m Twee jonge Amsterdammers in Oost-Berlijn gevangengenomen Nederland herdacht zijn doden uit de oorlog en het verzet Europees handvest voor water afgekondigd Agenda voor Haarlem en de IJmond en Roosevelthuis geopend n VERDACHT VAN MENSENSMOKKEL Contactman in Amsterdam Schuur afgebrand; schade 240.000 Nederlands schip redt 30 Grieken Vier doden bij twee ongelukken Twintig Engelsen gewond bij landing Veel bewolking Koningin onthult beeld van moeder 1 MAANDAG 6 MEI 1968 Waalsdorp Texel Djakarta Explosie vernielt woonhuis Toevallige ontdekking Anoniem telefoontje Contactpersoon Vliegtuig gleed door Examens RAAD VAN EUROPA Campagne Politie zet 23 Turken over de grens Haarlem Velsen-IJ muiden ie di *t: es ËS (Van een speciale verslaggever) AMSTERDAM. De 21-jarige Amster damse fotograaf L. van Bennekom en zijn eveneens 21-jarige vriend R. Sternau, die reeds twee weken spoorloos verdwenen waren, zitten volgens een mededeling van de Amsterdamse recherche in Oost-Berlijn gevangen Zij worden ervan verdacht men sen uit de Oostzone naar West-Berlijn te hebben gesmokkeld. Voor zover de recherche heeft kunnen nagaan zijn beide jongemannen zondag- ochtend21 april per trein naar Hannover gegaan en vandaar per vlietuig naar West-Berlijn vertrokken. Daarna zijn zij voor een bezoek naar Oost-Berlijn gegaan waar zij hun paspoorten aan een contact persoon hebben gegeven, die de passen ter hand heeft gesteld aan twee mannen, In het Park in Rotterdam heeft koningin Juliana zaterdagmiddag een beeld onthuld van haar moeder. Het beeld staat bij de kruising Westerkade-Westerlaan, dicht bij de rivier en is gemaakt door de beeld houwster Charlotte van Pallandt. De onthulling van het in hardsteen uit gehakte beeld werd door een groot aantal Rotterdammers gadegeslagen. Het geld voor het beeld is groten deels bijeengebracht door het Rotterdamse bedrijfsleven en door de Rotterdamse burgerij. ADVERTENTIE MODERNE HORLOGES De wereld bekende merken Indus en Baume Mercier geven U garantie voor be trouwbaarheid. Gaarne tonen wij U onze zeergrote kollekties. Prijzen vanaf f 60.- GR. HOUTSTR. 49 TEL 20049 - HAARLEM Magazijnbrand. Een felle binnenbrand in he* assemblagebedrijf Dentalus N.V. in Soest heeft een schade aangericht van 100.000. De brand ontstond doordat de directeur van het bedrijf een gloeiend- hete soldeerbout op de werkbank had laten liggen. Hij had de stekker van de bout vergeten uit het stopkontakt te trekken. Eervol ontslag. Met ingang van 1 septem ber is aan mr. J. M. van Bemmelen eer vol ontslag verleend als hoogleraar aan de universiteit van Leiden. Huisvredebreuk. Een 22-jarige Eindhove- naar, die een glaasje te veel op had, was via het dakraampje een kamer bin nengedrongen, waar een 14-jarig meisje in bed lag. Door haar gegil sloeg hij op de vlucht. De man, die een paar straten verderop woont, had zich kennelijk in het huis vergist. Hij kreeg een proces verbaal wegens huisvredebreuk. Prinses Paola in Limburg. Prinses Paola van België heeft in het weekeinde in Noorbeek (Limburg) een officieel be zoek gebracht aan dr. F. Houben, oud- commissaris der koningin in de provin cie Limburg. Doel van de prinses was zich te bekwamen in de Nederlandse taal. Carlisten bijeen. Prinses Irene en haar echtgenoot hebben op de Montejurra in het Spaanse Navarra de traditionele bijeenkomst van de Carlisten bijge woond. Tijdens de bijeenkomst werden de carlistische slachtoffers, ondermeer in de Spaanse burgeroorlog, herdacht. AMSTERDAMIn talrijke steden en dorpen in ons land zijn zaterdag de bur gers en militairen herdacht die in de Tweede Wereldoorlog zijn gevallen. De herdenking bij het Nationale Mo nument op de Dam in Amsterdam werd ook bijgewoond door de Koningin en Prins Bernhard. Het koninklijk paar legde een krans aan de voet van de pyloon. Daarna volg den twee nabestaanden van gevallenen, vrouwen, die onbekend wensten te blij ven. Vervolgens legden premier De Jong met de ministers van Binnenlandse Za ken en Defensie een krans namens de raad van ministers. De vierde van de totaal 27 kransen welke bij het monument wer den geplaatst, was die van het comité van verenigde chefs van staven. Des avonds, na de stille tocht, hield Amsterdams burgemeester, dr. Samkal- den, bij het Monument een toespraak en legde hij namens de stad een krans. Daar na begon het défilé van de burgerij. Indrukwekkend was ook de stille tocht van duizenden naar de fusilladeplaats op de Waalsdorpervlakte in Den Haag. Rond om het monument stonden flambouwen. Op een helling boven het monument luid de de bourdonklok. Na de 2 minuten stilte klonk het Wilhelmus. In de vallende schemering, waarin slechts de fakkels op lichtten, legden duizenden mensen bloe men bij het monument. Op Texel had een herdenking plaats bij het monument op de begraafplaats der 550 Georgiers, die in april en mei 1945 tij dens een opstand tegen de Duitsers het leven lieten. Er werd o.a. een krans ge legd namens de Russische ambassade. De Russische ambassadeur en verte genwoordigers van de ambassades van Polen, Joegoslavië, Tsjechoslowakije, Hongarije, Roemenië en de D.D.R. waren aanwezig bij de herdenking in het voor malige concentratiekamp in Amersfoort. BERGEN OP ZOOM In Lepelstraat (gemeente Halsteren) is een schuur van de boerderij van de heer L. W. Luijks afge brand. De schade wordt geraamd op f 240.000. In de schuur waren 120 ton sel derij, 9000 veilingkisten en een grote hoe veelheid goederen van een groentegrossier uit Bergen op Zoom opgeslagen. De helft van de schade komt voor rekening van de grossier, die niet is verzekerd. Bij „De Boeg", het nationale monu ment voor de koopvaardij in Rotterdam, zijn de Nederlanders herdacht die in de tweede wereldoorlog in dienst van de koopvaardij of de marine zijn gesneuveld. In Utrecht hebben de president-direc teur van de Nederlandse Spoorwegen, ir. J. Lohmann, en de voorzitter van de per- soneelsraad van de N.S., de heer G. J. N. Alink, een krans gelegd bij het monu ment voor de in de oorlog gevallen N.S.- ers vóór het hoofdgebouw. Alle treinen in Nederland stonden zaterdagavond van 20.00 tot 20.02 uur stil. In Baarn hebben koningin Juliana en prins Bernhard zaterdagavond een krans gelegd bij het monument voor de geval lenen. Prinses Beatrix, prins Claus en prinses Christina waren daarbij aanwe zig. Mr. P. van Vollenhoven nam in Apel doorn deel aan een stille tocht. Voor het eerst sinds de diplomatieke betrekkingen tussen Nederland en Indo nesië werden hersteld zijn in Djakarta op het Menteng Poelo-oorlogskerkhof door de Nederlandse gemeenschap de doden uit de tweede wereldoorlog herdacht. Ambas sadeur mr. Schiff legde een krans bij de urn van de onbekende soldaat in de her denkingskapel. DEN HAAG. Het Nederlandse schip „Sinoutskerk" heeft alle dertig opvaren den van de Griekse vrachtvaarder „Tha lia" (3,999 ton), welke voor de westkust van Afrika, ongeveer 500 km. ten zuiden van Monrovia in brand staat, aan boord genomen. De „Sinoutskerk" blijft in de omgeving van het brandende schip. Later zal even tueel een poging worden gedaan om de „Thalia" op sleeptouw te nemen. Indien pogingen om de Griekse vracht vaarder op sleeptouw te nemen misluk ken, zal de „Sinoutskerk", welke op weg is naar Rotterdam, de bemanning van het Griekse schip in Dakar aan wal zetten. (Van onze correspondent) IJZENDIJKE. Het woonhuis van de 80-jarige alleenwonende heer A. Versnick is volledig vernield doordat een fles met propaangas ontplofte. De bejaarde bleef ongedeerd. Uit een onderzoek is gebleken dat de fles niet goed was afgesloten. Bij de fles stond een brandende kachel. die uit Oost- naar West-Berlijn gesmok keld moesten worden. De jongens hebben daarna de Oost- berlijnse politie medegedeeld, dat hun paspoorten gestolen of verdwenen waren. Deze methode van mensensmokkel is vaak toegepast en de Oost-Berlijnse autoritei ten zijn daarvan vrij goed op de hoogte. De jongens werden dan ook gearresteerd. Zij zijn waarschijnlijk nauwelijks op de hoogte geweest van de risico's, die zij lie pen. Uit zucht tot avontuur en overge haald door een contactpersoon in Amster dam, die hun waarschijnlijk voorgespie geld heeft dat zij in korte tijd een groot bedrag konden verdienen zonder werke lijk risico te lopen, hebben zij aan deze riskante affaire meegewerkt. Tot dusverre heeft men nog geen contact met de beide jongens kunnen krijgen, daar Nederland in Oost-Berlijn geen diplomatieke vertegen woordiger heeft. De ouders van de jongens hebben zich aanvankelijk niet ongerust gemaakt. Pas toen na een paar dagen de moeder van een van hen toevallig de auto van haar zoon in Amsterdam-Oost zag staan werd de politie op de hoogte gesteld van hun verdwijning. Donderdag 25 april kreeg de jongste dochter van de familie Van Bennekom, een anoniem telefoontje. Een man zei: „Ik heb uw broer in Oost-Berlijn gespro ken. Hij vroeg mij u te vertellen dat hij geen paspoort meer heeft en in moeilijk heden zit". De man gaf een telefoonnummer van een Amsterdamse familie op waar hij te bereiken zou zijn. Deze familie heeft een boekbinderij in de Ruyschstraat. Vóór dit bedrijf had de auto van L. van Benne kom geparkeerd gestaan. De familie wist echter niets van hem af. Uit naspeuringen van de ouders en van de recherche is gebleken dat de jonge Van Bennekom in een café op de Zeedijk van de eigenares een bepaald telefoon nummer in Amsterdam had opgekreeen. Hij vroeg aan een vriend of deze ƒ750 OOSTVOORNE. Op de provinciale weg tussen Oostvoorne en Brielle is een motorfiets, na in aanraking te zijn ge komen met een tegemoetkomende perso nenauto, uit de bocht gevlogen. De be stuurder van de motorfiets, de 48-jarige A. van de Polder uit Rockanje en een van de twee duopassagiers, de 17-jarige W. A. M. Verduin uit Rotterdam waren op slag dood. Een andere duopassagier, de 17-jarige B. Lens uit Rotterdam, werd ernstig gewond. DRACHTEN. In de afgelopen nacht zijn bij Terwispel de 46-jarige manufactu- rier J. Sijtsema uit Gorredijk en de 43- jarige D. Kleefstra uit Veenhoop omge komen. Een 21-jarige landmeter uit Veen- hoop is ernstig gewond. De auto was te gen een boom gebotst. INCASSO WEEKABONNEMENTEN De incasso van het abonnementsgeld iedere week kost veel tijd en moeite, aan u en aan onze bezorgers. Er zijn twee mogelijkheden om het ongemak in dit opzicht te vermijden a. Overgang op een kwartaalabonne ment. b. Betalirrg aan de bezorger voor een periode van 45 weken. U krijgt dan een door de bezorger onder tekend ontvangstbewijs. Misver stand over de betaling is daardoor uitgesloten, Het resultaat voor u Minder geloop naar en gebel aan de deur; in uw wijk daardoor een vlottere bezorging. Voor de bezorger minder last. Probeert u het eens. DE ADMINISTRATIE wilde verdienen. Toen de vriend vroeg waarmee, antwoordde van Bennekom: „Dat weet ik morgen, als ik dat telefoon nummer heb gebeld". De vriend is niet op het aanbod ingegaan. Intensief speurwerk leidde ertoe dat de recherche zaterdag aan de ouders kon meedelen dat hun zoons in Oost-Berlijn gevangen zaten wegens een poging mensen uit Oost-Berlijn te smokkelen. Daarbij zou een contactpersoon in Amsterdam betrok ken zijn die reeds enige tijd door de poli tie wordt gezocht. De vader van R. Ster nau heeft zaterdag direct de politie in Oos- Berlijn gebeld. Hij kreeg te horen dat de functionaris die over dergelijke zaken ging niet aanwezig was, maar dat hij vandaag maandag opnieuw moest bellen. ROTTERDAM. Een viermotorige Viscount van „Channel Airways" welke zaterdagavond van het Rotterdamse vlieg veld Zestienhoven was vertrokken is bij aankomst in Southend op de landingsbaan doorgegleden en tegen een spoordijk tot stilstand gekomen, waarbij het toestel in twee stukken brak. Van de 80 inzittenden werden er 20 gewond van wie 2 ernstig. Bij de passagiers bevond zich één Neder lander, een employé van „Channel Air ways", met standplaats Zestienhoven. Het toestel bracht Britse toeristen terug die een bezoek hadden gebracht aan de Nederlandse bollenvelden. DOORN De staatssecretaris van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk werk, mr. H. J. van de Poel, heeft in Doorn het „F. D. Roosevelthuis", een recreatiecen trum voor gehandicapten, geopend. Het centrum, dat 1,6 miljoen heeft gekost, is geheel zonder overheidssubsidie ge bouwd. Over de kosten van de vakantie merk te de staatssecretaris op dat in sommige gevallen de Algemene Bijstandswet de oplossing kan bieden. Hij vertrouwde er op dat degene, die niet voor een bijdrage in aanmerking komt en voor wie vakantie toch noodzakelijk wordt geacht, in de ge legenheid zal worden gesteld om deel te nemen. „Hopelijk zal men dan niet tever geefs een beroep doen op de bijdrage uit particuliere fondsen", aldus de staats secretaris. ADVERTENTIE Mei en juni trakteren op veis? gratis folder bij uw groenteman AMSTERDAM Geslaagd voor 't kan didaatsexamen economie J. A. A. Gabriel, Hoofddorp. LEIDEN Geslaagd voor het doctoraal examen sociologie mej. M. Kranenburg, Haarlem. TILBURG Geslaagd voor het kandi daatsexamen economische wetenschappen C. A. J. de Swart, Beverwijk. STRAATSBURG In Straatsburg is in aanwezigheid van vele ministers en hoge autoriteiten uit tal van Europese landen het „Europees handvest voor het water" officieel afgekondigd. Het handvest bevat twaalf beginselen over de Europese wa terhuishouding. Onder meer wordt gesteld dat water een gemeenschappelijk bezit is van alle volkeren, dat in nauwe internationale samenwerking dient te worden beheerd „Bij het beheer van de watervoorraden", zo zegt het handvest, „mag uitsluitend rekening worden gehouden met natuur lijke stroomgebieden, onafhankelijk van politieke of administratieve grenzen". Inventarisatie van de watervoorraden is noodzakelijk. Minder dan één percent van het water op aarde is zoet en boven dien is dit zeer ongelijk verdeeld, aldus het handvest. Zonder water is geen leven mogelijk. De zoetwatervoorraden zijn niet onuitputtelijk. De waterverontreiniging is een bedreiging voor de mens en voor alle leven. De afkondiging van het handvest vormt een onderdeel van de campagne waterbe houd in alle landen, welke lid zijn van EINDHOVEN Bij Bergeijk in Noord- Brabant zijn 23 Turken de grens over gezet, omdat zij voor een verblijf in ons land onvoldoende geld bij zich hadden. Op het politiebureau vertelden zij ge ronseld te zijn. Twee van hen zouden in Hoogvliet aan de slag gaan, drie in Rot terdam. vier in Leerdam en vijf in Does burg. Waar de overigen te werk gesteld zouden worden heeft de politie niet kun nen achterhalen. Stadsschouwburg, vandaag, 20 u.: Ope rettevereniging Dioge met „Wiener Blut". Dinsdag, 20 u.: Amsterdams Volkstoneel met „Rooie Sien". Grote of Sint Bavokerk, dinsdag, 20 u.: Orgelconcert door stadsorganist Piet Kee- BIOSCOPEN Cinema Palace, 14 en 19.45 u.: „Dokter Zjivago", 14 j. Frans Hals, 14, 19 en 21.45 u.: „Fantö- mas Contra Scotland Yard", 14 j. Dinsdag 20.15 u.: Haarlemse Filmliga met „Mourir a Madrid". Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Z-55, de schrik van het verre oosten", 18 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Tony Rome", 18 j. Minerva, 20 u.: „De Bijbel", 14 j. Rembrandt. 14, 19 en 21.15 u.: „De ka rate killers", 14 j. Roxy, 1430, 19 en 21.15 u.: „Moeras der zonde", 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „La vie de Chateau", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62); Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot ;n met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 u. Zondag 13 tot 17 u. Bovendien in het Prentenkabinet: „Een keuze uit de col lectie Van Looy". Tot 20 mei extra avond openstelling. Dagelijks (ook zondags) van 20.30 tot 22.30 u. Vleeshal (Grote Markt): Expositie van beeldhouwwerk, wandkleden, keramiek en grafiek uit de verzameling moderne kunstwerken van het Frans Halsmuseum. Dagelijks 10 tot 17 u. Zon- en feestdagen 13 tot 17 u. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunst nijverheid. Dagelijks behalve maandag, geopend van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente expositie van schilderijen, fossielen, instrumenten. Geopend op werkdagen, be halve maandag van 10 tot 17 u. De eerste zondag van de maand van 13 tot 17 u. Galerie-t (Bakenessergracht 67): Expo sitie van werk van Deckwitz, Corneille, Constant, Montijn, Mossou, Postma, van Heusden en Vanen. Dagelijks van 11-17 u. en zondags ook van 14 tot 18 u. Tot 7 mei. Galerie Zijlstraat: Expositie van beel den van Ek van Zanten en schilderijen van Annemarie van Zanten-Eilers. Dage lijks 12 tot 17 u. Maandag, woensdag en vrijdag ook 20 tot 21.30 u. Zondags 14.30 tot 17 u. Tot 18 mei. Galerie Drengel (Bakkumstraat)Expo- iitie van werk van Janneke Ducro en Karei slingervoet. Dagelijks 20 tot 22 u. en donderdag, zaterdag en zondag ook van 13 tot 17 u. Tot 8 mei. ADVERTENTIE Mei en juni trakteren op gratis folder bij uw groenteman Cruquiusmuseum (Cruquiusweg, Heem stede): Permanente expositie van histo rische stoommachines en grote maquette van de watersnoodramp van 1953. Maan dag tot en met vrijdag van 9 tot 17 u. Zaterdag 9 tot 12 u. Keukenhof (Lisse): Openluchtentoon stelling van voorjaarsbloemen. Dagelijks van 8 uur tot een half uur na zonsonder gang. Tot half mei. Stadskweektuin (Kleverlaan): Gelegen heid tot gratis bezichtigen van de kassen en bloemgewassen. Woensdag van 14 tot 17 u. en zaterdags en zondags van 10 tot 12 en 14 tot 17 u. MAANDAG 6 MEI City, 20 u.: „Superseven calls Cairo" DINSDAG 7 MEI City, 20 u.: „Superseven calls Cairo". Felison, Heidestraat 45, IJmuiden-Oost, 14 tot 17 u.: Expositie werken van Jos van Amsterdam en Otto Prinsen. De tentoon stelling duurt tot en met 26 mei. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 u. de Raad van Europa. In verschillende landen zijn reeds comités opgericht, wel ke een campagne zullen voeren om het publiek „waterbewust" te maken. Het handvest is mede in overleg met Neder landse deskundigen van het Rijksinstituut voor veldbiologisch onderzoek ingesteld. Het werd vorig jaar door het comité van ministers van de Raad van Europa vast gesteld. Nederland werd tijdens de plechtigheid vertegenwoordigd door mr. Marijnen, voorzitter van het Nationale comité voor de campagne waterbehoud en voorzitter van de Rijnmondraad, jhr. mr. Van der Goes van Naters, oud vice-voorzitter van het Europese parlement en ir. Van Rooy- en, directeur van het Rijksinstituut voor drinkwatervoorziemng. Het K.N.M.I. deelt mee: Het weer in onze omgeving wordt be heerst door een depressie boven het noor delijk deel van de Noordzee, welke in de hogere luchtlagen een zuidwestelijke stro ming in stand houdt, waarmee storingen van het Alpengebied naar Noord-Duits- land trekken. Zij veroorzaakten in ons land veel bewolking, waaruit in het zuid oosten van het land regen viel. Een uit loper van de depressie verplaatst zich over Zuid-Engeland in oostelijke richting. De wind wordt daardoor zwak en verander lijk. Ook morgen zullen plaatselijk enkele buien tot ontwikkeling komen. De temperatuur zal daarbij niet veel veranderen. WEBRRAPPORTEN Maximum- n minimum VI C «H temperaturen V z 5-S f3 binnen- en buitenland 1> f C 99 Den Helder gen bew. z 12 4 0 Vpenburg mist verand. 14 4 0 NHissingen geh bew. z 13 8 0 Eelde zw. bew. z 14 6 0 De Bilt zw bew. vera. 14 3 03 Twente mist w.st. 15 5 0.1 Eindhoven geh. bew w.st. 15 5 0.1 Z.-Limburg regen zo 16 6 4 Helsinki gen. bew zw 11 8 2 Stockholm onbew. w 10 8 7 )slo zw. bew w.st. 7 4 9 Kopenhagen zvybew. ozo 15 7 0.3 Aberdeen regen nw 6 3 35 Londen onbew. zzo 15 4 0 Amsterdam geh bew. zo 14 5 0.5 Brussel geh. bew zzo 14 5 0.2 Luxemburg regen n 18 7 6 Parijs geh. bew. w.st. 14 8 1 Bordeaux regen zw 14 7 7 Grenoble Nice geh. bew. O 19 15 0.2 Berlijn licht bew zo 20 10 9 2 Frankfort regen vera 20 5 München zw bew zw 16 6 0 Zürich zw bew. nw 20 8 0 Genève licht bew. w.st. 20 9 2 Locarno geh. bew wzw 15 10 73 Wenen Tnnsbruck Belgrado zw bew. zzo 32 18 0 Athene half bew nw 27 20 0 Rome zw bew ozo 26 17 0 Barcelona half bew. w 22 12 2 Madrid half bew w.st. 14 4 0.4 Mailorca onbew. wzw 22 15 0 Lissabon licht bew nnw 15 8 DINSDAG 7 MEI Zon op 4.59 uur; onder 20.15 uur. Maan op 13.27 uur: onder 3.18 uur. MAANSTANDEN Volle maan 12 mei 14.05 uur. '.aatste Kwartier 19 mei 6.44 uur. \*ieu«>e maan 21 mei 8.30 uur. HOOU LAAG WATEK IN IJMIIIDEN MAANDAG 6 MEI Hoor water 9.45 uur en 22.27 uur. Laag witer 4.56 uur en 17.40 uur. DINSDAG 1 MEI Hoog water 11.06 uur en 23.48 uur. Laag water 6.12 uur en 19.09 uur. Het hoog en laag water te Zand voort is 10 tot 15 mm. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 2