Directe invloed op priesters in Midden- en Zuid-Amerika Zondag 150 jaar geleden geboren Dood van bewustloze operatie-patiënte „geen reden tot paniek" „Kans op complicaties slechts één op 25.000' ■P*'" ME Erbij -fc ZATERDAG 4 MEI 1968 Eén voor allen Dutschke Nederhorst m Banning Zelfs een Car list L. den Outer MARX' DENKBEELDEN NOG SPRINGLEVEND „Wat wij aan Karl Marx te danken hebben, 't is dat hij ons heeft bevrijd van de phrase op sociaal gebied" Werner Sombart HET WAS EEN WAT TRIEST ANTWOORD, dat de Nederlandse t.v.-kijker de vorige week vrijdagavond kreeg van prof. Fr. de Jong op de vraag van een ver slaggever of de arbeiders tegenwoordig politiek rechts worden. „Ik dacht niet dat ze rechts worden, maar dat ze voor een groot deel altijd rechts geweest zijn", zo zei de hoogleraar. Als we bij deze uitspraak dan nog voegen een recente verzuchting van de componist van liederen voor de stukken van Bertold Brecht. Paul Dessau, te weten dat Marxist zijn betekent eeuwig leren en verder „misschien word je wel nooit Marxist", dan lijkt ons de vraag gerechtvaardigd of we maar niet beter Karl Marx, die morgen 150 jaar geleden in Trier werd geboren kunnen gaan bijzetten in het Londense wassenbeeldenmuseum". De Westduitse studentenleider Rudi Dutschke, die een over tuigd volgeling is van de grote ideeën van Karl Marx en daar mee een typische huidige repre sentant van zijn leer is. HEEFT HET Marxisme als econo misch en politiek panacee geen enke le betekenis meer? Natuurlijk wel, maar dan zal men er in de eerste plaats van uit moeten gaan dat het Marxisme een dynamische leer is en niet zoals velen in de wereld menen een brok dogmatisme met allerlei verouderde denkbeelden. MARX, al zeer vroeg onder invloed van de ideeën van de achttiende-eeuw- se verlichters heeft zijn leven lang ge streden voor eigenlijk maar één doel: een samenleving waarin de waardig heid van de mens volledig tot zijn recht zou komen. „Eén voor allen, allen voor één, een ideaal dat-volgens Marx alleen bereik baar was langs de weg van de ge welddadige omverwerping van de kapi talistische maatschappij. Zijn magi strale gedachtengang was ongeveer als volgt: zij die de economische en der halve de politiek macht van een land in handen hebben doen daarvan nim mer uit vrije wil afstand. Er moet dan ook geweld worden gebruikt om de produktiemiddelen te veroveren en die te geven aan hen die er het meest recht op hebben: de arbeidende be volking die wordt uitgebuit. Dan pas kan een ideale situatie ontstaan, waar uit de mens als een volkomen vrij wezen te voorschijn komt. DAT idee heeft een enorme invloed uitgeoefend op de hele wereld, maar in het bijzonder op de westelijke in dustrielanden waar de nieuwe produk- tiemethoden een onvoorstelbare armoe de hadden gebracht. De grote organi sator van de Russiche revolutie W.I. Lenin begreep Marx als de beste en paste zijn ideeën toe in zijn praktische politiek. Leider Mao van China inspi reerde zich op de grote Marx, maar ook de Westduitse studentenleider Ru di Dutschke wiens kreet „wij volgen" niet Gandhi, maar Marx" duizenden gezeten Duitse burgers de stuipen op het lijf jaagt. Dutschke is eigenlijk de voornaamste representant van de huidige Marxisti sche studentenjeugd in West-Europa. Zijn ideeën mogen een wat romanti sch karakter dragen, zijn macht is niet bijzonder groot (met name niet onder de arbeiders), maar hij heeft een ma gistraal gevoel voor wat in de maat schappij onder de jeugd leeft. Aanslui tend op Marx' vervreemdingstheorieën speelt hij onder meer op het wel- vaartsgezeur van de ouderen, op de hy- procrisie die bedreven wordt ten op zichte van het herlevend fascisme in West-Duitsland. Zoals Marx de pro letariër los wilde maken van zijn kete nen, zo wil Dutschke de jeugd los ma ken van de materiële overvloed en daarmee gepaard gaande „Verelen- dung" in het denken. Dat is Marxisme, waarmee de oude Marx zeker zou in stemmen. IN dit verband is het wel aardig wat een tegenstander van Dutschke te weten de oud-fractievoorzitter van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer drs. Ne derhorst desgevraagd aan één onzer verslaggevers zei: zij, de revolutionai re studenten zijn geestelijk lui want zij klampen zich vast aan een negentien- de-eeuwse theorie, die alleen in een primitieve maatschappij misschien nog eèn aardig richtsnoer kan zijn". Morgen wordt in de vooruitstre vende wereld het feit herdacht dat Karl Marx 150 jaar geleden in Trier werd geboren. Samen met Friederïch Engels werd hij de grondlegger van het weten schappelijk socialisme. Even eens samen met Engels schreef hij het Communistisch Manifest, een politiek pamflet dat er in slaagde de arbeidersbeweging in beroering te brengen. Zijn le venswerk „Das Kapital", dat het economisch denken uit die tijd een radicale wending gaf, werd honderd jaar geleden voor het eerst gedrukt. Het P.S.P. Kamerlid Van der Spek maakt het nog bonter door te spre ken van een nostalgie naar het oude Marxisme, die een overleefde barri- cadenromantiek is. Alsof strijden tegen de neo-fascistische N.D.P.'ers met bijvoorbeeld 10 pet. van de stem men in Baden-Würtemberg overleef de barricaderomantiek is. Maar Marx bewondert hij: „die man was zijn tijd ver vooruit. Zijn methode van maatschappij-analyse was de juis te. Daardoor is een nationale argumen tatie voor het socialisme, op grond van doordenking van de maatschappij-ver- houdingen, tot stand gekomen. Marx hield rekening met de mens zoals hij werkelijk was in tegenstelling tot de Utopisten vóór en tijdens zijn leven". TYPEREND is het wel een Neder landse politicus behorend tot een socia listische partij op de vraag wat Marx nog voor hem betekende antwoordde: „Tja daar vraag je me wat". Men kan daarin gemakkelijk dezelfde geestelijke luiheid zien die drs. Neder horst aan Dutschke c.s. verwijt of wel dat socialist zijn voortspruit uit een soort van intuïtie of een vorm van Christelijk ressentiment. Prof. Banning door wiens toedoen onder meer alle Marxistische stellingen uit het partij program van de P.v.d.A. zijn ge schrapt zegt dat er maar weinig Mar xisten zijn die Marx kennen. Mao Tse Precies honderdvijftig jaar 11a zijn geboorte staat zijn portret bij het warenhuis Vroom en Dreesmann in een king-size for maat tussen evengrote afbeel dingen van figuren als Jan Cre- mer. Mulisch en Van het Reve. Theologen claimen grote delen van zijn werk voor zich op en exclameren als dat hun goed dunkt dat hij gelijk heeft ge had. Zelfs een Carlist als Karei Hugo zal hem in een vraagge sprek voor de Nederlandse t.v. fout maar instemmend citeren. Is Karei Marx een modever schijnsel aan het worden zoals een Bonnie en Clyde of is de maatschappij eindelijk rijp voor zijn ideeën? Een vraag, die wij nu het vandaag 150 jaar geleden is dat de grote wereldhervormer in Trier werd geboren hiernaast zullen trachten te beantwoor den. Toeng had al jaren steunend op het Marxisme een hele partij om zich heen verzameld, toen eindelijk het voorwoord van „Das Kapital" in het Chinees werd vertaald. En Mao kent geen enkele vreemde taal. DE BELANGSTELLING voor de studie van het Marxisme is groot. Een derde van de wereldbevolking leeft min of meer onder de uitstraling van het werk van de man. die het symbool werd van het klassenbewustzijn van de arbeider. Ook in het andere deel van de wereld, waar dus het kapita listische systeem heerst, wordt Marxis me bedreven. Met name in Zuid-Ame- rika en Midden Amerika waar vooral priesters en zendelingen geconfron teerd met de ontzaglijke armoede en nood der mensen daar, begrijpen dat Bijbel en psalm geen uitkomst meer bieden. Recente interviews voor de T.V. met priesters uit Guatemala en Columbia getuigen ervan dat het Mar xisme nog springlevend is. llllllillllllllD (Van onze medische medewerker) IN HET HAAGSE gemeente ziekenhuis Zuidwal is vorige week één der twee vrouwen overleden, die daar al sinds vele weken bewusteloos waren. Beiden waren, na een operatie, niet uit de narcose ontwaakt. Eén van deze patiënten was ruim een maand geleden geopereerd, de an der omstreeks Kerstmis 1967 (in een ander Haags ziekenhuis). De overleden patiënte is inmiddels ter aarde besteld, de andere vrouw is nog steeds in een coma; alle pogingen om haar bij bewust zijn te brengen hebben totnogtoe gefaald en veel hoop schijnt er voor haar niet meer te zijn niet meer in elke geval, dan voor het Zwolse meisje Mia Versluys dat nu al sinds een onbetekenende hieloperatie twee jaar buiten bewustzijn is. DEZE TRIESTE GEVALLEN heb ben het publiek ongerust gemaakt. In Den Haag was dat overal merk baar. In de tram, in lunchrooms en bedrijfskantines, was het overlijden van de Zuidwal-patiënte het onder werp van verhitte discussies, waar bij vooral de schuldige" narcotiseur het breed uitgemeten kreeg. Discus sies die meestal uitliepen op kreten als: „Mij krijgen ze, na dit alles, niet" op de operatietafel. „DIE ONRUST en argwaan zijn gevaarlijk en bovendien ongegrond" menen de artsen. Zij stellen er de volgende argumenten tegenover ter geruststelling: „De kans op complicaties tijdens de narcose is één op 25.000, de kans op dodelijke gevolgen een op 150.000. Per jaar worden in Nederland onge veer 500.000 narcoses toegediend. Dat betekent twintig tragische gevallen per jaar, die niet dodelijk behoeven te zijn en lang niet altijd een direct gevolg zijn van de narcose. Toch is er de angst, wanneer een van die ge vallen bekend wordt. EEN VERGELIJKING. Bij zwan gerschap koestert noch de aanstaan de moeder, noch haar echtgenoot angst voor een fatale afloop. Maar toch stierven er in 1966 van de bijna 250.000 kraamvrouwen (de helft van het aantal narcose-patiënten) 50 na complicaties tijdens de zwanger schap, de bevalling of in het kraam bed. Onder hen waren weliswaar en kele „narcosegevallen", maar geen enkele zwangere vrouw zegt uit vrees voor „complicaties": „Mij krijg je niet in de kraamkliniek". Een beval ling is immers de gewoonste zaak van de wereld? Een operatie is dat ook, met een vijfmaal zo gering risico dat er „iets fout" gaat. „ER IS beslist geen reden voor paniek", zegt directeur-geneesheer N. en narcosetechnieken tot een mini mum beperkt. Complicaties bij nar cose zijp in de medische wereld van zelfsprekend. Vooral bij oudere pa tiënten is de kans duidelijk aanwe zig. Meestal zeggen we dat er van tevoren bij. Maar we zijn toch al zo ver, dat we mensen op zeer hoge leeftijd nog kunnen opereren. Niet zo lang geleden slaagden we erin, een patiënt van 92 van zijn blinde darm te verlossen. Dat zo iets mo gelijk is, is prachtig." K. Cath van ziekenhuis Zuidwal, dat als een der grote ziekenhuizen in de randstad Holland beschikt over een uitstekende afdeling „intensieve zorg", waar de twee vrouwen-in- aoma onder de voortdurende controle stonden van een medisch team. HIJ vervolgt: „Iedere narcose en elke operatie heeft gevaren. Maar die zijn dank zij de moderne chirurgie DE ANESTHESISTEN van zieken huis Zuidwal, dr. C. R. Vonk en dr. G. V. Kloppenburg delen die mening. Zij beiden hopen, dat de vertrou wensrelatie tussen medicus en patiënt niet wordt geschaad door de ze enkele tragische actuele voorbeel den. „De patiënt die nerveus, gespan nen en argwanend bij ons komt, maakt ons het werken moeilijk", al dus dr. Vonk. Dr. Kloppenburg be treurt de instelling van het leken publiek. „Waarom zou je tegen een medicus een aanklacht indienen, die zijn uiterste best heeft gedaan, zijn patiënt gezond af te leveren? Wan neer de garagemonteur een boutje verkeerd zet, kan dat mijn leven kos ten. Maar ik bemoei me niet met zijn werk, omdat ik er geen verstand van heb. Ik vertrouw op de vakkundig heid van de man." Enkele weken geleden diende dr. Vonk de zevenjarige Jacqueline, een dochtertje van zijn collega Kloppen burg, een narcose toe. Alles ging goed, natuurlijk. „Maar", zegt dr. Kloppenburg, „als er iets fout was gegaan, had ik hem dat nooit kwalijk kunnen nemen. Hij doet zijn werk en ik vertrouw erop, dat hij het goed doet." BELANGRIJK is, dat de narcoti seur een volledig inzicht heeft in de fysiologische toestand van de patiënt, die hij gaat behandelen. Tenslotte is hij, met de chirurg, de man die het al of niet slagen van een opratie in de hand heeft. Een uitgebreid voor onderzoek is dan ook noodzakelijk, zo menen zij. „Dat gebeurt in de meeste klinieken." Elke kleine afwij king kan immers van invloed zijn op het verloop van de operatie tij dens de narcose. Dat is altijd zo ge weest. Maar pas nu realiseert het grote publiek zich dat, nu er melding is gemaakt van enkele afschuwelijke gevallen. De geneesheer-directeur Cath: „Zo dra er iets fout gaat tijdens de nar cose wordt dat geopenbaard door hartstilstand, waardoor de hersenen geen zuurstof meer krijgen. Kunnen we binnen drie minuten het hart weer aan de gang krijgen, dan is er niets aan de hand. Lukt dat niet. dan is de kans bijzonder groot, dat de hersenen beschadigd worden. Hoe verder men die drie-minuten-grens overschrijdt, hoe erger de bewuste loosheid van de patiënt wordt." Op de afdeling „intensieve zorg" van het ziekenhuis Zuidwal staan 16 bedden. Dat betekent niet dat er zes tien patiënten in coma liggen. Het zijn over het algemeen de zwaarste gevallen: patiënten die na een ern stig verkeersongeluR een intensieve behandeling behoeven. Verder liggen daar ernstige longpatiënten die be ademd moeten worden en 24 uur per dag onder controle staan. ZOWEL de geneesheer-directeur als de anesthesisten van Zuidwal be sluiten: „Wanneer men ziet hoeveel zeer ernstig zieke of zwaargewonde patiënten wij dank zij operaties on der narcose weer gezond of redelijk srezond kunnen afevet-en. dan is het verbazingwekkend, dat het aantal complicaties bij narcose zo gering is."

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 19