IJmuider Courant Een pad, bezaaid met stencils, waaraan geen stuiver te verdienen is Onderzoek naar 20 bijverdienstenbureautjes leverde geen enkele lonende mogelijkheid op NEEM EEN BRIEFJE van tien gulden. Loop ermee naar een niet te ondiep water. Bind er een steep aan en gooi het ver uit de wallekant. Wacht tot het helemaal verdwenen is en wees verheugd: u bent uw geld op een heel wat makkelijker manier kwijt geraakt dan wanneer u op een bij- verdienste-advertentie was gaan schrij ven. U hebt niet vergeefs brieven hoe ven te versturen, postzegels insluiten, girostortingen doen mm Ë'KOTTERda Garanties Aanbiedingen Geen reële kans Grensgebied Succesgymnastiek t Umè 0 A BIJVERDIENSTE (THUISWERK) v- tcvv .V.vixvSR. r BIJVERDIENSTE-ADVERTENTIES: PRUTSERS ZOEKEN ARGELOZEN (Van een onzer redacteuren) IN EEN TIJDSVERLOOP van ongeveer één jaar hebben wij de kansen op extra inkomsten nagegaan, die door bijverdienste- bureaus in advertenties aan het Nederlandse publiek worden voorgespiegeld. Wij schreven in die tijd ruim twintig bureaus aan en kochten hun adressengidsen. Wij schreven ook vele adres sen uit die gidsen aan. De uitkomst: er is via die bureaus geen lonende bijverdienste te krijgen. Wie op dergelijke advertenties schrijft, begint zijn geld weg te gooien en kan daar een hele tijd mee doorgaan, verlokt door steeds weer nieuwe beloften. Hij krijgt voor zijn geld en moeite slechts een verzameling lachwek kende stenciltjes van zich achter postbusnummers verschuilen de prutsers, die argelozen zoeken om hun onbeholpen gedoe te betalen. HET EERSTE stenciltje kost nog niet veel. Een brief, een postzegel en vaak nog een postzegel voor antwoord. Dat eerste stenciltje zegt zo iets van: „Gefeliciteerd dat u juist aan ons hebt geschreven. Wij staan in contact met zakenlieden die voor werk zorgen dat u rustig in uw vrije tijd en vooral ook thuis kunt doen. Afhankelijk van uw activiteit, levert dit u een bijverdien ste van 25 a 100 per week op. Dat kan van pas komen in deze tijd. Voor ons werk en onze kosten vragen wij slechts een kleine vergoeding 2,50 variërend tot 5,25 red.) en u ont vangt onze bijverdienste-gids". SOMS wordt er nog een „garantie voor succes" gegeven. Dat gaat zo: in het eerste stencil: ,wij garanderen, dat alle aanbiedingen, die in onze gids zijn opgenomen, voldoen. Wanneer een ko per of koopster van onze gids bewijst, dat de aanbiedingen niet voldoen, zul len wij hem of haar het betaalde be drag onmiddellijk terugbetalen. U zult begrijpen, dat wij u werkelijk goede aanbiedingen verstrekken, anders zou den wij onze garantieregeling niet kunnen handhaven! Dit moet voor u dan ook aanleiding zijn onze gids on middellijk aan te schaffen". En dan (na betaling van in dit geval ƒ3,80) in de adressengids: „onze ga rantieregeling: zoals u uit de circulaire bekend is, houdt de garantie-regeling in, dat wij garanderen, dat in onze gids uitsluitend werkelijk bestaande aanbiedingen zijn opgenomen, waar mee het mogelijk is een bijverdienste op te bouwen". „De aanbiedingen werden door de diverse bedrijven zelf aan ons opge geven. Wij kunnen daarom voor de inhoud geen verantwoordelijkheid aanvaarden, maar, door het feit dat ze door de diverse bedrijven zelf opge geven werden, kunnen wij er zeker van zijn, dat het werkelijk bestaande aanbiedingen zijn!" „Wij kunnen u natuurlijk niet ga randeren, dat u van de bedrijven, waarnaar u schrijft, beslist antwoord krijgt. Wanneer u onverhoopt geen antwoord krijgt op een brief, die u naar een bepaald bedrijf schrijft bete kent dit meestal, dat het bedrijf op dat moment geen behoefte heeft aan medewerkers op bijverdienste-basis". DE UITVOERING van de, meestal in onbeholpen Nederlands gestelde, adressengidsen is uiteenlopend. Het ene bureau levert één enkel voddig gestencild blaadje voor uw f 2,50 5,25. Het andere heeft een paar velle tjes papier vastgeniet in een kaftje. De vage inhoud aan „tips" en adres sen van „zakenrelaties" is echter over al vrijwel gelijk. De bureaus schrijven ze dan ook van elkaar over. Enkele voorbeelden van wat iemand met dit materiaal kan beginnen, volgens onze ondervinding: DE ADVERTENTIE zei: thuiswerk aangeboden. Licht handwerk, schrijf werk, breiwerk, enzovoort. Gids kostte 2,50. Wij stuurden brieven op aanbiedingen van „een ex tra-weekloon door te gaan breien", 100 en meer per week door de ver koop van vlot verkoopbare artikelen", „Eenvoudig te plaatsen contracten van 15 met 7,50 provisie", en „Een ex tra-inkomen van ten minste 100 per maand door één halve dag per week met monsters van een bepaald artikel op pad te gaan". RESULTAAT: op één brief geen antwoord; twee andere brieven onbe stelbaar terugontvangen. Een aanbie ding om gasaanstekers langs de deu ren te gaan verkopen, waarop wij 1,40 per stuk zouden verdienen, mits wij eerst 3,50 gireerden. EEN ANDERE ADVERTENTIE zei: bijverdienste (thuiswerk), ƒ40 tot ƒ80 per week. Gids kostte f 3,90. Er stonden maar weinig adressen in. Wij kozen „bijver diensten ten minste 125 per maand door met monsters op pad te gaan". Resultaat: een brief, of wij mi nimaal ƒ4,20 plus portokosten wilden betalen voor een monster goedkope balpennen met opdruk om er winkels en kantoren mee langs te gaan. Per duizend verkochte balpennen zouden wij 15,40 verdienen. ADVERTENTIE no. 3 zei: prima bij verdiensten aangeboden. Gids kostte f 3,90. Wij kozen „Klein artikel voor bijverdiensten van 10- 100 of meer per week" „Agentschap voor geboorte- en jubileumtegels", „Agentschap voor naamplaatjes" plus nog een niet nader omschreven „Thuis werk voor 60-f 100 per week". Resultaat: één brief onbestel baar retour, één aanbieding voor in schrijving in een gids voor bijver- dienste-zoekenden a 1,50, een aanbie ding van een gids van weer een ander bureau a 2,50, en een offerte voor geboortetegels waaraan wij, na opspo ring van de plaatselijke geborenen, bij verkoop, per stuk 2 zouden verdie nen. WIJ ONTVINGEN van vele adres sen die wij uit de gidsen aanschre ven, nooit antwoord. Menige brief kwam onbestelbaar terug. Het enige werk waaraan de bureaus ons konden helpen, was het langs de deuren uit venten van balpennen, theebeurzen, plantenmest, tegels, kunstleren shag- zakken, plastic broeibakjes, stukjes hout - waaruit - gegarandeerd - tropi sche - planten - groeien, plastic schor ten en badtassen (na aankoop van een monstercollectie voor ƒ60). Serieuze aanbiedingen voor thuiswerk waren er niet. Serieuze verkooptips evenmin. Wie verdienen er nu eigenlijk iets aan dit erbarmelijke gedoe? Enkele eigenaren van bijverdienstebureaus halen er een flinke winst uit. Zij heb ben anderen ertoe overgehaald, ook een bureau te beginnen en leveren hun de waardeloze adressengidsen en verzorgen hun stencilwerk. Verder verdienen zij nog als tussenpersonen aan de magere verkoopordertjes, maar in elk geval aan de afname van mon stercollecties, van hun bijverdienste- slachtoffers. EN DAN NOG moeten zij de wind, en wat beginkapitaal mee hebben ge had. Want vele scholieren, kantoorbe dienden en kleine vertegenwoordigers die met moeizaam adressen schrijven en circulaires vouwen, thuis aan de huiskamertafel een bureau van de grond proberen te krijgen, zuchten on der de last van postzegel-, stencil- en advertentiekosten. Geldgebrek brengt hen vaak in het grensgebied tussen za kendoen en oplichting. Dank zij het feit dat de mensen niet zo gauw stap pen ondernemen als zij zich bij de neus genomen voelen, heeft nog maar een enkeling de politie aan zijn deur gekregen. IN HET JAAR dat ons onderzoek liep, verdwenen ongeveer zeven bu reautjes van het aantal waarmee wij waren begonnen. Er Kwamen evenveel nieuwe voor in de plaats, met kers vers overgeschreven stenciltjes Som mige zaken waren echter duidelijk overgedaan aan nieuwe eigenaars, ver scholen achter nieuwe postbusnum mers. Deze wisseling van adressen is ook de reden waarom wij in dit artikel geen namen van ondeugdelijke bijver- dienste-bureaus noemen. Veroordelen wfê er vandaag een twintigtal met name genoemde, dan dienen morgen twintig „nieuwe" zich aan met een onbesmet blazoen, doch met precies hetzelfde ge pruts om het geld van argelozen te vangen. Daarom houden wij het op deze stel ling: geen enkel bureautje met welke fraaie naam ook, kan u aan een goede bijverdienste helpen. BEHALVE ADRESSEN waar nie mand iets aan heeft, verstrekken de bu reaus ook aanwijzingen, die bedoeld zijn om de eenvoudige burger wakker te schudden uit zijn gezapigheid en hem de ogen te openen voor de „waarlijk grote mogelijkheden" van het zaken doen. Om enthousiast te worden: „Ga ie dere ochtend voor uw spiegel staan en herhaal driemaal met krachtige arm bewegingen, een opgewekt gezicht en al het enthousiasme, dat u in uw stem kunt leggen: Ik ben voor het succes geboren! Pas deze regel gedurende der tig dagen toe, dan zult u er onverwacht resultaten mee behalen. Hij zal een omwenteling in uw leven tot stand brengen". Om enthousiast te worden: „Ga ie dere huwelijksaankondiging na, voor 'n soort dienstverlening, aan mensen die een bruiloft vieren en die waarachtig niet wisten dat daarvoor zalen te huur zijn: „U moet er voor zorgen dat u heel goed schrijfpapier neeft, dat geeft altijd een voorname indruk". Om de onwaarschijnlijke bijverdien sten te incasseren: „Wij willen u er graag attent op maken, dat u nu ge makkelijk een girorekening kunt krij gen. Inlichtingen te verkijgen aan Let postkantoor". Om thuis de visite te verrassen, door de activiteit van agente van een post orderbedrijf uit te oefenen: U gaat nu die catalogus wegleggen in de lectuurbak, op de leestafel o.i.du krijgt dus die visite en grijpt nu uw kans! Op een nagenoeg onmerkbare manier wordt de catalogus te voorschijn gehaald en binnen de onmiddellijke ge zichtskring van de bezoek(st)er(s) ge deponeerd. Door zijn uiterst fraaie voorkomen trekt deze direct de aan dacht en in 9 van de 10 gevallen gaat men er onmiddellijk in bladeren. Met dit gebaar is de kooplust reeds gewekt bij uw toekomstige klant. U hoeft nu nog maar een gering stootje in de goe de richting te geven. DEZE LAATSTE tips verzamelden wij uit een paar gidsen die u bij el kaar 15,90 gekost zouden hebben. U weet nu alles. Mocht u geboeid raken door een bijverdienste-advertentie die niet van een echt bedrijf is, maar van een schimmig bureautje, kijk dan dertig dagen lang elke ochtend in de spiegel en vraag u zelf met krach tige armbewegingen af of u niet lie ver wijzer zou zijn. Bijverdienste: wij zijn de enige in Ned. die het werk zelf le veren. Verdiensten ca f 60 oer week. Inl. (12 ct zegel inslui- ten) BIJVERDIENSTE. Thuis voor iedereen l» Ned, 120 per weX Postbus 0189, Thuiswerk en andere bijver diensten voor iedereen^ Post- bus 4012 tp *eri Posth bUs 105, V'ch.L Voor jong en oud f 40- f 125 per week. Inlicht.:

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 15