VAN DAG TOT DAG Senator McCarthy nog gereserveerd Kiezen van een plaats kostte 33 dagen Mijnwerkers omgekomen Presidentskandidaten over Parijs Maar Kennedy is verheugd McCarthy daagt Kennedy uit Van Johnsons rede tot Parijs Mars der armen Colleges gestaakt aan Sorbonne Von Thadden was lid van NSDAP De pest commentaar op actuele zaken DE JONG's telegrammen 2 ZATERDAG 4 MEI 1968 Ml Romantisch, vol afwisseling! Boeiend! Bladzijde na bladzijde. Een boek over het levendige leven van een huis. Met talloze kleurrijke ideeën over wanden. De wanden van uw woning. Vraag uw leverancier. Hij heeft '1 Het gloednieuwe Staalboek 1968 van Rath Doodeheefver met behang dat kleur brengt in uw leven. Kwaliteitsbe- hang dat boekdelen spreekt. Garagehouders s v) I in Nederland te zoeken. Het zou nog dwa zer zijn, bij het zoeken de landen over te slaan die indertijd als de bakermat van de duivel te boek stonden. Want ook in die landen leven weduwen, vaders en moeders, die het zwaarste verlies leden De reacties op het bericht van de over- dat een mens lijden kan. eenstemming tussen Washington en Ha noi over de keuze van de onderhande lingsplaats Parijs zijn nagenoeg alle vervuld van opluchting en blijdschap. Sommige commentatoren knopen daar on- Als Nederland vandaag doden herdenkt, moet het de levenden niet vergeten. En het moet beseffen dat geen nationale grenzen gesteld zijn aan oorlogsleed. In alle landen die bij de oorlog betrokken middellijk een grote voorzichtigheid aan I waren, actief zowel als passief, is na de vast, omdat zij niet al te optimistisch wil- wapenstilstand en na het herstel van het len zijn ten aanzien van het te verwach- maatschappelijke apparaat groot onrecht ten verloop der besprekingen. Ongetwij-1 gedaan aan zwaar getroffen mensen feld zullen de onderhandelingen van I Misschien niet altijd opzettelijk, grof begin af aan op moeilijkheden stuiten die I onrecht, maar toch heeft een algemeen nu en dan misschien wel zullen leiden tot verbreid gebrek aan mededogen en tole- het dreigen van een algehele mislukking, rantie voor velen het oorlogsleed nog een afbreken van het contact of een lang-1 er6er gemaakt. Velen is de troost gewei durige impasse. Maar het zou van onge- f?erd- waarop zij gehoopt hadden: een grond pessimisme getuigen, wanneer men goede oogst van het vele bloed dat ver- op dit moment niet enige hoop zou kun- goten werd, in de vorm van een betere opbrengen op de mogelijkheid van wereld, een vreedzamer samenleven, een goede afloop. Als de 5°nge generatie dan geen besef In ieder geval is de nieuwe injectie van meer kan opbrengen voor hetgeen ge vertrouwen in de bedoelingen van de beurd is vóór haar komst, laat zij zich dan Amerikaanse regering juist op tijd ge-1 realiseren dat niét de offers m oorjogstijd, komen. Het had niet veel langer mogen maar de verkwisting van de winst daar- duren, omdat de achterdocht toenam en va" na oorlogstijd zwaarder leed veroor- de veronderstelling veld won dat Johnson zaakt heeft- Is het 20 moell«k beg,7J een vertragingsactie voerde. De nieuwe ontwikkeling zal vooral de Democratische Partij in de Verenigde Staten profijt op- leveren en speciaal de persidentskandidaat onderdrukking, vervolging, vnjheidsbe- pen, dat een oorlogsgeneratie de oorlog als een pest heeft leren schuwen? En niet alleen oorlog, maar alle geweld, terreur, knotting en onverdraagzaamheid. Men moet aan de pest geleden hebben, om te weten dat de bestrijding ervan de hoog ste menselijke plicht zou moeten zijn. Als men tenminste een plicht wil vinden die met de voortgang der beschaving ver bonden is. Humphrey, die immers zijn campagne voert op grond van de huidige regerings- politiek. Het ligt voor de hand dat Hanoi zal be ginnen met een volstrekte stopzetting der intimidatiebombardementen te eisen. Het verschil tussen tactische en intimidatie bombardementen is echter alleen in theo rie duidelijk aan te geven in de prak tijk kunnen ook bombardementen ver van gevechtstonelen als „militair noodzake lijk" worden aangemerkt. Dat vormt al dadelijk een mogelijke knoop in de on derhandelingen, waarbij de invloed van I LYON (AFP). Zes Franse mijnwer- berichten uit Noord-Vietnam over moge- kers, die vrijdagmorgen op een diepte van lijke bombardementen de besprekingen achthonderd meter waren ingesloten in de direct ongunstig zouden kunnen beïnvloe- mijnschacht Charles in Roche-la-Molire den. bij Saint Etienne, zijn later op de dag Een andere knoop wordt gevormd door door reddingsploegen dood aangetroffen, de „zwevende" positie van de Vietcong. jjet ventilatiesysteem was door een op De besprekingen in Parijs worden voor- een mijngasontploffing gevolgde instor lopig tussen Washington Hanoi ting verwoest-w« br.„dmtg,ro- gevoerd. De Vietcong blijft buiten spel, tot Hanoi de eis op tafel zal leggen dat deze rebellenbeweging eveneens naar de groene tafel zal moeten worden uitgeno digd. Intussen zal de Vietcong voortgaan met haar sluipterreur in het zuiden, en berichten over bomaanslagen in zuidelij ke steden kunnen eveneens de verhoudin gen in Parijs sterk beïnvloeden. Alles hangt af van de mate van zelfbe heersing, die aan beide kanten zal wor den opgebracht. Daaruit zal men ook de mate van goede wil kunnen aflezen. Goe de wil veronderstelt het loslaten van de idee, dat men tijdens de besprekingen toch nog militaire successen op het slag veld zal kunnen behalen. Een der eerst noodzakelijke punten is dan ook, dat men tot een wapenstilstand komt. Daartoe zal de Vietcong echter onvermijdelijk in het gesprek moeten worden betrokken als partij. Of Washington deze eerste, ernstige concessie vlot zal kunnen opbrengen is op dit ogenblik de belangrijkste vraag. Niet zozeer omdat Washington niet van goeden wille zou zijn, maar omdat Johnson daar bij te maken krijgt met zijn bondgenoten in Vietnam en Korea, die een erkenning van de Vietcong als partij in het -gesprek ongetwijfeld zullen opvatten als een ver raad aan de principes waarvoor Zuid- Vietnam en Zuid-Korea de strijd tegen hun noordelijke bedreigers hebben aange bonden Op politiek terrein zullen waarschijnlijk de Parijse besprekingen schokkende ont wikkelingen veroorzaken, die vooral de positie en het prestige van de Zuidvietna mese regering danig zullen aantasten, naarmate de partijen in Parijs elkander leren verstaan. ken. Drie licht gewonden konden na de explosie in veiligheid wordèn gebracht. KOKOMO (Indiana) (AP) De democratische senator van Minnesota, Eugene J. McCarthy, heeft op een persconferentie verklaard niet te ge loven dat de overeenstemming over Parijs voor beide partijen „veel voor deel" betekent. Eerder had McCarthy critiek uitgeoefend op president John son, omdat deze niet akkoord was ge gaan met de voorstellen van Hanoi om in Warschau inleidend vredes overleg te houden. Tenzij de regering bereid is over een nieuwe regering in Zuid-Vietnam te on derhandelen, twijfelt hij aan een snelle overeenkomst over het beëindigen van de gevechten. De democratische senator Robert F. Kennedy heeft verklaard verheugd te zijn dat de Verenigde Staten en Noord-Viet nam overeenstemming hebben bereikt over een plaats van inleidende besprekin gen, maar de trjd die het nemen van het besluit heeft gekost „toont de moeilijk heid aan waarvoor we zijn geplaatst om een eind aan de gevechten te maken." „Ik ben bang dat de gevechten in Zuid Vietnam zullen voortduren zelfs terwijl de onderhandelingen worden gevoerd' zei hij. Hij verklaarde voorts te hopen dat een internationale macht in Vietnam zal wor den geplaatst om toe te zien op een wa penstilstand. De republikeinse ex-vice-president Richard Nixon heeft in Fort Wayne de bereikte overeenstemming slechts de eer ste van vele stappen in de richting van de vrede genoemd. Hij beschuldigde enkele niet bij name genoemde democratische presidentskandidaten ervan te spreken over concessies aan de communisten op een wijze die de „hoop op vrede met een paar woorden kan vernietigen." De Amerikaanse V.N.-ambassadeur Ar thur J. Goldberg heeft verklaard dat het akkoord „een daad van staatsmanschap" is. Een woordvoerder van de Amerikaan se V.N.-afvaardiging heeft gezegd dat Goldberg, op verzoek van Johnson, V.N.- secretaris-generaal Oe Thant van tevoren op de hoogte had gesteld van de inhoud van de boodschap van de president aan Hanoi, waarin deze het Noordvietnamese voorstel om de besprekingen in Parijs op 10 mei te beginnen, aanvaardde. De democratische voorzitter van de se naat, senator Mike Mansfield van Mon tana, noemde de beslissing geweldig. „We zijn uiterst verheugd door dit eerste teken van geringe vooruitgang in deze impasse", aldus de republikeinse leider in de senaat, senator Everett M. Dirksen van Illinois. INDIANAPOLIS (Reuter). Senator McCarthy heeft senator Robert Kennedy voor een openbaar debat uitgedaagd en hem gevraagd bekend te maken hoeveel geld bij besteedt aan de voorverkiezingen in Indiana. Hij zei teleurgesteld te zijn dat Kennedy al eerder heeft geweigerd hem in het openbaar te ontmoeten, want dan zouden de kiezers zelf kunnen vaststellen wie het beste geschikt is voor het presidentschap. Vrijdag was beweerd dat Kennedy in totaal een miljoen dollar in de verkie zingsstrijd uitgeeft, wat prompt werd tegengesproken. Kennedy geeft slechts zeshonderdduizend dollar uit, zei een van diens woordvoerders. j'sy/s/A DEN HAAG Vanaf de rede, waarin president Johnson 31 maart aankondigde de bombardementen op Noord-Vietnam voor het grootste deel te hebben gestaakt in een poging de regering in Hanoi tot een gesprek te bewegen tot de Verenigde Staten en Noord-Vietnam het gisteren eens werden over Parijs ls plaats voor het overleg zijn 33 dagen verlopen. Johnson maakte zondag 31 maart in een televisie rede bekend de bombardementen op het gebied van Noord-Vietnam, waar negentig percent van de bevolking woont (naar later bleek boven de twintigste breedte graad), te hebben stopgezet in een poging tot de-escalatie en om tot een gesprek met Noord-Vietnam te komen over verdere stappen. De mars van de armen is op weg naar Washington. Ongeveer duizend mensen zijn aan het eerste deel van de tocht begonnen. De foto toont de stoet, met een ezelwagen voorop, in de straten van Memphis. Tevens deelde de Amerikaanse president mee zich niet herkiesbaar te zullen, stel len en de negen maanden die hem nog ADVERTENTIE PARIJS (AFP/DPA). Sterke politie- eenheden zijn vrijdagmiddag de binnen plaats van de Sorbonne-universiteit in Parijs binnengedrongen waar verscheide ne honderden linksgezinde studenten zich I hadden verschanst. Er ontstonden vecht partijen tussen de met stokken en stenen gewapende studenten en de politie, die ge- restten te benutten in het belang van de bruik maakte van wapenstok en traangas, vrede. Drie dagen later, op 3 april, ver-1 De rector heeft in verband met dit in cident besloten de colleges voor onbepaal de tijd te staken. De actie van de studenten was gericht tegen de sluiting van de universiteit van Nanterre, nadat het daar verscheidene maanden onrustig was geweest. Tot ernstige ongeregeldheden kwam het ook op de Boulevard Saint-Michel en in de aangrenzende straten, waar de politie betogende studenten trachtte uiteen te jagen, die „weg met de onderdrukking" schreeuwden. Maar misschien onbewust BONN (Reuter) De leider van de Een sombere regen luidde de dag van vandaag in, die traditiegetrouw een dag van droefheid en rouw is sinds 1945. Een regen van tranen op de vierde mei, symbolisch voor de zware slagen die mil-1 j oenen mensen over de gehele wereld in vier jaren oorlog te verduren kregen. De overlevenden zijn altijd de dragers van het zwaarste leed, omdat het zich voort zet in hun gehele leven. Want ook al is I het allemaal ruim twintig jaar geleden gebeurd, men kan er zeker van zijn dal vandaag bij herdenkingsmonumenten en graven nog échte tranen worden gestort. Er leven immers nog steeds mensen, die I midden in de hel hebben gestaan en hun dierbaren om zich heen hebben zien val len. Misschien zijn het er niet zo heel veel meer, die op deze vierde mei in 1968 nog open wonden voelen schrijnen. Toch zijn ze er nog, oud geworden maar in leven gebleven in een wereld die snel vergat en goede voornemens spoedig liet varen. Het zou dwaas zijn, die nog steeds onder leed gebukt gaande overgeblevenen alleen ongelofelijke bestseller klaarde de Noordvietnamese regering zich bereid een onderhandelaar aan te wijzen om met de V.S. te praten over stopzetting van alle ooriogsacties tegen Noord-Viet nam, waarna over vrede voor Vietnam I zou kunnen worden gesproken. De Ver enigde Staten antwoordden binnen enkele uren positief, maar geen van beide partijen noemde een plaats. Op 7 april stelde president Johnson voor in Genève te gaan praten, terwijl langs on officiële weg Noord-Vietnam te kennen gaf veel voor de Cambodjaanse hoofdstad Pnom Penh te voelen. Op 8 april stelde Hanoi officieel Pnom I Penh voor en op diezelfde dag werd in de Laotiaanse hoofdstad Vientiane contact tussen de Amerikaanse ambassadeur en de Noordvietnamese zaakgelastigde gelegd. Zij hebben nadien nog herhaaldelijk con tact gehad over een plaats voor inleiden- K^es|.dudse extreemrechtse NPD, Adolf de besprekingen maar steeds werd er de von Thadden> is in 1939 lid van de nazi- nadruk op gelegd dat zij slechts als k°e" partij geworden maar heeft dat wellicht riem van boodschappen dienst deden, hoe- £iet Jgeeweten, zo heeft een woordvoerder wel Washington later zei voor Vientiane yan h t ministerie van Binnenlandse als plaats van overleg te voelen. Hanoi Zaken in Bonn gezegd was daartegen. De NPD.leider had donderdag een Op 10 april liet Washington blijken niets mededeling tegengesproken van het insti- voor Pnom Penh te voelen en een dag la- tuut voor joodse aangelegenheden te Lon- ter stelde de regering in Hanoi de Poolse hoofdstad Warschau voor. Elk behang van de R D fabrieken is uitgevoerd in Fixacolor kwaliteit Op 17 april werd bekend dat de Verenig de Staten Hanoi vijf plaatsen hadden ge noemd, te weten Nieuw Delhi, Djakarta, Rangoon, Vientiane en Genève. Hanoi noemde de plaatsen onaanvaardbaar. Op 18 april zei de Franse minister van Buitenlandse Zaken Couve de Murville dat zijn regering er geen bezwaar tegen zou hebben als vertegenwoordigers van I beweging naar de partij. Washington en Hanoi elkaar in Parijs zou den willen ontmoeten. den, volgens welke hij lid was geweest van de NSDAP. De woordvoerder van het mi nisterie in Bonn zei echter dat Von Thad den, volgens het geallieerde documenta tiecentrum in Berlijn, per 1 september 1939 als lid van de nazi-partij stond in geschreven. Von Thadden was toen acht tien jaar en het is mogelijk dat hij, zon der daarvan op de hoogte te zijn gesteld, op aanbeveling van een leider van de „Hitler-Jugend" is overgeheveld van die Een dag later stelde de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Rusk vijftien mogelijke onderhandelingsplaat- sen voor, waarbij de eerder genoemde vijf. Parijs werd niet genoemd. Op 21 april verwierp Hanoi alle door Washington voorgestelde plaatsen en zei dat sommige niet eens aan de Amerikaan se eisen voldoen (beide landen moeten zijn vertegenwoordigd, de sfeer moet neutraal zijn, de plaats moet goed bereikbaar zijn voor de nieuwsmedia en beide partijen moeten er ruggespraak met missies van hun bondgenoten kunnen houden). Hanoi verweet Johnson bovendien zich niet te houden aan een uitspraak (eind vorig jaar) waarin hij zei „waar dan ook op ongeacht welk tijdstip" vertegenwoordigers van Noord-Vietnam te willen ontmoeten om over vrede te praten". Op 23 april noemde secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties als mo gelijke plaatsen Warschau, Pnom Penh, Genève en Parijs. Op 1 mei stelde Indonesië voor het inlei dend overleg op een Indonesisch schip, te stationeren in de Golf van Tonkin, te hou den. Washington ging snel akkoord, maar Hanoi wees dit voorstel (onofficieel) een dag later af. Op 3 mei tenslotte noemde de regering in Hanoi Parijs even aanvaardbaar als Pnom Penh of Warschau en Washington ging snel akkoord. Bovendien werd als da tum 10 mei of iets later genoemd, terwijl in een Noordvietnamese verklaring niet langer wordt gesproken van overleg uit sluitend over stopzetting van Amerikaanse oorlogsmisdaden tegen Noord-Vietnam, maar over „officieel overleg", waarbij de stopzetting van de genoemde acties als eerste punt op de agenda moet staan. ADVERTENTIE Technisch revisiebedrijf Trompstraat 66 IJmuiden O. Telefoon 02550-14904 Revisie Hydrauliek en persgereedschap Ruilsysteem: Mac Pherson voorveerophanging Les Milandes. De zangeres Josephine Ba ker, pleegmoeder van twaalf wezen van verschillende nationaliteiten, is het landgoed „Les Milandes" waar zij deze kinderen had bijeengebracht, na defi nitief kwijt. Het vijftiende-eeuwse bouwsel in het zuidwesten van Frank rijk is gisteren voor ruim 213.000 gul den overgegaan in handen van een apo theker uit een naburig dorp. Verliezen. Het Amerikaanse militaire op perbevel heeft meegdeeld dat er in de oorlog in Noord- en Zuid-Vietnam tot nog toe 2096 vliegtuigen en 1608 heli kopters verloren zijn gegaan. Parsons overleden. Schout bij nacht Ed win C. Parsons, een held uit de twee wereldoorlogen en een uitblinker in het Lafayette-eskadron, is overleden in het ziekenhuis van Sarasota. Hij is 75 ge worden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3