VAN DAG TOT DAG Weer protesten rond uitreiking Adenauerprijs aan ex-nazi AANBIEDING CHINESE SIER-TAFELS met ENORME KORTING! Vietcong bestookt Saigon opnieuw met raketten Belasting in VS hoger Nigerië en Biafra nu in gesprek Rode regen Robert Kennedy staat nu voor vuurproef Hotel Majestic in Parijs plaats voor Vietnam- conferentie m ORIGINELE commentaar op actuele zaken Het ëiif van Polen klaagt bij de Tsjechen Medewerker van Soldatenzeitung wordt geëerd Franzel bewaarder van de staat fmm. Amerikanen nu in tegenaanval V andenboeynants formateur Mars der armen begonnen Frederick West gaat goed vooruit Astronaut ontsnapt aan ongeluk Vier ex-ministers weggevoerd uit Athene Persinstituut pleit voor bescherming van journalisten V oorverkiezingen in Indiana en Washington ramm DINSDAG 7 MEI 1968 3 i u- %v Pracht kwaliteit Geheel bewerkt Echt handwerk Decoratief Exclusief THE EU POP-ASIATIC WAREHOUSE Kampervest hk. Turfmarkt De Britse premier Wilson, die gecon fronteerd wordt met een sterke afneming van zijn populariteit (synoniem met een teruggang van de Labour-aanhang in den lande) als gevolg van bijzonder onpopu laire maatregelen die zijn regering op economisch gebied heeft moeten nemen, heeft in de kwestie van de kleurlingen immigratie het risico van nog sterkere tegenstromen niet vermeden. Hij heeft in Birmingham zondag een rede gehouden die gebaseerd was op een principiële, on voorwaardelijke afwijzing van rassen discriminatie en een voor zijn doen harts tochtelijk beroep gedaan op andere poli tieke partijen om eveneens front te ma ken tegen elke minachting of achterstel ling ten opzichte van kleurlingen, opdat het racistische vooroordeel niet inzet van een politieke strijd in Engeland zal worden. De woorden van Wilson waren strie mend in het gezicht van hen, die pro beren de Engelse economische problemen af te wentelen op de gekleurde minder heid in de Britse samenleving. Hij aar zelde niet het voorbeeld van Duitsland 1932 aan te halen, waar de jodenhaat stelselmatig werd ingepompt in de on tevreden massa, zodat het rassenvooroor deel zelfs levensbeschouwelijk eigendom werd van hen, die nog nooit „een jood in levenden lijve hadden gezien". De cijfers van de verhouding tussen blank en gekleurd in de Britse samen leving waren voor Wilson argument ge noeg om de ongunstige invloed van de immigratie op de Engelse economie te kenschetsen als een fabeltje. Twee per cent van de Britse bevolking is kleur ling, waarbij nog komt dat een groot deel van deze twee percent niet tot de be roepsbevolking behoort omdat daarbij de kinderen en ouden van dagen ook zijn meegeteld. En deze krappe twee percent zou er de schuld van zijn, dat de Engelse blanken in slechte economische om standigheden zijn komen te verkeren Als er mensen in Engeland in slechte omstandigheden verkeren, dan zijn het wel voornamelijk de kleurlingen, die evenals in de Verenigde Staten ten prooi zijn aan een duidelijke achterstelling bij de tewerkstelling en de behuizing. De zelfde vicieuze cirkel, die zich in Amerika zo tragisch demonstreert, sluit zich in de Engelse samenleving: kleurlingen krijgen geen of slecht betaalde baantjes, geen of slecht onderhouden huizen, raken in a- sociale omstandigheden en kruipen bijeen in sloppen. De kinderen van kleurlingen groeien op tussen puin en vuilnis, in ge brekkige omstandigheden, slecht gevoed en zonder behoorlijke schoolopleiding. En de rassenhaters kunnen dan luide verkondigen, dat kleurlingen zich niet aan de blanke beschaving kunnen aanpassen, van nature asociaal zijn en ongeschikt blijken voor integratie. Als zo'n vooroordeel verbreid wordt en Ingeademd als een vanzelfsprekendheid, krijgt een samenleving binnen enkele generaties te maken met hetzelfde ver schijnsel als zich in Duitsland van de der tiger jaren heeft gedemonstreerd. In ieder land is zo'n ontwikkeling mogelijk. Een ingekankerd vooroordeel tegen men sen die zich op enigerlei wijze onderschei den van anderen, kan in betrekkelijk korte tijd tot een hetze voeren en de grootste ongelukken veroorzaken. Dat is de waarschuwing die Wilson zeer duidelijk heeft uitgesproken, een waarschuwing die iedere andere samenleving zich kan aan trekken. Want ook elders wordt van be paalde zijde naarstig geprobeerd, de haat tegen en de angst voor alles wat zich door huidskleur onderscheidt, aan te wakkeren. Ook in ons land verschijnen regelmatig publikaties die op het stimuleren van dat racisme gericht zijn. Meestal worden daarin politieke en racistische elementen handig dooreengeweven, zodat de afkeer van kleurlingen langzamerhand als een onderdeel van een bepaalde politieke voorkeur wordt beleefd. Ofschoon in zui ver politieke zin „links" en „rechts" beide zeer respectabele en maatschappelijk aan vaardbare levensbeschouwingen aandui den, maken de ultra's van beide kanten zich van het racisme meester om de tegen standers verdacht te maken. Het grote gevaar ligt op de loer, dat „rechts" een synoniem wordt van blank fanatisme en „links" een ander woord voor zwart com munisme. De tussenwegen vervagen, de ethische en humanitaire maatstaven bij WARSCHAU (Reuter) Polen heeft zich bij Tsjechoslowakije beklaagd over een anti-Poolse campagne die onlangs in pers, radio en televisie en op enige open bare bijeenkomsten in dat land zou zijp gevoerd. De bezwaren werden kenbaar gemaakt in gelijkluidende nota's voor de partij en de regering in Praag, die de Poolse am bassadeur aldaar heeft overhandigd. Het persbureau PAP, dat dit te Warschau be kend maakte, gaf geen bijzonderheden over de inhoud van de nota's. de beoordeling van rassenvraagstukken worden verdacht gemaakt en de tegen stelling tussen blank en zwart wordt een tegenstelling tussen politieke uitersten. Het beroep van Wilson op andere poli tieke partijen om dit gevaar te bezweren is actueel en ernstig genoeg om ook in eigen land tot scherpe aandacht en diepe bezinning aan te sporen. De huidskleur van de mens is geen kenmerk dat tot politieke, culturele of religieuze scheiding mag leiden. Een maatschappij die zichzelf respecteert en zich herhaaldelijk beroept op haar menselijkheid en rechtsorde, kan geen racisme dulden of deze tot inzet van politieke competitie maken. De giftige in vloed van zogenaamde voorlichting, die racistische tendensen probeert te injec teren, mag niet worden onderschat. Het is van ieders persoonlijk onderscheidings vermogen afhankelijk of hij zich tegen dat gif zal weten te beschermen. (Van onze correspondent) BONN. Opnieuw is het tot protesten gekomen rond de duistere „Duitsland stichting" uit München, die ieder jaar zogenoemde Adenauer-prijzen uitreikt aan auteurs met een overwegend nazis tisch verleden. De prijs voor dit jaar, die komende za terdag in het „National Theater" van de Beierse hoofdstad zal worden uitgereikt, valt onder meer toe aan een zekere Emil Franzel. Deze Franzel is een ijverig me dewerker aan de „Deutsche National- und Soldatenzeitung", het beruchte orgaan van de oud-nazi's, dat nog radicalere ge luiden laat horen dan Bubbi von Thad- den en zijn N.P.D. De protesten rond Emil Franzel heb ben een hoogtepunt bereikt toen een ar tikel van deze auteur in de „Tages-An- zeiger" van Regensburg buiten de gren zen van deze stad bekend werd. In de Bondsdag las een afgevaardigde van de liberale oppositie enige zinsneden uit dit artikel voor. Franzel suggereert hier de krantenmagnaat Axel Springer hoe hij zich de opstandige studenten van het lijf kan houden met de formulering: „Sprin ger kon zich de luizen en ander onge dierte van het lijf jagen, wanneer hij niet zulk een merkwaardige remming tegen ADVERTENTIE >1. V EXTRA GROTE MATEN 100 cm Norm. 295.- Contant geh. 125.- Normale prijzen Contant afgehaald Lengte 42 cm 95,— 40- Lengte 50 cm 120,— 50,- Lengte 62 cm 150- 60,- SAIGON. (Reuter en AFP) De Viet cong heeft vanmorgen vroeg voor de der de achtereenvolgende dag raketaanvallen op Saigon gedaan. De doelen waren het hoofdkwartier van de politie, het vlieg veld Than Son Nhoet en de hoofd elektriciteitscentrale van de stad. Volgens een Zuidvietnamese woord voerder is slechts lichte schade aange richt. Bij de krachtcentrale werden twee personen gewond. Vrijheidsstrijders vie len ook een stelling van het regeringsle ger in de Chinese wijk Cholon aan. Het vliegveld is gesloten. In Saigon zijn vijf duizend mensen dakloos geworden. Vol gens de Amerikanen zijn in Saigon 177 vrijheidsstrijders gesnéuveld. Rond Saigon zijn Amerikaanse troepen met een zeer grote vuurkracht een tegen offensief begonnen om het nieuwe offen sief van de Vietcong tegen Saigon te breken. In de rijstvelden bij het vliegveld Tan Son Nhoet werd een oprukkende Viet- cong-eenheid van naar schatting driehon derd man tegengehouden door Ameri- BRUSSEL Koning Boudewijn heeft de demissionaire premier Paul vanden Boeynants (CVP) verzocht een regering te vormen. Deze heeft de opdracht aan vaard. Het is precies drie maanden geleden dat Vanden Boeynants de koning het ont slag van zijn christelijk-liberale coalitie aanbood, nadat meningsverschillen tussen de Vlaamse en de Waalse vleugel in de CVP over de overplaatsing van de Franse afdeling der Leuvense universiteit hadden geleid tot een ontslagdreiging van de Vlaamse CVP-ministers. WASHINGTON (Reuter) De begro tingscommissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft zich akkoord verklaard met een voorstel van president Johnson voor een toeslag van tien percent op de inkomstenbelasting of een overeen komstige verhoging van de belastingta rieven. kaanse „rangers" en vervolgens tot de terugtocht gedwongen. Veertig guerril la's werden gedood en achttien gevangen genomen. In het noorden van Zuid-Vietnam werd het zwaarst gevochten langs de rivier de Cua Viet ten zuidoosten van Gio Linh. Nabij de basis Dong Ha, die zelf door mortieren werd getroffen, kwamen in een schermutseling 62 Noordvietnamezen en zeven Amerikanen om het leven. De melding met de zwaarste Ameri kaanse verliezen komt uit de provincie Binh Dinh, waar ten zuiden van Phu My zondagavond een Amerikaanse pantser eenheid in een hinderlaag liep. Zeventien Amerikanen vonden de dood en 102 wer den gewond, terwijl alle pantservoertui gen verloren gingen. In de Zuidvietnamese hoofdstad is gis teren de 23-jarige Amerikaanse persfoto graaf Charles Eggleston om het leven ge komen. Hij werd in het hoofd getroffen toen hij straatgevechten fotografeerde. Hij was de vijfde buitenlandse journalist die in de afgelopen twee dagen in Saigon omkwam. LONDEN (AP) De voorbereidende vredesgesprekken, die een einde moeten maken aan de Nigeriaanse burgeroorlog, zijn gisteren op een geheime plaats in Londen begonnen. Vertegenwoordigers van de Nigeriaanse federale regering en van de afgescheiden staat Biafra zijn voor het eerst sinds de oorlog begonnen is of ficieel bijeengekomen. De vergadering vindt plaats onder de auspiciën van Ar nold Smith, een bemiddelaar van het ge menebest, die zich twee dagen heeft inge spannen om de beide partijen over te halen met elkaar te spreken. EDWARDS (AFP) In Edwards (Mis sissippi) is de door de vermoorde ds. Mar tin Luther King georganiseerde Mars der armen naar Washington begonnen. Ds. Ralph Abernathy, die de mars leidt, hield een toespraak, waarna de stoet zich in beweging zette. Drie kilometer verder stapten ze in zes autobussen, die hen op weg naar Washington, waar zij 19 mei zullen aankomen, langs verscheidene plaatsen zullen voeren. De eerste halte plaats is Selma (Alabama). (Van onze correspondent) LONDEN. Frederick West, de eerste Engelsman die een nieuw hart kreeg, is ook gisteren goed vooruit gegaan. Hij was iets actiever dan een dag tevoren en praatte en maakte grappen met verpleeg sters en dokters. Een dokter en twee ver pleegsters zijn voortdurend bij hem. De patiënt hield zijn armen en benen in be weging om te zorgen dat zijn spieren in goede conditie bleven. Hij dronk bouillon en zal spoedig vast voedsel krijgen. De artsen zijn in de wolken over zijn voor uitgang. Er zijn plannen voor nog drie andere harttransplantaties in de naaste toekomst. Later in het jaar hoopt men een gecom bineerde hart- en longentransplantatie uit te voeren. De patiënt die hiervoor in aan merking komt en uitsluitend bij zijn voornaam „Bill" wordt genoemd, is we gens zijn toestand opnieuw in het zieken huis opgenomen. HOUSTON, Texas, (Reuter) De Amerikaanse astronaut Neil Armstrong heeft zich maandag met een parachute weten te redden uit een toestel, waarmee landingen op de maan moeten worden gesi muleerd, kort voordat het bij de lucht machtbasis Ellington in Texas neerstortte Armstrong maakte in maart 1966 een noodlanding met de Gemini acht-ruimte- capsule nadat deze buiten haar baan rond de aarde was geraakt. het gebruik van daartoe gebruikelijke middelen had. Men kan ongedierte nu eenmaal alleen met de geëigende mecha nische en chemische middelen vernieti gen, niet met goede woorden". Op een bijeenkomst van gedelegeerden van de sociaal-democratische partij in het Zuidduitse Memmingen is een motie aan genomen, waarna de „Duitsland-stich- ting" erop wordt gewezen dat aan een man als Franzel, die openlijk tot moord oproept, geen prijs kan worden uitge reikt voor „verdiensten ter bewaring van de staat", zoals de omschrijving van de prijs luidt. Jeugdige socialisten hebben tot een demonstratie opgeroepen. Minis ter-president Goppel is gevraagd waarom hij het „National Theater" voor een der gelijk twijfelachtige plechtigheid ter be schikking stelt. De „Tages-Anzeiger" uit Regensburg heeft intussen ook gereageerd. Het blad ontkent dat de auteur met zoveel woor den het vergassen van studenten zou heb ben geëist. Het door Franzel gebruikte beeld van de „luizen en ander ongedier te" wil het blad als „een metafoor" en niet letterlijk opgevat zien. Oud-kanselier Konrad Adenauer haalde zich kort voor zijn dood ernstige critiek op zijn hals, door bij de eerste prijsuit reiking aanwezig te zijn en er het woord te voeren. Maar tenslotte was de prijs met zijn toestemming naar hem genoemd Ook bondspresident Eugen Gerstenmaier was toen bij de uitreiking aanwezig. Een verklaring voor deze faux-pas volgde van zijn zijde nimmer. Toenmaals was een van de winnaars van de prijs voor de „bewaring van de staat" een zekere Armen Mohel, mede werker aan het dagblad „Die Welt" en auteur van het boek „Was die Deutschen fürchten". Mohler had in dit boek over „joodse kadavers" gesproken in verband met in het Derde Rijk vermoorde joden. MADRISIO, Zwitserland (AP) In het zuidoosten van Zwitserland heeft het rode stof geregend. Het was fijn zand, dat door de luchtstromingen meer dan drieduizend kilometer van de Sahara naar Zwitserland was ge dragen. In 1962 heeft men in delen van de Zwitserse Alpen eenzelfde ervaring gehad, waardoor sommige hoge glet sjers nog steeds enigszins rose zijn gekleurd. ATHENE A.P.) Vier voormalige afgevaardigden, die huisarrest hebben, zijn vandaag van huis gehaald en met onbekende bestemming weggevoerd. De vier, de voormalige ministers George Rallis, George Mavris, Dimitrios Papaspy- rou en Iakovos Diamantopoulos, hadden de afgelopen drie weken huisarrest om dat zij verklaringen hadden afgelegd waarin critiek op het regiem werd ge leverd. Het is waarschijnlijk dat zij zullen wor den verbannen naar een van de vele eilanden in de Aegeïsche Zee. Twee ex-premiers, George Papandreou en Panayiotis Canellopoulos, die ook huis arrest hebben, zijn niet uit hun huizen gehaald. ZüRICH (AP) Het internationale persinstituut (IPI) heeft er in een verkla ring over de zinloze moord op correspon denten in Vietnam op aangedrongen dat journalisten onder een internationale con ventie beschouwd worden als non-com battanten. Het IPI, dat meer dan vijftienhonderd leden heeft onder uitgevers, hoofdredac teuren en journalisten over de gehele we reld heeft pers-organisaties van iedere politieke overtuiging verzocht, hun rege ringen te wijzen op de dringende nood zaak van zulk een overeenkomst. (Van onze correspondent) WASHINGTON. Voor het eerst sinds hij officieel kandidaat is voor het presi dentschap ondergaat senator Robert Ken nedy vandaag de toets der publieke opi- (Van onze correspondent) PARIJS De keuze van Amerikanen en Noordvietnamezen voor de plaats waar zij zich vrijdag voor het eerst rond de groene tafel zullen scharen is uiteindelijk gevallen op het hotel Majestic in Parijs. Hetzelfde hotel waar tijdens de laatste oorlog de Duitse bezetters het hoofdkwar tier van hun gehate geheime politie, de Gestapo, hadden gevestigd. Die kwalijke reputatie kon bij de bevrijding echter weer voor een deel worden uitgewist, toen de Verenigde Naties „Majestic" als de voorlopige zetel voor hun culturele depar tement, de Unesco, uitverkozen. De Amerikanen hebben al een hele bat terij van computers en elektronische ver taalmachines naar Parijs gestuurd. Zon der dergelijke apparatuur kan een orden telijke diplomatieke conferentie het van daag de dag natuurlijk niet meer stellen. De Noordvietnamezen hebben tot dusver alleen nog maar hun delegatie van een dertigtal koppen verscheept, waaronder zich echter geduchte diplomaten bevinden als de oud-minister van Buitenlandse Za ken Xuan They, die donderdag, aan de vooravond van de conferentie, in Parijs wordt verwacht. Hotel Majestic in Parijs. nie. Zowel in de staat Indiana als in de hoofdstad Washington worden namelijk voorverkiezingen gehouden, waarbij Ken nedy's populariteit op het spel staat. In Indiana hebben de kiezers direct de keuze tussen hem, senator Eugene Mc Carthy en Indiana's gouverneur Roger Branigan, die als „favoriete zoon" van de staat naar het komende partijcongres der democraten wil worden afgevaardigd. In Washington gaat de strijd tussen lijsten van gedelegeerden naar het partijcongres: een lijst van Kennedy-aanhangers en twee lijsten van volgelingen van vice- president Hubert Humphrey Alle bovengenoemde kandidaten strij den in het democratische kamp om de kandidatuur voor het presidentschap. Bij de Republikeinen is alleen oud-vice-pre- sident Richard Nixon een officiële op het stembiljet voorkomende kandidaat. Wel heeft New Yorks gouverneur Nelson Rocekfeller intussen aangekondigd een gooi te doen naar de republikeinse nomi natie, maar bij de voorverkiezingen in Indiana en Washington speelt dit nog geen grote rol. In het Kennedy-hoofdkwartier wordt openlijk toegegeven dat Indiana van het allergrootste belang is voor de ambitie» van de senator. In deze eerste voorver kiezing moet Bobby namelijk bewijzen dat zijn populariteit bij de kiezers groot genoeg is om eventueel de verkiezingen in november te kunnen winnen voor de Democratische Partij. Op dit moment ge loven de partijbazen daar nog niet in en dat is de reden dat zij merendeels af wachten en nog geen kandidaat hebben omhelsd. Lukt het Robert Kennedy niet hen ervan te overtuigen dat hij de bege nadigde winnaar aan de stembus is die Democraten op alle niveaus zal doen win nen, dan lijkt de kans groot dat de door gewinterde partijmannen tenslotte vice- president Humphrey als hun man zullen kiezen. Jury-gordijn. In Bartow, Florida is rond om de banken van de jury een gordijn aangebracht om de benen van vrouwe lijke juryleden met korte rokken te ver bergen teneinde de getuigen niet af te leiden en de vrouwen niet te ergeren. Canadezen. Volgens de thans gepubliceer de definitieve tabellen hebben het vori ge jaar 5.393 Canadezen het leven ver loren tengevolge van verkeersongevallen. Dat was 112 meer dan in 1966. Dode stad. Koneytra (in door de Israëliërs bezet Syrië) zal binnenkort een dode stad zijn. De stad werd bijna geheel door de Syriërs verlaten toen Israëli sche troepen in de juni-oorlog de Golan- heuvels bestormden. De van de oor spronkelijke twintigduizend inwoners overgebleven honderdvijftig willen nu naar Syrië verhuizen. Lange loopbaan. De negentigjarige Carl Hayden, democratisch senator voor de staat Arizona, heeft na een parlemen taire loopbaan van 56 jaar besloten zich na afloop van zijn mandaat, op 2 ja nuari volgend jaar niet herkiesbaar te stellen. Haydens parlementaire loopbaan is de langste uit de geschiedenis van het Amerikaanse congres. Ontsnapt aan aanslag. Ali Aref, premier van het Franse gebied der Afars en Is- sa's (het voormalige Frans Somaliland) is maandag aan een moordaanslag ont snapt. Zijn chauffeur werd gedood.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3