Ir. A. Drijver 40 jaar bij Hoogovens VOORZITTER RAAD VAN BESTUUR Boeiend dat wel tijd eist werk veel DICING I Santpoort, Haarlem en Spaarndam over enige jaren één netnummer i Munnikes bedankt als raadslid Wmm DINSDAG 7 MEI 1968 7 CRISIS EN OORLOG REIZEN VERONTREIGING VRIJE TIJD TOONZALEN DIJKSTRA LAMPEN SPAARNE 65 HAARLEM, tel. 18580 KAASENBROOD DIJKSTRA - LAMPEN VISSER ELEKTROTECHNIEK Prognose tot 2000 J fl Onnodig verlies Goede voorlichting s (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. Wegens vertrek naar Am sterdam heeft de heer L. Munnikes uit Santpoort voor zijn zetel in de Velsense gemeenteraad moeten bedanken. Zoals bekend bezette hij deze voor de Partij van de Arbeid. Om dezelfde reden heeft de heer Munnikes ook zijn functie als voorzitter van de Santpoortse Voetbalver eniging „Terrasvogels" opgegeven. In de vergadering van woensdagavond zal de heer Munnikes afscheid nemen van de gemeenteraad. Als raadslid zal hij waarschijnlijk wor den opgevolgd door mevrouw G. Knigge uit Driehuis, die van 1962 tot 1966 al eens lid van de Velsense gemeenteraad is ge weest. ADVERTENTIES „Wij hadden de riolen verlegd up de tekeningen. „Het was toch wel een interessante tijd". ,Jioge schoorstenen hebben ook hun nadeel". „Er zijn zoveel voorschriften, je mag nergens meer aankomen". (Van een onzer verslaggevers) IJMOND De Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken bestaan in september 50 jaar. De laatste veertig daarvan is de voorzitter van de Raad van Bestuur ir. A. Drijver aan deze industrie verbonden. Van daag veertig jaar geleden namelijk is hij in dienst getreden van Hoog ovens, als werktuigkundig ingenieur en in de daarop volgende jaren op geklommen tot de hoogste plaats welke bij het concern te bereiken is. In die tijd heeft hij het aantal personeelsleden zien toenemen van 950 tot 18.500 personeelsleden; zag hij de bebouwde oppervlakte van deze basis industrie in de IJmond groeien van ongeveer 40 ha tot 480 ha straks, wan neer het werk aan de noordzijde van de Zeestraat opgeleverd zal zijn. Toen hij kwam bij Hoogovens telde het bedrijf twee hoogovens, twee kooks- batterijen, een kleine centrale en een haven met geringe capaciteit. Thans staan op de balans zes hoogovens, acht kooksovens, de Martin Staalfabriek, de Oxy Staalfabriek met een tweede in aanbouw; twee blokwalserijen, met een derde in aanbouw; walserijeh voor dunne plaat en blik, walserijen voor dikke plaat; kaliberwalserijen, is een tweede warmbandwalserij, voor dunne plaat dus, in aanbouw; de Mekog en de Cemij aan grote havens. Vanaf het moment, dat hij op de eerste dag van zijn entree bij Hoogovens het ketelpak aantrok om zich te bemoeien met de bouw van zuiverkasten voor gas, tot de dag van zijn huldiging vandaag als de voorzitter van de Raad van Bestuur is er een enorm stuk werk verzet. Een stuk werk, dat voor een groot deel heeft gerust en nog rust op de schouders van de man tot wiens departement de nieuw bouw, research en ontwikkeling behoren en die dus in feite gebouwd heeft aan zijn eigen kantoor in het hoofdkantoor van de KNHS. In zijn ruime werkkamer heeft ir. Drij ver ons een indruk gegeven van zijn ar beid bij Hoogovens, maar, ook'van zijn leven, want een groot deel daarvan heeft hij tot nu toe doorgebracht binnen de poorten van het bedrijf, dan wel in het belang van Hoogovens tussen de wielen van een auto of t rein of gezeten hoog in de lucht in een vliegtuig op weg naar Amerika, Rusland, Japan of Afrika om maar enkele landen te noemen. Na in 1927 met lof het diploma voor werktuigkundig ingenieur in Delft te heb ben behaald, trad ir. Alexander Drijver op 7 mei 1928, hij was toen 24 jaar oud, in dienst van Hoogovens. Die begintijd was een bijzonder interessante tijd. Ten einde een duidelijk inzicht te krijgen in het bedrijf werd de jonge ingenieur na melijk zoals hij het zelf uitdrukt opgeknapt met allerlei eenvoudige kar weitjes. Zo moest hij direct al het ketel pak aantrekken als opzichter bij de bouw van zuiverkasten voor gas. Hoogovens was in die tijd juist begonnen aan de opbouw van de gasmarkt. Hij hielp hier en daar, werkte in de tekenkamer aan detailconstructies of maakte zelf ontwer pen; werkte aan een tijdstudie van het havenbedrijf in verband met de capaci teit van de loskranen en van het trans port; kortom deed allerhand werk. „Het ging toen heel wat gemakkelijker dan ADVERTENTIE Weer nieuwe meubelen onze modelwoning boven SIMON DE WIT aan de Lange Nieuw straat, ingang Vechtstraat GEOPEND woensdag vrijdag zaterdag zondag 7.30-10 7.30-10 Woninginrichting MEUBEL' Marktplein 29 - IJmuiden - Telefoon 10541 thans" zegt hij ervan „toen waren er 950 mensen in dienst met slechts twaalf ingenieurs; tegenwoordig zijn er allerlei voorschriften en mag je nergens meer aankomen". Ook heeft ir. Drijver voor een deel meegewerkt aan het ont werp van de cementfabriek en aan de bouw ervan. Uit die jaren dateert zijn samenwerking met de heer P. van Del den, oud lid van de directie van Hoog ovens. Van hem kwam ook bij het huwe lijk van de heer Drijver in die periode een telegram met als inhoud: „Moge het cement uwer echtverbintenis edelcement blijken te zijn". De directie werd in die jaren gevormd door ir. A. H. Inger. Housz en ir. G. A Kessler, van wie eerstgenoemde de di rectie over de nieuwbouw voerde. Het waren moeilijke jaren, die beginja ren. Vooral toen de crisis uitbrak en ook het Hoogovenbedrijf daaronder moest lij den. Niettemin is stug volgehouden, heeft men weten door te zetten en verdere plannen tot ontwikkeling gebracht. Zo kwam in 1939 de Martin Staalfabriek tot stand. Het Martin-proces werd gekozen, mede door de gunstige ligging voor de aanvoer van de fosforarme ertsen, welke van overzee kwamen. Er werd onder meer geproduceerd voor de walsbedrijven van Van Leer. Toen deze bij het uitbreken van de oorlog moest vluchten, werd diens bedrijf overgenomen door Hoogovens. Na de oorlog werd het de heer Van Leer weer aangeboden, doch deze had er geen interesse meer voor, zodat het bedrijf aan Hoogovens bleef. Men had toen zijn entree gemaakt op de markt van de dun ne plaat en heeft deze verder ontwik keld. De produktie bedroeg toen 70.000 ton per jaar. Een geringe produktie maar niettemin was zij belangrijk, glim lachte de heer Drijver, want er zijn met man en macht noodkacheltjes van ge maakt. De Duitsers wilden de produktie aan de gang houden en Hoogovens ook, zij het met een volkomen ander oog merk, namelijk om de mensen in eigen land en buiten Duitsland te houden. Bij het uitbreken van de oorlog was Walserij West in aanbouw, in 1943 kwam de walserij gereed om daarna weer te worden afgebroken, daar de bezetters deze walserij naar Duitsland wensten over te brengen naar de Hermann Göring Werke. De afbraak geschiedde onder lei ding van een Duitse speelgoedfabrikant, die ir. Drijver wilde opdragen de walse rij in Duitsland te helpen opbouwen. Deze weigerde dit echter pertinent en tot zijn grote verwondering heeft hij nimmer iets vernomen over deze weigering. „Ove rigens zal men wel moeite hebben gehad met de opbouw" vertelde de heer Drijver „want wij hadden wat met de tekeningen geknoeid en vervalste nieuwe tekeningen meegegeven. De riolen waren daarop zodanig geconstrueerd, dat het bluswater weer naar de fabriek terug stroomde". Een opmerking van een van de Hoog ovenmensen bij de afbraak zal hij nim mer vergeten. De man had namelijk ge zegd de ankerbouten, die in de funda menten achterbleven, te zullen invetten, zodat bij terugkeer de walserij weer op de oude plaats en zonder moeite zou kun nen worden gemonteerd. Hij had ook de daad bij het woord gevoegd en er zorg vuldig voor zorggedragen, dat dit zo bleef. Zijn vertrouwen in de eindresul taten van de oorlog is nimmer geschokt, want de walserij kwam terug. Waren de crisisjaren moeilijk, het be drijf heeft enorm geleden onder de Duit se tijd. In verband met de bombardemen ten waren verschillende afdelingen ge- evacueerd. Zo verhuisde een deel van de tekenkamers naar het Kennemer Theater in Beverwijk, waar onder meer de grote staaloven 5 voor de Martin Staalfabriek werd getekend. Direct na de oorlog kwam de tijd van de grote wederopbouw en uitbouw van het bedrijf. Niet alleen de fabrieken moesten onder handen worden genomen, maar ook de havens. Ir. Drij ver kreeg in 1945 de leiding van de afde ling nieuwbouw en vijf jaar later in 1950 is hem de persoonlijke titel verleend van hoofdingenieur-directeur nieuwbouw, waarbij hij werd belast met de alge mene leiding van de nieuwbouw en het constructiebureau van Hoogovens. In 1959 vcflgde zijn benoeming tot adjunct directeur van de vennootschap en in 1961 tot lid van de directie, thans Raad van Bestuur, waarvan hij voorzitter is. Als zodanig berusten onder zijn departement de nieuwbouw, het researchwerk en de bedrijfsontwikkeling. Ook aan de tot standkoming van de aluminiumfabriek in Delfzijl (Aldel) heeft ir. Drijver een groot aandeel gehad. Voor al dat werk, al die ontwerpen, voorbereidingen van en besprekingen over uitbreidingen, nieuwbouw en nieuwe ondernemingen heeft de heer Drijver le gio studiereizen moeten maken. Bezoeken ook aan bevriende fabrieken om pools hoogte te nemen en tal van mogelijkhe den tegen elkaar te kunnen afwegen. Bij Hoogovens namelijk wordt meer zelf ont worpen en in eigen bedrijf uitgevoerd, dan waar ook ter wereld bij soortgelijke ondernemingen. In vergelijking met het buitenland is hier een abnormaal grote nieuwbouwafdeling. In de ogen van de Raad van Bestuur is de 650 man perso neelsleden tellende nieuwbouwafdeling echter een volkomen verantwoorde aan gelegenheid, welke bovendien de nationa le industrie voordelen oplevert, als ge volg van de orders welke dientengevolge in eigen land geplaatst kunnen worden. Om maar enkele namen te noemen be zocht de heer Drijver Amerika, Japan, Rusland en Afrika om maar niet te spre ken van de landen in Europa, welke hij regelmatig bezoekt. Met name de daar gevestigde staalindustrieën. De openheid in de staalindustrie is namelijk relatief groter dam bij welke andere industrie dan ook. Tenzij men echter op een bepaalde fabricage nog een embargo heeft, dan wel een bepaald fabrieksgeheim in het geding komt. Doch dat moet als vanzelf sprekend worden beschouwd. Een van de problemen waarmee de thans jubilerende voorzitter van de Raad van Bestuur wordt geconfronteerd is de kwestie van de luchtverontreiniging. Veel heeft hij er in ons gesprek niet van kun nen zeggen, want al hetgeen hij zou kun nen zeggen is al eens eerder en vaker dóór hem en zijn staf uitgesproken. Met nadruk heeft ir. Drijver verklaard, dat Hoogovens tracht de luchtverontreiniging zo gering mogelijk te doen zijn. Dit wordt zeer ernstig getracht en al hetgeen men er hier aan kan doen wordt gedaan. Zo is door tal van maatregelen deze ver ontreiniging aanzienlijk verminderd, doch geheel te vermijden is zij niet. Ir. Drijver vindt het een boeiend vraagstuk en is blij, dat thans een wet „in de maak" is. Wanneer die wet er is, weet men, waar men aan toe is en waarop men zich dan richten moet zo is zijn oordeel. Door zo hoog mogelijke schoorsteen pijpen te bouwen heeft het bedrijf zich overigens zo zegt de heer Drijver een optisch nadeel op de hals gehaald, want nu kan men van verre al de rook pluimen boven de IJmond zien hangen. Terwijl toch deze schoorsteenpijpen, zo hoog zijn gebouwd om de hinder zoveel mogelijk te beperken. Daardoor vallen de activiteiten van Hoogovens ook veel meer op, dan wanneer men lage pijpen zou bouwen. Ir. Drijver staat echter op het standpunt, dat in dat laatste geval de directe omgeving veel last van de rook en afvalgassen zou hebben. Naar zijn oordeel is het beter, dat een groot deel van de bevolking slechts een weinig last heeft van de rook. dan een klein deel veel last'. Ook dit vraagstuk heeft de nodige stu dies geëist en veel vergaderingen nood zakelijk gemaakt. Vergaderen en reizen maken een groot deel van zijn werkdag ,Er gaat veel tijd heen met vergade ren en stukken lezen. uit. De heer Drijver, die al vanaf 1930 in Beverwijk woonachtig is, is namelijk voorts commissaris van een aantal doch terondernemingen van Hoogovens, alsme de van enige andere ondernemingen en lid van de raad van advies van de Amro- bank. Daarnaast is hij ook lid van vele buitenlandse organisaties op het gebied van de ijzer- en staalindustrie, zoals lid van de Raad van Bestuur en het „centre national.de recherches metallurgiques" en van het „Iron and Steel Institute" in Lon den. Voorts is hij erelid van „the Iron and Steel Institute of Japan". Lezen maakt een groot deel van zijn tijd uit. Ook van zijn vrije tijd, want anders komt hij nimmer door de stapel paperassen welke hij moet doornemen voordat een vergadering begint, of de litteratuur wa&rvan hij kennis moet ne men in het belang van het bedrijf. „Komt u wel eens aan een hobby toe?" informeerden wij onder meer. De heer Drijver lachte bij een dergelijke vraag. Hij geeft toe een groot watersportlief hebber te zijn en als hij even de kans heeft, kan men hem op het Uitgeester meer aantreffen in de Stern, het zeil bootje van zijn dochter, óf in de week end-boot waarin het gezin wat graag een paar dagen doorbrengt, zodra het weer zich ertoe leent. Maar dat is dan ook de enige hobby, die ir. Drijver zich kan permitteren. Er staan te veel zakelijke belangen op het spel. Behalve dan vandaag, nu hij het mid delpunt is van de huldiging in verband met zijn 40-jarig dienstverband bij de KNHS. Vandaag is het geen werkdag, Maar of de heer Drijver deze dag als Tëcréatiè ziet, is iets wat sterk in twijfel wordt getrokken door degenen, die hem goed kennen. L RUIME KEUZE IN KLASSIEK EN MODERN (t.g.o.. Ged. O. Gracht) VRIJE TOEGANG - LEVERING VIA DE HANDEL Geopend van hall negen tot ualf zes. óók zaterdags. VERKRIJGBAAR BIJ Klassieke en moderne verlichting Méér dan 50 laar ervaring. SMEDESTR 7 HAARLEM - TEL 11287 verkrijgbaar bij BREESTRAAT 128 - BEVERWIJK (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Medio 1972 zal het telefoonnet van Santpoort zijn onder gebracht in de in aanbouw zijnde wijkcentrale Haarlem-Noord-Twee aan de Slaperdijk tussen Haarlem en Santpoort. Bovendien is de mogelijkheid niet uitgesloten dat voor Spaarndam tussen 1972 en 1975 dezelfde stappen zullen worden ondernomen. Voorts zal het nog geruime tijd duren, wellicht tot 1970, alvorens men vanuit het telefoondistrict Haarlem internationaal kan telefoneren. Dit hangt samen met de verbouwing van de centrale aan de Raaks. Een en ander is maandagmiddag bekendgemaakt op een druk bezochte voorlichtingsbijeenkomst voor het zaken- en bedrijfsleven in Hotel „Royal" in IJmuiden. Het voornaamste doel van deze middag was voorlichting te geven over het juiste gebruik van de telefoon. Daarnaast kon men kennis nemen van andere methoden van communicatie, zoals de semafoon, De voorzitter van de Raad van Be stuur van de Koninklijke Neder landse Hoogovens en Staalbedrijven ir. A. Drijver is vandaag 40 jaar in dienst van het Hoogovenbedrijf. mobilofoon en portofoon. Voor het eerst in Nederland heeft men deze installaties zo geconstrueerd dat zij gemakkelijk ver plaatsbaar zijn. Er is op de bijeenkomst onder meer een overzicht gegeven van de telefoon situatie in het gebied ten zuiden van het Noordzeekanaal. Wat het aantal nummers JliBys' i liy - jl -,v - f-- betreft is deze niet ongunstig voor IJmui den, Santpoort, Spaarndam en Zandvoort. Voor de aansluitingen leveren alleen de kabelverbindingen moeilijkheden op. In IJmuiden beschikt men momenteel, over 7300 nummers, in het jaar 2000 zullen dat er 25000 zijn. Voor Santpoort is dit 3400 tegen 8000, voor Zandvoort 4000 tegen 10.000 en voor Spaarndam 300 tegen 800 in het jaar 2000. Een veelvuldig onoordeelkundig gebruik van de telefoon is er de oorzaak van dat het telefoondistrict Haarlem twee jaar ge leden het initiatief heeft genomen tot het houden van voorlichtingsbijeenkomsten, zoals in Hotel Royal. Een doorn in het oog is bijvoorbeeld de drie miljard pogin gen die jaarlijks mislukken om een ver binding tot stand te brengen. Dit is "zowel voor de P.T.T. als voor de abonnee een verliespost. Van de schuld neemt de P.T.T. slechts 1 percent op zich. Voor het overige is het te wijten aan verkeerd kie zen, bij de in gesprektoon onnodig probe ren het gewenste nummer te bereiken en tijdens het kiezen van het nummer zich te bedenken en de hoorn op de haak te plaatsen. Een onderzoek heeft daarenbo ven aan het licht gebracht dat 4 percent van de tijd. die een verbinding duurt, niet eens wordt gesproken, omdat de betrok kene iets moet opzoeken of wil informe ren. Dit geldt vooral voor zakelijke ge sprekken. Er worden in het district Haarlem on geveer 8000 waarschuwingen wegens te la te betaling verstuurd. Zeshonderd tot achthonderd aansluitingen worden bij in gebreke blijven verbroken. Ook dat la een verliespost, te meer daar velen later weer willen worden aangesloten. De P.T.T. stelt alles in het werk via goede voorlichting deze schadeposten zo veel mogelijk te voorkomen. Op de in structieve bijeenkomsten nodigt men eige naars van grote en middelgrote bedrij ven uit om kennis te komen nemen van hoe het wel, en vooral hoe het niet moet. Daartoe vertoont men een film van twin tig minuten, houdt men een gesprek met de aanwezigen over doelmatig telefone ren, kunnen de belangstellenden vragen stellen en geeft men demonstraties met alle mogelijke communicatiemiddelen. Ook kan men gebruik maken van de aan bieding om aan het bedrijf voorlichting aan het personeel te geven door de men sen van de telefoondienst. Van de voorlichtingsbijeenkomsten, die nog tot en met tien mei 's middags van twee tot vier in Hotel Royal en daarna van dertien tot en met zeventien mei op dezelfde tijden in het Kennemer Theater in Beverwijk zullen worden gehouden, zal naar wordt verwacht, een druk gebruik worden gemaakt.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 7