nieuw! MM r fsSStïk DE STERRENHEMEL IN MEI POLLE, PELLI EN PINGO ngestipt Ons vervolgverhaal de vijf populieren Algemene Bank Nederland Maatregelen tegen „witte" jenever te verwachten Chamotte Unie verwierf de NV Basref PANDA EN DE HOBBELDONKER 0 DINSDAG 7 MEI 19 68 11 Voor een volmaakte vakantie 2.5°°'' Komt u geld te kort voor een volmaakte vakantie? Dan is dit de splinternieuwe oplossing: u leent bijvoorbeeld 1.000,— van de Algemene Bank Nederland - u geniet van uw vakantie en u betaalt terug in twaalf maandelijkse termijn van 89,—. 't Kan ook in zes of negen maanden, als u daaraan de voorkeur geeft. Vraag inlichtingen over de nieuwe Vakantielening bij een van onze vele kantoren óf bij uw reisbureau. U bent welkom bij de POOLSTER >p o: wat óemw/ó! EEN ievendvlot; Kees Stip Kerkelijk nieuws s|fJ?rirJ - 6eIÖoNl LEt/EN1^, «■LA 1151. ADVERTENTIE iliii Ee«i «vfvolgverfceaJ door UruMa Curttst 56) slaappillen in capsulevorm. Ze leken wel wat op die waarmee ze Chloe had geprobeerd te doden, maar dit maal nam ze de voorzorg de poeder even te proeven. Het was beslist geen lekkere smaak, maar toen ze er een klein beetje poedersuiker aan had toegevoegd, was de bittere medicijn- smaak er wel af. Het werd twint'g over vijven toen half aes, toen kwart voor zes. Alsof ze er zeker van was dat Harriet elk ogenblik zou komen, keek ze nog eens voor het laatst naar haar toebereidselen in de keuken en ging toen met een glas whisky 'n de hand naar haar badkamer om zich wat te wassen en haar gezicht te poederen. Het ontsnapte helemaal aan haar aandacht dat ze een slordige tweed rok droeg, een oude blouse met een vlek erop, een zwart vest met een gat in de ene elleboog, hoewel ze anders haar gasten altijd placht te ontvangen in een stemmig zwart zij den japon met haar broche-horloge en misschien een snoertje parels aan maar toen ze haar gezicht in de spiegel zag, schrok ze opeens hevig. De spieren bij haar ogen bewogen zich regelmatig en ze zag er goorgeel uit. Ze had gedacht dat haar oog weer gekalmeerd was en had nota bene niet eens gemerkt dat het al die tijd die trekkende bewegingen maakte Mrs. Marrable roffelde met haar beide vuisten op de wasbak vóór zij zichzelf weer beheerste. Kalm aan, voorzichtig, het was nu bijna over. Een paar slokjes whisky, een hete doek over haar oog, een beeldje poe der, en dan zou ze in staat zijn Har riet voor het laatste beslissende on derhoud te woord te staan. A 1 s ze tenminste kwam. Ze had het nog maar amper ge dacht of daar ging de bel. Mrs. Mar rable stond haar hart niet toe van vreugde op te springen vóór ze de deur had geopend en ze Harriet en James zag staan die haar met een vriendelijke glimlach aankeken. James, zei Harriet toen het ze ven uur was: Drink je chocolade op, we moe ten gaan. Mrs. Marrable sprong onmiddellijk overeind. O, maar u gaat nu toch nog niet, het is nog vroeg. Ze nam het antieke glas van Harriet op en stak haar hand uit. Mag ik jouw kop even hebben, James? James, die manmoedig zijn warme chocolade naar binnen zat te werken, dronk de rest ervan zo vastberaden op dat Harriet maar met moeite een lachje kon onderdrukken. Het was kennelijk niet veel lekkerder ge weest dan haar eigen cocktail. Ze zei snel: Maar een héél klein beetje voor ons, alstublief het is werke lijk al erg laat, en toen mrs. Mar rable de kamer had verlaten, ont moette ze James' smekende blik die ze beantwoordde met een waarschu wend knikje van haar hoofd. Het was inderdaad moeilijk deze mrs. Marrable ook maar in verband te brengen met de harde energieke vrouw, die Harriet voor het eerst had gezien, terwijl ze over de weg mar cheerde. Het was niet alleen haar uiterlijke verschijning die om de een of andere reden iets afstotends had de slordige veeg poeder op de trekkende, gele huid onder haar ene oog, de niet te beschrijven blik waar uit bleek dat ze met haar gedachten afwezig was ze leek op iemand die uit een nachtmerrie was ontwaakt en nu gretig en dankbaar over koetjes en kalfjes praatte. De droge, heers zuchtige stem had plaatsgemaakt voor een onnozele babbelstem. Ze was blijkbaar veel meer gesteld ge weest op mrs. Dimmock dan iemand wist en ze moest zielig eenzaam zijn nu; haar starende blik hechtte zich hongerig aan Harriets gezicht. Har- riet voelde zich wat verlegen en een beetje ongerust door de overdreven aandacht; als het iemand anders zou zijn geweest dan mrs. Marrable zou ze hebben gedacht dat het mens een beetje tipsy was. Maar schrik en verdriet hadden dikwijls onvoorziene gevolgen en on gerustheid trouwens ook, begon Har riet te merken. Ze kon haar geeuwen nauwelijks meer onderdrukken, het waren niet die kleine aanvechtingen om te gapen als je je verveelde, maar diepe niet te onderdrukken geeuwen die blijkbaar ook James aanstaken. Ze dacht dat ze wel een vrolijk stel moesten lijken zo, toen mrs. Marrable met een blaadje binnenkwam, waar op, o schrik, de glazen en James' kop boordevol waren. Het antieke wijnglas van Harriet was evenals het vorige boordevol met van alles en nog wat, en even als het vorige had het een walgelij ke, onaangename smaak. Zou mrs. Marrable misschien een tikje bedor ven grapefruitsap gebruikt hebben, of in plaats van marasquin mis schien een aftreksel van kruidnage len? Ze nam beleefd nog een slokje, doofde haar sigaret uit en wierp James een waarschuwende blik toe. We hebben het erg plezierig ge vonden, mrs. Marrable, maar we moeten nu heus gaan. Ik ben bang dat we u van uw diner afhouden. Helemaal niet, zei mrs. Marra ble, terwijl ze strak naar haar keek. Daar heb ik alle tijd voor. Maar James niet, zei Harriet, terwijl ze glimlachte en vastberaden eraan toevoegde: Het is al heel gauw bedtijd voor hem. (Wordt vervolgd) (Van onze correspondent) DEN HAAG. De minister van eco nomische zaken zal binnenkort maatrege len bekendmaken, die de slijters moeten beschermen tegen de felle concurrentie van de „witte jenever"-handelaren. Aan genomen wordt, dat de minister een mi nimumprijs zal vaststellen, waar beneden de jenever niet mag worden verkocht. Staatssecretaris Van Son van economi sche zaken heeft reeds eerder gezegd „volledig begrip" te hebben voor de moei lijkheden van de slijters. Daaruit zijn on derhandelingen tussen het ministerie en de slijters voortgevloeid, die thans heb ben geresulteerd in een advies aan de mi nister. Verwacht wordt, dat minister De Block binnenkort zijn beslissing bekend zal maken. GELDERMALSEN. Produktie en af zet van Chamotte Unie N.V. hebben zich in 1967, blijkens het verslag op hetzelfde niveau bewogen als in 1966. De export is zeer belangrijk toegenomen. De post bedrijfsrekeningen verbeterde van 10,4 min tot 11,2 min. Na aftrek van exploi tatiekosten incl. belastingen ad. 10,4 (vj. 9,5 min.) en na afschrijvingen en pen sioenvoorziening. resteert een saldo winst van ƒ761.951 (v.j. ƒ465.857). Voorgesteld wordt negen percent dividend (v.j. acht). Voor het gehele bedrijf is de gang van zaken in de eerste maanden van 1968 niet onbevredigend. In januari 1968 heeft de directie Basref n.v. in haar geheel in bezit gekregen op een alleszins aanvaard bare basis, waarmee het bedrijf nu be schikt over een moderne fabriek voor vuurvast materiaal. In totaal bedroegen in 1967 de investeringen 250.000. Mercurius, de planeet die het dichtst bij de zon staat, is steeds moeilijk waarneembaar. Zij staat aan het uit spansel altijd in de nabijheid van onze dagster en gaat daardoor hopeloos verloren in de felle lichtgloed. Slechts op sommige ogenblikken, als de planeet zich, van de aarde gezien, maximaal van de zon verwijdert, bestaat er een kans dat men haar kan waarnemen. Men obser veert dan kort na zonsondergang (of juist vóór zons opkomst, al naar gelang de planeet zich ten oosten of ten westen van de zon bevindt), zodat de verblindende stralen door de horizon worden afgeschermd. Voorwaar de moet dan nog zijn, dat Mercurius zelf op het ogen blik van zonsondergang (of opkomst) nog hoog genoeg staat om waarneembaar te zijn. Rond 20 mei is aan al deze voorwaarden voldaan. Mercurius bereikt zijn maximale elongatie (schijnbare afstand tot de zon) op 24 mei, en staat ten oosten van de zon. Men kan de schuchtere planeet dus opmerken 's avonds, kort na zonsondergang, laag boven de westelijke horizon. Zij vertoont zich als een klein moeilijk op te merken lichtje in het nog heldere licht van de schemering. Wellicht zal een kleine verrekijker goede diensten bewijzen. Men observeert ook liever enkele dagen vóór 24 mei, want dan is de helderheid het grootst. Nadien neemt zij in snel tempo af. Wie Mercurius in het oog krijgt, mag zich voor de gedane moeite beloond voelen. Van de grote astronoom Copernicus, die 400 jaar geleden verkondigde, dat de aarde om de zon draait en niet omgekeerd, wordt ver teld dat hij nooit Mercurius gezien heeft. De andere planeten zijn deze maand slechts zwak ver tegenwoordigd. Venus en Mars zijn niet zichtbaar. Sa- tumus evenmin, behalve op het einde van de maand; dan komt zij 's morgens langzaam te voorschijn. Men kan haar opzoeken vóór zonsopkomst in het oosten. ARCTURUS MAAGD Alleen Jupiter is goed waarneembaar. De planeet prijkt 's avonds als de helder ste „ster" aan de hemel, in het zuidwes ten. In de vroege morgen gaat zij onder in het westen. De planeet staat dichtbij de heldere Regulus, hoofdster van de Leeuw. 16. Agent Klabbers sprong naast zijn inspecteur in de politiejeep, en daarop begonnen ze het juwelen- spoor van de dief te volgen. „Hij heeft de buit natuur lijk in een zak gedaan, met een gat er in!" zei de politieman terwijl hij met een vangnetje de kostbaar heden van de straat op haalde. „Héél dom want nu hebben we hem zo te pakken„Inderdaad!" beaam de zijn meerdere. „Dit is een simpel geval van aan houding en voorgeleiding. En hij krijgt een dubbele straf, omdat hij de politie op het hoofd heeft gesla gen!" Maar zo gemakkelijk zou het allemaal niet gaan. Het spoor van verloren sieraden liep de stad uit en het landschap in. Maar ergens in de buurt van Hobbel donk hield het helemaal op; er was geen zilveren gespje meer te zien. Merkwaardiggromde de inspecteur. „De bandiet wil ons zeker om de tuin leiden.Maar dat zal niet gaan. We gaan de om geving grondig onderzoeken. Klabbers. Hij moet hier ergens in de buurt zijn!" Dat was zo, want vlakbij hen zat een duistere gestalte in een boom verscholen, en loerde ongunstig naar de beide beambten WU zuilEN we TOCH WEI,I/IAK BIJ DE REGENBOOG ZIJN HARTELIJK BEDANKT VOOR V.ET OVERZETTEN - EN HIER HEB JE EEN EMMER, DIE KUN JE MOOI 6E BRIKKEN ALS JE JE TANDEN 6AAT POETSEN 'Vi z 2647-M Op 6 mei te 13 uur staat de maan vlak bij, en precies ten noorden van Jupiter. Op dat middaguur zijn beide uiteraard niet zichtbaar, maar 's avonds kan men vaststellen dat de maan zich nog steeds dicht bij het tweetal Jupiter-Regulus be vindt. Zij heeft zich echter reeds een eind je in oostelijke richting bewogen, zodat men Jupiter rechtsonder en Regulus vlak onder de maan zal bemerken. Van 30 april tot 31 mei lengen de dagen met 1 uur 41 minuten. Maan: Eerste kwartier 5 mei te 18.54 Volle maan 12 mei te 14.05 Laatste kwartier19 mei te 6.44 Nieuwe maan 27 mei te 8.30 Om de kaart te richten moet men haar boven het hoofd houden en het noorden laten samenvallen met de noordelijke horizon. De stand van de hemel is die op 15 mei te 22 uur. Voor vroegere tijdstip pen de kaart draaien in de richting van de wijzers van het uurwerk, voor latere tijdstippen in tegenovergestelde richting. De plaats van de maan is voor enkele tijd stippen aangegeven; de getallen duiden de dag van de maand aan. Ook is de po sitie van Jupiter (J) aangegeven. De stippellijn die door de Zwaan gaat, duidt de hartlijn van de Melkweg aan. De an dere gestippelde lijn is de ekliptika (dierenriem of Zodiak). De zon, de maan en de belangrijkste planeten bevinden zich steeds in de nabijheid van deze lijn. C1 „Een heleboel kleine mannen, vooral als ze jong zijn, willen nog wel een grote waf hebben", heeft minister-pre sident De Jong gezegd toen Bibeb hem voor Vrij Nederland interviewde. En even later zei hij nog eens: Kleine mannen hebben een ontzaggelijk grote waf". Verder kwam de waf in het stuk niet voor. Omdat het dikwijls de verhouding tussen baas en waf is die aan de baas zulke menselijke trekken kan verlenen heb ik er een speurwaf achteraan ge zet om de waf van minister De Jong op te sporen. Het spoor leidde naar de onderzeeër die in de Haagse Hofvijver ligt en die in de loop der jaren zozeer met allerlei gewassen is overwoekerd dat de Hagenaars hem voor een eiland je houden. Nadat de ondergedokene door een waakzaam gewaf zijn schuilplaats had blootgegeven ontving hij mij zeer wel willend. Kennelijk besefte hij dat een gunstige publiciteit indirect aan het landsbeleid ten goede zou komen. Uit het vraaggesprek dat hij mij toestond noteer ik enige punten: Ik: „Wat is het voor een gevoel om de grote waf van een kleine man te zijn?" Waf: „Ik zie de minister niet als een kleine man. Hij is nog altijd groter dan ik". Ik: „Waarom woont u in deze duik boot?" Waf: „U bedoelt onderzeeër. Mijn baas is marineman en ik ben zelf ook uit een marinemilieu. Mijn inoeder was een rasechte onderzeehond. Mijn vader was een Alpenhond. Uit de Alpes Maritimes. Ik: „Was u bij het vraaggesprek met Bibeb?" Waf: „Nee. De minister wilde elke verdenking vermijden dat het onder houd zou zijn bijgewoond door een ambtenaar van de B.V.D.". Ik: „Woont u wel eens kabinetsver gaderingen bij?" Waf: .^Altijd. Ik ben er onmisbaar. Dit is geen zelfoverschatting, eerder zelfbehoud. Zowel voor mij als voor het kabinet. Om mij goed te volgen zult u een beetje in het wafs moeten denken. Stelt u zich de zegeningen van de welvaart voor als een tafel beladen met de heerlijkste hompen vlees. Om de tafel zitten de ministers. Ieder wil een grotere portie dan er voor hem beschikbaar is. Met praten alleen komen ze er niet. Wat doet mijn baas? Als marineman draagt hij een dolk tegen de zeerovers. Die prikt hij mid den in de tafel. Daarna tekent hij het veld van politieke krachtlijnen uit en met een variant op een Romeins mot to, „Verdeel of heers" begint hij de zaak. te verdelen. Van alle hompen gaan ontelbare kleine brokjes af die volgens het beginsel van het compro mis worden uitgewisseld tot iedereen tenslotte maar een halve homp over houdt. Midden op tafel blijft een berg poulet liggen die hoogst verwarrend op het volk zou werken als ik er geen schoon schip mee maakte. Dat is het voordeel van een kleine man met een grote waf". Ik vond het een aardige waf en ik vind zijn baas een aardige man. Toch wil ik volgende keer wel eens een grote nan met een kleine waf. Geref. Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Avereest-Dedemsvaart en te Kornhorn-Marum R. F. Urban, kand. te Drachten; - te Loosdrecht J. Verhoeff te Vroomshoop. Aangenomen naar Rijnsburg (als twee de zend. pred. op Curagao) T. O. G. M. Bosma te Waardhuizen, die bedankte voor Rotterdam-Zuid. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Amersfoort (wijkgem. „Zon en Schild") (2e pred.pl.) R. Houtsma te Hij- kersmilde te Drachten (wijkgem. Zuid- Oost) A J. de Bue te Makkum te Drach ten (wijkgem. Noord-West) J. Dijkstra te Kampen te Rijnsburg (vac. M. C. Groe- newoud) I. J Wisse te Vroomshoop te Nijeveen H. J. Pol te Geldermalsen te Nunspeet (vac. J. Wieman) C. Vos te Gou da. hier is 7 6oet>! iaat RAP'TE/N PER- HEM DADELIJK PT, MENEER V eiNAJEN. ff ALS EEN SCHIP IN JA, KELLY OPEENS tweeén GEVAREN WORDT, VADER UT PUNK LHbT DE SCHULDVRAA6 Hj DE PUREE NEL DUIDELIJK, 1131. Eensgezind als nooit tevoren he- sen de beide jongens het anker van het goede schip Kokanje. Het zeil hing er wel wat kreukelig bij, maar ze slaagden er toch in behendig vóór de wind weg te komen. Nog ver uit jle kust keken ze af en toe bedenkelijk om, zich toch nog afvragend of Bram hen achterna zou komen. Maar tóen ze een kleurige papegaai zagen vlie gen. ademden ze verlicht op. „Daar is die Tutu, en daar is Bram dus ook", zei Jan-Joost. „Ze kunnen ons niets meer doen. Laat ze daar maar eens een tijdje in angst zitten, net zoals ze het ons hebben gedaan". „En wat vertellen we thuis?", vroeg „We verzinnen wel wat", zei Jan-Joost luchtig. „En als er iemand vervelend wordt, dan sluiten we hem wéér op in de kast". Het zag er niet naar uit, dat ze erg veel van Brams wijze lessen hadden opge stoken.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 11