GASEXPLOSIE IN KRIMPEN AAN DE IJSSEL mm z1 Honderden woningen ernstig beschadigd Veel huisraad vernield HET WEER DUBBELE ZEGE VOOR KENNEDY Worm maakt haring duur pi iii i Strijdlust bij studenten en politie in Parijs wat gedaald V ietcongvlag wappert in Cholon morris HAAR- Kwartiermakers in Parijs Unieke historische vondst in Leiden Nixon al vrijwel zeker van republikeinse kandidatuur Mr. v. Vollenhoven treedt in dienst bij Heidemaatschappij De Gaulle achter Pey refitte Comité Noord wijk wenst badgasten te weren *EctTtleVterf 13.25 Tit brood Verschijnt dagelijks, beh_ zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 13,per kwartaal, 14,50 franco per post, 1, per week. Losse nummers 25 cent Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Hl w* 1 HÉIsMi Koude nacht Twee tot drie miljoen schade V.U.-corps iaat groenen niet meer kaalscheren Zie verder pagina 3 WÊOÊÊÊ Het woord is aan m If* Kleuter bekneld tussen spijlen van hek Suede-Nappajasjes LONDON HAARINSTITUUT Hotel „Brederode" MIDGET GOLF mr. opticien j. grit contactlensspecialist hoortoestelpracticus 58e JAARGANG NUMMER 157 WOENSDAG 8 MEI 1968 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6726. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KEN NEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Directeur: Mr. H. C. van der Mije (Van onze correspondent) KRIMPEN AAN DE IJSSEL Een ontploffing van gasflessen in een snack bar in het vrij nieuwe winkelcentrum van Krimpen aan de IJssel heeft de af gelopen nacht een enorme ravage aange richt. Honderden meters ver sloegen dui zenden ruiten uit de sponningen en werden in de huizen de inboedels ver nield. Neerstortende brokken steen en balken bedolven enkele tientallen gepar keerde auto's. Vier mensen werden ge wond, van wie er twee in een ziekenhuis moesten worden opgenomen. De ontploffing veroorzaakte in vele gezinnen een paniek. Mensen kwamen in doodsangst uit hun huizen, niet wetend wat er aan de hand was. Toen het tegen vijf uur licht werd bleek pas goed welk een enorme schade de explosie had aan gericht. Honderden mannen, vrouwen en kinderen en tientallen mensen van Ge meentewerken en B.B.'ers waren toen Weerrapporten 1', 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 12 Van Dag tot Dag3 Achtergrond 3 Buitenlands nieuws 3, 13 Uit stad en omgeving 4, 5, 7, 9 Kennemer Kruimels 7 Sport 13, 21 Kunst 13 Radio en tv 13 Feuilleton 17 Beeldverhalen 17 Aangestipt 17 Economisch nieuws 17, 19 Scheepsberichten 19 Beurs 79 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van woensdagavond tot donderdagavond: Opklaringen en slechts hier en daar een bui. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Koude nacht met kans op nachtvorst. Morgenmiddag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. al uren in de weer enige orde in de chaos te stellen. Tussen de driehonderd en vierhonderd woningen hebben schade opgelopen. Die schade varieert van ge broken ruiten tot totaal vernielde inboe dels. Reeds twee uur na de ontploffing arriveerden experts om de omvang van de schade op te nemen. Het onderzoek naar de oorzaak van de explosie wordt ingesteld door de technische recherche van de rijkspolitie. Het politiekorps van Krimpen werd versterkt met politiemen sen van korpsen uit de omgeving. De politiemacht, die anderhalf uur na de ex plosie uit 50 man bestond, zette de straten af en patrouilleerde bij de winkels om mogelijke diefstallen uit de open winkel etalages te voorkomen. Burgemeester Le pelaars trachtte bij het aanbreken van de dag zoveel mogelijk timmerlui naar de plaats van de ramp te krijgen.. Er werd ook een beroep gedaan op glashandela ren in Rotterdam aan het herstel in Krim pen voorrang te geven. Over de totale schade die is aangericht is nog weinig te zeggen. Volgens burge meester Lepelaars is het niet uitgesloten dat deze schade de twee a drie miljoen gulden zal bereiken. De glasschade alleen al loopt in de vele honderdduizenden gul dens. Daarbij moet nog geteld worden de schade die in Me huizen aan meubilair, muren en deuren is aangericht. Voorts werden enkele tientallen personenauto's zeer ernstig beschadigd. Het overgrote deel van de beschadigde huizen is eigendom van de gemeente Krim pen aan de IJssel. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Het seniorenconvent van het studentencorps aan de Vrije Uni versiteit van Amsterdam heeft het kaal scheren in de groentijd afgeschaft. „Kaalscheren werkt discriminerend, voor een dergelijke discriminatie is gezien de huidige maatschappelijke ontwikke lingen geen plaats meer", aldus het senio renconvent. Beeld van de ravage in Krimpen aan de IJssel. (Van onze correspondent) LEIDEN. Bij werkzaamheden op het spoor-emplacement nabij de Heren singel in Leiden zijn op vijf meter diep te 9 platte borden, 37 bolvormige scho tels en één kannetje, daterend uit de ja ren 1525 tot 1575 gevonden. Op die bor den staat het familiewapen van Dirck Jacobsz. van Montfoort, eens een inwoner van Leiden. De volkomen gave voorwer pen waren verpakt in een rieten mand. De Rijksoudheidkundige dienst in Amersfoort heeft verklaard dat hier spra ke is van een unieke vondst met grote historische waarde. De Nederlandse Spoorwegen, welke eigenaar zijn van de grond hebben inmiddels afstand van hun rechten gedaan ten gunste van het Leids stedelijk museum „De Lakenhal". (Van onze correspondent) WASHINGTON Senator Robert Kennedy heeft zijn vuurdoop aan de stembus gisteren goed doorstaan. Zo wel in Indiana als in de hoofdstad Washington kwam hij als overwin naar uit de bus. In Indiana weliswaar met niet meer dan 42 percent van de in totaal uitgebrachte democratische stemmen, maar dit percentage was groter dan dat van gouverneur Bra- nigan (31 percent) of dat van senator Eugene McCarthy (27 percent). In Washington, waar Kennedy-gedele- geerden naar het komende democratische partijcongres wedijverden met Hum- phrey-aanhangers, was Kennedy's over winning duidelijker. Voor zover de stem men vannacht geteld waren, leek Kenne dy namelijk rond zestig percent van de democratische kiezers achter zich te heb ben. Richard Nixon behaalde als enige kan didaat bij de republikeinen in Indiana een indrukwekkend aantal stemmen. Vol gens verschillende tellingen heeft Nixon op dit moment al genoeg gedelegeerden achter zich om bij de eerste stemming op het republikeinse partijcongres, dat in augustus in Miami wordt gehouden, de nominatie te bemachtigen. Een politiek wonder zou nodig zijn om alsnog New Yorks gouverneur Nelson Rockefeller de presidentiële kandidatuur te laten krij gen. Nixon heeft verklaard niet aan te ne men dat met de overwinning van Ken nedy senator McCarthy is uitgeschakeld, maar deze zal naar het oordeel van Nixon de kandidatuur van de democraten niet kunnen veroveren wegens gebrek aan fondsen en organisatie. Nixon zei dat McCarthy iets heeft, dat Kennedy en Humphrey missen: „De zeer oprechte vrijwillige en enthousiaste in spanning." Hij schreef de overwinning van Kennedy toe aan „geld, hard werken en een goede organisatie." Jean de Boisson: Er zijn meer slechte ouders dan slechte kinderen. DEN HAAG Mr. Pieter van Vollen hoven, die eind juli de militaire dienst verlaat, zal in oktober in dienst treden bij de Nederlandse he Heidemaatschappij in Arnhem, aldus een mededeling van de Rijksvoorlichtingsdienst. Hij wordt dan geplaatst op het directie secretariaat van de International Land Development Concultants n.v., de buiten landse afdeling van de Heidemaatschappij. Mr. Van Vollenhoven zal de functie gaan vervullen van directiesecretaris. DEN HAAG De nieuwe haring zal na de tijd van de primeurs méér dan 45 cent per stuk kosten. Dit is een gevolg van de bewerking, die het zeebanket moet ondergaan om de haringworm te doden. Het diepvriezen of zouten en later ontdooi en en weken kost ongeveer een stuiver per haring. Dit maakte de voorzitter van het produktschap voor vis en visproduk- ten, drs. D. J. van Dijk, gisteren bekend. De leider van de groep „kwartier- teren in Parijs aangekomen. Op de makers" voor de Amerikaans- foto verlaat hij (tweede van links) Noordvietnumese besprekingen in met een groep landgenoten het ge- Parijs, kolonel Ha Van Lau, is gis- bouw van de Noordvietnamese le gatie in Parijs. (Van onze correspondent) PARIJS Ook vannacht is het weer onrustig geweest in de traditionele Parij- se studentenwijk Quartier Latin, al leek de strijdlust na de bloedige rellen van eergisteren zowel aan de zijde van de studenten als die van de politie enigzins gedaald. In het algemeen poogden de lei ders van de studenten én van de gezags dragers de zaak zoveel mogelijk in de hand te houden. De studentenleiders moesten zelfs de eeuwige vlam in de Are de Triomphe beschermen tegen het woeste voornemen van een aantal van hun ka meraden waarschijnlijk onder invloed van provocateurs om de vlam te doven. Rond twee uur vannacht verdreef de politie die met schilden een stenenregen afweerde, de studenten uit hun geïmpro viseerde stellingen. Een uur later was het stil. Vijftien cafébezoekers waren inmid dels in een ziekenhuis behandeld doordat het etablissement waar zij vertoefden ge troffen was door traangasgranaten van de politie, die hier studenten achtervolg de. In totaal raakten zestig mensen ge wond. Het Franse staatshoofd De Gaulle heeft gisteren de minister van Onderwijs Peyrefitte, met zijn hoge gezag gedekt. Modernisering van de universiteiten is, zo vond De Gaulle, inderdaad wel nodig geworden, maar het is ontoelaatbaar, dat vreemde elementen de hogescholen zijn binnengedrongen. Met die laatste opmerking had de pre sident kennelijk de tientallen gearres teerde manifestanten op het oog, van wie de politie gisteren heeft vastgesteld dat ze nog nooit enig college hadden bijge woond. Onder die vijfhonderd arrestan ten bevonden zich ook nog ruim tachtig buitenlanders, die de politie vermoedelijk nu wel over de grens zal zetten. (Van onze correspondent) NOORDWIJK Op initiatief van de Noordwijkse leraar K. A. Kok is een co mité opgericht tot wering van badgasten. In een oproep aan de bevolking wordt op gemerkt dat Noordwijk bezig is zijn ei gen graf te graven, door meer toeristen en badgasten aan te trekken dan het kan verwerken. Ook wordt gewezen op de boodschap van de gezamenlijke kerken van vorig jaar. Daaruit bleek dat het verhuren van woonruimte aan vakantiegangers steeds ernstiger vormen aanneemt. Voorts meent het comité, dat de bad plaats niet meer toegankelijk is voor de Noordwij kers door de duizenden auto's welke tijdens het hoogseizoen overal in de straten en zelfs op de trottoirs gepar keerd staan. Van de zogenaamde „def tige' 'badplaats is Noordwijk aan het ver anderen in een belangrijk vakantiecen trum. LEERDAM. Het 3-jarig jongetje G. J. Verhoeks uit Leerdam is om het leven gekomen, toen hij met zijn hoofdje be kneld raakte tussen de spijlen van het hek voor de ingang van een glasfabriek. Senator Robert Kennedy links zijn echtgenote maakt in Indiana polis een V-teken, nadat hij bij de democratische voorverkiezingen in de staat Indiana de eerste werke lijke confrontatie met senator Mc Carthy heeft gewonnen. SAIGON (Reuter, DPA, AFP). De nieuwe rode en blauwe vlag met gele ster van de Vietcong wappert vandaag sedert de vroege ochtenduren in de Chine se wijk Cholon van Saigon op nog geen zes kilometer van het presidentiële paleis. De vlag is gehesen op de vierde dag van het nieuwe Vietcong-offensief dat zich steeds sterker op de Zuidvietnamese hoofd stad concentreert waar hevige gevechten worden gemeld, onder meer tegen een Noordvietnamese eenheid van volgens schattingen duizend man. Volgens luitenant-generaal Ngoejen Khang, die met de verdediging van Sai gon is belast, heeft het jongste offensief de Vietcong al tweeduizend man aan do den gekost. Khang zei te verwachten dat binnen een week de normale toestand zal zijn hersteld. In de rest van het land is het betrek kelijk rustig. De strijd rond Dong Ha en Gio Linh in het noorden scheen in hevig heid af te nemen en op enkele kilometers van Hoe-é leverden de Amerikanen strijd met een Noordvietnamees bataljon ADVERTENTIES Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (0 20) 22 35 96 - Amsterdam Vowtvw VOOR ALLE klachten naar Jansstr. 48, Haarlem - Tel. 0 23-10534 Santpoort - Telefoon 0 2560 - 8012 Heldere tomatensoep Kalfspasteitje Haasbiefstuk met champig nons Verse groente Nieuwe geb. aardappeltjes Vruchtensalade Dagelijks aan de vleugel John Bading. Restaurant èi la carte Cocktailbar Plate service n v. fovea centralis IJmuiden Kennemerlaan 92 - Tel. 1 50 72

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 1