j T m T ZATERDAG 4 MEI 1968 7 «yölli Te leven in de geest van onze gevallen helden kan ons de grootheid van hun offers doen vergelden Geen tyrannie hoe wreed bedreven kon de geest der dapp'ren weerstreven Geen wond hoe diep ook geslagen kon dit volk in nood doen versagen Stantvastieh is ghebleven mijn hert in teghenspoet Teksten op het monument Plein 1945 in IJmuiden v A m«e tm mmmi ,i. r ggM ^ÈÊBtÊÊSi IJMOND PRO MEMORIE 1940-1945 V'- - '-V' Bevrijdingsbank bij het station Santpoort-Zuid van architect H. W. van Kempen te Bloemendaal. Een monumentale rustbank in rode handvormsteen met een gedenkplaat van zandsteen, onthuld op 4 mei 1946. Links in de bank is de tekst „Eer aan de gevallenen" aange bracht en rechts „Dank aan de be vrijders" met in het midden de jaartallen 1940-1945 en de tekst: „Nu opstandig, dan weer gelaten. En niet een van de ongeborenen zal de vrijheid ooit zoo beseffen". Ter nagedachtenis aan 69 in de tweede wereldoorlog omgekomen personeelsleden van Hoogovens is in een plantsoen terzijde van de toe gangsweg naar het hoofdgebouw van Hoogovens, de Wenckebach- straat, een monument geplaatst van de Haarlemse architect J. P. Kloos. Het is een sobere muur met in edelmetaal de namen van hen die vielen. De architect heeft geen beeldhouwwerk in of bij de muur willen toepassen, naar zijn ver klaring omdat dit de aandacht af zou leiden van de gedenkplaten met de namen. Het Beverwijkse oorlogsmonument is in 1949 onthuld in het toen nieuwe plantsoen bij het kruispunt Westerhout, dat als gunstigste plaats werd aangewezen. Het monu ment is een werkstuk van de beeld houwer G. Bolhuis. Het stelt een jonge man voor met boven het hoofd gebonden handen. De koorden zijn evenwel doorgesneden en de gelaats uitdrukking toont zowel smart als vreugde. Het 3.60 meter hoge beeld is uitgevoerd in Franse kalksteen. Op het voetstuk zijn de woorden: „Aan hen die uit ons midden zege vierden in de dood" aangebracnt met een kruis en de jaartallen 1940- 1945. In een duin bij hotel „De Tuinberg" bij de toegangsweg naar het strand staat het gedenkteken „ter nage dachtenis aan de dorpsgenoten in Wijk aan Zee, die gevallen zijn ten gevolge der oorlogshandelingen van 10 tot 14 mei 1940 en aan hen die na verplichte tewerkstelling of deportatie in Duitsland zijn over leden of omgebracht". Zo staat het op de op perkament geschreven oorkonde die in een loden koker nabij het oorlogsgedenkteken in de grond is gelegd in mei 1949. De oor konde vermeldt de namen, de ge boortedata en de data en plaatsen waai zij gesneuveld of ter dood zijn gebracht van tien slachtoffers. Zes van hen droegen de naam Belin- fante. Zij kwamen om in Auschwitz, Dachau en Theresiënstadt. Nicolaas Wagenaar sneuvelde op 10 mei 1940 op Schiphol. De jonge mannen Jo hannes Gerardus de Boer, Johannes Offenberg en Cornelis Marinus Bol overleden in 1944 en 1945 in Duits land. Voor hen staat er een sober stenen monument in de vorm van een kruis in de duinen van Wijk aan Zee. Het werd vervaardigd door W. van Kuilenburg. lyil Ter ere van 324 op last van de Duit sers gefusilleerde en gecremeerde Nederlandse oorlogsslachtoffers is op het vijverterrein van Westerveld een monument opgericht. In het centrum van een rode bakstenen omgeving is hier een in natuur steen gehouwen reliëf van een jon geling geplaatst. Het is een schep ping van mevrouw Franzen-Heslen- feld uit Den Haag Dit monument is plechtig onthuld in juli 1948. Op de erehof van de begraafplaats Duinhof staat een kopie van het beeldhouwwerk „Stervende man van Cor van Kralingen bij de graven van de Velsense oorlogslachtoffers die hier zijn herbegraven. Het beeld is op 15 februari 1963 onthuld bij de officiële ingebruikneming van de nieuwe algemene begraafplaats Duinhof. mmïi X I* In dankbare herinnering aan hen die vielen in dienst van het vader land, ter land, ter zee en in de lucht is dit monument geplaatst op het Plein 1945 in IJmuiden. Het werd gemaakt door N. A. van der Kreek uit Bussum, die een zeeman met een zuidwester, een soldaat en een ver zetsman uitbeeldde. Het monument is onthuld op 5 mei 1948.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 7