekening houdt met de gevoelens der bevolking. De valse pathos van een „Moederdag" op 12 mei, door Johnson ingesteld ter ere van de Amerikaanse moeders wier zoons in Vietnam zijn gesneuveld, zal daar yrei- nig aan af doen. Vele Amerikaanse moe ders zouden hun zoons hebben behouden, indien de politiek wat meer vervuld zou zijn geweest van menselijke overwegin gen, zodat haarkloverijen over de plaats van contact achterwege zouden zijn ge bleven. Dit is de Jordaanse prinses Moena, echtgenote van koning Hoessein, die met haar pas geboren tweeling het Palestijnse ziekenhuis in Amman verlaat. STOCKHOLM (Reuter) In Zweden beginnen steeds jongere kinderen met het drinken van alcoholhoudende dranken, al dus een rapport van de Zweedse nationa le jeugdaclviesraad voor de regering. Op een leeftijd van elf jaar heeft veer tig percent van de jongens en 21 percent van de meisjes al alcohol gebruikt. Op veretienjarige leeftijd heeft één van de twee jongens en meisjes sterkedrank ge bruikt. Terwijl 28 percent van de jongens en zeventien percent van de meisjes dit dan regelmatig doet. Deze ontwikkeling vergroot het gevaar van intensief drank gebruik op latere leeftijd. Volgens een arts zijn op 1 mei in Stockholm twintig volkomen beschonken kinderen van hoofdzakelijk twaalf of der tien jaar aangetroffen. Er waren zelfs en kele tienjarigen onder. LONDEN (Reuter en AFP) Het fe derale Nigeria en het afgescheiden Biafra zijn overeengekomen het aanstaande weekeinde in Londen voorbereidende be sprekingen te beginnen. De Britse secre taris-generaal voor het gemenebest, Smith, heeft meegedeeld dat beide par tijen hebben ingestemd met zijn voorstel een hooggeplaatste vertegenwoordiger af te vaardigen voor voorbereidende bespre kingen in Marlborough House in Londen. Marlborough House is het hoofdkwar tier van het gemenebest-secretariaat, dat contacten heeft met de Nigeriaanse en de Biafraanse autoriteiten en ijvert voor be ëindiging van de burgeroorlog, die al tien maanden heeft geduurd. De besprekingen zullen vermoedelijk in de eerste plaats gaan om de vaststelling van plaats en da tum voor meer definitieve onderhandelin gen. De federale Nigeriaanse regering had tevoren in Lagos bekend gemaat, dat zij bereid is vredesonderhandelingen te be ginnen op elke gewenste plaats in het gemenebest of Afrika, Tanzania uitge zonderd, onder auspiciën van de organi satie voor Afrikaanse eenheid. Luitenant-kolonel Ojoekwoe, de leider van het afgescheiden Biafra, verklaarde donderdag tegenover buitenlandse ver slaggevers in Oemahia dat zijn land be- BONN. In verband met het succes van de NPD in Baden-Wiirttemberg heb ben bondskanselier Kiesinger en de voor lichtingsdienst van de Westduitse rege ring besloten in de komende maanden meer dan honderd journalisten uit de buurstaten en Amerika uit te nodigen. Zij hopen dat de buitenlandse pers er van kan worden overtuigd dat, ondanks de vooruitgang van de rechtse partij van Adolf von Thadden, van een neo-nazisti- sche dreiging in de Bondsrepubliek geen sprake is. De persvertegenwoordigers mo gen enkele weken op kosten van de re gering in West-Duitsland verblijven, waarbij him de vrije hand zal worden gelaten te doen wat en te spreken met wie zij willen. JOHANNESBURG. De Zuidafrikaan- se liberale partij heeft donderdag bekend gemaakt dat zij „tijdelijk is opgeheven" en dat het partijblad „Liberal Opinion" niet meer zal verschijnen, nuwoensdag door het parlement een wet is aangeno men, waarin inmenging in de politieke aangelegenheden van een ander ras is verboden. „Door deze wet zijn de wortels van de principes van de partij aangetast. Zij wil zich niet in twee partijen, voor blanken en niet-blanken splitsen," aldus de partij. reid is naar elk Nigeriaans vredesaanbod te luisteren waarin de veiligheid van de bevolking van Biafra wordt gewaarborgd, „zelfs onder een andere vorm dan volle dige soevereiniteit". Het was de eerste maal, dat Ojoekwoe afweek van "zijn eerder ingenomen stand punt, dat bij vredesonderhandelingen met het federale bewind in Nigeria de soeve reiniteit van Biafra voorop moest gaan. Hij voegde daaraan echter toe niet te ge loven dat een dergelijke waarborg kon worden gevonden zonder erkenning van de Biafraanse soevereiniteit. (Van onze correspondent) BRUSSEL. De Belgische CVP wil gebruik maken van haar sterke positie in de onderhandelingen voor de Belgische kabinetsformatie. Gistermiddag heeft zij de socialistische formateur Collard laten weten dat zij er prijs op zou stellen wan neer thans eerst een bijeenkomst zal wor den gehouden van leidende figuren van de drie grote partijen, CVP, BSP en PW. Daar zal men het in principe eens moe ten worden over de grote problemen, met name de institutionele en de taalkundige die moeten worden opgelost. Pas daarna zal men moeten beslissen welke rege ringscoalitie zal moeten worden gevormd. De BSP blijkt weinig of niets voor een dergelijke procedure te voelen. Gister middag had het er dan ook alle schijn van, dat de socialistische formateur Leo Collard zijn opdracht aan koning Boude- wijn zou gaan teruggeven. Later op de dag is echter besloten dat hij vandaag toch weer zou praten met de voorzitter van de CVP. ADVERTENTIE 8 INTERIEURS 1000 mt MODELKAMERS n Telefoon 10874 - Moeiten Ter gelegenheid van de viering van de Dag van St. George door de Britse padvindersbeweging hielden de Queen's Scouts hun jaarlijkse parade voor Windsor Castle in Berk shire. De achtjarige prins Andrew liep in welpenuniform naast zijn vader, in gezelschap van Chief Scout Sir Charles MacLean en Lady MacLean. Het kasteeltje „Les Milandes" in Zuid west-Frankrijk, waar Josephine Baker haar twaalf geadopteerde kinderen uit verschillende delen van de wereld ver zorgt, gaat vrijdag onder de hamer, on danks wanhopige pogingen van de be kende 62-jarige zangeres dit te voor komen. SAIGON. De Amerikanen en Zuid- vietnamezen hebben bij de strijd om de A-Sajoe-vallei (die vanuit Laos een na tuurlijke aansluiting vormt op de Ho-Tsji- Minh-infiltratieweg in de richting van Hoeé in het noorden van Zuid-Vietnam) tot nog toe zware verliezen aan hef- schroefvliegtuigen geleden. Een Amerikaanse woordvoerder zei dat negentien hefschroefvliegtuigen bij de actie, die de codenaam „Delaware/Lamson 216" heeft, verloren zijn gegaan. Corres- ADVERTENTIE ■Mipoc iseen specials finish die stoffen absoluut waterdicht maakt. DAMES- EN KINDERREGENJASSEN - Beverwijk fa. Kemp. Kraaijer Kleding - Haarlem fa. Schous. fa. Chriatiaans, fa. Liba, Hajoco N.V. - IJmuiden fa. Nederland N.V„ 't Kinderpaleis. HERENREGENJASSEN - Beverwijk Kraaijer Kleding - Haarlem fa. Halbetstack.fe. E.E.K» fa. Clausen, fa. Cbris- tiaans. pondenten van het persbureau Reuter meldden echter van officieren te hebben vernomen dat in de eerste tien dagen van de actie tot 29 april vijftig hefschroef vliegtuigen en een viermotorig transport toestel van het type C-130 verloren zijn gegaan. Luitenant-generaal Robert E. Cushman de Amerikaanse opperbevelhebber in de noordelijke provincies zei dat de eerste tien dagen bijna 380 Noordvietna mezen waren gedood tegen 63 Amerikanen. Grote hoeveelheden oorlogsmateriaal, waaronder een tank van Russische ma kelij, vijftien vrachtwagens en twee duw- schuivers. zijn buitgemaakt. Aan de oostelijke uitgang van de vallei, bij de kust, duren de gevechten onver minderd voort. Volgens Amerikaanse me dedelingen zijn daar de laatste dagen 196 Noordvietnamezen en 24 Amerikanen bij Hoeé gesneuveld. Volgens Noordvietnamese publikaties zijn in drie dagen bij gevechten in de provincie Kwang Tri in het noorden van Zuid-Vietnam 1350 Amerikanen en Zuid- vietnamezen gesneuveld en een grote hoe veelheid voorrad »n buitgemaakt. Zeven Amerikaanse vliegtuigen en drie militaire vaartuigen en zeventien tanks en pant serwagens zijn beschadigd of vernietigd CHICAGO (AP) De broer van James Earl Ray, de man die wordt gezocht on der verdenking van moord op ds. Martin Luther King, heeft een beroep op zijn broer gedaan zich aan de politie over te geven, aldus de Chicago Sun-Times van donderdag. Het blad had een interview gehad met de 32-jarige Jerry Ray. Ray zei te vrezen dat zijn broer dood is en zei tevens dat andere familieleden dezelfde mening zijn toegedaan. „Als hij nog in leven is dring ik er bi hem op aan zich aan FBI over te geven of zich in contact te stellen met iemand van de familie en hem te vragen een overgave te arrangeren". Ray verklaarde tegenover verslaggevers dat hij het moeilijk vond te geloven dat zijn broer King zou hebben doodgescho ten want „hij was nooit een man van geweld". Maar hij sloot toch niet uit dat zijn broer deel zou hebben uitgemaakt van een complot met het doel King te doden Zijn broer scheen op een bepaald mo ment ineens over veel geld te beschikken „Kijk eens naar al dat geld dat hij ineens had. Hij kocht mustangs, nam dansles sen, reisde naar Mexico", aldus zijn broer volgens de Sun-Times. SAIGON (Reuter). In een universi teitsgebouw in het hart van de Zuidviet- namese hoofdstad is vanmorgen een bom ontploft. Het gebouw staat vlak naast een radio- en televisiestation van het Amerikaanse leger. De ontploffing doodde vier Vietname- zen, vijf Amerikanen en 25 Vietnamezen werden gewond. Een ooggetuige, die bij de Vietnamese TV werkt, zei dat een taxi vijf minuten voor de ontploffing voorreed voor het gebouw van de universiteit. De chauffeur had een bamboe-mand bij zich die hij in het gebouw zette. Hij vertrok daarna snel, aldus de ooggetuige. ADVERTENTIE Bondgenoten. Dinsdag zal in Casteau bij Brussel een conferentie beginnen, die een week zal duren en waaraan zal worden deelgenomen door ministers en generaals van het Atlantisch bondge nootschap. Punten van bespreking zijn de huidige bedreiging van de Sovjet- Unie, de strijdkrachten die hiertegen zullen moeten optreden en de manie ren waarop een verbetering tot stand kan worden gebracht. Huisarrest. De voormalige vice-voorzitter van het Griekse parlement, Iakovos Diamantopoulos, is onder huisarrest ge steld. Uruguese regering. President Jorge Pa- checo van Uruguay heeft de vorming van een nieuw kabinet bekendgemaakt. Daarmede is een einde gekomen aan een regeringscrisis van een week. Hoessein. Koning Hoessein zal vandaag na een routine-onderzoek uit een Lon- dens ziekenhuis worden ontslagen. De chef-protocol van het Jordaanse hof Zaid Rifai, heeft gezegd dat de koning niets mankeert. Busongeluk. Vijftig kilometer van de Co lombiaanse hoofdstad Bogota is een autobus in een ravijn gestort. Twintig inzittenden zijn om het leven gekomen en acht gewond. Nieuwe rode lijn? De defensiecommissie van het parlement van de Westeuro- pese Unie acht een „rode lijn" wense lijk tussen de NAVO en het Warschau pact naar het voorbeeld van de verbin ding voor crisistijden tussen Washing ton en Moskou. McCarthy. Senator Eugene McCarthy is de keus van de Amerikaanse studenten voor het presidentschap, zo is uit een opiniepeiling op ongeveer twaalfhonderd universiteiten gebleken. Senator Robert Kennedy en ex-vice-president Richard Nixon werden als tweede en derde ge kozen door meer dan een miljoen stu denten. Ruimtevaart. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft het bedrag, dat door president Johnson voor het begro tingsjaar 1969 voor ruimtevaart is ge vraagd, met 339 miljoen dollar verlaagd en op vier miljard dollar vastgesteld. Ongeluk. Vijf mensen zijn in Israel om het leven gekomen en 38 gewond toen hun vrachtauto donderdag van de weg raakte en in een ravijn stortte. Zij keerden terug van de viering van de onafhankelijkheidsdag in Jeruzalem.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3