„Dynamiek moet ons antwoord zijn op het plan-Leber" Meeslepend concert van „De Eendracht 1 j] de punter IÉËÉ a spaarbank Grote investeringen voor de containervaart over de Rijn Moederdag in Zweden deed de bloemenprijzen stijgen Na spinazie-hausse nu rustig aan de groenteveiling „RIDDER" P. C. VAN HOUTEN VAN DE HOLLAND-AMERIKA LIJN: Radicalen bijeen in Castricum IJmuidenaar 40 jaar in dienst bij Ford Aanvoer van rozen wordt groter NCVB-bijeenkomst in Velsen-Noord Kort IJmondnieuws Meer aanvoer van rabarber Unkel en Arie Schoorl thuis verslagen Beduchtheid voor reisbemiddeling door de N.S. TEL. 15000 ZATERDAG 4 MEI 1968 6 Fijne stad Voorlichting Resoluut Sportwereld Benelux competitie 99 TAXI 3000 TEL. 23000 Kees Maas Breng sfeer en warmte in uw huis met het stijlvolle wandmeubelsysteem van Royal. SYSTEEM MEUBELEN WONINGINRICHTING MARKTPLEIN 30 IJMUIDEN j POSTZEGELS I G. BAKKER De financiële kant van Uw vakantie Toerwagenconcours (Van onze economische redactie) HAARLEM „Het plan van de Westduitse verkeersminister Leber zal wellicht tot gevolg hebben dat zeer grote investeringen moeten wor den gedaan voor de containervaart over de Rijn om de concurrentie positie van onze havens te handhaven. Het plan op zich is een anti-Neder lands belang, dat gegeven de om standigheden dynamisch tegemoet getreden dient te worden". Aan het woord is de Haarlemmer Pieter Cor- nelis van Houten, directeur van de Rotterdamse rederij Holland-Amerika L(jn (HAL), die b(j de lintjesregen uit de hus is gekomen met de wel zeer hoge onderscheiding ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. De Westduits? havensteden Bremen en Hamburg worden door het onzalige plan van Leber zeer sterk bevoordeeld. Het vervoer per spoor Bremen-Frankfort bij voorbeeld wordt veertig mark per contai ner goedkoper dan van Rotterdam naar Frankfort (kortere afstand!). „Ons ant woord moet daarop onder meer zijn snelle Rijnvaart schepen met op vele plaatsen langs die rivier zogenoemde terminals, vanwaar overslag op vrachtauto het huis-huis vervoer („onze grootste kracht") van containers kan plaats vin den," zo meent de heer Van Houten, die in ons land algemeen geldt als de grote promotor van het containervervoer. Bezwaren als zouden de zeer hoge in vesteringen (in de ACL combinatie waar de HAL met een vijftal andere Europese rederijen van formaat meedoet werd in tien schepen 360 miljoen gulden plus nog eens 240 miljoen gulden in terminals, con tainers, kranen, computers etc gestoken) door mogelijke grote concurrentie in de toekomst hun rendement niet afwerpen wijst de HAL directeur beslist van de hand. „Iedereen die een berekening maakt heeft gelijk" zo luidt zijn lakonieke antwoord, „het hangt echter af van het traject waarop men vaart". Voor zijn lijn, dat wil zeggen het vervoer van containers Europa - VS vice versa is hij optimistisch over de uiteindelijke financiële uitkom sten. Na een aanloopperiode met kleine verliezen worden de resultaten met de ACL nu al beter. Hij gelooft ook niet dat er op den duur een vrachtenoorlog onder de containerlijnen zal komen. Dit alleen al omdat de investeringen van de concur rerende maatschappijen veel te groot zijn geweest, Prijsbederf zou hun eigen onder gang betekenen". Breeduit somt de heer Van Houten („vijf dagen per week hard werken in de fijne stad Rotterdam en twee dagen re laxen in de woonstad Haarlem") de voor delen op van het containervervoer boven dat met conventionele schepen. Nauwe lijks schade, geen diefstal, besparingen op de sterk gestegen kosten van laden en lossen, korter verblijf in de haven, dus snellere -rondreizen der schepen. Wel moet alles per traject worden bekeken. Zo moet het ladingpakket in beide rich tingen geschikt zijn voor het container vervoer. Sinds de heer Van Houten als één der eersten in ons land in 1962 met zijn studie van dit progressieve vervoer begon is van „zijn" combinatie de ACL al meer dan 50% van het containervervoer van en naar de VS „huis tot huis" vervoer geworden. Veel en lang moet er gestu deerd worden, met name voor lange tra jecten. Als voorbeeld noemt hij het vervoer van en naar Australië, een land dat niet veel containeriseerbaar ladingaanbod naar Europa heeft. Een Engelse combinatie gaat er niettemin binnenkort mee begin nen. De heer Van Houten betwijfelt of vervoer per container op dat werelddeel dan ook een lonende zaak zal worden. „Tegenstanders van het containerver voer wijzen nogal eens op de hoge verze keringspremies als gevolg van de relatief grote schade aan de lading door onder meer ondeskundig stuwen. „Dit zijn kin derziekten, die snel zullen worden over wonnen speciaal als de allernieuwste schepen in de vaart komen. Hierbij zal een vooraanstaande plaats in moeten gaan nemen de voorlichting aan de verladers. Als dit gebeurt dan kan er niet veel meer met de containers gebeuren en zullen de premies zeker naar beneden gaan. Resoluut afwijzend is de heer Van Hou ten tegenover de mening dat de HAL in de containervaart is gegaan, omdat de Amerikanen haar daartoe dwongen. „Ik zag voor ons land de bui aankomen toen lk merkte dat de Amerikaanse reder(j Matson op het traject San Fransisco-Ho- nolulu in de jaren 1962-1963 zulke uitste kende resultaten boekte. Mij bleek toen dat r'" 1 Je container pp" '-^sparing werd vp' ii van 60O op oe en los- kuaibu, een percentage dat iujj direct tot studie activeerde", aldus de heer Van Houten. „Ridder" Van Houten interviewen is wel iets meer dan alleen maar praten over zijn „vak". Met een kennelijk wel behagen vertelt hij over de sportwereld waarin hij zo'n grandioze rol heeft ge speeld. Hij was twaalf jaar voorzitter en nu ere-praeses van HFC, in de glorieuze jaren van 1947 tot 1959, waarin HFC te rugkeerde in de eerste klas en als enige club het predicaat Koninklijke verwierf. Belangrijk was ook zijn werk voor de KNVB. Hij maakte deel uit van de urgen tie-commissie, die met de Limburger „Gied" .Toosten (de beroepsvoetbalbond) ging praten en van de reorganisatie- en reglementeringscommissie van de KNVB. Verder was hij vice-voorzitter van de Ne derlandse Sportfederatie, waarvan hij één der oprichters is, bestuurslid van het Ne derlands Olympische Comité en vice- voorzitter van de Cricketbond. „Er moet voor het profvoetbal een Be nelux competitie komen met zes full profs clubs uit Nederland. Hier een competitie met slechts 18 clubs (semi-profs) en verder amateurs. Slechts dan wordt het voor de betalende clubs een levensvatbare zaak". Net als in Duitsland moet het betaald voetbal zaterdags worden gespeeld, dan krijgen de amateurverenigingen op zon dag meer aandacht, en ook het prof.-voet- bal meer publiek. Voor alles is echter noodzakelijk dat de prof en semi-prof- clubs in ons land worden geleid door ma nagers met ervaring in het bedrijfsleven en niet door de amateurs die ze nu run nen". En als peroratio van de grote Haar lemmer: „Overigens blijf ik van mening dat amateurclubs als HFC (42 elftallen) hun aantrekkingskracht blijven behou den. Het gaat goed aan de Spanjaards laan!" P. C. van Houten 99- IJMOND „Concordia" in Velsen- Noord is en blijft een van de gezel ligste zalen in de IJmond. Daarom was het jammer, dat deze kleine schouwburg onder de rook van de papierfabriek gisteravond weer lang niet vol was bij de uitvoering van de harmoniekapel „De Eendracht". Dit dappere korps, dat de gemiddelde leeftijd van het steeds verminderende aantal leden gestaag ziet toenemen, heeft ADVERTENTIE IJMUIDEN en tel. 14864 - Garage: Scheldestraat 87 Voor BEVERWIJK GARAGE BREESTRAAT 55 (Van een verslaggever) CASTRICUM. „De confessionele par tij heeft haar tijd gehad, omdat men als katholiek aan het geloof niet voldoende heeft om een uniforme politieke opvatting te hebben". Deze conclusie viel te trekken uit de discussies op de door een groep radica len uit de K.V.P.-kringen in „De rustende jager" belegde bijeenkomst. Op deze bijeenkomst hield de heer A. van Eerden, oud-wethouder van de ge meente Uitgeest, een korte inleiding om enkele aanknopingspunten te geven en de discussies op gang te brengen. Met name betoogde de heer Van Eerden, dat in de beroemde „nacht van Schmelzer" het be houd van de katholieke eenheid zo sterk heeft gespeeld, dat reële meningsverschil len in de K.V.P. werden verdoezeld, zo als dit vroeger gebeurde terwille van de emancipatie van de katholieken. In een definitie over de begrippen „conservatief" en „vooruitstrevend" zei spreker, dat het conservatisme de nadruk legt op de reeds bereikte waarden in de samenleving. De vooruitstrevenden willen naar de mening van de heer Van Eerden de samenleving structureel veranderen. De discussies, wel ke na deze inleiding onder leiding van de heer J. Mulder op gang kwamen, werden soms tamelijk fel en verbeten gevoerd, waarbij niet gezegd kan worden dat voor- en tegenstanders elkaar direct gevonden hebben. het moeilijk. In het musiceren is dat ech ter niet te merken. Ook gisteravond zorgden de Van Gelder mannen onder leiding van J. W. Singer- ling voor een geanimeerd programma. „De Eendracht" heeft veel routine, en het is duidelijk dat de orkestleden hard stude ren. Daardoor is het mogelijk dat de har monie zulke moeilijke dingen als de coda van de Vaderlandse Rhapsodie van Van Lijnschoten zo voortreffelijk kan spelen. Het korps maakt de indruk van een ka- mermuziekensemble. Het speelt lichtvoetig en toont een voordeel van de kleine bezet ting: het geluid is nooit te dik. Dat komt ook door de keuze van de werken, want de laatste jaren zoekt men altijd stukken uit met een doorzichtig coloriet. Daar ook het ritmegevoel sterk ontwik keld is kon men bijvoorbeeld in de Ameri can Folk Suite van Walters genieten van meeslepend musiceren, met een enorme dosis „swing". Minder goed komt het ensemble weg in wat monumentalere muziek. Zinnen van lange adem blijken deze kleine bezetting minder te liggen. Daarom „stonden" de eerste twee delen van de onverwoestbare Zemire en Azor van Getry dan ook niet. Maar in het derde deel was er het won der: uit het orkest bloeide een Engelse hoorn op, die de lyrische melodie zo mee slepend speelde, dat het gehele orkest in eens over de inzinking heen was. Het gaf de kracht voor een zeer overtuigende uit voering van een knap voor de instrumen ten geschreven eigen compositie van de dirigent: „Studentendroom". Een concert dus, dat de toehoorder geen moment verveelde. Dat betekent niet dat er foutloos werd gemusiceerd. Daarvoor waren er teveel slippertjes in de klarinet ten en teveel ongelijke inzetten terwijl men het de invaller-solotrompettist niet kan kwalijk nemen dat hij niet altijd goed wegkwam. Maar daarvoor is „Eendracht" dan ook een korps van pure amateurs, die elk concert weer tonen heel wat voor hun muziek over te hebben. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. Vandaag ls de heer C. Hoogerwerf veertig jaar in dienst van Ford Motor Company. Hij heeft thans de algemene leiding van het produktieappa- raat van de NV Nederlandsche Ford Au tomobiel fabriek in Amsterdam. De heer Hoogerwerf werd in 1910 in IJmuiden ge boren. De jubilaris begon zijn carrière bij Ford in 1928 als automonteur. Dat was in De troit waarheen hij met zijn ouders was geëmigreerd. In 1947 begon hij een inter nationale carrière, die hem via Parijs in zijn geboorteland terugbracht. Van 1954 tot 1962 had de heer Hoogerwerf een top- funktie in Amsterdam; daarna werd hij overgeplaatst naar Neuw-Zeeland. In 1966 keerde hij naar Amsterdam terug en nam zijn huidige funktie op. De heer Hooger werf woont in Zandvoort. ADVERTENTIE ROYAL intermoiihAJ BEVERWIJK. De bloemenhandel bij de veiling ,,'t Centrum" is de afgelopen week vlot verlopen. De aanvoeren waren vrij groot, maar ook al door dat het in Zweden zondag moederdag is, trokken vrijwel alle bloemenprijzen aan. Het wa ren vooral de anjers die sterk in prijs opliepen en dicht bij 40 cent per stuk kwamen. De aanvoer loopt iets terug nu de „wintersnee" opraakt. De aanvoer van rozen wordt groter en de prijzen waren zeer goed. Er werd tot 65 cent per stuk betaald. Gerbera's ko men er meer, de prijzen lopen sterk uit een en wel van 15 tot 55 cent per stuk. Dan waren er deze week ook nog heel aan de markt komen, getrokken tulpen kwamen ruimschoots boven een gulden per bos. gesneden met een blaadje werd er van 25 tot 75 cent per bos betaald. Nog verschillende late soorten narcissen gin gen vlot weg. Groter wordt de aanvoer van irissen. De prijzen waren in het be gin van de week niet best, maar later trokken ook de irissenprijzen weer aan. Prof. Blauw kwam tot 1,70 per bos, Im perator lag rond een gulden per bos, waarvoor ook de Golden Harvest, Covent Garden en White Excelsior werden ver kocht. Wedgewood trok ook in prijs aan en goede partijen kwamen tot 65 cent per bos. Bij de lelies waren het de Trifolium, die tot 2,90 per bos kwam, soorten als Enchantment, Brandewine en Umbelatum varieerden van 40 tot 125 cent per tak. Fresia komt bij duizenden bosjes aan de veiling, met vrij gunstige prijzen, die van 35 tot 155 cent per bosje lagen. De eerste partijtjes Lathyrus waren er ook weer, terwijl eveneens violieren werden aan gevoerd. Groot was de aanvoer van pot? planten, maar de prijzen gaan, in ver band met moederdag, in stijgende lijn. Perkplanten blijven duur. De aanvoeren worden iets groter. ADVERTENTIE vandaag besproken in de ERBIJ Postzexelrubriek zijn verkrijgbaar bij POSTZEGEL-, SIGA REN- EN MUNTEN- HANDEL Snelliusstraat 58, IJmuiden Telefoon 15053 !- V\ De afdeling Velsen-Noord van de Ne derlandse Christen V. -uwenbond zal dinsdag 7 mei in het gemeentelijk verga derlokaal aan de Van Diepenstraat haar laatste bijeenkomst in dit seizoen houden, tijdens welke verscheidene huishoudelij ke zaken de belangstelling vragen. Me vrouw W. Jansen-Wullink treedt perio diek af. Voor de vacature hebben zich kandidaat gesteld de dames C. M. J. Bruinsma-Withaar en H. A. Thijs-van der Veen. Het voornemen bestaat deze avond een modeshow te houden. Een aantal leden van de afdeling is voornemens op 28 mei deel te nemen aan de in Hoorn te hou den landdag van de Nederlandse Chris ten Vrouwenbond. Ter visie. Van 6 mei tot 5 juni lig gen er provinciale griffie van Noord- Holland en ter secretarie van Velsen voor gen ter provinciale griffie van Noord- dair en het ontwerp-tertiair wegenplan Npord-Holland 1968. BEVERWIJK. Het is wat rustiger geworden aan de veiling Kennemerland. De grote aanvoeren van spinazie zijn yy (Van onze sportredactie) HEEMSKERK. John Unkel, die gis teravond voor eigen publiek bokste in de dr. Prinsensporthal, is niet tot een over winning gekomen. Zwaarwelter Unkel kwam uit tegen de Amsterdammer Bou- ADVERTENT1E échte gezinsbank wordt door ons volledig verzorgd Uw travellers' cheques, uw buiten lands geld, uw bagage- en onge vallenverzekering. nuts kantoren in de gehele gemeente velsen en rijdend bijkantoor Arie Schoorl (links) in zijn partij tegen Burgers. man, die alleen in het begin van de eerste ronde achter raakte op het lid van De Ring. Bouman incasseerde de hoeken van Unkel echter zonder van zijn stuk te raken en zocht toen steeds beter de gaten in de verdediging van de Heemskerker op. Ze waren talrijk, toen Bouman Unkel in een verhoogd tempo achtervolgde. De Heemskerker kreeg geen tijd om uit die greep los te komen en zodoende werd het een duidelijke puntenoverwinning voor Bouman, die bij de Nederlandse kam pioenschappen in de halve finales was uit geschakeld door kampioen Schregardus. De partij tussen Unkel en Bouman was de enige in de A-klasse uit het program ma, dat De Ring uit IJmuiden in samen werking met de sectie sport van de ge meenschapsraad Heemskerk had georga niseerd. Wel verzorgden twee andere A- klassers, Van de Bergh en De Vos nog een demonstratie. Arie Schoorl, eveneens een lid van De Ring die in Heemskerk woont, leed een nederlaag in het enige gevecht in de B- klasse. Burgers was zijn opponent, die van Schoorl wel veel te incasseren kreeg, maar in de ogen van de jury toch vol doende had kunnen terugdoen. Het was een te betwisten beslissing in deze partij in het middengewicht. Zonder problemen was de beslissing om Rinus Nuyten, een B-klasser van De Ring in het halfzwaargewicht, tot winnaar te verklaren over C-klasser Horsen uit Utrecht. Op afstand en in de lijf aan lijf gevechten was Nuyten veel en veel beter. Het programma werd gevuld met par tijen van nieuwelingen en C-klassers. voorbij, er is nog wel een kleine door draai, maar vergeleken bij vorige week is dat niet veel meer. De prijzen van de spinazie kwamen vrijdag weer eens bo ven 20 cent per kilo, er werd tot een kwartje per kilo betaald. Er is de afge lopen week veel spinazie naar de ver werkende industrie gegaan, maar ook de binnenlandse markt liet zich niet onbe tuigd. De sla komt nu ook wat ruimer aan de markt, waarbij de prijzen zich bewogen tussen 12 en 22 cent per krop; een prijs welke in deze tijd van het jaar nodig zo moet zijn. Andijvie is in prijs wel wat teruggelopen, vooral nu het aanbod toe neemt, er werd van 20 tot 56 cent per kilo betaald. De rabarber-aanvoer is nogal aan de ruime kant; dit vindt men' terug in de prijzen, die nu van 8 tot 26 cent per bos waren. Ook de prijs van de radijs is iets teruggevallen, maar de aanvoer werd weer wat ruimer. Al naar gelang de kwa liteit betaalde men van 10 tot 20 cent per bosje. Raapstelen zijn goedkoper gewor den en kwamen niet veel hoger dan 11 cent per bos. Postelein blijft goed aan de prijs; men betaalde nog tot 70 cent per kilo. De prijs van de prei daalde deze week ook even, maar trok later weer aan. Echter hoger dan 35 cent per kg werd er niet voor betaald. Witlof werd vopr zover het de goede kwaliteit betrof weer duurder, doch bo ven 70 cent per kilo werd er niet besteed. Bloemkool is nog schaars, terwijl de prij zen sterk uiteenlopen, namelijk van 15 tot 130 cent per stuk. Tomaten gaan nog vlot weg voor prijzen van 90 tot 150 cent per kilo. De noteringen waren vrijdag: spinazie 10-25, sla 12-22, andijvie 20-56, rabar ber 8-26, radijs 10-20, raapstelen 7-11, postelein 56-7, prei 13-35, witlof 18-70, bloemkool 15-130, tomaten 90-150. NOORDWIJK Mr. J. Vrij, directeur generaal van het Verkeer, heeft gisteren in Noordwijk bij de opening van het twaalfde toerwagenconcours van de fede ratie van Nederlandse Organisaties van het Personenvervoer enkele cijfers ge noemd over het toerwagenvervoer. In 1952 maakten de Nederlandse toerwagens ongeveer 200.000 ritten, waarvan 9 pet. naar het buitenland. In 1966 was dit aan tal ritten gegroeid tot 300.000 waarvan 15 pet. naar het buitenland. Op 1 januari 1957 waren er 500 toerwagenbedrijven met 2700 voertuigen. Op 1 januari 1966 was het aantal bedrijven gedaald tot 430 maar het aantal voertuigen gestegen tot 3370. De algemeen voorzitter van de organi serende organisatie, mr. G. A. W. C. ba ron van Hemert tot Dingshof, sprak zijn ongerustheid uit over de activiteiten van de spoorwegen op het gebied van de reis- bemiddeling. Hij hoopte dat de belangen van de toerwagenondernemers daardoor niet in het gedrang zouden komen.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 6