Actie lijkt bedoeld te zijn om onderhandelingen in Parijs te beïnvloeden Offensief van Vietcong in Saigon wordt niet hevig doorgezet Ministerie wil nog geen prijsregeling brood HET WEER Joseph Rizor overleden „God is met de Hajer verloor van Gisbert Chefs van staven openen Atlantisch overleg morris I Vier journalisten doodgesch oten Weer boete geëist voor actie tegen supermarkten Man overleden na steekpartij Laatste contact in Vientiane Beroep van dertien bisschoppen op Dow Chemical Bij diefstal van brandkast betrapt Een week lang besprekingen in Brussel 8.50 ■J Enkele buien T ransplantatie patiënt Da da, tan tan Mariaverschijning bewijst, volgens Koptische prelaat: Het woord is aan Spanje won van Nederland in Davis Cupduel Wedgwood overleden „Spoorovergang te gevaarlijk SCHOOLKINDEREN BLIJVEN THUIS Suéde-Nappajasjes ZANDBERGEN Uw slager Beste T Hotel „Brederode" 58e JAARGANG NUMMER 155 MAANDAG 6 MEI 196 8 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6726. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 13,per kwartaal, 14,50 franco per post, 1,— per week Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mjje mm,. ■4— De Australische correspondent Pat Burgess (rechts) brengt de Vietnamese politiechef generaal Nquyen Nqoc Loan in veiligheid, nadat hij is geraakt door een sluipschutter. (Van onze correspondent) DEN HAAG Ook de procureur-gene raal bij het Haagse gerechtshof mr. G. de Lint, wil de Vereniging van werkgevers in het bakkersbedrijf en de Nederlandse Bakkerij Stichting veroordeeld zien voor hun actie tegen de plaatselijke afbraak van broodprijzen door enkele supermark ten. Hij eiste vandaag bevestiging van het politierechtervonnis: 500.- boete voor elk. Eén van zijn argumenten: economi sche zaken wil door een rechterlijke uit spraak duidelijk bevestigd hebben dat prijsafspraken verboden zijn indien eco nomische zaken er geen toestemming voor heeft gegeven. De bakkers zullen, zo staat al vast, hun «trijd om de prijsafspraken voeren tot voor de Hoge Raad. Zij voelen zich de grond onder de voeten wegglijden nu, ginds brood als lokartikel in enkele super markten wordt verkocht, de minister van Economische Zaken in maart ingreep in een geschil tussen een broodfabriek (Sitos) en een grote kruidenier (De Gruy- ter). De minister wilde dat de broodfa briek doorging met leveren aan het le- vensmiddelenbedrijf dat het brood goed koop verkocht. Sitos was namelijk be zweken voor de druk uit de bakkerijwe reld en zette de levering van brood stop. Door deze ingreep van de minister is de bakkerswereld in feite het laatste pressie middel ontnomen tegen collega's, die leve ren aan wederverkopers die zich niet aan prijsafspraken houden. De bakkers, die spreken over desastreu ze concurrentie trachten al enkele jaren van het ministerie een prijsregeling los te praten, maar, zo stelde de directeur van de bakkerijstichting, mr. G. Verhagen, van daag ter zitting, Economische Zaken voelt daar pas voor, als het brood in een groot gebied, gedurende lange tjjd en op grote schaal ver beneden de prijs wordt ver- W eerrapporten 1, 2 Uit het binnenland2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Achtergrond 3 Uit stad en omgeving 4, 5, 7 Kunst 9 Radio en tv 9 Feuilleton 9 Beeldverhalen9 Aangestipt 9 Economisch nieuws 11 Scheepsberichten 11 Beurs 11 SportZie bijlade Dit nummer bestaat uit achttien pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van maandagavond tot dinsdagavond: Veranderlijke bewolking niet en kele buien. Zwakke wind, in hoofd zaak tussen zuidwest en noord west. Weinig verandering in tem peratuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. kocht, De bakkers verwachten, aldus mr. Verhagen op vragen van de procu reur-generaal, nu wel enige bescherming van Economische Zaken want het produkt- schap voor granen heeft thans gevraagd om een prijsregeling. Inzet van dit proces is de pressie, die is uitgeoefend op de meel- en broodleveran ciers van Albert Heijn en Simon, {Jfl- Wit, toen deze bedrijven Tarvo-brood onder de prijs verkochten. Zowel volgens de politie rechter als volgens de procureur-generaal bij het gerechtshof is deze pressie, uitge oefend om adviesprijzen in alle winkels te handhaven, strijdig met het verbod op de verticale prijsbinding. STANFORD, CALIFORNIË, (AP). De achtste harttransplantatiepatiënt ter we reld, Joseph Rizor, is zondagnacht over leden doordat zijn hart niet voldoende zuurstof kreeg, zo hebben artsen van het medisch centrum van de universiteit van Stanford bekend gemaakt. Het gebrek aan zuurstof was te wijten aan Rizors beschadigde longen, die slechts een tiende leverden van de normale zuur stoftoevoer. De longbeschadiging had hij opgedaan in de jaren dat zijn eigen hart zich had vergroot, aldus de artsen. (Zie voor de inmiddels verrichte nieuwe .ransplantatie in de VS pagina 3). SAIGON (AFP, Reuter en AP) De Vietcongaanvallen tegen 119 mili taire steunpunten, steden en dorpen zijn niet op grote schaal doorgezet. De beschietingen zijn nergens door infanterie-aanvallen op grote schaal gevolgd. Waarnemers veronderstellen dan ook dat het de Vietcong er om ging te tonen dat zij nu in Parijs besprekingen zullen worden gehou den nog steeds een macht vormt waarmee rekening moet worden ge houden. Tot nu toe zouden in Saigon en omgeving 341 Vietcongstrijders zijn gesneuveld. De aanvallen waren het veelvuldigst in de Chinese sector van Saigon, waar na beschietingen pogingen werden gedaan om 2 bruggen op te blazen en waar het ook tot enkele straatgevechten kwam. Een jeep met vijf Westerse journalisten viel in de wijk Phoe Lam in een hinder laag. Vier inzittenden, verslaggevers van Associated Press, Reuter en Life/Time, kwamen om het leven. De enige overle vende was de Australische journalist, John Palm os, die zich dood hield tot hij met een snelle sprong tussen vluchtende burgers kon verdwijnen. Ook de eerste secretaris van de Westduitse ambassade in Saigon, baron Von Collenberg is door de Vietcong gedood. Generaal Ngoejen Ngoc Loan, het hoofd van de Zuidvietnamese politie is ernstig gewond. Hij kreeg vooral bekend heid door een foto die werd genomen toen hij tijdens het Tet-offensief een Vietcong-soldaat doodschoot. De generaal werd zondag aan de benen gewond toen de Vietcong het vuur opende op een door herfi geleidde patrouille. Kolonel Luu Kim Cuong, commandant van de luchtbasis Tan Son Nhut, is door een Vietcong-raket om het leven geko men, aldus heeft de Vietnamese lucht macht bekendgemaakt. De geallieerde strijdkrachten menen in gevechten op 22 kilometer van Saigon een Noord Vietnamese generaal te hebben ge dood. Een van de 245 doden die in het strijdgebied werden aangetroffen, bleek in het bezit te zijn van een foto, waarop hij zelf stond afgebeeld in het uniform van een Noordvietnamese generaal. Ver moedelijk heeft deze actie veroorzaakt dat de Vietcong-aanval op Saigon geen grotere omvang heeft aangenomen. De eenheid was namelijk in het krijgsplan opgenomen. De gecoördineerde aanvallen van de Vietcong tonen in elk geval aan dat de Noordvietnamezen van plan zijn voort te gaan met de gevechten terwijl de onder handelingen worden gevoerd. Een derge lijke tactiek is al enige tientallen jaren een dogma van de communistische guer rilla's, of zoals de communistische partij leider Mao Tse-Toeng het zegt: „Da da, tan tan, tan tan da da", vertaald „Vecht CAIRO (AP). De zaterdag door de Koptische aartsbisschop Athanasius gedane mededeling, dat Maria ver scheidene malen aan duizenden men sen zou zijn verschenen in de kerk van de Heilige Maagd te Zietoeon, een voorstad van Cairo, heeft gisteren een menigte van meer dan vijftigduizend personen naar het gebouw gelokt. In de verklaring van de aartsbis schop, die werd afgelegd met machti ging van het hoofd van de Koptische kerk in Egypte en Afrika, Kyrollos werd gezegd dat Maria was versche nen op een van de koepels van de kerk. Hij beschreef haar als een „een in het wit geklede vrouw, die met haar gelaat naar de menigte stond en met beide handen een zegenend gebaar maakte." Zeitoeon is gelegen nabij de plaats, waar de heilige familie zou hebben ge rust tijdens de vlucht naar Egypte. De verschijning wees er volgens de aartsbisschop op, dat „God met ons" is in het pogen van de Arabieren de ramp van de juni-oorlog te boven te komen. De Egyptische autoriteiten zijn voornemens van de kerk een toeristen attractie te maken. Zij hebben last gegeven de omgeving schoon te maken en de bomerf rondom de kerk te snoeien om het uitzicht te verbeteren. Een groot, leeg huis in de buurt zal worden bestemd tot „rust huis" voor bezoekers uit het buiten land. V s '-\ Dagbladen in Cairo brachten gisteren deze foto, die de verschijning van Ma ria moest bewijzen. De autoriteiten hebben rondreizen de kooplieden de toegang tot de om geving verboden. Deze handelaars zou den een „lelijk schouwspel" opleveren voor bezoekers. John Ruskin: Er zijn vele religies, er is maar één moraal. VALENCIA Jan Hajer heeft vanmor gen de derde set in zijn wedstrijd tegen Juan Gisbert met 6-0 verloren. Gisteren was deze wedstrijd uit het Davis Cup-duel SpanjeNederland bij de stand 5-7. 1-8 voor de Spanjaard door de regen afgebro ken. Omdat Hajer vanmorgen geen enkel verweer had op Gisberts spel werd de eindstand in de wedstrijd uit de eerste ronde van het Davis Cup-duel 3-2 vooï Spanje. Zie voor meer nieuws over deze wed strijd, waarin Tom Okker de grote uit blinker was, onze sportpagina's. OMMEN. De 29-jarige ex-woonwa genbewoner W. Brink uit Bergentheim is zondag in Ommen neergestoken en daarbij zo ernstig gewond dat hij tijdens het vervoer naar het ziekenhuis is over leden. Het slachtoffer was ongehuwd. In een huis, dat wordt bewoond door ex-woonwagenbewoners, ontstond ruzie welke uitliep op een steekpartij. Nadat de man was gestoken vluchtte hij het huis uit en kwam strompelend bij kennissen aan. De politie heeft enkele arrestaties verricht. Gedode journalisten naast hun wagen in de Cholomsectie van Sai gon. Zij werden aangevallen door Vietcong-guerrilla's. Vier mannen vonden de dood, de vijfde, de Au straliër Frank Palmos, ontsnapte. vecht, praat praat, praat praat, vecht vecht". George W. Ball, de vroegere Ameri kaanse onder-minister van Buitenlandse Zaken, die weldra hoofd van de Ameri kaanse delegatie bij de Verenigde Naties zal worden, heeft zondag verklaard, dat Noord-Vietnam een grove fout maakt in dien het verwacht door de jongste com munistische aanvallen in Zuid-Vietnam zijn onderhandelingspositie te kunnen verbeteren. De Russische communistische partij heeft inmiddels voorzichtige goedkeuring bekendgemaakt van de plannen voor Amerikaans-Noordvietnamees inleidend vredesoverleg in Parijs. De paus heeft onthuld dat hij op 27 april de paleizen van Vaticaanstad voor een vredesgesprek had aangeboden. VIENTIANE (Reuter/AFP). In de Laotiaanse hoofdstad Vientiane heeft van daag het laatste contact plaatsgehad tus sen de diplomatieke vertegenwoordigers daar van de Verenigde Staten en van Noord-Vietnam, die de afgelopen weken de boodschappen van hun regeringen heb ben uitgewisseld over een onderhande lingsplaats voor, Vietnam. Een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade zei dat de ontmoeting plaats had om het contact af te sluiten en een bevestiging van Noord-Vietnam te ver krijgen dat het zich op de onderhande lingen in Parijs voorbereidt. NEW YORK (Reuter) Dertien protes tantse en r.-k. bisschoppen hebben een be roep op de Amerikaanse onderneming Dow Chemical gedaan haar aandeelhouders te laten beslissen over de vraag of z(j de napalmleveranties voor gebruik in Viet nam moet voortzetten. Twintig andere christelijke 'en joodse leiders hebben dit beroep onderschreven. Dow Chemical houdt woensdag haar jaarlijkse aandeelhoudersvergadering. (Van onze correspondent) ROTTERDAM. De Rotterdamse po litie kreeg vanmorgen een telefoontje dat er inbrekers waren in de zaak van Al- bert Heijn aan de Slinge. Toen de politie arriveerde, waren twee mannen bezig de brandkast naar buiten te slepen om die in een vrachtauto te laden. De brandkast bevatte, wat zij overi gens niet wisten, tienduizend gulden. Eén van de mannen kon ter plaatse worden gearresteerd. De andere vluchtte, maar werd een uur later aangehouden. Hij had de contactsleuteltjes van de vrachtauto in zijn zak. Toch ontkennen beide mannen iets met de inbraak uitstaande te hebben LONDEN, (Reuter)) Josiah Wedg wood, pottenbakker en ontwerper van hoog aangeschreven serviesgoed, is zon dag op 68-jarige leeftijd in Londen ge storven. Vijf maanden geleden trok hij zich terug als directeur van de aarde werkfabriek die zijn naam draagt BRUSSEL (AP). De chefs van sta ven van het Atlantisch bondgenootschap zijn vandaag bijeengekomen aan het be gin van een week waarin de voornaam ste militaire en burgerlijke autoriteiten van het bondgenootschap overleg zullen plegen over het te voeren beleid en tot een evaluatie trachten te komen van de huidige situatie. Generaal Earle G. Wheeler, voorzitter van de gezamenlijke chefs van staven, vertegenwoordigt de Verenigde Staten op de vergadering van militaire commissie van de Navo, die een dag zal duren. Hoe wel Frankrijk niet langer lid is van deze commissie woont generaal-majoor Jac ques Eugène Cavard als hoofd van de Franse liaison-missie de vergadering bij. Op de agenda staan het gebruik van tactische kernwapenen, verbetering van het communicatiestelsel de plannen om eventueel een eigen Navo-communica- tiesatelliet in de ruimte te brengen, en de troepensterkte van de onderscheiden landen. Later deze week arriveren de ministers van Defensie, onder wie Clark M. Clifford van de V.S., in Brussel voor hun half jaarlijkse vergadering, die vrijdag wordt gehouden. Tussen vandaag en vrijdag zullen een vierhonderd generaals, admiraals en lucht- maarschalken in Casteau, het kleine dorp ten zuiden van Brussel waar thans het Navo-hoofdkwartier gevestigd is, vergade ren. (Van onze correspondent) GROESSEN. Vandaag zijn alle schoolkinderen van de Groessense wijk de Helhoek thuisgebleven. Hun ouders willen hiermee protesteren tegen het feit dat aan het einde van de vorige week wederom iemand op de onbewaakte spoorovergang in de Helhoek een ongeluk heeft gekregen. Van een 16-jarige jongen, die de spoor baan op zijn bromfiets overstak, werd een been verbrijzeld. Na het ongeluk richtten de bewoners van de wijk voor de overweg een barri cade op, welke later op last van de politie is verwijderd. Een actiecomité heeft van daag een schriftelijk protest, door 400 personen ondertekend, aan de burgemees ter aangeboden. De burgemeester heeft gezegd dat de overgang zo spoedig mogelijk zal worden gesloten. Er zal een weg worden aange legd naar een tweede overgang, welke verderop is gelegen en welke wel is be veiligd. ADVERTENTIES Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (0 20) 22 35 96 - Amsterdam Dinsdag-aanbieding 500 gram doorr. varkenslappen 1.68 4 Hamburgers 98 cl. 4 Gelderse schijven 98 ct 4 Slavinken 98 ct. KENNEMERLAAN 43 - TEL 14310 Santpoort - Telefoon 8012 (0 2560) Grape Fruit Cocktail Geb. Aspergesoep Hongaarse Goulash Doperwten Rijst Kaasschotel Koffie Dagelijks aan de vleugel John Bading. Restaurant a la carte Cocktailbar Plate service MIDGET GOLF Tot en met donderdag Prachtige PAARDELAPPEN, klein randje, 500 gram 1.98 Supermalse PAARDEBIEFSTUK, 250 gram 2.25 3 stuks BIEFSTUK TARTAAR 1.28 Superslagerij DE IJMOND N.RES - Plein 1945 - 53 - IJmuiden

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 1