Weer een hart overgebracht in ziekenhuis in Houston Tweede transplantatie binnen drie dagen 1 Stedelijke guerrilla de VS op komst" in FIFAX Dubcek vroeg om lening Soeslov China doet scherpe aanval op bij Marx-herdenkin West-Duitsland heeft nu een Marxistische jeugdorganisatie Sovjet-Unie tussen China en Praag Eerste bezoek Fa. B. ENGELENBERG Bomaanslag in Fort Worth Belgische CVP wil af van Collard Houdt de rassenkwestie buiten politiek, zegt Wilson Spaanse regering sluit grens met Gibraltar Plutonium uit Engeland MAANDAG 6 MEI 1968 95 Commissie onamerikaanse activiteit Verstopt? Arabische commando's melden successen OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN „KREUTZBERGER" Verfspuiten Eerste onderhandelaars ]&bfC(9e^r>ir>aa GRASMACHINES en alle TUINGEREEDSCHAPPEN ASBESTBLOEMBAKKEN TUINMEUBELEN Afwachten Duitsland ramm (Vervolg van pagina 1) HOUSTON, TEXAS (AP) Artsen van het episcopale St. Lucaszieken- huis in Houston hebben zondag hun tweede harttransplantatie verricht in minder dan 72 uur. De patiënt heeft de operatiekamer „in uitstekende toestand" verlaten, aldus heeft het ziekenhuis bekendgemaakt. De ingreep duurde slechts 42 minuten. In deze tijd werd het hart van de vijftienjarige William Joseph Brannon overgeplant in het lichaam van de 48 jaar oude verkoper James B. Cobb. De donor was als gevolg van een verkeersongeluk om het leven gekomen. Een woordvoerder verklaarde dat het nieuwe hart van Cobb spontaan begon te kloppen zonder met een elektrische schok op gang te z(jn gebracht. De andere hart transplantatiepatiënt in het ziekenhuis, de 47-jarige Everett Claire Thomas, was zon dagavond in een bevredigende toestand. Zondagmorgen heeft hjj hete thee met ci troen gedronken. Een nier van Brannon is zondagavond overgeplant in het lichaam van de 41-jari- ge William C. Kaiser. De toestand van de 45-jarige F. West, de eerste patiënt die vrijdag in Engeland een andermans hart ontving, was zondag avond volkomen bevredigend, zo meldt onze Londense correspondent. De donor, de 26-jarige Ierse bouwvak arbeider Patrick Ryan, die met het hoofd van grote hoogte op 'n betonnen vloer was gevallen en wiens hersenen op fatale wijze waren beschadigd, heeft waarschijnlijk het leven van drie mensen gered. Zijn nieren zijn namelijk met succes in het lichaam van twee vrouwelijke patiënten overge plant. De leden van de Britse harttransplanta- tieploeg waren tijdens de persconferentie in een opgewekte stemming. Zij droegen speciaal voor deze gelegenheid paars-zij- den dassen met een gouden hartklep als motief. Zij hielden de emblemen van de Ik steun Engeland"-campagne in de hand, daarmee blijkbaar te kennen gevend dat de operatie een daad van patriottisme was. Een dergelijke houding wordt hier echter scherp becritiseerd. FORT WORTH, TEXAS (AP) Zondag avond is in een nachtclub in Fort Worth in Texas een benzinebom naar binnen ge worpen. Zeven of acht mensen zijn om gekomen. Naar verluidt zijn alle slacht offers negers Het blad „Fort Worth Star-Telegram" heeft gemeld dat een klant het restaurant was uitgezet en volgens ooggetuigen later was teruggekomen met een tank benzine, die hij naar binnen wierp. i De eerste foto van Everett Thomas, die het hart van een vijftienjarig meisje heeft ontvangen. De foto werd genomen tijdens het bezoek van zijn echtgenote Helen. ADVERTENTIE ELKE DROGIST HEEFT HET! (Van onze correspondent) BRUSSEL De katholieke CVP heeft op weinig sierlijke wijze laten weten dat zij verder weinig heil ziet in medewer king aan de pogingen van de socialistische formateur Collard tot het vormen van een nieuwe regering. Voorzitter Houben van de CVP heeft namelijk een verklaring afgelegd, waar van hij zei dat zij namens „de eensgezinde CVP" werd gedaan. Hij heeft daarin cri- tiek uitgeoefend op de wijze waarop Col lard de regeringscrisis wil proberen op te lossen. Diens programma", zei hij, „heeft onvoldoende waarborgen, er zijn leemten in en het is onduidelijk. De CVP wenst op die manier niet verder te gaan. De vertragingen hebben al te lang ge duurd". Er scheen voor Collard zaterdagmiddag weinig anders op te zitten dan zijn op dracht aan koning Boudewijn terug te geven. Tot verwondering van velen heeft hij dat niet gedaan. Hij heeft, naar hij zei, telefonische contact met de vorst opgeno men. Er is afgesproken dat pas vanmor gen het bestuur van de BSP bij elkaar zou komen. LONDEN De Britse premier Wilson heeft zondag aangedrongen op samen, werking tussen de partijen om de ras senkwestie in Engeland buiten de politiek te houden. Geen enkele partij kan iets winnen door dit probleem uit te buiten, aldus Wilson. De premier sprak op een bijeenkomst van de Labourpartij in het raadhuis van Birmingham, waar de inmiddels afgezet te minister van het conservatieve scha duwkabinet, Enoch Powell, zijn omstre den rede heeft gehouden. Het was Wil sons eerste grote toespraak sinds de rede van Powell. Dr. King. Het Amerikaanse ministerie van Financiën wil een penning laten slaan ter nagedachtenis van dr. Martin Luther King. (Van onze correspondent) BARCELONA/LONDEN De Spaanse regering heeft offcieel aangekondigd dat vanaf heden de enige grenspost tussen het vasteland en de Britse kolonie Gibraltar is gesloten. Er wordt alleen een uitzonde ring gemaakt voor de zevenduizend Span jaarden, die nog in de Engelse kolonie werken. De sluiting van de grens van Gibraltar door Spanje kwam voor Londen als een onaangename verrassing, hoewel het lang zamerhand gewend is aan dergelijke spel- deprikken. Maar voor Gibraltar betekent dit een ernstige economische slag. Gibral- tars leider, minister Sir Josua Hassan, zal vandaag in Londen besprekingen voeren met de Britse minister voor Gemenebest zaken, George Thomson. Spaanse regering WASHINGTON (Reuter) In de Ver enigde Staten wordt op het ogenblik een tegen de VS gerichte stedelijke guerrilla georganiseerd, die wordt gesteund door communisten en zwarte nationalisten. Tot deze conclusie komt de commissie voor onamerikaanse aktiviteit van het huis van afgevaardigden in een gedetailleerde stu die met als titel „Voorstanders van guer rilla in de Verenigde Staten". In het rapport wordt een artikel aan gehaald van Maxwell Stanford, voorzitter van het „revolutionaire actie-comité" (RAM), dat verschenen is in het officiële blad van de RAM onder de titel „de re volutie zal in de nacht toeslaan en nie mand sparen". ,,De zwarte revolutie zal in de steden gebruik maken van sabotage, waarbij eerst de elektriciteit zal uitvallen en ver volgens het vervoer, en op het platteland in het zuiden zal guerrilla worden toege past", schrijft Stanford volgens de com missie. Volgens het rapport zouden bij de guer rilla in de steden molotov-cocktails, sluip schuttersgeweren, machinegeweren, ver giftigde pijlen en bommen met zuur wor- BEIROET (Reuter) Volgens een woordvoerder van de Arabische comman do-organisatie El Fatah hebben leden van deze groep tijdens een gevecht ten zuiden van de Rode Zee meer dan zeventig Israëliërs gedood of gewond. Aan Arabi sche zijde vielen twaalf doden. De groot ste bijdrage tot vrede in het Midden- Oosten zou worden gevormd door een ak koord tussen de VS en de Sovjet-Unie over een vermindering van de bewape ningswedloop in dat gebied. Dit heeft de Amerikaanse vice-president Hubert Hum phrey zondagavond in Chicago gezegd tijdens een bijeenkomst ter viering van de twintigste verjaardag van de staat Israel. den gebruikt. De voorzitter van de com missie, Edwin Willis, een democraat uit Louisiana, zegt in een voorwoord dat de commissie er bewijzen van heeft dat „agenten van Noord-Vietnam" in Cubaf Amerikanen in de guerrilla-tactiek hebben opgeleid. ADVERTENTIE Doclstraat 39 Haarlem - Tel 13232 De eerste onderhandelaars zijn in Parijs gearriveerd. Het zijn John O'Brien (links) en Richard Moose, die bij hun aankomst op Orly wor den begroet door Serban Vallima- resco, lid van de Amerikaanse am bassade in Parijs. De twee Ameri kanen gaan de conferentie, die op 10 mei moet beginnen, voorbereiden. MOSKOU (Reuter-AFP) De Tsjecho- slowaakse partijleider Dubcek heeft zater dag met Russische leiders gesproken over de mogelijkheid van een Russische lening in harde valuta voor de ontwikkeling van de Tsjechoslowaakse economie en om de nationale munteenheid vrij inwisselbaar te maken. Dit is in betrouwbare kringen in Moskou vernomen. Voorts is van gedachten gewis seld over andere economische en financi ële kwesties en over de binnenlandse situ atie in Tsjechoslowakije. ADVERTENTIE &Tü rali»tb n Ged. Onde Gracht 62 - Haarlem TeL 11269 Bouwes Passage 17 - Zandvoort BRUSSEL (AP). België, Nederland en West-Duitsland hebben in Brussel een contract van 3,1 miljoen dollar onderte kend voor de aankoop van plutonium van Engeland. Het plutonium is bestemd voor een kern reactor die de drie landen gezamenlijk zullen bouwen. MOSKOU (Reuter). In Moskou is zondag een massabijeenkomst gehouden ter nagedachtenis van Karl Marx, die honderdvijftig jaar geleden werd gebo ren. Michail Soeslov, vooraanstaand par tij-ideoloog en lid van het politieke bu reau van de partij, deed in zijn openings rede een nieuwe aanval op de Chinese partijvoorzitter Mao Tse-toeng, die hij ervan beschuldigde het marxisme te ver draaien. Het is de plicht van het wereldcom munisme de marxistische theorie met ge meenschappelijke inspanning te verdedi gen, aldus Soeslov. Waarnemers menen dat Soeslov, die tevens voorzitter is van de commissie die de communistische we reldconferentie in Moskou moet voorbe reiden, erop uit is met het oog op deze conferentie het verschil van mening met China te versterken. De Westduitse minister van Buitenland- (Door Jean Raffaelli) MOSKOU Het was de eerste mei, omstreeks kwart over tien. Maar schalk Andre Gretsjko, een grote hoekige man met het voorkomen van een geleerde, stapte op het Rode Plein uit de grijze „Zil" waarin hij de strijdkrachten had geïnspecteerd, die achtduizend man sterk op de plei nen rond het Kremlin stonden opgesteld. En even later daverden vanaf de tribune op het mausoleum zijn volzinnen: „Het imperialisme", riep de Sovjet-minister van Defensie, „vergroot zijn ideologische afwijking ten opzichte van de socialistische staten". Een driewerf hoera klonk over het Rode Plein, dat vanuit de hoogte werd overzien door de „Heilige familie" reusachtige portretten van Karl Marx, Engels en Lenin. Drie uur later echter presenteerde de Russische televisie een duidelijk voorbeeld van ideologische afwijking dat de gemoederen veel meer bezig houdt in het Kremlin, omdat het zich voordoet in Oost-Europa: de viering van de eerste mei in Praag, de hoofd stad van Tsjechoslowakije. De tv had, haar reportage van het „Défilé der Moskouse arbeiders" onderbrekend, beelden laten zien van soortgelijke ac tiviteiten in Sofia, Warschau en Oost- Berlijn. Toen Praag aan de orde was, kwam de Russische televisie met een voor de hand liggend commentaar. Midden in een menigte schudde partij leider Dubcek handen en zette hand tekeningen. De Russische ondertiteling verklaarde: „Hij vertegenwoordigt de partij, de macht die in Tsjechoslowa kije de leidende rol behoudt. Een Tsjechoslowakije dat zijn bondgenoot schap met de Sovjet-Unie beschermt als zijn oogappel". Hoe staat het, in alle ernst, met de betrekkingen tussen Moskou en Praag? Vier maanden na het aan de macht komen van het nieuwe team in Tsje choslowakije zou men de indruk kun nen krijgen dat Moskou het zijn gang laat gaan en afwacht hoe de toestand zich zal ontwikkelen (of niet ontwik kelen) maar misschien nog nooit heeft het Kremlin de gebeurtenissen in Oost-Europa met zo grote waakzaam heid en gespannen spieren gevolgd Van begin januari tot eind maart zijn de ontwikkelingen elkaar snel ge volgd en krachten om die gang van zaken af te remmen heeft het Kremlin ter plaatse niet beschikbaar behad. De „topconferentie" van Dresden mar keerde een etappe: daar bleek dat de ontwikkelingen in Tsjechoslowakije een probleem waren geworden. „Waar gaan jullie naar toe", heeft Breznjef, de Russische partijleider, namens Oost-Europa aan Dubcek gevraagd. Deze heeft op zijn beurt „verzekerin gen" gegeven. Er zat niet anders op dan naar huis terug te keren en af te wachten. Het afgelopen weekeinde is Dubcek nu even in Moskou geweest maar ove rigens wordt daar inderdaad afge wacht, met instemming van het cen trale comité, enkele weken geleden in plenaire zitting bijeengeroepen. Af wachten, maar ook voorzien wat er verder gaat gebeuren. Vooral wat dat punt de toekomst betreft, is het moeilijk de opvattingen van Moskou te doorgronden. Wie afgaat op uitla tingen die Moskovieten privé geven, krijgt de indruk dat naar de mening der sovjets het „Point of no return" nog niet is gepasseerd. Er valt een groot wantrouwen te bespeuren in de intellectuelen van Tsjechoslowakije (evenals in de Poolse en de Russische trouwens), maar er blijft een vertrou wen bestaan in Alexander Dubcek en diens team. Net als in het Roemeense geval ge looft men in de Sovjet-Unie dat de sensatie in Tsjechoslowakije aanlei ding kan zijn tot vlammende verkla ringen, maar dat het gevoel voor de realiteit weer de overhand zal krijgen Want ondanks grote, vermetele (en ook riskante) hulp uit het Westen, blijft Tsjechoslowakije voor zijn ont wikkeling natuurlijk afhankelijk van de Sovjet-Unie, in ieder geval voor zijn directe economische toekomst. Resteert echter de kernvraag, de grote onbekende: wat zal Moskou doen als Praag op een goede dag „te ver" gaat en de veiligheid "an de Sovjet- Unie zelf in gevaar brengend de dijken die Oost-Europa tegen het Wes ten beschermen wil gaan afbreken? Het is een vraag, waarop nu geen antwoord kan worden gegeven, want ze is nog zuiver academisch. Al ver ontrust door de ontwikkelingen in Tsjechoslowakije en in minder mate in Polen, lijken de Russische leiders echter niet in een stemming om toe op te laten dat het ijzeren gordijn zekere dag zover oostwaarts wordt verlegd dat het langs de grenzen van de Oekraïne komt te hangen. En één ding is verder zonder meer duidelijk: al veranderen Oosteuropese landen hun houding jegens de Westduitse Bondsrepubliek, nooit zal de Sovjet- Unie accepteren dat een wijziging van de toestand in Oost-Europa de her eniging van Duitsland, zoals Bonn die wenst, een stap dichterbij brengt. De algemene indruk is dus: een „wait and see" wat betreft Tsjechoslowakije, maar duidelijkheid genoeg voor even tuele extremisten. Zonder twijfel zijn we overigens zo ver nog niet. Decennia van nauwe sa menwerking, een gezamenlijke leer, een geïntegreerde economie en de NPD zullen ongetwijfeld remmend werken in Praag en elders. De Sovjet- Unie zelf heeft de verouderde stali nistische reacties laten varen en schijnt te willen helpen zoeken naar een nieuw „post-Kroesjtsjevistisch" evenwicht. Een recente aanwijzing daarvoor is de geest die-heerste op de laatste conferentie van Boedapest, waar werd besloten om in november een grote conferentie 'an communis tische partijen te houden. En wie op de tv, bij het vertrek van de Russi sche delegatie naar Boedapest, het goedige gezicht heeft gezien van d voorzichtige Boris Ponomaref en niet het doctrinaire van de voornaamste ideoloog Michael Soeslof, zal wellicht hebben gedacht: alweer vooruitgang. Misschien schuilt daar een oplossing en voor de Sovjet-Unie een uitweg u t de Oosteuropese problemen: tussen China en Praag de koortsaanvallen overwinnend en er gebruik van ma kend de beweging veranderen en moderniseren. se Zaken, Brandt, heeft hulde gebracht aan Karl Marx, toen hij in Trier in het huis waar Marx op 5 mei 1818 150 jaar geleden werd geboren, een ten toonstelling van historische documenten opende. Minister Brandt zei dat veel van de theorieën van de schrijver van „Das KapitaT' is achterhaald, maar dat zijn grote waarde ligt in de stimulans die hij aan het economische en sociale denken heeft gegeven. De plechtigheid werd bijgewoond door mensen uit twinti glanden Oostduitse his torici hadden een uitnodiging afgeslagen. Onder de aanwezigen bevond zich ook Karl-Jürgen Longuet uit Parijs, een ach terkleinzoon van Marx. In Essen is de eerste marxistische jeugdorganisatie in West-Duitsland opge richt. De „Socialistische Duitse Arbeiders jeugd" (SDAJ) is blijkens uitspraken tij dens de oprichtingsvergadering gebaseerd op de ideeën van Marx, Engels en Lenin. De SDAJ deed een beroep op „alle jonge arbeiders, employés, scholieren en studen ten te strijden voor het recht van mede zeggenschap in de bedrijven, de scholen, de universiteiten en de maatschapij." Stanislau-proces. Het langste proces in de Westduitse geschiedenis is geëindigd met de veroordeling van twaalf voor malige politiemannen van de nazi'- Sicherheitsdienst wegens hun aandeel in de moord op honderdtwintigduizend Gallische joden in Stanislau. Het pro ces heeft 24 maanden geduurd. Drie verdachten werden vrijgesproken, één verdachte werd schuldig bevonden maar verder niet gestraft. De drie hoofddaders kregen levenslang. Bisschop. De Zuidafrikaanse regering heeft de Anglicaanse bisschop van Da- maraland in Zuidwest-Afrika de terug keer naar zijn bisdom ontzegd, nadat hij vorig jaar juli een conferentie van geestelijken in Engeland had bijge woond. Een reden voor het besluit is niet gegeven. Studentenstaking. De nationale unie van Franse studenten (UNEF) heeft opge roepen tot een algemene studentensta king in geheel Frankrijk, die vandaag moet beginnen. Deze actie zal worden voortgezet totdat alle aangehouden stu denten zijn vrijgelaten. Tsjechisch beroep. Drie vooraanstaande Tsjechoslowaakse schrijvers hebben za terdag een beroep op de Poolse leiders gedaan, hun „scha delijke anti-semiti- sche acties" te staken en de studenten in hun land meer vrijheid te laten om uiting te geven aan hun ontevreden heid. Het appel is afkomstig van Pavel Kohout, Jan Prochazka en Arnold Lus ting.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3