DODENHERDENKING IN DE IJMOND VERENIGINGSNIEUWS UIT DE IJMOND KATAKI" Boeiende opvoering van Amerikaans oorlogsspel Jongeren discussieerden over pacifisme en militarisme Edelsmid J. A. Jacobs Na aanrijding overleden ruifter overleden 7flW IA/ET O ET U1? Lu li wVCnLil IJmuidense vrouw verongelukt Man poogde taxi te stelen Burgemeester van Neuwied opent bankgebouw Prijzen voor fotografen ADO'dubhuis 11 mei open Herdenkingsdienst druk bezocht Protestanten Bond MAANDAG 6 MEI 1968 5 T elsen-IJmuiden 59 IfcÉÉ Kort nieuws Gouden jubileum Sport in het kort ZON FILTEREN? RH SUNWAY Een produkt Woninginrichtingen (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN De 25-jarige mevrouw E. Assenbroek-Verhoef uit IJmuiden is in de nacht van zaterdag op zondag bij een ongeluk op de rijksweg tussen Arn hem en Utrecht ter hoogte van Bunnik om het leven gekomen. Haar echtgenoot kreeg rugletsel. Haar 40-jarige zwager uit Rotterdam, die de auto bestuurde, heeft inwendig letsel. De echtgenote van de Rotterdam mer werd ernstig aan het hoofd gewond. De beide vrouwen zaten achter in de auto. De auto slipte op het hieuw geasfalteer de deel van de weg en schoot achteruit onder een langs de weg geparkeerde schaftwagen. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. In de afgelopen nacht heeft een 32-jarige bedieningsman gepro beerd een taxi te stelen van Taxi 3000 aan de Breestraat. Hij heeft er echter slechts tien meter mee gereden, hevig slingerend met als gevolg, dat hij op zijn weg een boompje ontmoette, dat door hem niet meer kon worden ontweken. De boom werd geveld, de auto ernstig be schadigd. De man sprong uit de auto en rende weg, achterna gezeten door enige taxichauffeurs, die hem in de Graaf Jansstraat grepen. Hij werd overgeleverd aan de politie, welke vaststelde, dat de man alcoholhoudende drank had genut tigd en hem heeft ingesloten. De plechtigheid rond de vijver op de begraafplaats van Driehuis-Wester- véld. (Van een verslaggever) BEVERWIJK. Het nieuwe hoofdkan toor van de Coöperatieve Raiffeisenbank, dat gevestigd wordt in het pand Zeestraat 29, wordt maandag 13 mei officieel ge opend door burgemeester L. Schön uit Neuwied. Aan deze opening gaat om half drie een bijeenkomst in de tuinzaal van huize „Terpsichoré" aan de Zeestraat vooraf. (Van een correspondent) BEVERWIJK. Bij de wisselprijswed- strijden, welke door de Beverwijkse Amateurfotografenvereniging als afslui ting van een goed seizoen zijn gehouden, is in de beginnersklasse de heer J. v. d. Bergh als winnaar aangewezen. In de A-klasse kreeg de heer B. Kraayeveld de prijs in successie. In de meesterklasse werd de heer L. Meys winnaar met een sublieme in silhouet opgenomen foto. De Zandvoortse jury wardeerde deze foto met de cijfers 8, 9, 9. MAANDAG 6 MEI Stadhuis, Plein '45, IJmuiden, 19 tot 20 u.: Spreekuur Protestant-Christelijke gemeenteraadsfractie. Partij Radicalen, 20 u.: Politieke voor lichtingsavond in r.-k. lagere school aan de Eenhoornstraat, IJmuiden-Duinwijk. Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen, IJmuiden, Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming, bibliotheek en in lichtingscentrum, geopend iedere maan dagavond van 19.30 tot 21.45 u. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 19 tot 21.30 uur; filiaal Sant poort, „Spaarnberg", Wüstelaan (ook voor r.-k. bibliotheek): 19 tot 21.30 uur. R.-k. Openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden: 19 tot 21 uur; filiaal Velsen-Noord, Banjaertstraat: 19 tot 21 uur; Uitleenpost, IJmuiden-West, parochiezaal onder Petruskerk, Venus- «traat 1: 19 tot 21 uur. DINSDAG 7 MEI Party Radicalen, 20 u.: Vergadering kerngroep in Hotel Royal, Kennemerlaan, IJmuiden. Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden-Oost, is te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 u. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945, IJmuiden: 10 tot 12.30 en 14.30 tot 17.30 uur; filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord: 14.30 tot i7.30 u. en 19 tot 21.30 uur. R.-k. Openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden: 10 tot 12 en 14.30 tot 17.30 uur. Federatie Bejaardenzorg, sociaal advies voor bejaarden; spreekuur voor IJmuiden e.o.: 9 tot 10 uur in het gebouw Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen 22 in IJmui den, benedenzaal 3, tel. 02550-15010; Vel- sen-N., 11-12 uur in de gemeentelijke ver gaderzaal in de Smidt van Gelderstraat 5 ln Velsen-Noord, telef. 02510-25550; Sant poort: 15 tot 16 uur in het gebouw Cusa Hoofdstraat 117, Santpoort, tel 02560-8014. Verder volgens afspraak, secretariaat: Hoofdstraat 117, Santpoort, tel. 02560-8014. Stichting huishoudelijke en gezinsvoor lichting. Spreekuur leidster van 9.30 tot 12 u. in de Willebrordstraat 102, IJmui den. (Van een onzer verslaggevers) IJMOND Terwijl de muziek van de R.-k. Harmonie „Soli Deo Gloria" over de vijver op de begraafplaats van Wester- veld in Driehuis klonk, schaarden de hon derden belangstellenden voor de doden herdenking zich rond deze vijver en het daar staande oorlogsmonument. Leden van het Rode Kruis hadden de wacht bij het gendenkteken betrokken. De korte en sobere plechtigheid werd opgeluisterd door een koor, samengesteld uit de verschillen de Velsense koren onder leiding van de heer J. Huizinga. Na de twee minuten stilte, zongen alle aanwezigen, onder wie burgemeester mr. J. C. Bührmann en zijn echtgenote, het eerste en zesde couplet van het Wilhelmus. De plechtigheid is besloten met een défilé langs het monument, waar bij onder meer de nabestaanden van de slachtoffers bloemen bij het gedenkteken legden. In Velsen-Noord werden namens de di recties van Bronswerk-Fijenoord-Chemie bouw, Hoogovens en Van Gelder Zonen kransen gelegd op de plaatsen, waar door deze bedrijven met bronzen gedenkplaten de in de oorlog gevallen personeelsleden worden herdacht. Voorts werd in buurt huis „De Loods", in plaats van de traditi onele dansavond een filmvoorstelling ge geven, met de vertoning van „De slag om Napels". Hierbij werd door de heer H. Smies voor de jongeren de betekenis van de vierde mei nog eens uiteengezet. De stille tocht in Beverwijk langs het bevrijdingsmonument naar de begraaf plaats „Duinrust" werd voorafgegaan door een bijeenkomst in het Kennemer theater. Hier werd gedeclameerd door mejuffrouw A. Groot, met medewerking van het katholiek kerkkoor „Sint Agatha" Door ds. R. J. van 't Lindenhout werd in een toespraak onder meer opgemerkt dat het verzet in de huidige tijd niet meer is weg te denken en levende actua liteit is geworden. Door burgemeester J. G. S. Bruinsma werd namens het ge meentebestuur van Beverwijk een krans aangeboden. Ditzelfde geschiedde op de begraafplaats in Heemskerk door burge meester H. Nielen, op de graven van de in de oorlog gesneuvelde Engelse piloten. De kranslegging bij het monument in het Westerhoutpark. :::-V 'w: (Van een onzer medewerkers) WIJK AAN ZEE. In de Nederlands Hervormde kerk in Wijk aan Zee had zaterdag- en zondagavond een opvoering plaats van „Kataki" (De Vijand), een toneelspel in zes taferelen van Shimon Wincelberg, in de vertaling van Jacques Davidson, die bij deze opvoeringen ook de rol van de Japanner Kimura voor zijn rekening nam. „Kataki" speelt tegen het einde van de tweede wereldoorlog op een eilandje in de Stille Oceaan, waar een Amerikaans parachutist, tijdens een bombardement uit zijn vliegtuig gedropt, een Japanner ontmoet, die hem bij zijn ontwaken met een reusachtig mes bedreigt. Bij nadere kennismaking blijkt dat de Jap in het zelfde schuitje zit als de Yank; geheel geïsoleerd op dit kleine eilandje zullen zij twee vijanden elkaar moeten verdragen. Langzamerhand maakt bij ieder van hen de achterdocht plaats voor vertrouwen en trachten zij, voor zover de taalmoeilijkheden dit toelaten, elkaar iets meer te vertellen over thuis, verloofde en vrouw en kinderen. Naarmate de ken nismaking vordert, begint er tussen deze eenzame mensen een warme vriendschap te groeien, die de oorlogsgeschillen ge heel in het niets doet verzinken. Het gedwongen verblijf op het eiland vindt echter een einde wanneer Ameri kaanse vliegtuigen het eiland naderen. Alvin, de Amerikaan, wordt bijna hyste risch van opwinding en blijdschap over zijn mogelijke redding; voor Kimura be tekent de komst van de Amerikanen slechts één ding: „Harikiri", hij pleegt zelfmoord. De auteur, die in 1964 de schrijvers- prijs voor dit stuk ontving in verband met de televisiebewerking die hij ervoor maakte, heeft in dit stuk een boeiend relaas gegeven over twee mensen, die door de omstandigheden worden gedwon gen elkaar als vijanden fegemoet te treden. De beide amateurtoneelspelers, die dit stuk onder regie van Leo Boeree opvoer den, verdienen met hun regisseur alle lof voor hun schitterende prestatie. Leo Boeree had voor een gedegen mise en scène gezorgd, die de handeling op doel treffende wijze ondersteunde. Rinus Smit vertolkte de Amerikaan op gevoelige en sympatieke wijze en wist zijn creatie tot aan het eind toe goed overeind te houden. Zijn tegenspeler, Jacques Davidson, wist aan deze rol het ondoorgrondelijke te ge ven, dat voor een Japanner zo ken merkend is. Dan weer fel en geladen, en dan weer volkomen ontwapenend gaf hij deze goedwillende Japanse soldaat gestal te, waarbij vooral zijn prachtig uitge werkte „stil 'spel" grote indruk maakte. Het decor van Hans Eldering, dat uit fraai geschilderde rechthoekige zetstuk ken bestond, werkte bijzonder suggestief en doelmatig. De aanwezigen geheel in de ban van deze voortreffelijke uitvoe ring, brachten aan het eind van de avond zwijgend hulde aan de spelers, een eer betoon dat meer indruk maakte dan wel licht het applaus van een duizendkoppi ge menigte kan doen. KARATE. Frankrijk heeft de Europese titel karate voor landenteams veroverd. In het Coubertinstadion versloegen de Fransen in de finale Begië met 4-1. RUBBY. Het bestuur van de interna tionale rugbyfederatie heeft besloten een toernooi om de Europese beker voor landskampioenen in te stellen. Senegal is als nieuw lid toegelaten. (Van een verslaggever) HEEMSKERK. Het nieuwe clubhuis van de r.-k. voetbalvereniging ADO 1920 wordt zaterdagmiddag 11 mei op het sportpark „De Vlotter" met enig feestelijk vertoon in gebruik genomen. Dit nieuwe clubhuis is tot stand gekomen door de inspanning van een groot aantal ADO leden en -supporters en dank zij de fi nanciële steun en medewerking van offi ciële instanties bedrijven en particulie ren. De feestelijke bijeenkomst, welke in een ongedwongen sfeer wordt gehouden, duurt van 16 tot 17.30 uur. (Van een onzer medewerkers) IJMUIDEN. Het bestuur van de jon- gerensociëteit „Idee 67" heeft in de nog niet zo lange tijd van haar bestaan reeds meermalen blijk gegeven tot interessante initiatieven te kunnen komen. De geregel de bezoeker van de sociëteit herinnert zich wellicht de discussieavonden met de schrijvers Simon Vinkenoog en Rinus Ferdinandusse. Zaterdagavond vulde het gebouw in de Snelliusstraat zich weder om met een groot aantal jongeren. Men was gekomen om te discussiëren over het onderwerp „Oorlog of Vrede", met als ondertitel „pacifisme en-of militarisme", zonder twijfel een toepasselijk onderwerp voor de herdenkingsavond. Vanzelfspre kend werd deze discussieavond ditmaal niet besloten met het optreden van een beatbandje, hetgeen de jeugd en ook verscheidene ouderen er echter niet van heeft weerhouden op deze avond acte de présence te geven. De leiding van de discussie berustte bij een viertal forumleden, dat onder voor zitterschap stond van de heer P. Treu- mann, federatief bestuurslid van de PvdA, voormalig voorzitter van de ASVA. De overige drie, die deel uitmaakten van het onder de schijnwerpers geplaatste gezel schap, waren de P.S.P.-kamerleden Boe tes en Van der Spek, en dominee Nijen- huis, P.v.d.A.-sympathisant en Hervormd predikant. Het vijfde forumlid dat door het bestuur van Idee 67 was uitgenodigd, was majoor Van Soest, die als een dolende militair tussen de pacifisten had moeten plaatsnemen. De majoor werd ziek en kon niet komen. De bestuursleden van Idee 67 vernamen dit echter op het laatste moment en het is hun niet gelukt deze lege zij het weinig benijdenswaardige plaats aan de forumtafel te laten be zetten, de groene stoel bleef leeg en diende slechts als extra-armleuning voor de daarnaast gezeten predikant. De aanwezigen, die na lezing van het programma, op deze avond wel wat vuurwerk" hadden verwacht, kwamen wel bedrogen uit, in elk geval in het ge deelte voor de pauze. Het plotselinge weg blijven van de majoor scheen de zaak te hebben geblust. De beide P.S.P.-Kamer leden stelden nog eens vast dat elke nood zaak van een leger ontbreekt. De zaal, die voor het overgrote deel was gevuld met P.S.P.-sympathisanten, was het hiermee wel eens, op een enkeling na die het aan durfde tegen deze mening zij het wat schuchter zijn weerwoord te plaatsen. Dominee Nijenhuis sprak zich uit voor een linkse concentratie een uitspraak dié door ons ook reeds werd vernomen bij de gezamenlijke 1 mei-viering van de P.v.d.A. en de P.S.P. Hij vond bij de heer Van der Spek echter nog niet de weer klank, die hij gewenst zou kunnen heb ben. Ter verduidelijking van de vraag of de predikant onder christelijke politiek de politiek van de hudige confessionele partijen verstond een vraag van achter uit de zaal sprak ds. Nijenhuis de wens uit dat de christelijke politiek op linkse leest geschoeid zou worden. Ook deze avond werd de ontwikkelings hulp wederom bij de kop genomen en sprak het forum zich eenstemmig uit voor een realisering van een doelmatige hulp voor de derde wereld (de ontwikkelings landen). Vanuit de zaal werd voorts nog een aanmerking gemaakt op het socialis me, zoals dit bedreven wordt in de landen ten oosten van het ijzeren gordijn. De heer Van der Spek vroeg de vragenstel ler dit socialisme, dat men tracht waar te maken door middel van de dictatuur, niet op één lijn te stellen met het socialisme van ons land, dat men langs democra tische weg tracht te bereiken. Al was het eigenlijke onderwerp wel iets naar de achtergrond gedrongen, toch mag worden gesteld dat deze discussie avond alleszins boeide en zowel P.S.P.- als P.v.d.A.-aanhangers op het punt van de vredelievendheid weer 'n stapje dichter bijeengebracht. De voorzitter van Idee 67, de heer J. de Vries, verraste de forumle den aan het eind van de avond met een boekenbon, waarbij hij hun vertelde eerst van plan te zijn geweest het boek „Oorlog en Vrede" van Tolstoi aan hen te schen ken. „Maar misschien hebt u het al gele zen!", voegde hij eraan toe. (Van onze correspondente) BLOEMENDAAL. In de kerk van de afdeling Bloemendaal van de Nederlandse Protestanten Bond aan de Potgieterweg in Bloemendaal is zondagmiddag een her denkingsdienst gehouden ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de afdeling Voor de dienst bestond vrij veel belang stelling. Nadat de voorzitter van het afdelings bestuur, de heer A. Sissingh een kort dankwoord had gesproken voor de belang stelling die gedurende de jubileumviering is betoond en voor de giften die werden ontvangen bracht ds. J. Zuurdeeg de ge lukwensen van het hoofdbestuur van de N.P.B. over. De dominee zei ondermeer, dat men in de toekomst zal moeten gaan zoeken naar nieuwe vormen van kerkelijk leven, ook wat de kerkgang betreft, die dan misschien niet meer op zondagmor gen zal worden gehouden. De voorganger van de N.P.B. Bloemen daal, ds. B. van Ginkel, gaf een duidelijk beeld van de doelstelling van de Neder landse Protestanten Bond: te komen tot verantwoord leven. De predikant deed dit aan de hand van drie figuren: de hoofdfiguren uit „Het Proces" van Kafka en uit „De Pest" van Albert Camus. In beide boeken gaat het ook om het thema „verantwoord leven". De dominee haalde op de derde plaats Christus aan, die zijn hele leven ver antwoord heeft geleefd. (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM De 73-jarige heer H. van Asperen uit Haarlem, die donderdagmid dag in de Rutherfordstraat door een vrachtwagen werd aangereden, is zondag morgen in het Diaconessenhuis overleden. De bejaarde man wandelde op het trot toir, toen hij door de achteruit uit een inrit komende vrachtwagen, bestuurd door een 35-jarige Haarlemmer, werd aangereden, Met een beenbreuk werd hij in het zieken huis opgenomen. De Haarlemse politie vraagt ooggetuigen van het ongeluk zich met haar in verbin ding te stellen. Op het stoffelijke overschot wordt sectie verricht, omdat men de doodsoorzaak nog niet heeft kunnen vaststellen. SCHERMEN. De Russische equipe CSK Moskou heeft in Boedapest de Europese beker op sabel voor landskampioenen ge wonnen. In de eindronde versloeg CSK Moskou Honved Boedapest met 10-6 en Vasas Boedapest met 9-7. ROLHOCKEY. Portugal won zaterdag avond in Oporto het wereldkampioen schap rolhockey door Spanje in de beslis sende wedstrijd met 2-1 te verslaan. ADVERTENTIE sgp distinctie IBHWMi sfeeren neem meteen de beste SUNWAY kwaliteit van Europa's grootste jaloeiieenfabrlek wwv>:v:\ a->:w: van Europa's grootste jalouzieënfabriek vlugge levering gratis plaatsing 5 jaren garantie intermeubei (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM Hedenmorgen is in Breda de Haarlemse edelsmid de heer J. A. Jacobs op 83-jarige leeftijd ten ge volge van een hartaanval overleden. De nestor der edelsmeden, zoals de Haarlem se kunstenaar wel genoemd werd, was van 1901 tot 1908 in het bedrijfsleven werkzaam in welke periode hij de zilve ren medaille van het ministerie van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen kreeg. In september van 1908 kreeg hij een aanstelling als leraar aan de vakte- kenschool „Patrimonium" in Amsterdam. Hij werd vervolgens benoemd tot leraar aan de kunstnijverheidsschool „Quelli- Toen er in 1924 een fusie met de kunst ambachtschool en de dagtekenschool voor meisjes plaatshad, nam de heer Jacobs aan het instituut voor kunstnijverheids onderwijs de leiding op zich van een grote groep jongelui, die tot edelsimd wensten opgeleid te worden. Vele nu bekende edelsmeden hebben hun vorming van de heer Jacobs ontvan gen. In 1937 verwierf hij op de wereld tentoonstelling persoonlijk de „Grand Prix" Na ruim veertig jaar diensten te heb ben bewezen aan het kunstonderwijs en de positie van de edelsmid, werd de heer Jacobs op 31 augustus 1949 wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd eervol ontslagen aan het instituut voor kunstnijverheidsonderwijs in Am sterdam. Hij bleef echter een belangrijke plaats als ontwerper innemen. Ter gelegenheid van zijn tachtigste verjaardag wijdden zijn oud-leerlingen in museum Fodor een tentoonstelling aan het werk van hun meester.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 5